S nadcházející zimou se venkovní teploty snižují. Vrcholí podzimní práce na zahradě, kterou je třeba zazimovat a uložit k zimnímu spánku. Musíme však pamatovat nejen na rostliny a zahradní stroje, ale také i na zavlažovací systémy, které by mohl mráz nevratně poškodit.
Jahodníky daly dávno své. A přiznejte si to – ve všem tom zahradnickém shonu jste na ně možná zapomněli. A právě teď vás k sobě volají. Potřebují ostříhat a přidat živiny, aby vám dělaly radost i příští rok. Jak o jahody pečovat na podzim a jak je zazimovat?
Levandule (latinsky Lavandula) je rod rostlin, který patří do čeledi hluchavkovitých. Nejčastěji se jedná polokeře, ale setkáte se také s vytrvalými bylinami.
Muchovník, jinak také indiánská borůvka (Amelanchier), je rostlinou patřící do čeledi růžovitých, jež zahrnuje zhruba 20 druhů keřů a malých opadavých stromů. Nejvíce druhů muchovníku byste mohli hledat v Severní Americe, konkrétně v USA a Kanadě.
Pivoňky patří mezi rostliny s nejkrásnějšími květy, a proto si je mnozí s oblibou pěstují na svých zahradách. Péče o pivoňky není nikterak náročná, avšak na podzim potřebují bez výjimky prořezat a ochránit před mrazy.
Hortenzie jsou bezesporu královnami zahrad. Tento titul si zaslouží díky svému vzhledu. V sezóně zdobí zahrady svěžími květenstvími nejrůznějších odstínů modré a růžové. Stejně jako o ostatní květiny i o tyto trvalky se musíme správně starat, a to především koncem listopadu, kdy je zapotřebí je připravit na zimní období. Podívejte se, jak je chránit před chladem, aby vám na jaře znovu vyrostly a kvetly nádhernými barvami! Kdy je péče nejdůležitější?
Léto skončilo a s ním také radostné koupačky v bazénu či polehávání v jeho bezprostředním okolí. Nyní proto nastává důležitá povinnost jeho zazimování.
Brusnice chocholičnatá (Vaccinium corymbosum), obecně známá jako kanadská borůvka, je rostlina z čeledi vřesovcovitých, která je původem ze Severní Ameriky. Dospělý keř dorůstá až do výšky 2,5 metru a na podzim vždy opadá.
V jednom kole jsou v posledních dnech vodohospodáři, kteří ukládají k zimnímu spánku Brněnskou přehradu. Na vodním díle na řece Svratce například sklápějí aerační věže, které slouží k tomu, aby oblíbené rekreační místo mnohých Brňanů zůstalo přes léto bez obávaných sinic.
Rutina, kterou městská policie v Hradci Králové opakuje každým rokem. I tak by se dala popsat kontrola správně zazimovaných chat v okolí krajské metropole. V těchto dnech strážníci kontrolují, zda je vše v pořádku. A co vy? Zabezpečili jste správně svoji chatu před zimou?
Příjemné teploty na koupání jsou už pryč, teď se spíše připravuje na příchod sněhové nadílky. Ta ještě alespoň v nížinách dává na sebe čekat, což řada lidí kvituje s povděkem. Ne každý je milovník zimních radovánek na sněhu. A navíc tak mají více času na zazimování svého venkovního bazénu na zahradě. Jak na to?
V momentě, kdy pěstujete jakoukoliv rostlinu, se zavazujete k tomu, že se o ni postaráte. A to neznamená jen pravidelné zalévání. V případě růže se jedná i o přípravu na zimu.
Zazimování zahrady je velmi důležité, protože jedině tak se nám na jaře a během celého dalšího roku opravdu odvděčí. Důležité je věnovat pozornost trávníku, dřevinám, skalce, cibulovinám nebo závlahovým systémům. Zima už opravdu klepe na dveře a je jen otázkou času, kdy dorazí první silné mrazy a sníh. Do práce se proto dejte co nejdřív.
V sortimentu běžně dostupných okrasných dřevin najdete několik druhů, které krášlí pěkné barevné plody. Tyto dřeviny jsou nápadnější během podzimního období, často dokonce až po tom, co jim opadají listy.
Muškáty jsou stálice našich truhlíků na balkonech a parapetech. V létě jejich květy září všemi barvami a přitahují pozornost a zasloužený obdiv kolemjdoucích. Jak tedy na jejich přezimování?
Levandule je trvalka pocházející ze Středomoří, a právě proto miluje slunce a prospívá v lehce písčité půdě. Ať už ji pěstujete přímo v záhonech, nebo v květináčích, lze ji přes zimu ponechat venku.
Muchovník je rod rostliny z čeledi růžovitých, který zahrnuje zhruba 20 druhů keřů a mladých opadavých stromů. Původem je ze Severní Ameriky a může dorůst až výšky 6 metrů a šířky 4 metry, pokud se nezastříhává.
Zazimování růží rozhodně neodkládejte. Je to jedna z věcí, kterou musí na podzim každý nadšený pěstitel udělat, pokud chce, aby se růže dočkaly jara. Pokud totiž růže neochráníte před mrazem, příští sezonu už vám na zahrádce parádu dělat nebudou.
Většina pokojových rostlin letnění miluje. Během pobytu venku zesílí a zvýší svou odolnost proti nájezdům škůdců a chorob. V říjnu přichází čas návratu mezi čtyři stěny. Aby květiny neztratily skvělou kondici, musíte jim doma vytvořit vhodné podmínky.
Při výběru vhodných pokojovek nebo okrasných květin na zahradu lidé často zapomínají na hortenzie. Přitom se jedná o velmi krásné rostlinky s bohatým květenstvím a velice pestrou paletou barev. Hortenzie lze pěstovat v keříkové podobě i jako jednotlivé květiny. Keře s nádhernými květy bývají ozdobou každé zahrady a lákají užitečný hmyz. Nemáte-li k dispozici zahradu, můžete si hortenzie zasadit také do květináče a pěstovat je v interiéru či na balkóně. Jak pečovat o hortenzie Pořídíte-li si hortenzie do bytu, bude pro ně ideálním prostorem balkon.
Zazimování jahodníků by měl provádět každý, kdo se chce těšit z úrody sladkých jahod, ještě před tím, než uhodí mrazy. Jahody jsou sice vytrvalé rostliny, ale než nastane skutečná zima, je potřeba se o ně dobře postarat.
Možná jste někdy už slyšeli tvrzení, že citrusy se v našich podmínkách pěstovat nedají, a to ani v bytech. To ovšem není pravda, jen to není rostlina pro každého.
Pivoňky jsou bezpochyby jedny z nejromantičtějších a nejvoňavějších trvalek, které dokážou zvelebit každou zahradu. V České republice se nejčastěji pěstuje pivoňka lékařská a pivoňka bělokvetá.
Září je měsíc, kdy už je začít myslet na zazimování nemrazuvzdorných rostlin. Právě mezi ně patří také pelargonie. Základem je prohlédnout, zda rostliny neobsahují nějaké choroby nebo mšice. Většinou totiž zimujeme rostliny na jednom místě, které je velmi omezené a hrozí, že se choroby a škůdci začnou rychle přesouvat z jedné rostliny na druhou.
Ať už jste vášniví pěstitelé bohatých keřů různě barevných růží, skalkových růží nebo pnoucích růží, je zapotřebí jim na podzim věnovat náležitou péči. Těmto rostlinám totiž nesvědčí teplotní rozdíly mezi dnem a nocí, které na podzim panují, jsou tak oslabeny a stávají se náchylnější k napadení houbovou chorobou zvanou černá skvrnitost.
Ještě svítí a hřejí poslední sluneční paprsky, ale již je nutné myslet na ochranu zahrady před mrazem, navíc v té době nastává i čas na výsadbu nových rostlin, keřů nebo stromků.
Lidé, kteří mají zahradu, by měli udělat několik věcí ještě před zimou. Se správnou péčí o zahradu se později můžete těšit na velkou úrodu a méně práce na jaře.
Jestliže venku pěstujete krásné muškáty, přichází chladné období a vy se jich nechcete vzdát, tak se držte tohoto postupu a správně si je zazimujte. Aby za rok zase vykvetly.
I když se má počasí ještě na několik dní vylepšit, je tak akorát čas na zazimování nadzemních bazénů. Ty byste totiž měli zazimovat ve chvíli, kdy se denní teploty začnou pohybovat v rozmezí 10 až 15 stupňů Celsia.
Práce na zahradě rozhodně nekončí sklizní poslední úrody. Právě na podzim, kdy se objevují první přízemní mrazíky, je nutné věnovat zahradě pořádnou dávku péče.
Jahody jsou nejspíš jednou z nejčastěji pěstovaných plodin na zahrádkách. Díky tomu, že existuje mnoho druhů jahodníků, jej zle pěstovat i na balkonech v truhlících nebo květináčích.
Oleandr zkrášluje od jara do podzimu celou řadu zahrad a teras, případně balkonů. Pokud ale podceníte péči o tuto exotickou krásku během zimy, nemusíte se letos žádných květů dočkat.
Najdou se milovníci cyklistiky, kteří své kolo neodloží ani v zimě. Pokud k nim ale nepatříte, je třeba kolo zazimovat. Obzvláště pokud máte elektrokolo, které je čím dál více v oblibě. U něj je třeba zaměřit svou pozornost hlavně na baterii, která je obvykle nejdražším komponentem.
Zdobíte rádi terasy, balkony či zahrady rostlinami v nádobách? K jejich obrovské výhodě patří mobilita, takže je můžete jednoduše přesouvat a ozelenit s nimi i místa, kde by to jinak nebylo možné. Na zimu se jich nezbavujte ani nevyčkávejte, která rostlina přežije. Zazimujte je a ušetřete svoji peněženku jarního utrácení.
Existuje hodně bylinek, které zimu na záhonku úplně normálně přežije. Na druhou stranu se najdou i takové, které by českou zimu zvládnout nemusely. Mezi ně se řadí také rozmarýn.
Stále se vám někde povaluje vaše travní sekačka? Někteří už stroj zazimovali, jiní ji ještě využili k podrcení spadaného listí či poslednímu posekání trávníku. Teď už je ale nejvyšší čas ji zazimovat.
Až na několik málo druhů zeleniny by mělo být vše sklizeno, co zůstalo nespotřebováno máte jistě zavařené nebo jinak zpracované. Stejně, jako jste se postarali o úrodu, měli byste nyní věnovat pozornost zahradě samotné.