Zavřít
František Smolík

František Smolík

Nejnovější články na Seznamu na téma František Smolík
  • VipShow

    Zákulisí pohádky Princezna se zlatou hvězdou: Těhotná Kyselková kolegovi málem vypíchla oko, Zíma přišel na plac s kocovinou

    Před 3 měsíci
    Princezna se zlatou hvězdou se sice natáčela roce 1958, přesto dodnes patří mezi nejoblíbenější české pohádky. Diváci si rádi připomínají princeznu Ladu s hvězdou na čele i myší kožíšek, do kterého se zahalila, nebo odvážného Radovana a zlého Kazisvěta. Nicméně stejně jako každý jiný film, i zde natáčení doprovázely různé nehody i zábavné situace.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Lada nebyl jen tvůrce betlémů. Včera ho cenzurovali nacisti, dnes politická korektnost. Svět Tomáše Koloce

    Před 3 měsíci
    Josef Lada. Ve středu uplynulo 65 let od jeho smrti, dnes 135 let od jeho narození. Vrcholnou popularitu v umělecké komunitě a v lidových vrstvách si zažil za svého života, svůj druhý, komerčně využitý život jeho dílo ovšem prožívá až dnes. Zvlášť před Vánoci. Motivy z něj se objevují pomalu na každém druhém českém výrobku, určeném do českého nákupního košíku. Přitom Josef Lada byl jedním z mála umělců, kteří ve své tvorbě dokázali nahmatat a vytáhnout na světlo génia české národní poetiky a humoru, a to nejen jako kongeniální ilustrátor a jeden z těch, kdo „prostřelili“ do světa Josefa Švejka, ale také jako spisovatel-satirik, který se v něčem dostal i dál, než jeho přítel Hašek sám. Jedním z razítek hodnoty díla Lady-spisovatele je, že se dostal i do hledáčku novodobých „elfů“ - hlídačů politické korektnosti.
     Komentáře
  • Filmové vzpomínky

    Filmový historik mluví o pohádce Obušku, z pytle ven! a jak si tehdejší kritika nebrala servítky

    Před 3 měsíci
    Filmový historik Pavel Taussig o filmu Obušku, z pytle ven! a o kritice filmu z té doby.
     Komentáře
  • Filmové vzpomínky

    Filmový historik rozebírá zákulisní dění natáčení pohádkové klasiky Byl jednou jeden král...

    Před 3 měsíci
    Filmový historik mluví o filmu Byl jednou jeden král... a rozebírá zákulisní dění v průběhu natáčení.
     Komentáře
  • Super

    Historická veselohra s hvězdným obsazením patřila k nejdražším filmům své doby. Vzduchem létaly astronomické částky

    Před 7 měsíci
    Pokud máte rádi historická témata, určitě si nenechte ujít kostýmní veselohru Počestné paní pardubické, kterou v roce 1944 natočil osvědčený Martin Frič (✝66). Přenesete se v ní do barokních Pardubic počátku 18. století a zjistíte, že za tu dobu se toho mezi lidmi příliš mnoho nezměnilo. Jedna skupina si vždycky myslí, že je lepší než ta druhá…
     Komentáře
  • Super

    Kuriózní zákulisí slavné komedie: Šplhoun prý propadl, říďa obětoval kštici a študáci byli stejně staří jako učitelé

    Před 11 měsíci
    Básník Adolf Heyduk jistě netušil, že jeho báseň Dědův odkaz bude jednou znát úplně každý. I vy si jistě vybavíte „Štěstí! Co je štěstí? Muška jenom zlatá…“, kterou v komedii Škola základ života (1938) doluje z hlavy septimán Áda Čuřil, a pan profesor Kolísko se ho marně snaží přimět k procítěnější recitaci.
     Komentáře
  • Super

    Noblesní herečka byla letitou oporou první scény. Ve filmech na ni čekaly hlavně role rozšafných starších žen

    Před 1 rokem
    Vtipnou situační veselohru Tetička natočil v roce 1941 režisér Martin Frič (✝66). Trochu strašidelný, trochu satirický příběh se odehrává ve starobylém zámku, kam se po zprávě o náhlé smrti tety Berty sjíždí chamtiví příbuzní. A nikomu z nich není hanba.
     Komentáře
  • Super

    Princezna se zlatou hvězdou skončila s ošklivou vyrážkou na obličeji. Za kolik pohádku natáčela?

    Před 1 rokem
    Krásná princezna Lada si nechce vzít za muže mocichtivého krále Kazisvěta, a tak raději uprchne ze zámku svého otce. Svou zlatou hvězdu na čele ukryje pod kapucí ošuntělého myšího kožíšku a schová se jako kuchtička v paláci sousedního panovníka, moudrého prince Radovana.
     Komentáře
  • Super

    Chamtivý hostinský z pohádky Obušku, z pytle ven! Proč odmítl hrát v Šíleně smutné princezně?

    Před 1 rokem
    Josef Beyvl (7. 6. 1906 – 10. 7. 1978), od jehož narození uplyne právě 115 let, byl originálním představitelem osobité a bodré komiky. Své komické figurky podtrhoval zavalitou menší postavou, temperamentem, šibalstvím a zvláštním vysokým hlasem. Na divadelních prknech díky tomu vynikl jako popelář Doolitle v Pygmalionu, loupežník Sarka Farka v Hrátkách s čertem, švec Habršperk v Našich furiantech či Falstaff ve Veselých paničkách windsorských.
     Komentáře
  • SFDB magazín

    Princezna se zlatou hvězdou: Natáčení legendární pohádky provázela nemoc, těhotenství i ohrožené zdraví herecké hvězdy

    Před 1 rokem
    Pyšná princezna, Byl jednou jeden král a Princezna se zlatou hvězdou. Tyto tři pohádky patří už více než šedesát let do zlatého fondu české kinematografie a Vánoce bez nich si mnozí z nás ani neumí představit.
     Komentáře
  • i60

    Zemřela královna českého šansonu Hana Hegerová, bylo jí 89 let

    Před 2 roky
    Ve věku 89 let zemřela šansoniérka Hana Hegerová. Smutnou zprávu oznámil médiím dramaturg Tomáš Padevět. "Zemřela obklopena rodinou v Nemocnici Na Homolce, kde byla před měsícem hospitalizována po zlomenině krčku," uvedl Padevět.
     Komentáře
  • Náš region

    „Vyšší princip“ zůstával po celý život věrný rodnému městu i své milované ženě

    Před 2 roky
    Manželé František Smolík a Milada Ortová, herecký pár rodilých Pražáků, kteří se v Praze narodili ve stejném roce 1891, zůstali našemu hlavnímu městu věrní. Nejen dobu druhé světové války pak prožili v útulném domku v Barunčině ulici v pražských Modřanech (1937 - 1950).
     Komentáře
  • Super

    Co nevíte o pohádce Obušku, z pytle ven? Filmový oslík měl choutky a splašil nebohého koně, který se napíchl na tyč

    Před 2 roky
    K vánoční televizní klasice patří i pohádka Obušku, z pytle ven!, kterou máme všichni rádi, protože v ní dobro zvítězí nad zlem, což se v reálném životě bohužel moc často nestává. Byla natočena na motivy Erbenovy pohádky Kouzelné dary, a pokud si na první dobrou nevybavujete, o co přesně v ní jde, nabízíme krátké připomenutí.
     Komentáře
  • Super

    Dědeček (✝63) Saši Rašilova byl velký šprýmař, což se mu vymstilo: Nemoc mu nikdo nevěřil, a tak zemřel zbytečně brzy

    Před 2 roky
    Před 65 lety nás navždy opustil oblíbený komediální herec a velký mystifikátor Saša Rašilov starší (6. 9. 1891 – 3. 5. 1955). Pamětníci si jeho kulaťoučkou tvář určitě ihned vybaví ve filmech Mravnost nade vše (1937), Přijdu hned (1942), Hostinec U kamenného stolu (1948), Rodinné trampoty oficiála Tříšky (1949) či Divotvorný klobouk (1952).
     Komentáře
  • Super

    Slzy herců byly pravé: Během natáčení emotivní scény ve filmu Vyšší princip pustili filmaři českou hymnu

    Před 3 roky
    Existuje řada vynikajících filmů popisujících hrůzy druhé světové války. Nicméně drama Vyšší princip, které v roce 1960 natočil Jiří Krejčík (†95), je v rámci žánru zcela výjimečným počinem. Film, který líčí nemilosrdný teror v době heydrichiády, je postaven na emotivně působivých hereckých výkonech a dojímá k slzám už několikátou diváckou generaci. Zároveň z něj běhá i mráz po zádech. V hlavních rolích snímku se představili František Smolík (†89), Ivan Mistrík (†46), Jana Brejchová (80), Marie Vášová (†73) či Alexandr Postler st. (†58).
     Komentáře
  • Kafe

    Byl jednou jeden král: Hlavní scéna se natočila na první pokus a sklidila aplaus

    Před 3 roky
    Byl jednou jeden král aneb sůl nad zlato je silný příběh o lidské chamtivosti a poznání, že peníze nejsou vše. Pohádka z roku 1954 je stále v kurzu i pětašedesát let od natočení. Máme pro Vás ale pár informací, které jste o oblíbené pohádce možná netušili.
     Komentáře
  • Náš region

    Kultovní a přelomový film Ikarie XB-1, klasika filmové, české sci-fi stále dokáže, co říct

    Před 3 roky
    Šedesátá léta. Léta revolty, rockové hudby, hnutím hippies a sexuální revoluce. A nejen to. Byla to doba, kdy poprvé v lidské historii burácení raketových motorů nevyvolávalo v lidech děs, ale toužebné očekávání. Podaří se? Nepodaří se? Člověk konečně objevil něco stejně vzrušujícího, jako byla válka. Politici na obou stranách Atlantiku se dmuli hrdostí, bili se v prsa, ale obyčejní lidé viděli v kosmonautech hrdiny. Gagarin, Glenn, Leonov, Armstrong. Symboly dvou velmocí? Na to lidé nemysleli. Cítili zvláštní, řekl bych, všelidskou hrdost. Ne Sověti, ne Američané, ale lidé to dokázali.
     Komentáře
  • Lifee

    Profesor z Vyššího principu František Smolík: Manželce říkal paní Vozembouchová a byl jí celý život věrný!

    Před 3 roky
    Přátelé ho nazývali Smolka, kolegové Smolíček a manželka láskyplnými přezdívkami. Stejně jako měl klidné manželství, tak proplouval filmovým světem.
     Komentáře
Reklama