Zavřít
Klement Gottwald

Klement Gottwald

Nejnovější články na Seznamu na téma Klement Gottwald
  • Krajské listy

    Tomáš Holý kaskadérem a jak Altona pokousala kočka. Vzpomínky na milovaného dětského herce VIII

    Před 9 dny
    „Natáčení filmu Prázdniny pro psa začalo 20. 5. 1980. Krátce před natáčením mně Tomáš Holý pohnutým hlasem oznámil, že se jeho milovaný Alton ztratil. Byla jsem zoufalá. O to větší byla má radost, když mi o pár dní později veselým hlasem volal, že se pes našel. Bylo to pro mne stejně neuvěřitelné jako to, že se ztratil,“ vzpomíná režisérka Jaroslava Vošmiková a pokračuje:
     Komentáře
  • Názory a argumenty

    26 min

    Podcast
    Poslechněte si všechny středeční komentáře s Janem Bednářem

    Před 12 dny

    ·

    26 minut

    Přidejte učitelům? Na dluh a za nejasným účelem. Osud ministra spravedlnosti Blažka není pouze v rukou ODS. Republikáni jsou na křižovatce. A ještě tam chvíli zůstanou. Elon Musk: Duch i karikatura dnešní doby. Co dojednal Kim Čong-un v Rusku.
     Komentáře
  • MovieZone

    Doznání: V.I.M.

    Před 15 dny
    Přiznání je nejvyšší forma sebekritiky. Sebekritika je hlavní mocí komunistů.
     Komentáře
  • Proženy

    Aneuryzma je skrytý zabiják, ale dá se mu částečně předcházet

    Před 20 dny
    Aneuryzma je patologické vyboulení cévy neboli výduť. Nejvíce postihuje aortu a mozkové tepny. Zrada číhá v tom, že tento zdravotní problém často probíhá skrytě. Pacienty netrápí žádné viditelné příznaky, ale pokud aneuryzma praskne, nastává život ohrožující komplikace. Na co si dát pozor?
     Komentáře
  • Forum 24

    Skoro všichni naši prezidenti někdy nosili vojenskou uniformu. Petr Pavel ji teď neobléká

    Před 23 dny
    Dva z československých a českých prezidentů byli během svého života profesionálními vojáky a dotáhli to na armádního generála. Kromě Ludvíka Svobody a Petra Pavla se ale s uniformou setkali i další z…
     Komentáře
  • i60

    Do školních škamen za ostnatým drátem

    Před 25 dny
    Tento týden začal, patrně k nelibosti naprosté většiny žáků a studentů, nový školní rok a s ním i koloběh úkolů, testů, zkoušení a učení. Co je dnes samozřejmostí, bylo pro československé uprchlíky před pětasedmdesáti lety velkým luxusem.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Piráti čelí ostré kritice za „cenzuru“ rebelky Michailidu. Jste trapáci, vzkázal Zahradil

    Před 29 dny
    Mezi Piráty se rozhořel další vnitrostranický spor. Některých členů se dotkla skutečnost, že na jednom z propagačních bannerů chybí fotografie stranické expertky na legalizaci či regulaci psychotropních látek Jany Michailidu. Jde o účelový manévr a ignorování zásluh političky, která je považována za rebelku nejmenší vládní strany? Piráty za jejich jednání ostře zkritizoval i europoslanec Jan Zahradil (ODS) – označil je za „trapáky“.
     Komentáře
  • iRozhlas

    ‚Řídit tank? Má to dvě páky,‘ vzpomíná vojačka. Zapojit ženy do armády se před 70 lety nezdařilo

    Před 1 měsícem
    Zkusila si řídit tank, naučila se skládat střelné zbraně a trénovaly ji také jako radistku. Dnes 92letá Alena Hurychová z Jihlavy absolvovala na počátku 50. let vojenskou přípravu, kterou pro studentky tělocviku zavedl tehdejší komunistický ministr obrany Alexej Čepička. Jeho experiment s větším zapojením žen do armády ale před 70 lety skončil neúspěchem.
     Komentáře
  • Lifee

    Hrdinně proti komunismu: Příběh Ondřeje Stavinohy, který vyhodil do povětří sochu Klementa Gottwalda

    Před 1 měsícem
    Nikoho by asi tehdy nenapadlo, že k něčemu takovému dojde, ale přesto se to stalo. Před 45 lety se ale několik mladíků rozhodlo, že z přímbramského náměstí odstraní sochu strůjce komunistického převratu a zarytého milovníka vodky a Stalina, Klému Gottwalda, který se tak pěkně na pár sekund po explozi proletěl vzduchem.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Město přesunulo pamětní desku vojáka SSSR. Najednou je to špatně, zní kritika

    Před 1 měsícem
    Odejmutí čestného občanství Klementu Gottwaldovi, neúspěšné přejmenování ulice po agentovi tajné policie NKVD nebo přesunutí pamětní desky rudoarmějce. V Dobříši řeší jeden historický případ za druhým.
     Komentáře
  • Super

    Bratr Jiřiny Švorcové recitoval na schůzích, šéfoval Národnímu, ale zemřel v zapomnění. Soudruzi se na něj vykašlali

    Před 1 měsícem
    Když v roce 2011 vešel do smuteční síně Strašnického krematoria, aby se rozloučil se svou zesnulou mladší sestrou, ocitl se v bizarní společnosti: Bývalý československý šéfkomunista Milouš Jakeš, jeho někdejší podřízený – místodržitel pro hlavní město – Miroslav Štěpán a další kdysi významné postavy dávno svrženého režimu…
     Komentáře
  • Jan Ziegler
    naSeznam Médium

    Komunistické zdravotnictví, mizerné a plné korupce

    Před 1 měsícem
    O zdravotní péči v éře socialismu se často povídají báchorky, jak prý bylo skvělé, skutečnost však byla daleko horší, za moc nestálo. Pravdu je dobré a nutné si připomínat.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Spravedlivá odplata za nenávist k socialismu, velebil tisk rozhodnutí soudce Fremra

    Před 1 měsícem
    Ačkoliv Robert Fremr v červencovém otevřeném dopise senátorům tvrdil, že soudní proces Olšanské hřbitovy z počátku léta 1988 probíhal „standardně a neúčastnila se ho žádná organizovaná veřejnost, ani neprobíhalo filmování procesu“, dobové sdělovací prostředky dosvědčují opak. Mediální kampaň dokonce připomínala padesátá léta, podílela se na ní televize, rozhlas i všechny tehdejší deníky, včetně liberálnějšího Svobodného slova, Mladé fronty nebo Večerníku Praha.
     Komentáře
  • Příbram

    Vedení Dobříše nechalo přesunout pamětní desku rudoarmějce, nezemřel v boji

    Před 1 měsícem
    Pamětní deska rudoarmějce u dobříšského zámku byla po 45 letech přemístěna. Nadporučík Alexandr Fjodorovič Saveljev nezemřel při bojích, jak pamětní deska uvádí, ale po pádu z auta.
     Komentáře
  • Příbram

    Vedení Dobříše nechalo přesunout pamětní desku rudoarmějce, nezemřel v boji Dobříš

    Před 1 měsícem
    Pamětní deska rudoarmějce u dobříšského zámku byla po 45 letech přemístěna. Nadporučík Alexandr Fjodorovič Saveljev nezemřel při bojích, jak pamětní deska uvádí, ale po pádu z auta.
     Komentáře
  • Příbram

    Přesun pamětní desky rudoarmějce od dobříšského zámku na hřbitov je opodstatněný

    Před 1 měsícem
    Pamětní deska rudoarmějce u dobříšského zámku byla po 45 letech přemístěna. Nadporučík Alexandr Fjodorovič Saveljev nezemřel při bojích, jak pamětní deska uvádí, ale po pádu z auta.
     Komentáře
  • Josef Machů
    naSeznam Médium

    Dobré ráno, Brno. Měla by primátorka rezignovat kvůli staré fotografii?

    Před 2 měsíci
    Jak to, že se bývalí prezidenti mohli beztrestně opíjet na veřejnosti a prošlo jim to a teď vzbudila takový rozruch pochybná fotografie brněnské primátorky ve městě v nočních hodinách s mladými lidmi?
     Komentáře
  • Forum 24

    Nad dějinami se nevyhrává. Kundera jako světový romanopisec a české trauma

    Před 2 měsíci
    ESEJ / Jeho skon dne 11. července spustil lavinu všeho možného. Nechybělo uznání (světový prozaik), hrdost (proslavil nás v cizině), úcta (velké a proměnlivé dílo; brilantní intelekt), neutrální tvrze…
     Komentáře
  • Žena-in

    Jihočeský kraj je plný zajímavých mostů: Nejstarší český stojící most či most nevšedního vzhledu

    Před 2 měsíci
    Pokud vás fascinují krásné kamenné mosty, či zajímavé architektonické útvary, navštivte Jihočeský kraj, který je jich plný. Nejkrásnější města jižních Čech se mohou pochlubit jak nádhernými kamennými klasikami, tak i například jednou zvláštností v Českých Budějovicích.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Kdyby každá informace musela být ověřená, neexistovala by kultura, aneb neberte mi, co jste mi nedali. Můj vlastní rozum. Monitor Jana Paula

    Před 2 měsíci
    Když Mikuláš Koperník v roce 1543 lidstvu sdělil, že Země obíhá kolem Slunce, zcela tím naboural dosavadní nevyvratitelnou představu, že je naše planeta středem vesmíru. Tehdy nebyl nikdo, kdo by Koperníkovu informaci ověřil, až o mnoho desítek let později matematik a hvězdář Johannes Kepler. Lidskou kulturu ale také utvářely informace, které se ani ověřit nedají, a tak má například intuice v životě lidí stejnou důležitost, jako empirie. Dokonce bych řekl, že intuice předchází zkušenosti.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Slánský, Laušman a Škutina: Političtí vězni tří komunistických prezidentů

    Před 2 měsíci
    Prezidentův vězeň, tak se jmenuje kniha publicisty a spisovatele Vladimíra Škutiny. On sám tím mínil Antonína Novotného.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Komunisti před válkou tak jednotní nebyli. Neúspěšná demonstrace ale pomohla bolševikům

    Před 2 měsíci
    Kupředu levá, praví naše dějiny. V době od založení KSČ do Sametové revoluce se ve vedení strany vystřídalo hned jedenáct předsedů. Zakladatel strany Bohumír Šmeral se jím ale nikdy nestal. Jednou z nejvýraznějších rudých postav vůbec je Klement Gottwald, který nechal popravit generálního tajemníka Rudolfa Stránského. Co se ale odehrávalo před Vítězným únorem, který zásadním způsobem ovlivnil naše dějiny a směřování české země? Důležitou roli v tom hrála neúspěšná demonstrace, která se konala přesně před 95 lety.
     Komentáře
  • Forum 24

    To jsou paradoxy. Agrofert loni zdvojnásobil zisk, zatímco Babiš strašil zánikem průmyslu

    Před 2 měsíci
    KOMENTÁŘ / Skupině Agrofert se loni nebývale dařilo. Dosáhla nejvyšších tržeb a zisku ve své historii. Andrej Babiš může být spokojený, nicméně znovu prokázal tradiční sklony k bájné lhavosti. Ještě l…
     Komentáře
  • Čtidoma

    Památník na Vítkově: Masaryk odmítl být faraonem, komunisté tlejícího Gottwalda raději spálili

    Před 3 měsíci
    Vítkov je pro nás symbolické místo. Ovšem komunisté si dějiny vyložili po svém. Co na tom, že tu Jan Žižka vyhrál slavnou bitvu a legionářům se zde postavil monumentální pomník. Pocta hrdinům byla za socialismu zcela zničena. Neslavné poslední místo odpočinku zde našel první dělnický prezident Klement Gottwald.
     Komentáře
  • Sport

    Přes 60 let patří k nejslavnějším sportovním akcím Česka. Ostravská Zlatá tretra zažila světové rekordy i pád na dno

    Před 3 měsíci
    Nejpopulárnější český atletický závod, jehož se účastní ty největší hvězdy světa. Mítink, který byl zařazen do Dědictví světové atletiky. A také soutěž, která pravidelně hlásí vyprodané fanouškovské ochozy. To vše je Zlatá tretra Ostrava. Jaká je její stručná historie a kdo drží historické rekordy?
     Komentáře
  • Krajské listy

    Ke kauze Bednářová. Neděle Tomáše Vodvářky

    Před 3 měsíci
    Padl rozsudek, který osvobodil učitelku Bednářovou, jež byla před soudem za šíření dezinformací ohledně války na Ukrajině.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    20 min

    Podcast
    Batman. Michael Keaton chtěl roli odmítnout, aby mohl chodit na baseball

    Před 3 měsíci

    ·

    20 minut

    Nejslavnější film o Batmanovi od režiséra Tima Burtona měl v USA premiéru 23. června 1989. Fanoušci se rozčilovali, že hlavní roli dostal Michael Keaton. Ten ji chtěl dokonce sám odmítnout, aby mohl chodit na play-offové zápasy baseballového týmu Pittsburgh Pirates. Naštěstí tým nepostoupil. Keaton si tak postavu zahrál i v pokračování Batman se vrací. Jak Batman vznikl? Kdo ho hrál jako první a kdo jako poslední? A kdy se na příbězích netopýřího muže začali podílet Češi?
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    20 min

    Podcast
    Poprava Heliodora Píky. Oprátka místo vyznamenání

    Před 3 měsíci

    ·

    20 minut

    Musel zemřít, aby se Klement Gottwald mohl stát prezidentem. I tak lze vykládat osud Heliodora Píky. Divizní generál byl v roce 1948 tak vlivnou a uznávanou osobností, že mohl komunistům zhatit únorový puč. Proto byl nemilosrdně umlčen. Za svou vlast nasazoval život ve dvou světových válkách. Získal nepočítaně vyznamenání, prosadil se také na diplomatické scéně. Vždy si zakládal na hodnotách jako čest, svoboda a demokracie.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    20 min

    Podcast
    Poprava Heliodora Píky. Oprátka místo vyznamenání

    Před 3 měsíci

    ·

    20 minut

    Musel zemřít, aby se Klement Gottwald mohl stát prezidentem. I tak lze vykládat osud Heliodora Píky. Divizní generál byl v roce 1948 tak vlivnou a uznávanou osobností, že mohl komunistům zhatit únorový puč. Proto byl nemilosrdně umlčen. Za svou vlast nasazoval život ve dvou světových válkách. Získal nepočítaně vyznamenání, prosadil se také na diplomatické scéně. Vždy si zakládal na hodnotách jako čest, svoboda a demokracie.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Marie Švermová: Oddaná soudružka, kterou její strana uvěznila a mučila. Od stalinismu k podpisu Charty 77

    Před 3 měsíci
    Pokud bychom měli hovořit o oddanosti a věrnosti své „rodné“ straně (KSČ), volba by jistě padla na Marii Švermovou. Vzornou revolucionářku však po roce 1945 nečekala závratná kariéra a sláva, ale naopak vězení. Švermová pak prodělala další vývoj, který ji zavedl až na druhou stranu barikády, neboť se stala signatářkou Charty 77 a vymezila se proti komunistickému režimu.
     Komentáře
  • FinTag

    V aukci se prodaly hodinky, které dal prezident Beneš příteli Smutnému

    Před 3 měsíci
    Na Aukru se v květnu prodaly zlaté kapesní hodinky prezidenta Dr. Edvarda Beneše značky Movado za 150 tisíc korun. Anebo jinak: Prodaly se hodinky, které v roce 1938 věnoval prezident Beneš svému kancléři a příteli Jaromíru Smutnému.
     Komentáře
  • Lifee

    Milovník vodky Klement Gottwald: Jeho žena Marta mu ji ředila vodou, sama se jí prolévala

    Před 3 měsíci
    Byla to velká sláva (tedy jak pro koho). Psal se 14. červen roku 1948 a Klement Gottwald řečený Kléma se stal československým prezidentem. Po jeho boku mu věrně stála jeho žena "Martička". Jejich soužítí bylo ale minimálně bizarní. Stejně jako to, co se dělo s jeho ostatky po nabalzamování.
     Komentáře
  • Deník

    Abdikace Edvarda Beneše: V únoru KSČ ustoupil, ohledně ústavy se ale vzepřel

    Před 3 měsíci
    Československému prezidentu Edvardu Benešovi jeho kritici dodnes vyčítají, že podobně jako v roce 1938, ani o deset let později nečelil dostatečně rozhodně požadavkům rozpínajícího se diktátorského režimu a nakonec se mu podvolil. Je však třeba dodat, že v roce 1948 již zápolil s těžce podlomeným zdravím – a že se komunistům nakonec vzepřel.
     Komentáře
  • i60

    Proč právě dada?

    Před 3 měsíci
    Už pár dní chodím kolem nové sochy umístěné před vstupem do Zámecké zahrady, oblíbeného vycházkového místa lázeňských hostů i místních obyvatel. Socha mě fascinuje svojí nesourodostí, je anonymní, zajímavá jednotlivými částmi.
     Komentáře
  • Forum 24

    Bojovat za mír pod ruskými vlajkami je jako hlásat bratrství národů s hákovými kříži

    Před 4 měsíci
    KOMENTÁŘ / Na komunistickou demonstraci si někteří lidé donesli ruské vlajky. Co tím dávají najevo, je celkem jasné. Donesli si vlajky státu, který vede agresivní válku. Ukrajinské vlajky si nepřinesl…
     Komentáře
  • Patriot magazín

    Pátrání po osudech Jana Prokeše odhalilo řadu zjištění

    Před 4 měsíci
    ​Byl prvním českým starostou Moravské Ostravy a s jeho jménem je spojen významný rozvoj města, budování obytných domů, rozšiřování vodovodů a kanalizační sítě, výstavba silnic, nových škol, krematoria či kulturních institucí jako Dům umění. Inicioval rozsáhlou rekonstrukci městských jatek a díky němu získala Ostrava největší radniční budovu s nejvyšší radní věží v zemi.
     Komentáře
  • Michaela Hanelová
    naSeznam Médium

    Počátky televize v ČSR: Soudruzi, soudružky, můžeme začít vysílat, znělo v pravidelném vysílání

    Před 4 měsíci
    1. května 1953 se v československých domácnostech poprvé rozzářily televizní obrazovky. Počátky média, které se později stalo dominantním, provázely technické problémy a nadšení. Nahlédněte s námi do zákulisí a připomeňte si nejdůležitější milníky.
     Komentáře
  • Opera Plus

    Nová záslužná publikace 75 let Pražského jara, kterou lze jednoduše označit – skvělá!

    Před 4 měsíci
    Dnes se koná slavnostní zahájení Pražského jara a my vám přinášíme recenzi na novou knihu s názvem 75 let Pražského jara. Pročtení a prolistování dává mnoho informací, velkou reflexi dramatického dvacátého století i mnoho impulsů, jak svědomitě a bohatě žít.
     Komentáře
  • kvaj
    naSeznam Médium

    A hle! Svět celý zdrtil vůdce slepý…

    Před 4 měsíci
    Na pražském kopci Vítkov stojí od roku 1933, kdy byl dokončen, Národní památník s obrovskou jezdeckou sochou husitského vojevůdce Jana Žižky z Trocnova, symbolem našich bojových vítězství.
     Komentáře
  • Forum 24

    Veřejnoprávní mlčení. Jak oslavit výročí České televize a nezmínit totalitu

    Před 5 měsíci
    KOMENTÁŘ / Česká televize oslavila 1. května 2023 významné výročí. Před sedmdesáti lety, 1. května 1953, poprvé lidé mohli sledovat vysílání tehdy Československé televize. Úctyhodná doba, řeknete si m…
     Komentáře
  • Aktuálně

    Závod míru byl výlohou východního bloku, politika však často převážila sport

    Před 5 měsíci
    Cyklistický Závod míru patřil desítky let k chloubám amatérské cyklistiky a svého času byl zřejmě nejvýznamnější středoevropskou cyklistickou akcí.
     Komentáře
  • Archiv Plus

    24 min

    Podcast
    Ten, kdo stojí na chodníku, nemiluje republiku! Prvomájové průvody v rozhlasovém archivu

    Před 5 měsíci

    ·

    24 minut

    Mezi zásadní dny komunistického režimu patřil jednoznačně 1. máj – Svátek práce. V režimu, kde byli lidé redukováni na pracující a kde se zdravilo „práci čest“, to bylo pochopitelné. (Repríza z roku 2020.)
     Komentáře
  • Krajské listy

    Od nejlepšího Švandy dudáka všech dob až po Klementa Gottwalda. Tajnosti slavných

    Před 5 měsíci
    FOTO / VIDEO Po návratu ze Slovenska Jiří Dohnal nejprve hostoval na pozvání režiséra Jana Bora v pražském Komorním divadle a v roce 1935 se stal konečně řádným členem činoherního souboru Národního divadla. (Pokračování z pátku 28. dubna)
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Fialova vláda jako ta nejhorší od 1918? S prvorepublikovými se nemůže srovnávat, říká historik

    Před 5 měsíci
    Poslanec Martin Kolovratník (ANO) ve čtvrtečním vysílání CNN prima NEWS prohlásil, že je vláda Petra Fialy (ODS) možná nejhorší od roku 1918. Podle historika Jaroslava Šebka je tvrzení absurdní. Připomněl protektorátní a komunistické vlády, za nichž byly zmařeny tisíce životů. Připomíná navíc, že také demokratické kabinety první republiky byly objektivně mnohem horší než ty současné, jelikož nedokázaly řešit sociální a národnostní problémy. Sám politik považuje svoje slova za nadsázku.
     Komentáře
  • Sousedé

    15 min

    Podcast
    Klement Gottwald v NDR. Alois Bräutigam ze Sokolovska, komunistický činovník v Erfurtu

    Před 5 měsíci

    ·

    15 minut

    Poslední dubnové Sousedy zahajujeme rubrikou Archivní návraty, ve kterém vždy jednou za měsíc vybíráme německojazyčné nahrávky z rozhlasového archivu. Tentokrát to je nahrávka z roku 1952.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Dostal padáka, takže svůj sen musel zabalit. Do romantického žalu se položil naplno, jíst se ale musí. Tajnosti slavných

    Před 5 měsíci
    Miloval technické vychytávky a snil o dráze konstruktéra, jeho životní pány ale navždy zničila hospodářská krize. A tak se proměnil v neodolatelného milovníka, na kterého stály fanynky frontu.
     Komentáře
  • Jihlavská Drbna

    Rodák z Hroznatína Ludvík Svoboda byl před 73 lety odvolán z ministerské funkce, nahradil ho Alexej Čepička

    Před 5 měsíci
    Přesně před 73 lety, tedy 25. dubna 1950, byl v Československu odvolán ministr národní obrany Ludvík Svoboda. Tohoto muže, rodáka z Hroznatína na Třebíčsku, většina zná asi hlavně jako sedmého československého prezidenta. Coby ministr působil mezi lety 1945 až 1950. Svobodu ve funkci ministra v roce 1950 nahradil zeť Klementa Gottwalda Alexej Čepička.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Dominanta pražských Nuslí stojí už 50 let: Kromě desítek tisíc aut unese i těžké vlaky metra

    Před 5 měsíci
    Je to nejrušnější most v Česku. Projede po něm na osmdesát tisíc aut denně a vnitřkem vede linka metra C. Nuselský most v Praze je zkrátka naprosto zásadní dopravní stavba, která navíc nedávno oslavila kulaté výročí. Uplynulo totiž 50 let od chvíle, kdy byl takzvaný Nuselák otevřen.
     Komentáře
  • Hlídací pes

    „Buržoazní pavědy“ se režimu nehodily. Oslím můstkem k sociologii byl vědecký komunismus

    Před 5 měsíci
    Výraz „buržoazní pavěda“ k nám doputoval ze Sovětského svazu, jde o přesný překlad ruského „buržuaznaja lženauka“. Označoval vědní obory, které se marxistům-leninistům z různých důvodů nehodily do krámu. Na černou listinu byla zařazena třeba sociologie, kybernetika, srovnávací lingvistika nebo geopolitika. Pěstování pomerančů na Sibiři, proměna jarní pšenice v pšenici ozimou, nebo dokonce v žito, skokové zvyšování tučnosti mléka.
     Komentáře
  • Deník

    Kněží na kandidátce Národní fronty? Ne, řekl jasně Čepičkovi arcibiskup Beran

    Před 5 měsíci
    Psal se 22. duben 1948. Českoslovenští komunisté drželi už dva měsíce uchvácenou moc a připravovali se na blížící se parlamentní volby, naplánované na 30. května. V zemi však panoval k jejich metodám stále značný odpor. Jednou z mocných institucí, kterou potřebovali dostat pod svůj vliv, byla katolická církev. A její arcibiskup se bránil.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Komunista Václav Kopecký: Zapálený stalinista a Gottwaldův přítel. Ideologovi s břitkým humorem vystrojili státní pohřeb

    Před 5 měsíci
    V dějinách KSČ se vystřídalo mnoho funkcionářů, ať už více či méně zapamatovatelných. Jedním z těch výraznějších je bezesporu stranický ideolog, stalinista a – můžeme říct – i fanatický propagandista Václav Kopecký, který stál věrně po boku Klementa Gottwalda.
     Komentáře
  • Michaela Hanelová
    naSeznam Médium

    Gottwald a Stalin měli stejného koníčka: Milovali alkohol, kouřili doutníky a stali se tyrany národa

    Před 5 měsíci
    Stalin i šéf československých komunistů Klement Gottwald, jehož úřední období bylo v letech 1948 až 1953 měli opravdu mnoho společného. Kromě stejného zájmu pro tehdejší režim oba dva ve velkém holdovali alkoholu a kouřili dýmku. Bohužel ne míru.
     Komentáře
  • Epeníze

    Dělník fotbalu Berbr: Cítí se nevinen, ale kapříci zřejmě pluli dle jeho not

    Před 5 měsíci
    Nejen příznivci fotbalu v posledních dnech bedlivě sledují soudní jednání s bývalým funkcionářem Romanem Berbrem. Tento kdysi mocný muž českého fotbalu dokázal vše řídit a ovládat jakousi chobotnici, která fungovala tak, jak měla. Tedy podle něj samotného a jeho pravidel. Podle slov mnohých to místopředseda fotbalové asociace s těmi, kteří mu nešli na ruku, docela uměl. Fakticky byli vždy elegantně odstaveni na druhou kolej a jelo se dál. Náčelník, jak si nechával Berbr říkat, nejspíše vše řídil, nicméně nyní u soudu veškerá obvinění odmítá. Byl tady prakticky jen oním dělníkem fotbalu? Těžko. O žádného nosiče vody se nejednalo.
     Komentáře
  • Echo24

    Výpravy Jiřího Peňáse na moravském turné. Navštíví Vyškov a svůj rodný Prostějov

    Před 5 měsíci
    Redaktor časopisu Jiří Peňás se tento týden objeví ve dvou moravských městech. Říká, že to jsou města, ke kterým má zvláštní a protichůdný vztah. Ve Vyškově vlastně doposud nikdy pořádně nebyl, takže si ho zatím nemohl vytvořit, zatímco v Prostějově se narodil a prožil rané dětství: říká, že tam jako dvouletý zažil příjezd ruských tanků v srpnu 1968. A že to je jeho první životní vzpomínka. Na obou místech bude nejspíš mluvit o svém vztahu k Moravě, o své cestě životem, o tajemstvích světa…
     Komentáře
  • Filmové vzpomínky

    Filmový historik mluví o natáčení velkolepého snímku Tanková brigáda

    Před 5 měsíci
    Filmový historik vypráví o filmu Tanková brigáda.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Genetika je „buržoazní pavěda“. Pomýlení vědci: sociologové, kybernetici a další

    Před 5 měsíci
    Výraz „buržoazní pavěda“ k nám doputoval ze Sovětského svazu, jde o přesný překlad ruského „buržuaznaja lženauka“. Označoval vědní obory, které se marxistům-leninistům z různých důvodů nehodily do krámu.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Byli Mašínové hrdinové, nebo vrazi? Chtěli zabít i prezidenta Gottwalda

    Před 5 měsíci
    Mašínové. Odsoudit, nebo velebit? V našich moderních dějinách nenajdeme tak militantní antikomunistickou odbojovou skupinu, jakou byli bratři Mašínové. Česká společnost je vnímá velmi kontroverzně. Jedni hlasitě hájí jejich činnost, druzí se nebojí označit je za kruté vrahy. Kde je pravda a na jaké straně barikády jste vy?
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Poválečný přídělový systém v ČSR: Proč Stalin bránil pomoci ze Západu?

    Před 5 měsíci
    Potravinové lístky a zboží na příděl si spojujeme především s obdobím Protektorátu. Když ale v roce 1945 skončila druhá světová válka, neznamenalo to, že by s ní automaticky vzal za své i přídělový systém.
     Komentáře
  • Dotyk

    Jaký alkohol pili čeští prezidenti a kdo z nich pil nejvíce?

    Před 5 měsíci
    Vínečko, pivečko, panáček? Jeden si dopřává, druhý nepolkne doušek, někteří to s alkoholem občas přeženou, jiní svou míru znají. Jsou tací, kteří popíjení tají, jiní se jím „chlubí“. Jak na tom byli naši prezidenti? Čím a jak často si plnili své pohárky? Co o alkoholu říkali? Možná víte, tušíte...
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Šťastné svátky jara, soudruzi! Jak Gottwald i Husák měnili Velikonoce na oslavu boje o zrno

    Před 5 měsíci
    Šťastné a veselé svátky jara, soudruzi! Tak zněl jeden ze sloganů, kterým se komunisté pokoušeli v éře Gustáva Husáka potlačit Velikonoce, největší křesťanské svátky v roce. Na počátku padesátých let se zase snažili odvést pozornost od Ježíše Krista, třeba velikonoční výstavkou darů Klementu Gottwaldovi. Čtyřicetiletá ideologická masáž ale přinesla ovoce, velikonoční bohoslužby se letos chystalo navštívit jen 16 procent obyvatel Česka.
     Komentáře
Reklama