Zavřít
Eroze

Eroze

Nejnovější články na Seznamu na téma Eroze
  • Ekolist

    Jeroným Lešner: Jak by oheň mohl poškodit Pravčickou bránu a jiné skály?

    Před 5 dny
    Dostal jsem zajímavou otázku: jak by oheň mohl poškodit Pravčickou bránu a jiné skály?
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    Praha 12 pronajímá půdu pro ekologické hospodaření. Chce tak zabránit jejich znehodnocení

    Před 1 měsícem
    Městská část Praha 12 pronajímá své pozemky a nechává na nich hospodařit tzv. pachtýře. Ti je mají zabezpečit tak, aby zemědělská půda při přívalových děštích neodtékala z polí, ale zachytila se v tůních nebo rybníčcích.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Zemědělskou půdu v Česku vlastní tři miliony lidí. Je v moci každého z nich svůj díl ozdravit, říká expertka

    Před 1 měsícem
    Odbornice na zemědělské pachty Zuzana Benešová připravuje generátor smluv, který vlastníkům polí pomůže zajistit šetrné hospodaření. „Nikdo si nenechá zdevastovat byt, který pronajímá,“ připomíná a usiluje o to, aby lidé s rozmyslem spravovali i krajinu.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Povodí Odry dokončilo protipovodňová opatření na Mohelnici, ochrání zástavbu

    Před 1 měsícem
    Státní podnik Povodí Odry dokončil na řece Mohelnici v obcích Raškovice a Krásná na Frýdecko-Místecku protipovodňová a revitalizační opatření, která zajistí ochranu místní zástavby před velkou vodou a vodní erozí.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Zemědělci vítají, že můžou rozorat úhory. Podle ekologů to půdě uškodí

    Před 1 měsícem
    Kvůli válce na Ukrajině chce Ministerstvo zemědělství posílit domácí produkci potravin. Odborníci ale varují, že nové opatření soběstačnost Česka neposílí, naopak povede k ohrožení půdy.
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Antarktická „pyramida“ se stala senzací na internetu! Lidé spekulují o účasti mimozemšťanů

    Před 2 měsíci
    Antarktická hora s unikátním pyramidovým tvarem se stala senzací na internetu a nespočet teoretiků se zamýšlí nad jejím původem.
     Komentáře
  • Ekolist

    Před rokem se vinou eroze zřítil do moře ikonický Darwinův oblouk

    Před 2 měsíci
    Před rokem, 17. května 2021, se zřítil do Tichého oceánu skalní útvar u Galapág známý jako Darwinův oblouk. Důvodem byla přirozená eroze. Ikonický Darwinův oblouk měřil na výšku 18 metrů a rozkládal se na ponořené plošině zhruba kilometr od Darwinova ostrova. Díky svému tvaru byl někdy přirovnáván k Vítěznému oblouku v Paříži.
     Komentáře
  • Novinky

    Málo ekologické, kritizuje EK Česko za vyplácení zemědělských dotací

    Před 3 měsíci
    Evropská komise (EK) minulý týden odeslala ministerstvu zemědělství komentář k návrhu pravidel vyplácení dotací pro roky 2023 až 2027. Z dokumentu vyplývá, že Česko by mělo být více ambiciózní hlavně v oblasti ekologie.
     Komentáře
  • Dotyk

    V Rusku se objevují záhadné kamenné disky neznámého původu. Poslední je obrovský

    Před 3 měsíci
    Obrovské kamenné disky nejrůznější velikosti byly objeveny na podzim roku 2015 poblíž Volgogradu v Rusku. Nikdo nevěděl, odkud se vzaly, a i tentokrát se objevila teorie o tom, že se podobají diskům, které se nacházejí na povrchu Marsu. Ač je to úsměvné, v souvislosti s tím jeden „ufolog“ prohlásil, že jsou disky staré až milion let a pocházejí ze staré vesmírné lodi! Disky obsahovaly wolfram, který má využití ve vojenské technice. Další disk byl však nalezen před pár týdny. O jakou záhadu jde?
     Komentáře
  • Hradecká Drbna

    Projekt na zadržování vody na Broumovsku má pomoci čelit klimatickým extrémům

    Před 3 měsíci
    Projekt zadržování vody a adaptace na klimatickou změnu na Broumovsku zmapoval 58 kilometrů čtverečních území. Do konce června chtějí zástupci projektu navrhnout komplexní změny, které zlepší zadržování vody v krajině, pomohou obnovit biodiverzitu, snížit erozi a budou mít i protipovodňový efekt. Projekt je financovaný z Fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska.
     Komentáře
  • Faei

    Výhled na druhé čtvrtletí: Makroekonomika a „Velká eroze“

    Před 3 měsíci
    Podle nás nemá význam srovnávat dnešní inflaci se 70. lety minulého století ani s ropnou krizí z roku 1973. Jsou tu totiž minimálně dva velké rozdíly – opatření přijímaná v rozvinutém světě v souvislosti s epidemií covidu-19 byla naprosto nesrovnatelná s čímkoli, co jsme znali z minulosti, a ve většině zemí eurozóny se neroztočila spirála cen a mezd, píše ve svém výhledu pro druhé čtvrtletí vedoucí makroekonomického výzkumu Saxo Bank Christopher Dembik.
     Komentáře
  • Ekolist

    Projekt na zadržování vody na Broumovsku má pomoci čelit klimatickým extrémům

    Před 3 měsíci
    Projekt zadržování vody a adaptace na klimatickou změnu na Broumovsku zmapoval 58 kilometrů čtverečních území. Do konce června chtějí zástupci projektu navrhnout komplexní změny, které zlepší zadržování vody v krajině, pomohou obnovit biodiverzitu, snížit erozi a budou mít i protipovodňový efekt. ČTK o tom informovala Kateřina Ostradecká z Agentury pro rozvoj Broumovska. Projekt je financovaný z Fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska.
     Komentáře
  • inStory

    Rakouské Alpy se rozpadají. Pomoci mají nové odolné lesy

    Před 3 měsíci
    Podle nové studie by podobné přírodní katastrofy mohly být v budoucnu kvůli změně klimatu pro Alpy ještě škodlivější. Vědci simulovali, jak by se mohlo změnit riziko sesuvu půdy v rakouských Alpách.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Moře spolykalo jejich domovy. Proměna letoviska v ruiny

    Před 5 měsíci
    Atafona, kdysi oblíbené brazilské letovisko, se proměnila v apokalyptickou krajinu. Neúprosný vzestup hladiny moře zničil již přes 500 domů.
  • Dotyk

    Záhadná formace v arabské poušti: S řezem na prastarém kameni si vědci neví rady

    Před 5 měsíci
    Příroda někdy dokáže vytvořit útvary vskutku roztodivné. Obří kámen, který stojí v arabské oáze Tajmá, je však zvláštní až příliš. Je rozdělen na dvě souměrné poloviny hladkou prasklinou, jež přírodním dojmem nepůsobí. Spíš to vypadá, jako by tu někdo ve starověku testoval laserové paprsky.
     Komentáře
  • Ekolist

    Krajina zničená kolektivizací se napravuje za desítky milionů korun. Příběh Dubence

    Před 6 měsíci
    Dlouhé svahy nad obcí jsou osázené širokořádkovou kukuřicí. Pěstuje se tu na velkých pozemcích scelených při kolektivizaci. Půda je utužená intenzivním zemědělským hospodařením. Takový je recept na záplavy pro Dubenec na Trutnovsku. Ty obec často a dlouhodobě trápí. Pokusy zvládnout je zatravňovacími pásy nebyly moc úspěšné, na množství vody nestačily. Pokusy o dohodu na úpravě hospodaření se zemědělci také neuspěly. Obyvatelé jsou nespokojení, protože bouřky splachují vodu s ornicí z polí do vesnice téměř každoročně. Obec se nyní snaží krajinu poškozenou během kolektivizace napravit pozemkovými úpravami.
     Komentáře
  • Ekolist

    Osevní plocha pro jednu plodinu se v místech ohrožených erozí zmenší na třetinu

    Před 6 měsíci
    Na třetinu by se měla zmenšit plocha pro osetí jednou plodinou v oblastech silně ohrožených erozí. Od příštího roku bude zřejmě moci činit jen deset hektarů. Uvedl to na twitteru ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Zpřísňují se tak podmínky, které musí zemědělci dodržovat, aby měli nárok na dotace. Úpravu ještě musí schválit Evropská komise. Zatím je plocha pro monokultury omezena jak v oblastech ohrožených erozí, tak i v neohrožených lokalitách na 30 hektarů. Do oblastí ohrožených mírně až silně erozí spadá asi čtvrtina orné půdy v Česku, řekl ČTK mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.
     Komentáře
  • Novinky

    Jen 10 hektarů pro jednu plodinu v oblastech ohrožených erozí, rozhodlo ministerstvo

    Před 6 měsíci
    Na třetinu by se měla zmenšit plocha pro osetí jednou plodinou v oblastech silně ohrožených erozí. Od příštího roku bude zřejmě moci činit jen deset hektarů. Uvedl to na Twitteru ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Zpřísňují se tak podmínky, které musí zemědělci dodržovat, aby měli nárok na dotace. Úpravu ještě musí schválit Evropská komise.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Fotky: Měly přežít všechno. Ale prohrály svou jedinou bitvu

    Před 7 měsíci
    Bunkry vybudované v Albánii za komunistického režimu Envera Hodži měly přežít i jaderný útok. Nikdy nepřišel, ale ničí je jiný nepřítel. Postupně je zaplavuje moře. Pobřeží země je podle expertů jedním z nejpostiženějších erozí.
     Komentáře
  • Týdeník Hrot

    Ze třiceti na deset hektarů. Nový ministr chce dál zmenšovat pole

    Před 7 měsíci
    Ministr zemědělství Zdeněk Nekula chce jednat o snížení maximální povolené velikosti půdního bloku v erozí ohrožených oblastech.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Smrtící erupci sopky zřejmě zavinil déšť. V budoucnu může být hůř

    Před 7 měsíci
    Počet obětí erupce indonéské sopky Semeru už vystoupal na 48. Tamní vědci za příčinu katastrofy minulý týden označili déšť. Souvislost počasí a vulkanické činnosti přiblížil Seznam Zprávám Petr Brož z Geofyzikálního ústavu AV ČR.
     Komentáře
  • GolfExtra

    St. Andrews v ohrožení. Proslulé hřiště může zmizet v moři

    Před 8 měsíci
    Něco takového si nejspíš nikdo z golfových nadšenců nedokáže představit. Slavnému golfovému Old Course v St. Andrews hrozí v příštích dvaceti letech zkáza kvůli erozi pobřeží. Některé z jamek místa, kterému se říká domov golfu, mohou nenávratně zmizet v moři.
     Komentáře
  • Magazín

    Pohledy z jiné dimenze staré půl miliardy let ohromují návštěvníky dodnes

    Před 9 měsíci
    Peruánské Andy skrývají ve svých výškách výjimečný přírodní útvar. Stojí na planině Markawasaki a vyhledávají jej tisíce turistů z celého světa.
     Komentáře
  • Ekolist

    Nad Kroměříží vznikne ovocný sad, má pomoci zabránit erozi

    Před 9 měsíci
    Nad Těšnovicemi, místní částí Kroměříže, vznikne ovocný sad. Podle představitelů města má spolu s úpravami terénu pomoci zabránit erozi. Odhadované náklady jsou do milionu korun, řekla ČTK pracovnice kroměřížské radnice Šárka Kučerová. V budoucnu by sad s desítkami stromů mohla doplnit také vycházková stezka.
     Komentáře
  • Náš region

    Nad Kroměříží vyroste zbrusu nový ovocný sad, má fungovat jako prevence před erozí

    Před 9 měsíci
    Nad Těšnovicemi, místní částí Kroměříže, vznikne ovocný sad. Podle představitelů města má spolu s úpravami terénu pomoci zabránit erozi. Odhadované náklady jsou do milionu…
     Komentáře
  • Zítřek

    Preikestolen: Norský div přírody zvedá hladinu adrenalinu v krvi

    Před 9 měsíci
    Preikestolen, známý také jako The Pulpit Rock, v Česku pak Kazatelna, láká svou jedinečností nejen turisty, ale i filmaře. Jedná se o obří skalní vyhlídku tyčící se 604 metrů nad modrou hladinou Lysefjordu na jihozápadě Norska.
     Komentáře
  • TechFocus

    Mezihvězdných těles se k nám přibližuje stále více. Díky kosmickému záření se však rozpadají

    Před 10 měsíci
    Víme o dvou mezihvězdných tělesech (ISO), která se chystají vstoupit do naší sluneční soustavy. Podle nového výzkumu by jich ale mohlo být mnohem více.
     Komentáře
  • Novinky

    Fronty i množství odpadků. Turisté vzali útokem velšský národní park

    Před 11 měsíci
    Omezené cestovní možnosti řadu Britů přiměly, aby v posledním roce a půl objevovali krásy svojí vlasti. Mnoho míst, mezi nimi i velšský národní park Snowdonia, tak zasypaly hordy turistů, které však škodí krajině. Kromě množství odpadků se krajina potýká třeba se zvýšenou erozí, píše server Independent.
     Komentáře
  • Poznat svět

    Pozoruhodné chodící stromy v Ekvádoru: Proč zdolávají velké vzdálenosti, se neví

    Před 11 měsíci
    Stromy by měly být díky svým kořenům pevně připoutány k zemi. Ne nadarmo se i lidem říká, že by měli vědět, kde jsou jejich kořeny a „stát nohama pevně na zemi“. Jenže ekvádorské chodící stromy tato tvrzení vyvracejí. Zvláštní druhy palem se pohybují rychlostí asi 2 až 3 cm za den, a důvodem je právě jejich kořenový systém.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Kdy se jedná o nepříznivé povětrnostní vlivy a kdy o živelní událost?

    Před 11 měsíci
    Znáte pravidla přerušení práce způsobené nepříznivými povětrnostními vlivy a živelní událostí? Tato překážka v práci se zdaleka netýká jen aktuálního tornáda.
     Komentáře
  • WN24

    Google představil chytrý zvonek a tři bezpečnostní kamery pod svojí značkou Nest

    Před 11 měsíci
    Chytré kamery a zvonek jsou poháněny jednotkou TPU, která umožňuje algoritmům pracovat s dvojnásobným počtem pixelů a dvojnásobnou snímkovou frekvencí oproti předchozím kamerám Nest Cams.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Nevěří v klimatickou změnu, ale v Boha a Trumpa. Americký ostrov se mezitím potápí

    Před 1 rokem
    Ostrov Tangier v USA může být do třiceti let zcela pohlcen stoupajícím mořem a jeho obyvatelé mohou být prvními klimatickými uprchlíky v zemi.
     Komentáře
  • Ekolist

    Aby půda fungovala, musí být živá, říká půdní bioložka Hana Šantrůčková

    Před 1 rokem
    Na půdu se často díváme jako na samozřejmost, je tu a vždycky bude. Ale půda je půdou jedině tehdy, když funguje, když se dokáže vlastními silami obnovovat. A k tomu potřebuje být živá. Obývá ji obrovské množství živočichů a mikroorganismů, které svou činností umožňují růst rostlin i recyklaci rostlinného opadu. A jedině zdravá půda v sobě zadrží vodu. O tom, kdo žije v půdě a jak to ovlivňuje to, co vidíme z půdy růst, jsme si povídali s půdní bioložkou Hanou Šantrůčkovou.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Osídlení Měsíce je podle vědců možné. Proč bychom ale museli žít v podzemních jeskyních?

    Před 1 rokem
    Budoucí lunární mise se nově zaměří na hlubší zkoumání měsíčních jeskyní. Vědci je chtějí využít pro případné osidlování Měsíce, které je podle nich zcela reálné.
     Komentáře
  • Ekolist

    Nová protierozní vyhláška je bezzubá, řeší opakovanou erozi, ne prevenci, míní ekologické organizace

    Před 1 rokem
    Nová protierozní vyhláška řeší až opakovanou erozi, a nikoliv prevenci, což je problém. Dopady se tím posunou, uvedli zástupci několika ekologických organizací k nové protierozní vyhlášce. Vyhlášku podepsal ministr životního prostředí Richard Brabec a dnes byla zveřejněna ve Sbírce zákonů. Účinnosti má nabýt v červenci. Podle ekologů je však vyhláška spíše bezzubá a bude nutná rychlá novelizace, aby ochránila půdu. Vyjádření ministerstva životního prostředí (MŽP) ČTK shání.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Pod dávnými oblouky: Poznejte sedm nejpůsobivějších skalních bran

    Před 1 rokem
    Nejrůznější povětrnostní podmínky i extrémní klimatické změny dokázaly v průběhu tisíců let vytvořit úžasné skalní oblouky a mosty, jež často připomínají brány do jiných světů.
     Komentáře
  • Deník

    Přírodní úkazy mizí po celém světě. Zánik Azurového okna zlomil Malťanům srdce

    Před 1 rokem
    Svět přišel tento týden o další přírodní unikát. Začátkem týdne se do moře zřítil slavný Darwinův oblouk na Galapágách. Ztráta podobné přírodní památky není ale ničím výjimečným. Od začátku století zmizelo takových atrakcí několik.
     Komentáře
  • Magazín Plus

    Doslova ikonický přírodní útvar na Galapágách už není k vidění. Pod svou tíhou se zřítil do moře

    Před 1 rokem
    Ikonický skalní útvar na Galapágách, takzvaný Darwinův oblouk, se zřítil do moře. Tento obří přírodní most nad mořem stál na tomto místě tisíce let, než nevydržel pod svou vlastní vahou a vlivem silné eroze, která na něj po staletí působila, se zřítil do moře.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Právě teď: Ráj divočiny a potápěčů – Darwinův oblouk na Galapágách se zhroutil!

    Před 1 rokem
    Slavný skalní útvar u Galapágských ostrovů známý jako Darwinův oblouk se zhroutil kvůli "přírodní erozi", uvedlo 17. května ekvádorské ministerstvo životního prostředí.
     Komentáře
  • Ekolist

    Karel Zvářal: Tichá voda nám ornici odnáší

    Před 1 rokem
    Eroze byla na Zemi dlouho před příchodem člověka. Ale s jeho hospodařením na půdě nabrala místy na intenzitě. Zejména po novodobém rozorání úzkých políček a vytvoření stohektarových lánů s kukuřicí, a to i na svažitých pozemcích! S každým deštěm a táním vytváří hluboké rýhy. Staří sedláci se musejí v hrobě obracet... Dalo by se očekávat, že s kritikou minulé kolektivizační éry přijde rychlá náprava a krajina se stane ekologičtější. Vybudují se zasakovací meze, zatravněné údolnice, vysadí větrolamy, přestane se zkrátka devastovat. Žel, stal se pravý opak. Byly rozorány staleté polní cesty, o posledních mezích nemluvě. Kukuřice a řepka se staly nosnými plodinami zprůmyslněného velkoplošného zemědělství a na vedlejší efekty, jako je například eroze, se tolik nehledí.
     Komentáře
  • Náš region

    Coriolisova síla dělá počasí. Kde se s ní můžeme setkat?

    Před 1 rokem
    Jistě ta videa také znáte. Průvodce vloží do velké nádoby s vodou nějaký drobný předmět a začne vodu vypouštět. Vzniká vír a předmět se roztočí. Potom učiní totéž o pár metrů dál a stane se totéž. Je tu jen malý rozdíl, vír se točí na opačnou stranu. První akce se totiž odehrála na severní polokouli, druhá na jižní. Co má být, řeknete si. Skoro nic, jen to, že té mezeře mezi oběma pokusy leží rovník. Chvályhodný pokus dokázat zemskou rotaci. Bohužel, je to omyl.
     Komentáře
  • Novinky

    Už od založení mu hrozí zánik. Umírající město může spasit i zápis na UNESCO

    Před 1 rokem
    Má tisíciletou historii, která může kdykoli skončit. Italské městečko Civita di Bagnoregio sice vypadá idylicky jako z pohlednice, jeho existence je však prakticky od založení ohrožena sesuvy půdy či erozí. Takzvanému umírajícímu městu by však mohl pomoci zápis na seznam UNESCO, o který místní úřady požádaly. Verdikt by měl být znám v červnu příštího roku.
     Komentáře
  • Ekolist

    Navržená protierozní vyhláška je dobrý kompromis, uvádí Zemědělský svaz

    Před 1 rokem
    Ochranu půdy v Česku by měla zlepšit protierozní vyhláška, jejíž podobu před dvěma týdny představilo ministerstvo životního prostředí. Podle ekologů a ochránců přírody je nedostatečná, protože se zabývá pouze erozí vodní, toleruje příliš velký smyv půdy a postrádá preventivní charakter. Zemědělský svaz ČR vyhlášku naopak podpořil.
     Komentáře
  • Týdeník Hrot

    Konečně. Vláda připravila protierozní vyhlášku

    Před 1 rokem
    Ministerstvo životního prostředí konečně dokončilo předpis, který má zamezit erozi na polích a zabránit miliardovým škodám na majetku.
     Komentáře
  • Ekolist

    Vyhláška, která má ochránit půdu, může platit od července. Je ale zklamáním, hodnotí ji ekologické organizace

    Před 1 rokem
    Dlouho očekávaná protierozní vyhláška připravovaná ministerstvem životního prostředí (MŽP), jde do finále. Měla by platit od 1. července 2021, pokud se podaří vypořádat se s připomínkami v mezirezortním řízení, kam teď vyhláška směřuje. Ekologické organizace ale nový návrh vyhlášky kritizují jako neambiciózní. Vadí jim, že se zabývá pouze opakovanou erozí a postrádá preventivní opatření.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Bahno z polí ničí majetky. Zemědělci ještě několik let uniknou trestům

    Před 1 rokem
    Přes patnáct let se čeká na protierozní vyhlášku, která má řešit problém odplavování staleté půdy z polí. Návrh konečně míří do meziresortního připomínkového řízení. Podle kritiků je vyhláška moc měkká.
     Komentáře
  • Deník

    Vědce matou podivné pruhy kolem sibiřské řeky. NASA je odhalila ze satelitu

    Před 1 rokem
    Sibiřská řeka Marcha, jež teče po Přileňské planině na Sibiři v ruské Jakutské republice a představuje jeden z přítoků řeky Lena, zmátla odborníky z amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku podivnými geologickými pruhy, které se kolem ní objevují.
     Komentáře
  • inStory

    Život na Zemi se na miliardu let zastavil. Vědci po pětadvaceti letech zjistili proč

    Před 1 rokem
    Nová studie naznačuje, že vývoj života na Zemi výrazně přibrzdila skutečnost, že naše planeta byla dříve plochou krajinou. Podle výzkumů totiž vědci zjistili, že Země nebyla hornatá jako dnes, ale naprosto plochá.
     Komentáře
  • Ekolist

    Rybáři: Olovo je odolné proti erozi, ECHA zbytečně straší

    Před 1 rokem
    Rybáři odmítají návrh na zákaz používání olova při rybolovu. Olovo je odolné proti erozi, nerozpadá se, ale obalí se vnější vrstvou. Nikde v Česku nebylo prokázáno zvýšení jeho koncentrace v organismech kvůli sportovnímu rybolovu, přestože je v některých revírech používané 150 let, sdělil v reakci na evropskou přípravu k plošnému zákazu používání olova za Český rybářský svaz Pavel Vrána. Proti návrhu se staví také europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).
     Komentáře
  • A2larm

    Nadávat na Orbána nestačí. Za erozi demokracie může nerovnost i nekritické kopírování Západu

    Před 1 rokem
    Východoevropské společnosti se od nadšeného budování demokracie a kapitalismu v devadesátých letech posunuly k autoritářství a nacionalismu. Příčin je celá řada.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    S každým deštěm mizí z Česka to nejcennější. Na jaře se problém vrátí

    Před 1 rokem
    Od července budou moci být zemědělci potrestáni za půdu odplavenou z polí. Počítá s tím návrh protierozní vyhlášky. Agrárníci lobbují za změkčení chystané legislativy.
     Komentáře
  • CzechSight

    Švýcarské Alpy stále rostou

    Před 1 rokem
    Mezinárodní tým geologů poprvé přináší výsledky, kde potvrzují, že se Švýcarské Alpy zvedají díky pohybu zemské kůry rychleji, než jsou snižovány erozí.
     Komentáře
  • Ekolist

    Pláž oblíbeného australského letoviska Byron Bay téměř celá zmizela

    Před 1 rokem
    Australské letovisko Byron Bay přišlo prakticky o celou svou hlavní pláž v důsledku bouřlivého počasí, které postihlo východní pobřeží Austrálie. Pláž zvanou Main Beach, kterou s oblibou vyhledávali turisté kvůli jemnému bílému písku, tyrkysově modré mořské vodě i pohádkovým západům slunce, už dříve poničila eroze.
     Komentáře
  • inStory

    Alpy rostou. Podle nové studie se část pohoří místo očekávané eroze zvedá do výšky

    Před 1 rokem
    Podle nové studie se skutečně část alpského pohoří zvedá do výšky, místo aby procházelo očekávanou erozí. Švýcarské Alpy skutečně procházejí růstovým obdobím.
     Komentáře
  • Ekolist

    V boji proti erozi pomůže vlastníkům půdy nový web

    Před 1 rokem
    Vlastníkům půdy pomůže v boji proti erozi nový web Propudu.cz, poradí jim s hospodařením. Každoročně kvůli špatnému hospodaření zmizí z českých polí v důsledku vodní eroze 21 milionů tun ornice, uvedla Nadace Partnerství, která za webem stojí.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Potvrzeno: Švýcarské Alpy navzdory erozi stále rostou

    Před 1 rokem
    Přestože Alpy obrušuje eroze, díky působení geologických sil tito švýcarští velikáni stále rostou.
     Komentáře
  • inStory

    Horniny v Arktidě rozežírá kyselina sírová. Uvolňuje se z tisíce let zmrzlé půdy

    Před 1 rokem
    Se stále rostoucí teplotou ledovce v arktických oblastech tají velmi alarmujícím tempem. Vědci před dvěma lety prováděli v arktických oblastech výzkum a z nasbíraných dat zjistili, že ledovec bohužel není to jediné, co mění tamní krajinu.
     Komentáře
  • CzechSight

    Ústup zalednění může měnit pravidla říční sítě

    Před 1 rokem
    Ledovce a jejich ústup jsou široce řešenou problematikou napříč vědeckým spektrem. Co se ale může stát, když ústup ledovce mění hydrologické poměry v celém povodí?
     Komentáře
  • Ekolist

    Eva Tylová: Jak budovat svejly na záchyt vody z výkopů co nejlevněji?

    Před 1 rokem
    První svejly na záchyt vody byly vybudovány na Praze 12 právě před rokem ve volnočasovém areálu VOSA a na sídlišti Kamýk. Obě místa trpí nadměrným suchem, protože jsou vybudována na skále a na navážce. Svejly se osvědčily, zachycují nejen vodu, ale brání erozi. Této vlastnosti si všimli i obyvatelé sídlišť a o několik dalších si sami řekli, když viděli, že svejly brání odnosu půdy na chodníky a komunikace.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Ochráncům Krkonoš došla trpělivost. S policií půjdou po motorkářích

    Před 1 rokem
    Motorkářů, kteří ničí lesy a krajinu Krkonoš, přibývá. Správci parku se proto dohodli s policií na tvrdém postupu.
     Komentáře
Reklama