Zavřít
Ludvík Svoboda

Ludvík Svoboda

Nejnovější články na Seznamu na téma Ludvík Svoboda
  • Bystré oko
    naSeznam Médium

    Když české tanky dokážou zázraky: Českoslovenští hrdinové od Jasla byli vyznamenáni Stalinem

    Před 6 dny
    Městečko Jaslo dnes leží v jihovýchodním Polsku a stalo se poklidným malým městečkem. O víkendu zde na člověka téměř nenarazíte. V lednu 1945 se však proměnilo v město dramatických událostí.
     Komentáře
  • Forum 24

    Skoro všichni naši prezidenti někdy nosili vojenskou uniformu. Petr Pavel ji teď neobléká

    Před 13 dny
    Dva z československých a českých prezidentů byli během svého života profesionálními vojáky a dotáhli to na armádního generála. Kromě Ludvíka Svobody a Petra Pavla se ale s uniformou setkali i další z…
     Komentáře
  • Deník

    Osudným se mu stal střet se synem. Smrt Josefa Odložila dodnes vyvolává otázky

    Před 13 dny
    V pátek 10. září 1993 zemřel ve Vojenské nemocnici v Olomouci po 35 dnech bezvědomí bývalý atlet a reprezentant v běhu Josef Odložil. Do bezvědomí upadl poté, co mu jeho syn Martin zasadil při taneční zábavě v restauraci U Cimbury v Bělé pod Pradědem úder do hlavy. Ztráta schopnosti příbuzných vzájemně komunikovat tak vedla k tragédii.
     Komentáře
  • Novinky

    Moskevský protokol, potupná kapitulace proreformních politiků. Dokument stvrdil okupaci

    Před 28 dny
    Tzv. Moskevský protokol je jednou z černých kaněk moderních českých dějin. Dokument, kterým českoslovenští komunističtí politici v srpnu 1968 fakticky stvrdili okupaci, podrobili se Sovětskému svazu a popřeli výsledky pražského jara, bývá často charakterizován jako potupná kapitulace. Podepsalo jej 19 vrcholných čs. politiků z vládnoucí KSČ, nepodepsal jediný - předseda Národní fronty František Kriegel.
     Komentáře
  • Justday

    Jediný komunista, který se vzbouřil okupaci v roce 1968: František Kriegel se smrti nebál, přestože mu dýchala na záda celý život

    Před 30 dny
    Letos v srpnu uplynulo 65 let od okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy vedenými Sovětským svazem. Představitelé reformního křídla československé komunistické strany museli podepsat souhlas se vstupem vojsk na území státu. Jeden z nich se však sovětům vzepřel.
     Komentáře
  • Jihlavská Drbna

    FOTO: Příběhy srpnových dnů v Jihlavě. Úmrtí muže z Popic, vzkazy okupantům i utajený rozhlas

    Před 1 měsícem
    Dneska si připomínáme 55. výročí vpádu tzv. spřátelených vojsk na území Československé socialistické republiky. Událost, kterou můžeme považovat za jednu z nejhorších v našich moderních dějinách, ukončila demokratizační procesy, na dalších dvacet jedna let nás udržela v sovětské sféře vlivu a měla toxický vliv na mnohé lidské životy. Víte nebo pamatujete si, jak ony srpnové dny probíhaly v Jihlavě?
     Komentáře
  • Daniel Stirsky
    naSeznam Médium

    „A proč je Dubček nevyhodil?“ Vzpomínka na roky 1968-69 a mé rodiče

    Před 1 měsícem
    Vzpomínka na roky 1968-69, na mé rodiče, prarodiče…
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Historik: Bez Svobody by Sověti Dubčeka možná zabili. Okupovali nás kvůli jaderným zbraním

    Před 1 měsícem
    Prezident Ludvík Svoboda je běžně označován za jednoho z politiků, kteří v srpnu 1968 selhali. Historik Jiří Fidler, kterému o někdejším válečném hrdinovi právě vychází kniha, to v rozhovoru pro CNN Prima NEWS odmítá. Tvrdí, že Svoboda sovětským okupantům naopak statečně překazil plány. Že nebyl agentem NKVD, byť se to o bělovlasém generálovi často tvrdí. A že důvod invaze do Československa byl možná úplně jiný, než si myslíme.
     Komentáře
  • TN

    Hrdinové i zrádci. Připomeňte si hlavní osobnosti Pražského jara a srpna 1968

    Před 1 měsícem
    Tanky Varšavské smlouvy před 55 lety smetly naděje Čechů a Slováků na lepší budoucnost. Pojďme si připomenout 5 nejvýraznějších osobností té doby, které výrazně ovlivnily běh československých dějin.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Historické pragy, ale také gripeny i pandury. Na akci Cihelna rekonstruovali Slovenské národní povstání

    Před 1 měsícem
    Vojensko-historickou akci Cihelna v Králíkách na Orlickoústecku si diváci letos užili opět jako v předcovidové době. Viděli bojové ukázky, historickou i moderní vojenskou techniku, do programu se zapojily bezpečnostní složky. Hlavní bitevní ukázkou bylo letos Slovenské národní povstání. Předchozí tři roky nebyl program v plném rozsahu. Akce tentokrát nepřilákala tolik lidí jako v minulosti.
     Komentáře
  • České noviny

    V Králíkách se odehrály ukázky bojů Slovenského národního povstání

    Před 1 měsícem
    Vojensko-historickou akci Cihelna v Králíkách na Orlickoústecku si diváci letos užili opět jako v předcovidové době. Viděli bojové ukázky, historickou i moderní vojenskou techniku, do programu se zapojily bezpečnostní složky. Hlavní bitevní ukázkou bylo letos Slovenské národní povstání. Předchozí tři roky nebyl program v plném rozsahu. Akce tentokrát nepřilákala tolik lidí jako v minulosti. Diváků za oba dny přijelo do Králík kolem 12.000, před pandemií v roce 2019 akce uvítala 20.000 lidí. ČTK to řekl mluvčí Agentury logistiky Armády ČR Jakub Moravec.
     Komentáře
  • Zdopravy

    Obrněný transportér, volha a Husákův stůl. Ministerstvo dopravy připomene události srpna 1968

    Před 1 měsícem
    „Jedním z cílů vzpomínek je i připomenout mocenské ambice bývalého Sovětského svazu i současného Ruska, které představují trvalé nebezpečí pro střední i západní Evropu.“
     Komentáře
  • Proboha

    Ludvík Svoboda působí jako prezident zklamaných iluzí

    Před 1 měsícem
    Ludvík Svoboda je částí společnosti dnes vnímán kriticky, jako státník, který zklamal. Asi početnější část veřejnosti ho ale považuje za významnou a pozitivní postavu našich dějin. Přesto již nepatří mezi historické osobnosti, které by společnost vášnivě rozdělovaly.
     Komentáře
  • TV Polar

    Letní práce ve Studénce: oprava chodníků a autobusové zastávky

    Před 2 měsíci
    Studénka obvykle každý rok vyčlení v rozpočtu zhruba půl milionu korun, který investuje do postupné opravy chodníků. Letos získává nový asfaltový povrch jeho další část v sídlišti vede střední školy.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Před 80 lety vypálili nacisté Český Malín na Volyni a povraždili většinu jeho obyvatel včetně žen a dětí

    Před 2 měsíci
    Stovky zavražděných dětí, mužů a žen, taková byla před 80 lety smutná bilance nacistického masakru v obci Český Malín na ukrajinské Volyni. 13. července 1943 němečtí vojáci vesnici vypálili a zabili 374 Čechů a 26 Poláků. Někteří z přeživších později bojovali v řadách první československé brigády.
     Komentáře
  • Novinky

    Český Malín byl vypálen po krvavé neděli na Volyni

    Před 2 měsíci
    Před osmdesáti lety, v úterý 13. července přijeli ráno k Českému Malínu na Volyni německé jednotky. Obyvatelé byli vyhnáni z domů a odvedeni do sousedního Ukrajinského Malína, kde od žen a dětí oddělili muže, které nahnali do kostela, školy a dalších budov, jež Němci zapálili. Upáleny však byly i ženy, děti a starci, které odvedli zpět. Zemřelo 400 lidí z vesnice, která hořela celkem týden.
     Komentáře
  • Zdopravy

    České dráhy zůstanou v budově ministerstva minimálně dalších pět let

    Před 2 měsíci
    "Není to reprezentativní prostor. Budova je tmavá, nešetrná, nebudí mozek k nejlepšímu výkonu," řekl o budově MD šéf Českých drah.
     Komentáře
  • Miroslav Adamec
    naSeznam Médium

    Zběhli, aby bojovali. Velký útěk Čechoslováků na Středním východě v roce 1941

    Před 3 měsíci
    Ve 2. světové válce se dezerce běžně vyskytovaly u všech bojujících armád. V září 1941 Čechoslováky na Blízkém východě najednou opustilo hned dvacet čtyři vojáků. Muži se však nechtěli vyhnout boji, ale sami ho jeli vyhledat.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Kam zmizela poctivost? ptal se před smrtí. Píku zlikvidovali zcela nemilosrdně

    Před 3 měsíci
    Vysoký komunistický funkcionář si mohl u komunistického soudce a prokurátora objednat výši trestu v procesu se „zrádcem“. Samozřejmost. Stranický úkol je třeba splnit. Válečného hrdinu Heliodora Píku popravili 21. června 1949.
     Komentáře
  • Lifee

    Styl podle první dámy Ireny Svobodové: Vždy upravená žena, která milovala perly a Pražskému hradu navrátila noblesu

    Před 3 měsíci
    Ač byla ženou jednoho z komunistických prezidentů, generála Ludvíka Svobody, patřila Irena Svobodová k nejoblíbenějším a také nejlépe oblékaným obyvatelkám Pražského hradu. Její styl vystihoval dozvuky meziválečné elegance. Typickým prvkem jejího šatníku se stal perlový náhrdelník, který si od května až do jara příštího roku můžete prohlédnout v rámci výstavy První dámy - móda a styl v pražském Národním muzeu.
     Komentáře
  • Aplausin

    Zdá se, že si Tomáš Töpfer a ostatní herci pěkně naběhli. Na nový film "Muž, který stál v cestě" nikdo nechodí. Skoro!

    Před 3 měsíci
    Může se napsat, a co. Práci odvedli, peníze dostali, tak proč by se měli trápit faktem, že jen málo diváků jejich hereckou práci ocení. I tímto úhlem pohledu se na celou věc dá dívat. Jenže oni jsou tu ještě filmoví kritici a ti samotný film a herecké výkony v převážné většině pěkně strhali.
     Komentáře
  • Novinky

    Muž, který stál v cestě. Filmová fikce versus historická realita

    Před 3 měsíci
    Film Muž, který stál v cestě je pár dnů v kinech. Přináší jedno z národních traumat, okupaci Československa v srpnu 1968, a to z pohledu Františka Kriegla (1908-1979). Lékaře, politika, komunisty, jenž jako jediný nepodepsal tzv. Moskevský protokol přinášející defacto kapitulaci. Ne vše, co je ve snímku zachyceno, se ale skutečně odehrálo.
     Komentáře
  • Novinky

    Muž se pokusil oběsit na stromě v centru Prahy

    Před 3 měsíci
    Muže, který se rozhodl sáhnout si na život, zachraňovala městská policie a zdravotníci v parku v Praze 1. Sebevrah již bezvládně visel na stromě, když ho strážníci sundali na zem a začali oživovat. Se zdravotníky se jim pak podařilo obnovit životní funkce a muže ve stabilizovaném stavu odvezla sanitka. Zásah zaznamenala kamera městské policie.
     Komentáře
  • Novinky

    RECENZE: Muž, který stál v cestě. Dlouhé řeči mužů v nehezkých oblecích

    Před 3 měsíci
    Film scenáristy Ivana Fíly a režiséra Petra Nikolaeva Muž, který stál v cestě je poctou Františku Krieglovi, jedinému československému politikovi, jenž nepodepsal takzvaný moskevský protokol, který legalizoval invazi vojsk Varšavské smlouvy 21. srpna 1968.
     Komentáře
  • Vlasta

    Příběh rodiny prezidenta Svobody: Byli v odboji, přežít se však nepodařilo všem

    Před 4 měsíci
    Matka a dcera. Byly si hodně podobné a velmi si rozuměly. Jejich pouto se utužilo, když se spolu musely za války řadu měsíců skrývat ve výměnku, a někdy dokonce v jámě pod podlahou. Posílily je i společně prožité peripetie pozdějších let.
     Komentáře
  • Pražský patriot

    Pražský maraton dočasně omezí hromadnou i automobilovou dopravu

    Před 4 měsíci
    Cestující pražskou MHD a řidiči se musí v neděli 7. května připravit na potíže zejména v centru města. Už 27. ročník Prague International Marathon se uskuteční v širším centru metropole a tradičně si vyžádá i některá dopravní opatření, která se budou týkat automobilové dopravy a také provozu tramvajových a autobusových linek MHD. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    Maraton v neděli omezí v Praze automobilovou i hromadnou dopravu

    Před 4 měsíci
    Řidiči i cestující hromadnou dopravou musí v neděli počítat s komplikacemi. Kvůli tradičnímu maratonu budou totiž od rána až do čtyř odpoledne postupně uzavírány některé silnice a doprava bude odkloněna. K tomu bude kolem trasy závodu už od soboty zakázáno parkování.
     Komentáře
  • Týdeník Policie

    Prahou prošel pochod anarchistů, na akci dohlíželi policisté

    Před 4 měsíci
    Od 11. hodiny se na Prvního máje v Praze začali na Střeleckém ostrově scházet anarchisté, jejich příznivci a podporovatelé. Ve 13 hodin pak společně, zhruba dvě stovky lidí, vyrazily na pochod ...
     Komentáře
  • Jihlavská Drbna

    Rodák z Hroznatína Ludvík Svoboda byl před 73 lety odvolán z ministerské funkce, nahradil ho Alexej Čepička

    Před 4 měsíci
    Přesně před 73 lety, tedy 25. dubna 1950, byl v Československu odvolán ministr národní obrany Ludvík Svoboda. Tohoto muže, rodáka z Hroznatína na Třebíčsku, většina zná asi hlavně jako sedmého československého prezidenta. Coby ministr působil mezi lety 1945 až 1950. Svobodu ve funkci ministra v roce 1950 nahradil zeť Klementa Gottwalda Alexej Čepička.
     Komentáře
  • Aplausin

    Nový film Muž, který stál v cestě, skončí nejspíš znovu před soudem. Scenárista Ivan Fíla chce zabránit promítání

    Před 5 měsíci
    Válka o film. Tak lze nazvat spor scenáristy Ivana Fíly s producentem společnosti Bio Illusion Miloslavem Šmídmajerem. Jedna se o nový film Muž, který stál v cestě, režiséra Petra Nikolaeva (Lidice, Příběh kmotra, Báječná léta pod psa).
     Komentáře
  • Deník

    Těžké rozhodnutí prezidenta Ludvíka Svobody: Za války musel obětovat rodinu

    Před 5 měsíci
    V době nástupu do funkce byl, i díky své hrdinné minulosti z období první a druhé světové války, mezi lidmi oblíbený. Vše ale změnila srpnová invaze vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Předposlední březnový den před 55 lety byl československým prezidentem zvolen Ludvík Svoboda. Zatímco jeho válečné zásluhy se rozebíraly dopodrobna, o politických kontroverzích z poválečné doby se mlčelo.
     Komentáře
  • Novinky

    U Sokolova to bylo jinak, ale Čechoslováci bojovali hrdinně

    Před 6 měsíci
    U Sokolova se 8. a 9. března 1943 poprvé do bojů s Němci dostali příslušníci 1. československého samostatného praporu pod vedením Ludvíka Svobody. Tvrdá bitva, ve které padl jeden z velitelů Otakar Jaroš, byla za komunistů opěvována, o čemž svědčí velkofilm Otakara Vávry nebo to, kolik ulic nese jméno Sokolovská. To však nic nemění na významu bitvy a hrdinství vojáků, i když vše je trochu složitější.
     Komentáře
  • Novinky

    Prezidenti České republiky a Československa: Seznam, zajímavosti a historické milníky

    Před 6 měsíci
    Václav Havel, Tomáš Garrigue Masaryk, Klement Gottwald. Stáli v čele země a výrazně se podíleli na jejím směřování. Hlavou Československa i později České republiky se stali i další státníci. Připomeňte si, kdo nosil oslovení „prezident“.
     Komentáře
  • Novinky

    Historik: Te Deum je u inaugurace šťastná volba

    Před 6 měsíci
    Historik Jaroslav Šebek v rozhovoru pro Právo považuje za šťastné rozhodnutí zakončit inauguraci prezidenta Petra Pavla v katedrále svatého Víta duchovním obřadem Te Deum v ekumenickém podání.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Česko má nového prezidenta: Pravda zvítězila, prohlásil Pavel. Zveřejní plán cílů

    Před 6 měsíci
    Petr Pavel složil ve Vladislavském sále Pražského hradu prezidentský slib a zahájil tím své pětileté funkční období. V nástupní řeči uvedl, že česká společnost není rozdělená, pouze si zvykla více mluvit o tom, co ji rozděluje. Ceremoniálu se účastnili poslanci, senátoři, členové vlády, hejtmani a další ústavní činitelé a čestní hosté.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Malý ohňostroj i přiťuknutí skleničkou vína. Jak oslaví inauguraci lidé v „Pavlových obcích“?

    Před 6 měsíci
    Jak se připravují na inauguraci obyvatelé obcí, které jsou spjaty s Petrem Pavlem, jeho domovský Černouček nebo Česká Čermná, kam jezdí manželé Pavlovi na chalupu? Někteří se chystají přímo k Hradu, jiní budou slavnostní událost sledovat doma u televize a přiťuknou si. A někdo dokonce plánuje malý ohňostroj.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Inaugurace Petra Pavla krok za krokem: Harmonogram, ceremoniály i překvapení pro veřejnost

    Před 6 měsíci
    Petr Pavel se ve čtvrtek oficiálně stane čtvrtým prezidentem České republiky. Jeho inaugurační den začne už o středeční půlnoci svěšením standarty a zavřením Brány gigantů, dopoledne na program naváže obědem na Pražském hradě a vše skončí v katedrále sv. Víta. Ve srovnání s přechozími hlavami státu se pozvaní hosté i veřejnost dočkají několika novinek. Redakce CNN Prima NEWS přináší podrobný přehled průběhu inaugurace Petra Pavla a kompletní harmonogram.
     Komentáře
  • Proženy

    Jindřich Forejt po boku tří prezidentů. Proč nikdy nebude psát paměti a v čem vidí sílu Petra Pavla

    Před 6 měsíci
    Stál po boku tří českých prezidentů, poznal jejich zvyky a měl jejich důvěru. Jindřich Forejt byl dlouhá léta šéfem Odboru protokolu Kanceláře prezidenta České republiky. Proč nebude nikdy psát paměti a proč by přál Pražskému hradu ozdravení?
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Podpoří Pavel nižší růst penzí? Prezident prozradil, kdy sdělí svůj postoj

    Před 6 měsíci
    O půlnoci skončil Miloš Zeman ve funkci prezidenta České republiky. Program inaugurace, kdy bude Petr Pavel uveden do úřadu, započne již v dopoledních hodinách společným obědem končícího a nastupujícího prezidentského páru. Hlavní část ceremonie se odehraje ve Vladislavském sále, kde Pavel složí a podepíše prezidentský slib, následně pronese svůj první projev.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Pavel je zrádce. V Česku nastupuje vojenská diktatura, tvrdí slovenský exministr

    Před 6 měsíci
    Petr Pavel zrazuje český národ a v Česku nastává vojenská diktatura. To je jen jeden z mnoha výroků, které padly v souvislosti s tzv. „Pochody za mír“ na sousedním Slovensku. Autorem těchto slov je exministr spravedlnosti, bývalý předseda Nejvyššího soudu SR a neúspěšný prezidentský kandidát Štefan Harabin. Ten je jedním z mnoha politiků, kteří buď přímo vystupují, či jen podporují akce, které jsou podle mnohých proruské a namířené proti Ukrajincům. Je mezi nimi i několikanásobný expremiér Robert Fico.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Inaugurace generálů: Ludvík Svoboda přísahal na socialismus, Petr Pavel slíbí věrnost republice

    Před 6 měsíci
    Dva generálové, dvě hlavy státu, dva různé prezidentské sliby. Petr Pavel nebude prvním inaugurovaným českým nebo československým prezidentem s generálskou hodností. V sobotu 30. března 1968 složil prezidentský slib generál Ludvík Svoboda. Jak oslaví nástup do funkce Petr Pavel, to se ukáže v následujících dnech. Ludvík Svoboda se po přísaze na Pražském hradě dlouho nezdržel a spěchal za manželkou a dcerou domů do břevnovské vilky v Tomanově ulici.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Bitva u Sokolova zrodila mýtus Československého hrdiny. Toho největšího komunisté krutě zneužili

    Před 6 měsíci
    V březnu 1943 se nedaleko ukrajinského Charkova, konkrétně u vesnice Sokolovo, odehrála z pohledu českých a československých dějin významná bitva. Vojáci 1. čs. samostatného praporu integrovaného do struktury sovětské armády pod velením budoucího prezidenta Ludvíka Svobody dostali za úkol udržet bojové postavení na linii nově budované obrany na řece Mža a zabránit dalšímu postupu Němců.
     Komentáře
  • Prachatický deník

    Loučení s končícím prezidentem. Návštěvy Miloše Zemana na Prachaticku

    Před 6 měsíci
    Miloš Zeman končí po deseti letech ve funkci prezidenta. Prachaticko navštívil několikrát a byl vůbec prvním prezidentem, který se na pár hodin zastavil v Prachaticích. V pamětní knize města lze najít první podpis prezidenta republiky u data 2. června 2016.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Gustáv Husák se na Hrad dostal fintou. Jak stvořil generaci, která zničí důchodový systém?

    Před 6 měsíci
    Gustáv Husák zemřel v Bratislavě dva roky po listopadové revoluci. Ze státníka se stal polozapomenutý stařec stíhaný chorobami.
     Komentáře
  • OnlyU

    Vladimír Kratina měl jít v minulosti za znesvěcení rudé vlajky na 18 měsíců do vězení. Zachránil ho jeho profesor z DAMU

    Před 6 měsíci
    Herec Vladimír Kratina rozhodně nemá nudný život. Naopak jede na adrenalinové vlně těžkých životních zkušeností. Jednou z nich je i incident z prvomájových oslav roku 1972, kvůli němuž byl zbit obušky a dostal se do zadržovací cely. Zdroj
     Komentáře
  • Novinky

    KOMENTÁŘ: Únor bílý, suchý a vítězný

    Před 6 měsíci
    Před pětasedmdesáti lety komunisté převzali v Československu moc a Únor, který psali s velkým Ú, získal přídomek vítězný. Přestože tehdy ještě platila pranostika únor bílý, pole sílí, neboť se oteplování neprojevovalo, dali mu jinou symboliku, jak ukazují verše „ať třeba sněží na rafije, náš Únor patří do jara“. Nyní se to, čemu říkali komunisté únorové vítězství, myšleno tedy z jejich pohledu, občas označuje za puč, ale to není přesné.
     Komentáře
  • Forum 24

    Cesta k Vítěznému únoru 1948: Likvidace veteránů RAF aneb Třídní boj v praxi

    Před 6 měsíci
    Jeden ze symptomů sovětizace Československa, jejímž vyústěním byl „Vítězný únor“ 1948, od něhož dnes uplynulo 75 let, představuje likvidace československých letců sloužících za druhé světové ...
     Komentáře
  • VipShow

    Vladimír Kratina má dodnes děsivé vzpomínky: Ve vězení zažil fyzické i psychické týrání

    Před 6 měsíci
    Dnes působí jako spořádaný manžel, milující dědeček a především úspěšný herec. Avšak i jeho v minulosti postihlo nepříjemné období, které zapříčinilo, že má dodnes děsivé vzpomínky a noční můry. Mohlo za to jeho uvěznění v tehdejším komunistickém vězení, ze kterého se jen o fous dostal ven na milost.
     Komentáře
  • Pražský deník

    Nuselský most stojí už půl století. Skokem z něj ukončily svůj život stovky lidí

    Před 7 měsíci
    /VIDEO, FOTOGALERIE/ Paráda to tenkrát byla náramná. V čele defilovali příslušníci tehdejších Lidových milicí se samopaly, za nimi kráčeli představitelé „strany a státu“, jak se tehdy říkalo. Pásku stříhal osobně generální tajemník Ústředního výboru komunistické strany Československa Gustáv Husák a přítomen byl i tehdejší prezident republiky Ludvík Svoboda. Slavnostně otevřeli most nad Nuselským údolím, který při svém zrodu dostal jméno po Klementu Gottwaldovi; jednom z otců domácího komunismu.
     Komentáře
  • i60

    Příběhy starých fotografií: svazácký

    Před 7 měsíci
    Příběh této fotografie a tedy i příběh můj, se začal psát v roce 1966, kdy jsem nastoupila, coby zhrzená absolventka základní školy, do národního podniku Moravolen, závod 04 v Jeseníku.
     Komentáře
  • Zdopravy

    E15: České dráhy chystají stavbu nového sídla. Má být na Florenci, nebo v Holešovicích

    Před 7 měsíci
    Budova ministerstva dopravy nebudí podle šéfa Českých drah mozky zaměstnanců "k nejlepšímu výkonu".
     Komentáře
  • Forum 24

    Opustil nás Štrougal. Soudruh, co vypadal trochu jinak, ale velký zázrak to nebyl

    Před 7 měsíci
    Lubomír Štrougal, většinu života soudruh, pak už jenom pan Štrougal, protože ho z vlastní strany po listopadu 89 vyloučili, už není. Dožil se 98 let, čemuž se běžně říká požehnaný věk. Pokud jde ...
     Komentáře
  • iRozhlas

    Zemřel Lubomír Štrougal. Dlouholetému předsedovi komunistických vlád bylo 98 let

    Před 7 měsíci
    Zemřel bývalý komunistický premiér a ministr vnitra a zemědělství Lubomír Štrougal. Agentuře ČTK a Radiožurnálu informaci potvrdil zdroj blízký rodině. Jeden ze symbolů normalizace byl více než 30 let členem vedení vládnoucí komunistické strany. Dlouhodobě trpěl vážnou duševní chorobou. Za podíl na zabíjení lidí na československých hranicích měl stanout před soudem, státní zástupce ale stíhání loni zastavil pro zdravotní důvody.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Vrchním mazlíčkem bude poprvé kočka. Jaká byla zvířata českých prezidentů?

    Před 7 měsíci
    Hradními mazlíčky byli hřebci, němečtí ovčáci, velšteriéři, pražský krysařík i zlatý retrívr. Poprvé v historii bude mít Česko vrchní myšilovku.
     Komentáře
  • Jímeto

    Párky a cigarety. Na životním stylu Gustáva Husáka se podepsal především pobyt za mřížemi

    Před 7 měsíci
    Uplynulo již 110 let od narození vrcholného představitele Komunistické strany Československa a osmého československého prezidenta Gustáva Husáka. Jaký byl v soukromí a čím doháněl své okolí k šílenství? Jeho životem byla politika Politika byla smyslem života Gustáva ...
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Prezidenti v uniformě: Major Klaus, hrdina Svoboda. Havel kvůli vojně předstíral psychopata

    Před 7 měsíci
    Některým Čechům vadí, že Pražskému hradu bude šéfovat voják. Jenže Petr Pavel není prvním prezidentem v uniformě. Vztah zdejších hlav státu k armádě byl často dost zajímavý, o dvou z nich se dokonce tvrdí, že bojovali ve stejné bitvě proti sobě.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Obrněná Škoda i obyčejný Renault. Čím jezdili na Hradě předchůdci Petra Pavla?

    Před 7 měsíci
    Čeští prezidenti jezdili spoustou různých zajímavých automobilů. Někteří využívali zcela civilní vozy, jiní vsadili na obrněný luxus.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Obrazem: Petr Pavel a jedenáct mužů, kteří byli na Hradě před ním

    Před 7 měsíci
    Podívejte se na všechny československé a české prezidenty před generálem.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Foto: Tenkrát na Pražském hradě. Tudy se prohnaly zběsilé dějiny 20. století

    Před 7 měsíci
    Od vlády T. G. Masaryka se podoba Hradu výrazněji nezměnila. Přesto historické snímky dokazují, jak pestré bylo "prezidentské" období.
     Komentáře
  • Extra

    Petr Pavel promluvil o svém zdraví i soupeři: Babiš zasel vítr a sklízí bouři, řekl

    Před 7 měsíci
    Generál Petr Pavel se podle svých slov už cítí lépe. V posledních dnech prý spolykal více prášků než za poslední rok. Zároveň řekl, že nemůže lidem říkat, kam mají nebo nemají chodit v narážce na narušování mítinků Andreje Babiše. Horký kandidát na prezidenta to řekl v rozhovoru na televizi Nova.
     Komentáře
Reklama