Zavřít
Listopad 1989

Listopad 1989

Nejnovější články na Seznamu na téma Listopad 1989
  • Liberecká Drbna

    Liberec si připomněl listopad 1989. Městem prošel pochod proti zapomínání

    Před 4 měsíci
    Desítky lidí se ve čtvrtek dopoledne sešly u Památníku obětem komunismu v Parku Paměti národa, aby si připomněly události z listopadu 1989. Jeho účastníci poté vyrazili na pietní pochod proti zapomínání, který končil před libereckou radnicí.
     Komentáře
  • Liberecká Drbna

    LISTOPAD 1989: Do Liberce Sametová revoluce dorazila až o den později

    Před 4 měsíci
    Zatímco v Praze proběhl zásah na Národní třídě a události rychle nabíraly na síle, v Liberci panoval 17. listopadu klid. O tom, co se děje, se první Liberečáci dozvěděli až o den později, kdy na sever Čech dorazil režisér Petr Palouš a místo představení se řešilo, co se v hlavním městě děje. A pak už se události daly do pohybu i ve městě pod Ještědem.
     Komentáře
  • Jihlavský deník

    Hromadná nehoda na D1 ve směru na Brno: srazila se tři auta, dodávka i autobus

    Před 1 rokem
    Dálnici D1 ve směru na Brno uzavřela hromadná nehoda pěti aut a autobusu.
     Komentáře
  • Brněnský deník

    Nové vlakové nádraží v Brně: ve Vaňkovce vystavili jeho 3D model, podívejte se

    Před 1 rokem
    /FOTO/ Návštěvníci brněnské nákupní Galerie Vaňkovka budou mít možnost od 15. ledna do 5. února 2022 zhlédnout výstavu věnovanou novému brněnskému nádraží.
     Komentáře
  • Jihlavský deník

    V Jihlavě prodloužili bílou stopu. Podívejte se, jak si běžkaři užívali trať

    Před 1 rokem
    /FOTO, VIDEO/ Je to tu mnohem lepší než loni u letního kina, trať je delší a členitější, hodnotí trať v jihlavském areálu Český mlýn Matěj Šeknýř z Jihlavy. S přáteli se tam byl projet v neděli dopoledne a patřil k nejrychlejším. „Musí se počítat s tím, že jsou tu ostatní a nejezdit agresivně. Je to tu pro veřejnost a ne pro závodníky,“ soudí.
     Komentáře
  • České stavby

    Sčítání lidu odhalilo i nárůst počtu domů. Za deset let jich přibylo téměř dvě stě tisíc

    Před 1 rokem
    Český statistický úřad zveřejnil první data z loňského Sčítání lidu. Mezi nimi jsou také údaje o počtu domů, jejich stáří a místu výstavby. A jsou rozhodně zajímavé.
     Komentáře
  • Nastartu

    Petr Giacintov: Hory jsou jako ragby, člověka zocelí

    Před 1 rokem
    Když žádal ragbista Petr Giacintov komunistické pohlaváry o možnost hrát v zahraničí, poníženě seděl na chodbě v sídle Pragosportu, mocné organizace, která o tom rozhodovala. Ve stejné době vedle něho čekal na verdikt i hokejový gólman Dominik Hašek.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Hostivice prošla „deRathizací“. Někteří ale na hejtmana stále vzpomínají

    Před 1 rokem
    David Rath se po propuštění z vězení vrátil do svého města, které mu podle mnohých obyvatel vděčí za rozkvět. Hostivice se mezitím snaží žít novou kapitolu.
     Komentáře
  • FMZine

    Goethe-Institut ukazuje sociálně kritické snímky z NDR

    Před 1 rokem
    Jedná se o legendární, s ohledem na dobu a režim progresivní a sociálně kritické snímky.
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    Před 75 lety se v Praze narodil zpěvák a hudebník Michal Tučný

    Před 1 rokem
    Před 75 lety, 11. ledna 1947, se narodil populární zpěvák country music Michal Tučný. "Country je vše, co mám rád," tvrdil muž, který byl nekorunovaným králem této hudební odnože v Česku. Během své kariéry prošel skupinami Rangers, Rivals, Greenhorns, Fešáci či Tučňáci a na trůn české country jej pasovaly hity jako Poslední kovboj, Pověste ho vejš, Báječná ženská, Všichni jsou už v Mexiku nebo Snídaně v trávě.
     Komentáře
  • Deník

    Snobárna nebo výzva k dialogu? Havlova lavička rozdělila Holešov

    Před 1 rokem
    Doslova na dva tábory rozdělila Holešov nová lavička prezidenta Havla, která byla v prosinci slavnostně odhalena na tamním náměstí Dr. E. Beneše, jako připomínka desátého výročí úmrtí bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla.
     Komentáře
  • Forum 24

    Piráti se hádají. Kvůli přesvědčené komunistce ve vlastních řadách

    Před 1 rokem
    Na léty prověřenou radu „mlčeti zlato“ zřejmě v euforii z blížících se vnitrostranických voleb zapomněla jedna z kandidátek do čela strany, Jana Michailidu.
     Komentáře
  • Budějcká Drbna

    Původní Hýlačka u Tábora byla nejstarší dřevěná rozhledna v Česku

    Před 1 rokem
    Dřevěná rozhledna Hýlačka nedaleko Tábora patřila až do ničivého požáru v první den roku 2012 k nejznámějším stavbám svého druhu v České republice. Věž ve tvaru husitské hlásky, postavená podle projektu Theodora Petříka za tehdejších 45.000 korun a otevřená 4. července 1920, se zprvu jmenovala Svoboda, teprve později dostala název podle kopce, na kterém stojí. Za druhé světové války ji zabrali Němci a zřídili na ní leteckou pozorovatelnu. Za socialismu ji užíval Svazarm, který v ní měl radiostanici.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Kontaktní čočky slaví šedesátiny. Jak kousek průhledného gelu usnadnil život brejlounům

    Před 1 rokem
    Měkké kontaktní čočky patří přesně mezi ty vynálezy, za které jejich autor nějakým omylem nezískal Nobelovu cenu. Pro nás brejlouny je Otto Wichterle člověkem, který nás zbavil jha nepohodlných brýlových obrouček a umožnil nám fungovat prakticky bez omezení. Kontaktní čočky za 60 let své existence prodělaly neuvěřitelný vývoj.
     Komentáře
  • Ekolist

    Jaroslav Šebek: Prosadit změny ve Strategickém plánu ČR je v zájmu drtivé většiny českých zemědělců

    Před 1 rokem
    Přestože je v naší zemi obor zemědělství vnímán (a reálně tomu tak v mnoha případech je) jako hluboce rozdělený duální systém reprezentovaný na straně jedné průmyslovými agroholdingy a na straně druhé rodinnými farmami, spojuje potřeby mikropodniků, malých, středních i část velkých zemědělců celá řada společných zájmů. V nejobecnější poloze je to nutnost neustále odkládané transformace tuzemského zemědělství. To se ani po více než 30 letech po listopadu 1989 nedokázalo vymanit z předlistopadových přístupů, které jsou ale v mnohém buď překonané, nebo postupně překonávané, mimo jiné právě i pro měnící se podmínky Společné zemědělské politiky EU. Další zastírání této skutečnosti by bylo na škodu všem.
     Komentáře
  • Novinky

    Stasi chtěla v roce 1989 střílet do lidí, promluvily archivy

    Před 1 rokem
    Pouhých pár dní před pádem Berlínské zdi 9. listopadu 1989 zamýšlela nezanedbatelná část represivního aparátu NDR použít proti demonstrantům střelné zbraně. Dokazují to tajné dokumenty východoněmecké Státní bezpečnosti (Stasi) objevené v Lipsku a jeho okolí, k nimiž se dostal týdeník Focus.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Podcast: Podvraťák, Gott, filozofka i jezdci Apokalypsy

    Před 1 rokem
    A jiné velké příběhy z nejzajímavějších historických knih vydaných v roce 2021.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Polunin zatančí pod širým nebem. V Kroměříži uvede drama o Rasputinovi

    Před 1 rokem
    Scénografii inscenace o známém ruském mystikovi a léčiteli vytvořil Čech Otto Bubeníček.
     Komentáře
  • Život v Česku

    Oko kamery ukázalo, jak vypadá chata Václava Havla kolem dokola a odhalilo skrytý pomníček jeho první ženy Olgy

    Před 1 rokem
    Desetileté výročí od úmrtí prvního prezidenta České republiky Václava Havla (†75) uplynulo v sobotu 18. prosince, ale vzpomínka na velkou osobnost evropských dějin zůstává stále živá. Havel zemřel ve spánku na chatě v osadě Hrádeček na Trutnovsku. Redakce ŽivotvČesku.cz se vydala navštívit památné místo, kde se setkávaly významné osobnosti, kvetl v něm politický odboj a diskutovalo se zde nejen o demokracii. Ale především jde o místo, které miloval jeden z největších státníků v historii Česka a také jeho první žena Olga Havlová (†62), které lidé na Hrádečku, kam se redakce ŽivotvČesku.cz vydala s kamerou, udělali dojemný pomníček. Ten je skrytě umístěn od příjezdové cesty vpravo od obytných prostor domu u stromu na sněhem pokrytém plácku.
     Komentáře
  • Novinky

    Fotografické rekviem za pražské squaty

    Před 1 rokem
    Squaty, jako byly Ladronka a Papírna, se v devadesátých letech staly oázami nezávislé kultury. Podobu a osudy významných pražských squatů přibližuje obrazová publikace Radima Kopáče a Gabriely Kontra Padáme i na tvou hlavu.
     Komentáře
  • Novinky

    Havel na Borech. Vyrazte i s dětmi na Cestu za svobodou

    Před 1 rokem
    Mobilní aplikace Skryté příběhy, která nabízí geolokační hry pro celou rodinu, vydala na podzim ke dvěma stávajícím tři nové trasy zaměřené na různé momenty ze života Václava Havla. Načasování není náhodné. V říjnu by bývalý prezident oslavil pětaosmdesátiny a v sobotu 18. prosince je to rovných deset let od jeho úmrtí.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Tři tváře Václava Havla

    Před 1 rokem
    Žijeme v epoše obrazů. Do paměti se vrývá především to, co jsme viděli. I pro mě se jedním z klíčů k pochopení prvního českého prezidenta staly fotky.
     Komentáře
  • Hradecká Drbna

    Připomínáme si deset let od smrti Václava Havla. Zemřel v Hrádečku na Trutnovsku

    Před 1 rokem
    Dneškem si připomínáme deset let od smrti posledního československého a prvního českého prezidenta Václava Havla. Do povědomí veřejnosti vstoupil v 60. letech minulého století díky působení v divadle. Během normalizace patřil k nejvýraznějším představitelům disidentu a po listopadu 1989 se stal vrcholným politikem. Zemřel 18. prosince v Hrádečku na Trutnovsku.
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Adam Drda: Hlasy z podzemí. Básníků, kteří odmítli křivit své dílo

    Před 1 rokem
    Na pražské Kampě, v cestě podél zdi u Sovových mlýnů, je umístěn soubor čtrnácti litinových reliéfů-kanálových poklopů. Cyklus, jehož autorem je Viktor Karlík, má název Hlasy z podzemí. Odhalení instalace, kterou zařídila Galerie hlavního města Prahy, proběhlo v den výročí 17. listopadu 1989. Mělo to svou logiku, ale také to způsobilo, že v nečetných mediálních zprávách byl rozměr díla poněkud
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    Na Václaváku k lidem mluvil hologram Václava Havla. Podívejte se na záznam

    Před 1 rokem
    Oslavy 17. listopadu měly včera v Praze několik podob. Na Národní třídě lidé pokládali kytice a svíčky k památníku sametové revoluce a zatímco na Staroměstském náměstí demonstrovalo podle policejních odhadů 10 tisíc lidí proti vládním opatřením proti covidu, na Václavském náměstí si další tisíce lidí užívaly Koncert pro budoucnost, kde k davu promluvil i hologram Václava Havla.
     Komentáře
  • Jihlavská Drbna

    V Jihlavě se vzpomínalo na události 17. listopadu. Podvečer zazněla městem Modlitba pro Martu

    Před 1 rokem
    Desítky lidí se dneska odpoledne sešly u sochy klíčů u řeky Jihlavy, aby zavzpomínaly na události 17. listopadu. Akci svými projevy obohatily osobnosti národní i komunální politické scény. Sváteční atmosféru pak podvečer doplnila píseň Modlitba pro Martu, která po celém městě zněla z amplionů.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Podcast: Když jsme v Bartolomějské čekali na zásah, pouštěli nám Ramba

    Před 1 rokem
    Dva bývalí příslušníci komunistických represivních složek vzpomínají na svůj rok 1989. I na to, jak změnil jejich životy.
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    FOTOGALERIE: Esenbáci, trabanty i pieta. Podívejte se, jak si lidé připomínají 17. listopad

    Před 1 rokem
    Lidé si dnes na Národní třídě v Praze připomínají výročí 17. listopadu. K památníku 17. listopadu 1989 od rána přicházejí lidé a rodiny s dětmi, zapalují svíčky a pokládají květiny. Kvůli nemoci na Národní třídu nepřišel pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). S ohledem na růst nakažených doporučil aby lidé měli respirátory i venku na místech společných oslav. Podívejte se, jak oslavy probíhají.
     Komentáře
  • Liberecká Drbna

    LISTOPAD 1989: Jak probíhala sametová revoluce v Liberci

    Před 1 rokem
    Sedmnáctého listopadu 1989 se v Liberci vlastně nic zvláštního nedělo, sametová revoluce se sem dostala až v dalších dnech, tehdejší události vyvrcholily až o deset dní později celostátní generální stávkou. Na náměstí před libereckou radnicí se sešlo na dvacet tisíc lidí. Co se v Liberci dělo od 17. listopadu? Připomeňte si tehdejší pohnuté dny.
     Komentáře
  • Novinky

    Babiš uctil výročí 17. listopadu na Národní brzy ráno kvůli možným demonstrantům

    Před 1 rokem
    Ještě za tmy, zhruba kolem 6:00, přišel premiér Andrej Babiš (ANO) s ministry Karlem Havlíčkem a Alenou Schillerovou uctít výročí 17. listopadu k památníku Sametové revoluce na pražské Národní třídě. Uvedla to ve středu Česká televize.
     Komentáře
  • Mostecký deník

    Sametová revoluce v Mostě. Jak dnes vypadají místa protestů a solidarity?

    Před 1 rokem
    Deník spojil rok 1989 s rokem 2021 a vznikla „fotografická dvojčata“. Ukazují nenásilný společenský převrat v Mostě v listopadu 1989 a současnost na stejných místech. Ve fotogalerii najdete i samostatné snímky, jak lidé měli tehdy k sobě blízko.
     Komentáře
  • Drbna

    FOTOGALERIE: Nikdo nevěděl, jak to bude dál, říká účastník a autor fotek z listopadu 1989

    Před 2 roky
    Dnes si připomínáme výročí sametové revoluce, ke které v Praze došlo přesně před jedenatřiceti lety. Šéfredaktor Plzeňské Drbny Richard Beneš, který pracuje v médiích od roku 1991, byl pár dnů po 17. listopadu v Praze a tyto fotografie pořídil ve dnech, kdy se režim začínal pomalu, ale jistě hroutit.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Chtěl pomoct muzikantům, které honil bolševik. Legenda Jiří Černý získal Anděla

    Před 2 roky
    Do Síně slávy cen Anděl vstoupil hudební novinář Jiří Černý. „Viděl jsem, jak bolševik honí mladé muzikanty jako lovnou zvěř, a cítil jsem povinnost jim pomoct,“ vzpomíná.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Klobouk dolů před Kocábovou knihou VABANK

    Před 3 roky
    Monstrózní titul ´Vabank: 1989 - 1991 Sametová revoluce - Odsun sovětských vojsk´ z pera Michaela Kocába zaznamenal nevídaný mediální ohlas. A to ještě před samotným vydáním. Tehdy jsme knihu velmi mylně považovali za soubor vzpomínek a čekali prolínání pamětí spolu s texty Pražského výběru. Jak moc jsme se spletli, prokázaly už první strany.
     Komentáře
  • Faei

    Od listopadu k dnešku: Jak se vraždí v jedné z nejbezpečnějších zemí světa

    Před 3 roky
    Česká republika patří dnes, 30 let po listopadových událostech roku 1989, o nichž se ve školách vyučuje jako o sametové revoluci, ačkoli je mnozí tvrdošíjně označují za převrat, mezi 10 nejbezpečnějších zemí světa. A to přesto, že znovunastolení demokracie v zemi provázel raketový vzestup kriminality.
     Komentáře
  • Faei

    Od listopadu k dnešku: Důchodci se měli nejlépe v roce 1991

    Před 3 roky
    Čeští penzisté se v letech od listopadu 1989 měli nejlépe – tedy podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) – v roce 1991, kdy výše jejich průměrného důchodu (2 176 korun) představovala 57,4 % průměrné hrubé mzdy a 73,7 procenta čisté mzdy.
     Komentáře
  • Faei

    Od listopadu k dnešku: Olej, cukr a čaj stojí téměř stejně jako před 30 lety

    Před 3 roky
    Mezi lety 1989 a 2018 se průměrná hrubá mzda navýšila přibližně desetkrát, což je podstatně vyšší nárůst, než který byl zaznamenán u spotřebitelských cen. Lidé si dnes mohou dovolit nakupovat více zboží a služeb než v minulosti. Lze však vytipovat položky spotřebního koše, u kterých to neplatí.
     Komentáře
  • Faei

    Od listopadu k dnešku: Česko za posledních třicet let výrazně zestárlo

    Před 3 roky
    Řada z ikon a aktérů sametové revoluce je po třiceti letech od sametové revoluce po smrti. Z někdejších mladíků, zastupujících studenty, jsou dnes zralí padesátníci. Ti, co na náměstích před třiceti lety cinkali klíči, jsou dnes buď ve zralém či důchodovém věku. Anebo už nejsou mezi námi. Česko zestárlo.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Lidé si to nenechali pokazit politiky, vysmáli se jejich nestydatosti. Něco podobného naše země od listopadu ´89 nezažila

    Před 3 roky
    Bylo by jistě velmi zajímavé porovnat, jak by vypadaly letošní oslavy 30. výročí sametové revoluce a Dne boje za svobodu a demokracii, kdyby je s obvyklou rutinou organizovali pouze politici a nikoliv různé občanské iniciativy a spolky. Leccos prozradily ty akce, jichž se zúčastnili členové vlády či další straničtí funkcionáři. Zmohli se akorát na projevy a křečovité kladení pohřebně vyhlížejících věnců nebo dokonce letošní oslavy zcela ignorovali.
     Komentáře
  • Faei

    Od listopadu k dnešku: Ve vlastním dnes bydlí polovina Čechů

    Před 3 roky
    Padesát pět tisíc sedmdesát tři byty. Přesně tolik se jich podařilo dokončit v revolučním roce 1989 na území dnešního Česka. A dnes? Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) bylo vloni dokončeno 33 868 bytů, což je sice nejvíce od rekordního roku 2009 (38 437 dokončených bytů), ale přesto jen tři pětiny počtu dokončených bytů v roce sametové revoluce. Zdroj
     Komentáře
  • Faei

    Od listopadu k dnešku: Na kilo banánů dnes vyděláme za sedm minut. Za totáče to byla skoro hodina

    Před 3 roky
    Před listopadem lidé s průměrným platem vydělávali na kilogram banánů téměř hodinu. Dnes jim na to stačí sedm minut, pokud jsou banány v „akci“, a z průměrného platu si můžeme koupit skoro až tunu a půl tohoto exotického ovoce. Vyplývá to z analýzy společnosti Česká distribuční, která je největším tuzemským distributorem reklamních letáků.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Vladimír Mišík překvapil, i když se pomalu loučí

    Před 3 roky
    K tvářím sametové revoluce, jejíž třicáté výročí si tento měsíc připomínáme, patří i hudebník Vladimír Mišík. A zcela právem. Je jednou z žijících legend české blues-rockové scény, na které září již přes padesát let. Jeho písně stále patří k nejhranějším evergreenům. Za všechny stačí připomenout Sluneční hrob, Kuře v hodinkách, Stříhali dohola malého chlapečka, Proč ta růže uvadá nebo nádhernou Variaci na renesanční téma.
     Komentáře
  • Žena-in

    Příběhy lidí, které vás rozpláčou, ale i pobaví. Dvě nové knihy od českých autorů, které musíte mít

    Před 3 roky
    Když se spojí ti správní lidé, vznikne často kniha, která stojí za to. Momentálně jsou na trhu hned dvě. Obě se týkají společenských záležitostí, ne však ze stejné doby. Jedna dokáže leckdy rozesmát, druhá spíše dojmout.
     Komentáře
Reklama