Zavřít
Měnová reforma

Měnová reforma

Nejnovější články na Seznamu na téma Měnová reforma
  • Peníze

    Pětka, búr a litr. Melouny. Vyznáte se v lidových názvech peněz?

    Před 12 dny
    Víte, kolik je pětka, co koupíte za kilo a kolik korun se vejde do litru? Tohle není nějaký brakový, šestákový kvíz, ale otázky za mega.
     Komentáře
  • Faei

    Roztáčí se spirála dluhu, na jejímž konci bude celosvětová měnová reforma?

    Před 1 měsícem
    Děje se nebývalá, ale zásadní věc. Láme se mnohaletý trend. Končí jedna éra. Úroky na půjčkách vládám ve světě jsou nejvýše za 15 let. Zdražuje i půjčování české vlády. Bank of America říká, že svět čeká „nový normál“, kdy třeba úrok na desetileté půjčce vládě USA bude trvaleji činit kolem pěti procent.
     Komentáře
  • Deník

    Plzeňské povstání 1953: Měnová reforma rozčílila dělníky, v ulicích to vřelo

    Před 3 měsíci
    Před 70 lety, ani ne pět a půl roku po svém nastolení, se komunistický režim v Československu poprvé výrazně otřásl. Plzeň, představující jedno z hlavních center těžkého průmyslu, o nějž režim opíral svou existenci, se vzbouřila proti měnové reformě. Spontánní demonstrace přerostly v otevřené povstání.
     Komentáře
  • Plzeňský deník

    Bál jsem se, že dav radnici podpálí, popisuje první den měnové reformy pamětník

    Před 3 měsíci
    Je to už 70 let. Přísně utajovanou měnovou reformu schválila komunistická vláda Československa 30. května 1953. Ta vstoupila v platnost 1. června a znehodnotila lidem jejich peníze. Mzdy a ceny se přepočítávaly v poměru 5:1 do výše 300 korun na osobu a u vyšších částech pak lidé dostali za 50 starých korun 1 korunu novou.
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Plzeň ocení in memoriam novináře, diplomata a disidenta Luboše Dobrovského

    Před 3 měsíci
    Prestižní plzeňskou Cenu 1. června obdrží in memoriam uznávaný žurnalista, politik a velvyslanec Luboš Dobrovský. Návrh na jeho ocenění podala Paměť národa Plzeňského kraje. Cenu v podobě pamětního listu a zvonku, který symbolizuje protesty proti komunistickému režimu, převezme jeho syn Jan. Od zítřka budou také moci Plzeňané v mázhauzu radnice spatřit výstavu věnovanou právě bouřlivým událostem z 1. června 1953.
     Komentáře
  • Newstream

    FOTOGALERIE: Ze dne na den měli lidé z pětistovky desetikorunu. Sedmdesát let od bleskové měnové reformy v Československu

    Před 3 měsíci
    Před 70 lety, 1. června 1953, se v tehdejším komunistickém Československu probudili lidé radikálně chudší než o den dříve. Důvodem byla měnová reforma, kterou chtěla tehdejší „vláda lidu" zlikvidovat černý trh, snížit poptávku po nedostatkovém zboží a zrušit přídělový systém. Toto další „vítězství pracujícího lidu“, jak to komunisté označovali, ale znamenalo devalvaci úspor a hotovosti až v kurzu 50 ku jedné a snížení životní úrovně, což vyvolalo i první masové protesty občanů po únorovém převratu v roce 1948.
     Komentáře
  • Novinky.cz: Kultura

    70 let od měnové reformy. Ve skutečnosti to byl státní bankrot

    Před 3 měsíci
    Před 70 lety uskutečnilo komunistické vedení měnovou reformu, jejíž přípravu do poslední chvíle popíralo, ale nakonec ji provedlo a připravilo občany o úspory. I když byla zdůvodňována snahou zasáhnout živnostníky a sedláky, zasáhla i důchodce nebo dělníky. To vedlo k protestům v průmyslových centrech včetně stávek, připomněl v podcastu Novinek.cz Historie Jaroslav Láník z Vojenského historického ústavu.
     Komentáře
  • Novinky

    70 let od měnové reformy. Ve skutečnosti to byl státní bankrot

    Před 3 měsíci
    Před 70 lety uskutečnilo komunistické vedení měnovou reformu, jejíž přípravu do poslední chvíle popíralo, ale nakonec ji provedlo a připravilo občany o úspory. I když byla zdůvodňována snahou zasáhnout živnostníky a sedláky, zasáhla i důchodce nebo dělníky. To vedlo k protestům v průmyslových centrech včetně stávek, připomněl v podcastu Novinek.cz Historie Jaroslav Láník z Vojenského historického ústavu.
     Komentáře
  • Echo24

    Padla měna. Reforma v roce 1953 ožebračila lidi a vyvolala místní nepokoje

    Před 3 měsíci
    Československá měnová reforma z roku 1953 byla představiteli vládnoucího komunistického režimu prezentována jako opatření namířené proti zbohatlíkům. Ve skutečnosti na ni doplatili všichni, kdo měli alespoň nějaké úspory. Nebylo divu, že po přijetí zákona o měnové reformě, který vstoupil v platnost před 70 lety, 1. června 1953, vypukly na řadě míst nepokoje.
     Komentáře
  • Echo24

    Soft „měnová reforma“ už vlastně probíhá

    Před 8 měsíci
    V posledním roce se opakovaně setkávám s jednou otázkou. A setkávám se s ní s rostoucí frekvencí. Ta otázka zní: Bude měna? Frekvence dotazů ještě zesílila, když na konci listopadu japonská finanční skupina Nomura vydala varování, že údajně některým středoevropským zemím hrozí měnová krize.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Bude v Česku měnová krize? Bolestivé reformy by pocítil každý

    Před 10 měsíci
    Japonská banka Nomura vydala upozornění, že Česku příští rok hrozí měnová krize. Není to jen planý poplach.
     Komentáře
  • Peníze

    Československá tříkoruna. Nechtěný dárek od soudruhů ze Svazu

    Před 1 rokem
    V různých domácnostech bývají různé krabičky a různá šuplátka s památkami na dávno ztracený čas. Pohlednice, dědečkovy medaile a samozřejmě mince po mamince nevlastního strýce. Ve známé písničce z nich civí císař jako živý, ale my se podíváme na mince i papírové peníze přece jenom trošku novější. Peníze kuriózní nominální hodnoty.
     Komentáře
  • Peníze

    Žižkovy oči! Komunisti ho uctívali, ale moc o něm nevěděli, ukazují bankovky

    Před 1 rokem
    Minulý režim viděl v Janu Žižkovi předvoj komunismu a z vojevůdce dělal mytickou postavu. Objevoval se i na bankovkách včetně netradiční hodnoty 25 korun. Jak málo se o něm ve skutečnosti vědělo, ale podtrhuje to, že mu na nich zakrývali pokaždé jiné oko.
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Investor Brůna: Vše směřuje k měnové reformě

    Před 1 rokem
    KOMENTÁŘ. Vše směřuje k měnové reformě. Trend odstartoval už před současnou válkou na Ukrajině. Ta tomu jen nasadila korunu. Podtrhla stav. Přesycenost, raketová inflace, dluhy států a veřejných financí a úroky z nich v takovém rozsahu, že je nereálné jejich splácení běžnou cestou. Nešířím poplašnou zprávu, jak mne možná někdo obviní, přičemž lidsky rozumím strachu o své peníze.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Obrazem: Jak se šetřilo, srážely vklady a vedlo k tomu správnému životu

    Před 1 rokem
    Jak to v praxi vypadalo, když se převáděly říšské marky na poválečné koruny, znehodnocovaly úspory nebo navyšovaly vklady? SZ Byznys přinášejí další příběhy spoření, které nám poslali čtenáři.
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Unikátní výstava odvypráví příběhy pamětníků pomocí moderních technologií

    Před 2 roky
    Interaktivní expozice představuje návštěvníkům události od osvobození Plzně až po pád komunistického režimu. Příprav se ujala Paměť národa Plzeňský kraj, která se rozhodla pomocí práce se světlem a zvukem vtáhnout zájemce přímo do děje. Mohou tak na vlastní kůži prožít osudy pětice vybraných pamětníků.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Kompenzace? Spíše měnová reforma, kterou podnikatelé už nerozchodí

    Před 2 roky
    Rok vládě trvalo, než ekonomickou pomoc navázala na propad tržeb. Sláva, konečně je to tu. Jenže radost malého a středního byznysu vzápětí uhasne.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Zrod koruny československé: Zavedení měny nového státu probíhalo v tajnosti

    Před 2 roky
    Proč si Československo jako jediný z nástupnických států nechalo korunu a neprosadily se návrhy jako sokol, lev, řepa či dokonce rašín?
     Komentáře
  • G

    Antonín Zápotocký: Prezident, který vzešel z lidu, ale nakonec se proti němu postavil

    Před 2 roky
    Jméno Antonín Zápotocký budou mít Češi navždy spojené hlavně s politickými procesy v 50. letech a šílenou měnovou reformou, která připravila mnoho našich obyvatel o životní úspory. Ačkoliv Zápotocký byl vyučeným kameníkem, který pracoval i například na dostavbě katedrály sv. Víta v Praze, tak to nakonec dotáhnul až na prezidenta. Dnes je to navíc přesně 63 let od jeho smrti.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Zemřel nejstarší knihkupec v Česku. Důchod by mě nebavil, chyběli by mi lidi, říkal

    Před 2 roky
    V knihkupectví v pelhřimovské Poděbradově ulici působil 28 let, knihkupcem byl od října 1952.
     Komentáře
  • Náš region

    Už 12 let jsme bez haléřů, jejich historie přitom sahá až do 13. století

    Před 2 roky
    Dnes, v tento slavnostní den, který je však trochu upozaděn situací kolem koronavirové krize, si v souvislosti s oslavou Dne vzniku samostatného Československa připomeňme i naše historická platidla, haléřové mince, kterými už 12 let neplatíme.
     Komentáře
  • Plzeňoviny

    Měnová reforma v roce 1953 připravila lid o úspory. Nejhlasitěji se ozvali v Plzni

    Před 3 roky
    K události, která připravila obyvatele o většinu jejich úspor, došlo 1. června 1953. Protestovalo se na více místech Československa, avšak nejintenzivnější a největší byly protesty právě v Plzni, kde došlo ke 130 stávkám. Vláda však byla na tyto nepokoje připravena a uvedla do pohotovosti oddíly armády a Lidových milicí.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Měnová reforma v roce 1953: Lidé přišli ze dne na den o většinu peněz, někteří si vzali i život

    Před 3 roky
    Pamětníci, kteří měnovou reformu v roce 1953 zažili již v dospělém věku, a tedy se jich přímo dotkla, na ni až do konce svého života vzpomínali nebo vzpomínají jako na jeden z největších podrazů, které kdy zažili. Jejich úspory, které mnohdy mohly představovat nový dům, měly ze dne na den mizivou hodnotu. Co se vlastně tehdy stalo?
     Komentáře
  • Náš region

    Politik, ale i státník, který myslel dále, než na jedno volební období. Smutný konec Aloise Rašína

    Před 3 roky
    Lidská paměť je opravdu podivně nastavená. A selektivní. Někteří lidé se dočkají nekritického obdivu, jiní upadají do zapomnění. Někteří za sebou nechávají statisíce mrtvých a dočkají se slávy a pomníků. Jiní vydupají ze země, vyčerpané válkou stát, na který hledí ostatní země s tichou závistí. Jejich odměnou je pocit z dobře vykonané práce, nepochopení mnohých a také kulka mezi lopatky.
     Komentáře
Reklama