Zavřít
Milena Jesenská

Milena Jesenská

Nejnovější články na Seznamu na téma Milena Jesenská
  • G

    Příběh krtka Karla Köchera: Agenta s krycím jménem Rino, který infiltroval CIA

    Před 3 měsíci
    V 80. letech proslavil naši zemi, když se jeho jméno dostalo na tiutlky novin po celém světě. Byl tím Čechem, kterému se podařilo infiltrovat nejlepší tajnou službu světa CIA. Kým skutečně byl a jak se k práci špiona dostal?
     Komentáře
  • Zmlsané dějiny

    Kde se vzalo ruské vejce? V Rusku o něm nikdy neslyšeli!

    Před 6 měsíci
    Legenda říká, že ruské vejce vzniklo v 50. letech v automatu Koruna, kde tamější provozní umně zužitkoval prošlé pochutiny do jedné směsi, které dal jméno ruské vejce, aby mu to prošlo. Myslíme tím u vyšších komunistických míst. Jenže to je opravdu jen legenda. Už za první republiky publikovala recept na ruské vejce novinářka Milena Jesenská. Vejce bylo ozdobeno kaviárem a zalito domácí majonézou.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    27 min

    Podcast
    Sázka na jistotu nebo výrazná proměna? Činohru Národního divadla povede od příští sezony duo SKUTR

    Před 8 měsíci

    ·

    27 minut

    Pražské Národní divadlo už má jasno, kdo dalších šest let povede soubor činohry. Vítěznou koncepci předložil režijně-dramaturgický tandem SKURT – Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský. Jakou dramaturgii nabídnou početnému publiku, kterému není vždy snadné se zavděčit? Vsadí na jistotu, nebo budou riskovat? Hosty pořadu jsou kromě dua SKUTR, ředitel Národního divadla Jan Burian a divadelní publicistka Marcela Magdová.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    29 min

    Podcast
    Radosti i strasti debutujících českých filmařů: peníze, festivaly i covid

    Před 8 měsíci

    ·

    29 minut

    Letošní rok přinesl kinům navzdory pandemickým uzávěrám šest desítek premiér, dokumentárních, animovaných i hraných včetně několika filmových debutů. Filmy Okupace, Zrcadla ve tmě a Hrana zlomu představují tři velmi odlišné hrané debuty. V jakých podmínkách a s jakými výsledky a pocity pracují začínající čeští filmaři? Hosty Akcentu s Pavlem Sladkým jsou tři režiséři Michal Nohejl, Šimon Holý, Emil Křižka.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    27 min

    Podcast
    Vyloučené lokality potřebují architekty a umělce. Základem spolupráce jsou vztahy s místními

    Před 8 měsíci

    ·

    27 minut

    Dokumentární seriál Architektura soužití, který nedávno získal novinářskou cenu Mileny Jesenské, ukazuje příklady dobré praxe, jak zlepšovat život ve vyloučených či jinak znevýhodněných lokalitách. Jeho autoři a hosté Akcentu architekti Karolína Kripnerová a Vojtěch Sigmund ze spolku Architekti bez hranic a umělec Janek Rous z Artyčok.tv přibližují na dvou ukázkách sílu místních komunit v nestandardních projektech sociálního bydlení i možnosti zapojení architektů a umělců.
     Komentáře
  • Novinky

    Vanda Hybnerová: Často zažívám pocity zklamání a osamění

    Před 9 měsíci
    Patří mezi nejobsazovanější české herečky současnosti: hraje v několika pražských divadlech, objevuje se v televizních seriálech, točí filmy. To ale Vandě Hybnerové (53) nestačí. Co nevidět se divákům poprvé představí i jako filmová režisérka. Do kin uvede svou komedii Můžem i s mužem.
     Komentáře
  • TVguru

    Tajná kniha se dočká zfilmování. Její adaptace nejspíše vyvolá stejný poprask, jako když vyšla

    Před 10 měsíci
    Diváci talk show „7 pádů Honzy Dědka“ se jako vůbec první dozvěděli informaci, že uznávaný režisér Robert Sedláček plánuje zfilmování skandální „Tajné knihy“ spisovatelky Ireny Obermannové, popisující její intimní vztah s bývalým prezidentem Václavem Havlem. Potvrdila mu to ona sama během rozhovoru, který spolu vedli. Zároveň ale přiznala, že to, zda film vůbec vznikne, je prozatím nejisté.
     Komentáře
  • Svět Ženy

    5 dojemných příběhů největších lásek Franze Kafky: Napsal jim stovky dopisů, nikdy se ale z nepochopitelných důvodů neoženil. Co dalšího jste o něm nevěděli?

    Před 1 rokem
    Většina vztahů spisovatele Franze Kafky probíhala s pramálem osobních setkání. Dopisů však dámám napsal stovky. Těmi nejvýznamnějšími ženami v jeho životě byla následující pětice.
     Komentáře
  • A2larm

    Alena Wagnerová – hlas představující nárok

    Před 1 rokem
    Významná česko-německá spisovatelka, feministka a intelektuálka se dnes dožívá 85 let. Její osobnost i práce čerpá z feministické, evangelické i socialistické zkušenosti.
     Komentáře
  • A2larm

    Radikální a podnětná. Česko-německá spisovatelka Alena Wagnerová slaví 85. narozeniny

    Před 1 rokem
    Přinášíme anketu k životnímu jubileu významné intelektuálky, feministky a evangeličky. Čím je dílo Aleny Wagnerové tak unikátní a jaký je jeho přínos k levicovému myšlení či feminismu?
     Komentáře
  • Krajské listy

    Nelegální potrat, zakázaná svatba, tragická smrt… Kafkova láska nikdy nehrála druhé housle. Tajnosti slavných

    Před 1 rokem
    Nevařila, nepekla a domácí práce znala jen teoreticky. Poradit ale uměla spolehlivě. Bojovala za ženská práva, naučila se vzdorovat předsudkům a žila si po svém. Stala se ztělesněním nezávislosti, vášně a statečnosti.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Strašnice: čtvrť vil slavných herců a luxusního bungalovu, z něhož prchl Karel Gott

    Před 1 rokem
    Jedna z nejstarších vilových čtvrtí Prahy skrývá skvost mezi rodinnými domy, oblíbil si ji Marvan, Filipovský či Gott, jenž sem přenesl kus Ameriky.
     Komentáře
  • České noviny

    Fond budoucnosti udělil Česko-německé novinářské ceny

    Před 1 rokem
    Česko-německý fond budoucnosti dnes večer v Praze popáté rozdělil Česko-německé novinářské ceny reportérům, kteří svými výstupy přispívají k porozumění mezi lidmi obou zemí. Oceněno bylo osm českých i německých autorů, kteří "poutavým, nezaujatým a do souvislosti zasazeným zpravodajstvím vzbuzovali zájem o sousedy." Předávání cen v divadle Studio Hrdinů se kvůli koronavirové epidemii uskutečnilo bez publika.
     Komentáře
  • Novinky

    Před 130 lety se českým dívkám otevřelo gymnázium, kde mohly poprvé složit maturitu

    Před 1 rokem
    První příležitost získat maturitu - a tím i možnost studovat na univerzitě - získaly dívky v Čechách a vlastně i ve střední Evropě díky pražskému soukromému gymnáziu Minerva. Poprvé se tam mohly zapsat 16. září 1890, samotná výuka pak začala o dva týdny později. Velkou zásluhu na vzniku dívčího gymnázia měla spisovatelka Eliška Krásnohorská.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Město rozdělené na dvě půlky. Přes Berlínskou zeď se pokusilo utéct tisíce lidí

    Před 1 rokem
    Jednalo se o neuvěřitelnou 140 kilometrů dlouhou zeď, která rozdělila Berlín na dvě části. Kapitalismus a socialismus rozdělovaly cihly a třicet let se životy Berlíňanů odehrávaly zcela jinak. Kdo vlastní velkou část této památky doma a jaký politik stál o to, aby se nikdy nezbořila?
     Komentáře
  • Čtidoma

    Největší pohromy světa. Jedovatý plyn zabíjel tisíce a smrtící oheň, kterému nešlo uniknout

    Před 1 rokem
    Nedávný výbuch dusičnanu amonného v libanonském hlavním městě Bejrút způsobil šok, děs a smrt. Město se během vteřiny proměnilo v apokalyptické kulisy jako z filmu. V minulosti se však odehrálo hned několik mnohem větších pohrom, které stály život tisíce lidí. O jakých je řeč?
     Komentáře
  • Čtidoma

    Vlivné ženy minulosti. Svobodomyslná Milena Jesenská a její platonický vztah s Franzem Kafkou

    Před 1 rokem
    Ani dnes nemůžeme hovořit o tom, že by v české společnosti bylo samozřejmé, že mají ženy stejná práva jako muži. O to důležitější je historický význam žen, které se prosadily ještě v méně příznivé době. Jaké osobnosti přispěly k tomu, aby se na ženy v Československu nedívalo konzervativní optikou?
     Komentáře
  • Proženy

    Milada Horáková byla nejen obětí komunistického režimu, ale také feministkou. Které slavné ženy jí předcházely a bojovaly za emancipaci?

    Před 2 roky
    Milada Horáková byla politička, oběť komunistického režimu, ale také feministka. Krom toho, že jí byla tato ideologie blízká, velice se angažovala v ženské otázce a značně se podílela na nových zákonech hlásajících rovnoprávnost a lepší postavení žen. Pozornost si ale zaslouží i další ženy, které nemusely být zrovna feministky, ale spojujeme si je s emancipací.
     Komentáře
  • i60

    Vysočinou vás provedou slavné osobnosti

    Před 2 roky
    Rodačce z Horácka Nadie Svatošové se podařil neobvyklý počin na poli cestopisné beletrie. Spolu s kolektivem autorek pečlivě sbíraly střípky ze života umělců a zajímavých lidí, kteří spojili své zážitky s Vysočinou. Jak kniha Putování Vysočinou vznikla? Zeptali jsme se autorky Nadii Svatošové.
     Komentáře
  • Náš region

    Od podzimu chátrá a je prázdný. Nahlédněte do interiérů nepřístupného pražského zámečku Veleslavín

    Před 2 roky
    Začátkem října 2019 bylo možno v rámci Dne architektury navštívit mnoho zajímavých a jinak nepřístupných objektů. Jedním z nich je nenápadný zámeček poblíž stanice metra Veleslavín.
     Komentáře
  • Náš region

    Z nadšené komunistky udělal gulag zarytou antikomunistku. Přežila i koncentrák a mohla tak podat unikátní svědectví

    Před 2 roky
    Popsala třeba nejen své setkání s Kafkovou přítelkyní Milenou Jesenskou v Ravensbrücku, ale také řadu sovětských i německých dobových reálií, o nichž bychom se jinak nedozvěděli. Po roce 1945 dospěla původně nadšená komunistka Margarete Buber-Neumannová k názoru, že stalinský režim lze právem označit i jako fašistický.
     Komentáře
Reklama