Zavřít
Reinhard Heydrich

Reinhard Heydrich

Nejnovější články na Seznamu na téma Reinhard Heydrich
  • Novinky

    Zvukové profily československých parašutistů

    Před 2 dny
    „Stačí být druhý a mohou na vás všichni zapomenout, nebo přinejmenším o vás moc nevědět. Jsou tací, co zmizí na věky, jiní se vynoří třeba s novou dobou nebo s další generací, někteří se mění v čase. Jednou jsou za padouchy, jindy za hrdiny.“ To píše Jitka Neradová v úvodu své knihy Doskočiště protektorát 2.
     Komentáře
  • inStory

    Poslední červencový den roku 1941 zahájili nacisté přípravy na nechvalně známé konečné řešení. Na scénu přišel úředník Eichmann

    Před 6 dny
    Poslední den července roku 1941 se zapsal do černé historie druhé světové války jako den, kdy nacisté začali reálně připravovat projekt konečného řešení židovské otázky..
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    Soukromý dopis pro Churchilla odhaluje detaily atentátu na Heydricha. K nahlédnutí je v Národním muzeu

    Před 15 dny
    V Národním muzeu ve výstavě Nikdy se nevzdáme! tento týden přibyly dva unikátní dokumenty související s atentátem na Reinharda Heydricha. Jde o písemné informace určené pro Winstona Churchilla týkající se atentátu i jeho dopadů a dále o korespondenci mezi zástupcem šéfa britské tajné služby generálem Colinem Gubbinsem a plukovníkem Františkem Moravcem z 30. května 1942. ČTK o tom za Národní muzeum informovala Šárka Bukvajová.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Národní muzeum poprvé na tři měsíce vystaví britské dokumenty o likvidaci Reinharda Heydricha

    Před 16 dny
    Britové vůbec poprvé do Česka půjčili dva unikátní dokumenty ze svých archivů o událostech kolem likvidace říšského protektora Reinharda Heydricha. Od čtvrtka jsou vystavené v historické budově Národního muzea v Praze jako součást expozice Nikdy se nevzdáme! a potvrzují, jak důležitý čin to byl tehdy 27. května před osmdesáti lety.
     Komentáře
  • Marianne

    Sběratel autoveteránů aneb příběh velké vášně

    Před 18 dny
    Ladislav Samohýl se narodil do rodiny milovníka aut a posedlost stroji na čtyřech kolech zdědil se vím všudy. Jeho nynější sbírku čítající zhruba tři stovky automobilů a poloviční množství motocyklů je možné zhlédnout v jeho soukromé sbírce historických vozidel ve Zlíně.
     Komentáře
  • Náš region

    Jaký byl ve skutečnosti Igor Hnízdo? Stejně záhadný jako ve filmu

    Před 19 dny
    Film Obecná škola už patří k české klasice. Celý děj je popisem dětství jeho autora Zdeňka Svěráka. Dokonce herecký výkon Jana Třísky jako učitele…
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Ukořistěný ruský tank byl v Praze už v roce 1942. Budil tehdy respekt a dával Čechům naději

    Před 22 dny
    Na pražské Letné je v těchto dnech vystavena zneškodněná ruská vojenská technika. Má připomenout hrůzy války a to, že nad okupanty jde zvítězit. Podobnou expozici ale spatřili Češi již v roce 1942. Propagandistická akce pod záštitou zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha se ovšem nacistům částečně vymkla z rukou. „Například vystavený těžký ruský tank KV-2 budil obrovský respekt a dodával Pražanům naději, že i Hitlera je možné porazit. Zato ruské zbraně nyní vystavené na Letné vyvolávají hlavně strach a obavy, že je Putin může použít i proti naší zemi,“ porovnává obě akce historik Jan B. Uhlíř.
     Komentáře
  • Classic Praha

    Z úcty k předkům: Dagmar Pecková dnes vystoupí zadarmo v Praze a připomene oběti holokaustu

    Před 26 dny
    Podle Peckové je povinností neustále připomínat osudy lidí, kteří se stali oběťmi jen kvůli svému původu.
     Komentáře
  • České noviny

    Pěvkyně Pecková připomene vyvraždění obyvatel rodinného tábora z Terezína

    Před 26 dny
    Mezzosopranistka Dagmar Pecková dnes v Malé dvoraně Veletržního paláce v Praze koncertem připomene vyvraždění obyvatel tzv. Terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Birkenau. Jejich vyvraždění v lágrovém baráku BIIb se uskutečnilo 8. března a 10. až 12. července 1944, o život přišlo téměř 7500 vězňů. Podle Peckové je povinností neustále připomínat osudy lidí, kteří se stali oběťmi jen kvůli svému původu.
     Komentáře
  • Paměť národa

    „Traktor v poli špatně leze, překážejí-li mu meze“ a další nosorožci z Pardubic

    Před 27 dny
    Zneužily pardubické náměstí Republiky jako místo svého kultu. Nacismus i komunismus zde postavily symboly moci, stála na něm nacistická „slepice“ i bizarní oslava kolektivizace. A co rudoarmějec od ‚Tyršáků‘? Bude se jako Stalinův sokl bez Stalina taky poroučet?
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    22 min

    Podcast
    Babice se staly obětí komunistické propagandy za kterou nebyl nikdo nikdy odsouzen, říká historik

    Před 27 dny

    ·

    22 minut

    Jsou události, které byly „vděčným“ tématem socialistické ideologie a propagandy. Ne nadarmo se říká, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou – a takový je i příběh z Babic, malé, do roku 1951, klidné obce na jihozápadní Moravě. Ovšem události po únorovém převratu roku 1948 otočily poklidný životem vzhůru nohama.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    25 min

    Podcast
    Krádež Mony Lisy? Obrazu přinesla slávu, historii umění pomohla s rozvojem znaleckých metod

    Před 29 dny

    ·

    25 minut

    Krádež vzácných šperků z drážďanské pokladnice Zelená klenba (Grünes Gewölbe) 25. listopadu 2019 vyvolala mnohé – zájem, zděšení, ale také vzpomínky na loupeže historických a uměleckých děl v minulosti.
     Komentáře
  • České noviny

    Pecková koncertem připomene vyvraždění obyvatel rodinného tábora z Terezína

    Před 1 měsícem
    Mezzosopranistka Dagmar Pecková v Malé dvoraně Veletržního paláce v Praze koncertem 12. července připomene vyvraždění obyvatel tzv. Terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Birkenau. Jejich vyvraždění v lágrovém baráku BIIb se uskutečnilo 8. března a 10. až 12. července 1944, o život přišlo téměř 7500 vězňů. Podle Peckové je povinností neustále připomínat osudy lidí, kteří se stali oběťmi jen kvůli svému původu. ČTK dnes o tom za pořadatele informovala Martina Chvojka Reková.
     Komentáře
  • Lupa

    Od rakety po Titanic. Za 3D grafiku nás v CNN chválí, říká Petr Závorka z Primy

    Před 1 měsícem
    Moderní televizní zpravodajství se neobejde bez názorné grafiky. Před očima diváků ožívají kosmické lodě Elona Muska anebo rachotí armádní technika. Jak tato grafika vzniká? Říká se, že jeden obrázek vydá za tisíc slov. V televizním zpravodajství jde tato názornost ještě dál. Díky pokročilým grafickým softwarům se vedle redaktorů objevují animované objekty. Raketa SpaceX? Ruské zbraně? Nebo rovnou Titanic klesající ke dnu? Nic z toho není problém. „Dokážeme cokoli, je to jenom otázka času,“ říká šéf grafiků ve zpravodajství skupiny Prima Petr Závorka.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    23 min

    Podcast
    Kritiků poměrů v církvi bylo víc. Proč známe hlavně Jana Husa?

    Před 1 měsícem

    ·

    23 minut

    Jana Husa je pro nás Čechy symbolem kritiky vůči tehdejší církvi, který za to zaplatil životem. Symbolem dění se často stává jedno jméno, nebo jedna událost. V historii ale v různých částech světa probíhaly události, které mají řadu společných rysů. Jan Hus tak není jediný, kdo se ve své době proti církvi ozval.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    24 min

    Podcast
    Byli prvními křesťany v českých zemích Cyril a Metoděj?

    Před 1 měsícem

    ·

    24 minut

    Ze školních let si jistě pamatujeme to zcela jednoduché sdělení: v roce 863 přišli misionáři Cyril a Metoděj spolu se svými žáky a průvodem na Moravu. Jak to ale bylo doopravdy?
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    25 min

    Podcast
    Ženy na politickém poli středověku? Zakládaly kláštery i vystupovaly na podporu reformačních hnutí

    Před 1 měsícem

    ·

    25 minut

    Důkazem toho, že i 10. století v českých zemích nabízelo patřičně urozeným ženám prostor pro jistou seberealizaci, může být postava Mlady Přemyslovny.
     Komentáře
  • Vlasta

    Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje a vše o jejich jménech

    Před 1 měsícem
    Pátého července slaví svátek Cyril a Metoděj. Kromě významného státního svátku u příležitosti příchodu obou věrozvěstů na Velkou Moravu slavíme také Mezinárodní den objetí zdarma. A před 26 lety se na den přesně narodila slavná ovce Dolly, první naklonovaný savec.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Armádní muzeum na Žižkově se po čtyřleté rekonstrukci chystá na znovuotevření

    Před 1 měsícem
    Bomba Jana Kubiše nebo dvakrát ukradený prapor československé divize ve Francii. Do Armádního muzea na Žižkově se po téměř čtyřleté rozsáhlé rekonstrukci objektu vracejí předměty, které návštěvníky provedou dějinami českých zemí od šestého století až po současnost. V šesti expozicích teď historici připravují zhruba 300 vitrín a tisíce sbírkových předmětů.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    25 min

    Podcast
    Lidice po Lidicích. Jaký byl další osud vsi, kterou chtěli nacisté vymazat ze světa?

    Před 1 měsícem

    ·

    25 minut

    Po atentátu na Reinharda Heydricha se středočeská obec Lidice ocitla v hledáčku nacistů. Její obyvatelé údajně pomáhali atentátníkům, a tak se okupanti rozhodli k exemplárnímu „trestu“. Srovnat obec ze zemí a její obyvatele zlikvidovat.
     Komentáře
  • Jihlavská Drbna

    Sestry Kovárníkovy pomáhaly parašutistům, nacisté je za to před 80 lety popravili. Udal je domovník

    Před 1 měsícem
    Obec Ohrazenice na Třebíčsku má od roku 2007 pamětní desku, která připomíná osud sester Kovárníkových. Ty za druhé světové války pomáhaly parašutistům, jedním z nich byl i Jan Kubiš. Nacisté je za to před 80 lety zavraždili.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Rozcvičky, utužování kolektivu, kocovina: Rekreace ROH all inclusive

    Před 1 měsícem
    Komedie Dovolená s Andělem z roku 1952 nijak nepřehání: odborářské rekreace byly jedním ze způsobů, jak režim „ideově působil“ na občany i v jejich volném čase. A to dlouhodobě – překvapuje totiž, že v článku budeme citovat příručky až z osmdesátých let...
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    47 min

    Podcast
    Ve vyšetřovně StB cítila, že vedle ní stojí Bůh. Příběh politické vězeňkyně Milušky Havlůjové

    Před 1 měsícem

    ·

    47 minut

    Přes deset tisíc žáků a studentů se každý rok zapojuje do projektu Příběhy našich sousedů. Letos se poprvé účastnili i studenti prvního ročníku Gymnázia Paměti národa. Originálně zpracovali dramatický příběh bývalé politické vězeňkyně Milušky Havlůjové. Stali se pravděpodobně posledními dokumentaristy, kteří s ní natáčeli.
     Komentáře
  • Jihlavská Drbna

    Češi by měli být na parašutistu Kubiše hrdí, zaznělo při vzpomínkové akci u jeho rodného domu na Třebíčsku

    Před 1 měsícem
    Stovky lidí si včera v Dolních Vilémovicích na Třebíčsku připomněly 80 let od smrti parašutisty Jana Kubiše, jednoho z atentátníků na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Pieta se odehrála před Kubišovým rodným domem, v němž je expozice.
     Komentáře
  • Forum 24

    Někdy je mi líto, že filmy dělají z Anthropoidu hlavně střílečku, říká historička

    Před 1 měsícem
    Poslední díl seriálu článků, které jsme věnovali osmdesátému výročí operace Anthropoid, tedy úspěšnému útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, je zaměřen na ztvárnění této ...
     Komentáře
  • České noviny

    Češi by měli být na parašutistu Kubiše hrdí, uvedla jeho příbuzná

    Před 1 měsícem
    Stovky lidí si dnes v Dolních Vilémovicích na Třebíčsku připomněly 80 let od smrti parašutisty Jana Kubiše, jednoho z atentátníků na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Pieta se odehrála před Kubišovým rodným domem, v němž je expozice. Češi by měli být hrdí, že Kubiš a ostatní atentát provedli, bez něj by možná český národ již neexistoval, řekla ČTK Julie Fňukalová, jejíž dědeček byl František Kubiš, parašutistův otec.
     Komentáře
  • Forum 24

    Operace Anthropoid a dění okolo ní stále přitahuje autory i čtenáře, nové knihy stále vycházejí

    Před 1 měsícem
    Jako o každé velké historické události se i o atentátu na Reinharda Heydricha během oněch uplynulých osmi desítek let objevila celá řada publikací, které se jí věnovaly. V mnoha knihách událost ...
     Komentáře
  • Deník N

    Jednou nás ten smích nad odposlechy může přejít

    Před 1 měsícem
    Komentář Ondřeje Štindla: Zveřejňování policejních odposlechů, včetně různých jejich barvitých detailů, se v Česku stalo jakousi normou. Může nás to ale přibližovat k nástupu „společnosti dohledu“.
     Komentáře
  • Deník

    Tragické kulaté výročí. Podívejte se, co zbylo z vypálených Ležáků

    Před 1 měsícem
    /ARCHIVNÍ FOTO/ Regionální muzeum v Chrudimi, které v letech 1980 až 1990 vykonávalo správu Památníku v Ležákách, uchovává ve svých sbírkách kromě fotografií vypálené osady a poválečných pietních aktů i několik předmětů pocházejících z Ležáků. Jde mimo jiné o mlýnské kolo, smaltovanou ceduli s nápisem Válcový mlýn Jindřich Švanda, hrneček poškozený ohněm či dámské boty.
     Komentáře
  • iRozhlas

    VIDEO: Od vyhlazení Ležáků uběhlo 80 let. Podívejte se na poslední z rekonstrukcí operace Anthropoid

    Před 1 měsícem
    Sérii živých zpravodajských rekonstrukcí završil Český rozhlas vysíláním z Ležáků, malé osady na Chrudimsku, kterou se nacisté podobně jako předtím Lidice rozhodli vymazat z mapy. Důvodem bylo odhalení gestapa, že parašutisté odtud udržovali vysílačkou spojení mezi domácím a zahraničním odbojem.
     Komentáře
  • Refresher

    Ležáky si připomínají 80. výročí od nacistického vyhlazení obce. Na místě tragédie probíhá celodenní pieta

    Před 1 měsícem
    K tragické události došlo 24. června 1942.
     Komentáře
  • Novinky

    Osudná vysílačka. Dva týdny po Lidicích nacisté vyhladili i osadu Ležáky

    Před 1 měsícem
    Po zneškodnění zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha československými výsadkáři na konci května 1942 se rozpoutal teror, kterému padly za oběť i celé vesnice. Přesně dva týdny po vyhlazení obce Lidice byly 24. června před 80 lety z mapy vymazány také Ležáky na Chrudimsku. Gestapo odhalilo, že parašutisté odtud udržovali vysílačkou spojení mezi domácím a zahraničním odbojem.
     Komentáře
  • Deník

    Běsnění nacistů přežily jen dvě holčičky. Od vyhlazení Ležáků uplynulo 80 let

    Před 1 měsícem
    Zameťte s nimi ještě hůř než s Lidicemi. Tento rozkaz provázel vyhlazení osady Ležáky, k němuž došlo právě před 80 lety, dne 24. června 1942. Ležácký masakr přežily pouhé dvě holčičky. Na rozdíl od Lidic však ležáčtí obyvatelé věděli, proč k nim gestapo vtrhlo: po celý půlrok ukrývali radistu výsadkářské skupiny Silver A a ani hrůzy německé odplaty za Heydrichovu smrt je nedonutili tohoto muže vydat.
     Komentáře
  • Novinky

    Historik vrací tvář 73 lidem popraveným nacisty

    Před 1 měsícem
    Vojenská střelnice ve Spáleném lese v Lubech u Klatov se před 80 lety proměnila v popraviště. Nacisté tady po atentátu na Reinharda Heydricha zastřelili 73 lidí. Příběhy obětí se rozhodl zmapovat historik a učitel Lukáš Kopecký. „Chtěl jsem je konečně všechny připomenout a vrátit jim tvář,“ zdůvodnil.
     Komentáře
  • Forum 24

    V Ležákách nacisté před 80 lety popravili nejen muže, ale i ženy

    Před 1 měsícem
    Osadu Ležáky tvořilo osm domů a údolí, v němž se kolem potoka Ležáku soustředily Údolí dominoval mlýn, který však katastrálně spadal pod Miřetice, neboť hranici katastru tvořilo koryto potoka. Ve ...
     Komentáře
  • České noviny

    Výročí vyhlazení Ležáků zvyšuje zájem o historická témata, říká historik Stehlík

    Před 1 měsícem
    Osmdesáté výročí vyhlazení osady Ležáky na Chrudimsku může víc zviditelnit téma válečných hrůz, lidé se o teď historii zajímají mnohem víc. ČTK to dnes řekl ředitel Památníku Lidice a vojenský historik Eduard Stehlík. Dnes se u Památníku Ležáky na Chrudimsku, který pod Památník Lidice spadá, koná celodenní připomínková akce k 80. výročí události.
     Komentáře
  • Novinky

    Osudný boj Aloise Vašátka a získání letuschopného Fw 190

    Před 1 měsícem
    Rok 1942 je spojován s atentátem na Reinharda Heydricha, v tomto roce se na boji proti nacismu významnou měrou podíleli ale i českoslovenští stíhači, protože se všechny tři československé stíhací perutě spojily do jednoho wingu. Mimořádný byl výsledek operace z 23. června, při které sice zahynul její velitel Alois Vašátko, ovšem napomohl k získání letuschopného Focke-Wulfu Fw 190.
     Komentáře
  • Magazín

    Heydrichův zámek se otevřel veřejnosti, a to zcela výjimečně

    Před 1 měsícem
    Ke konci května se připomíná jeden z nejodvážnějších činů naší historie, a sice atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Při letošních vzpomínkových akcích se mimořádně otevřelo i jeho sídlo.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Peklo Ležáků zrodilo hrdinu. Policista Karel Kněz bránil blízké do poslední chvíle

    Před 1 měsícem
    Hrůzy války často rodí hrdiny. Jedním z nich byl i policista Karel Kněz, který spolupracoval s odbojem a s nacistickými zvěrstvy bojoval až do posledního možného momentu.
     Komentáře
  • Flowee

    Esej Jana Handla: Jaké je bydlet v domě, kde žil zrádce národa Karel Čurda

    Před 1 měsícem
    Připomínání slavného atentátu na Reinharda Heydricha médii, dotčenými pražskými čtvrtěmi i nadšenci na sociálních sítích se nedalo přehlédnout. Je to samozřejmě dobře, užil jsem si to a náhodou zjistil, že operace Anthropoid se tak trošku dotýká i mě, i když nevím, jestli zrovna tak, jak bych si přál
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    26 min

    Podcast
    Národní knihovna zpřístupnila metadata pod veřejnou licencí CC0, což umožňuje nejširší možné užití databází pro komerční i nekomerční účely bez nutnosti uvedení autorství

    Před 1 měsícem

    ·

    26 minut

    Které zdroje jsou k dispozici? Co to znamená pro čtenáře a knihovníky? Saša Michailidis se ptá Lenky Maixnerové a Vojtěcha Dostála.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Osmdesáté výročí heydrichiády připomnělo, jací Češi vlastně jsou

    Před 1 měsícem
    Stalo se takovým nehezkým českým zvykem tradovat, že žijeme v zemi, jejíž obyvatelé se před agresorem vždy skloní a kolaborují. Kdo nám ho vnutil?
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Vzpomínka na hrdinku Anthropoidu MUDr. Miladu Reimovou-Frantovou

    Před 1 měsícem
    U příležitosti 75. výročí, před pěti roky, jsme si na stránkách časopisu Tempus medicorum a na serveru Naše zdravotnictví připomněli hrdiny lékařského stavu, kteří se zapojili do operace Anthropoid. Do pomoci hrdinným československým výsadkářům, kteří vykonali exekuci nad Reinhardem Heydrichem, jednou z největších nacistických zrůd, zastupujícím protektorem v Čechách a na Moravě a zároveň architektem vyvraždění Židů, tedy tzv. konečného řešení židovské otázky.
     Komentáře
  • České noviny

    Zelenka-Hajský, jenž pomáhal s likvidací Heydricha, má novou pamětní desku

    Před 1 měsícem
    Pamětní desku má ode dneška ve Zborově na Českobudějovicku Jan Zelenka-Hajský, jenž se významně podílel na přípravě operace Anthropoid, která vedla za druhé světové války k likvidaci Reinharda Heydricha. Od úmrtí Zelenky-Hajského uplynulo 80 let. Ve Zborově strávil mládí a navštěvoval místní základní školu.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Podcast Přepište dějiny: Minulost je plná fake news, protože jim vždy rádi věříme

    Před 1 měsícem
    Falešné zprávy nejsou vymožeností moderní doby, byly tu vždy. Pravda lidi nikdy nevzrušovala tolik jako skandál, byť vylhaný.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    15 min

    Podcast
    Host Dopoledne pod Ještědem: S pedikérkou Petrou Vlasovou o nezbytné péči o chodidla

    Před 1 měsícem

    ·

    15 minut

    Zrohovatělé paty, kuří oka nebo zarůstající nehty jsou velkým nešvarem lidí, kteří zapomínají na péči o nohy. Své o tom ví i zkušená pedikérka Petra Vlasová, která nám připomněla, čím nohám prospět, co všechno může způsobit nevhodná obuv, a proč bychom si měli občas dopřát masáž chodidel.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    3 min

    Podcast
    Ondřej Neff: O jednom žvástu

    Před 1 měsícem

    ·

    3 minuty

    Nedávno jsme vzpomínali 80. výročí – řeknu to bez obalu – vykonání ortelu nad bestií zvanou Reinhard Heydrich, a pak všeho, co následovalo. Bylo toho možná až příliš a třeba si i teď říkáte, co s tím otravuju, máme jiné starosti. Chci se ale pozastavit nad drobností, která mi vplula pod oči snad v poště, snad na sociálních sítích.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Připomeňme 80. výročí skonu jednoho z největších hrdinů českého národa, generála Aloise Eliáše

    Před 1 měsícem
    Přesně před osmdesáti lety na Kobyliské střelnici padl jeden z největších hrdinů českého národa, generál Alois Eliáš. Paradoxem je, že Heydricha, který ho nechal v září 1941 zatknout, nakonec ještě o více než dva týdny přežil. Generál Alois Eliáš. Český vlastenec, legionář, politik, představitel odbojové organizace Obrana národa v období protektorátu a nacisty jediný popravený ministerský předseda ze všech okupovaných zemí. Veliký hrdina českého národa, který se obětoval pro svojí vlast.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Dnes před 80 lety: Nacisté popravili Aloise Eliáše a první porod lidické ženy pod dohledem gestapa

    Před 1 měsícem
    Před 80 lety, 19. června 1942, popravili nacisté někdejšího předsedu protektorátní vlády Aloise Eliáše. V ten samý den porodila v porodnici gestapa první z lidických žen a gestapo pokračovalo v pronásledování a zatýkání členů domácího odboje.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Ten, jehož chlebíčky kolaborantským novinářům nechutnaly. Před 80 lety byl popraven generál Alois Eliáš

    Před 1 měsícem
    Na kobyliské střelnici byl před 80 lety, 19. června 1942, popraven generál, odbojář a předseda protektorátní vlády Alois Eliáš.
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    Tradičního pietního aktu v Resslově ulici se letos poprvé účastnil i velvyslanec Německa

    Před 1 měsícem
    Seskok armádních parašutistů, bohoslužba i tradiční pietní akt u chrámu svatých Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici v sobotu dopoledne připomněly československé výsadkáře, kteří v těchto místech po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha před 80 lety zemřeli po boji s nacistickou přesilou. Přítomní si připomněli nejen odvahu sedmi padlých mužů, ale i památku jejich spolupracovníků a dalších obětí nacistického teroru v tehdejším protektorátu. Tradiční piety se poprvé zúčastnil i německý velvyslanec v České republice.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Foto: Vyhlazení Ležáků si připomněly stovky lidí. Přišla i poslední přeživší

    Před 1 měsícem
    jdfknv
     Komentáře
  • České noviny

    Stovky lidí si připomněly 80. výročí vyhlazení osady Ležáky nacisty

    Před 1 měsícem
    Stovky lidí si dnes připomněly na místě bývalé osady Ležáky na Chrudimsku 80. výročí jejího vyhlazení nacisty. Na místě, kde stojí na půdorysech devíti domů žulové náhrobky s vytesaným křížem, uctili památku vyvražděných obyvatel.
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    Připomínáme si 140 let od prvního všesokolského sletu

    Před 1 měsícem
    Sokol patřil od svého vzniku před více než 150 lety k hlavním hybatelům českého společenského života a vrcholem jeho činnosti byly slety. První se konal 18. června 1882 na pražském Střeleckém ostrově, dvě dekády činnosti Sokola tehdy oslavilo 720 cvičících. Později se počty účastníků sletů pohybovaly až ve stovkách tisíc. Dva z nich se dokonce změnily v jasnou politickou manifestaci. Desátý slet v červenci 1938 byl vyjádřením odhodlání Čechoslováků bránit se proti hrozícímu nacistickému nebezpečí. A vystoupení o deset let později zase výrazným protestem proti komunistickému puči z února 1948.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Hrdina, kolaborant i vrah. Protektorátní premiér Alois Eliáš byl pro nacisty unikátem

    Před 1 měsícem
    Ministerský předseda protektorátní vlády Alois Eliáš zůstává poměrně kontroverzní postavou, a nepomohly mu ani moderní dějiny. Komunisté ho jednoznačně označili za kolaboranta a po změně režimu zase na povrch vyplula takzvaná chlebíčková aféra, během níž Eliáš s dalšími lidmi otrávil německého novináře.
     Komentáře
  • Deník

    Zapomenutá masová vražda studentů. V roudnickém gymnáziu nacisté doslova řádili

    Před 1 měsícem
    Přijde-li řeč na heydrichiádu a gymnaziální studenty, vybaví si řada Čechů zejména povídku a film Vyšší princip, inspirované příběhem příbramského gymnázia. Mnohem méně známý je osud 84 studentů reálného gymnázia a Vyšší průmyslové školy v Roudnici nad Labem, kteří byli 20. června 1942 zatčeni a uvězněni. Nejméně třináct z nich nacisté umučili.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Vadily nacistům i komunistům. Sokolské slety patřily k vrcholům společenského života

    Před 1 měsícem
    První slet se konal přesně před 140 lety na pražském Střeleckém ostrově. V letech 1938 a 1948 byla akce i politickou manifestací proti totalitě.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Podcast: Ten, který ukrýval Heydrichovy katy v kryptě

    Před 1 měsícem
    Nechtěnou poctu charakteru Vladimíra Petřeka vzdal nacista K. H. Frank: "Má-li český národ zůstat živ, nesmí se stát národem takovýchto Petřeků."
     Komentáře
  • Refresher

    Seskok parašutistů, bohoslužba a pieta v Praze připomněly padlé výsadkáře

    Před 1 měsícem
    Přítomní si připomněli nejen odvahu sedmi padlých mužů, ale i památku jejich spolupracovníků a dalších obětí nacistického teroru v tehdejším protektorátu
     Komentáře
  • Paměť národa

    Ležáky: roky opomíjený příběh velké tragédie

    Před 3 roky
    Dva týdny po vyhlazení Lidic zlikvidovali nacisté 24. června 1942 další českou vesnici – Ležáky na Chrudimsku.
     Komentáře
Reklama