Zavřít
Mytologie

Mytologie

Nejnovější články na Seznamu na téma Mytologie
  • Dotyk

    Lebka obra Kyklopa s okem na čele vyvolala senzaci. Vědci našli vysvětlení

    Před 10 dny
    Lidožraví obři s jedním okem uprostřed čela. To jsou podle legend děsiví Kyklopové. Jejich pozůstatky nacházeli již starověcí Řekové na Krétě a Sicílii. Objevily se ale i jinde. Lidská lebka s jednou oční jamkou byla vykopána ve vápencové jeskyni v Indonésii.
     Komentáře
  • Světoběžník

    Mytičtí tvorové, jejichž existence se nakonec prokázala

    Před 3 měsíci
    V existenci mytických tvorů dlouhou dobu věřila spousta lidí a někteří v ně věří i dnes. Co když se někteří z těchto živočichů opravdu na naší planetě vyskytují?
     Komentáře
  • Žena-in

    V dalším díle Fantastických zvířat hraje důležitou roli Qilin. Tento tvor však existoval už dávno před filmem

    Před 3 měsíci
    Už od 7. dubna je v kinech film Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství (Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore). Ve filmu hraje jednu z klíčových rolí vzácné záře zvané Qilin (Čchi-lin). Existovalo však už dávno před kouzelnickými filmy.
     Komentáře
  • A2larm

    Pohádkový Petr Fiala a český pravicový Dreamland

    Před 3 měsíci
    Pro pravicově liberální politické komentátory je Petr Fiala splněným snem. Podle toho o něm také píšou: místo analýz nabízí líčení ve snových barvách a superlativech.
     Komentáře
  • Dotyk

    Kdo byl anděl smrti? Při vikinských pohřbech náčelníků měl strašlivou funkci

    Před 5 měsíci
    Co si představujete pod pojmem anděl smrti? Vikingové nic moc. Pojem anděl totiž severská mytologie nezná. Kde se vzali andělé smrti u vikingů a jakou hráli roli na pohřbech významných vikinských mužů?
     Komentáře
  • OnlyMen

    Nepolapitelný Bigfoot: Mytický tvor, jehož existence nebyla nikdy spolehlivě prokázána

    Před 5 měsíci
    Ačkoli je legenda o Bigfootovi hluboce zakořeněna v americké moderní kultuře, vznikla již dávno před 21. stoletím. O chlupatém dvounohém zvířeti, které žilo izolovaně a kradlo rybářům, hovořily už po staletí domorodé kmeny v severozápadní Americe.
     Komentáře
  • OnlyMen

    Bunyip: Děsivý tvor z bájných legend požíral zejména ženy a děti

    Před 5 měsíci
    Podle domorodých australských legend se říká, že v bažinách, rybnících a zátokách vnitrozemské Austrálie číhá bunyip. Jeho potravu netvoří pouze dobytek, ale sežere klidně i ženy a děti.
     Komentáře
  • Fantasymag

    Hades: osvoboďte se za pomoci řeckých bohů z područí vládce podsvětí v povedené roguelike rubačce

    Před 10 měsíci
    Co mají společného roguelike žánr, řecká mytologie a výchova dětí? Na tyhle a více otázek nalezneme odpovědi v nejnovějším počinu studia Supergiant Games. Nastupte na Cháronovu loďku a vydejte se vstříc temným zákoutím podsvětí.
     Komentáře
  • SFDB magazín

    Souboj Titánů: Věděli jste, že filmová Afrodita prožila s filmovým Perseem lásku, ze které se narodil syn?

    Před 1 rokem
    Na začátku 80. let se objevil jeden z prvních fantasy filmů, který diváky zavedl do jiné doby, jiné země a pomocí na tehdejší dobu nevídaných speciálních efektů jim nabídl akci, dobrodružství i bájná zvířata a nestvůry.
     Komentáře
  • Dotyk

    "Prokletý" ostrov La Gaiola: Obyvatele tohoto ostrova potkal strašný osud

    Před 1 rokem
    V rezidenční čtvrti Posillipo blízko Neapole se právě rozednívá. První paprsky slunce se dotýkají vodní hladiny a tančí do všech směrů. Vila italského podnikatele Franca Ambrosia a jeho ženy Giovanny Sacco se stále noří do ticha. Po několika hodinách, kdy už slunce stojí na obloze výše, až do podezřelého ticha.
     Komentáře
  • Světoběžník

    Kdo byly Amazonky vládnoucí mužům? Podle kronikářů mohly žít u Baltského moře

    Před 1 rokem
    Čistě ženský kmen porážející mužské armády vešel ve známost jako Amazonky. S Amazonií v Jižní Americe však nemají nic společného. Pokud skutečně existovaly, jejich domovinou byla nejspíše východní Evropa a není vyloučeno, že v jejich žilách kolovala slovanská krev. Co o těchto bojovnicích vypovídají historické zdroje?
     Komentáře
  • Kinotip2

    Bohové Egypta (2016): Proč se od filmu se očekávalo mnohem víc

    Před 2 roky
    Ačkoliv měl egyptský trůn převzít jeho legitimní nástupce bůh Horus v podání herce Nikolaje Coster-Waldau, nakonec vládu získává nemilosrdný bůh temnoty Set, kterého si zahrál oblíbený Gerard Butler. Pod jeho vládou se celý Egypt nachází v jednom velkém zmatku a strachu.
     Komentáře
  • Plzeňoviny

    Krvavá divoká honba děsila i v okolí Merklína na jižním Plzeňsku

    Před 2 roky
    Vyprávění o divoké honbě má své kořeny v dávné germánské historii, ale o jízdě temných lovců se povídalo i v českém prostředí, převážně na západě. Nejvíce vyniká příběh o pytlákovi a myslivci, který se měl stát v Merklíně na Přešticku.
     Komentáře
  • Náš region

    Adventní strašidla a příšery z cizích krajů. Soupis vánočních bubáků i důstojnějších zjevení by vydal na objemný bestiář

    Před 2 roky
    U zrodu zimních bytostí stála mocná božstva, Thor, Odin, Kybelé, ale nepocházely jen z Evropy. Leckteré mají kořeny v prostoru mezi Altajem a Uralem. Pár se jich naopak přestěhovalo do Severní Ameriky, třeba Santa Claus či zlověstní Pelzicholové – alternativní Mikulášové s jablky a metlou.
     Komentáře
  • Plzeňoviny

    Pohádky s hvězdičkou. Příběhy bratří Grimmů nesly temné i lechtivé poselství

    Před 2 roky
    Pohádky dnes neodmyslitelně patří k dětství. Skrze ně dětem nenásilně vštěpujeme morální vzorce i základy dění ve společnosti. Kdysi dávno ale pohádky, coby literární žánr, vůbec neexistovaly, předávaly se jen ústně. A když se pak bratři Grimmové pustili do jejich zapisování, byly pěkně ostré.
     Komentáře
Reklama