Zavřít
Paměť národa

Paměť národa

Nejnovější články na Seznamu na téma Paměť národa
  • Refresher

    Zemřela Hana Hnátová, sestra Arnošta Lustiga, která přežila holokaust

    Před 1 dnem
    Zemřela sestra Arnošta Lustiga Hana Hnátová. Bylo jí 98 let.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Dobrovský a Šídlo: A znovu devadesátky

    Před 2 dny
    Čím byla doba před třiceti lety jedinečná? Co znamenala exploze svobody pro lidi připravené i pro ty, kteří z té radikální změny měli obavy? A co ohrožuje svobodu a budoucnost dnešní mladých lidí?
     Komentáře
  • Náš region

    Zemřela sestra Arnošta Lustiga Hana Hnátová, přeživší holokaustu

    Před 2 dny
    V noci na pátek zemřela v Praze sestra spisovatele Arnošta Lustiga Hana Hnátová, která stejně jako její o dva roky mladší bratr přežila holokaust.…
     Komentáře
  • Novinky

    Zemřela Hana Hnátová, sestra Arnošta Lustiga, která přežila holokaust

    Před 2 dny
    V noci na pátek zemřela v Praze sestra spisovatele Arnošta Lustiga Hana Hnátová, která stejně jako její o dva roky mladší bratr přežila holokaust. Bylo jí 98 let.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Zemřela Hana Hnátová, sestra Arnošta Lustiga

    Před 2 dny
    Hana Hnátová stejně jako její o dva roky mladší bratr přežila holokaust
     Komentáře
  • České noviny

    Zemřela Hana Hnátová, sestra Arnošta Lustiga, která přežila holokaust

    Před 2 dny
    V noci na dnešek zemřela v Praze sestra spisovatele Arnošta Lustiga Hana Hnátová, která stejně jako její o dva roky mladší bratr přežila holokaust. Bylo jí 98 let. ČTK o tom informovala její rodina.
     Komentáře
  • Echo24

    Ve věku 100 let zemřel vědec Kolmer. Znal tajnou cestu z Terezína, ale neutekl

    Před 2 dny
    Ve věku 100 let zemřel v pátek Felix Kolmer, celoživotní nadšený skaut, vědec a muž, který přežil několik koncentračních táborů. ČTK to potvrdil předseda Federace židovských obcí Petr Papoušek. Svou nedobrovolnou pouť po koncentračních táborech začal Kolmer v Terezíně, odkud dokonce mohl utéct, neboť znal únikovou cestu ven. Jak řekl před časem v rozhovoru s ČTK, neudělal to, aby uvnitř zůstal někdo, kdo by v případě smrtelného ohrožení vězňů je dokázal zachránit.
     Komentáře
  • Forum 24

    Secondhand filosofie Anny Hogenové jako kýč, který přispívá k hloupnutí společnosti

    Před 6 dny
    Každého duševně zdravého a mravně nepokřiveného člověka děsí obrazy odpudivého a nesmyslného ničení, jakého se dopouštějí vojáci Putinova Ruska na civilním obyvatelstvu Ukrajiny. A přesto z úst ...
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Stíny války přetrvávají. Češi popisují své nejtěžší chvíle v Jugoslávii

    Před 6 dny
    Znásilněné ženy, popravení muži, miny - to jsou snad nejviditelnější důsledky konfliktů v rozpadající se Jugoslávii. O temném období a co z něj zůstává, mluví pamětníci žijící v Česku ve třetím dílu seriálu Seznam Zpráv.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Punk's Not Dead! Ponižování na vojně ho nastartovalo. Takže zdrhnul

    Před 8 dny
    Pankáč Cajthaml byl z „kádrově loajální“ rodiny. Jeho útěk z vojny pak ale skončil na německé ambasádě ve Varšavě. Nabídku na odcestování do Německa bohužel nevyužil. Syn lektorky marxismu-leninismu tak nakonec skončil „jen“ na dva roky v československem vězení.
     Komentáře
  • Paměť národa

    „Dvě třicítky rovnou do žíly.“ I za socialismu se braly drogy

    Před 10 dny
    Vlasatý pobuda v rauši se s tupým výrazem kýve ze strany na stranu. Drogy dostává ze Západu. Tak dobová propaganda vykreslovala „feťáky“. Mladí začínající narkomani však ve skutečnosti byli odkázáni na lékárničky svých matek, ti pokročilí vykrádali lékárny.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Osmáci z Bílé Třemešné navštívili Institut Paměti národa

    Před 16 dny
    Naše interaktivní muzeum v Pardubicích pracuje s příběhy pamětníků tak, aby zaujaly mladou generaci. Celá expozice je úplně jiná, než jsme byli doposud u muzeí zvyklí. Působí zcela současně a naznačuje budoucí trend takových institucí.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Krvavé obléhání Sarajeva: „Střílel bych na někoho, koho znám.“

    Před 19 dny
    Bez elektřiny, vody i jídla. Obléhání Sarajeva trvalo téměř 4 roky a tamní lidé při něm zažívali peklo. Pamětníci na své útrapy vzpomínají ve druhém dílu seriálu Seznam Zpráv.
     Komentáře
  • Neovlivní

    Langer a Kyselý. Rozhádaní byznysoví bratři

    Před 21 dny
    Pevné spojenectví bývalého ministra vnitra a olomouckého podnikatele se rozpadlo po policejní kauze Vidkun. Ve hře jsou obří majetky. Bývalý ministr za ODS Ivan Langer válčí se svým dlouholetým spojencem, olomouckým podnikatelem Ivanem Kyselým. Oba muži společně léta podnikali, investovali kupříkladu do sportovního areálu Véska. Téměř bratrovražedný boj o majetky mezi nimi vypukl poté, co Kyselý před lety skončil ve vazbě kvůli kauze Vidkun a nakonec byl i odsouzený. Ivan Langer byl sice na pár hodin zadržen, ale narozdíl od Kyselého nakonec vyšel z kriminálního příběhu bez poskvrny. Od té doby spolu oba Ivanové eufemisticky řečeno „nemluví“. Ve skutečnosti mezi nimi…
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Dobrovský & Šídlo: Když na Václava Havla létala vajíčka

    Před 22 dny
    Vladimír Mečiar na začátku roku 1990 udělal „konkurs“ na slovenského ministra vnitra. Do půl roku byl premiérem za VPN. A pak už to jelo. V dalším dílu podcastu Dobrovský & Šídlo vzpomínáme, jak se začalo drolit Československo.
     Komentáře
  • Security Magazín

    FOTO UVNITŘ: Zneškodněná ruská technika v Praze: Tank, protiletadlový systém i rakety, které ničily ukrajinskou infrastrukturu

    Před 23 dny
    V pondělí začala na pražské Letenské pláni výstava ukořistěné ruské techniky na Ukrajině. Zájemci budou moci vidět například tank T-90, protiletadlový systém Buk či rakety, které mířily na civilní infrastrukturu, i když to Rusko soustavně popírá. Výstavu, která probíhá až do 24. července, pořádá ukrajinská ambasáda společně s organizací Paměť národa a městskými částmi Praha 1 a Praha 7. Redakční fotograf byl na místě a pořídil z akce snímky, jež si můžete prohlédnout ve fotogalerii.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    „Najednou se každý utrhl ze řetězu.“ Vteřiny před jugoslávskou katastrofou

    Před 24 dny
    Osmdesátá léta minulého století předznamenávala konec bývalé Jugoslávie. Hlavní roli začal hrát nacionalismus a mnohonárodnostní stát se začal štěpit, shodují se pamětníci v prvním dílu nového seriálu Seznam Zpráv.
     Komentáře
  • České noviny

    Zemřel válečný veterán Josef Kaufman, bojovník od Dukly

    Před 24 dny
    Zemřel válečný veterán Josef Kaufman, bojovník z východní fronty druhé světové války. V řadách 1. československého armádního sboru prožil krvavé bitvy u Machnówky nebo na Dukle. ČTK to sdělila Kristýna Bardová z organizace Post Bellum. Kaufmanovi, který se narodil ve Volyni na současné Ukrajině, bylo 95 let. Zemřel 11. července.
     Komentáře
  • Novinky

    Zemřel válečný veterán Josef Kaufman

    Před 24 dny
    Ve věku 95 let zemřel 11. července veterán bojů 2. světové války Josef Kaufman. Volyňský Čech se mimo jiné zúčastnil bojů na Dukle. O jeho úmrtí informoval ve čtvrtek projekt Paměť národa.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    „Kdo nepoznal válku, nepochopí ji.“ Pamětníci vzpomínají na Jugoslávii

    Před 25 dny
    Před 30 lety se rozhořela válka v bývalé Jugoslávii. Redakce Seznam Zprávy připravila seriál, v němž mapujeme kořeny konfliktu, život v obléhaných městech či to, jak vypadal útěk z rozpadajícího se státu.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Polední publicistika: Konec Nord Stream 1? Zastropování pobídek pro filmaře. Strahovský stadion

    Před 28 dny
    Evropa se připravuje na konec dodávek ruského plynu přes Nord Stream 1. Máme se bát také a kolik nás to může stát? Povídky pro filmaře se mají omezovat. Budou u nás utrácet své peníze i bez nich? Co je všechno součástí paměti strahovského stadionu? Poslechněte si celou Polední publicistiku.
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    Na Strahovském stadionu začíná letní program. Paměť národa tam připomene pohnutou historii

    Před 29 dny
    Největší stadion světa bude ode dneška hostit letní večery s příběhy 20. století. Paměť národa tam připravila komentované procházky, letní kino, debaty s pamětníky i výstavy. Vstup je zdarma.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Paměť národa na Strahově přiblíží historii stadionu, budou i filmy a výstavy

    Před 1 měsícem
    Na stadionu budou také výstavy o okupaci Československa v roce 1968 či odsunu sovětských vojsk ze země počátkem 90. let, setkání s pamětníky a promítání filmů.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Byly horší časy, už nejsou. Přehlídka divadelních kroužků Divadla Paměti národa

    Před 1 měsícem
    Pražské divadelní kroužky ukončily na společné přehlídce v prostorách jižní tribuny Strahovského stadionu letošní sezónu. Její chodba se proměnila v pomyslnou časovou osu. Podívejte se na představení inspirovaná československou historií.
     Komentáře
  • České noviny

    Zemřel disident, básník a kněz Erwin Kukuczka, bylo mu 78 let

    Před 1 měsícem
    Ve čtvrtek zemřel český kazatel, básník a publicista Erwin Kukuczka, bylo mu 78 let. Informovala o tom dnes orlickoústecká radnice. Husitský kněz dlouhodobě působil v regionu. V Ústí nad Orlicí žil od 80. let, obdržel Cenu města Ústí nad Orlicí a v letech 1994 až 2006 byl i městským zastupitelem.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Nejvyhlášenější pražská jídelna. Automat Koruna navštěvovali komunističtí politici, studenti, ale i chudina

    Před 1 měsícem
    Roh Václavského náměstí a ulice Na Příkopech má jednu nepřehlédnutelnou dominantu. Monumentální secesní palác Koruna, který stojí na místě původního domu U Spinků, je s pražskou historií spojen hned z několika důvodů. Možná ten nejdůležitější souvisí s gastronomií. Za minulého režimu zde totiž sídlil legendární Automat Koruna. Kdo sem chodil na obědy a proč dodnes v paměti národa vyvolává chutě a vůně minulosti?
     Komentáře
  • Paměť národa

    Příběh Milušky Havlůjové zdokumentovali i studenti Gymnázia Paměti národa

    Před 1 měsícem
    Letos se projektu Příběhy našich sousedů poprvé účastnili i studenti prvního ročníku Gymnázia Paměti národa. Stali se posledními dokumentaristy, kteří s pamětnicí natáčeli. Miluška Havlůjová zemřela 15. června 2022 ve věku 93 let, krátce po setkání se studenty.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    47 min

    Podcast
    Ve vyšetřovně StB cítila, že vedle ní stojí Bůh. Příběh politické vězeňkyně Milušky Havlůjové

    Před 1 měsícem

    ·

    47 minut

    Přes deset tisíc žáků a studentů se každý rok zapojuje do projektu Příběhy našich sousedů. Letos se poprvé účastnili i studenti prvního ročníku Gymnázia Paměti národa. Originálně zpracovali dramatický příběh bývalé politické vězeňkyně Milušky Havlůjové. Stali se pravděpodobně posledními dokumentaristy, kteří s ní natáčeli.
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Útěk na Západ, pletky s StB i pobyt v Jáchymově. Nemyslete si, že jsem špatný člověk, prosil

    Před 1 měsícem
    Uprchlík na Západ a současně spolupracovník Státní bezpečnosti, který se záhy ocitl zpátky v Československu; politický vězeň, propuštěný v roce 1960, avšak znovu zavřený za kriminální delikty a držený za mřížemi až do osmašedesátého. Drsný a místy temný život Stanislava Mazana byl plný rozporů. Když přijel 82letý Stanislav Mazan na natáčení rozhovoru do studia Paměti národa, které
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Černý květ našich dějin. Putování po stopách postoloprtského masakru

    Před 1 měsícem
    Na paměť a připomínku největšího poválečného masakru civilního obyvatelstva na českém území se ve čtvrtek 16. června vydala na cestu stovka studentů z Lounska a Prahy. V červnu 1945 právě v Postoloprtech na Lounsku soustředila československá armáda tisíce Němců a prokazatelně 763 z nich bez soudu zastřelila. Vzpomínkovou akci pořádal učitel pražského Gymnázia Jana Keplera a spolupracovník redakce HlídacíPes.org Petr
     Komentáře
  • Tváře vzdoru

    Pavel Záleský: Cítil jsem boží sílu, že Bůh je se mnou, že mě chrání před tvrdým zavřením

    Před 1 měsícem
    Když byl Pavel Záleský (1955) ještě malý chlapec, byl jeho otec odsouzen za protistátní činnost. Záleský koncem 70. let začal opisovat a rozmnožovat ilegální náboženskou literaturu, čímž se dostal do hledáčku StB. Podepsal Chartu 77. V Otrokovicích, kde žil, se seznámil s Augustinem Navrátilem, jedním z nejvýznamnějších představitelů katolického disentu. Vydávali spolu časopis Křesťanské obzory.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Dobrovský a Šídlo: Kam nás dovedl zásah na Úřadu vlády v červnu 2013?

    Před 1 měsícem
    Příběh Petra Nečase a Jany Nagyové nemá kladného hrdinu ani na jedné straně „prokurátorského puče“, jak se tomu tehdy říkalo. Přáli jsme si, aby se nic podobného už nikdy neopakovalo, ale to jsme se očividně zase spletli.
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    Politická vězenkyně a bývalá starostka. V 93 letech zemřela Miluška Havlůjová

    Před 1 měsícem
    Ve středu zemřela politická vězeňkyně z 50. let minulého století a někdejší starostka Rudné u Prahy Miluška Havlůjová. Bylo jí 93 let. Novináře o tom informovala mluvčí organizace Post Bellum, která v projektu Paměť národa uchovává vzpomínky lidí z období totalit 20. století.
     Komentáře
  • TN

    Zemřela politická vězenkyně z 50. let a bývalá starostka. Bylo jí 93 let

    Před 1 měsícem
    Ve věku 93 let zemřela ve středu politická vězenkyně z 50. let a někdejší starostka Rudné u Prahy Miluška Havlůjová. V roce 1953 ji odsoudili na pět let za pokus o pobuřování proti republice a vyzvědačství. Snažila se totiž očistit jméno svého otce.
     Komentáře
  • Refresher

    Ve věku 93 let zemřela politická vězeňkyně Miluška Havlůjová

    Před 1 měsícem
    Za režimu působila jako účetní. Po revoluci se Miluška aktivně podílela na politickém dění a vstoupila do Občanského fóra.
     Komentáře
  • Novinky

    Zemřela politická vězeňkyně z 50. let Miluška Havlůjová

    Před 1 měsícem
    Ve středu zemřela politická vězeňkyně z 50. let minulého století a někdejší starostka Rudné u Prahy Miluška Havlůjová. Bylo jí 93 let. Ve čtvrtek o tom informovala Kristýna Bardová, mluvčí organizace Post Bellum, která v projektu Paměť národa uchovává vzpomínky lidí z období totalit 20. století.
     Komentáře
  • České noviny

    V Brně dnes byly odhaleny tři pamětní desky odbojáři a výsadkáři Adolfu Opálkovi

    Před 1 měsícem
    Tří pamětní desky dnes odhalili v Brně zástupci organizace Paměť národa a také iniciátor jejich vzniku Lukáš Kopecký odbojáři Adolfu Opálkovi. Byl jedním z parašutistů, kteří byli na území Protektorátu Čechy a Morava vysazen v roce 1942. Jejich úkolem byla sabotáž proti nacistům. Zároveň byl jedním z těch, kteří zemřeli v kryptě pravoslavného kostela svatého Cyrila a Metoděje v Praze, kde se ukrývali i vykonavatelé atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Desky byly odhalené na místech, s nimž spojil Opálka své zhruba pětileté působení v Brně.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Mluvil s Kubišem. Pak se staral o parašutistu, když naproti u Kubišů už zatýkali

    Před 1 měsícem
    Dne 16. června 1942 se mělo konat v parku Národního muzea setkání tří odbojářů z Vysočiny z Dolních Vilémovic: pětadvacetiletého Aloise Denemarka, Jaroslava Kubiše a jeho bratra Jana Kubiše…
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    10 min

    Podcast
    Hradecké rozárium pořádá Dny otevřených dveří

    Před 1 měsícem

    ·

    10 minut

    Hradecké rozárium v Kuklenách je jediné soutěžní v České republice. Dlouho bylo také jediné soutěžní v celé Východní Evropě. Veřejnosti se otevírá jen několikrát do roka. Dny otevřených dveří začnou už tuto sobotu.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Historik Svoboda: Zelenskému pomáhá charisma. Kdyby byla EU co k čemu, žádný projev by nebyl potřeba

    Před 1 měsícem
    Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj promluvil k českému Parlamentu. V jakém duchu se jeho dálkový projev nesl? Stal se Volodymyr Zelenskyj prototypem nového diplomata? Jak účinná jsou  jeho vystoupení k politikům jiných zemí? A kdo mu koncipuje projevy? Vladimír Kroc se ptal historika a ukrajinisty Davida Svobody z Ústavu pro studium totalitních režimů a z Muzea paměti národa.
     Komentáře
  • Prima Ženy

    Ženy, které unikly nacistickému teroru v Lidicích. Přežily vyhlazení i koncentrační tábory

    Před 1 měsícem
    Takzvaných lidických žen, které dokázaly nacistické běsnění přežít a dočkat se konce války, bylo nakonec celkem 143. V současnosti z lidických rodaček žije jediná, šestadevadesátiletá Jaroslava Skleničková. To ale neznamená, že by osudy a statečnost ostatních nestály za pozornost. Proto se nyní na příběhy několika obyvatelek Lidic podíváme.
     Komentáře
  • Liberecká Drbna

    Žáci z Jablonecka zpracovali příběhy pamětníků. Výstava putující krajem se zastaví v Jablonci nad Nisou

    Před 1 měsícem
    Od konce května putuje po Jablonecku výstava s názvem Příběhy našich sousedů pod záštitou regionální pobočky neziskové organizace Post Bellum, Paměť národa. Příběhy deseti pamětníků zpracovali žáci z jabloneckých škol, nyní se přesune na náměstí Dr. Farského.
     Komentáře
  • TV Polar

    Na Masarykovo náměstí v Ostravě doputovala výstava Vysídlená paměť

    Před 1 měsícem
    Masarykovo náměstí v centru Ostravy patří putovní výstavě Vysídlená paměť. Nainstalována je na korbě kamionu a lídé tak díky ní mají jedinečnou možnost seznámit se s příběhy lidí, kteří byli nuceni odejít ze svých domovů v důsledků událostí 2.SV.
     Komentáře
  • Refresher

    FOTO: Od vyhlazení Lidic uplynulo 80 let. Muži zemřeli na místě, ženy a děti odvezli do koncentračních táborů

    Před 1 měsícem
    10. června 1942 došlo k jednomu z nejznámějších masakrů. V Lidicích nedaleko Kladna zemřelo 340 lidí.
     Komentáře
  • Prima Ženy

    Přežila Lidice i koncentrační tábor. Slova tatínka má Jaroslava dodnes v paměti

    Před 1 měsícem
    Přesně před 80 lety zažili obyvatelé obce Lidice hotové peklo. Nacisté jejich domovy v odplatě za smrt Heydricha srovnali se zemí a většinu jejich příbuzných ihned nebo posléze zavraždili. Jedinou dnes stále žijící lidickou ženou, která tyto události i následný pobyt v koncentračním táboře přežila, ale dodnes si všechny hrůzy pamatuje, je Jaroslava Skleničková.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Domov, ve kterém nebylo lehké žít. Čím si prošli pamětníci z Jablonecka?

    Před 1 měsícem
    Putovní výstava představí na Jablonecku osudy deseti místních pamětníků. Významné příběhy spjaté s regionem zpracovali studenti jabloneckých základních škol a gymnázií pod záštitou Paměti národa Severní Čechy.
     Komentáře
  • Paměť národa

    „Svoboda spočívá ve věcech, které nemusím mít, ne v těch, které si mohu dovolit“

    Před 2 měsíci
    Oblíbený moravský farář a politický vězeň Antonín Huvar by se letos dožil sta let. „Kde má růst srdce, musí tvrdnout dlaně!“ Život výjimečného člověka a politického vězně toto krédo naplnil.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Dobrovský a Šídlo: Prezidentské primárky po česku

    Před 2 měsíci
    Blíží se prezidentská volba. Opět. Kdo bude čtvrtým českým prezidentem? Nebo prezidentkou? A čekají nás stejně divoké „prezidentské primárky“ jako před deseti lety?
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Za sto let se najdeš v učebnicích, národ bude pyšný, řekl kněz generálu Píkovi před popravou

    Před 2 měsíci
    „Kde má růst srdce, musí tvrdnout dlaně!“ říkával pater Antonín Huvar. Statečný skaut, horník, teolog, vězeň svědomí, který si v 50. letech odseděl deset let. Bachaři mu při jednom výslechu drtili palce u nohou. Farář kvílel bolestí, ale ve skutečnosti se vyšetřovatelům v duchu smál, protože mu dali ve vězení příliš velké boty a on prsty pokrčil. Antonín
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    27 min

    Podcast
    Spisovatelka Scarlett Wilková: Válka na Ukrajině připomíná Řekům jejich vlastní tragický osud

    Před 2 měsíci

    ·

    27 minut

    Novinářka a spisovatelka Scarlett Wilková vydala svůj první román Až uvidíš moře. Proč jí uchvátil právě příběh řeckých válečných uprchlíků? Proč považuje za důležité zpracovávat příběhy pro Paměť národa? Jaké bylo její setkání se zpěvačkou Hanou Zagorovou, o které napsala knihu? Dozvíte se v záznamu rozhovoru.
     Komentáře
  • Prima Ženy

    Když Heydrich zemřel, pomáhala jsem zrovna v kuchyni, vzpomíná jeho zahradnice

    Před 2 měsíci
    Byť se k atentátu na Heydricha, jeho okolnostem i všemožným detailům věnují historici soustavně, všechny podrobnosti dodnes neznáme. Zejména proto, že drtivá většina lidí, kteří s útokem měli co dočinění, za něj následně zaplatila vlastním životem. O to vzácnější je, že dnes stále žije někdo, jako je Helena Vovsová (96). Ta měla k Heydrichovi relativně blízko.
     Komentáře
  • Liberecká Drbna

    Zemřel František Horák. V minulosti dvakrát zachránil svijanský pivovar

    Před 2 měsíci
    Ve věku nedožitých 81 let zemřel 29. května 2022 František Horák, držitel Pocty hejtmana z loňského roku a čestný občan Svijan. Pivovarnictví a samotný pivovar si velmi zamiloval. Zachránil jej – ještě coby sládek – v roce 1985, když podniku hrozilo zrušení. Po letech se pak stal jeho ředitelem a menšinovým vlastníkem.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Faráři Huvarovi drtili bachaři prsty u nohou. Jeho příběh je součástí nového Institutu Paměti národa

    Před 2 měsíci
    „Kde má růst srdce, musí tvrdnout dlaně!“ říkával pater Antonín Huvar. Statečný skaut, horník, teolog, vězeň svědomí, který si v 50. letech odseděl deset let. Bachaři mu při jednom výslechu drtili palce u nohou. Farář kvílel bolestí, ale ve skutečnosti se vyšetřovatelům v duchu smál, protože mu dali ve vězení příliš velké boty a on prsty pokrčil.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Útok na Heydricha a nacistická odveta zůstávají velkým příběhem 20. století

    Před 2 měsíci
    Heydrich, Gabčík, Kubiš, libeňská zatáčka, stanné právo, Lidice, bitva v kostele, Ležáky… Osmdesát let staré události k nám promlouvají s neutuchající naléhavostí a jsou stěžejní součástí naší národní paměti.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    10 min

    Podcast
    Lyžařka Kateřina Janatová je v reprezentaci sprintérskou jedničkou. Do přípravy zapojila i atletiku

    Před 2 měsíci

    ·

    10 minut

    V uplynulém ročníku Světového poháru bylo pro Kateřinu Janatovou z Jilemnice maximem jedenácté místo, startovala také na olympijských hrách.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    2 min

    Podcast
    OBRAZEM: Obří dřevěné špalky se mění pomocí motorových pil, seker a dlát mění na umělecká díla

    Před 2 měsíci

    ·

    2 minuty

    V zahradě Riedlovy vily v Desné se koná jubilejní dvacáté desenské dřevosochání. To si redaktor Jaroslav Hoření nemohl nechat ujít.
     Komentáře
  • Sportovní legendy

    „Měl jsem štěstí, že jsem byl reprezentant a že se zřejmě báli novinářů,“ říká Václav Mašek.

    Před 2 měsíci
    Václav Mašek (1941), původem fotbalista z pražského Braníka. V letech 1954 – 1973 hrál za Spartu a za Duklu. Na mistrovství světa v Chile (1962) vstřelil gól v zápase s Mexikem hned 28 vteřin po zahájení hry. Tím se zapsal do historie nejrychleji vstřeleným gólem všech šampionátů. Po ukončení kariéry pracoval na Úřadu pro vynálezy. Po roce 1989 byl dva a půl roku předsedou fotbalové Sparty.
     Komentáře
  • Vlasta

    Filmový Zátopek Václav Neužil běžel závod! Důvod k tomu měl pořádný

    Před 2 měsíci
    Do svých šestatřiceti let Václav Neužil neuběhl víc než kilometr. Ze srdce totiž nesnášel sporty, které souvisely s výdrží. Odmítavý postoj změnila až filmová role olympionika Emila Zátopka, na kterou pod vedením běžeckého trenéra tvrdě trénoval několik let. A protože se ho láska k vytrvalostnímu sportu drží dodnes, neváhal se postavit na start běžeckého závodu.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Podcast Dobrovský & Šídlo: Kam se poděla česká levice a komu opravdu chybí?

    Před 2 měsíci
    ​​​​​​​Čím se liší levicová politika od populismu? Mohla sociální demokracie přežít pomstu Miloše Zemana? Co znamená kandidatura šéfa odborů Josefa Středuly? 29. díl podcastu Dobrovský & Šídlo vás provede polistopadovou historií ČSSD.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Obrazem: Letci, kteří neuhnuli. Neznámé příběhy Čechoslováků z bitvy o Británii

    Před 1 rokem
    Přesně před 82 lety začala letecká bitva o Velkou Británii.
     Komentáře
Reklama