Zavřít
Paměť národa

Paměť národa

Nejnovější články na Seznamu na téma Paměť národa
  • Paměť národa

    Myslel si, že tak to chodí: až vyroste, taky půjde do koncentračního tábora

    Před 18 hodinami
    Dnes víme, že trauma holokaustu se přenáší na další generace nejen skrz úzkostnou výchovu, ale i fyzicky. Kniha Na vině je Osvětim přináší rozhovory s dětmi těch, kteří přežili. Čtení z knihy doprovodila přednáška psychoterapeutky, jež je sama z „druhé generace“.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Rovnost před zákonem je základem myšlenky demokracie, říká Daniel Kroupa

    Před 1 dnem
    Co jsou „lidská práva“? Jaké jsou jejich historické kořeny? Co pro nás znamenají? Nad těmito otázkami se zamýšlí filozof Daniel Kroupa v sérii rozhovorů s Andrejem Novikem. Každý díl podcastu se věnuje jednomu článku Všeobecné deklarace lidských práv.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Institut Paměti národa v Olomouci opět otevře brány návštěvníkům

    Před 3 dny
    Od zahájení provozu Institutu Paměti národa v Olomouci uplyne v těchto dnech rok. S blížícím se jarem ožívá i kryt civilní obrany v Bezručových sadech. Unikátní prostory svou syrovostí dokreslují příběhy lidí, kterých se dotkly dějinné zvraty dvacátého století.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Dobrovský a Šídlo: Pozór, cenzura!

    Před 7 dny
    Poslední protivládní a skrytě proruská demonstrace na Václavském náměstí opět ukázala, jak málo stát za poslední rok pokročil v ochraně demokracie před těmi, kdo ji chtějí použít jako vehikl k jejímu zničení.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Dobrovský & Šídlo: Pozóóór, cenzúra!!

    Před 8 dny
    Poslední protivládní a skrytě proruská demonstrace na Václavském náměstí opět ukázala, jak málo stát za poslední rok pokročil v ochraně demokracie před těmi, kdo ji chtějí použít jako vehikl k jejímu zničení.
     Komentáře
  • i60

    Kdo ví, že by neselhal? Scarlett Wilková se ptá v novém románu

    Před 8 dny
    Narukovat do německé armády, pomáhat nepříteli? Nebo se nechat zavřít, zabít, ohrozit rodinu? Druhá světová válka postavila do takové situace řadu lidí. Hranice mezi zbabělstvím a hrdinstvím, láska v těžkých časech, obyčejná touha mít se dobře – to jsou témata nového románu Ty chladné oči.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Atlantida existovala, tvrdil profesor Kukal, který se jí dlouho zabýval. A stále vzrušuje záhadology

    Před 9 dny
    ROZHOVORY NA OKRAJI Náš dnešní zpovídaný již není mezi námi, navíc jsme s ním vedli již dva rozhovory. Proč? Jde o významnou, veřejnosti ne příliš známou osobnost, která měla hodně co říci. Takže ještě jednu vzpomínku, do třetice všeho dobrého… Absolvent Univerzity Karlovy doc. RNDr. Zdeněk Kukal, DrSc. (1932-2021) byl dlouho doyenem české oceánologie. Léta vedl Ústřední ústav geologický a deset roků byl v Radě vlády pro výzkum a vývoj. Takřka dalších deset let strávil v různých částech světa.
     Komentáře
  • Stalo se

    Vítr přinesl smrt. Smrt diktátorům...

    Před 12 dny
    „Jednou v noci začal foukat takový vítr… Babička vždycky říkala, že ,čerti někoho nesou.‘“ Tak začíná své vyprávění Miloň Kučera, který v té době byl z politických důvodů vězněn ve Valdicích. Ráno po oné noci, kdy se okolo věznice prohnal divoký vichr, se rozšířila zpráva o smrti Stalina. Devět dní poté pak zemřel i Klement Gottwald. Krátký film Paměti národa připomíná smrt obou diktátorů z několika různých úhlů pohledu. Na jedné straně pochmurná okázalost režimní tryzny, na druhé rozmanité emoce obyčejných lidí, které se do narežírovaného truchlení nedají sešněrovat. Ať jde o nepotlačitelný záchvat smíchu, který přepadl malého chlapce na čestné stráži u Stalinovy busty, nebo o strach, jenž zažívaly židovské děti v Moskvě, když Stalinova smrt probudila další vlnu antisemitismu. Smrt diktátorů přinášela naději i příležitost ke vzdoru. Druhá polovina filmu je věnována příběhu Ondřeje Stavinohy, horníka z příbramských uranových dolů, který se dvěma kolegy v roce 1978 vyhodil do povětří Gottwaldovu sochu na příbramském náměstí.
     Komentáře
  • TN

    Zemřel jeden z nejvýznamnějších českých historiků. Bylo mu 94 let

    Před 12 dny
    Ve věku 94 let zemřel historik a publicista Karel Kaplan. Ten byl jeden z nejvýznamnějších českých dějepisců české popřevratové historiografie. V 60. letech byl součástí takzvané Pillerovy komise, která přezkoumávala procesy z 50. let.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Kvůli zhoubné přetvářce národ ztratil duši a morálku

    Před 12 dny
    Estébáci si pro Pavla Záleského přišli do práce a zbili ho tak, že nemohl dva týdny dýchat. Hrozili mu inscenovanou sebevraždou. Při jiných zadrženích kladl pasivní odpor, čímž rozlítil policisty k nepříčetnosti. Provinil se šířením katolického samizdatu.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Dobrovský a Šídlo: Jsem tu novej… Aneb Petr Pavel na startu

    Před 14 dny
    S každým prezidentem přichází jiná éra a zásadní zlom. Jaký otisk ve výkladu Ústavy a v politickém životě Česka zanechali Václav Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman? A co by raději Petr Pavel neměl říkat, i když si to myslí?
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Husák učitele vychvaloval. Přitom měli plat pod průměrem a museli dokazovat loajalitu režimu

    Před 14 dny
    „Sborovna byla velká a komunisté i nekomunisté tam seděli pohromadě. Vzájemně jsme si zdvořile říkali ‚dobrý den‘. Ale takové ty kádrové věci se řešily šeptem,“ vzpomíná lingvistka Jaroslava Hlavsová, která na přelomu 50. a 60. let působila jako učitelka na mělnickém gymnáziu. „My, kteří jsme nebyli straníci, jsme si navzájem dávali rady. Šli jsme do rohu a
     Komentáře
  • Paměť národa

    Roky vězení během čtyř hodin. Norské muzeum studenty přivede k prožitku

    Před 16 dny
    Norský památník Falstad Centre chce mladé studenty zaujmout emocionálním prožitkem. Jeho smyslem není vychovávat z dětí historiky – vede je ke kritickému myšlení a poznání, že historie je různorodá a úhlů pohledu mnoho. A přitom: žádné obrazovky v expozici...
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Zemřel Da Vinci, ukrajinský hrdina. Ze setkání s ním mrazilo, vzpomíná Čech

    Před 17 dny
    Hrdina, ikonická a odvážná osobnost. Prezident Zelenskyj Dmytra Kotsjubajla oslavuje, přestože si oba pro Ukrajinu představovali jinou budoucnost. Pro Seznam Zprávy na něj zavzpomínal Čech, který s ním kdysi dělal rozhovor.
     Komentáře
  • Prostor X

    Rusové by se měli děsit. Západ bude mít důkazy, aby Putina odsoudil, říká režisér filmu Vyšetřovatel

    Před 18 dny
    Válka na Ukrajině je prvním ozbrojeným konfliktem, ve kterém Západ systematicky shromažďuje důkazy o válečných zločinech. „Oproti tomu, o čem vyprávíme my v Jugoslávii, je to úplný game changer. Tam přijížděli vyšetřovatelé po letech, hrabali se ve stozích papíru nějakých výpovědí nabraných lidmi, kteří neměli ani zkušenost, ani možnost dělat relevantně rozhovory s poškozenými,“ říká Viktor Portel, režisér dokumentu o českém vyšetřovateli Vladimíru Dzurovi, který v roce 1997 dopadl prvního válečného zločince z bývalé Jugoslávie, postavil ho před haagský tribunál a rozpoutal tím sérii dosud nemyslitelných stíhání politických a vojenských představitelů. Fakt, že se tehdy před soudem ocitl i srbský prezident Slobodan Miloševič, by měl ruskou garnituru děsit. 00:00 Příběh Vladimíra Dzura 03:37 Práce pro haagský tribunál 08:33 Divná katarze 11:27 Rusové by se měli děsit 13:54 Válka v bývalé Jugoslávii vs. na Ukrajině 15:08 Odpovědnost za válečné zločiny 19:33 Návrat na místa činu 21:23 Očekávání a zklamání 23:02 Instituty Paměti národa
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Nadávky a pak dálnici oslepil dým. Drama při cestě českých sanitek na frontu

    Před 21 dny
    Téměř do poslední chvíle nebylo kvůli bezpečnosti jasné ani místo předání „lanďáků“, sanitek z Česka. Cesta Ukrajinou ale naštěstí pokračovala bez větších potíží. Změnilo se to na dálnici za Kyjevem, kdy se začalo ozývat klepání.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Paměť národa vybrala přes tři miliony korun na polní sanitky pro Ukrajinu. Poslední předali v Charkově

    Před 22 dny
    Na východ Ukrajiny dorazila mise neziskové organizace Post Bellum a jejího projektu Paměť národa. Přivezla čtyři sanitky pro převoz bojovníků z frontové linie. V pátek předala poslední z nich v Charkově. Na to, komu a jak budou sanitky sloužit odpovídá z Charkova koordinátor sbírky Pomozte Ukrajině s Pamětí národa Martin Ocknecht.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Dobrovský & Šídlo: Co s námi udělala válka na Ukrajině?

    Před 23 dny
    Před rokem Rusko napadlo Ukrajinu. Tehdy jsme sedli a ve studiu natočili nepřipravený syrový rozhovor. V čem jsme se tehdy trefili a kde jsme se mýlili? Jak nás rok války změnil?
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Skromná akce na náměstí v Plzni připomněla rok trvající válku na Ukrajině

    Před 24 dny
    Všichni jsme na jedné lodi – tak zněl podtitul dnešní akce na náměstí Republiky v Plzni. Cílem bylo připomenout si rok trvající konflikt na Ukrajině a společně zavzpomínat na uplynulé měsíce. Akci uspořádala organizace Člověk v tísni ve spolupráci s Pamětí národa. Na manifestaci navázalo promítání dokumentu snímku Dům z třísek a debata.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Když sanitky, tak pořádné. „Lanďáky“ z Česka dorazily na Ukrajinu

    Před 26 dny
    Ukrajinci si o ně sami řekli, sanitky jsou ve válce přirozeně zásadní. Teď už jsou opancéřované a speciálně vybavené vozy opatřené díky českým dárcům na Ukrajině. „Vypadá skvěle,“ pronesl při pohledu na sanitku ukrajinský velitel.
     Komentáře
  • Výlevy

    David Koller, ukrajinský dětský sbor i kapela z Charkova podpořili akci před ambasádou Ukrajiny

    Před 26 dny
    V sobotu se několik tisíc lidí sešlo na podporu Ukrajiny v Praze na Letné. Akce nazvaná Vidíme jasně, co je třeba udělat pořádaná organizacemi Dárek pro Putina, Paměť národa, Milion chvilek a velvyslanectvím Ukrajiny přilákalo odhadem přes 10 tisíc lidí.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Putin je fuj, křičeli v průvodu. Tisíce lidí si na Letné připomněly výročí války na Ukrajině

    Před 1 měsícem
    Na pražské Letné se v sobotu v podvečer sešly nižší tisíce lidí, aby připomněly první výročí ruského vpádu na Ukrajinu. Vyplývá to z odhadu organizátorů. Lidé půjdou průvodem k ukrajinské ambasádě, kde vystoupí mimo jiné zvolený prezident Petr Pavel, akci tam zakončí koncert. Lidé s sebou mají ukrajinské vlajky a také baterky, které organizátoři po akci chtějí vybrat a poslat na Ukrajinu. Akci, nazvanou Vidíme jasně, co je třeba udělat, pořádají spolek Milion chvilek, Paměť národa, ukrajinské velvyslanectví či iniciativa Dárek pro Putina.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Před 75 lety začal komunistický převrat. ‚Hrozila občanská válka i zásah Sovětů,‘ míní historik

    Před 1 měsícem
    Před 75 lety komunisté definitivně převzali moc v Československu. „Právě se vracím z Hradu od prezidenta republiky.“ Tak začal 25. února 1948 svůj projev k plnému Václavském náměstí šéf komunistické strany a předseda vlády Klement Gottwald. Komunistický převrat uvrhl Československo na dalších více než 40 let do totality a izolace.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Dobrovský & Šídlo: Rok poté. Co s námi udělala válka na Ukrajině?

    Před 1 měsícem
    Přesně před rokem Rusko napadlo Ukrajinu. Tehdy jsme sedli a ve studiu natočili nepřipravený syrový rozhovor. V čem jsme se tehdy trefili a kde jsme se mýlili? Jak nás rok války změnil? Poslechněte si záznam našeho vystoupení v kině Kotva v Českých Budějovicích.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Naši neprůstřelnou vestu nosí i Zelenskyj. Češi se projevili jako veliký, solidární a přátelský národ, říká Kroupa z Post Bellum

    Před 1 měsícem
    Už rok probíhá válka na Ukrajině. Od jejího začátku Češi přispívají v různých sbírkách na pomoc Ukrajině. Jednu z nich pořádá i organizace Post Bellum – Paměť národa. „Naše sbírka je 3. největší. Češi poslali přes Paměť národa na Ukrajinu zhruba půl miliardy korun v podobě různého obranného vojenského materiálu. Člověka strašně povzbuzuje, že se Češi semkli a řekli si: týká se nás to,“ říká ředitel organizace Mikuláš Kroupa. Jakou další pomoc Post Bellum organizuje?
     Komentáře
  • Paměť národa

    Rok po začátku války. Opět vezeme pomoc Ukrajině

    Před 1 měsícem
    Přesně před rokem napadlo Putinovo Rusko svého souseda Ukrajinu. Přinášíme vám krátké poselství ředitele Post Bellum MIkuláše Kroupy. Naše mise nekončí, budeme v ní pokračovat, dokud to bude nutné.
     Komentáře
  • Paměť národa

    „Sudety jako přes kopírák.“ Jak pamětníci komentují ruskou válku na Ukrajině?

    Před 1 měsícem
    „Putin je druhý Hitler.“ „Je to stejné jako v roce 1968.“ „Měli jsme se bránit jako Ukrajinci.“ Lidé, kteří svěřují své vzpomínky Paměti národa, se na válku na Ukrajině dívají optikou svých životních příběhů.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Jako listovat dějinami umění. Sochař Zeithamml vystavuje své obrazy a kresby

    Před 1 měsícem
    Po roce 1968 emigroval, po sametové revoluci začal vést jeden z ateliérů sochařství na pražské akademii.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Komunisté vědce potřebovali. Přesto jim házeli klacky pod nohy

    Před 1 měsícem
    Komunistický režim se po celou dobu své existence zaštiťoval proklamacemi, že vědecký výzkum – jeho slovníkem „vědeckotechnická revoluce“ – je naprostou prioritou. Ve skutečnosti se vědecké bádání často odehrávalo spíše režimu navzdory...
     Komentáře
  • Liberecká Drbna

    Blíží se rok od začátku války na Ukrajině. Výročí v Liberci připomínají rozstřílená auta z Irpině

    Před 1 měsícem
    Právě rok od chvíle, kdy začala válka na Ukrajině, uplyne 24. února. K tomuto smutnému výročí organizace Paměť národa a Post bellu připravily výstavu dvou rozstřílených vraků aut z ukrajinského města Irpiň. Auta jsou vystavena na univerzitním náměstí a váže se k nim příběh. Auta před budovou G budou až do 27. února.
     Komentáře
  • Hlídací pes

    „Normální lidi se tam zbláznili.“ Komunistické zneužívání psychiatrie trvalo až do pádu režimu

    Před 1 měsícem
    Do psychiatrických léčeben se za komunismu v Československu dostávali i zdraví lidé. Nonkonformní umělci, vzpurní političtí vězni nebo nekompromisní katolíci. Režimu ukazovali jeho nesmyslnost, proto je prohlašoval za „duševně choré“. „Odvezli mě sanitkou do Bohnic a tam mě začali jako společensky nebezpečného člověka léčit. Procházel jsem několikatýdenními fázemi inzulinových šoků. Člověk dostával injekce, pak se po
     Komentáře
  • Frekvence 1

    Post Bellum: Paleta lidí a jejich příběhů je pestrá, ale mluvíme jen s těmi, kteří s námi chtějí mluvit

    Před 1 měsícem
    Zapomínat je snadné, proto natáčíme a vyprávíme svědectví, která nesmějí zmizet. To je motto neziskové organizace Post Bellum. Jak organizace hledá své příběhy a jak se natáčí v zemích, jako je Kuba či Bělorusko? Hosty Dobro skladem byli tisková mluvčí Kristýna Bardová a vedoucí audiovizuální sekce Viktor Portel. Podcast si můžete poslechnout na platformě Youradio Talk.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Guláš s lejnem. Pamětníci líčí otřesnou šikanu v Československé lidové armádě 80. let

    Před 1 měsícem
    Většina mužů odvedených na povinnou dvouletou vojnu se bála šikany. A stejně tak buzerace ze strany lampasáků. „Mazáci jednou uvařili guláš s lidskými exkrementy a nás nováčky ho nutili sníst,“ vypráví o sadismu v armádě učitel hudby Martin Ládr, to se psal rok 1983. „Měl jsem k tomu hrát na kytaru. Kdo odmítl guláš jíst, toho zmlátili,“ vzpomíná. „V souvislosti se životopisem nově zvoleného prezidenta Petra Pavla se je třeba také ptát, jaké v Československé lidové armádě vládly poměry,“ říká dokumentarista Adam Drda z Paměti národa.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Dobrovský & Šídlo: Co čekat od nové hlavy státu. A proč se nenechat unést kýčem

    Před 1 měsícem
    Petr Pavel byl zvolen českým prezidentem. Co od něj čekat? Jaké nároky bychom na něj měli mít? V čem může spočívat jeho největší síla a v čem slabost?
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Socialismus prosáklý alkoholem. Pro první flašku se šlo v deset dopoledne

    Před 1 měsícem
    V práci, na oslavě MDŽ, na schůzi. V době normalizace se alkohol stal všudypřítomným. Léčba alkoholismu se ale často stávala doménou lékařů s kádrovými škraloupy, protože nikdo jiný to nechtěl dělat. Počet alkoholiků se u nás od 60. do 80. let ztrojnásobil. „V době deziluze po roce 1968 se prokazatelně zvýšila spotřeba alkoholu. V zaměstnáních se strašným způsobem chlastalo,“ říká
     Komentáře
  • Wizard Michal
    naSeznam Médium

    Malé kroky sendvičové generace

    Před 1 měsícem
    Čas, který určuje naše dny, je z fyzikálního hlediska jen iluzí. A život je dost dlouhý, když víš, jak jej prožít. Když život naplňují skutky. Tvořené malými kroky. Jaké by mohly být ty naše?
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Dobrovský a Šídlo: Jak přežít operaci „Přímá volba“

    Před 1 měsícem
    Před dvaceti lety Miloš Zeman prohrál nepřímou prezidentskou volbu. Přineslo to dlouhodobé následky. V těchto hodinách volíme už potřetí hlavu státu my, občané. Z voleb se ovšem stalo referendum o Andreji Babišovi.
     Komentáře
  • Deník

    Popravy na Zámečku? Jana Blažejová: Máma byla ve špatný čas na špatném místě

    Před 1 měsícem
    Janě Blažejové je nyní 86 let. Na události z května a června 1942 si však pamatuje velmi dobře. V jeden den přišla o maminku, dědečka i strýce. Jednalo se o první popravené na pardubickém Zámečku.
     Komentáře
  • iRozhlas

    ,Směr Osvětim anebo hřbitov.‘ Divadelní představení Paměti národa připomene Romy zavražděné nacisty

    Před 1 měsícem
    Paměť jsme my: Silnice číslo 19, tak se jmenuje představení Divadla Paměti národa, které v pátek večer, tedy v Den památky obětí holocaustu, připomene Romy zavražděné nacisty. V pražském Domě U Kamenného zvonu ožijí tragické příběhy českých a moravských Romů díky čtrnácti studentkám Pražské taneční konzervatoře.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Dvojče, na kterém Mengele dělal pokusy. „Na osvobození Osvětimi nezapomenu.“

    Před 1 měsícem
    Jiří Fišer vzpomínal na 27. leden 1945: „Bylo sněhu po kolena a my jsme s radostí vyběhli a vítali vojáky.“ Byl posledním žijícím dvojčetem pocházejícím z Československa, na nichž Josef Mengele prováděl pokusy.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Divadlo „Paměť jsme my“ letos popáté. Mladí tvůrci obdivují nadhled pamětníků

    Před 1 měsícem
    V lednu v Divadle Paměti národa vrcholí přípravy na už pátý ročník projektu Paměť jsme my. Každé představení mělo své jedinečné téma a způsob vyprávění. Připomínáme tak osudy lidí, kterým se po tragédii holokaustu podařilo začít žít znovu.
     Komentáře
  • Drbna

    Povinností každého antikomunisty je jít k volbám, říká signatář Charty 77 Daniel Kroupa

    Před 2 měsíci
    Druhé kolo prezidentské volby přineslo řadě voličů těžké rozhodování. Vybírat budou z dvojice kandidátů, kteří byli v KSČ před rokem 1989 a oba nějakým způsobem spolupracovali s StB, nebo vojenským zpravodajstvím. O tom, proč by se antikomunisté neměli nechat odradit od volby, se na úterní debatě pořádané Pamětí národa rozpovídal filozof, politik, pedagog, signatář Charty 77 a člověk, který byl celý svůj život v opozici proti komunistické straně. Daniel Kroupa, mimo jiné též žák filozofa Jana Patočky, se aktivně podílel na pořádání bytových seminářů a pořádání různých protirežimních aktivit, za což byl též pravidelně vyslýchán StB a dále perzekvován komunistickým aparátem.
     Komentáře
  • Budějcká Drbna

    Povinností každého antikomunisty je jít k volbám, říká signatář Charty 77 Daniel Kroupa

    Před 2 měsíci
    Druhé kolo prezidentské volby přineslo řadě voličů těžké rozhodování. Vybírat budou z dvojice kandidátů, kteří byli v KSČ před rokem 1989 a oba nějakým způsobem spolupracovali s StB, nebo vojenským zpravodajstvím. O tom, proč by se antikomunisté neměli nechat odradit od volby, se na úterní debatě pořádané Pamětí národa rozpovídal filozof, politik, pedagog, signatář Charty 77 a člověk, který byl celý svůj život v opozici proti komunistické straně. Daniel Kroupa, mimo jiné též žák filozofa Jana Patočky, se aktivně podílel na pořádání bytových seminářů a pořádání různých protirežimních aktivit, za což byl též pravidelně vyslýchán StB a dále perzekvován komunistickým aparátem.
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    V zámku Zelená Hora, který proslavili Černí baroni, vzniknou expozice o historii místa a komunistické totalitě

    Před 2 měsíci
    V zámku Zelená Hora u Nepomuku na Plzeňsku, známém díky románu a filmu Černí baroni, budou expozice o historii místa a komunistické totalitě. Do konce února má být hotový ideový záměr využití prázdné památky. Na něj naváže studie proveditelnosti, která má být připravena do konce roku. Studie uvede, co by mělo být v každé z téměř 200 místností, řekl novinářům Libor Picka (STAN), radní Plzeňského kraje, který koordinuje obnovu tohoto atraktivního turistického cíle patřícího malé obci Klášter. V letošním rozpočtu na to kraj vyčlenil jeden milion korun.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Podcast Dobrovský & Šídlo Živě s publikem

    Před 2 měsíci
    Natáčení podcastu můžete vidět i naživo. Pravidelně totiž jezdíme po celé republice za publikem a natáčíme nový aktuální díl.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Když dostávala pieta na frak

    Před 10 měsíci
    13. května uplyne 27 let od odhalení památníku romského holocaustu v Letech u Písku. Dalších 23 let svádělo pietní místo nerovný souboj s úspěšně prosperujícím prasečákem. Jednu temnou kapitolu polistopadového vývoje přiblíží další díl podcastu Dobrovský & Šídlo
     Komentáře
  • Paměť národa

    Podcast Dobrovský & Šídlo: Naše národní karikatury – od radaru po Klause

    Před 11 měsíci
    Kabaret v brdských lesích se odehrál před 15 lety a jeho následky neseme dodnes. Před rokem začal podcast, těsně po Vrběticích... Co všechno se změnilo? Mimo jiné – máme nového premiéra, neviditelného prezidenta a za rohem válku.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Jsme hrdými členy NATO. Takže budeme bojovat s Ruskem do posledního Ukrajince?

    Před 1 rokem
    Kdo nás kdysi dostal do NATO a kdo do toho házel vidle? Co si o NATO v devadesátých letech mysleli Klaus, Zeman, Kavan, Buzková a Gross? Jaký byl nejromantičtější čin politického realisty Saši Vondry? Proč je dobré být v NATO, ale není to zadarmo?
     Komentáře
  • Paměť národa

    Pokud padne Ukrajina, jsme na řadě my. Pomozte ve sbírce!

    Před 1 rokem
    Probudili jsme se do jiného světa. Útok na Ukrajinu není jen pokusem zničit svobodnou zemi. Je to útok na západní civilizaci. U Kyjeva se bojuje i za Prahu a podle toho se chovejme. Podcast Dobrovský & Šídlo právě teď na vašich podcastových aplikacích a na youtube.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Parlament jako domovní schůze

    Před 1 rokem
    Ztráta času a sklad politických ojetin. Mnoho voličů si to myslí a mnozí „politici“ o parlamentu tak mluvili. A když dojde na obstrukce… Stojí nám to divadlo za to? Historií českých obstrukcí vás provedou pánové Dobrovský & Šídlo ve 22. díle Podcastu Paměti národa.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Co dalo Brno české politice?

    Před 1 rokem
    Rozhodlo se zde o rozdělení Československa. 1993 se stalo sídlem ústavního soudu. Rok na to má jako první plně elektronickou (!) tramvajenku, tzv. šalinkartu. I proto byl brněnský Institut Paměti národa místem natáčení nejnovějšího dílu podcastu Dobrovský & Šídlo.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Podcast Dobrovský & Šídlo: Kdo platí politiky? A co za to chce?

    Před 1 rokem
    Politika něco stojí. A když je „levná“, jde obvykle do tuhého... Devadesátá léta – vymyšlení sponzoři ODS, věřitelé ČSSD na mušce, ODA kvůli půjčkám zmizela. Divoké začátky financování české politiky probereme i s tehdejšími novináři: Jiří Kubík a Tomáš Němeček!
     Komentáře
  • Paměť národa

    Druhý život firmy ANO. Co přijde po Andreji Babišovi?

    Před 1 rokem
    Budeme tentokrát trochu věštit. Co čeká hnutí ANO po odchodu Andreje Babiše? Může hnutí vůbec přežít odchod svého majitele? A můžeme najít inspiraci v tom, jak své strany opouštěli dinosauři české politiky Václav Klaus a Miloš Zeman?
     Komentáře
  • Paměť národa

    Zločin a trest v české politice

    Před 1 rokem
    Jak v Česku ministři předčasně odcházejí z politiky? Za jaká provinění nebo podezření? Platí u politika „presumpce viny“? A je to ve všech případech výhra, když politik položí funkci, odejde z politiky a s důvěrou se nechá „očistit“ skrze trestní stíhání?
     Komentáře
  • Paměť národa

    Hrátky s přímou volbou

    Před 1 rokem
    Proč přímou volbu prezidenta prosazoval už začátkem devadesátých let Václav Havel? Kdo myšlenku převzal? A vrátíme se někdy k volbě parlamentem? V podcastu Paměti národa bude řeč o dobrých úmyslech i ústavním kutilství, které často podléhá náladám ve společnosti.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Dobrovský & Šídlo: Samizdatové Lidové noviny a útěky na ambasádu

    Před 1 rokem
    Jak prožívali rok 1989 Jindřich Šídlo a Jan Dobrovský a co všechno tehdy svědčilo o rozkladu režimu? Jak se vypořádáme s námitkou, že 17. listopad je svátek pro pamětníky, zatímco další generace už pálí docela jiná agenda?
     Komentáře
  • Paměť národa

    Pod vládou Pata a Mata aneb Pod bičem odborníků, parašutistů a multiministrů

    Před 1 rokem
    Předvolební vydání podcastu Paměti národa z dílny dvojice Dobrovský & Šídlo přináší reflexi uplynulých čtyř let vládnutí premiéra Andreje Babiše, autoři se také ale zamýšlejí o cestě k nápravě stávajících poměrů.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Co se děje okolo České televize – a proč se to děje pořád dokola?

    Před 1 rokem
    Česká televize včera, dnes a zítra. Potřebujeme veřejnoprávní televizi? A pokud ano, jakou ji chceme mít? Jak veřejnoprávní vysílání u nás vznikalo, jak se měnilo a proč politici tak často krouží kolem televizní rady?
     Komentáře
  • Paměť národa

    Dobrovský & Šídlo: O autobusu zvaném Zemák, který jezdil na pivo a becherovku

    Před 1 rokem
    Jak pochopili lidé ze severních Čech revoluční změnu v roce 89? Dozvíme se od novináře Petra Honzejka. A vše, co potřebujete vědět o politickém talentu Miloše Zemana a o komerčním rasismu Miroslava Sládka a jeho politických dědiců.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Paměť národa spouští podcast, tvoří ho Jindřich Šídlo a Jan Dobrovský

    Před 1 rokem
    Kolegium Paměti národa v době pandemie nemohlo pořádat svá pravidelná setkání, diskuze, besedy a přednášky. A tak vznikl nápad: podcast Dobrovský &Šídlo. Kdo neslyšel, přichází o hodně!
     Komentáře
Reklama