Zavřít
Klement Gottwald

Klement Gottwald

Nejnovější články na Seznamu na téma Klement Gottwald
  • Aktuálně

    Chytrý stát si církví váží. Dělají to, co on neumí, za žebrácké peníze

    Před 1 dnem
    Vysokoškolsky vzdělaný kněz, který má často silný vliv na řadu lidí okolo sebe, bere méně než uklízečka. Česko.
     Komentáře
  • A2larm

    Kudrnův ústav pro simulaci totalitního myšlení

    Před 1 dnem
    Když už to vypadalo, že je Ústav pro studium totalitních režimů fungující institucí, nastoupil do jejího čela Ladislav Kudrna.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Smrt má svoje pravidla i na to, co se děje s každým tělem po ní

    Před 1 dnem
    Smrt je tím posledním okamžikem, kdy je člověk člověkem. Dál už není nic, jen tělo, k němuž se sice chováme s úctou, ale dobře víme, že jde jen o hmotu. Co se vlastně s tělem děje od chvíle, kdy člověk naposledy vydechne? Prakticky okamžitě, i když zpočátku nepozorovaně, se začne rozkládat. Co a jak rychle v těle probíhá?
     Komentáře
  • Prima Ženy

    Marie Zápotocká byla svému „Toníčkovi“ věrná téměř 50 let. Přežila i koncentrák

    Před 2 dny
    Po relativně krátkém prezidentování Klementa Gottwalda, kterého zradilo zdraví, si ještě kratší období na hradě užil jeho nástupce Antonín Zápotocký. Po jeho boku však celý život stála energická, loajální a komunismus rovněž vyznávající Marie Zápotocká, kterou zápal pro manželovu ideologii dostal za války až do koncentračního tábora.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Jak rodný otec měl nás rád aneb Básně, které zazněly nad rakví Klementa Gottwalda

    Před 4 dny
    Když byl ve čtvrtek 19. března 1953 pohřbíván Klement Gottwald, ze všech stran bylo slyšet, že to byl táta anebo otec. „Jak rodný otec měl nás rád, / do boje za náš šel prvý. / Kéž bych mu mohla srdce dát, / bušící živou krví,“ napsala nad Gottwaldovou rakví dělnická básnířka Marie Kratochvílová. A myslela to vážně. Když Gottwaldovi selhalo srdce, kdyby to prý šlo, ráda by mu darovala svoje.
     Komentáře
  • Historie Plus

    25 min

    Podcast
    Komunisté byli horší než Němci, udávali jeden druhého, vzpomínala pamětnice vysídlení Neveklovska

    Před 5 dny

    ·

    25 minut

    Během druhé světové války byl úrodný kraj mezi Vltavou a Sázavou určený k vybudování jednoho z nejrozsáhlejších vojenských cvičišť nacistické třetí říše. Většina z téměř 30 tisíc obyvatel musela opustit domovy v rámci největší vysidlovací akce, která v protektorátu proběhla. Někteří však mohli zůstat a také zůstali. Ti, kteří byli vysídlení, jim to nemohli mnohdy léta zapomenout.
     Komentáře
  • Forum 24

    Soudruh Kojzar mi splnil přání. Napsal, jakou nemocí trpěl Gottwald a proč nechal věšet kamarády

    Před 8 dny
    Vždycky jsem měl přání se někoho z posledních zbylých komunistů zeptat, proč nechal soudruh Gottwald popravit soudruha Slánského. Znali se přece tolik let, bojovali za světovou revoluci, a on ho ...
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Drama před smrtí Gottwalda: Přitížil mu Stalinův pohřeb, operovat se mělo narychlo v koupelně

    Před 9 dny
    Klement Gottwald zemřel pouhých devět dnů po svém vzoru a učiteli Josifu Vissarionoviči Stalinovi. Jeho smrt 14. března 1953 podle všeho uspíšila cesta na diktátorův pohřeb do Moskvy. Československý vůdce absolvoval vzdor důrazným doporučením lékařů obě cesty letecky, což mělo za následek fatální prasknutí syfilitické výdutě srdeční aorty. Marnou snahu zachránit Gottwaldův život zaznamenal ve svých pamětech věhlasný chirurg Josef Charvát, který byl u lůžka umírajícího po celou dobu přítomen.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Gottwald ležel s kocovinou i dva dny. Manželka jeho alkoholismus řešila lstivým trikem

    Před 9 dny
    Zatímco první československý prezident T. G. Masaryk nepil tvrdý alkohol a od svých 50 se nedotknul ani piva a vína, zůstal první dělnický prezident Klement Gottwald až do své smrti notorickým alkoholikem. Z obavy, že mu alkohol dojde, dokonce odložil likvidaci živnostníků.
     Komentáře
  • Novinky

    Devět dní po Stalinovi zemřel Klement Gottwald

    Před 9 dny
    Ještě ani nedoznělo loučení se zesnulým sovětským vůdcem Josefem Stalinem a 14. března 1953 zemřel první československý dělnický prezident Klement Gottwald. Obě smrti dělilo jen devět dní a souvisely spolu nejen kvůli reakcí občanů, z nichž mnozí opravdu cítili smutek.
     Komentáře
  • Forum 24

    KVÍZ: Bafající alkoholik, co posílal nevinné lidi na smrt aneb Co víte o životě Klementa Gottwalda

    Před 9 dny
    Tento týden uplynulo sedmdesát od smrti první dělnického prezidenta (+ 14. 3. 1953). Pět let jeho hradního panování stačilo k tomu, aby lidé pochopili, že ne každý, kdo bafá z dýmky, musí být ...
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Psal Gottwaldovi, aby jeho tátu po mrtvici pustil z vězení. Napřed ale musel prezident umřít

    Před 10 dny
    První komunistický prezident Československa Klement Gottwald zemřel 14. března 1953. Pouhých devět dnů po skonu Josifa Vissarionoviče Stalina. „Věřili jsme, že po jejich smrti bude trochu lépe. Že alespoň propustí mého tátu, kterého odsoudili za protirežimní letáky, ve vězení navíc dostal mozkovou příhodu a jen bezvládně ležel na cele,“ vypráví pro CNN Prima NEWS 88letý Milan Šlusař. Než Gottwald zemřel, napsal mu několik prosebných dopisů, aby udělil otci milost. Bezúspěšně.
     Komentáře
  • Paměť národa

    „Vy jste se smál, že umřel Stalin!“ Smrt diktátorů vzbuzovala mnoho emocí

    Před 10 dny
    Josif Stalin a Klement Gottwald zemřeli jen devět dní po sobě. Jejich úmrtí před sedmdesáti lety vyvolalo spektrum reakcí napříč celou československou společností. Emoce ale mnohdy ostře kontrastovaly s pompézností nařízeného státního smutku.
     Komentáře
  • Deník

    Smrt Klementa Gottwalda: Doplatil na životní styl, oddanost Stalinovi a paranoiu

    Před 10 dny
    Je známým faktem, že Klement Gottwald, „první dělnický prezident“, zemřel na následky prasklé výdutě srdeční aorty po návratu z pohřbu Josifa Vissarionoviče Stalina, z nějž se navzdory doporučení lékařů vracel letadlem a ne vlakem. Méně známé je, že při inscenování Gottwaldova pohřbu se komunistická moc inspirovala i křesťanskými obrazy a předchozími pohřby Tomáše Garriguea Masaryka a Edvarda Beneše.
     Komentáře
  • Prima Ženy

    Služka a prostitutka na Hradě? Nepopulární Marta Gottwaldová dodnes budí lítost

    Před 10 dny
    Když v roce 1948 na post československého prezidenta nastoupil Klement Gottwald, měla jeho manželka Marta nahradit v roli první dámy populární Hanu Benešovou. To se bývalé služce bez vzdělání, noblesy a vkusu nakonec nepodařilo ani zlomkem. Přesto zřejmě nejméně populární první dáma naší historie stojí za pozornost, jelikož se ze dna společnosti dostala až na Pražský hrad.
     Komentáře
  • Stalo se

    Vítr přinesl smrt. Smrt diktátorům...

    Před 10 dny
    „Jednou v noci začal foukat takový vítr… Babička vždycky říkala, že ,čerti někoho nesou.‘“ Tak začíná své vyprávění Miloň Kučera, který v té době byl z politických důvodů vězněn ve Valdicích. Ráno po oné noci, kdy se okolo věznice prohnal divoký vichr, se rozšířila zpráva o smrti Stalina. Devět dní poté pak zemřel i Klement Gottwald. Krátký film Paměti národa připomíná smrt obou diktátorů z několika různých úhlů pohledu. Na jedné straně pochmurná okázalost režimní tryzny, na druhé rozmanité emoce obyčejných lidí, které se do narežírovaného truchlení nedají sešněrovat. Ať jde o nepotlačitelný záchvat smíchu, který přepadl malého chlapce na čestné stráži u Stalinovy busty, nebo o strach, jenž zažívaly židovské děti v Moskvě, když Stalinova smrt probudila další vlnu antisemitismu. Smrt diktátorů přinášela naději i příležitost ke vzdoru. Druhá polovina filmu je věnována příběhu Ondřeje Stavinohy, horníka z příbramských uranových dolů, který se dvěma kolegy v roce 1978 vyhodil do povětří Gottwaldovu sochu na příbramském náměstí.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Alkoholik Gottwald chtěl lidem kroutit krkem, kvůli chybě skončil ve společném hrobě

    Před 10 dny
    Klement Gottwald byl jediným z našich prezidentů, který se nedožil ani seniorského věku. Zemřel ještě ve funkčním období ve svých 57 letech pouhých devět dnů po sovětském vůdci J. V. Stalinovi.
     Komentáře
  • Novinky

    Jak odchází diktátor. V úterý uplyne 70 let od smrti Gottwalda

    Před 11 dny
    V úterý uplyne 70 let od smrti vůdce československých komunistů Klementa Gottwalda. Jeho smrt umocnila nejistotu po úmrtí J. V. Stalina a vyvolala nejrůznější fámy.
     Komentáře
  • Téma Plus

    53 min

    Podcast
    Jak „otrávit“ prezidenta. Šlo Háchovi cestou do Berlína o život?

    Před 12 dny

    ·

    53 minut

    Vzniku Protektorátu Čechy a Morava 16. března 1939 předcházela cesta prezidenta Emila Háchy za Hitlerem. Provázelo ji mnoho zvláštních náhod a omylů, které nakonec vedly k tomu, co dobře známe. Výsledkem byl Háchův podpis pod prohlášení, ve kterém „klade osud českého národa a země s plnou důvěrou do rukou vůdce Německé říše.“ Proč tak učinil? A měl i jinou možnost?
     Komentáře
  • iRozhlas

    Vězení, výhrůžky a využití propagandou. Před 35 lety shodila trojice pankáčů v Teplicích sochu Gottwalda

    Před 12 dny
    Máš-li dlouhý vlas, nechoď mezi nás. To byl jeden ze sloganů komunistické propagandy namířený proti takzvané závadové mládeži v tehdejším Československu. Na mušce komunisté neměli jen vlasaté máničky, vadili jim taky třeba příznivci punkového hnutí. Přesně před 35 lety, 11. března 1988, shodila trojice pankáčů v Teplicích sochu bývalého prezidenta Klementa Gottwalda. Skončila za to ve vězení, a i tento případ využili komunisté k propagandě.
     Komentáře
  • Historie Plus

    25 min

    Podcast
    Před více než 550 lety se francouzská královská svatba proměnila v krvavou lázeň, která si jen v Paříži vyžádala tisíce obětí z řad tamních protestantů

    Před 12 dny

    ·

    25 minut

    Co bylo příčinou takového masakru a co následovalo? Odpovědi nabídne Historie Plus, kterou připravila Zuzana Marková.
     Komentáře
  • Proboha

    Ekumenický rozměr prezidentské inaugurace byl bezprecedentní událostí

    Před 13 dny
    Česká republika má nového prezidenta. Včerejší maraton setkání a státnických aktů na Pražském hradě měl své zakončení v katedrále svatého Víta, které přineslo i duchovní a modlitební rozměr. Vzhledem k tomu, že se na katolické i nekatolické straně o formě a obsahu tohoto modlitebního zakončení inaugurace prezidenta republiky strhla určitá diskuze, dovolím i já, z pozice generálního sekretáře Ekumenické rady církví v České republice, přinést svou perspektivu.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Tragický osud Jana Masaryka: Sebevražda, nešťastný pád, nebo vražda sovětských agentů?

    Před 13 dny
    10. března 1948 bylo nalezeno na dlažbě Černínského paláce mrtvé tělo ministra zahraničí Jana Masaryka. Okamžitě poté se vyrojilo mnoho verzí, které měly vysvětlovat příčinu úmrtí populárního politika. Policie, která už byla pod přímým vlivem KSČ, uzavřela velmi rychle vyšetřování s tím, že se jednalo o sebevraždu a nepřipouštěla z politických důvodů jinou verzi. Na stole však byly i další alternativy, především vražda a také nešťastná náhoda.
     Komentáře
  • Novinky

    Prezidenti České republiky a Československa: Seznam, zajímavosti a historické milníky

    Před 14 dny
    Václav Havel, Tomáš Garrigue Masaryk, Klement Gottwald. Stáli v čele země a výrazně se podíleli na jejím směřování. Hlavou Československa i později České republiky se stali i další státníci. Připomeňte si, kdo nosil oslovení „prezident“.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Gustáv Husák se na Hrad dostal fintou. Jak stvořil generaci, která zničí důchodový systém?

    Před 16 dny
    Gustáv Husák zemřel v Bratislavě dva roky po listopadové revoluci. Ze státníka se stal polozapomenutý stařec stíhaný chorobami.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Záhadná smrt letce RAF. Zahynul po přestřelce v bytě, kde bylo jen pětileté dítě

    Před 17 dny
    Rok a půl po komunistickém puči zahynul major letectva Eduard Šimon za dodnes ne zcela jasných okolností po přestřelce s příslušníky SNB.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Stalinovo dvojí odcházení. Žulové monstrum shlíželo na Vltavu pouhých sedm let

    Před 18 dny
    Od úmrtí jednoho z nejkrvavějších diktátorů historie uplynulo sedmdesát let. V roce 1953 už byl jeho pomník v Praze téměř postaven. Málokdo tušil, že než ho strana a vláda dokončí, v Moskvě se změní vítr a všechno bude trochu jinak.
     Komentáře
  • Téma Plus

    53 min

    Podcast
    První poslankyní byla už v roce 1912 Božena Viková-Kunětická. Tehdy ženy neměly ani volební právo

    Před 19 dny

    ·

    53 minut

    Zavedení hlasovacího práva pro ženy v masarykovském Československu znamenalo také vstup žen do sněmovny a senátu. Právo volit a být voleny umožňuje českým, potažmo československým ženám zákon od roku 1920. České a moravské ženy se k volebním urnám vydaly už o rok dřív, kdy se jako voličky i kandidátky mohly zúčastnit komunálních voleb. Ženy jako poslankyně zasedaly v revolučním Národním shromáždění už v roce 1918.
     Komentáře
  • Historie Plus

    25 min

    Podcast
    Příběh moravské ropy. Po válce se spekulovalo o soběstačnosti našeho státu

    Před 19 dny

    ·

    25 minut

    Jižní část Moravy je v povědomí širší veřejnosti zafixována coby území převážně zemědělské – region, kde se daří nejen běžným agroplodinám, ale též vinohradům dotvářejícím kolorit řady obcí. O to více mohou návštěvníky Slovácka překvapit kyvadlové těžební stroje, které se nachází ve volné krajině. Naleziště ropy nejsou na Moravě sice rozsáhlá, ovšem význam mají třeba už proto, že skýtají surovinu nadprůměrné kvality.
     Komentáře
  • Novinky

    Prohlídky v lánském zámku byly hned vyprodané

    Před 20 dny
    Po dlouhé době se lidé ve středu mohli podívat do reprezentačních prostor v prvním patře lánského zámku, v jehož druhém patře má rezidenci odcházející prezident Miloš Zeman. Návštěvníkům se zámek otevře ještě v neděli a úterý, ale všechny tři dny byly tak rychle vyprodané, že Správa Pražského hradu zvažuje vypsání dalších prohlídek.
     Komentáře
  • Praha.center

    Nuselský most slavil 50 let od zprovoznění

    Před 20 dny
    Nuselský most je jedním z nejvýznamnějších dopravních uzlů v Praze a je symbolem moderního stavitelství. Tento most byl v době svého vzniku jedním z největších mostů v Evropě a dosud patří mezi největší betonové mosty na světě.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Smrt jako symbol nastupující totality aneb Nekončící série vyšetřování i konspiračních teorií. Tajnosti slavných

    Před 23 dny
    AUDIO / VIDEO Žil pro svoji zemi, pro kterou celý život tvrdě pracoval jako diplomat. I nesnadný poválečný úkol dosáhnout uznání Československa v předmnichovských hranicích splnil na jedničku. Pak se ale cosi zvrtlo. (Pokračování z pondělí 27. února)
     Komentáře
  • Čtidoma

    Masaryk měl být umlčen. Komunisté si pro něj a další demokraty připravili „voňavky“

    Před 24 dny
    Jan Masaryk, Petr Zenkl a Prokop Drtina. Trojice výrazných poválečných demokratických ministrů měla být v roce 1947 odstraněna z cesty. Skandál, pro který se vžil název Krčmaňská aféra, v plné nahotě ukázal, že spravedlnost a svoboda budou v následujících letech ve vážných problémech.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Poprava, infarkt nebo prasklá aorta. Jak dopadli strůjci komunistického převratu v Československu?

    Před 24 dny
    Únor 1948 navždy změnil československou společnost. Většina strůjců komunistického převratu se ale z nově nabyté moci dlouho netěšila.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Rok 1948: Únor bílý, Gottwald sílí. Demokraté nemuseli s komunisty prohrát tak špatně, scénář byl však jiný

    Před 24 dny
    V těchto dnech si připomínáme 75. výročí komunistického puče. KSČ vedená Klementem Gottwaldem triumfovala nad spojenou frontou demokratických stran, které zcela nepochopitelně vyklidily prostor a spoléhaly se pouze na parlamentní řešení krize. Jenže se fatálně mýlily, komunisté totiž střetnutí přenesli na ulici, kde byli neporazitelní, a puč zdárně dokonali.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Nezapomenutelné zločiny komunistů: Zrůdnosti proti desetitisísícům Čechoslováků jsou stále strašidelné

    Před 24 dny
    Ve jménu Stalina a Gottwalda komunisté na nic nečekali a hned po vítězném puči, později oslavovaném jako „Vítězný únor“, zaútočili na vlastní zemi a její obyvatele.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Diagnóza Josefa Veselky: Populisté jsou pohrobky Vítězného února

    Před 25 dny
    Populismus je zvláštní ďábelskou hrou připomínající černou díru. Čím blíže se k ní dostanete, tím větší šanci máte, že si vás zdánlivě bezbolestně přitáhne, aby vás hned poté potrápila a zahubila.
     Komentáře
  • Historie Plus

    26 min

    Podcast
    Cestu k únoru 1948 vyšlapaly i demokratické strany

    Před 25 dny

    ·

    26 minut

    Termín únor 1948 si s přídomkem Vítězný už nepamatuji. Jako člověk narozený v roce 1990 mám s nástupem komunismu spojená spíš slova převrat nebo puč. Ať tomu ale říkáme jakkoli, bavíme se o časovém rozmezí několika dnů, kdy komunisté velice snadno a elegantně převzali moc v Československu. Neodbytně se nabízí otázky: Jak je to možné, že Československo přešlo do východního bloku tak snadno? Proč demokratické síly neviděly to blížící se nebezpečí a nezabránily mu?
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Jednoho muže jí oběsili, druhý byl politická zrůda. Jediná dcera Klementa Gottwalda skončila tragicky

    Před 26 dny
    Žena mužů, kteří se hřáli na výslunní politického a společenského života a skončili tragicky, žena, kterou postihl podobný osud. Marta Gottwaldová-Čepičková, jediná dcera našeho prvního dělnického prezidenta, zažila vrcholy i pády včetně zániku režimu, který krvavou cestou vybudoval její otec Klement Gottwald.
     Komentáře
  • Téma Plus

    54 min

    Podcast
    Únor 1948: Musel se stát, nebo stačilo jen jinak nastavit výhybky?

    Před 26 dny

    ·

    54 minut

    Před 75 lety 25. února 1948 ovládla Československo komunistická strana. Stala se hegemonem politické scény na více než 40 let. Komunisté sice formálně získali vládu nad zemí v souladu s ústavou, ve skutečnosti ale celý proces provázel tvrdý nátlak na politiky včetně prezidenta Edvarda Beneše. Na vytlačení ostatních stran se KSČ, nejsilnější česká strana po volbách v roce 1946, pečlivě připravovala.
     Komentáře
  • Historie Plus

    27 min

    Podcast
    Američané a únor 1948 v Československu: naivita a špatný odhad situace

    Před 26 dny

    ·

    27 minut

    Pro Američany bylo poválečné Československo politickou laboratoří. Začteme se do odtajněných amerických diplomatických depeší z klíčového období před i během února 1948. Vyplývá z nich až překvapivá naivita, s jakou Američané vývoj v Praze sledovali a hodnotili.
     Komentáře
  • Historie Plus

    25 min

    Podcast
    Před 75 lety se Klement Gottwald vrátil z hradu, aby si před svými příznivci mohl vychutnat vítězství komunismu v Československu

    Před 26 dny

    ·

    25 minut

    Jak se dělník a zapálený revoluční redaktor dostal do vedení KSČ, když mu v cestě do nejvyšší stranické funkce stál Bohumil Jílek. Soubojem Klementa Gottwalda o post generálního tajemníka strany nás provede Jiří Zeman.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Záhada Gottwaldovy beranice: Půjčil mu ji pro slavnou fotografii popravený politik?

    Před 26 dny
    Slavný snímek předsedy vlády a KSČ Klementa Gottwalda pronášejícího v únoru 1948 projev „po návratu z Hradu“ existuje ve dvou podobách. Zatímco v původní verzi je na balkoně obklopen soudruhy v čele s náměstkem ministra zahraničí Vladimírem Clementisem, po obvinění tohoto politika z protistátní činnosti a následné popravě se před objektivem ocitá sám jen s neznámým mužem v klobouku zakrytým mikrofony, který na původní fotce pro změnu vůbec nebyl.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Pád do totality. Beneš s Masarykem před Únorem 48 nečekali, že z komunistů budou gangsteři

    Před 26 dny
    Přesně před 75 lety došlo ke komunistickému puči. K jeho hladkému průběhu pomohla i chybná rozhodnutí Edvarda Beneše, Jana Masaryka a demokratických ministrů. Historik Libor Svoboda v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, zda tehdejší prezident republiky a veřejností zbožňovaný syn TGM mohli pádu do totality zabránit. Ale i proč byl dlouho oslavovaný Vítězný únor ve skutečnosti protiústavní.
     Komentáře
  • Ruik

    Skončila kvalifikace na letní MS žen ve fotbale. Které výběry sázkové kanceláře favorizují na titul?

    Před 26 dny
    Austrálie a Nový Zéland budou na přelomu července a srpna pořádat deváté mistrovství světa žen ve fotbale. I ženský fotbal pořádá svoji vrcholnou akci jednou za čtyři roky, oproti tomu mužskému se však čtyřleté cykly střídají na liché roky. Na šampionátu se zároveň poprvé v historii představí celkem třicet dva týmů.
     Komentáře
  • Ruik

    Okénko minulosti: Akční výbor ´Vítězného února 1948´ zlikvidoval volené vedení fotbalu

    Před 26 dny
    V pátek 27. února 1948, hned dva dny poté, kdy se předseda Komunistické strany Československa a předseda vlády Klement Gottwald vrátil z Hradu od prezidenta republiky Edvarda Beneše a oznámil na Staroměstském náměstí v Praze desetitisícům shromážděných ´vítězství pracujícího lidu´, nastaly ve fotbalové struktuře zásadní změny.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Komunistům stačily dva dny. Jak se likvidoval buržoazní fotbal

    Před 26 dny
    Od ‚Vítězného února 1948‘, kdy komunisté převzali moc v Československu, uběhlo 75 let. Jejich zrůdné zásahy poškodily nejen politiku a hospodářství, ale i fotbal. „Podezřelá hra buržoazního původu“ pocítila zásahy okamžitě.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Vítězný únor 1948: Převrat, který na 40 let uvrhl zemi do temnoty

    Před 26 dny
    Od komunistického puče v roce 1948 letos uplynulo tři čtvrtě století. Seznam Zprávy s pomocí historika Jiřího Kociana zmapovaly nejen únorové události, ale i příčiny, které k nim vedly.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Před 75 lety začal komunistický převrat. ‚Hrozila občanská válka i zásah Sovětů,‘ míní historik

    Před 26 dny
    Před 75 lety komunisté definitivně převzali moc v Československu. „Právě se vracím z Hradu od prezidenta republiky.“ Tak začal 25. února 1948 svůj projev k plnému Václavském náměstí šéf komunistické strany a předseda vlády Klement Gottwald. Komunistický převrat uvrhl Československo na dalších více než 40 let do totality a izolace.
     Komentáře
  • Novinky

    KOMENTÁŘ: Únor bílý, suchý a vítězný

    Před 26 dny
    Před pětasedmdesáti lety komunisté převzali v Československu moc a Únor, který psali s velkým Ú, získal přídomek vítězný. Přestože tehdy ještě platila pranostika únor bílý, pole sílí, neboť se oteplování neprojevovalo, dali mu jinou symboliku, jak ukazují verše „ať třeba sněží na rafije, náš Únor patří do jara“. Nyní se to, čemu říkali komunisté únorové vítězství, myšleno tedy z jejich pohledu, občas označuje za puč, ale to není přesné.
     Komentáře
  • Deník

    Jak vypadal takzvaný Vítězný únor? Jako v komunistických seriálech to nebylo

    Před 27 dny
    „Právě se vracím z Hradu…“ Tato slova Klementa Gottwalda ze dne 25. února 1948 znějí snad v každém filmu a seriálu ze socialistické éry, který se únorovými událostmi zabýval. Všechna tato díla ztvárňovala tento den jako vítězství „těch hodných“ nad „zlými“. Realita ale byla opačná.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Gottwaldova finální bitva: Stáhli kalhoty a vy jste je prostě kopli. Výročí Jakuba Vosáhla

    Před 27 dny
    Poslední bitva vzplála, dejme se na pochod… Slova Internacionály, hymny mezinárodního komunistického hnutí, zní ve středu 25. února 1948 hlasitěji a zlověstněji, než kdy dříve. Únorová vládní krize byla poslední a rozhodující bitvou Klementa Gottwalda, kterou završoval svůj dvacetiletý boj o absolutní nadvládu KSČ. A po šesti dnech mělo nastat velké finále.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Dělnická „elita“ na Hradě aneb Směšná milostpaní, mariáš a potoky vodky. Tajnosti slavných

    Před 1 měsícem
    VIDEO Po převzetí moci komunisty před pětasedmdesáti lety došla řada i na novou První dámu, laťka ale byla nastavena příliš vysoko. Nevzdělaná, korpulentní matróna bez špetky vkusu ale neměla sebemenší šanci se k ní byť jen přiblížit.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Gottwaldova finální bitva: budeme z něj zaživa řezat řemeny. Výročí Jakuba Vosáhla

    Před 1 měsícem
    Jakub Vosáhlo popsal ve třech článcích mimořádně tragické události pro naši zemi v únoru 1948, od nichž právě uplynulo 75 let. Dnes přichází díl druhý. „Právě se vracím z Hradu“. Slova Klementa Gottwalda, která se nám vybaví při zmínce o Únoru 1948 asi jako první. Stejně jako bizarní historka o půjčené čepici a retušování Vlado Clementise, který stál na balkóně vedle něj. Před 75 lety ztratili Češi a Slováci na dlouhá desetiletí svobodu. Připomeňme si, jak se to mohlo stát, abychom si tuto lekci nemuseli opakovat.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Gottwaldova finální bitva: legenda o příteli na východě. Výročí Jakuba Vosáhla

    Před 1 měsícem
    „Právě se vracím z Hradu“. Slova Klementa Gottwalda, která se nám vybaví při zmínce o Únoru 1948 asi jako první. Stejně jako bizarní historka o půjčené čepici a retušování Vlada Clementise, který stál na balkóně vedle něj. Před 75 lety ztratili Češi a Slováci na dlouhá desetiletí svobodu. Připomeňme si, jak se to mohlo stát, abychom si tuto lekci nemuseli opakovat. Tak zvaný Vítězný únor dnes poprvé.
     Komentáře
  • Novinky

    „Nuselák“ slaví 50 let. S kamerou jsme se podívali do jeho útrob

    Před 1 měsícem
    Před půlstoletím, 22. února 1973, byl otevřen Nuselský most, tyčící se v průměru 42,5 metru nad Nuselským údolím. Novinky s kamerou vyrazily za Janem Vítkem (97), posledním žijícím architektem, který se na stavbě podílel. Podle jeho návrhů se sice postavily stovky mostů, tento ale byl pro něj, ostatně jako pro celou Prahu, výjimečným milníkem.
     Komentáře
  • Extra

    Nuselský most stojí už 50 let: Na místě sebevrahů skončil i syn Hurikána Dalibora Jandy

    Před 1 měsícem
    Nuselský most neboli Nuselák, který slaví 50 let od otevření, patří k jedné ze stěžejních staveb pražského dopravního systému. Jedná se o nejvytíženější most v Praze i celém Česku, denně po něm projedou tisíce aut. Má však i stinnou stránku, často je spojován se sebevraždami. Vyhasl zde život i syna Dalibora Jandy, o jehož smrti psal tehdy iDnes.
     Komentáře
  • Lifee

    Nuselský most slaví 50 let: Zuby si na něm vylámali i nacističtí architekti, dlouho nesl jméno Klementa Gottwalda

    Před 1 měsícem
    Nuselský most patří mezi nejznámější stavby nejen v Praze, ale také v České republice. Klene se nad Nuselským údolím a i když se o něm začalo uvažovat už na začátku 20. století, do provozu byl uveden 22. února 1973.
     Komentáře
  • Pražský deník

    Nuselský most stojí už půl století. Skokem z něj ukončily svůj život stovky lidí

    Před 1 měsícem
    /VIDEO, FOTOGALERIE/ Paráda to tenkrát byla náramná. V čele defilovali příslušníci tehdejších Lidových milicí se samopaly, za nimi kráčeli představitelé „strany a státu“, jak se tehdy říkalo. Pásku stříhal osobně generální tajemník Ústředního výboru komunistické strany Československa Gustáv Husák a přítomen byl i tehdejší prezident republiky Ludvík Svoboda. Slavnostně otevřeli most nad Nuselským údolím, který při svém zrodu dostal jméno po Klementu Gottwaldovi; jednom z otců domácího komunismu.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Byla to chyba Beneše, nebo měl strach? Dějiny komunistického puče mohly kráčet jinak

    Před 5 roky
    Pohled na události února 1948 dlouho ovlivňoval názor, že šlo o brilantní taktiku Klementa Gottwalda...
     Komentáře
Reklama