Zavřít
Habsburská monarchie

Habsburská monarchie

Nejnovější články na Seznamu na téma Habsburská monarchie
  • Lodín

    kniha Harrachové

    Harrachoveknihaobalka.pdf

     Komentáře
  • Memento Historia

    Rudolf II. - jak dobře znáte tajemného císaře?

    Před 6 dny
    Rudolf II. byl jedním z nejvýznamnějších vládců Habsburské monarchie, jehož jméno je dodnes spojováno s uměním, vědou a kulturou. Jeho dlouhá vláda byla obdobím intelektuálního rozmachu, který přilákal do Prahy a Vídně mnoho významných umělců, vědců a filozofů. Zajímal se o astrologii, alchymii, botaniku a další obory, a na jeho dvoře vznikla mnohá díla, která jsou dodnes považována za kulturní poklady.
     Komentáře
  • muni_arts
    naSeznam Médium

    Ve volbách vybíráme následníka Masarykova trůnu, říká historik

    Před 9 dny
    „Československo vzniklo na krajně nestabilních základech, proto hledalo oporu v monarchistických tradicích,“ říká historik Martin Wihoda. Symbolické spojení prezidentského úřadu s Pražským hradem podle něj bylo nutností.
     Komentáře
  • Deník

    Stavby, které nevznikly: Zemanův průplav, tunel na Jadran či Hitlerova dálnice

    Před 19 dny
    Vládou odpískaný průplav Dunaj-Odra-Labe se zařadil mezi velké stavby či vize, které zůstaly jen na papíře. Projekty za tučné miliardy předběhly svou dobu, zařízli je politici. Deník přináší přehled těch nejzajímavějších v moderní éře českých zemí.
     Komentáře
  • Netflixer

    TOP 5 historických seriálů o ženských hrdinkách, které si můžete na Netflixu pustit na Mezinárodní den žen

    Před 21 dny
    Je tu 8. březen a my slavíme Mezinárodní den žen. Svátek, který už v současné době vnímáme jako samozřejmost, byl v historii pro ženy velmi významný. Dnes můžeme pracovat, podnikat, tvořit cokoli chceme, ale bývaly doby, kdy ženy neměly ani volební právo a patřila jim jen plotna a kolébka. Zaměřme se tedy dnes na historické seriály o ženách, které nechtěly jen sedět v koutě, ale udělaly všechno proto, aby si splnily své sny a cíle. Často při tom musely překonávat opravdu těžké překážky.
     Komentáře
  • České noviny

    Odborníci zrestaurují barokní meč Jana z Rottalu ze sbírek holešovského muzea

    Před 22 dny
    Odborníci zrestaurují historicky cenný barokní meč Jana z Rottalu ze sbírek holešovského muzea. Pochází ze 17. století, ve své době představoval symbol moci moravského zemského hejtmana. Minulý týden zhodnotil nutný rozsah obnovy meče tým odborníků z Technického muzea Brno. Meč by měl putovat do některé z moravských restaurátorských dílen, uvedla dnes v tiskové zprávě Dana Podhajská z Městského kulturního střediska v Holešově na Kroměřížsku.
     Komentáře
  • Náš region

    Před 193 lety se narodil první Čech, který byl ministrem v habsburské monarchii a bytostným Rakušanem

    Před 27 dny
    Karel Habětínek byl právníkem, docentem vídeňské univerzity, kde zastával i funkci děkana, kromě toho byl prvním Čechem, který se stal ministrem ve vládě v době Rakousko-Uherska.
     Komentáře
  • Deník

    Jak si udržet kondici ve stáří? Seniorka cvičí a tancuje, lenoší jen o víkendu

    Před 1 měsícem
    Sedmasedmdesátiletá výtvarnice Libuše Staňková z Prahy cvičí deset, nebo patnáct minut denně. „Fyzioterapeut mě naučil speciální cviky na klouby, což mi moc pomohlo. Mám totiž artrózu druhého stupně, a když jsem necvičila, bylo to horší,“ řekla Deníku.
     Komentáře
  • Hanácká Drbna

    VIDEO: Medaile s císařovnou Sisi i dobové plány. Demolice budovy v olomoucké nemocnici přinesla překvapivý objev

    Před 1 měsícem
    Když při postupné demolici nejstarší budovy Fakultní nemocnice Olomouc pracovníci opatrně vybourávali ze zdi mramorovou pamětní desku, čekal na ně nečekaný objev. Ve stěně stavby přezdívané Franz Josef byla ukrytá časová schránka z roku 1896, kdy byl unikátní nemocniční pavilon dokončen. V té době vládl na našem území právě předposlední císař z habsburské monarchie, podle kterého nese stavba své neoficiální jméno.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Starej lotr Babinský ve vězení na Špilberku. Cyklus Tajemné postavy našich památek láká na trochu jiné prohlídky

    Před 1 měsícem
    Výletníci, kteří rádi navštíví na své trase některý z bezpočtu památkových objektů, nemusí u nás čekat, až přijde hlavní turistická sezóna. Některé památky jsou otevřené i v zimě. Správci objektů stále pečují o to, abyste při návštěvě objevili něco zajímavého. Tak vznikl i cyklus Tajemné postavy našich památek na facebookové stránce portálu Objevuj památky. V Brně se tak můžete vydat třeba na Špilberk po stopách legendárního zdejšího vězně Václava Babinského.
     Komentáře
  • Earch

    Rudá Vídeň. Největší experiment se sociálním bydlením, který ani po 100 letech nepřestává fascinovat

    Před 1 měsícem
    Po první světové válce se Vídeň coby někdejší metropole rozpadlé habsburské monarchie stala jedním z nejzbídačenějších měst Evropy. Váleční invalidé a sirotci, vlna uprchlíků, hospodářská krize, španělská chřipka a další problémy spojené také s nedostatkem bytů nutily hlavní město nově vzniklé republiky najít na tyto problémy komplexní odpověď. A to velice rychle.
     Komentáře
  • Dům a zahrada

    Víte, že denně používáte spoustu slov původem z němčiny?

    Před 1 měsícem
    V dnešním propojeném světě se navzájem míchá kultura, umění nebo také rodiny z různých zemí. Toto propojování a doplňování se nevyhýbá ani českému jazyku, do kterého nám proniká řada cizojazyčných slov, která se stávají součástí běžné slovní zásoby.
     Komentáře
  • PrahaIN

    Vykopávky, Václav Klaus, Árijci a lišky na vinici. Vším tím je poznamenána historie pražské Hanspaulky

    Před 1 měsícem
    Hanspaulka je opravdu luxusní městská část, která vlévá do žil svých obyvatel a rodáků pýchu a hrdost. I proto se zde můžeme setkat s řadou zajímavých sportovních, kulturních a společenských počinů. Zdánlivě negativy ještě nedotčená městská čtvrť patří k nejdražším pražským adresám. My se ale nezaměříme dnes na celou oblast, ale jen na jediný dům, který dal celé oblasti jméno.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Praha byla druhým největším městem habsburské monarchie. Kdy vlastně vznikla?

    Před 1 měsícem
    Královské hlavní město Praha vzniklo sloučením čtyř samostatných historických měst. Výrazně ho ovlivnil i Karel IV.
     Komentáře
  • Sousedé

    15 min

    Podcast
    Jeden z nejaktivnějších spolků německé menšiny sídlí v Kraslicích. Theobald Andreas Scharnagl

    Před 1 měsícem

    ·

    15 minut

    Tentokrát si povídáme s Petrem Rojíkem ze Spolku Němců a přátel německé kultury v Kraslicích. Loňský rok spolek přestál docela dobře; uspořádal 24 akcí, to znamená, co dva týdny jednu.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Kostkový cukr vymyslel Čech. Inspirovalo ho zranění sekáčkem

    Před 2 měsíci
    Vypadá to jako prkotina, ale vynález kostkového cukru ušetřil mnohá sladká zranění.
     Komentáře
  • Archspace

    Rakouský parlament prošel pětiletou rekonstrukcí, dostal skleněnou kopuli a je otevřený návštěvníkům

    Před 2 měsíci
    Mistrovské dílo Theophila Hansena dokončené roku 1883, kde za časů Habsburské monarchie zasedali i zástupci českých zemí, je opět v provozu a přístupné prohlídkám. Rekonstrukci navrhla vídeňská kancelář Jabornegg & Pálffy.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Slováci i 30 let od rozdělení zaostávají. Žijí kratší dobu, ale méně se rozvádějí

    Před 2 měsíci
    Slováci mají stále nižší průměrnou mzdu, berou menší důchody a také se dožívají nižšího věku. Méně se ale rozvádějí a mají třikrát více věřících.
     Komentáře
  • Forum 24

    Slavíme 30 let České republiky, nejlepšího státu v našich dějinách

    Před 2 měsíci
    Stereotypní oslavy 28. října, tedy vzniku Československa, státu, který již neexistuje a který neznamenal fundamentální zlepšení poměrů české společnosti, nespravedlivě zastiňují význam dnešního ...
     Komentáře
  • Dotyk

    Jak žili nevolníci ve středověku: V mnoha směrech byl jejich život kvalitnější a lepší než náš

    Před 2 měsíci
    Historie poddanství se začala psát již v době pozdní Římské říše. Povinnost robotovat, odvádět dávky a poslouchat svého pána se udržela až do roku 1781, kdy císař Josef II. vydal patent o zrušení nevolnictví v Habsburské monarchii. Změnil tak osud dalších generací.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Vánoční strom republiky. Aktuální památka na odložené děťátko. Výročí Jakuba Vosáhla

    Před 3 měsíci
    Velká část vánočních tradic je spojená s naším kulturním okruhem střední Evropy. Letos je z nich asi nejaktuálnější ta nejmladší. Vzpomenout si na ni můžeme pokaždé, když na náměstí ucucáváme svařák a přitom pozorujeme světelné zdobení vánočního stromu. Má nám připomenout, že někteří nemají nejen na ten svařák, ale ani na základnější potraviny. Což je zrovna letos, kdy podle ekonomů na některé už dopadla krize velmi tvrdě, zatímco jiní jsou na tom pořád docela dobře, celkem užitečná připomínka.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Osudová žena arcivévody d’Este: Vyvzdorovanému sňatku předcházelo vydírání a ústrky

    Před 3 měsíci
    Slavnému příběhu milostného vztahu a později i nerovnorodého manželství Františka Ferdinanda d’Este a Žofie Chotkové nedal osud happy end, i když to tak už vypadalo. Jak žila Žofie před setkáním s následníkem trůnu?
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Praha v rukou nepřátel: Ani pragmatická sankce nakonec válce nezabránila

    Před 3 měsíci
    Sotva Marie Terezie ve svých 23 letech dosedla na trůn, začala se kolem její říše stahovat mračna. Okolní státy její nástupnictví zpochybňovaly a habsburská monarchie se tak ocitla obklopená nepřáteli, kteří jen čekali na vhodnou příležitost, aby mohli napadnout rakouské soustátí a rozdělil si ho mezi sebou.
     Komentáře
  • Dotyk

    Jak dopadlo smutné manželství Josefa II.? Krásná Isabella se zamilovala do ženy a zažila peklo

    Před 3 měsíci
    „Říká se, že den má začínat myšlenkou na Boha. Já však myslím jen na tebe. Věř mi, nejmilejší... miluji tě k zbláznění,” Isabella Parmská odložila pero. V tu chvíli ji vyrušil hlas. „Komu píšeš, drahá, že se tak usmíváš?” zeptal se Josef II. „Ó, jen tvé sestře,” odvětila a dala dopis do obálky.
     Komentáře
  • Příbram

    Svátek svaté Barbory si dnes připomínají všichni horníci

    Před 3 měsíci
    Devětadvacet knoflíků jako poctu svaté Barboře mají na své uniformě horníci. Právě ve 29 letech jejich patronka zemřela mučednickou smrtí. Tři knoflíky zůstávají rozepnuté, tolik let prý trpěla ve vězení.
     Komentáře
  • Náš region

    Kolo mlýnský za čtyři rýnský? Kolik to bylo peněz a jak vzniklo papírové platidlo

    Před 4 měsíci
    Základ pro konvenční měnu na území habsburského mocnářství byl položen už v roce 1750. Měna platila ve všech zemích monarchie a na základě smlouvy…
     Komentáře
  • Deník

    Démoni prince Alfréda: Syna ztratil za podivných okolností, on smrti unikl těsně

    Před 4 měsíci
    Druhorozený syn královny Viktorie jako první člen britské královské rodiny vyjel do Austrálie. Úspěšná cesta prince Alfréda ale málem skončila tragédií. Byl na něj totiž spáchán atentát. Nejhorší okamžik princova života byl však jiný. To když jeho syn zemřel za podivných okolností.
     Komentáře
  • Názory a argumenty

    4 min

    Podcast
    Lída Rakušanová: Stát jako idea

    Před 5 měsíci

    ·

    4 minuty

    28. října slaví Česká republika „Den vzniku samostatného československého státu“. Tedy státu, který v reálu neexistuje už 29 let. A který si Slovensko připomnělo jen jednorázově před čtyřmi lety, a to ještě o dva dny později, ke stému výročí Martinské deklarace, ve které se Slováci přihlásili v roce 1918 k novému státnímu útvaru, vznikajícímu na troskách habsburské monarchie.
     Komentáře
  • Příbram

    Dnes si připomínáme vznik samostatného československého státu

    Před 5 měsíci
    Den vzniku Československa, 28. října 1918, je nejvýznamnějším svátkem České republiky. Připomíná zlomový bod tisícileté historie české státnosti: Vznik moderního státu po několika staletích svazku se zeměmi habsburské monarchie.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Svůdnost fašismu. Na státní svátek mají Laibach v Česku vyprodáno

    Před 5 měsíci
    Kapela pracuje s projevy diktátorů, vojenskou hudbou i štěkajícími psy. Pravidelně o ní mluví filozof Slavoj Žižek, hrála v Severní Koreji.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Značka c. k. úředník: Jak vypadal všední den byrokrata za starého Rakouska?

    Před 5 měsíci
    Císař František Josef I. si prý svého úřednictva cenil stejně, jako armády. Vzdělaný a výkonný byrokrat oddaný jen svému nadřízenému a habsburské koruně měl být skutečnou oporou monarchie. Jaký byl ale jeho každodenní život?
     Komentáře
  • Aktuálně

    Podcast Přepište dějiny: Podzim 1918 přinesl Československu slávu. A Rakousku trápení

    Před 5 měsíci
    Rozpad habsburské monarchie dal vzniknout hned několika nástupnickým státům. Některé z nich ale jen velmi pracně hledaly smysl své existence.
     Komentáře
  • Žena-in

    První principálka českého kočovného divadla nebyla Češka, ale ani Němka

    Před 5 měsíci
    Kdo tedy byla tato mimořádně schopná a činorodá žena, která se pro divadlo narodila a která toho pro ně tolik vykonala? Její osudy byly nejen zajímavé, ale i dramatické…
     Komentáře
  • PrahaIN

    Nejstarší česká polepšovna byla tam, kde se tísnila řada korunovaných hlav

    Před 5 měsíci
    Když se podíváme dnes na malebnost Libeňského zámečku, tak nám hned padne do oka jeho barokně-rokoková načančanost. Ale nenechte se mýlit, rozhodně to tak nebylo vždy.
     Komentáře
  • Expres FM

    Zkouška z literatury nanečisto: Ve kterém díle vystupuje postava zvídavého invalidy a jak se jmenovalo Havlovo alter ego?

    Před 5 měsíci
    „Hynku, Viléme, Jarmilo!“ Tato slova jsou známa všem, kdo prošli základní školou. Lyrickoepické dílo Karla Hynka Máchy je jedním z nejslavnějších českých textů. Zkusíte si s námi připomenout další významná díla české literatury? Nezapomeňte se podělit o své dojmy z kvízu a dosažený výsledek v naší diskuzi. A zkuste vyzvat své přátele (nejen) na sociálních sítích na…
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Historie rusko-ukrajinských vztahů: Rozhovor s historikem a etnologem Janem Rychlíkem

    Před 5 měsíci
    Ruský prezident Vladimir Putin několikrát prezentoval názor, že Ukrajina nemá tradici vlastní státnosti nezávislé na Rusku a je umělým konstruktem bolševiků. Podívejme se podrobněji na formování ukrajinského státu, národní identity a rusko-ukrajinské vztahy.
     Komentáře
  • Asenior

    Unikátní výstava „Eska je hezká. Kola z Chebu 1892-2006“

    Před 5 měsíci
    Muzeum Cheb společně s Retromuseem Cheb uspořádaly jedinečnou výstavu o historii výroby jízdních kol světoznámé značky Eska. Seznamuje se stoletou tradicí věhlasné firmy, jejími letitými úspěchy, ale i obtížemi, v důsledku nichž nakonec zanikla.
     Komentáře
  • Plzeňoviny

    Jan Jiří Grasel kradl od útlého dětství a rostl pro oprátku. Jeho popravu sledovaly tisíce lidí

    Před 5 měsíci
    Mluvíme-li o grázlovi, myslíme tím lumpa, podvodníka či jiného zločince. Jan Jiří Grasel takový skutečně byl. Navíc i vrah. Spravedlnosti dlouho unikal.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Poslední mexický císař: Proč skončil Maxmilián I. před popravčí četou?

    Před 5 měsíci
    Dohnala cestovatele a volnomyšlenkáře Maxmiliána I. Mexického vlastní ctižádostivost, nebo spíš ambice jeho ženy?
     Komentáře
  • Netflixer

    Císařovna: Nové zpracování příběhu princezny Sisi nabízí spoustu romantiky i intrik na vídeňském dvoře

    Před 6 měsíci
    Císařovna Sisi a její nespoutaný způsob života stále nepřestává fascinovat lidi po celém světě a samozřejmě i filmaře. Tentokrát se jejího příběhu ujal Netflix a rozhodně je se nač těšit.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    První banka v monarchii: Půjčovní banka nastartovala brněnský textilní průmysl

    Před 6 měsíci
    Před 270 lety se Brno stalo „kolébkou“ bankovnictví v českých zemích. Půjčovní banka byla unikátním projektem na podporu rozvoje textilního průmyslu a obchodu, a zároveň se stala vůbec první obchodní bankou v habsburské monarchii.
     Komentáře
  • Echo24

    Vojska českých stavů a Habsburků se utkala v bitvě na Bílé hoře. Podívejte se

    Před 6 měsíci
    Stovky lidí dorazily o víkendu k pražské oboře Hvězda na každoroční rekonstrukci bitvy na Bílé hoře, které se v sobotu i v neděli od 15 hodin zúčastnily stovky zbrojnošů v dobových kostýmech. Víkendová akce připomínající slavnou bitvu, při které 8. listopadu 1620 vojska habsburského císaře Ferdinanda II. potlačila povstání českých nekatolických stavů, se letos uskutečnila poosmnácté.
     Komentáře
  • CZdefence

    Vězeňská služba ČR ukáže na Dnech NATO přepadení eskortního autobusu i moderní výchovné programy

    Před 6 měsíci
    Vězeňská služba České republiky letos představí na Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR své dvě tváře, které tvoří základní pilíře moderního vězeňství – bezpečnost a výchovu. Bezpečnostní stránku představí dynamická ukázka obrany při útoku na eskortní autobus.  Foto: Bezpečnostní stránku představí dynamická ukázka obrany při útoku na eskortní autobus (ilustrační foto) | NATO Days Dynamická ukázka bude věnována zásahu proti útočníkům na eskortní autobus.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Velkolepé rozloučení s Alžbětou II. připravují stovky lidí. Sama si vymínila některé detaily

    Před 6 měsíci
    Vláda, policie, armáda i 16 ministerstev. Na organizaci pohřbu britské panovnice Alžběty II. se podílí stovky, možná i tisíce lidí. Ve vysílání CNN Prima NEWS se na tom shodli historik Martin Kovář a bývalý šéf hradního protokolu Miroslav Sklenář. Ten také uvedl, že několika návrhy do této pietní akce přispěla i sama královna.
     Komentáře
  • fZone

    Uplynulo 85 let od úmrtí Tomáše Garrigua Masaryka

    Před 6 měsíci
    14. září 1937 zemřel v 87 letech T. G. Masaryk. Na studiích potkal svou ženu Charlotte, se kterou měl 5 dětí. Rakousko-Uhersko na něj vydalo zatykač, jelikož chtěl osamostatnit Československo. Prezidentem Československa byl celkem 4krát.
     Komentáře
  • Náš region

    Před 339 lety ukončila Evropa muslimskou expanzi, po Turcích zbyla káva a rohlíky

    Před 6 měsíci
    V bitvě u Vídně 11. a 12. září 1683 ukončily evropské mocnosti postup Osmanské říše a její snahy o ovládnutí střední Evropy. Bojovníci Habsburské…
     Komentáře
  • Dotyk

    Jak vypadalo brněnské vězení za Marie Terezie: Lepší byla smrt než Špilberg

    Před 6 měsíci
    „Osaměl jsem v té děsné jeskyni, uslyšel jsem zavírati se závory a v polosvětle, vnikajícím sem vysokým okénkem, zahlédl jsem holou lavici, určenou mi za lože, a obrovský řetěz ve zdi," píše Pellico o špilberském vězení. Brněnské podzemí je dnes vítanou turistickou atrakcí, která láká návštěvníky z celého světa. Kromě něj se stejným věhlasem chlubí i hrad Špilberk, a zejména právě jeho vězení, které bylo nechvalně známé krutým zacházením. Tma, chléb, voda a řetězy - vězení na Špilberku téměř nikdo nepřežil. Zejména v době vlády Marie Terezie.
     Komentáře
  • A2larm

    O nejsvobodnější zemi na světě. Pražské jaro jako společný česko-rakouský fenomén

    Před 7 měsíci
    K výročí pražského jara o jeho intelektuálních a politických souvislostech v prostoru někdejší habsburské monarchie.
     Komentáře
  • Deník

    O Bartolomějské noci tekly Paříží řeky krve. Masakr stál životy tisíce hugenotů

    Před 7 měsíci
    Je to jedno z nejproslulejších krveprolití nejen francouzských, ale i světových dějin. Masakr na den svatého Bartoloměje, zvaný též Bartolomějská noc, se odehrál v Paříži nad ránem 24. srpna 1572 a vyústil ve vraždění po celé zemi. O život přišly tisíce hugenotů, tedy francouzských protestantů. Všechno zosnovala králova matka Kateřina Medicejská, původně však chtěla zabít pouze jednoho muže.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Tunu vážící glóbus z budovy banky v Ústí skončil v muzejním depozitáři

    Před 7 měsíci
    Secesní dekoraci objektu u hlavního vlakového nádraží sejmuli stavbaři při rekonstrukci před dvěma lety a odvezli ji do Roudnice nad Labem. Dnes se vrátil glóbus do Ústí, prohlédnout si ho zatím mohou jen historici.
     Komentáře
  • Ústecký deník

    Glóbus od ústeckého nádraží jeřáb uložil v depozitáři. Na střechu se nevrátí

    Před 7 měsíci
    Vypadá jako kosmická loď Vostok. Plastika glóbu ze střechy historické bankovní budovy u ústeckého hlavního nádraží. Zhruba tunu těžký a šest metrů dlouhý válec s koulí nyní odpočívá v depozitáři Muzea města Ústí nad Labem. To ji dostalo darem právě od současného majitele bývalé bankovní budovy Pavla Eliase, podnikatele a politika z Roudnice nad Labem.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1921: Dokumenty, potřebné k vystěhování do Ameriky

    Před 7 měsíci
    Spojené státy americké byly vysněným cílem mnoha lidí hledajících štěstí za časů habsburské monarchie i v době první republiky. Zajímá vás, jaké dokumenty byly nezbytné, aby vás úřady USA mohly v roce 1921 přijmout na své území?
     Komentáře
  • Dotyk

    Smutná poslední léta Marie Terezie. Velmi se trápila a vytahovali ji kladkou

    Před 7 měsíci
    Mocná panovnice, reformátorka, milující manželka i přísná matka. To vše byla Marie Terezie, která vládla habsburské monarchii dlouhých čtyřicet let. Byla jedinou panovnicí, která usedla na českém trůně. Poslední léta Marie Terezie jsou plná smutku a trápení. Do patra ji na stáří vytahovali kladkou.
     Komentáře
  • Pravda24

    Ministr zastřelen! Za co si Rašín vysloužil kulku?

    Před 8 měsíci
    Byl zrovna podzim roku 1916. Zuřila Velká válka, krajem procházely stíny trvajícího konfliktu a Alois Rašín čekal na popravu. Byl jedním z těch, kdo byli souzeni pro vlastizradu a smrt z rukou kata je neměla minout. Rozsudek smrti putoval do císařské kanceláře. Až jej "Starý Procházka" podepíše, skončí Alois Rašín, Karel Kramář spolu s dalšími na popravišti...
     Komentáře
  • TN

    Tipy na výlet: Přehled srpnových festivalů v České republice

    Před 8 měsíci
    Hlavním lákadlem prázdninových kulturních akcí bývají tradičně festivaly. Velká část z nich proběhla už v červnu a v červenci, stále je však na co se těšit. Přinášíme přehled srpnových festivalů v České republice, které ještě můžete stihnout.
     Komentáře
  • TN

    Neradi se válíte u moře? Máme tipy na poznávací dovolené v Česku i zahraničí

    Před 8 měsíci
    Spolu se začátkem prázdnin se spousta lidí vydala na dovolenou k moři. Ne každému ale vyhovuje válení se na pláži a raději objevuje nová místa. Právě pro ty přinášíme tipy, kam vyrazit na výlet v Česku i v zahraničí.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Zbaveni pout člověčenství: Co obsahoval patent Josefa II. o zrušení nevolnictví?

    Před 8 měsíci
    Josef II. vstoupil do dějin jako osvícený panovník, který svůj lid zbavil okovů nevolnictví.
     Komentáře
  • Badatelé

    Tajemství Prahy: Zmizení největší říšské trestnice a stopy strážců Božího hrobu

    Před 8 měsíci
    Místo, které prošlo v Praze největší proměnou. Co zbylo z největší trestnice v Habsburské monarchii a po stopách obřího kláštera v místech, kde byste ho nečekali.
     Komentáře
  • Deník

    Pád Olomouce. Švédové ji dobyli za čtyři dny, okupaci předpověděl tajemný úkaz

    Před 9 měsíci
    Před 480 lety, dne 15. června 1642, vstoupilo do Olomouce pět pluků švédského vojska generála Lennarta Torstensona. Olomouc se poté stala nejvýznamnějším opěrným bodem Švédů v habsburské monarchii. Její okupaci přitom předpověděl tajemný úkaz.
     Komentáře
  • Classic Praha

    S Mozartem do tureckého paláce: Komická opera, která se kvůli náročnosti příliš neuvádí, bude mít premiéru v Olomouci

    Před 9 měsíci
    Moravské divadlo Olomouc připravilo premiéru Únosu ze serailu
     Komentáře
Reklama