Zavřít
Reinhard Heydrich

Reinhard Heydrich

Nejnovější články na Seznamu na téma Reinhard Heydrich
  • Novinky

    Nové knihy: Kutrová, Čechura a Junek

    Před 18 hodinami
    Teploty už nejsou pod nulou, stromy a květiny se probouzejí ze zimního spánku, denní světlo už trvá déle, tak hurá na výlety do přírody. K tomu se hodí hned dvě publikace, které najdeme v nabídce tohoto týdne.
     Komentáře
  • TRAVELER
    naSeznam Médium

    Neznámá místa Prahy: U Karlova náměstí do krypty, kde v roce 1942 zemřelo 7 českých parašutistů

    Před 2 dny
    Málokdo o ní ví, přesto je přímo u Karlova náměstí. Středověká krypta, která byla ve 40. letech 20. století plná smrti. Dnes se do ní dostaneme přes Národní památník hrdinů heydrichiády pod kostelem sv. Cyrila a Metoděje. Co se to tu tenkrát stalo?
     Komentáře
  • Forum 24

    Historie jako variace na domácí zabijačku. Patří do školní výuky didaktický populismus?

    Před 7 dny
    V roce 2022 vydalo Nakladatelství Fraus ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů (ÚSTR) badatelský pracovní sešit dějepisu pro 9. ročník základních škol a víceletá gymnázia pod ...
     Komentáře
  • Novinky

    Ďáblický hřbitov. Je tu Kubiš a Gabčík?

    Před 13 dny
    Hledání ostatků Jozefa Gabčíka, Jana Kubiše a dalších parašutistů, kteří zabili nacistického zločince Reinharda Heydricha, se dostává do dalšího dějství. Do letitých sporů nadšenců, kteří se odmítají smířit s tím, že na Ďáblickém hřbitově v Praze leží kosti národních hrdinů promíchané s ostatky jejich vrahů v čele s popraveným K. H. Frankem, a skeptických historiků se zapojili i politici.
     Komentáře
  • Temná doba

    Úspěšný atentát na „druhého Heydricha“. Příběh vraždy vysokého důstojníka SS Augusta Gölzera

    Před 16 dny
    Kromě útoku na protektora Heydrich se českému a moravskému odboji povedl další útok na vysokého důstojníka SS. Tím důstojníkem byl August Gölzer, odbojáři skupiny Předvoj, kteří na něj zaútočili, byli Alois Bauer (tehdy pouze devatenáctiletý) a jeho bratranec Vladimír Blažka.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Archiváři objevili dosud neznámé nahrávky z procesu s K. H. Frankem. Je na nich i Milada Horáková

    Před 16 dny
    Archiváři Českého rozhlasu objevili dosud neznámé záznamy z procesu s Karlem Hermannem Frankem, někdejším nacistickým německým státním ministrem pro Čechy a Moravu a válečným zločincem zodpovědným mimo jiné za vypálení Lidic. Zrestauroval je mistr zvuku Miloslav Turek.
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Před 84 lety napochodovali nacističtí okupanti do Plzně, mluvili o sobě jako o zachráncích

    Před 16 dny
    Bylo 15. března 1939 krátce po šesté hodině ráno, když vojáci wehrmachtu dorazili do Plzně. Ponurou atmosféru doprovázela sněhová bouře a silný vítr. Němečtí obyvatelé západočeské metropole vojáky vítali a vyvěšovali výzdobu. Ještě toho samého dne se začalo jezdit po silnici vpravo. Naši vojáci i četníci mohli jen přihlížet, proti okupantům totiž měli zakázáno používat zbraně.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Unikátní záběry z tajné základny u Kyjeva: Reportér natáčel výcvik jednotky Anthropoid

    Před 16 dny
    Na Ukrajině bojují i čeští a slovenští dobrovolníci, kteří ale stejně jako místní musí projít vojenským výcvikem. Velmi náročný proces s muži, kteří mají mít výkonnost na úrovni špičkových sportovců, si na Ukrajině vyzkoušel i vedoucí zahraniční redakce CNN Prima NEWS Matyáš Zrno. Nedaleko Kyjeva natáčel s jednotkou, která si říká Anthropoid.
     Komentáře
  • Tiscali

    Soud před 102 lety rozhodl, že vražda na tyranu není zločinem

    Před 16 dny
    Existuje vůbec něco jako spravedlivá vražda? A může být pomsta legitimním motivem násilného činu? O tom rozhodoval soud, když přesně před 102 lety zastřelil atentátník za bílého dne na berlínské ulici strůjce arménské genocidy.
     Komentáře
  • UdálostiExtra

    Uzavření českých vysokých škol 17. listopadu 1939. Příchod Heydricha – vyhlášení stanného práva

    Před 22 dny
    30. září 1941 byl prof. Vladimír Groh odsouzen k trestu smrti. Téhož dne byl se svými druhy pod sgrafitem sv. Václava popraven.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Tak nám zabili Reinharda. Hra o Čurdovi vrcholí v Pečkárně, místě zrady

    Před 25 dny
    Novinka režiséra Davida Jařaba činy konfidenta gestapa neospravedlňuje, ale nahlíží s veškerou naléhavostí dobového kontextu.
     Komentáře
  • i60

    Olda běží do kina

    Před 25 dny
    Už je to tak. Jsou právě roky 1954 až 1960 a pro mne plyne či letí úžasný klukovský čas. Napíšu dnes o filmech, protože to byla důležitá součást našeho dětského života.
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    Národní muzeum minulý rok navštívil víc než milion lidí. Letos chystá interaktivní expozici pro děti

    Před 26 dny
    Do budov Národního muzea se minulý rok vydalo přes milion návštěvníků. Vděčí za to novým výstavám nebo mobilní aplikaci. Letos chystá pět velkých výstav a otevření Dětského muzea.
     Komentáře
  • České noviny

    Národní muzeum loni přivítalo přes milion návštěvníků, chystá pět velkých výstav

    Před 28 dny
    Národní muzeum (NM) v Praze v loňském roce přivítalo 1,008.300 návštěvníků. Kromě stálých expozic přispělo k vysoké návštěvnosti otevření nových expozic a několika výstav. Mezi nejvyhledávanější patřila výstava Nikdy se nevzdáme! věnovaná 80. výročí atentátu na Reinharda Heydricha. Muzeum bylo úspěšné také v oblasti technologií. V letošním roce se návštěvníci mohou těšit na pět velkých a několik menších tematických výstav. Otevřeno bude také Dětské muzeum. ČTK o tom za NM informovala Kristina Kvapilová.
     Komentáře
  • Česko živě

    Poprava K. H. Franka byla společenská událost. Lístky šly na dračku

    Před 1 měsícem
    Konec druhé světové války přinesl mnoho momentů pomsty na nenáviděném nacistickém nepříteli. V období bez pravidel zemřelo mnoho nevinných Němců, ale po strastiplné druhé světové válce se jen těžko podobným excesům mohlo zabránit. V případě popravy Karla Hermanna Franka však dějiny pokročily o jeden rok po válce, ale nenávist vůči symbolu okupace byla stále v živé paměti. Jak vypadala pankrácká poprava nacistického zločince?
     Komentáře
  • Čtidoma

    Tajemství záměny korunovačních klenotů: Za českým jablkem a žezlem musíte do Vídně

    Před 1 měsícem
    V lednu byly vystaveny a veřejnosti zdarma zpřístupněny české korunovační klenoty – nejcennější poklad naší historie. Lidé na ně čekali ve frontě i několik hodin. Není divu, běžně totiž bývají uloženy na tom nejnepřístupnějším místě Pražského hradu a k vidění bývají jen při zvláštních příležitostech. Málokdo ale ví, že je kolem nich několik tajemství spojených se smrtí a umučením Krista. Pokud jste jejich výstavu nestihli navštívit, nezoufejte. Jejich repliky putují po celé republice.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Tragický zážitek zrodil legendární film aneb Život jak z románu od Hrabala. Tajnosti slavných

    Před 1 měsícem
    Malí stejně jako velcí, její příběhy čtenáři i diváci prostě milují. Mohou se totiž s nimi snadno ztotožnit. Mimořádná autorka do nich promítla velký kus života, všedních radostí i tragických dramat. A nejen těch ze sousedství.
     Komentáře
  • Žena-in

    Od teď až do Velikonoc můžete výjimečně navštívit sedm hlavních pražských věží jen za pár korun

    Před 1 měsícem
    Pokud hledáte tip na to, co dělat v Praze, až do jara máte jedinečnou příležitost navštívit těchto sedm známých pražských věží jen za 65 Kč. Prague City Tourism totiž slaví 65. výročí.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Z velitele vražedného komanda ředitelem oddělení u Porsche

    Před 1 měsícem
    Na snímku vidíme budoucího SS-Brigaderführera dr. Franze Alfreda Sixe narozeného 12. srpna 1909 v Manheimu. Six pocházel z rodiny obchodníka prodávajícího nábytek. V roce 1930 vstoupil do NSDAP a od roku 1932 se stal členem SA. Vystudoval žurnalistiku. V roce 1935 začal působit v hlavní kanceláři říšské Bezpečnostní služby (SD - Sicherheitsdienst), kde byl odpovědný za sběr a vyhodnocování informací německé literatury.
     Komentáře
  • Náš region

    Heydrich nebyl jediný, českému odboji se povedl i atentát na druhého muže SS

    Před 1 měsícem
    Atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha nebyl jediným svého druhu v Protektorátu Čechy a Morava. Čeští odbojáři provedli obdobnou akci i na druhého…
     Komentáře
  • Čtidoma

    Za druhé světové války označil Červený kříž Terezín za příkladný. Pracovníci neprokoukli perfektně sehrané divadlo

    Před 1 měsícem
    Druhá světová válka byla tím nejhorším, čím si museli lidé ve dvacátém století projít. Kdo ví, jak by to v Terezíně dopadlo, kdyby pracovníci z Červeného kříže neskočili na špek skvěle sehranému divadlu. Válka pak nabrala rychlejší obrátky a běsnění nešlo zastavit.
     Komentáře
  • Refresher

    Oceňované české studio chystá hru o klimatické změně. Kdy a jak ji můžeš stáhnout zdarma?

    Před 1 měsícem
    Hru Beecarbonize vyvinulo studio Charles Games ve spolupráci s Člověkem v tísni.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Když zlo mělo jméno. Český zrádce a udavač unesl pro Hitlera britskou stíhačku

    Před 1 měsícem
    Konfident Augustin Přeučil v mnohém překonal zrádce Karla Čurdu. V Armádním muzeu na Žižkově ho "připomíná" prázdné políčko na pomníku.
     Komentáře
  • Deník

    Protektor von Neurath: I za něj se děla zvěrstva, pro Hitlera byl příliš mírný

    Před 1 měsícem
    Před 150 lety se narodil někdejší první říšský protektor Protektorátu Čechy a Morava Konstantin svobodný pán von Neurath. Šlechtice a kariérního diplomata Adolf Hitler spíš trpěl. Zejména kvůli tomu, aby jeho režim vypadal dobře v očích zahraničních velmocí. Pro radikální nacisty byl von Neurath příliš mírný. Za „odbojáře“ v jejich řadách ho ale považovat nelze. I za jeho vlády se v Protektorátu děly hrůzné věci.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Marie Navarová pomohla Heydrichovi a život se jí obrátil vzhůru nohama. Šli po ní nacisté i komunisté

    Před 1 měsícem
    Osud někdy umí být zlomyslný. Bývalá zdravotní sestra Marie Navarová by o tom mohla vyprávět. Když 27. května roku 1942 jela tramvají do Kobylis, stala se svědkem útoku na říšského protektora Reinharda Heydricha a jako jedna z prvních mu přispěchala na pomoc. V tu chvíli netušila, že se její život tragicky změní.
     Komentáře
  • Deník

    Popravy na Zámečku? Jana Blažejová: Máma byla ve špatný čas na špatném místě

    Před 2 měsíci
    Janě Blažejové je nyní 86 let. Na události z května a června 1942 si však pamatuje velmi dobře. V jeden den přišla o maminku, dědečka i strýce. Jednalo se o první popravené na pardubickém Zámečku.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Kat českého národa byl ambiciózní zrůda bez soucitu. Jeho popravu sledovalo 5000 lidí

    Před 2 měsíci
    K. H. Frank je přímo odpovědný za vyhlazení Lidic a nekonečnou řadu poprav českých vlastenců. Když válka skončila, došlo i na něj.
     Komentáře
  • Týdeník Hrot

    Miloši, můžu si udělat fotku se svatováclavskou korunou? Jak to bylo doopravdy s tajnou akcí klíčníků

    Před 2 měsíci
    Sedm klíčníků před několika dny otevřelo korunní komnatu, aby se mohly vynést korunovační klenoty na právě probíhající výstavu.
     Komentáře
  • Cestovinky

    Wannsee: V honosné vile u jezera získalo konkrétní podobu konečné řešení židovské otázky

    Před 2 měsíci
    Že se Němci (a nejen oni) za války s židy (a dalšími „živly“) nemazlili, o tom není sporu. Některá zvěrstva ale dala nacistická elita dohromady na přitažlivých místech.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Konečné řešení židovské otázky nacisté doladili bez Hitlera. Soud oklamali ověřenou taktikou

    Před 2 měsíci
    Nacisté se na konferenci ve Wannsee dohodli na systematické koordinaci likvidace evropských Židů. A důkazy byly objeveny příliš pozdě.
     Komentáře
  • Vinohradská 12

    23 min

    Podcast
    Volby jsou show. Nezměníme systém?

    Před 2 měsíci

    ·

    23 minut

    Volíme srdcem, nebo rozumem? Jakou roli hrají v přímé volbě emoce? Proč to musí být taková show? A neměli bychom zavést jiný volební systém? Téma pro politoložku Lenku Hrbkovou z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.
     Komentáře
  • Český rozhlas - Rozhovory

    27 min

    Podcast
    Dopolední host: K snídani polévka, při žních horká kaše, všichni jedli z jedné mísy, popisuje historik stravu předků

    Před 2 měsíci

    ·

    27 minut

    Skromná jídla založená na bramborách, žitu, zelí a mléce charakterizovala stravu jihočeských předků. Lidé na vsích jedli maso jen jednou, dvakrát týdně, málo mastili a šetřili i s vejci. Přitom vykonávali těžkou práci, zejména na polích a u dobytka. Jak to dělali, aby měli dostatek energie?
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Které z českých korunovačních klenotů nejsou naše? A jak s nimi souvisí morbidní lebka?

    Před 2 měsíci
    Mezi českými korunovačními klenoty najdeme obvyklé symboly králů, tedy korunu, žezlo, jablko a také plášť. Protože ale Karel IV. moudře rozhodl, že koruna trvale patří svatému Václavovi a čeští králové si ji jen půjčují v okamžiku korunovace, vystavuje se občas spolu s klenoty i lebka patrona české země.
     Komentáře
  • Knihkupec

    Dalibor Vácha se zabývá historií dvou světových válek, ve svých knihách líčí scény sugestivně a dramaticky

    Před 2 měsíci
    Výsadek OUT DISTANCE od samého počátku provázela smůla. Nejenže vyskočili zcela jinde, než měli, ale Opálka si podvrtl kotník, Kolařík ztratil náprsní tašku s doklady i s fotografií své milé, Čurda hlasitě vykřikoval hloupé vtipy. Kontejner s municí a zásobami spadl na vesnici. Nebylo lehké se dostat z těchto podmínek do Prahy, kde je čekala známá mise, o níž bylo již mnohé napsáno. Operace ANTHROPOID. Československá vláda v exilu vyslala několik výsadků, jejichž muži se měli spojit a zabít nenáviděného říšského protektora Heydricha.
     Komentáře
  • Vinohradská 12

    23 min

    Podcast
    Hrad vystavuje klenoty. Skrývají tajemství?

    Před 2 měsíci

    ·

    23 minut

    Je to nejvzácnější český poklad, střežený v tajemné komnatě na Pražském hradě. Korunovační klenoty. Jaké legendy se o nich tradují? A je pravda, že si českou korunu na hlavu nasadil i Reinhard Heydrich? Vypráví kolegyně Lucie Korcová, autorka reportáží o českých dějinách.
     Komentáře
  • České noviny

    Navrhované uzákonění významného Dne samizdatu vláda podpořila

    Před 2 měsíci
    Vydávání tiskovin vlastním nákladem v totalitních režimech možná připomene nový významný den. Vláda dnes k příslušné novele skupiny koaličních poslanců, podle níž by se 12. říjen stal Dnem samizdatu, schválila pozitivní postoj, vyplývá z výsledků zasedání. V tento den roku 1988 protestovala skupina 92 českých a slovenských vydavatelů samizdatů v dopise tehdejšímu komunistickému prezidentu Gustávu Husákovi proti uvěznění jednoho z nich, křesťanského aktivisty Ivana Polanského z Dubnice nad Váhom.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Svatováclavskou korunu obestírá podle legendy temná kletba. Podlehl jí i Reinhard Heydrich?

    Před 2 měsíci
    Nejvzácnější a nejpřísněji střežený poklad českých zemí, řeč je o korunovačních klenotech. Patří k nim i svatováclavská koruna, která byla poprvé zmíněna v papežské listině z roku 1346. Vyhotovit ji nechal Karel IV. a věnoval ji svatému Václavovi. Historii korunovačních klenotů se tento týden věnuje seriál Radiožurnálu.
     Komentáře
  • Knihkupec

    Při psaní knihy Smrt na kůru jsem měl dost slušných nočních můr, přiznává spisovatel Dalibor Vácha

    Před 2 měsíci
    „Moc často se mi o knížkách nezdá, ale při psaní této jsem měl dost slušných nočních můr,“ přiznává spisovatel Dalibor Vácha, který v novém historickém románu Smrt na kůru sugestivně popisuje přípravy atentátu na Heydricha. Jméno nadporučíka Adolfa Opálky zůstane v paměti čtenáře stejně silné, jako Gabčíka s Kubišem.
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    Zájemci se dostanou na pražské věže za 65 korun, Prague City Tourism slaví 65 let

    Před 2 měsíci
    Pražské věže spadající pod organizaci Prague City Tourism budou moci zájemci od 11. února navštívit za symbolických 65 korun. V rámci oslav 65 let od svého založení organizace připravila na jaro i speciální vycházky a výstavy nebo historické jízdy tramvají linky 42. Informovala o tom mluvčí organizace Klára Janderová.
     Komentáře
  • Náš region

    Pražské věže se otevřou za symbolických 65 korun

    Před 2 měsíci
    Pražské věže spadající pod organizaci Prague City Tourism budou moci zájemci od 11. února navštívit za symbolických 65 korun. V rámci oslav 65 let…
     Komentáře
  • Paměť národa

    Odbojáři a gestapo pod jednou střechou. Hoteliér Erno Košťál a jeho osudový dům

    Před 3 měsíci
    Legendární hotel Veselka už několik desetiletí na hlavní třídě Pardubicích nenajdete. Místo, kde stával, připomíná jen pamětní deska. Památku na časy první republiky a řadu významných osobností nechal komunistický režim zchátrat a 26. srpna 1972 odstřelit.
     Komentáře
  • Temná doba

    Šlo po něm gestapo. Statečný četník z Ležáků se raději zastřelil, aby zachránil rodinu i odbojáře

    Před 3 měsíci
    Odbojář a zakladatel skupiny Čenda, Karel Kněz, moc dobře věděl, že se po útoku na Heydricha stane jasným cílem gestapa. Když už nebylo jiné cesty, rozloučil se s manželkou, naposledy se podíval na své dva syny a odešel z domu. Přátele poprosil, aby se o jeho rodinu postarali. Pak spáchal sebevraždu, aby uchránil všechny své blízké.
     Komentáře
  • Temná doba

    Zkáza Ležáků, ještě krutější osud než Lidice. Vojáci se chovali jako zvířata a fotili se u toho

    Před 3 měsíci
    Úspěšný útok parašutistů na říšského protektora Reinharda Heydricha 27. května 1942 rozpoutal v zemi brutální vlnu msty. 10. června byly vypáleny Lidice, všichni muži popraveni, ženy odvezeny do koncentračních táborů, děti zplynovány nebo dány na poněmčení. 16. června jeden z parašutistů Karel Čurda nevydrží tlak a gestapu udá vše, co ví. Tragédie Ležáků pak začíná 20. června 1942. Obec následně potká ještě krutější osud než Lidice. Ležáky po válce nebyly obnoveny, nebylo již pro koho je obnovovat, téměř nikdo tragédii nepřežil.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Desítky hákových křížů, oslava wehrmachtu a Hitlera aneb Reportáž ze Sudet v roce 2022

    Před 3 měsíci
    Asi nikde jinde v České republice nedochází na veřejném místě k tak masivní propagaci nacismu. Areál zchátralých lázní Jánské Koupele v sudetském podhůří Jeseníků je posprejován desítkami svastik či nápisy typu: Adolf Hitler, Heydrich, Himmler, SS, strýček Dolfík Hitler, Gott mit uns i mnohými dalšími. Třicet let zdevastované objekty chce nyní zachránit podnikatel Jan Ležatka. „Boj s vandaly zatím prohráváme, chceme to brzy změnit,“ slibuje.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Výbuch atomové bomby bez triků. První trailer představuje film o Oppenheimerovi

    Před 3 měsíci
    "Nevím, jestli se nám s takovou zbraní dá věřit," říká slavný fyzik v ukázce z nejnovějšího snímku Christophera Nolana, režiséra Interstellaru.
     Komentáře
  • Garáž

    Heydrichův Mercedes 320: Odborník na dálnice tak dobrý, že jej chválila i konkurence

    Před 3 měsíci
    Mercedes-Benz 320 řady W 142 vyplnil ve 30. letech mezeru mezi střední třídou a rozměrnými luxusní modely. O popularitu neměl nouzi a díky zručným konstruktérům překonal i období palivové krize. Málokdo však ví, že v tomto automobilu jezdil rovněž zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich, který jednoho květnového dne ovšem nedojel.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Nákupem pamětních mincí mohou lidé podpořit opravu Zámečku v Pardubicích

    Před 3 měsíci
    Nákupem pamětních mincí mohou lidé podpořit opravu Larischovy vily v Pardubicích, nazývanou také Zámeček. Sada šesti mincí připomíná klíčové události období heydrichiády, uvedlo hejtmanství v tiskové zprávě.
     Komentáře
  • Topi Pigula
    naSeznam Médium

    Milovníci války i míru by měli navštívit muzeum na Vítkově. Zvlášť teď

    Před 3 měsíci
    Bonmot, že válka je motorem světového vývoje není až takovou nadsázkou. Nejlépe je to vidět na vývoji zbraní v nově rekonstruovaném muzeu na Vítkově. Uvidíte sami, jestli je smrt ve válce „krásná“.
     Komentáře
  • TN

    Proč nejsou korunovační klenoty pořád vystavené? Bezpečnost i přání Karla IV.

    Před 3 měsíci
    Řada lidí včetně odborníků se pozastavuje nad tím, proč nemohou být korunovační klenoty vystavené permanentně. V zahraničí je to běžné a i u nás najdeme řadu velmi vzácných historických artefaktů, které nejsou většinu času uloženy v depozitářích nebo trezorech.
     Komentáře
  • Lifee

    První transport Židů do Terezína: Čekal je tam krutý nacista „Piňďa“ Heinrich Jöckel

    Před 3 měsíci
    První transport Židů do terezínského ghetta se uskutečnil 4. prosince 1941. Ještě předtím však do pevnosti dorazilo přes 300 mladých mužů, kterým Němci namluvili, že jde o pouhou brigádu...
     Komentáře
  • VipShow

    Jan Kraus (69) promluvil o rodinné historii: Jeho otce věznili v koncentráku!

    Před 4 měsíci
    Jan Kraus patří mezi oblíbené baviče a moderátory už pěknou řádku let. Se svým osobitým humorem a nezaměnitelným smíchem baví publikum ve svém pořadu Show Jana Krause už od roku 2010. Možná si ještě vzpomenete na pořad, jenž tomuto předcházel - Uvolněte se, prosím, který běžel na ČT 1. Fanoušci o Krausovi vědí, co potřebují, málokdo ale zřejmě zná Janovu rodinnou historii.
     Komentáře
  • Novinky

    Kosatík: Většina Slováků samostatnost nechtěla

    Před 4 měsíci
    Slovensko 30 let poté – to je nová kniha Pavla Kosatíka, která se zabývá porevoluční historií Slováků. Vzestupy i pády jejich nového státu nahlíží jak z hlediska slovenského, tak českého.
     Komentáře
  • Temná doba

    Vyvraždění všech mužů a zplynování dětí bylo nacistům málo. Lidice musely být srovnány se zemí

    Před 4 měsíci
    Útok parašutistů na Reinharda Heydricha 27. května 1942 vyvolal u nacistů běs, volali po exemplárním trestu – například vyhlazení obce, která se měla na atentátu podílet. Jenže Lidice byly vybrány naprosto nespravedlivě, s útokem na Heydricha neměli obyvatelé Lidic nic společného. I přesto byli všichni muži popraveni, ženy odvezeny do koncentračních táborů a děti zplynovány. Ani toto nacistům nestačilo, Lidice musely zmizet z povrchu zemského.
     Komentáře
  • Extra

    Dozvuky Slavíka: Sokol s Hámou si dělali nejapné žerty z Petra Jandy kvůli věku

    Před 4 měsíci
    Sobotní přímý přenos Českého slavíka se nesl v humorném tónu, kdy se řada legrácek velmi povedla, například na adresu Karlose Vémoly, jiné ale vůbec. Rocker Petr Janda (80) pro eXtra.cz přiznal rozpačitost. „Celý večer byl na hraně,“ řekl nám.
     Komentáře
  • České noviny

    Zeman přivítal na Hradě Čaputovou i litevského prezidenta Nausédu

    Před 4 měsíci
    Prezident Miloš Zeman dopoledne přivítal na Pražském hradě slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou. Na twitteru o tom informoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. V Česku má Čaputová program na celý den. Odpoledne se prezident sešel také se svým litevským protějškem Gitanasem Nausédou. Hlavním tématem obou jednání byla válka na Ukrajině, řekl ČTK ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Fotky: Budovy v Česku se opět rozsvěcí červeně na počest válečných veteránů

    Před 4 měsíci
    Chrám svatých Cyrila a Metoděje, budova Českého rozhlasu na Vinohradské třídě, Tančící dům a další budovy v Praze, Ostravě a v Plzni se v pátek večer přebarví na červeno, aby připomněly válečné hrdiny a další bojovníky za svobodu.
     Komentáře
  • fZone

    Křišťálová noc a letecká havárie československých hokejistů – Stalo se

    Před 4 měsíci
    Připomeneme si Křišťálovou noc a co k ní vedlo. Vrátíme se do roku 1948, kdy se ztratilo letadlo s československými hokejisty a nikdy se nenašlo. A před 65 lety se začal vyrábět Trabant.
     Komentáře
  • Temná doba

    Poslední dny Heydricha na Bulovce. Jeho stav se náhle zhoršil, českým lékařům nevěřil

    Před 4 měsíci
    27. května 2022 tomu bylo přesně 80 let ode dne, kdy byla úspěšně provedena Operace Anthropoid – atentát na zastupujícího říšského protektora Heydricha v provedení vojáků Gabčíka a Kubiše. V této epizodě se budeme věnovat posledním dnům Reinharda Heydricha v Nemocnici Na Bulovce.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Úniková cesta není, musí to skončit smrtí. Román napínavě líčí atentát na Heydricha

    Před 4 měsíci
    Jako zamyšlení nad tématem hrdinství lze číst prózu Smrt na kůru od historika Dalibora Váchy.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Odkaz sv. Václava: obraz národní mentality

    Před 6 měsíci
    Je to naše nejdéle udržovaná duchovní a národní tradice. Je to tedy i nejvíce využívaný a zneužívaný světec.
     Komentáře
Reklama