Zavřít
Rudolf Slánský

Rudolf Slánský

Nejnovější články na Seznamu na téma Rudolf Slánský
  • Expres FM

    Rudolf Slánský: Vzorný komunista, kterému soudruzi unesli dceru a připravili oprátku

    Před 10 dny
    Před 121 lety se narodil Rudolf Slánský, bývalý generální tajemník KSČ. Tento zapálený komunista se stal jednou z obětí vykonstruovaného politického procesu, jehož deklarovaným cílem bylo vypořádání se organizovanou skupinou, jež se měla pokoušet o restaurování kapitalismu v Československu. Ve skutečnosti však šlo o zinscenované představení plné antisemitské rétoriky zorganizované jako úlitba stalinskému Sovětskému svazu.…
     Komentáře
  • Forum 24

    Vláda má problém v kauze Dozimetr. Ale opačný, než se píše

    Před 1 měsícem
    Pražská korupční kauza, kterou policie nazvala „Dozimetr“, působí jako bláznivá fraška či parodie. Zřetězení absurdit, které bez kritického odstupu publikují média, nyní korunovalo pokání jednoho ...
     Komentáře
  • Čtidoma

    Horehronský rozparovač: Za jeho brutální vraždy přišel poslední trest smrti v Československu

    Před 2 měsíci
    Trest smrti už dávno nepatří k našemu současnému právnímu systému. Nebylo tomu však vždycky a úplně ten poslední akt oběšení přišel 8. června 1989. Popraveným byl slovenský vrah Štefan Svitek, jehož brutální činy jsou jen pro ty nejotrlejší. Co provedl a jak byl vykonán poslední trest smrti v Československu?
     Komentáře
  • G

    Šéfredaktor Rudého práva zmizel! Aneb příběh Guttmanna, který se vzepřel Kominterně

    Před 3 měsíci
    Guttmannův příběh ukazuje realitu komunistického hnutí a to, jak vzdálené skutečně bylo demokracii, i té vnitrostranické. Co se stane, když si vysoký funkcionář KSČ dovolí kritizovat Kominternu?
     Komentáře
  • G

    Josefa Slánská, manželka generálního tajemníka: Byla přesvědčenou komunistkou, která nakonec podepsala Chartu 77

    Před 3 měsíci
    Manželku generálního tajemníka čekal strmý pád, stejně jako jejího muže. V socialismus nikdy věřit nepřestala a svého muže obhajovala do konce života.
     Komentáře
  • Krajské listy

    RECENZE Soudruhům to nestačí! Léta 1948–1956 perem historika Jiřího Pernese

    Před 3 měsíci
    Kolik je to, sedmdesát let? Tak nějak. A sám se ve svých čtyřiceti divím, jak blbě se mi čte o tom, co jsem přitom už četl tolikrát. Snad jen pár notoricky známých jmen, abyste pochopili: Milada Horáková, Vladimír Clementis, Rudolf Slánský, Hubert Ripka, Marie Švermová a logicky Václav Kopecký a Otto Šling, Josef Toufar.
     Komentáře
  • Forum 24

    Jak Stalin připravoval sovětizaci Evropy a jadernou apokalypsu

    Před 3 měsíci
    Válka na Ukrajině, kterou provází vypočítavá apokalyptická hysterie Putinových propagandistů, nás nutí si připomenout, že i před sedmdesáti lety, v roce 1952, se planeta řítila do záhuby. Hrozivá spirála militarizace ve východním bloku, včetně Československa, byla důsledkem schůzky, která se konala v lednu 1951 v Kremlu. Na ní Stalin rozdal úkoly svým „malým bratrům“, mezi nimiž byli i Rudolf Slánský a Alexej Čepička. Léta 1951–1953 byla v jistém smyslu vyvrcholením tří desetiletí zahraniční politiky kremelského „nejvyššího“ vůdce.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Tu noc byl ďábel odvázán ze řetězu aneb Jak KSČ zlikvidovala mužské řády

    Před 3 měsíci
    „Uprostřed noci nás vzbudili a nahnali do autobusu se zalepenými okny. Neřekli nám, kam nás vezou.” Řeholníci a bývalí studenti církevních škol vzpomínají na tragickou noc ze 13. na 14. dubna 1950.
     Komentáře
  • Příbram

    Před 72 lety komunisté likvidovali kláštery, příslušníci StB obsadili i Svatou Horu u Příbrami

    Před 3 měsíci
    Na pokyn Státního úřadu pro věci církevní přepadli Svatou Horu tři důstojníci StB a přes dvě desítky ozbrojených příslušníků SNB. Řeholníci jim odmítli otevřít vrata kláštera, a tak je vylomili. Svatou Horu obsadili a zástupci zatčeného rektora oznámili, že se jejich řeholní dům zestátňuje.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Smrt prvního dělnického prezidenta: Gottwaldův konec jako jedna velká konspirace

    Před 4 měsíci
    Prezident Klement Gottwald zemřel jen několik dní po sovětském tyranovi Stalinovi. Podivný sled událostí vnesl do konce prvního dělnického prezidenta několik nevyjasněných otázek. Byl zlikvidován, nebo šlo o selhání alkoholem zlikvidovaného zdraví? Paradoxně a překvapivě totiž Gottwaldovi bylo pouhých 56 let, když opustil svět živých.
     Komentáře
  • G

    Antonín Novotný: Příběh komunistického prezidenta, kterému přezdívali fešák Tony

    Před 5 měsíci
    Když byla krátce po procesu se Slánským recepce na sovětské ambasádě, byl zde i Antonín Novotný, který byl dosazen na místo popraveného tajemníka. Klement Gottwald mu tenkrát před sovětským poradcem řekl toto: „Soudruzi podceňují práci ve vládě, tak buď budeš pracovat, kam tě postavíme, nebo půjde hlavička dolů, a ty víš, že to umíme.“ Vyděšený a uražený Novotný opustil recepci.
     Komentáře
  • Drbna

    Europoslanec Zdechovský: Proč BBC odstraňuje části starých pořadů?

    Před 5 měsíci
    Změnit minulost nebo aspoň její vnímání bylo snem každého totalitního režimu. Mnohým určitě v souvislosti s jakýmkoliv přepisováním či mazáním minulosti naskočí jako první asociace Orwellův román 1984. Hlavní hrdina Winston Smith v něm měl na starosti změnu obsahu starých zpráv, aby si neprotiřečily s tím, co strana aktuálně hlásala podle hesla „Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost. Kdo ovládá přítomnost, ovládá minulost.“
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Zápotocký nebyl ušaté torpédo s Dědou Mrázem. Historik Stehlík chystá jeho biografii

    Před 6 měsíci
    S výjimkou publikace popisující detailně život prezidenta Gustáva Husáka žádná důkladná biografie některého z dalších komunistických prezidentů dosud nevznikla. Změnit to chce historik Michal Stehlík. Už nyní v archivech nachází zajímavé informace o muži, který mimo jiné podepsal desítky rozsudků smrti a naopak omilostnil nacistické vrahy. Zápotocký je podle historiků „docela složitý případ“. „Žil poměrně dlouho a
     Komentáře
  • G

    Rudolf Slánský: Generální tajemník, kterého zabily jeho vlastní metody

    Před 6 měsíci
    „Mám, co jsem si zasloužil“ – toto byla poslední slova generálního tajemníka KSČ, kterého obětovala vlastní strana. Jeho smrt však neměla ukojit krvežíznivost davu. Byla obětí nejvyššímu, rudému bohu – Stalinovi.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Loajalita k režimu může být i vražedná. Jedni se o ni rvali jako o život, jiní ale žádali trest smrti. Tajnosti slavných

    Před 8 měsíci
    Na rozdíl od většiny prvorepublikových filmových hvězd, které byly donuceny rezignovat na svoji další kariéru hned po osvobození, si na mimořádnou herečku osud počíhal až o pár let později. Její životní tragédie začala nevinně.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Komunistická zrůda Reicin. Muž, kterého musela odstranit vlastní strana

    Před 8 měsíci
    Pokud bychom hledali zosobněné zlo, Bedřich Reicin by jistě stál za úvahu. Jeden z nejagilnějších komunistů měl za svůj krátký život na svých rukou krev válečných hrdinů a elity národa. Jeho fanatismus byl natolik přes čáru, že se ho nakonec zbavila vlastní strana. Co ho vedlo k brutálnímu chování a proč ho poslali na šibenici?
     Komentáře
  • InstaZprávy

    Další Pirát přes palubu. Pražskému zastupiteli Daubnerovi se nelíbí extrémní levičáci ve straně

    Před 8 měsíci
    Po rezignaci místopředsedy Pirátů Martina Kučery je dalším pomyslným Pirátem přes palubu zastupitel Prahy 9 Petr Daubner, který ze strany odchází. Podle Daubnera nyní v Pirátské straně názorově převažují extrémní levičáci, s jejichž názory se on neztotožňuje.
     Komentáře
  • Dotyk

    Tragédie popraveného Rudolfa Slánského: Unesli mu tříměsíční dítě. Už se nenašlo

    Před 8 měsíci
    Rudolf Slánský a jeho manželka Josefa byli oddanými komunisty. Přestože Rudolf byl nakonec právě komunistickými kamarády popraven ve zkonstruovaném procesu, jeho žena Josefa se komunistické ideje nikdy nevzdala. Smrt manžela ji poznamenala, ale největší tragédií života obou manželů byl únos malinké dcery, kterou již nikdy nespatřili.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Vrah, alkoholik, syfilitik, slaboch, ale žádný primitiv. Před 125 lety se narodil Gottwald

    Před 8 měsíci
    Byl hlavní tváří komunistického puče z února 48, který zemi na čtyřicet let odsoudil k totalitě. Stal se symbolem teroru, jenž poslal na smrt mnoho nevinných, dalším zničil život. Před 125 lety se narodil „první dělnický prezident“ Klement Gottwald, jehož historik Libor Svoboda označuje v rozhovoru pro CNN Prima NEWS za jednu z nejzápornějších postav českých dějin.
     Komentáře
  • Echo24

    Chtěl zastřelit Slánského. 27letý Tomek byl poslední popravený politický vězeň

    Před 8 měsíci
    Sedmnáctý listopad není pouze výročím pádu komunismu v Československu a poprav českých studentů v roce 1939. V roce 1960 byl ve stejný den popraven poslední politický vězeň Vladivoj Tomek, který byl odsouzen k absolutnímu trestu. Při této příležitosti se konala malá pieta před Tomkovým domem poblíž pražského Strossmayerova náměstí. Na mladého odbojáře, který zemřel v 27 letech, zavzpomínalo několik lidí včetně starosty Prahy 7 Jana Čižinského, historika Petra Blažka a bývalého Tomkova spolužáka…
     Komentáře
  • Čtidoma

    Smrt českých prezidentů: Gottwald se upil alkoholem a doplatil na neléčený syfilis, přesto je stále řada nejasností

    Před 9 měsíci
    Zdravotní stav současného prezidenta Miloše Zemana je jedním z největších tajemství současné české politiky. Fotky malátného prezidenta nevěstí nic dobrého. Zeman, kterému přejeme brzké uzdravení a mnoho let v kondici, však není zdaleka jedinou hlavou státou, která se potýkala s vážnými zdravotními problémy. Například smrt Klementa Gottwalda dodnes provázejí spekulace. První dělnický prezident zemřel jen devět dní po smrti obávaného Stalina.
     Komentáře
  • Novinky

    V Izraeli zemřel československý letec RAF Petr Arton

    Před 9 měsíci
    V Izraeli minulý týden ve věku 99 let zemřel československý letec Petr Arton, který za druhé světové války sloužil v britském Královském letectvu (RAF) u 311. československé bombardovací peruti. Sdělila to Darja Čablová z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Arton zemřel 6. října, pohřben byl v pondělí.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    V Izraeli zemřel československý letec RAF Arton, prožil dramatický život

    Před 9 měsíci
    V Izraeli minulý týden ve věku 99 let zemřel československý letec Petr Arton, který za druhé světové války sloužil v britském Královském letectvu (RAF) u 311. československé bombardovací peruti.
  • České noviny

    V Izraeli ve věku 99 let zemřel československý letec RAF Petr Arton

    Před 9 měsíci
    V Izraeli minulý týden ve věku 99 let zemřel československý letec Petr Arton, který za druhé světové války sloužil v britském Královském letectvu (RAF) u 311. československé bombardovací peruti. ČTK to sdělila Darja Čablová z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Arton zemřel 6. října, pohřben byl v pondělí. Arton podle Adama Hradilka z ÚSTR, který se jeho dramatickým životem zabýval, uprchl před nacisty uprchl přes Japonsko do Velké Británie, kdy sloužil u RAF. Po válce se v Československu podle Hradilka podílel na převzetí moci komunisty a následně působil jako československý agent ve Velké Británii. Po odhalení byl vyhoštěn do Izraele, protože v Československu mu v souvislosti s politickým procesem kolem Rudolfa Slánského hrozilo vězení nebo i trest smrti.
     Komentáře
  • Dotyk

    Kruté výslechy a poprava Rudolfa Slánského: Zradil ho „přítel“ Gottwald

    Před 10 měsíci
    Rudolf Slánský byl jedním z nejmocnějších mužů Komunistické strany Československa. Ale jak to už tak bývá, po raketovém nástupu přišel strmý pád. Slánský byl později v procesu obviněn a odsouzen – nechala jej oběsit jeho vlastní komunistická strana.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Festival alternativy ocenil herečku Frejkovou i teatrologa Justa

    Před 10 měsíci
    Festival umělecké alternativy …příští vlna/next wave… dnes udělil v divadle Komedie své pocty v šesti kategoriích.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Dcera Klementa Gottwalda žila jako na houpačce. Jednoho přítele jí otcův režim popravil, druhého vynesl na vrchol

    Před 10 měsíci
    Marta Čepičková měla opravdu zvláštní osud. Narodila se rodičům Klementu Gottwaldovi a Martě - tehdy ještě Holubové. Tatínek Klement neměl alespoň zpočátku o své rodičovské povinnosti velký zájem a Martu nechal samotnou jen s její matkou. A ani další roky nebyly tak jednoduché, jak bychom si u dcery budoucího prvního dělnického prezidenta možná představovali.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Obec Telecí, tragický obraz kolektivizace zemědělství

    Před 1 rokem
    Lidé, kteří milovali svá hospodářství a rozuměli jim, byli kvůli násilné kolektivizaci často označeni za nepřátele. Takový je i příběh několika sedláků z Telecí, kteří přišli o  to nejcennější, o svou půdu.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Zmizel, a nikdo nám neřekl, co se s ním stalo, vypráví člen ochranky Slánského

    Před 1 rokem
    Vladimír Bohata sloužil na začátku padesátých let v útvaru Javor, který měl na starosti ochranu vysokých stranických činitelů. Bezpečnost předního komunistického funkcionáře Rudolfa Slánského zajišťoval až do jeho zatčení.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Babický případ: „Zločin vesnických boháčů a zrádných reakčních kněží“

    Před 1 rokem
    Uplynulo právě 70 let od chvíle, kdy byli v babické škole zastřeleni tři funkcionáři KSČ. Komunistická moc využila ideologický potenciál zločinu naplno: V zinscenovaných procesech odsoudila na 100 lidí, padly i rozsudky smrti.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Po 100 letech od založení strany si soudruzi mohou říci: Vyhráli jsme!

    Před 1 rokem
    Česko si nepodmanili ani revolucionáři, ani stalinisté, ani osmašedesátníci. Plně je ovládli až normalizační komunisté, kteří odhodili legitimaci.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Poklonkování Kremlu, čistky, vraždy, pookupační normalizace: 100 let od vzniku KSČ

    Před 1 rokem
    Jak se v průběhu 100 let měnila KSČ? "Měla i světlé chvilky, ale bylo jich málo. Její ústředí bylo od počátku v Moskvě," říká historik Petr Blažek.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Česká otázka v povídkách Biancy Bellové: Děje se tu vůbec něco?

    Před 1 rokem
    Bianca Bellová v posledních románech stvořila obrazy zlých světů plných útrap. V nových povídkách se zavrtala do hebké české předcovidové doby.
     Komentáře
  • Forum 24

    Vojtěch Filip se rozhořčil, pirát ubližuje památce Antonína Zápotockého

    Před 1 rokem
    Šéfa KSČM velmi pozlobilo, že by mohl Antonín Zápotocký přijít o čestné občantví Českých Budějovic. Předáci komunistického totalitního režimu už dávno neměli mít čestné občanství nikde.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Ze soukolí StB nešlo vyváznout. Mezi agenty udavači byly bestie i oběti manipulací

    Před 1 rokem
    Studie ÚSTR Člověk v soukolí StB rozkrývá okolnosti i motivy spolupráce lidí se Státní bezpečností. Ať již z donucení, či pocitu moci nad druhými.
     Komentáře
  • Novinky

    Nejlepším filmem za rok 2020 je Šarlatán. Na lvy ale vyhrála Krajina ve stínu

    Před 1 rokem
    Nejlepším filmem roku 2020 se stal snímek režisérky Agnieszky Holland Šarlatán. Proměnil i další nominace, mimo jiné za nejlepší herecký výkon v hlavní roli. Sošku si domů z pražského Rudolfina odnesl Ivan Trojan. Co se týče počtu udělených cen, vyhrál ovšem film o poválečném účtování s Němci v českém pohraničí Bohdana Slámy Krajina ve stínu.
     Komentáře
  • Expres FM

    25. únor: Den rudého převratu

    Před 1 rokem
    Osmadevadesáté narozeniny slaví válečný veterán Emil Boček, 85 je legendárnímu hudebnímu kritikovi a popularizátorovi hudby Jiřímu Černému.
     Komentáře
  • Novinky

    Začíná přehlídka filmů k Českým lvům

    Před 1 rokem
    Na portálu DAFilms.cz dnes začíná přehlídka vybraných filmů nominovaných na 28. ročník výročních cen České filmové a televizní akademie (ČFTA) Český lev, které budou uděleny v sobotu 6. března v Pražském Rudolfinu v přímém přenosu České televize. Letos je přehlídka obohacená o živé streamy s režiséry nominovaných filmů.
     Komentáře
  • Deník

    Zatčení Gustáva Husáka: akce StB připomínala "Jidášův polibek"

    Před 1 rokem
    Po likvidaci vnější opozice se vraždící mašinérie totalitního státu, v nějž se po roce 1948 proměnilo Československo, obrátila proti svým stvořitelům. V osidlech nalíčených na polapení "vnitřního nepřítele" uvízl v roce 1951 i Gustáv Husák, pozdější prezident, jenž se stal symbolem porážky Pražského jara a nastolení "normalizace" 70. let.
     Komentáře
  • Dotyk

    Podezřelá smrt Klementa Gottwalda: Zabila ho cesta letadlem ze Stalinova pohřbu

    Před 1 rokem
    Zpráva o Stalinově úmrtí v březnu roku 1953 byla pro obyvatele východního bloku velkým překvapením. Čechoslováky čekal hned za 9 dní poté ještě větší šok: zemřel i jejich prezident a předseda KSČ Klement Gottwald. Jakkoli byla jeho smrt pro mnohé vítanou událostí, vyvolala i vlnu podezření. Proč tak zčistajasna hned po Stalinovi?
     Komentáře
  • Autosalon

    Poklady stodol a garáží: Osedlat Prase bylo v 60. letech touhou každé ženy. Dnes stojí sto tisíc

    Před 1 rokem
    Kultovní skútr sloužil i ve vozovém parku nizozemské policie. Licenčně se vyráběl na Novém Zélandu.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Udílení audiovizuální ceny Trilobit se letos uskuteční online

    Před 1 rokem
    Letošní vyhlášení vítězů audiovizuálních cen Českého filmového a televizního svazu (FITES) Trilobit 2021 se uskuteční 23. ledna on-line.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Slánského smrt na objednávku Stalina. Oběť vlastního teroru chtěl údajně režim jako v Jugoslávii

    Před 1 rokem
    Politické procesy v 50. letech mají asi dvě nejvýznamnější oběti na popravišti komunistických dějin. Milada Horáková reprezentující svobodné a demokratické myšlenky první republiky a Rudolf Slánský, architekt socialistického scénáře na převzetí totalitní moci ve státě. Nový režim s faktickým vedením v Moskvě tak ukázal, že nezná hranice a rád střílí do vlastních řad. Proč neměl být v klidu ani Gottwald?
     Komentáře
  • Tváře vzdoru

    „Z naší rodiny se fakticky zachránili jenom tři a otec,“ vzpomíná Alexander Bachnár

    Před 1 rokem
    Pochází z topoľčanské početné, levicově zaměřené židovské rodiny. Ještě před válkou vstoupil do hnutí Hašomer Hacair, které usilovalo o vznik samostatného izraelského státu v Palestině. V únoru 1940 musel narukovat do 6. pracovního praporu. V roce 1942 ho přeložili do koncentračního tábora v Novákách, pracoval tam jako učitel a ředitel školy a zároveň se zapojil do ilegální činnosti v rámci tábora. Po vypuknutí SNP převzali vězni kontrolu nad velením tábora a odešli k partyzánským jednotkám. Účastnil se několika významných bojů, demobilizován byl v Badíne. Názorově vždy tíhnul ke komunismu. Antisemitismus však po únoru 1948 nezmizel, po procesu s Rudolfem Slánským byl vyhozen z místa redaktora deníku Pravda a pracoval jako svářeč. Po Stalinově smrti mohl znovu působit jako novinář v deníku Práce. V roce 1969 byl však z tohoto místa vyhozen jako pravicový antisocialistický element.
     Komentáře
  • Respekt

    Když StB rozdávala herecké role. Herec zkouší spojit stalinismus a špiony

    Před 1 rokem
    William Shakespeare přirozeně československý komunistický režim nezažil. Podle autorů třídílné minisérie Herec, jejíž první díl v neděli odvysílala Česká televize, měl k němu přesto co říct. Zkraje první epizody titulní herec v podání Jana Ciny cituje na silvestrovském večírku část sonetu číslo 121: „Je lépe zlý být, nežli zvát být zlým / Když kdo jím není, výtku zlého sklízí / Ne, jsem, kdo jsem a ti, jichž zbraně cíl jsou vady mé, jen vlastní zjeví stíny / Ledaže chtíc říct s povšechností snadnou / že všichni lidé zlí a v zlu svém vládnou“.
     Komentáře
  • Tváře vzdoru

    „Začíná to neškodně, přesunutím z jedné lavice do druhé,“ popisuje počátky antisemitismu Otto Šimko

    Před 1 rokem
    Narodil se do rodiny advokáta židovského původu, dětství strávil v Nitře. Po vzniku Slovenského štátu pocítil první perzekuce namířené proti židovskému obyvatelstvu. V roce 1942 byla celá rodina transportována do koncentračního tábora v Žilině, ale díky falešným dokumentům neskončili v Osvětimi. Otto Šimko pracoval pod falešnou identitou jako vazač knih v Liptovském Mikuláši, kde ho v roce 1944 zastihlo SNP. Připojil se k partyzánům, později byl zatčen, ale z vězení utekl a až do konce války se ukrýval v Nitře. Do komunistické strany vstoupil už jako partyzán, vystudoval práva v Bratislavě, ale po procesu s Rudolfem Slánským se znovu setkal s pronásledováním kvůli svému židovskému původu. Celý jeho příběh naleznete v archivu Paměti národa: https://www.pametnaroda.cz/sk/simko-otto-1924
     Komentáře
  • Peníze

    Řekni, proč ty kraje jsou

    Před 1 rokem
    Pokud nejste z Prahy, máte po čtyřech letech zase příležitost jít ke krajským volbám. Dejme si tedy za pět minut dvanáct krátké opáčko, do jaké džungle své zastupitele vysíláte.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    52 let od invaze. Vyzkoušejte si online život v totalitě

    Před 1 rokem
    Česká republika si připomíná výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy. V jedinečném interaktivním projektu Seznam Zpráv si můžete vyzkoušet, jak se za totality žilo.
     Komentáře
  • Forum 24

    Historický omyl historičky Muriel Blaive. Důkazy ukazují na nízký respekt k faktům

    Před 2 roky
    Francouzská historička Muriel Blaive, působící v Ústavu pro studium totalitních režimů, na sociálních sítích a v médiích opakovaně obviňuje své kritiky z neznalosti historie a z nevědeckých přístupů. Sama se ovšem dopouští závažného historického omylu, když opakovaně tvrdí, že komunistický režim v roce 1952 v procesu s Rudolfem Slánským a společníky neoznačil obžalované jako Židy, nýbrž jako sionisty.
     Komentáře
  • České noviny

    Dokumentární tvorba ČT nabídne na podzim historii i přítomnost

    Před 2 roky
    Dokumentární podzim v České televizi (ČT) přinese původní tvorbu filmařů, kteří se zabývají různorodými tématy ze současnosti i historie. Autorské snímky nabídnou dosud nezveřejněné záznamy z vykonstruovaného procesu s Rudolfem Slánským, zaměří se na globální oteplování, na život se zákeřnou chorobou i na dějiny sportovního centra Dukla. S novými díly se na obrazovky vrací také Český žurnál a premiérová pokračování pořadů, jako jsou Herbář s Kateřinou Winterovou nebo České rybí legendy Jakuba Vágnera. Novináře o tom informoval ředitel ČT Petr Dvořák.
     Komentáře
  • Novinky

    Slánský, Izrael i české sexuální dějiny. ČT uvede desítky dokumentů

    Před 2 roky
    Česká televize uvede letos desítky nových dokumentárních filmů. Tematicky jde o cestování, portréty osobností či historii bitev, válek i sexu.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Rebel, kterého se bál i Stalin. Krvavý pes Tito byl terčem několik atentátů

    Před 2 roky
    Když už se někoho bál dokonce Stalin, muselo jít o opradu výraznou politickou osobnos. Partyzánský hrdina Jozip Broz Tito se vzepřel sovětskému diktátu a socialismus v Jugoslávii vedl podle vlastních představ. Hned několikrát byl terčem atentátů, ale nikomu se ho nepodařilo odstranit. Kdo byl tento populární, ale také kontroverzní vůdce?
     Komentáře
  • Forum 24

    Potíže stárnoucího muže s novým výkladem minulosti

    Před 2 roky
    Setkal jsem se v uplynulých letech s několika mladšími lidmi, kteří obhajovali socialismus zvláštními argumenty, ačkoli jsem je nemohl podezírat z toho, že jsou komunisté.
     Komentáře
  • Deník

    Před 75 lety vznikla StB. Seznam jejích mučících technik byl děsivý a obrovský

    Před 2 roky
    Dne 30. června 1945 vznikl z výnosu tehdejšího československého ministerstva vnitra Sbor národní bezpečnosti, jehož součástí byla také Státní bezpečnost. Od svého založení fungovala pod plnou kontrolou Komunistické strany Československa (KSČ) a brzy se stala nejobávanější represivní složkou totalitního aparátu.
     Komentáře
  • Forum 24

    Jak dopadli vrazi Horákové? Spokojené dožití, vězení i údajná sebevražda

    Před 2 roky
    Vraždu Milady Horákové mají na svědomí tři komunističtí prokurátoři – Josef Urválek, Juraj Vieska a Ludmila Brožová-Polednová. První dva jmenovaní vystudovali práva před 2. světovou válkou. Brožová-Polednová nevystudovala práva, neměla maturitu ani výuční list. Po bolševickém převratu v únoru 1948 nastoupila na roční (!) studium tzv. Právnické školy pracujících. Komunisté tehdy hledali oddané fanatiky odhodlané k vraždění a perzekucím nevinných lidí, ve kterých viděli nepřátele a především se jich báli. V případě Polednové si vybrali správně.
     Komentáře
  • Echo24

    Z Pepíčka se stala kreatura, vzpomíná Čižinského rodina na prokurátora Urválka

    Před 2 roky
    O netradiční vzpomínku se podělil poslanec a lídr Praha sobě Jan Čižinský. Na sociálních sítích sdílel fotografii své rodiny s matkou budoucího komunistického prokurátora Josefa Urválka, který mimo jiné před 70 lety poslal na smrt Miladu Horákovou. Čižinského rodina se s Urválkovými vídala a vzpomíná na to, jak se z „malého Pepíčka“ stal člověk, který psychicky týral vlastní matku.
     Komentáře
  • Deník

    Žlutým lázním už je 110 let. Nabídnou lepší koupání i sportovní vyžití

    Před 2 roky
    Slavné říční lázně slaví 110. výročí od svého vzniku. Při té příležitosti doznají změn a projdou drobnými úpravami.
     Komentáře
  • Forum 24

    Jak Josef Urválek omlouval své zločiny. Soud se Slánským byl pro něj horší než vražda Milady Horákové

    Před 2 roky
    Ve dnech 70. výročí monstrprocesu s Miladou Horákovou a dalšími oběťmi komunistické zvůle se můžeme seznámit s tím, jak uvažoval člověk, který v roli prokurátora plamennými žalobami posílal nevinné lidi na smrt a do vězení.
     Komentáře
  • Novinky

    Povídková kniha objevující F. R. Krause

    Před 2 roky
    Povídky ze Svrabové čtvrti, tak se jmenuje výbor dosud nevydaných literárních textů novináře, reportéra a prozaika Františka Roberta Krause (1903–1967). Jejich témata vystihuje spíš podtitul Zmizelý svět židovské Prahy (Cattacan, 344 stran, 349 Kč).
     Komentáře
  • Aktuálně

    Zatřásl mnou muž se samopalem. Pamětníci vzpomínají na přepadení klášterů členy StB

    Před 2 roky
    Akce K začala ze 13. na 14. dubna 1950. Komunistům se podařilo zlikvidovat činnost katolických klášterů.
     Komentáře
Reklama