Zavřít
Aljaška

Aljaška

Nejnovější články na Seznamu na téma Aljaška
  • Nespěchej

    Tragická plavba lodi Karluk, 1913: Devět měsíců v ledu. 22 mužů, Inuitka, 2 děti, 29 psů, kočka. Vůdce výpravy utekl

    Před 16 hodinami
    Měla to být největší a nejlépe připravená výprava v dějinách, s největším vědeckým týmem, jaký se kdy podobné cesty zúčastnil. Její vůdce, Vilhjalmur Stefansson, se proslavil svým studiem života Eskymáků a očekával, že v průběhu této výpravy nalezne důkazy pro svou neochvějně vyznávanou víru…
     Komentáře
  • Tiscali

    Koupit od Ruska Aljašku byl kšeft jako hrom

    Před 1 dnem
    Když Donald Trump chtěl před pár lety od Dánska koupit Grónsko, považoval to kdekdo za hloupý vtip. Ale tak absurdní to zase nebylo: Dějiny USA jsou v podstatě dlouhou řadou dobývání, ale i nákupů území. Vždyť když v roce 1776 vyhlásilo třináct anglických kolonií nezávislost, měly rozlohu pouhých 151 tisíc kilometrů čtverečních, což jsou necelá dvě procenta dnešní rozlohy USA.
     Komentáře
  • UdálostiExtra

    Tragická zemětřesení. Je reálné dosáhnout 10. stupně Richterovy škály?

    Před 1 dnem
    Zemětřesení je ničivá katastrofa, které se všichni aspoň trochu bojíme. Je možné dosáhnout 10. stupně Richterovy škály?
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Bidenův „katastrofální obrat”: USA nabídnou v aukci obří kus Mexického zálivu

    Před 2 dny
    Americky prezident Joe Biden se podle kritiků výrazně odklání od svých předvolebních slibů, které byly plné snižování emisí a boje s klimatickou krizí. Během jednoho měsíce umožnila jeho vláda dva obří těžební projekty.
     Komentáře
  • Poznat svět

    Co znamená pro Apače "ženskost": Jejich přistup k erotice je krásný

    Před 2 dny
    O Apačích toho víme celkem hodně. Bývali to udatní válečníci, většinou ale nikoliv z vlastní vůle, svoji kulturu se snaží udržovat v rezervacích dodnes, nikdo je neudrží delší dobu na jednom místě. Jak ale vnímají ženy, jejich city a pocity? Jaké postavení mají v kmeni jejich dívky a kdo jim vybírá životní partnery? Život Apačů je ještě zajímavější, než si myslíme.
     Komentáře
  • Mlsoun
    naSeznam Médium

    Jak se stravují lidé obklopení deset měsíců v roce extrémní zimou

    Před 2 dny
    Eskymáci nejsou v jídle vybíraví, a přestože civilizační pokrok se nevyhnul ani obyvatelům žijícím arktickým životním stylem, extrémní klima ovlivňuje sortiment potravy, kterou mají dostupnou na místě.
     Komentáře
  • Světoběžník

    Ve vodách Aljašského zálivu se setkávají dva oceány

    Před 2 dny
    Aljašský záliv ležící u jižního pobřeží Aljašky je známý jako místo, kde se setkávají dva oceány. K tomuto pojmenování vedl nezvyklý pohled na srážející se dva druhy vody.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Nejlepší obchod v amerických dějinách aneb jak se Rusko samo hloupě okradlo

    Před 3 dny
    Spojené státy americké koupily od Rusů do té doby neprobádané pláně chladné a těžko přístupné Aljašky. Třebaže se to nemusí na první pohled zdát, Rusové možná neměli ani na výběr.
     Komentáře
  • Hlídací pes

    PPF dva roky po smrti Petra Kellnera. Sbohem, Rusko, loučení s Čínou

    Před 4 dny
    Rodině Petra Kellnera se přesně před dvěma lety nečekaně a za dramatických okolností změnil život – v úzkém, soukromém smyslu i v tom širším, podnikatelském. Úspěšný podnikatel a nejbohatší Čech dne 27. března 2021 tragicky zahynul při havárii vrtulníku na Aljašce. PPF je nyní v mnohém jinou firmou, což odráží i to, jak se v posledních dvou letech změnilo Česko
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Zmožený důstojník převzal řízení. Následovala ropná katastrofa Exxon Valdez

    Před 5 dny
    250 tisíc mořských ptáků, tři tisíce mořských vyder, 300 tuleňů, 250 orlů a 22 kosatek. To byly bezprostřední oběti úniku ropy z tankeru Exxon Valdez. 24. března 1989 se aljašská divočina nevratně změnila.
     Komentáře
  • G

    Havárie tankeru Exxon Valdez způsobila jednu z nejhorších ropných skvrn v historii. Do oceánu uniklo 11 milionů galonů ropy

    Před 7 dny
    24. března roku 1989 supertanker Exxon Valdez, vlastněný a provozovaný společností Exxon Mobil, najel na útes v zálivu Prince Williama na jihu Aljašky. Došlo tak k jedné z nejhorších ekologických katastrof, během které se vytvořila jedna z největších ropných skvrn v historii USA. Do vody nakonec uniklo odhadem 11 milionů galonů ropy.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Legendární bombardér měl shazovat atomové bomby po celém světě. Obratem jednu ztratil

    Před 8 dny
    Nepřístupný svah hory Kologet v odlehlé části kanadské provincie Britská Kolumbie ukrývá už desítky let děsivý pozůstatek studené války. Z kamení a ledu zde trčí pozůstatky amerického strategického bombardéru Convair B-36 Peacemaker, který zmizel v roce 1950 i s jadernou pumou na palubě.
     Komentáře
  • Refresher

    Tragédie československých horolezců: Ničivá lavina usmrtila expedici, která původně mířila úplně jinam

    Před 10 dny
    Horolezci měli v plánu zdolat Aljašku, kvůli politickým událostem ale z jejich plánu sešlo.
     Komentáře
  • Poznat svět

    Jak kojí Inuitky a jak zajistí, že novorozenci přežijí i v největších mrazech?

    Před 11 dny
    Rodičovství není jednoduchá část života, zvláště začátky tohoto období mohou být svízelné. Zkusme si navíc představit, že k péči o novorozené dítě nebudeme mít vlastně nic – ani kočárek. Navíc všude kolem panují arktické mrazy. Co teď? Inuité, kteří s takovými podmínkami bojují odnepaměti, svoje řešení mají. Všechno vyřeší Amauti.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Křik a údiv turistů, na túře je překvapila dvojice medvědů. Jde přímo k nám, volali na videu

    Před 12 dny
    Dechberoucí záběry z napjatého setkání se dvěma medvědy v národním parku Katmai na Aljašce zachytil turista Alex McGregor. Přestože se chvílemi zdá, že střet skončí hrozivým útokem, muž s kamarádkou působí celou dobu poměrně vyrovnaně.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Národy Sibiře, které za šest hodin letu nezahlédnete, žily těžce, ale v nadbytku i v zimě, kdy se rtuť měnila na olovo

    Před 12 dny
    Dosud jsme v našich článcích o Eskymácích a Inuitech psali o arktickém etniku pocházejícím převážně z Grónska či ze Severní Ameriky. V nadcházejících článcích vás budeme informovat také o historii a životech původních obyvatel Sibiře, jež jsou pravděpodobnými prapředky těch dosud zmiňovaných.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Jak nález mumie zaživa pohřbeného miminka pomohl k objevení dávného inuitského tetování

    Před 13 dny
    Všichni Eskymáci se tetovali, byť v odlišné míře. A nečinili to jen v nedávné minulosti, nýbrž po dlouhé generace. V oblasti zmrzlého severu byly nalezeny až 3000 let staré figurky ozdobené „tetováním“.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Steak z mamuta prý chutná báječně. Opravdu je možné ho dodnes v zapomenutých koutech Sibiře ochutnat?

    Před 13 dny
    Steak z mamuta je prý specifickou delikatesou, která by měla být díky globálnímu oteplování a odtávání ledu ve vzdálených oblastech Sibiře stále dostupnější. Právě tady se totiž pod ledem ukrývají celá těla zmrzlých mamutů. Jde však o skutečnost nebo jen o urban legend?
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Aljašku provrtají skrz na skrz. Biden přitom sliboval konec

    Před 15 dny
    Bidenova administrativa schválila rozsáhlou těžbu ropy na Aljašce. Projekt těžby nazvaný Willow rozhněval klimatické aktivisty a zadělal na soudní spor. Kde se ropa bude nově těžit a co to znamená pro místní obyvatele?
     Komentáře
  • Expres FM

    Nová hudba: Annabelle vydává přelomový singl, sama ho napsala, nazpívala i produkovala

    Před 16 dny
    Domácí zpěvačka Annabelle představuje svůj nový singl Smart & Dumb, který celý udělala sama. Pilotní singl z deváté desky nabízí kapela, která vznikla na chladné Aljašce, Portugal. The Man. Autorka a interpretka jedné z nejhranějších loňských tanečních písní, Eliza Rose, se vrací s novinkou, s níž jí pomohl Mura Masa.  Českým fanouškům se v červnu…
     Komentáře
  • iRozhlas

    Bidenova administrativa schválila obří projekt těžby ropy v Arktidě. Bude mít dopad na globální klima

    Před 17 dny
    Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena povolila gigantický ropný projekt za polárním kruhem, na severu státu Aljaška. Projekt Willow společnosti ConocoPhillips je největším současným plánem nové těžby ve Spojených státech. Začala by nejdříve za šest let a vyprodukovala by až 180 tisíc barelů ropy denně. Zároveň by projekt za dobu své životnosti vypustil do atmosféry odhadem tolik skleníkových plynů jako 50 milionů osobních aut za rok.
     Komentáře
  • Voxpot

    Projekt Willow: Vláda USA schválila těžbu ropy a zemního plynu na Aljašce

    Před 17 dny
    Washington DC – Podle serveru BBC schválil americký prezident Joe Biden rozsáhlý projekt zaměřený na těžbu ropy a zemního plynu na Aljašce – navzdory silnému odporu ekologických aktivistů. Společnost ConocoPhillips, která za projektem stojí, tvrdí, že vytvoří tisíce pracovních míst a prostor pro investice. Pondělní oznámení americké administrativy schvaluje „kompromisní řešení“, které povoluje vybudování tří […] The post Projekt Willow: Vláda USA schválila těžbu ropy a zemního plynu na Aljašce appeared first on VOXPOT
     Komentáře
  • WN24

    Ochránci přírody prohráli. Biden podpořil vrtný projekt na těžbu ropy a plynu na Aljašce

    Před 17 dny
    Schválení projektu na těžbu ropy a plynu na Aljašce zvaného Willow vyvolalo rozporuplné reakce. Kongresmani vyzdvihují především investice a tvorbu nových pracovních míst, kterou přinese. Aktivisté za ochranu životního prostředí však protestují. Podle nich je takové rozhodnutí v rozporu s Bidenovou environmentální politikou.
     Komentáře
  • Ekolist

    Biden schválil projekt těžby ropy na Aljašce, ekologové to kritizují

    Před 17 dny
    Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena schválila rozsáhlý, ale kontroverzní projekt těžby ropy na Aljašce. Plán těžby si vysloužil kritiku ze strany ekologických organizací i některých komunit původních obyvatel Aljašky, uvedla agentura AP. Biden, zvolený za Demokratickou stranu, se podle ekologů chová v rozporu se svými sliby.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Foto: Pavel po jednání s Čaputovou uctil památku Kuciaka i obětí střelby u gay baru

    Před 18 dny
    Česko a Slovensko by podle obou politiků také mohly více spolupracovat například v boji proti dezinformacím.
     Komentáře
  • Novinky

    Biden schválil kritizovaný projekt těžby ropy na Aljašce

    Před 18 dny
    Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena schválila rozsáhlý, ale kontroverzní projekt těžby ropy na Aljašce. Plán těžby si vysloužil kritiku ze strany ekologických organizací i některých komunit původních obyvatel Aljašky, uvedla agentura AP. Biden se podle ekologů chová v rozporu se svými sliby.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Biden schválil „uhlíkovou bombu“. Těžba na Aljašce pobouřila veřejnost

    Před 18 dny
    Bidenova administrativa v pondělí schválila jeden z největších těžařský projektů svého druhu. Prezident tím tak porušil svůj předvolební slib o ochraně životního prostředí. Proti projektu se zvedl silný odpor.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Na povrch se dere „zombie virus“. Tisíce let staré nebezpečí může nakazit i lidi, varují vědci

    Před 20 dny
    Tání permafrostu v Arktidě může podle vědců mít katastrofální dopady na životní prostředí a lidské zdraví. Kvůli rostoucím teplotám v této oblasti hrozí možnost „probuzení“ takzvaných zombie virů. Ty jsou podle výzkumníků schopné zůstat aktivní a infekční i po tisíciletích, informuje web stanice CNN.
     Komentáře
  • Sport

    Srdcař Vácha o kopancích od Kotrby, stavbě kláštera, lovu v Kyrgyzstánu i rybách na Aljašce

    Před 20 dny
    Na hřišti byl jedním z jedenácti, šéfem se stal až poté, co pověsil kopačky na hřebík. „Zase tak rychle to nešlo, protože rodinnou firmu jsme od táty přebírali postupně. Dobrých deset patnáct let. A navíc se sestrou, která na ČVUT vystudovala stavařinu a firmu tudíž vedeme jako vyrovnaní podílníci společně,“ vypráví bývalý fotbalista Českých Budějovic, pražské Slavie, ale i Tirolu Innsbruck či třeba slovenské Petržalky Karel Vácha, jakou změnu pro něho představovalo skončit s fotbalovou kariérou a vrhnout se střemhlav do staveb obchodních center, průmyslových a sportovních hal, hřišť, tenisových kurtů, ale třeba i rodinných domů nebo dokonce trapistického Kláštera Naší Paní nad Vltavou.
     Komentáře
  • Kopačky na hřebíku

    1 min

    Podcast
    #46 Srdcař Vácha o kopancích od Kotrby, stavbě kláštera, lovu v Kyrgyzstánu i rybách na Aljašce

    Před 20 dny

    ·

    1 minuta

    Na hřišti byl jedním z jedenácti, šéfem se stal až poté, co pověsil kopačky na hřebík. „Zase tak rychle to nešlo, protože rodinnou firmu jsme od táty přebírali postupně. Dobrých deset patnáct let. A navíc se sestrou, která na ČVUT vystudovala stavařinu a firmu tudíž vedeme jako vyrovnaní podílníci společně,“ vypráví bývalý fotbalista Českých Budějovic, pražské Slavie, ale i Tirolu Innsbruck či třeba slovenské Petržalky Karel Vácha, jakou změnu pro něho představovalo skončit s fotbalovou kariérou a vrhnout se střemhlav do staveb obchodních center, průmyslových a sportovních hal, hřišť, tenisových kurtů, ale třeba i rodinných domů nebo dokonce trapistického Kláštera Naší Paní nad Vltavou.
     Komentáře
  • Refresher

    TikTokeři bojují proti ropnému projektu. Heslo #stopwillow se na síti šíří rychlostí klimatické změny

    Před 21 dny
    V blízké době by měla americká vláda rozhodnout o projektu Willow oil. TikTokem se však proti němu šíří protesty. Lidé se obávají možných dopadů na životní prostředí.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Při závodu kempuji pět hodin, z toho tři se starám o psy, říká česká musherka

    Před 21 dny
    Na Aljašce byl zahájen nejslavnější závod psích spřežení Iditarod Trail Sled Dog Race. Na trať dlouhou téměř 1500 kilometrů se vydalo 33 musherů – lidí, kteří jezdí na saních tažených psy.
     Komentáře
  • Magazín

    Při závodu kempuji pět hodin, z toho tři se starám o psy, říká česká musherka

    Před 21 dny
    Na Aljašce byl zahájen nejslavnější závod psích spřežení Iditarod Trail Sled Dog Race. Na trať dlouhou téměř 1500 kilometrů se vydalo 33 musherů – lidí, kteří jezdí na saních tažených psy.
     Komentáře
  • Badatelé

    Měsíc záhadných balonů nad Amerikou: Tři z pěti odolávají objasnění

    Před 23 dny
    Když se na konci ledna nad územím USA objevil podivný balon, zrušil ministr zahraničí Spojených států cestu do Číny. Čínský špionážní balon ovšem odstartoval sérii daleko podivnějších událostí. Podle Číny šlo o obyčejný meteorologický balón, který se vychýlil z původně plánovaného kurzu. Spojené státy ovšem tvrdí, že už na první pohled je zřejmé, že takto meteorologický balón nevypadá. Do vzdušného prostoru Spojených států vstoupil balón poblíž Aljašky. Následně přeletěl nad Kanadou a dostala se až nad kontinentální část USA. Celé zařízení bylo velké až jako Socha svobody v New yorku a technologické zařízení v podvěsu se solárními panely ve velikosti stíhacího letounu. K balonu bylo vysláno zpravodajské letadlo U-2 a detekovalo množství modulů určených ke sběru zpravodajských informací, připojených k příhradové konstrukci, na jejímž koncích byly solární panely. Podle prvotních záznamů byl balón schopný odposlouchávat elektronickou komunikace včetně geolokace vysílačů. Podle amerických úřadů byl balon, na rozdíl od balonu meteorologického, rovněž vybaven malými motory s několika vrtulemi, které mu umožňovaly manévrování nad oblastmi jeho zájmu. Čína ovšem tvrdí, že šlo o výzkumné zařízení určené ke studiu atmosféry, které se odchýlilo od plánovaného kurzu a když americké letectvo balón 4. února nad mořem v blízkosti Severní Caroliny sestřelilo, vyslovilo nad záležitostí politování. Den poté byly trosky z moře vyzvednuty a podle prohlášení velitele Severoamerického velitelství protivzdušné obrany vážil náklad balonu několik tun. Do 8. února byla většina trosek vyzvednuta z moře a pozůstatky zkoumá FBI. Byly další případy Od 10. do 12. února se ovšem nad Spojenými státy a Kanadou odehrála malá balonová smršť. V pátek 10. února americké úřady sestřelily „výškový objekt“ u pobřeží Aljašky. Následující den byl další neidentifikovaný objekt sestřelen v kanadském vzdušném prostoru a v neděli 12. února americká armáda sestřelila další objekt, který byl spatřen nad oblastí Velkých jezer. Americké ministerstvo obrany následně uvedlo, že ani jeden z těchto tří […]
     Komentáře
  • Novinky

    Norské Lofoty jsou skvělé na skialpy i běžnou turistiku. Třeskutou zimu tu nemají

    Před 25 dny
    Lofoty jsou jako drahokamy navlečené na provázek. Osmdesát ostrovů propojených klikatící se silnicí E10. Hory stoupají strmě přímo od hladiny moře až do výšky přesahující tisíc metrů. Geologicky jsou Vesterály, tedy severní část souostroví, jedním z nejstarších pohoří na světě. Jejich historie se píše už přes tři miliardy let, ale současnou podobu získaly teprve v mladší době kamenné před 10 tisíci lety.
     Komentáře
  • Kočičí noviny

    Bizarní průhledná ryba s konzistencí želé. I takové „poklady“ skrývají ledové hlubiny oceánu

    Před 26 dny
    Je to kombinace ryby a plže. Průhledné tělo s načervenalými skvrnami má rosolovitou konzistenci, takže je tvor v hlubokých vodách takřka neviditelný. Běžný člověk se s takovou rybou za život nesetká, i biologové na ni natrefí jen výjimečně.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Vzácný posel ze Skandinávie: Slavík modráček tundrový

    Před 28 dny
    Slavík modráček tundrový není původním obyvatelem našich krajů a v Česku jej můžete vidět pouze v Krkonoších. Proč si zhruba padesátka severských hostů vybrala právě toto místo a odkud k nám vlastně přilétají?
     Komentáře
  • Svět2000

    Struktura Země má pátou vrstvu: Poskakující seismické vlny odhalují tajemství vnitřního jádra planety

    Před 30 dny
    Ještě nedávno se myslelo, že struktura Země se skládá ze čtyř odlišných vrstev: kůry, pláště, vnějšího jádra a vnitřního jádra. Zjištění potvrzují, že existuje pátá vrstva.
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Třicetiletou záhadu Garfieldových telefonů vyřešil nález v mořské jeskyni

    Před 30 dny
    V osmdesátých letech minulého století se na pobřeží francouzské Bretaně objevila "epidemie Garfieldových telefonů".
     Komentáře
  • Nespěchej

    Inuité řešili soudní spory pomocí pěvecké soutěže s bubínkem. Vítěz musel přezpívat poraženého a bylo rozhodnuto

    Před 1 měsícem
    Za dlouhých zimních večerů se vyprávění a písně předávaly z generace na generaci, a bubínek byl pro mnohá vyprávění důležitým nástrojem. Bubínek je známý a používaný v celé arktické oblasti. Je to tradice přizpůsobená inuitské kultuře a nomádským životním podmínkám.
     Komentáře
  • WN24

    Na Island v zimě: Co byste měli vědět o počasí a silnicích

    Před 1 měsícem
    Pokud uvažujete o návštěvě Islandu v zimě, připravte se na zážitek na celý život! Zima je jedním z nejlepších období pro cestu na Island, protože letenky jsou levnější, ostrov je méně přeplněný, hotely jsou cenově dostupnější a existuje mnohem vyšší pravděpodobnost, že uvidíte polární záři.
     Komentáře
  • fZone

    Nová studie naznačuje, že Země má nejspíše pět vrstev místo čtyř

    Před 1 měsícem
    V jádru Země se podle vědců nachází nejvnitřnější vnitřní jádro z pevné kovové koule. Vědci tak tvrdí na základě studování seismických vln, které procházejí jádrem Země. Seismické vlny při průchodu z různých úhlů zpomalovaly a zrychlovaly, což značí rozdíl oproti vnitřnímu jádru.
     Komentáře
  • Novinky

    Policisté zachránili prase Elvise před umrznutím, svezli ho domů

    Před 1 měsícem
    Policisté na Aljašce řeší nejrůznější situace, ale prase ve služebním autě vezli poprvé. Čuník, který utekl z farmy, se totiž ve značně nepříznivém počasí potuloval u silnice.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    „Legendární fotka.“ Pilot si ve vzduchu pořídil selfie s čínským balonem

    Před 1 měsícem
    Pohyb čínského balonu nad územím Spojených států monitorovala dvě letadla. Snímek zveřejněný Pentagonem vznikl den před sestřelením zařízení.
     Komentáře
  • Echo24

    Čínský špionážní balon zblízka. Podívejte se na detailní fotografii

    Před 1 měsícem
    Americký Pentagon zveřejnil fotografii čínského špionážního balonu z kokpitu špionážního letadla U-2. Čínský balón brázdil nebe nad Spojenými státy na přelomu ledna a února. Nakonec byl 4. února sestřelen letectvem.
     Komentáře
  • Týdeník Hrot

    Záhada čínského balónu. Co to vlastně Američané sestřelili z oblohy?

    Před 1 měsícem
    Zbylé podezřelé létající objekty byly nejspíš neškodné. Ten první ovšem nadělal škody dost a dost.
     Komentáře
  • Kinobox

    5 medvědích filmů, které tnou do živého. V děsivém cupování turistů se vyžívala i chlupatá herecká hvězda

    Před 1 měsícem
    „Brum, brum, brum. O čem se zdá medvědům?“ Soudě dle filmařů vyžívajících se v survival hororech se medvědům nehoní hlavou nic jiného než spousta způsobů, jak krvavě zlikvidovat nicnetušící trempíky. Následující přehled několika zdařilých titulů ukazuje, že téhle šablony se tvůrci drží velmi rádi.
     Komentáře
  • Netflixer

    Na Netflix míří nová drsná survival show. 16 soutěžících musí přežít v nehostinné aljašké divočině

    Před 1 měsícem
    Co je vlastně potřeba k tomu, abyste přežili v těch nejdrsnějších podmínkách, například v aljašské divočině? Zkušení vlci samotáři a dobrodruzi k tomu tvrdí, že k přežití v nehostinném prostředí potřebujete odhodlání, odvahu a štěstí. Jsou zvyklí bojovat sami. Co se ale stane, když budou přinuceni připojit se ke smečce? To ukáže nová drsná reality show Outlast.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Život Inuitů za malé doby ledové byl ještě těžší než obvykle. Museli změnit své návyky i území

    Před 1 měsícem
    Malá doba ledová zasáhla svět na několik století a ochromila řadu kultur a národů. Snad nejlépe však na ni byli připraveni právě Inuité, ačkoliv i tito seveřané se museli v mnoha ohledech přizpůsobit nepřízni podnebí.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Ukrajinci odkrývají bizarní ruskou propagandu z okupovaného města

    Před 1 měsícem
    Materiály nalezené v několik měsíců Rusy okupovaném Chersonu ukazují, jak fungovala tamní propaganda. Za pomocí letáků i vysílání šířila mimo jiné ruský nacionalismus. Podle experta na oblast v tom nicméně nebyla příliš dobrá.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Jak ochladit Zemi? Americký projekt zkoumá, jestli jde poručit větru dešti

    Před 1 měsícem
    Během února se uskuteční první výzkumné lety bývalého bombardéru speciálně upraveného pro výzkum vysokých vrstev atmosféry. Údaje mají pomoci odpovědět na otázku, zda je možné změnou podmínek ve stratosféře ochladit naši planetu.
     Komentáře
  • Čteme vám Seznam Zprávy

    8 min

    Podcast
    Jak ochladit Zemi? Americký projekt zkoumá, jestli jde poručit větru dešti

    Před 1 měsícem

    ·

    8 minut

    Článek Matouše Lázňovského. Během února se uskuteční první výzkumné lety bývalého bombardéru speciálně upraveného pro výzkum vysokých vrstev atmosféry. Údaje mají pomoci odpovědět na otázku, zda je možné změnou podmínek ve stratosféře ochladit naši planetu. Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) začíná další fázi v dosavadních dějinách vědy nezvyklého výzkumného programu. Nejprve z letiště v Houstonu, v dalších týdnech pak z Fairbanksu na Aljašce, se bude vydávat do vzduchu upravený stařičký bombardér Canberra s baterií vědeckých přístrojů na palubě. V rámci programu „Earth’s Radiation Budget“ („Zářivý rozpočet Země“) má za úkol zpřesnit vědomosti o tom, jak vypadá stratosféra Země. Jaké částice se vyskytují ve vrstvách atmosféry několika desítek kilometrů, kolik jich je, jak se chovají atp. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/225873] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.
     Komentáře
  • TN

    Trosky záhadných objektů se nedaří najít. Američané pátrání odvolali

    Před 1 měsícem
    Americká armáda odvolala po několika dnech bezvýsledného pátrání své týmy hledající záhadné objekty, které sestřelily vojenské stíhačky. Leží prý na těžko přístupných místech a pátrací týmy se k nim nebyly schopné dostat. Naopak trosky sestřeleného čínského balónu, o kterém je Bílý dům přesvědčený, že byl špionážní, už zkoumají odborníci.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Inuité obývali oblasti Arktidy, přizpůsobili se těžkým podmínkám a zanechali významné kulturní stopy

    Před 1 měsícem
    Inuité, původní obyvatelé Arktidy, žili v různých oblastech Arktidy a po tisíce let přežívali díky tomu, že se přizpůsobovali novým stanovištím a hledali potravu. Zanechali po sobě bohatou ústní historii a kulturní artefakty, které nabízejí vhled do jejich víry a každodenního života.
     Komentáře
  • WN24

    USA ukončily pátrání po troskách dvou sestřelených létajících objektů

    Před 1 měsícem
    Spojené státy ukončily pátrání po troskách dvou létajících objektů sestřelených tento měsíc nad Aljaškou a nad Huronským jezerem.
     Komentáře
  • Novinky

    Trosky sestřelených objektů se nenašly

    Před 1 měsícem
    Pátrání po troskách dvou létajících objektů sestřelených v první polovině února nad Aljaškou a nad Huronským jezerem skončilo. V noci na sobotu to oznámil Pentagon. Trosky z těchto dvou objektů se podle něj nenašly.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Američané ukončili pátrání po troskách sestřelených objektů

    Před 1 měsícem
    Spojené státy ukončily pátrání po troskách dvou létajících objektů sestřelených tento měsíc nad Aljaškou a nad Huronským jezerem. Podle agentury Reuters to v noci na sobotu oznámil Pentagon. Trosky se podle něj nenašly.
     Komentáře
  • iRozhlas

    USA ukončily pátrání po troskách dvou sestřelených létajících objektů. Trosky se nenašly

    Před 1 měsícem
    Spojené státy ukončily pátrání po troskách dvou létajících objektů sestřelených tento měsíc nad Aljaškou a nad Huronským jezerem. Oznámil to v noci na sobotu podle agentury Reuters Pentagon. Trosky z těchto dvou objektů se podle něj nenašly.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    USA ukončily pátrání po dvou létajících objektech. Sestřelené trosky se nenašly

    Před 1 měsícem
    USA ukončily pátrání po troskách dvou létajících objektů sestřelených tento měsíc nad Aljaškou a nad Huronským jezerem. Trosky se nenašly.
     Komentáře
  • Filmtoro

    10 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

    Před 1 měsícem
    Třetí únorový víkend nabízí pestrou porci především temnějších zážitků. Snad každá streamovací služba totiž vyrukovala s nějakou formou kriminálky nebo thrillerového napínáku. A poprvé do bojů o diváky promlouvá i nová služba SkyShowtime, která má v rukávu hitovku se Sylvesterem Stallonem.
     Komentáře
Reklama