Zavřít
Fridrich Falcký

Fridrich Falcký

Nejnovější články na Seznamu na téma Fridrich Falcký
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Ztracená podkova: Náchodská vzpomínka na útěk zimního krále Fridricha

    Před 2 měsíci
    Po porážce stavovských vojsk v bitvě na Bílé hoře opustil Fridrich Falcký Prahu a uprchl ze země. Jeho poslední zastávkou na českém území se stal náchodský zámek, který v té době patřil Markétě Salomeně Smiřické, dvorní dámě královny Marie Stuartovny.
     Komentáře
  • Opráski z historje

    Jak si chtěl „zimní král“ zalyžovat. Po bitvě na Bílé Hoře utekl ze země jako malý kluk

    Před 3 měsíci
    O tom, jak si chtěl král Fridrich Falcký, vůdce Protestantské unie a pouhý desetiměsíční vládce Čech (1619–1620), v klidu zalyžovat, a místo toho musel prchnout zbaběle ze země, a ještě dostal od Svaté říše římské krutý ban a zemřel všemi opuštěný.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Čeští předkové britské královské rodiny: S kým je pojí pokrevní linie?

    Před 4 měsíci
    Opravdu koluje v žilách současné britské královské rodiny krev českých panovnických dynastií? A v jakém stupni příbuznosti byli naši vladaři vůči těm anglickým?
     Komentáře
  • Aktuálně

    České stopy v rodokmenu britských králů. Alžběta měla mezi předky i české panovníky

    Před 6 měsíci
    Například český král Fridrich Falcký se oženil s dcerou anglického krále Jakuba I. Alžbětou Stuartovnou.
     Komentáře
  • Karlovarská Drbna

    Dvě historické kroniky Chebu se po 225 letech na jeden den znovu sešly

    Před 6 měsíci
    Asi po 225 letech se na jeden den sešly na jednom místě dvě historické kroniky města Cheb z 18. a první poloviny 19. století. Jedna, kterou psal tehdejší purkmistr Johann Thomas Funk, a druhá, sepsaná posledním chebský katem Karlem Hussem.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Válečný bankéř Hans de Witte: Po Bílé hoře obohatil šlechtu a ožebračil chudé

    Před 7 měsíci
    Nejbohatší středoevropský bankéř dvacátých let 17. století a Valdštejnova šedá eminence Hans de Witte je dodnes vnímán především jako symbol gigantického ožebračení chudých a obrovského obohacení vyvolených aristokratů.
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    Vzácný čtyři sta let starý desetidukát se v aukci prodal za víc než deset milionů

    Před 9 měsíci
    Desetidukát z pražské mincovny za vlády Fridricha Falckého z počátku 17. století se dnes v aukci v Praze prodal za více než deset milionů korun. Vyvolávací cena mince byla dva miliony korun, na sále se prodala za 8,55 milionu korun a včetně přirážky 20 procent na ni kupec zaplatí 10,26 milionu korun.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Zimní královna si české země dlouho neužila. Oliver Cromwell jí popravil syna

    Před 1 rokem
    Skotská i anglická princezna, česká královna. Především těmito tituly se mohla pyšnit Alžběta Stuartovna, která však žila ve značně složité době.
     Komentáře
  • Deník

    Bílá hora přinesla porážku českých stavů. Národní katastrofu ale neznamenala

    Před 1 rokem
    Před 401 lety, 8. listopadu 1620, skončilo na Bílé hoře neslavnou porážkou povstání českých stavů. S odstupem staletí můžeme říci, že skončilo podobně špatně, jako začalo. Porážka stavů však neznamenala národní porážku.
     Komentáře
  • Deník

    Václav Budovec z Budova: psal proti islámu, přesto se pokusil spojit s Turky

    Před 1 rokem
    Při ponuré exekuci 27 odsouzenců 21. června 1621 na Staroměstském náměstí v Praze vyhasl také život sedmdesátiletého českého šlechtice Václava Budovce z Budova, politika, diplomata, spisovatele a někdejšího hofmistra diplomatického poselstva v tureckém Cařihradu. Jeho vztah k Turkům představuje jednu z nejzajímavějších kapitol stavovského povstání.
     Komentáře
  • Novinky

    Opevněný Žumberk, malebný tuzemský unikát

    Před 1 rokem
    Bílé zdi spojené nárožními kuželovitými baštami, se střechami pokrytými šindelem. Jako by se opíral o mohutnou lípu, podtrhuje téměř kulisové panorama kostel Stětí svatého Jana Křtitele. Jsme v Žumberku, malebné vísce nedaleko Trhových Svin. Ještě nedávno se o místu psalo jako o unikátní opevněné vesnici.
     Komentáře
  • Novinky

    Benešová: Nejvyšší žalobce nebude zimní král

    Před 1 rokem
    Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) chce vybrat nového nejvyššího státního zástupce zhruba do dvou týdnů. S kandidáty se postupně setkává, avšak už nyní je jasné, že do užšího výběru se nedostane nikdo z krajských žalobců. V rozhovoru pro Právo ministryně také řekla, že s končícím nejvyšším žalobcem Pavlem Zemanem se už bavit nechce a odmítá, že by ho k rezignaci dotlačila.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Prchat prý nedovedl: Proč vzal nakonec Fridrich Falcký nohy na ramena?

    Před 1 rokem
    Slova „Diverti nescio!“, která používal jako své osobní heslo český král Fridrich Falcký, se případně překládají také jako „Prchat nedovedu!“. Leč nakonec panovník, jemuž dala historie přízvisko zimní král, z českých zemí kvapem utíkal.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Divadelníci zvou zájemce do ulic na unikátní on-line hru

    Před 2 roky
    Projekt spojující divadlo, procházku Prahou a exkurzi do historie nabízí soubor Geissler Hofcomoedianten. Připravil venkovní on-line hru Hero of the White Hill: ten, který tam byl.
     Komentáře
  • Náš region

    Nekorunovaný král Albrecht Jan Smiřický

    Před 2 roky
    Pokud od nějaké historické události uplyne přiměřeně dlouhá doba, a pokud je to ještě navíc kulaté výročí, většinou je čas na bilancování. Historie, či přesněji historici si nehrají na slůvko kdyby. Není oblíbené, protože je zbytečné. To, co se stalo, se nedá změnit, dokud se nenaučíme cestovat v čase. Spisovatelé však na něj nedají dopustit, protože jim pomáhá společně s fantazií tam, kde chybí informace.
     Komentáře
  • Novinky

    Bílá hora: Běda poraženým!

    Před 2 roky
    Bitva na sychravé bělohorské pláni v neděli 8. listopadu 1620 se stala v našem povědomí symbolem české národní katastrofy a teprve poté významným střetem začátku třicetileté války. Z vojenského hlediska se ale boje před Prahou nedaly srovnávat s kterýmkoli zásadním zápasem na evropském kontinentě neklidného 17. století.
     Komentáře
  • Deník

    Pravda o popravě Jana Sladkého Koziny: Ovlivnil ji jeden mluvka a jedna fáma

    Před 2 roky
    Snad každý Čech někdy slyšel o popravě hrdého Choda Jana Sladkého Koziny, jenž prý s oprátkou na krku vyzval strůjce svého osudu, bídného německého šlechtice „Lomikara“, „do roka ha do dne před súdnú stolici Boží“. Slavné chodské povstání však proběhlo trochu jinak, než jak je líčili Alois Jirásek a Jindřich Šimon Baar.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Doba temna je mýtus. Kdyby Češi na Bílé hoře vyhráli, bylo by hůř, říká historička

    Před 2 roky
    "Český národ rozhodně nezanikl, nedocházelo ani k násilné germanizaci," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Ivana Čornejová.
     Komentáře
  • Novinky

    Poslední Moravané, úpění pod jhem aneb Mýty o Bílé hoře

    Před 2 roky
    Před 400 lety 8. listopadu 1620 byla také neděle. Na okraji Prahy na Bílé hoře se krátce po poledni v členitém terénu dávají do pohybu první vojáci. Za necelé dvě hodiny dojde k totální porážce českých stavů, čímž de facto končí jejich dva roky trvající povstání. I po staletích si Češi tuto událost připomínají, často při tom ale opakují i mýty, které se kolem ní vytvořily.
     Komentáře
  • Deník

    O osudu bitvy na Bílé hoře rozhodla i špatná koordinace vojsk, říká Martin Pitro

    Před 2 roky
    „Ještě v noci před samotnou bitvou udeřila císařská jízda na nic netušící stavovské vojáky u Ruzyně, což samozřejmě pozvedlo bojovou morálku katolických jednotek,“ popisuje historik a spisovatel Martin Pitro úplný počátek bitvy na Bílé hoře, která se uskutečnila přesně před 400 lety. Jinak podle něj střet zprvu na katastrofu českých stavů nevypadal. Útok odrazili, poměrně záhy se ale vše zvrtlo.
     Komentáře
  • G

    Na Bílé hoře skončily české naděje na nezávislost, stavovská armáda dojela na nedostatek organizace

    Před 2 roky
    Dneska je to přesně čtyři sta let ode dne, kdy proběhla bitva na Bílé hoře. Událost, která se často zmiňuje jako jeden z našich nejtragičtějších momentů české historie. Po sto letech jsme se vzepřeli habsburskému útlaku, dostali jsme klepec a museli snášet Rakušáky další tři staletí. Ale upřímně, ono to ani jinak dopadnout nemohlo.
     Komentáře
  • Novinky

    Jak po 400 letech vypadají místa, kde se odehrávala bitva na Bílé hoře

    Před 2 roky
    I když místa, kde se před 400 odehrála bitva na Bílé hoře, vypadají dnes jinak, odkazy na klání mezi vojskem nekatolických českých stavů a dvěma katolickými armádami tu lze najít stále. Třeba v názvech ulic.
     Komentáře
  • Deník

    Bitva na Vraždě. Bílé hoře předcházela krutá střetnutí, kde smilovaní bylo tabu

    Před 2 roky
    Jedním z významných výročí letošního podzimu bude 8. listopad, kdy si připomeneme 400 let od neblaze proslulé bitvy na Bílé hoře. Nemělo by se však zapomínat ani na vojenské srážky, které jí předcházely. Jedna taková se odehrála 6. října 1620 u Starého Smolivce - v místě, jemuž se začalo říkat na Vraždě.
     Komentáře
  • Život v Česku

    Tajemná místa Evropy, ze kterých mrazí: Na jejich návštěvu musíte mít pro strach uděláno

    Před 2 roky
    Existují místa, na kterých lidé zažívají nevysvětlitelné jevy. Některá z nich mají nejen temnou historii, ale provází je i spousta záhadných legend. Za některými ani nemusíme chodit daleko a najdeme je na území Evropy. A možná právem vyvolávají strach a neklid.
     Komentáře
  • G

    Karel VII. Bavorský se stal poslední českých vzdorokrálem: Sok Marie Terezie nakonec zemřel jako uprchlík bez vlasti

    Před 2 roky
    V historii Českých zemí se označení „zimní král“ spojuje především s Fridrichem Falckým. Nicméně, existuje ještě jeden vzdorokrál, který si tento titul vysloužil. Byl jim Karel VII. Bavorský, který se na necelý rok a půl pokusil udržet českou korunu, na kterou ale měla nárok Marie Terezie.
     Komentáře
  • Novinky

    Trochu morbidní podívaná s lebkami uvádí expozici Ztracená podkova zimního krále v Náchodě

    Před 2 roky
    Bitva na Bílé hoře v listopadu 1620 ukončila naděje českých protestantů. Z Prahy prchl český král Fridrich Falcký se svým dvorem. Jeho poslední zastávkou byl někdy mezi 11. a 15. listopadem náchodský zámek v držení Markéty Salomony Smiřické. Poté vedla cesta „zimního“ krále do Slezska. Podle pověsti ztratil králův kůň v Náchodě podkovu. Její repliku uvidíte v dlažbě Karlova náměstí.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Na ostrov ledu a ohně: Daniel Vetter se jako první Čech vypravil na Island

    Před 2 roky
    Island je považován za nejvzdálenější součást Evropy. Přesto do této odlehlé části světa vkročila noha našeho krajana už před čtyřmi stoletími.
     Komentáře
Reklama