Zavřít
Luftwaffe

Luftwaffe

Nejnovější články na Seznamu na téma Luftwaffe
  • ArmyWeb

    Výročí „velkého útěku“ spojeneckých pilotů, odvážného činu se smutným koncem

    Před 2 dny
    V noci z 24. na 25. března 1944 došlo k legendárnímu útěku spojeneckých letců z německého zajateckého tábora Stalag Luft III, který se nacházel poblíž města Zaháně (tehdy Sagan, dnes Żagań v Polsku). Letci tehdy unikly skrz 110 metrů dlouhý tunel nacházející se 9 metrů pod zemí, který vykopali pomocí nářadí, jenž si sami vyrobili. Zajatci tunel pojmenovali Harry.
     Komentáře
  • Deník

    Stíhačka, která srazila Luftwaffe do kolen aneb Jak se z Apache stal Mustang

    Před 6 dny
    To, co pro Brity znamená stíhačka Spitifre, to je pro Američany letoun Mustang. Přitom symbol porážky německého letectva za II. světové války neměl zrovna na růžích ustláno a vznikal jako nechtěné dítě. Dodnes jich několik zrestaurovaných stále létá. Jeden vlastní slavný herec Tom Cruise, známý například ze snímku Top Gun.
     Komentáře
  • Novinky

    Ukrajinské tanky na sobě měly německé kříže. Chyba jednotlivce, přiznal Kyjev

    Před 16 dny
    Rusové opakovaně tvrdí, že kyjevský režim je nacistický, což se snaží dokumentovat tím, že Ukrajinci na své těžké technice používají nacistická označení. Záběry však dosud vždy prokázaly, že s nacistickou symbolikou nemají nic společného. Jiné to ale bylo v případě tanků na cvičení u běloruských hranic, kde Ukrajina přiznala pochybení jednotlivce.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Tanková divize Hermann Göring - elita pozemních sil Luftwaffe

    Před 17 dny
    Z původně malé policejní složky se v průběhu 2. světové války stalo elitní vojenské uskupení, které si vydobylo respekt nejen u ostatních jednotek Wehrmachtu, ale hlavně u nepřítele. Řeč je o příslušnících divize nesoucí jméno říšského maršála a velitele Luftwaffe Hermanna Göringa, kteří prošli prakticky všemi bojišti. Kořeny divize sahají do roku 1933, kdy se nacisté chopili v Německu moci. Někdejší stíhací eso z 1. světové války Hermann Göring tehdy získal mj.
     Komentáře
  • Karel Dolejší
    naSeznam Médium

    Proč Evropané tak špatně rozumí ruskému imperialismu

    Před 20 dny
    Problémem mnoha evropských komentátorů - zdaleka nejen tzv. „realistů“ - je, že stále dokola podsouvají ruské mocenské elitě a militantním nacionalistům vlastní způsob uvažování.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Katastrofa spojeneckých vojsk - Yperit nad Bari

    Před 23 dny
    Ve večerních hodinách 2. prosince 1943 podniklo 105 německých bombardérů Junkers Ju-88 nečekaný nálet na italský přístav Bari, ve kterém se tísnily desítky spojeneckých nákladních lodí, jejichž paluby byly plné munice, vojenského materiálu, vybavené a zásob určených pro spojenecká vojska, která pochodovala na Řím.
     Komentáře
  • AutoForum

    Do aukce jde jediné osobní auto poháněné motorem 27,0 V12, které může na silnice, je to Bestie

    Před 28 dny
    To velké B v nadpisu není mýlka, tohle auto si tak skutečně říká. Nevzniklo zrovna včera, dílo Johna Dodda ale dokáže ohromit i 50 let po svém vzniku. Na prodej je jen kvůli tomu, že její tvůrce loni zemřel.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Wolfsschanze: Maskování a bezpečnost Hitlerova úkrytu

    Před 1 měsícem
    Wolfsschanze (Vlčí doupě) bylo dosažitelné několika způsoby. Jedna cesta vedla automobilem, šlo zde přistát letadlem či dojet vlakem. Železniční vlečka probíhala celým střeženým úsekem. Právě vlakem Adolf Hitler do Wolfsschanze cestoval nejčastěji. Z hlediska bezpečnosti bylo celé FHQ „Wolfsschanze“ rozděleno do tří strážních okrsků nazvaný Sperrkreise. Nejvíce střežená pak byla oblast Sperrkreis III.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Hitlerovo špionážní letadlo bylo dlouho noční můrou Spojenců. Stopku mu vystavil až ruský šlechtic

    Před 1 měsícem
    Výšková pozorovací a špionážní letadla nejsou vynálezem studené války. Už před útokem na Polsko v roce 1939 Němci intenzivně hledali letoun, který by se mohl nad územím nepřítele bezpečně pohybovat ve vysoké výšce mimo dosah stíhaček a protiletadlových děl.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Revoluční stíhačka změnila svět ochránců nebes. Prototyp našli v Hitlerově tajné dílně

    Před 1 měsícem
    Revoluční stíhačku Tornado konstruoval v 70. letech Willy Messerschmitt. Bojový letoun s měnitelnou geometrií křídla měl kořeny už ve druhé světové válce.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Příběh opravdové pevnosti – Boeingu B-17 „All American“

    Před 1 měsícem
    Dnes se podíváme na jeden z nejznámějších příběhů o legendární odolnosti amerických létajících pevností B-17. Příběh, který se odehrál na začátku roku 1943 v severní Africe, se týká stroje B-17F-5-BO sériového čísla 41-24406, pojmenovaného „All American“. Hlavní „hrdina“ našeho příběhu je 24. srpna 1942 přidělen do stavu 414. bombardovací peruti, která tvoří část 97. bombardovací skupiny. Letoun je svěřen poručíku Kendricku R. Braggovi.
     Komentáře
  • Apetit

    Jak vznikla teorie o mrkvi a dobrém zraku. Odpověď je třeba hledat ve válečné historii

    Před 1 měsícem
    Také vás rodiče nabádali dojídat na talíři všechnu mrkev, aby se vám zlepšil zrak? A opakujete teď vy tuhle pravdu svým dětem? Pokud ano, stali jste se obětí vojenské propagandy. Příběh mrkve jako zázračného léku na zkažené oči totiž začal v roce 1940 ve válečné Británii.
     Komentáře
  • Rexter

    Sonderkommando Elbe: Kamikaze na německý způsob

    Před 1 měsícem
    Sebevražední piloti japonského císařského námořnictva jsou známou kapitolou druhé světové války. Jejich němečtí napodobitelé už tolik ne...
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Sovětské obranné linie: Smrtící pekelné zahrádky hlídané rudoarmějci (1)

    Před 2 měsíci
    Sověti měli od jara 1943 řadu indicií, že nadcházející německá ofenziva proběhne právě v oblasti Kurského výběžku fronty. Vrchní velení zareagovalo urychlenými přípravami budoucího bojiště a útočníky tak čekalo velmi nepříjemné překvapení v podobě dokonale propracovaného obranného systému
     Komentáře
  • Lifee

    Zapomenutá historka z Luftwaffe: Čtrnáctiletý Hans vstoupil do armády, aby uživil dva mladší bratry

    Před 2 měsíci
    Luftwaffe je pojmenování letecké odnože německé armády. Její vznik inicioval v roce 1935 sám Hermann Göring. Mezi nejzajímavější příběhy z této doby patří osud Hanse George Henkeho, který se octl i na jedné slavné fotografii.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Čeští partyzáni sestřelili nacistické letadlo ručními zbraněmi. Na jejich úspěch se zapomnělo

    Před 2 měsíci
    Během druhé světové války neměl takový kousek obdoby. Partyzánská skupina nesoucí jméno Dr. Josefa Hybeše dokázala salvou z pušek sestřelit nacistické průzkumné letadlo. Na pozoruhodný čin i na celou tuto partyzánskou skupinu, se přitom téměř zapomnělo.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    První vojenské vírníky a vrtulníky byly do služby zařazeny ještě před 2. světovou válkou

    Před 2 měsíci
    Kdykoli někdo použije slova vrtulníky a válka v jedné větě, okamžitě se mu vybaví obrazy rotorových letadel vznášejících se nad hustou vietnamskou džunglí. Ačkoli jsou tyto stroje nejčastěji spojovány s válkou ve Vietnamu a pozdějšími konflikty, první vojenské vrtulníky se používaly po celou dobu 2. světové války. Byly samozřejmě mnohem primitivnější než ty, které se používají dnes, to však neznamená, že pro armády, které je provozovaly, nebyly cenné.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Blohm & Voss BV 141: Asymetrický německý letoun, který neměl létat – ale létal

    Před 2 měsíci
    Blohm & Voss BV 141 byl navržen jako taktický průzkumný letoun. Ačkoli dalo německé ministerstvo letectví přednost Focke-Wulfu Fw 189 Uhu, stal se díky své asymetrické konstrukci ne-li známějším, určitě zapamatovatelnějším. Neobvyklá konstrukce letounu působila dojmem, jako by letoun neměl být schopen bezpečně vzlétnout. Testy však ukázaly, že je stroj schopen létat bez problémů a jeho letové vlastnosti jsou velmi dobré.
     Komentáře
  • Refresher

    Kam na výlet: Co leží za horou Raná? Zas Raná

    Před 2 měsíci
    Refresher ti přináší tip na sobotní výlet.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Erich Hartmann: Nejúspěšnější stíhací eso všech dob „sabotovalo sovětské válečné úsilí“

    Před 2 měsíci
    Stíhací piloti německé Luftwaffe patřili za druhé světové války k těm nejúspěšnějším. Tím nejlepším z nich pak byl Erich Hartmann, který během své válečné kariéry oficiálně dosáhl 352 vzdušných vítězství, čímž si zajistil titul nejúspěšnějšího stíhacího esa všech dob, jakkoli byl tento počet zejména ze sovětské strany zpochybňován. Erich Hartmann se narodil v roce 1922 v německém Weissachu. Přestože jeho otec byl lékař, finanční situace rodiny nebyla dobrá.
     Komentáře
  • Deník

    Druhý muž Třetí říše Göring: Založil gestapo a utápěl se v luxusu, který nakradl

    Před 2 měsíci
    Před 130 lety se narodil nacistický pohlavár Hermann Göring. Bývalý pilot byl téměř až do konce války druhým nejmocnějším mužem Třetí říše. Göring vybudoval gestapo, byl ministrem letectví a vrchním velitelem Luftwaffe. Obézní válečný zločinec, který byl závislý na morfiu, zbožňoval luxus a umění - před hosty se předváděl s diamanty, většinu cenností ale nakradl.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Svědectví z nejdrsnějších bojů u Stalingradu: Jak do nich zasáhly polní lopatky a plamenomety?

    Před 2 měsíci
    Měla to být rychlá vojenská operace, která z mapy vymaže město nesoucí Stalinovo jméno a přetne významnou zásobovací trasu po Volze. Bitva o Stalingrad se ale nakonec stala hrobem 1,9 milionu vojáků obou stran.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Německé eso Heinz-Wolfgang Schnaufer: Z nebe sundal 7 britských bombardérů za 19 minut. ,,Lahůdka" přišla potom

    Před 2 měsíci
    Heinz-Wolfgang Schnaufer byl elitní pilot, který se nesmazatelně zapsal do historie. Dokázal sestřelit z nebe 7 britských bombardérů za pouhých 19 minut.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Němečtí kamikaze piloti měli za Hitlera zemřít podle hesla Věrný, statečný, poslušný. Zbytečně

    Před 2 měsíci
    Japonští piloti kamikaze byli v poslední fázi 2. světové války mezi spojenci svou taktikou sebeobětování při útocích na válečné i dopravní lodě nechvalně proslulí, kdy své letouny používali jako bomby řízené lidmi. Pokud nebyli tito piloti sestřeleni cestou k cíli nebo při manévru, přicházeli na konci útoku o život.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Explozivní rejnoci: Britské ponorkové torpédomety

    Před 2 měsíci
    O protilodních řízených raketách dlouhého dosahu si námořnictva v předvečer druhé světové války mohla nechat jen zdát. K napadání plavidel protivníka sloužily palubní letouny, jejich nosiče však nebyly příliš rozšířené. Královská marina spoléhala na děla velkých kalibrů a především na torpéda.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Nacisté u Stalingradu krutě umírali po desetitisících. Co všechno se dělo ve smrtícím kotli?

    Před 2 měsíci
    Když ofenzíva Rudé armády u Stalingradu způsobila v listopadu 1942 obklíčení německé 6. armády a jejích spojenců, zejména Rumunů, Italů, Maďarů a také Slováků, prohlásil velitel Luftwaffe Hermann Göring, že dokáže stalingradský kotel zásobovat ze vzduchu. Obklíčená vojska potřebovala denně 600 tun munice, potravin, pohonných hmot, píce pro koně, lékařského materiálu a dalších zásob. Göring přislíbil dodávat 300 tun denně.
     Komentáře
  • Tvůj vesmír

    Hitlerovo zabijácké jmelí: Tajný bombardovací systém Třetí říše

    Před 3 měsíci
    Letecký komplet Mistel, německá odvetná zbraň z druhé světové války, umožňoval ničení velkých pozemních a námořních cílů.
     Komentáře
  • Techsvět

    Hitlerovo smrtící monstrum. Bylo to eso v rukávu Třetí říše

    Před 3 měsíci
    Letecký komplet Mistel, německá odvetná zbraň z druhé světové války, umožňoval ničení velkých pozemních a námořních cílů, jak píše server Military Factory. Název tohoto zařízení znamená v překladu "jmelí", ale můžeme se setkat i s výrazy, jako "Beethovenův přístroj". Konstrukce sledovala stejné cíle jako japonští letci kamikadze, s tím rozdílem, že útoky nevedly k úmrtí pilotů.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Hans-Joachim Marseille: Šest sestřelených letounů během 11 minut. Další kariéru bohémského esa zpřetrhala katastrofa

    Před 3 měsíci
    Hans-Joachim Marseille bezesporu patřil k nejlepším stíhacím esům své doby. Bohémsky uvažující mladík neměl jednoduchou povahu a přiznal se k tomu, že nemá rád zabíjení. Ve vzduchu však projevoval vždy chladnou hlavu.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Dva úspěchy československých stíhačů 312. Squadrony v roce 1943. Kdo se vyznamenal?

    Před 3 měsíci
    Nároky československých stíhačů 312. Squadrony byly velmi vzácné, zvláště v roce 1943.
     Komentáře
  • Mix24

    Adolf Hitler se snažil o humor. Rozpoznat vtip bylo těžké, ale nezasmát se mohlo skončit smrtí

    Před 4 měsíci
    Proslavil se jako tyran, který poslal v plynových komorách na smrt šest milionů Židů. Kolují četné historky o jeho vzteku. Můžeme si ale německého nacistického vůdce Adolfa Hitlera představit, jak v uvolněné atmosféře vypráví svým přátelům vtipy nebo je to vize z říše sci-fi?
     Komentáře
  • Zdopravy

    Luftwaffe převzala druhý Airbus A350, novinkou je dělená vládní kabina

    Před 4 měsíci
    Tři A350 nahradí u německých ozbrojených sil dosluhující Airbusy A340.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Stalingrad zůstává s 1,9 milionu obětí masovým hrobem Rudé armády, wehrmachtu a jejich spojenců

    Před 4 měsíci
    V grandiózní bitvě o Stalingrad zahynulo, bylo zraněno nebo padlo do zajetí na 1,9 milionu vojáků. V půdě přesycené válečným odpadem ještě dlouho nic neporoste a narazit na nepohřbená těla pár centimetrů pod povrchem není nic těžkého.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Akce Zeppelin aneb jak zabít Stalina. Riskantní operace nacistů na sklonku druhé světové války

    Před 4 měsíci
    Za druhé světové války probíhal boj na všech myslitelných frontách včetně tajných služeb. Naletěla SD sovětské NKVD?
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Frustrovaný Hitler proměnil Londýn v hromadu suti. Podívejte se, jak kropil Brity tisíci bombami

    Před 4 měsíci
    Jedním ze symbolů vzdoru proti Adolfu Hitlerovi a jeho válečné mašinérii byla jistojistě Bitva o Británii. Ta se postupem času proměnila z denních bojů v noční masivní bombardování důležitých britských měst s cílem vyhladovět a demoralizovat občany, a zasadit těžké rány britské válečné ekonomice. Vše odstartovala Černá sobota.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Mezek na španělský způsob, sourozenec stíhacího letounu Bf 109. Buchón měl motor ze Spitfirů, a dokonce si zabojoval

    Před 4 měsíci
    Španělský Buchón byl posledním modelem legendárního Messerchmittu Bf 109. Ve službě vydržel až do 60. let.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Projekt Liberec prvních nacistických letců kamikaze. Pilotované střely V-1 měly zvrátit prohranou válku

    Před 5 měsíci
    Zoufalá situace nacistického Německa vedla k celé řadě šílených projektů. Fi-103R patřila mezi nejhorší.
     Komentáře
  • Echo24

    Šéfem vojenského výboru NATO byl i bývalý nacistický generál

    Před 5 měsíci
    Kandidát na prezidenta Petr Pavel se snaží rozptýlit pochybnosti ohledně své minulosti u komunistické vojenské rozvědky. Argumentace jeho tábora zní, že jako pozdější předseda vojenského výboru NATO musel projít nejpřísnějšími bezpečnostními prověrkami. Těmi ale úspěšně prošli i bývalý nacistický generál Adolf Heusinger, který připravoval plány na invazi do Polska a Sovětského svazu, nebo stíhací eso Luftwaffe Johaness Steinhoff – oba v minulosti zastávali post předsedy vojenského výboru…
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Focke Wulf Ta-152H měl nad Německem zastavit Boeing B-29. Byl opravdu nejlepší pístovou stíhačkou 2. sv. války?

    Před 5 měsíci
    I přes řadu problémů a špatnou kvalitu výroby byl Focke Wulf Ta-152 nejvýkonnější pístovou stíhačkou 2. světové války.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Kettenkrad bylo neortodoxní vozítko ve službách wehrmachtu. Vyplatilo se, nebo to byl jen lapač na zdroje?

    Před 5 měsíci
    Polopásová motorka je unikát, který zavedli do výzbroje pouze Němci. Kam stoupla noha vojáka wehrmachtu, tam byl i Kettenkrad.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Drtivé údery Luftwaffe na výrobu Spitfirů v Southamptonu za bitvy o Británii

    Před 5 měsíci
    Zatímco 11. září 1940 měla Southamptonská továrna štěstí, když ji bomby těsně minuly a zlikvidovaly sousední Cunliffe Owen, kde zabily 52 dělníků, první střepinový pozdrav ji neminul 15. září, kdy bylo bombami jednoho z Jabo Messerschmittů 110 rozbito sklo oken, takže se musela zrušit noční směna.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Ztráty, výroba a opravy britských stíhacích letadel v době bitvy o Británii

    Před 5 měsíci
    Když v červenci 1940 Josef „Beppo“ Schmidt, vedoucí 5. oddělení generálního štábu Luftwaffe, (Chef der 5. Abteilung vom Generalstab der Luftwaffe), zvaného cizí státy (Fremde Staaten), sestavoval neuvěřitelně přesný přehled o stavu a výrobě anglických stíhacích letadel, nebyl schopen správně předpovědět budoucnost. „V současnosti produkuje britský letecký průmysl okolo 180 až 330 stíhaček první linie měsíčně... Věří se, že se produkce bude spíše snižovat než zvyšovat.ˮ
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Henschel Hs 123 byl odolný dvojplošník, který piloti milovali. Chtěli ho i v době, kdy už byly k dispozici tryskáče

    Před 5 měsíci
    Archaický dvouplošník klamal tělem. Pod konzervativním vzhledem tepalo srdce pravého válečníka.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Ztráty Luftwaffe v bitvě o Británii: Srovnání a vyhodnocení

    Před 5 měsíci
    Velitelství stíhacího letectva (Fighter Command) se společně s ACM Dowdingem, AVM Parkem a premiérem Churchillem ustanovilo v myslích nejen britské populace jako složka, která zabránila německé invazi a zachránila svět od nacistické tyranie. Jeho činnost ovšem nebyla ani zdaleka tak dokonalá, jak nám britští spisovatelé více než osmdesát let tvrdí. Německá letadla navíc musela překonávat lamanšský kanál tam a zpět, což samozřejmě ztráty navyšovalo. Stačila jedna kulka v motoru a už jste byl zajatcem.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Za führera do posledního dechu: Německá pilotka Hanna Reitschová

    Před 5 měsíci
    Mnoho Němců věřilo v Adolfa Hitlera až do samého konce. Ač viděli, kam zemi dovedl, odmítali si přiznat realitu. Mezi takové lidi patřila i Hanna Reitschová. Slavná pilotka se stala legendou už za svého života, byla jednou z nejznámějších tváří Říše a miláčkem nacistické propagandy.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Efektivita německých stíhačů v bitvě o Británii: V srpnu 1940 katastrofa, noční stíhačku zlikvidoval střelec britského bombardéru

    Před 5 měsíci
    Navzdory stohům knih o bitvě o Británii, působení německého stíhacího letectva není příliš pokryto. Převažujícím závěrem je ten z knihy The Narrow Margin: „Nároky Luftwaffe byly dokonce ještě přehnanější [než Air Ministry]. Čísla německého nejvyššího velení pro danou dobu [10. červenec až 31. říjen] byla 3058 zničených britských letadel. Ve skutečnosti ztratilo RAF 915 letadel.ˮ Celý výrok je samozřejmě naprosto nesmyslný, což si níže v článku rozebereme.
     Komentáře
  • Svět2000

    Termonukleární odpověď NATO na ruskou a německou „klíčovou zbraň“ pro stíhačky F-35 Stealth, bomba B-61

    Před 5 měsíci
    Tornáda Luftwaffe jsou oprávněna nést tyto zbraně a již byly provedeny zkoušky, které umožní integraci nového typu B61-12 do těchto letounů.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Jeden z nejpodlejších nacistů spáchal den před popravou sebevraždu. Jak to dokázal?

    Před 5 měsíci
    Vrchní velitel Luftwaffe, prezident Říšského sněmu, ředitel gestapa, premiér Pruska, vrchní říšský lesník, hlavní likvidátor zabaveného majetku a nejvyšší vedoucí Národního meteorologického úřadu Hermann Göring zemřel 15. října 1946 vlastní rukou.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Junkers Ju 87 Stuka je nejnenáviděnější bombardér historie. Ze sirén Stuk tuhla Spojencům krev v žilách

    Před 5 měsíci
    Junkers Ju 87 Stuka naháněl spojeneckým vojákům panický strach. Jeho chvíle slávy netrvala dlouho a následoval tvrdý pád.
     Komentáře
  • Forum 24

    Ukrajinu čeká nejhorší týden války. Ale Vladimir Putin ji nezlomí

    Před 5 měsíci
    Na vrcholu letecké bitvy o Británii došlo ke zlomu. Hitler nařídil 7. září 1940 přesměrovat nálety Luftwaffe z vojenských cílů na britská města. Toto rozhodnutí se stalo počátkem porážky ...
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Teresio Martinoli: Italské stíhací eso, které za 2. světové války létalo pro obě strany

    Před 5 měsíci
    Druhoválečná letecká esa na straně vítězných mocností se jednoznačně zapsala do historie svými odvážnými činy. Také ti, kteří válku nevyhráli (hlavně Němci), jsou díky svým obdivuhodným výkonům dodnes považováni za hrdiny. Co však letecká esa, která válku začala na jedné straně a skončila na straně druhé? O nich se mluví jen zřídka, přestože se mezi nimi nachází řada zkušených pilotů, jako například Ital Teresio Martinoli.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Stíhaní narušitele poblíž Irska 14. srpna 1942

    Před 5 měsíci
    Vysílání průzkumných dvoumotorových letadel k pobřeží severního Irska mělo být pro Luftwaffe sebevražedné. Spitfiry by je s pomocí ULTRA a RDF (radar) měly snadno roztrhat. Ne ale vždy.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Šéf Luftwaffe, ale bez letectva. Poslední vrchní velitel Robert Greim v bezvýchodné situaci zvolil ,,kyanidovou jistotu"

    Před 5 měsíci
    V posledních okamžicích Třetí říše do něj vložil Adolf Hitler svou důvěru. Robert von Greim posledním vrchním velitelem Luftwaffe, jenže ani on už nemohl zachránit bortící se Třetí říši od zkázy.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Poslední nálet na Londýn v Bitvě o Británii, největšími hrdiny se stali hasiči. V jednu chvíli bylo v ulicích města 2 200 požárů

    Před 5 měsíci
    Bitva o Británii v létě 1940 přinesla, jak známo, úspěch britským zbraním. Dne 17. září 1940 Němci invazi do Británie odložili na neurčito.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Druhá světová válka: Autentická svědectví posádek Avro 683 Lancaster, Němci na ně nejraději útočili zezdola

    Před 5 měsíci
    Při napadení nutnost takřka akrobatických manévrů. Nikdo z posádky neviděl přímo dolů, odtamtud s chutí útočila Luftwaffe. Vzpomínky jsou stále živé.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Stíhací eso Helmut Lent - Noční dravec zatížil své konto 110 nepřátelskými letouny, šokující konec přišel v pouhých 26 letech

    Před 6 měsíci
    Helmut Lent se zařadil po boku úspěšných stíhacích es, jeho doménou se především staly noční souboje. Na konto si připsal 110 nepřátelských letounů, 102 jich sestřelil v noci.
     Komentáře
  • Simulators

    Eagle Dynamics představují G.91R a přichází další vlna slev

    Před 6 měsíci
    Venku se nám začalo výrazně ochlazovat a s tím se nám dočasně ochladí i ceny doplňků pro DCS World. IndiaFoxtEcho nám chtějí představit letoun G.91R pro DCS World a minulí týden jsme se dočkali aktualizace otevřené bety simulátoru.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Vánoční tragédie amerického torpédoborce USS Leary. Německá ponorka dokonala dílo zkázy

    Před 6 měsíci
    V dnešním článku si řekneme něco více o osudu amerického torpédoborce USS Leary.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Cíl: Zničit Luftwaffe. Souboje 234. Squadrony 19. května 1941. Kdo měl tenkrát navrch?

    Před 6 měsíci
    Letecká válka nad okupovaným kontinentem vstupovala na jaře 1941 do nové pro RAF ofenzivní fáze a 19. květen v tom neměl být výjimkou. Cílem bylo, jako vždy zničit Luftwaffe.
     Komentáře
  • Deník

    Mrazivé svědectví z černé skříňky: Srážku letadel posádka přežila, pád už ne

    Před 6 měsíci
    Bylo zřejmě jen otázkou času, kdy se to stane. Rok před katastrofou označila Mezinárodní federace asociací pilotů leteckých linek tři čtvrtiny vzdušného prostoru nad Afrikou za kriticky nevyhovující z hlediska bezpečnosti. Situace byla tak vážná, že v témže roce nahlásili jihoafričtí piloti při letech nad Afrikou více než 70 případů nebezpečného míjení blízkého srážce. V neděli 13. září 1997 štěstí došlo. A přišla kolize.
     Komentáře
Reklama