Zavřít
Rudolf Slánský

Rudolf Slánský

Nejnovější články na Seznamu na téma Rudolf Slánský
  • Radiožurnál

    Kriegel chtěl Únor tvrdý, prosazoval revoluci se vším všudy, říká historik Groman

    Před 17 dny
    Bádání o Františku Krieglovi věnoval 20 let. „Během Lidových milic byl tím tvrdým komunistou, který řekl ne, toto má být revoluce se vším všudy – až pamětníci ho později stylizovali do toho rozumného,“ říká publicista a historik Martin Groman. Jaký byl František Kriegel? A co všechno autor knihy Kriegel: Voják a lékař komunismu vypátral v archivech?
     Komentáře
  • Forum 24

    Soudruh Kojzar mi splnil přání. Napsal, jakou nemocí trpěl Gottwald a proč nechal věšet kamarády

    Před 17 dny
    Vždycky jsem měl přání se někoho z posledních zbylých komunistů zeptat, proč nechal soudruh Gottwald popravit soudruha Slánského. Znali se přece tolik let, bojovali za světovou revoluci, a on ho ...
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Gottwald ležel s kocovinou i dva dny. Manželka jeho alkoholismus řešila lstivým trikem

    Před 18 dny
    Zatímco první československý prezident T. G. Masaryk nepil tvrdý alkohol a od svých 50 se nedotknul ani piva a vína, zůstal první dělnický prezident Klement Gottwald až do své smrti notorickým alkoholikem. Z obavy, že mu alkohol dojde, dokonce odložil likvidaci živnostníků.
     Komentáře
  • Deník

    Smrt Klementa Gottwalda: Doplatil na životní styl, oddanost Stalinovi a paranoiu

    Před 19 dny
    Je známým faktem, že Klement Gottwald, „první dělnický prezident“, zemřel na následky prasklé výdutě srdeční aorty po návratu z pohřbu Josifa Vissarionoviče Stalina, z nějž se navzdory doporučení lékařů vracel letadlem a ne vlakem. Méně známé je, že při inscenování Gottwaldova pohřbu se komunistická moc inspirovala i křesťanskými obrazy a předchozími pohřby Tomáše Garriguea Masaryka a Edvarda Beneše.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Poprava, infarkt nebo prasklá aorta. Jak dopadli strůjci komunistického převratu v Československu?

    Před 1 měsícem
    Únor 1948 navždy změnil československou společnost. Většina strůjců komunistického převratu se ale z nově nabyté moci dlouho netěšila.
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Časy, kdy říkat pravdu neprošlo. A pak zase ano. Zemřel novinář Vladimír Brabec

    Před 2 měsíci
    V nedožitých 99 letech zemřel v pondělí 9. ledna dlouholetý novinář Vladimír Brabec. Od 50. let pracoval v Československé tiskové kanceláři, kterou musel po sovětské invazi 1968 poté, co trval na svém nesouhlasu se vstupem vojsk Varšavské smlouvy. Po roce 1989 se ale k novinářské profesi vrátil, byl jedním ze spoluzakladatelů deníku Hospodářské noviny, kde pracoval až do svých osmdesáti
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Od Sovětského svazu nás nikdo neodtrhne aneb Poslední novoroční řeč prezidenta Gottwalda

    Před 3 měsíci
    Podepisoval rozsudky smrti ve vykonstruovaných procesech, přesto přál občanům „štěstí a zdar“ do nového roku 1953. Před sedmdesáti lety přednesl svůj poslední novoroční projev československý prezident Klement Gottwald, věrný služebník sovětského diktátora Stalina. Ve sváteční řeči chvalořečil vůdce Kremlu jako posla míru, ale také děkoval bdělé domácí Státní bezpečnosti za odhalení protistátního spikleneckého centra. Oba státníci přitom záhy zesnuli, Stalin 5. března 1953 a Gottwald o devět dnů později.
     Komentáře
  • Extra

    10 zajímavostí z filmu Pekařův císař: Werich celé noci hýřil a režisér jej nesnášel

    Před 3 měsíci
    Slavná historická veselohra Císařův pekař - Pekařův císař vzbudila ve své době velké ohlasy. Její rozpočet byl astronomických 27 milionů korun, a když se režie ujal Frič, nezastavil se ani na této částce. Proč se původní režisér Krejčík nesnášel s Werichem, popsal historik Taussig MF Dnes. Tomu a dalším zajímavostem legendárního díla jsme se věnovali v našem článku.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Nenaučili jsme se žít v demokracii. Vůči totalitě nejsme imunní, říká syn mučené ženy

    Před 3 měsíci
    Komunistickou poslankyni Jarmilu Potůčkovou-Taussigovou odsoudili k 25 letům vězení. I přes mučení se nepřiznala, zachránila si tím život.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Chci 11 špagátů, hřímal Gottwald. Slánského proces před 70 lety dokumentoval absurditu komunistického režimu

    Před 3 měsíci
    Rudolf Slánský, jeden z nejbližších spolupracovníků předsedy KSČ Klementa Gottwalda, doplatil stejně jako mnozí jiní na paranoidní stalinistickou poučku o zostřování třídního boje a paranoidní hledání domnělých či skutečných nepřátel uvnitř nikým nekontrolované státostrany. Patřil k zakladatelům komunistického režimu po únoru 1948, ten jej o necelých 5 let později sám zahubil.
     Komentáře
  • Paměť národa

    KSČ dokázala popravit i šéfa. Cesta od generálního tajemníka k „nepříteli lidu“

    Před 3 měsíci
    Před sedmdesáti lety 3. prosince 1952 v ranních hodinách proběhla na dvoře pankrácké věznice poprava jedenácti odsouzenců v čele s bývalým generálním tajemníkem ÚV KSČ Rudolfem Slánským. Popelem z jejich těl si estébáci posypali zledovatělou silnici.
     Komentáře
  • Paměť národa

    KSČ dokázala popravit i svého šéfa. Cesta generálního tajemníka k nepříteli lidu

    Před 3 měsíci
    Před sedmdesáti lety, 3. prosince 1952, proběhla v ranních hodinách na dvoře pankrácké věznice poprava jedenácti odsouzenců v čele s bývalým generálním tajemníkem ÚV KSČ Rudolfem Slánským. Popelem z jejich těl si estébáci posypali zledovatělou silnici.
     Komentáře
  • Náš region

    Politické procesy: jedinečný projekt na procesu se Slánským ukáže dobovou manipulaci a propagandu

    Před 3 měsíci
    Různé způsoby dobové manipulace a propagandy ukáže internetový projekt Politické procesy, který jeho tvůrci spustili v sobotu symbolicky ve 03:06. Právě v tuto dobu…
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Před 70 lety oběsili Slánského: Marně mlátil hlavou o topení, jeho popelem posypali silnici

    Před 3 měsíci
    Dne 3. prosince 1952 byl spolu s deseti spoluobviněnými popraven bývalý generální tajemník ÚV KSČ Rudolf Slánský. K smrti byl paradoxně odsouzen za činy, které nikdy nespáchal. Jeho vykonstruovaný proces byl vrcholem komunistického bezpráví 50. let.
     Komentáře
  • České noviny

    Začíná projekt, který na procesu se Slánským ukáže dobovou manipulaci

    Před 4 měsíci
    Různé způsoby dobové manipulace a propagandy ukáže internetový projekt Politické procesy, který dnes jeho tvůrci spustí symbolicky ve 03:06. Právě v tuto dobu před 70 lety začaly popravy 11 odsouzených v procesu s Rudolfem Slánským, kteří si v zinscenovaném procesu vyslechli rozsudek smrti. Projekt vznikl ve spolupráci Národního archivu, dokumentaristy Marka Janáče, Archivu Českého rozhlasu a Ústavu pro studium totalitních režimů.
     Komentáře
  • Ivo Cerman
    naSeznam Médium

    Zmanipulovaný obraz Slánského procesu

    Před 4 měsíci
    Jsme ve válce, ale kulturní. Útočníci tvrdí, že Slánského proces byl završením rafinovaného českého plánu na vytvoření „národního státu“.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Měnová reforma brala peníze i životy: Soudruzi v roce 1953 nasadili akci Kulomet a ožebračili vlastní lidi

    Před 4 měsíci
    Válka si vzala životy milionů lidí a když už její hrůzy skončily a smrt nebyla dennodenním strašákem, většina se snažila žít znovu normálně. Lidé chodili do práce, šetřili, plánovali lepší budoucnost, zajištění, třeba i dům. Jenomže pak přišli komunisté se svým nápadem, jak zachránit ekonomiku - sebrat lidem jejich úspory…
     Komentáře
  • iRozhlas

    Přiznávám plně svoji vinu, odříkával Slánský naučené věty. Soud uložil tři doživotí a jedenáct trestů smrti

    Před 4 měsíci
    „Dáme jedenáct špagátů a tři doživotí.“ Tak zněl závěr osmidenního vykonstruovaného procesu s takzvaným protistátním spikleneckým centrem Rudolfa Slánského. Průběh a výsledek vykonstruovaného procesu popisujeme v posledním díle seriálu Radiožurnálu.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    „Ve jménu míru žádám pro všechny obviněné trest smrti!“ Po osmi dnech procesu soud vynesl konečný verdikt

    Před 4 měsíci
    20. listopadu 1952 začal proces s takzvaným protistátním spikleneckým centrem. Vše se odehrávalo podle připraveného scénáře. „Bude to rozsudek nanejvýš spravedlivý za všechny ty strašné zločiny, které jsem spáchal,“ tak zněla Slánského slova během soudního líčení. „Proces nebyl spravedlivý ani zákonný. Byl to kriminální zločin,“ říká historik z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd Oldřich Tůma. Rudolf Slánský byl popraven 3. prosince 1952. V roce 1963 ho soud rehabilitoval.
     Komentáře
  • iRozhlas

    V procesu se Slánským se projevila vlna antisemitských nálad. Židé se stali nepřáteli režimu

    Před 4 měsíci
    Pouhých sedm let od konce druhé světové války stálo ve vykonstruovaném procesu před soudem jedenáct obžalovaných židovského původu. Jejich opětovné pronásledování zneklidňovalo celý svět. Antisemitské pozadí procesu s takzvaným protistátním spikleneckým centrem Rudolfa Slánského přibližuje čtvrtý díl seriálu Radiožurnálu k 70. výročí jednoho z největších politických procesů 50. let.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Většina obžalovaných v procesu se Slánským byli Židé. „Byl to obrat v politice ČSSR,“ tvrdí historik

    Před 4 měsíci
    V procesu se Slánským bylo 11 ze 14 obžalovaných židovského původu. Antisemitismus v pozadí soudu byl důsledkem obratu politiky Sovětského svazu vůči Izraeli. Pouhých 7 let od konce druhé světové války zneklidňoval celý svět. „Sovětští poradci si začali hledat nové viníky, které by mohli obžalovat z kosmopolitismu a sionismu. 11 obžalovaných židovského původu se možná ani samo nepovažovalo za židy,“ popisuje historik Oldřich Tůma.
     Komentáře
  • Novinky

    Bývalý zastupitel žádal tvrdší útoky na Ukrajinu vodíkovou bombou, musí zaplatit 45 tisíc

    Před 4 měsíci
    Za schvalování útoku Ruska na Ukrajinu a za nabádání k ještě tvrdším úderům včetně použití vodíkových bomb nakonec musí zaplatit bývalý bruntálský zastupitel za SPD Daniel Makay peněžitý trest ve výši 45 tisíc korun. Rozhodl o tom ve čtvrtek Krajský soud v Ostravě, který tak zamítl odvolání obžalovaného proti rozsudku Okresního soudu v Bruntále.
     Komentáře
  • Portréty

    23 min

    Podcast
    Ludvík Frejka se u soudu přiznal ke všemu, stejně ho oběsili

    Před 4 měsíci

    ·

    23 minut

    Komunisty ovládaná justice poslala před sedmdesáti lety na oprátku v procesu s takzvanou skupinou Rudolfa Slánského i hlavního ekonomického poradce Klementa Gottwalda, národohospodáře Ludvíka Frejku. U soudu se přiznal ke zločinům, které nikdy neprovedl – a přečetl si dopis od syna, který pro otce požadoval smrt.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Od přátelství ke zradě. Jak vypadala společná cesta Gottwalda a Slánského

    Před 4 měsíci
    Spojovalo je budování socialismu v Československu i nekritický obdiv ke Stalinovi a Sovětskému svazu. Mezi dvěma nejmocnějšími muži komunistické strany - Klementem Gottwaldem a Rudolfem Slánským bylo zpočátku mnohaleté přátelství. Přesto Gottwald nakonec neváhal Slánského obětovat. Právě jejich vztahu je věnovaný středeční díl našeho seriálu.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Stáli spolu v čele puče v roce 1948, nakonec Gottwald Slánského obětoval. Přežil ho jen o pár měsíců

    Před 4 měsíci
    Spojovalo je budování socialismu v Československu i nekritický obdiv Stalina a Sovětského svazu. Dva nejmocnější muži Komunistické strany v Československu byli zpočátku přátelé, přesto dal Gottwald souhlas se zatčením Slánského. „Blízký spolupracovník Stalina Gottwaldovi vysvětlil, že Slánský ztratil Stalinovu důvěru a je zapleten do nějakého spiknutí. Gottwald se zatčením souhlasil, nejspíš se domníval, že taky hraje o vlastní krk,“ popisuje historik Oldřich Tůma.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Druhý nejmocnější muž. „Slánský byl za perzekuce po únoru 1948 odpovědný víc než kdo jiný“

    Před 4 měsíci
    Rudolf Slánský hrál důležitou roli během únorového převratu v roce 1948 i poté, co se komunisté dostali naplno k moci. „Spolu s Gottwaldem, který už byl prezidentem republiky, a s Antonínem Zápotockým, který byl předsedou vlády, to byl takový mocenský triumvirát,“ vysvětluje historik Oldřich Tůma. Po šesti letech ale přišlo uvěznění a strmý pád. Poslechněte si další díl seriálu k 70. výročí jednoho z největších politických procesů 50. let.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Slánský byl součástí mocenského triumvirátu. Vlastní slova o nepřátelích se obrátila proti němu

    Před 4 měsíci
    Zatímco v květnu 1945 slavila celá Evropa konec druhé světové války, Rudolf Slánský zažíval vrchol svojí kariéry. Stal se druhým nejmocnějším mužem komunistické strany hned po Klementu Gottwaldovi. Po šesti letech ale přišlo uvěznění a strmý pád. Nejúspěšnější období Slánského politického života přiblíží druhý díl seriálu Radiožurnálu k 70. výročí jednoho z největších politických procesů 50. let
     Komentáře
  • Paměť národa

    Jedenáct špagátů pro „protistátní spiklenecké centrum kolem Rudolfa Slánského“

    Před 4 měsíci
    Jedenáct trestů smrti a tři doživotí. Pečlivě zinscenovaný proces začal před 70 lety 20. listopadu 1952. Při srovnání s podobnými procesy v komunistických zemích zde padl nejvyšší počet absolutních trestů.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Sympatický, ale uzavřený. Bývalý člen ochranky vzpomíná na Slánského

    Před 4 měsíci
    Vladimír Bohata byl na začátku 50. let členem ostrahy, která hlídala vilu tehdejšího generálního tajemníka Ústředního výboru komunistické strany Rudolfa Slánského. Na jednoho z nejmocnějších mužů komunistického Československa vzpomínal pro projekt Paměť národa. „Slánského jsme viděli málo, protože časně ráno odjížděl a pozdě večer se vracel. Ale pokud jsem se s ním setkal, tak jsem ho vnímal jako velice příjemného, sympatického pána, ale dost uzavřeného.“
     Komentáře
  • Novinky

    Bratr musel psát úkol, že otec je zrádce, říká Karel Šling

    Před 4 měsíci
    Před sedmdesáti lety, 20. listopadu 1952, začal proces s někdejším generálním tajemníkem komunistické strany Rudolfem Slánským a třinácti dalšími obžalovanými. Oběťmi největšího politického monstrprocesu 50. let s bývalými funkcionáři v sovětizované Evropě nebyli jen odsouzení, ale i jejich rodiny. Karel Šling, syn Otty Šlinga popraveného v procesu s R. Slánským, poskytl Právu rozhovor.
     Komentáře
  • Jak to bylo doopravdy

    23 min

    Podcast
    Existoval v roce 1918 československý národ? Jen další z prvorepublikových mýtů, odpovídá historik

    Před 5 měsíci

    ·

    23 minut

    Dne 28. října 1918 zasedal v pražském Obecním domě Národní výbor československý – Antonín Švehla, Alois Rašín, František Soukup, Jiří Stříbrný a Vavro Šrobár. Byl vyhlášen československý stát. Klíčové pro tento nový stát bylo, že v něm žil „československý národ“. Do jaké míry tomu tak bylo a do jaké míry to bylo pouze přání?
     Komentáře
  • Expres FM

    Rudolf Slánský: Vzorný komunista, kterému soudruzi unesli dceru a připravili oprátku

    Před 8 měsíci
    Před 121 lety se narodil Rudolf Slánský, bývalý generální tajemník KSČ. Tento zapálený komunista se stal jednou z obětí vykonstruovaného politického procesu, jehož deklarovaným cílem bylo vypořádání se organizovanou skupinou, jež se měla pokoušet o restaurování kapitalismu v Československu. Ve skutečnosti však šlo o zinscenované představení plné antisemitské rétoriky zorganizované jako úlitba stalinskému Sovětskému svazu.…
     Komentáře
  • Forum 24

    Vláda má problém v kauze Dozimetr. Ale opačný, než se píše

    Před 8 měsíci
    Pražská korupční kauza, kterou policie nazvala „Dozimetr“, působí jako bláznivá fraška či parodie. Zřetězení absurdit, které bez kritického odstupu publikují média, nyní korunovalo pokání jednoho ...
     Komentáře
  • Čtidoma

    Horehronský rozparovač: Za jeho brutální vraždy přišel poslední trest smrti v Československu

    Před 9 měsíci
    Trest smrti už dávno nepatří k našemu současnému právnímu systému. Nebylo tomu však vždycky a úplně ten poslední akt oběšení přišel 8. června 1989. Popraveným byl slovenský vrah Štefan Svitek, jehož brutální činy jsou jen pro ty nejotrlejší. Co provedl a jak byl vykonán poslední trest smrti v Československu?
     Komentáře
  • G

    Šéfredaktor Rudého práva zmizel! Aneb příběh Guttmanna, který se vzepřel Kominterně

    Před 10 měsíci
    Guttmannův příběh ukazuje realitu komunistického hnutí a to, jak vzdálené skutečně bylo demokracii, i té vnitrostranické. Co se stane, když si vysoký funkcionář KSČ dovolí kritizovat Kominternu?
     Komentáře
  • G

    Josefa Slánská, manželka generálního tajemníka: Byla přesvědčenou komunistkou, která nakonec podepsala Chartu 77

    Před 11 měsíci
    Manželku generálního tajemníka čekal strmý pád, stejně jako jejího muže. V socialismus nikdy věřit nepřestala a svého muže obhajovala do konce života.
     Komentáře
  • Krajské listy

    RECENZE Soudruhům to nestačí! Léta 1948–1956 perem historika Jiřího Pernese

    Před 11 měsíci
    Kolik je to, sedmdesát let? Tak nějak. A sám se ve svých čtyřiceti divím, jak blbě se mi čte o tom, co jsem přitom už četl tolikrát. Snad jen pár notoricky známých jmen, abyste pochopili: Milada Horáková, Vladimír Clementis, Rudolf Slánský, Hubert Ripka, Marie Švermová a logicky Václav Kopecký a Otto Šling, Josef Toufar.
     Komentáře
  • Forum 24

    Jak Stalin připravoval sovětizaci Evropy a jadernou apokalypsu

    Před 11 měsíci
    Válka na Ukrajině, kterou provází vypočítavá apokalyptická hysterie Putinových propagandistů, nás nutí si připomenout, že i před sedmdesáti lety, v roce 1952, se planeta řítila do záhuby. Hrozivá spirála militarizace ve východním bloku, včetně Československa, byla důsledkem schůzky, která se konala v lednu 1951 v Kremlu. Na ní Stalin rozdal úkoly svým „malým bratrům“, mezi nimiž byli i Rudolf Slánský a Alexej Čepička. Léta 1951–1953 byla v jistém smyslu vyvrcholením tří desetiletí zahraniční politiky kremelského „nejvyššího“ vůdce.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Tu noc byl ďábel odvázán ze řetězu aneb Jak KSČ zlikvidovala mužské řády

    Před 11 měsíci
    „Uprostřed noci nás vzbudili a nahnali do autobusu se zalepenými okny. Neřekli nám, kam nás vezou.” Řeholníci a bývalí studenti církevních škol vzpomínají na tragickou noc ze 13. na 14. dubna 1950.
     Komentáře
  • Příbram

    Před 72 lety komunisté likvidovali kláštery, příslušníci StB obsadili i Svatou Horu u Příbrami

    Před 11 měsíci
    Na pokyn Státního úřadu pro věci církevní přepadli Svatou Horu tři důstojníci StB a přes dvě desítky ozbrojených příslušníků SNB. Řeholníci jim odmítli otevřít vrata kláštera, a tak je vylomili. Svatou Horu obsadili a zástupci zatčeného rektora oznámili, že se jejich řeholní dům zestátňuje.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Smrt prvního dělnického prezidenta: Gottwaldův konec jako jedna velká konspirace

    Před 1 rokem
    Prezident Klement Gottwald zemřel jen několik dní po sovětském tyranovi Stalinovi. Podivný sled událostí vnesl do konce prvního dělnického prezidenta několik nevyjasněných otázek. Byl zlikvidován, nebo šlo o selhání alkoholem zlikvidovaného zdraví? Paradoxně a překvapivě totiž Gottwaldovi bylo pouhých 56 let, když opustil svět živých.
     Komentáře
  • G

    Antonín Novotný: Příběh komunistického prezidenta, kterému přezdívali fešák Tony

    Před 1 rokem
    Když byla krátce po procesu se Slánským recepce na sovětské ambasádě, byl zde i Antonín Novotný, který byl dosazen na místo popraveného tajemníka. Klement Gottwald mu tenkrát před sovětským poradcem řekl toto: „Soudruzi podceňují práci ve vládě, tak buď budeš pracovat, kam tě postavíme, nebo půjde hlavička dolů, a ty víš, že to umíme.“ Vyděšený a uražený Novotný opustil recepci.
     Komentáře
  • Drbna

    Europoslanec Zdechovský: Proč BBC odstraňuje části starých pořadů?

    Před 1 rokem
    Změnit minulost nebo aspoň její vnímání bylo snem každého totalitního režimu. Mnohým určitě v souvislosti s jakýmkoliv přepisováním či mazáním minulosti naskočí jako první asociace Orwellův román 1984. Hlavní hrdina Winston Smith v něm měl na starosti změnu obsahu starých zpráv, aby si neprotiřečily s tím, co strana aktuálně hlásala podle hesla „Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost. Kdo ovládá přítomnost, ovládá minulost.“
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Zápotocký nebyl ušaté torpédo s Dědou Mrázem. Historik Stehlík chystá jeho biografii

    Před 1 rokem
    S výjimkou publikace popisující detailně život prezidenta Gustáva Husáka žádná důkladná biografie některého z dalších komunistických prezidentů dosud nevznikla. Změnit to chce historik Michal Stehlík. Už nyní v archivech nachází zajímavé informace o muži, který mimo jiné podepsal desítky rozsudků smrti a naopak omilostnil nacistické vrahy. Zápotocký je podle historiků „docela složitý případ“. „Žil poměrně dlouho a
     Komentáře
  • G

    Rudolf Slánský: Generální tajemník, kterého zabily jeho vlastní metody

    Před 1 rokem
    „Mám, co jsem si zasloužil“ – toto byla poslední slova generálního tajemníka KSČ, kterého obětovala vlastní strana. Jeho smrt však neměla ukojit krvežíznivost davu. Byla obětí nejvyššímu, rudému bohu – Stalinovi.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Loajalita k režimu může být i vražedná. Jedni se o ni rvali jako o život, jiní ale žádali trest smrti. Tajnosti slavných

    Před 1 rokem
    Na rozdíl od většiny prvorepublikových filmových hvězd, které byly donuceny rezignovat na svoji další kariéru hned po osvobození, si na mimořádnou herečku osud počíhal až o pár let později. Její životní tragédie začala nevinně.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Komunistická zrůda Reicin. Muž, kterého musela odstranit vlastní strana

    Před 1 rokem
    Pokud bychom hledali zosobněné zlo, Bedřich Reicin by jistě stál za úvahu. Jeden z nejagilnějších komunistů měl za svůj krátký život na svých rukou krev válečných hrdinů a elity národa. Jeho fanatismus byl natolik přes čáru, že se ho nakonec zbavila vlastní strana. Co ho vedlo k brutálnímu chování a proč ho poslali na šibenici?
     Komentáře
  • InstaZprávy

    Další Pirát přes palubu. Pražskému zastupiteli Daubnerovi se nelíbí extrémní levičáci ve straně

    Před 1 rokem
    Po rezignaci místopředsedy Pirátů Martina Kučery je dalším pomyslným Pirátem přes palubu zastupitel Prahy 9 Petr Daubner, který ze strany odchází. Podle Daubnera nyní v Pirátské straně názorově převažují extrémní levičáci, s jejichž názory se on neztotožňuje.
     Komentáře
  • Dotyk

    Tragédie popraveného Rudolfa Slánského: Unesli mu tříměsíční dítě. Už se nenašlo

    Před 1 rokem
    Rudolf Slánský a jeho manželka Josefa byli oddanými komunisty. Přestože Rudolf byl nakonec právě komunistickými kamarády popraven ve zkonstruovaném procesu, jeho žena Josefa se komunistické ideje nikdy nevzdala. Smrt manžela ji poznamenala, ale největší tragédií života obou manželů byl únos malinké dcery, kterou již nikdy nespatřili.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Vrah, alkoholik, syfilitik, slaboch, ale žádný primitiv. Před 125 lety se narodil Gottwald

    Před 1 rokem
    Byl hlavní tváří komunistického puče z února 48, který zemi na čtyřicet let odsoudil k totalitě. Stal se symbolem teroru, jenž poslal na smrt mnoho nevinných, dalším zničil život. Před 125 lety se narodil „první dělnický prezident“ Klement Gottwald, jehož historik Libor Svoboda označuje v rozhovoru pro CNN Prima NEWS za jednu z nejzápornějších postav českých dějin.
     Komentáře
  • Echo24

    Chtěl zastřelit Slánského. 27letý Tomek byl poslední popravený politický vězeň

    Před 1 rokem
    Sedmnáctý listopad není pouze výročím pádu komunismu v Československu a poprav českých studentů v roce 1939. V roce 1960 byl ve stejný den popraven poslední politický vězeň Vladivoj Tomek, který byl odsouzen k absolutnímu trestu. Při této příležitosti se konala malá pieta před Tomkovým domem poblíž pražského Strossmayerova náměstí. Na mladého odbojáře, který zemřel v 27 letech, zavzpomínalo několik lidí včetně starosty Prahy 7 Jana Čižinského, historika Petra Blažka a bývalého Tomkova spolužáka…
     Komentáře
  • Čtidoma

    Smrt českých prezidentů: Gottwald se upil alkoholem a doplatil na neléčený syfilis, přesto je stále řada nejasností

    Před 1 rokem
    Zdravotní stav současného prezidenta Miloše Zemana je jedním z největších tajemství současné české politiky. Fotky malátného prezidenta nevěstí nic dobrého. Zeman, kterému přejeme brzké uzdravení a mnoho let v kondici, však není zdaleka jedinou hlavou státou, která se potýkala s vážnými zdravotními problémy. Například smrt Klementa Gottwalda dodnes provázejí spekulace. První dělnický prezident zemřel jen devět dní po smrti obávaného Stalina.
     Komentáře
  • Novinky

    V Izraeli zemřel československý letec RAF Petr Arton

    Před 1 rokem
    V Izraeli minulý týden ve věku 99 let zemřel československý letec Petr Arton, který za druhé světové války sloužil v britském Královském letectvu (RAF) u 311. československé bombardovací peruti. Sdělila to Darja Čablová z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Arton zemřel 6. října, pohřben byl v pondělí.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    V Izraeli zemřel československý letec RAF Arton, prožil dramatický život

    Před 1 rokem
    V Izraeli minulý týden ve věku 99 let zemřel československý letec Petr Arton, který za druhé světové války sloužil v britském Královském letectvu (RAF) u 311. československé bombardovací peruti.
  • České noviny

    V Izraeli ve věku 99 let zemřel československý letec RAF Petr Arton

    Před 1 rokem
    V Izraeli minulý týden ve věku 99 let zemřel československý letec Petr Arton, který za druhé světové války sloužil v britském Královském letectvu (RAF) u 311. československé bombardovací peruti. ČTK to sdělila Darja Čablová z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Arton zemřel 6. října, pohřben byl v pondělí. Arton podle Adama Hradilka z ÚSTR, který se jeho dramatickým životem zabýval, uprchl před nacisty uprchl přes Japonsko do Velké Británie, kdy sloužil u RAF. Po válce se v Československu podle Hradilka podílel na převzetí moci komunisty a následně působil jako československý agent ve Velké Británii. Po odhalení byl vyhoštěn do Izraele, protože v Československu mu v souvislosti s politickým procesem kolem Rudolfa Slánského hrozilo vězení nebo i trest smrti.
     Komentáře
  • Dotyk

    Kruté výslechy a poprava Rudolfa Slánského: Zradil ho „přítel“ Gottwald

    Před 1 rokem
    Rudolf Slánský byl jedním z nejmocnějších mužů Komunistické strany Československa. Ale jak to už tak bývá, po raketovém nástupu přišel strmý pád. Slánský byl později v procesu obviněn a odsouzen – nechala jej oběsit jeho vlastní komunistická strana.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Festival alternativy ocenil herečku Frejkovou i teatrologa Justa

    Před 1 rokem
    Festival umělecké alternativy …příští vlna/next wave… dnes udělil v divadle Komedie své pocty v šesti kategoriích.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Dcera Klementa Gottwalda žila jako na houpačce. Jednoho přítele jí otcův režim popravil, druhého vynesl na vrchol

    Před 1 rokem
    Marta Čepičková měla opravdu zvláštní osud. Narodila se rodičům Klementu Gottwaldovi a Martě - tehdy ještě Holubové. Tatínek Klement neměl alespoň zpočátku o své rodičovské povinnosti velký zájem a Martu nechal samotnou jen s její matkou. A ani další roky nebyly tak jednoduché, jak bychom si u dcery budoucího prvního dělnického prezidenta možná představovali.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Jedenáct špagátů. Proces s „protistátním spikleneckým centrem Rudolfa Slánského“

    Před 3 roky
    Jedenáct trestů smrti a tři doživotí. Pečlivě zinscenovaný proces začal před 70 lety 20. listopadu 1952. Při srovnání s podobnými procesy v komunistických zemích zde padl nejvyšší počet absolutních trestů.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Jedenáct špagátů pro „protistátní spiklenecké centrum kolem Rudolfa Slánského“

    Před 3 roky
    Jedenáct trestů smrti a tři doživotí. Pečlivě zinscenovaný proces začal před 70 lety 20. listopadu 1952. Při srovnání s podobnými procesy v komunistických zemích zde padl nejvyšší počet absolutních trestů.
     Komentáře
Reklama