Zavřít
Leopold II.

Leopold II.

Nejnovější články na Seznamu na téma Leopold II.
  • Žena-in

    Poslední bavorskou královnou se stala rodačka z Brna

    Před 10 měsíci
    Není příliš známo, že tato mimořádně vzdělaná žena strávila část svého raného dětství v Brně. Narodila se totiž jako Marie Tereza Habsburská d'Este a byla jedinou dcerou modenského vévody Ferdinanda Karla Viktora, kterého vojenská kariéra zavála právě do moravské metropole. Není bez zajímavosti ani to, že byla spřízněná s mnoha evropskými vládnoucími rody a v jejím rodokmenu se to skvělo samými vznešenými jmény…
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Rudá královna Alžběta: Sissina neteř byla svobodomyslná, ale vždy oblíbená

    Před 1 rokem
    Nestarala se jen o svou krásu, ale i o blaho svého lidu. Alžběta Gabriela Bavorská, neteř slavné Sissi, se přátelila s Coco Chanel, ale i s čínskými a sovětskými komunisty…
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Vůdce chodského povstání Jan Sladký Kozina se narodil před 370 lety, za rebelii skončil na popravišti

    Před 1 rokem
    Jan Sladký Kozina byl úspěšný sedlák a velmi charizmatický muž. Do historie se však zapsal jako jedna z hlavních postav povstání Chodů. Spíše než život ho proslavila jeho smrt, konkrétně legendární věta: Lomikare! Do roka a do dne! Ve skutečnosti však na plzeňském popravišti řekl něco zcela jiného.
     Komentáře
  • Lifee

    Nezničitelný voják Adrian Carton de Wiart: Přežil bezpočet zranění, dokonce si utrhl prsty z rozdrcené ruky

    Před 1 rokem
    Když se někdo rozhodne vstoupit do armády, musí počítat s tím, že přijde chvíle, kdy si nebude jist, zda se dožije zítřka. Jedinou útěchou mu může být to, že se mu podaří splnit důležitou misi, díky níž se stane slavným. Anebo může přežít jako důstojník britské armády Sir Adrian Carton de Wiart, který se po desítkách zranění dožil 83 let.
     Komentáře
  • Echo24

    Luxusní jachty, palác belgického krále a 400 milionů v kufru. Ukrajinští miliardáři se uklidili do Monaka

    Před 1 rokem
    „Prapor Monako“ je ironická přezdívka pro velké množství ukrajinských milionářů a miliardářů, kteří prchli z válkou zdecimované země do prosluněného Monaka. Před válkou Ruska proti Ukrajině, která trvá již téměř půl roku, utekli mnozí ukrajinští milionáři a miliardáři na Azurové pobřeží, kde jsou ale celému světu na očích, upozornil list Ukrajinska pravda. „Obscénní množství neslušně bohatých ukrajinských uprchlíků“ ironicky překřtil na „prapor Monako“. Videoreportáž zaznamenala již statisíce…
     Komentáře
  • Hospodářské noviny

    Prapor Monako. Ukrajinští boháči zmizeli „odsedět si“ válku na Azurové pobřeží

    Před 1 rokem
    Před válkou Ruska proti Ukrajině, která trvá již téměř půl roku, utekli mnozí ukrajinští milionáři a miliardáři na Azurové pobřeží, kde jsou ale celému světu na očích, upozornil list Ukrajinska pravda.
     Komentáře
  • České noviny

    Ukrajinský list pátral, jak za války žijí milionáři a miliardáři: v Monaku

    Před 1 rokem
    Před válkou Ruska proti Ukrajině, která trvá již téměř půl roku, utekli mnozí ukrajinští milionáři a miliardáři na Azurové pobřeží, kde jsou ale celému světu na očích, upozornil list Ukrajinska pravda. "Obscénní množství neslušně bohatých ukrajinských uprchlíků" ironicky překřtil na "prapor Monako". Videoreportáž zaznamenala již statisíce zhlédnutí.
     Komentáře
  • i60

    Černínský palác

    Před 1 rokem
    V rámci akce Open House Praha jsem se vypravila do Černínského paláce v sobotu 21.května. Napřed uvedu něco trochu z historie.
     Komentáře
  • Newstream

    Lituji minulosti, omluvil se belgický král v Kongu. Zemi chce vrátit i všechny artefakty

    Před 1 rokem
    Belgie chce do Konga vrátit umělecká díla ukradená v koloniální době za vlády krále Leopolda II. Jako první z více než 80 tisíc artefaktů odevzdal belgický král Philippe tradiční africkou masku.
     Komentáře
  • Runwayonline

    Na cestách za kulinářskými zážitky: Salcburské noky

    Před 1 rokem
    „Sladké jak láska a jemné jak políbení…“, zpívá se v klasické operetě Freda Raymonda „Sezona v Salcburku“ o této pochoutce. Málokterý salcburský dezert si získal takovou věhlas jako salcburské noky. Tušíte, jak se připravují? Každý, kdo přijede do Salcburku, se ptá po Mozartových koulích (Mozartkugel) a této dobrotě, která je pro zdejší město typická.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Zatrpklá královna: Manželství s tyranem změnilo Marii Henriettu k nepoznání

    Před 1 rokem
    Když se Marie Henrietta Habsbursko-Lotrinská vdávala, byla mladá, krásná a šťastná. Život po boku nemilovaného belgického krále ale učinil z veselého děvčete chladnou a tvrdou ženu, která zanevřela na své okolí…
     Komentáře
  • Žena-in

    Její teta Sissi se starala o svou krásu, nekonvenční belgická královna Alžběta Bavorská o svůj lid

    Před 1 rokem
    Stejně jako její teta, rakouská císařovna Sissi, po níž dostala své jméno, pocházela ze starobylého rodu Wittelsbachů. Stejně jako ona prožila nespoutané dětství na zámku Possenhofen a podobně jako ona se provdala do konzervativní rodiny. I ji potkalo několik rodinných tragédií…
     Komentáře
  • Deník

    Podceňovaný Leopold II. měl skryté kouzlo, i z manželky a milenky udělal přátele

    Před 1 rokem
    Jako malý vyrůstal ve stínu dvou starších bratrů, a nikdo nepočítal s tím, že se někdy ujme trůnu. Jenže nečekaný vývoj událostí udělal z Leopolda II. velmi úspěšného panovníka, který skvěle ovládal umění diplomacie. Dokonce natolik, že zařídil, aby se z jeho manželky a milenky staly kamarádky.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Je to dílo, nebo odpad? Vitvarova kniha popisuje sedm předsudků o umění

    Před 1 rokem
    Věnuje se zničení Bámjánských Buddhů, „uklizení“ postele Tracey Eminové i pálení trenýrek na Pražském hradě.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Smrt Marie Terezie po lovu bažantů. Královna trpěla nadváhou a depresemi po smrti manžela

    Před 1 rokem
    Marie Terezie byla jediná vládnoucí žena na českém trůně a jako taková u nás stále budí historickou pozornost. Významná habsburská panovnice učinila za své vlády hned několik zásadních rozhodnutí a reforem. Politika však není jedinou zajímavou vrstvou v příběhu Marie Terezie. Jaké zajímavosti se vážou k jejímu životu?
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Nejkrásnější žena Evropy: Cléo de Merode byla první módní influencerkou

    Před 1 rokem
    Cléo de Merode měla vskutku široký záběr: živila se jako tanečnice a fotomodelka, rojila se kolem ní spousta bohatých a vlivných mužů – jen milenkou belgického krále, jak o ní bulvár tvrdil, nejspíš skutečně nebyla.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Mozartova Praha. Slavný skladatel si užíval přízeň publika i pohostinnost zdejších hospod

    Před 2 roky
    Hudební génius, který fascinoval posluchače už od raného dětství. Wolfgang Amadeus Mozart je kulturní pojem a jedna z nejvýznamnějších postav kultury lidstva. O to větší pýcha a potěšení přichází ve chvíli, kdy člověk zjistí, jak moc miloval naše hlavní město.
     Komentáře
  • Lifee

    Cléo de Mérode, první opravdová celebrita: Pomluvy z ní udělaly kurtizánu bohatých mužů

    Před 2 roky
    Krása baletní tanečnice Cléo de Mérode nenechala nikoho chladným. Muži jí doslova padali k nohám. Cléo neodolal ani belgický král Leopold II., který se v roce 1895 přišel podívat na její vystoupení. Od té doby mělo mezi nimi vzniknout jakési pouto, jenž je dodnes předmětem rozhovorů pařížské smetánky.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Nejkrutější vůdci 20. století: Stalin a Hitler v tom nebyli sami, miliony mrtvých mají na svědomí i další zrůdy

    Před 2 roky
    Čistky, hladomor, mučení, popravy, koncentrační a pracovní tábory. Chtěli prý vybudovat ráj na zemi, ale stvořili peklo.
     Komentáře
  • Kinobox

    Recenze: Stručné dějiny vyhlazování - zkuste si alespoň na chvíli představit, že jste otrokem (v lepším případě)

    Před 2 roky
    Čtyřdílný seriál Stručné dějiny vyhlazování (Exterminate All the Brutes, u nás uvádí VOD platforma HBO GO) režiséra Raoula Pecka (I Am Not Your Negro) k sobě v tuzemském mediálním prostoru prozatím přitáhl minimální pozornost, což se tímto článkem nejspíš nezmění. Přitom jde o v pravém slova smyslu důsledně dotažené autorské dílo, které provokuje a vybízí k rozličným diváckým emocím. Kromě naštvání a defensivy vede například ke smíření, pokoře, empatii či katarzi.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Muž mnoha lásek: Korunnímu princi Rudolfovi padaly ženy k nohám

    Před 2 roky
    Korunní princ Rudolf se jako správný císařský kavalír vydal do světa na cestu na zkušenou, kterou ukončil povolávací rozkaz do Čech. V Praze se ocitl jako mladý muž, který si přes všechnu práci, jež na něj čekala, mohl užívat relativní volnosti. A také si jí užíval...
     Komentáře
  • Týdeník Hrot

    Budoucnost na baterky. Elektromobilitě stojí v cestě nedostatek surovin

    Před 2 roky
    Rozmach elektromobility v Evropě naráží na otázku, kde vzít suroviny na jejich výrobu.
     Komentáře
  • Lifee

    Kapavka a ztráta trůnu: Korunní princ Rudolf spáchal i s milenkou sebevraždu

    Před 2 roky
    Korunní princ Rudolf nevedl nijak šťastný život, deprese, výčitky a kapavka ho dovedly do stavu, kdy už nemohl dál žít. Přesto se ale dokázal postarat o všechno, co bylo důležité. Jak vypadaly poslední chvíle před tím, než se syn Františka Josefa I. a následník trůnu v pouhých třiceti letech rozhodl sáhnout na svůj život?
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Jak si rozdělit svět: Zámoří ovládly Británie, Belgie a Nizozemí

    Před 2 roky
    Nápad řídit stát jako firmu není úplně původní. Například Východoindická společnost si ve své době udělala monopol z pořádného kusu světa, včetně jeho obyvatel. Stejně tak řada dalších.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Mozartova alkoholická Praha. Slavný skladatel si v hlavním městě oblíbil nejednu krčmu

    Před 2 roky
    Hudební génius, který fascinoval posluchače už od raného dětství. Wolfgang Amadeus Mozart je kulturní pojem a jedna z nejvýznamnějších postav kultury lidstva....
     Komentáře
  • Lifee

    Krutovládce Leopold II. Belgický: Zůstaly po něm hromady useknutých rukou a patnáct milionů mrtvých

    Před 2 roky
    Krutovládu nelze přisuzovat jen diktátorům, ale i šlechtě. Leopold II. Belgický toužil po bohatství, a tak začal s kolonizací Afriky. Aby si zajistil absolutní poslušnost, neváhal použít i ty nejbrutálnější metody. Lidé si však takové činy pamatují. Letos byla v Belgii stržena jedna z jeho soch, zbylé byly postříkány červenou barvou značící krveprolití.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Jak vypadala Belgie, když jí vládl nejhorší kolonizátor

    Před 3 roky
    Staré snímky pořízené metodou fotochromu z dob 1890 až 1900 zachycují oblíbené turististiké cíle Belgie před 120 lety. V té době byla turistika i barevná fotografie ještě v plenkách a zemi kraloval Leopold II. Tomu patřilo Kongo.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Belgie má svého Floyda. Místní volají po spravedlnosti

    Před 3 roky
    Úřady vyšetřují smrt muže, kterého soudě podle záběrů sdílených na sociálních sítích zaklekl policista. Tentokrát se ale nejedná o příběh ze Spojených států, nýbrž z Belgie.
     Komentáře
  • Novinky

    Belgický král se kál za zvěrstva v Kongu

    Před 3 roky
    Belgický král Philippe se v úterý jako první panovník své země omluvil za násilí, krutosti a ponižování, kterých se Belgičané dopouštěli v době koloniální nadvlády v Kongu, dnešní Demokratické republice Kongo.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Belgický král vyjádřil lítost Kongu za koloniální období. Ale neomluvil se

    Před 3 roky
    Belgický král vyjádřil hlubokou lítost… A to Demokratické republice Kongo, bývalé kolonii Belgie, za „utrpení a ponížení“, které jeho národ při kolonizaci tohoto afrického regionu způsobil.
     Komentáře
  • České noviny

    Belgický král Philippe se omluvil Kongu za koloniální násilí

    Před 3 roky
    Král Philippe se dnes jako první belgický panovník omluvil za násilí, krutosti a ponižování, kterých se zástupci jeho země dopouštěli v době koloniální nadvlády v Kongu. Učinil tak v dopise, který zaslal prezidentovi Félixovi Tshisekedimu u příležitosti dnešního 60. výročí nezávislosti Konžské demokratické republiky. Aktuální debatu o belgické koloniální minulosti vyvolaly demonstrace, které následovaly po smrti amerického černocha George Floyda.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Woodrow Wilson u prověrek neobstál. Princeton se prezidenta zbaví

    Před 3 roky
    Na seznam historických postav, které se ve sledu posledních událostí staly trnem v oku, přibyl Woodrow Wilson. Univerzita v Princetonu došla k závěru, že jeho „rasistické smýšlení a politika“ nejsou hodny pojmenování budov školy.
     Komentáře
  • Forum 24

    Iva Pekárková: Jak je to s posvátností soch, co je boří kazisvěti

    Před 3 roky
    Už nějaký čas s podivem sleduji obrazoborecký – či, v tomhle případě, spíš sochoborecký cvrkot.
     Komentáře
  • Novinky

    V Belgii strhli sochu krále Leopolda II. kvůli krutovládě v Kongu

    Před 3 roky
    Na mnoha místech v Belgii byly poničeny sochy bývalého panovníka Belgie Leopolda II. Minulý týden pachatelé polili červenou barvou sochu krále Baudouina I. Oba bývalí panovníci byli kritizováni za svůj rasismus. V Bruselu byla stržena z podstavce busta Leopolda II. a v centru belgické metropole někdo červenou barvou potřísnil královu sochu.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Jak vypadalo Kongo za Leopolda II.: Dětem usekávali ruce, lidi vodili v řetězech

    Před 3 roky
    Po událostech v USA lidé v Belgii boří a ničí sochy krále Leopolda II., za jehož vlády zemřely v Kongu miliony lidí.
     Komentáře
  • Forum 24

    Padouch, nebo hrdina? Churchill, sochy, monumenty a historická paměť

    Před 3 roky
    Ještě u nás ani nedozněla debata o odstranění sochy Stalinova maršála Koněva, a už se rozjel nový verbálně vyostřený spor o návrat mariánského sloupu na Staroměstské náměstí. Nejsme v tom sami. Ve Spojených státech se s novou vášní rozhořel konflikt týkající se soch vojenských a politických vůdců Konfederovaných států amerických. V Británii se odstraňují pomníky otrokářům. V Antverpách úřady přesunuly do muzea sochu belgického krále Leopolda II. Spory o historickou paměť komunit i národů odpovídají svou intenzitou dnešní vyhrocené době.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Sochy padají jedna po druhé. Strhávání zjednodušuje dějiny i upozorňuje na krutosti

    Před 3 roky
    V Belgii mizí pomníky krále Leopolda II., který zotročoval Kongo. Na sochách Winstona Churchilla se objevují nápisy, že byl rasista.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    „Churchill byl rasista,“ znělo Londýnem. Edward Colston skončil v řece

    Před 3 roky
    Protesty proti rasové nesnášenlivosti se o víkendu konaly po celé Evropě. Ve Velké Británii demonstranti poškodili sochy Edwarda Colstona a Winstona Churchilla, v Bruselu sochu krále Leopolda II. Belgického.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Ženy válečnice v křížových výpravách: Helmholtzův klam v historii

    Před 3 roky
    Nikoho dnes již nepřekvapí, že součástí armád křížových výprav byly i ženy. Nejčastěji se jednalo o ženy rytířů, služebné nebo prostitutky. Byly mezi nimi však i ty, které se přímo účastnily boje po boku mužů. Nejznámějším případem byla Eleonora Akvitánská, která se zúčastnila druhé křížové výpravy. Nicméně bylo vícero žen, které si své místo v historii určitě zaslouží.
     Komentáře
  • Novinky

    Ben Affleck chystá film o zvěrstvech v Kongu

    Před 3 roky
    Ben Affleck bude režírovat drama King Leopold’s Ghost, které je inspirováno skutečnými historickými událostmi. Zprávu přinesl internetový magazín Deadline Hollywood. Scenáristou chystaného snímku bude Farhad Safinia (Apocalypto).
     Komentáře
  • G

    Marie Terezie napomohla k všeobecné české vzdělanosti

    Před 3 roky
    Před 245 lety se Marie Terezie Habsburská rozhodla, že vydá Všeobecný školní řád pro všechny císařsko-královské země, který mimo jiné obsahoval i zavedení šestileté povinné školní docházky. Připomeňme si toto významné výročí desítkou zajímavostí o pozoruhodné panovnici, která byla jedinou vládnou ženou na českém trůně.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Nechybělo moc a místo zámku v Buchlovicích bychom navštěvovali nemocnici

    Před 3 roky
    Protože už blízký hrad Buchlov šlechtě co do vybavení i vzhledu nestačil, vznikl v sedmnáctém století v jeho těsné blízkosti mnohem zdobnější a útulnější bratránek – zámek Buchlovice. Dnes můžeme obdivovat jeho nádherné interiéry i půvabné zahrady, ovšem napoleonské války mohly všechno nenávratně změnit.
     Komentáře
Reklama