Pozvání do talk show Miluše Bittnerové Na kafeečko tentokrát přijala herečka a spisovatelka Eva Hudečková, kterou proslavila role v seriálu Sanitka. Promluvila o bolestném hledání otce, ale také o své kráse, která pro ni byla zdrojem velkého trápení. Vzpomíná dokonce na moment, kdy se ocitla v nepříjemné situaci se svým do té doby milovaným profesorem.
V pondělí večer zemřel hispanista Josef Forbelský, bylo mu 91 let. V úterý to za rodinu oznámil jeho zeť Petr Nikolaev. Forbelský psal o dějinách španělské literatury, překládal španělské a latinskoamerické autory. V roce 2017 dostal Cenu Josefa Jungmanna za nejlepší beletristický překlad předchozího roku za převod románu Miguela de Cervantese Persiles a Sigismunda. Španělský král Forbelského vyznamenal za celoživotní odbornou práci věnovanou španělskému jazyku a kultuře.
V pondělí večer zemřel hispanista Josef Forbelský, bylo mu 91 let. ČTK to dnes za rodinu oznámil jeho zeť Petr Nikolaev. Forbelský psal o dějinách španělské literatury, překládal španělské a latinskoamerické autory. V roce 2017 dostal Cenu Josefa Jungmanna za nejlepší beletristický překlad předchozího roku za převod románu Miguela de Cervantese Persiles a Sigismunda. Španělský král Forbelského vyznamenal za celoživotní odbornou práci věnovanou španělskému jazyku a kultuře.
Ve věku 82 let zemřel 2. září překladatel Vladimír Medek, uvedla předsedkyně Obce překladatelů Anežka Charvátová. Širší veřejnosti byl Medek známý především českou verzí pohádkové ságy Joanne Rowlingové o kouzelnickém učni Harrym Potterovi, kterou překládal se svým bratrem Pavlem.
Ve věku 82 let zemřel 2. září překladatel Vladimír Medek. ČTK to dnes řekla předsedkyně Obce překladatelů Anežka Charvátová. Širší veřejnosti byl Medek známý především českou verzí pohádkové ságy Joanne Rowlingové o kouzelnickém učni Harrym Potterovi, kterou překládal se svým bratrem Pavlem.
Zemřel překladatel knih o Harrym Potterovi a mnohých dalších titulů Vladimír Medek. Bylo mu 82 let. Oznámil to na Facebooku měsíčník pro světovou literaturu PLAV.
Ve věku 82 let zemřel v pátek 2. září nositel Jungmannovy ceny a překladatel z angličtiny, španělštiny a portugalštiny Vladimír Medek. Na Facebooku o tom informoval měsíčník pro světovou literaturu, informace potvrdil i literární publicista Peter Nagy.
Některé knihy se nevyplatí číst hladový. Na jejich stránkách najdete nejen strhující příběhy, ale také pochoutky, které vás o půlnoci zvednou z postele a přimějí vás mlsně lovit v lednici. Tady je sedm nejzajímavějších z nich.
Římskokatolický kostel blahoslavené Marie Restituty, který stojí na brněnském sídlišti Lesná, má nově vybavený interiér. Na celkem čtrnácti tavených plastikách, symbolizujících příběh ukřižování Ježíše Krista, jsou k vidění brněnské osobnosti. Včetně spisovatele Milana Kundery, jehož kauzu s údajným udáním spolužáka připodobňuje autorka ke zradě Jidáše Iškariotského.
Je láska jen pro mladé? Autoři těchto knih nesouhlasí! A berou do ruky pero, aby to dokázali: láska podléhá všem věkovým kategoriím a šance potkat spřízněnou duši je tím větší, čím déle člověk studuje tu svou.
Magický realismus, lépe snad realismo mágico, je další z dlouhé řady nekonvenčních literárních úhlů pohledu. Pokud by se čtenář držel pouze navyklých frází a floskulí, absolutně by se odcizil pravému smyslu, který někdy ve třicátých letech při pohledu na díla (hnutí) Neue Sachlichkeit osvětlil kritik Franz Roh.
Příběh muže z Tongy připomíná dobrodružný román. Souostroví zasáhla v sobotu ničivá tsunami, kterou vyvolal výbuch podmořské sopky Hunga Tonga-Hunga Ha'apai. Vlna muže odnesla a on plaval 24 hodin za záchranou.
Osamu Dazai, Haruki Murakami, Akira Kurosawa, Kenzo Kitakata anebo Yoko Ogava. Tolik ke jménům japonských autorů, které si vybavím. Poslední jmenovanou jsem neznal. Navzdory pomalejšímu úvodu, kdy jsem poměrně dlouho přemýšlel (5 minut), co za hutným textem je, musím říct, že látka je zpracovaná skvěle. Američané román porovnávají s Orwellem nebo Kafkou, což jistě přitáhne pozornost.
Jsme jako mravenci, co nikdy neuvidí mraveniště. Dohlédneme deset kroků dozadu a jeden dopředu. Nadhled, který by nám ukázal celý obraz toho, kde právě jsme, nemáme. Ani v literatuře.
Držitel Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargas Llosa měl offshorovou společnost, která spravovala jeho příjmy z autorských práv a prodala jeho nemovitosti. Spisovatel byl už jedním z aktérů dřívější kauzy Panama Papers.
Kolik osobností máš, tolikrát jsi člověkem. Tím snáze najdeš řeč s někým, kdo jinak myslí, volí nebo vypadá, uvažuje v právě vydaných esejích spisovatel Salman Rushdie.
Až teď se k českým čtenářům dostává autobiografie jednoho z nejvýznamnějších spisovatelů 20. století Jorgeho Luise Borgese. Jen číst si o jeho prarodičích je jako hltat dobrodružné vyprávění
Kolumbie je vedle vleklého konfliktu a problémů s drogami také zemí orchidejí. Právě na krásu a hojivé účinky přírodního dědictví sází rodina Hincapié. A to doslova – navrací tyto květiny do místních lesů a ve své rezervaci pečuje o jejich ohrožené druhy.
V hispánské literatuře najdeme ve 20. století dvě velká jména, která zná i ten, kdo nikdy po žádné hispánské knize nesáhl: Gabriel García Márquez a Jorge Luis Borges.
Letošní léto ve Skandinávii budiž pochváleno, počasí mu totiž přálo vrchovatě. Už v polovině června tudíž vyrazili svobodymilovní Švédové do lesních chat v panenské přírodě, kde často nenarazí na jiné lidi, jak je den dlouhý. Koupali se, rybařili, poseděli u táboráků. Ulf Martinsson (48), finanční poradce z Göteborgu, však mezi nimi chyběl.
Hostem podcastu Petra Viziny je Michael Žantovský. Mluví o životě Madeleine Albrightové, kterou manželský nezdar a touha být dobrou dcerou katapultovaly do křesla ministryně zahraničí USA.
Mezinárodní literární cenu Neustadt získal Ismail Kadare. "Od Kafkových dob žádný jiný spisovatel nezkoumal ďábelské mechanismy totalitní moci a jejich dopad na lidskou duši do takové hloubky," uvedla porota.
Nová série pořadu Postřehy odjinud ostravského studia České televize (ČT) má vyvrátit špatnou pověst Kolumbie. První díl veřejnoprávní televize odvysílá 26. září na programu ČT1. Pořadem bude provázet moderátor Vladimír Kroc.
Na začátku devatenáctého století přišla Cartagena o třetinu obyvatel v boji za nezávislost Kolumbie, v polovině téhož století další třetinu pozabíjela epidemie cholery, k tomu všemu výpady pirátů. Jeden z největších přístavů země se však vzpamatoval a dnes patří mezi nejvyhledávanější místa Kolumbie.
Stejně jako mnoho dalších párů přišli o svůj svatební den. Lékaři Zoe Daviesová a Tom Jackson museli kvůli koronavirovým opatřením zrušit plánovanou svatební párty. Nakonec jim ale vyšla – i když jinak, než si představovali.