Zavřít
Petr Pospíchal

Petr Pospíchal

Nejnovější články na Seznamu na téma Petr Pospíchal
  • Forum 24

    Včera umřel Petr Uhl, statečný ateista se slabostí pro evangelíky

    Před 1 rokem
    Jakmile jsem si to přečetl, vzpomínky začaly vyvěrat proudem z hlubin paměti jako láva. Nejprve bych měl asi předeslat, jak jsem se k Petrovi prosákl. Vídal jsem se s ním, s Aničkou, jeho ženou, i s jeho dětmi, protože jsem bydlel na druhé straně stejného bloku domů jako oni. Pamatuju, když byl ve vězení a potkával jsem jenom Aničku, pamatuju potom po propuštění letmá setkání kvůli nějakým soudům a samizdatovým tiskovinám.
     Komentáře
  • Aplausin

    U Heřmánků bylo veselo! Divadlo bez zábradlí slavilo třicítku

    Před 1 rokem
    V září Divadlo Bez zábradlí zahájilo jubilejní 30. sezónu, a to je důvod k pořádné oslavě! Ve čtvrtek 4. listopadu pro své diváky a přátele přichystalo slavnostní program plný vzpomínek a historek, kterým provázel moderátor Aleš Cibulka.
     Komentáře
  • Tváře vzdoru

    Několik měsíců jsem měl strach, prakticky jsem nevycházel sám, říká Petr Pospíchal

    Před 1 rokem
    Na tiskařském učilišti se Petr Pospíchal (1960) seznámil s Martinem Šimsou, synem evangelického faráře. Díky němu dostal do ruky první samizdat, čtyři listy o procesu s hudební skupinou The Plastic People of the Universe. Když dva měsíce nato vznikla Charta 77, obrátil se na spolužáka, aby mu text nechal přečíst, opsat a rozdat přátelům a známým. Sedmnáctiletý mladík pravidelně jezdil do Prahy, brzy se seznámil s řadou předních chartistů, a do Brna pašoval samizdatové publikace. V roce 1978 byl odsouzen na 11 měsíců, po propuštění se zapojil do činnosti Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS). Během vojny byl znovu odsouzen, na 18 měsíců. V polovině 80. let inicioval obnovu vztahů českého disentu s polským hnutím Solidarność, v roce 1987 byl potřetí zatčen, proces kvůli podvracení republiky byl ale nakonec pozastaven. Po revoluci byl zástupcem ředitele sekce zahraniční politiky v Kanceláři prezidenta, později velvyslancem Česka v Bulharsku. Působil jako poradce ministra zahraničních věcí (2002 - 2003), zasedal v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, v letech 2003 - 2006 byl jejím předsedou. Jako publicista spolupracuje s Deníkem Referendum.
     Komentáře
  • Novinky

    Ustanovte 22. březen jako Den obětí pandemie, žádá iniciativa po zákonodárcích

    Před 1 rokem
    Iniciativa Minuta ticha chce uzákonit 22. březen jako Den obětí pandemie. Právě o tomto datu loni v Česku zemřel první člověk s nemocí covid-19. Ve středu aktivisté předali předsedovi Poslanecké sněmovny Radku Vondráčkovi (ANO) i předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS) návrh na doplnění seznamu památných dní v zákoně o státních svátcích.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Jeden z 25 000. „Pustíme vás k němu, až bude umírat.“ Nestalo se

    Před 2 roky
    Aktualizovaná statistická data vídáme každý den. Jak se ale země, pozůstalí či zdravotníci, jimž každý den ve velkém počtu umírají pacienti, vyrovnávají se smutkem a ztrátou? Napoví nový díl publicistického pořadu Terén.
     Komentáře
  • Novinky

    Zvony v poledne připomněly oběti covidu

    Před 2 roky
    V pondělí v poledne si Česko připomnělo oběti koronavirové pandemie. K akci, ke které dala impulz iniciativa Minuta ticha, se připojují církve, města, vesnice i různá média.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Minuta ticha za oběti pandemie: „Vidíme čísla, ne smutek čtvrt milionu pozůstalých“

    Před 2 roky
    Stala se z toho organizačně-technická záležitost. Kolik čeho a nepřetížit nemocnice. Ale ve společnosti se střádá smutek, říká Petr Pospíchal, autor Minuty ticha. V pondělí v pravé poledne se na památku zemřelých rozezní zvony.
     Komentáře
  • Refresher

    Minuta ticha za oběti koronaviru. Česko umlkne 22. března

    Před 2 roky
    Dne 22. března 2020 zemřel první pacient s koronavirem. V pondělí, při ročním výročí, si Česko připomene oběť jeho i všech ostatních, kteří pandemii podlehli.
     Komentáře
  • Novinky

    Minuta ticha rozezní zvony za oběti covidu

    Před 2 roky
    Občanská iniciativa Minuta ticha iniciovala na pondělí 22. března, kdy to bude rok od úmrtí prvního pacienta s nemocí covid-19 v Česku, pietu za oběti koronaviru. První obětí byl 95letý muž, který zemřel v pražské Nemocnici na Bulovce. K iniciativě se připojila Česká biskupská konference a v pondělí v poledne se rozezní zvony tuzemských kostelů.
     Komentáře
  • Extra

    Minuta ticha za oběti: Smutek se střádá a je třeba se s ním nějak vyrovnat, říká Petr Pospíchal

    Před 2 roky
    V pondělí 22. března uplyne rok od úmrtí první oběti koronaviru v České republice. K této příležitosti se také připravuje velká připomínka všech dosavadních obětí pandemie určená zdaleka nejen těm, kterých se koronavirus dotkl například ztrátou blízkého člověka. Iniciativa Minuta ticha vyzývá veřejnost, aby v den výročí první oběti pandemie u nás držela minutu ticha. O akci se pro Extra.cz rozhovořil jeden z iniciátorů Petr Pospíchal (60).
     Komentáře
  • Novinky

    Do Rady ČT kandiduje známý kněz Czendlik

    Před 2 roky
    V úterý a ve středu proběhne ve Sněmovně veřejné slyšení kandidátů do Rady České televize (ČT). Občanské spolky či veřejné organizace nominovaly 54 kandidátů na čtyři uvolněná místa radních. Mandát končí Jaroslavu Dědičovi, Jaroslavovi Maxmiliánovi Kašparů, Jiřímu Kratochvílovi a místopředsedovi Danielu Váňovi. Kratochvíl a Váňa znovu kandidují.
     Komentáře
  • Ekonomický deník

    Bývalý šéf Rady ČTK Augustin, insolvenční správce Lee Louda nebo Milan Rokytka. O čtyři uvolněná křesla v Radě ČT se uchází 54 osobností

    Před 2 roky
    Sněmovní volební výbor v pátek odpoledne zveřejnil seznam nominovaných uchazečů o čtyři uvolněná křesla v patnáctičlenné Radě České televize. Jsou mezi nimi například bývalý předseda Rady ČTK Miroslav Augustin, insolvenční správce Lee Louda nebo například bloger Milan Rokytka.
     Komentáře
  • Novinky

    Režisér Radek Balaš: Jsem tak trochu utajený romantik

    Před 2 roky
    Příběh o vášnivé lásce cikánky Rady a zloděje koní Lujka Zobara proslavil v roce 1975 film moldavského režiséra Emila Lotjanu Cikáni jdou do nebe. Teprve pak vznikl stejnojmenný romantický muzikál, poprvé uvedený v roce 1986 v Hudebním divadle v Karlíně v Praze.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    „Nikdo nemá právo říkat: Kundera je udavač.“ Publicista o nové knize

    Před 2 roky
    Vynikající spisovatel, ale složitý člověk. Milan Kundera pohledem nové knihy Jana Nováka. Proč rozporuplná monografie o Kunderově minulosti vzbuzuje takové vášně, jsme probrali s publicistou Petrem Pospíchalem.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Havel nám dal naději, že to má smysl, říká organizátor tajných horských schůzek polsko-českého disentu

    Před 3 roky
    Pro Chartu 77 tiskli knížky i letáky, a propracovaným systémem je pašovali do Československa. „Věděli jsme, že si nemůžeme materiály vyměnit na polské straně. Naši přátelé z Charty mohli za nelegální přechod hranice dostat 10 let, a nám hrozily dva. S tím jde počítat jen u největších přátel,” říká v rozhovoru pro Seznam bývalý polský disident Zbigniew Janas, hlavní organizátor schůzek Polsko-československé solidarity.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Tváře vzdoru ’89: Máme za sebou oblouk od revolucionářů k nacionalistům a xenofobům

    Před 3 roky
    Bez lidí, kteří v okresních a krajských městech zakládali Občanská fóra a na Slovensku Veřejnost proti násilí, by komunismus před 30 lety nepadl.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Seriál: Tajní mu vyhrožovali zabitím protože kritizoval zločinnost režimu

    Před 3 roky
    V seriálu Tváře vzdoru ´89 přinášíme vzpomínky těch, kteří vzdorovali totalitě.
     Komentáře
Reklama