Zavřít
Socialismus

Socialismus

Nejnovější články na Seznamu na téma Socialismus
  • Deník

    Důchod za vlády komunistů? Nárok měli senioři, kteří odpracovali alespoň 20 let

    Před 10 dny
    Stejně jako veškerý život společnosti v tehdejším Československu, změnil se po převzetí moci komunisty v roce 1948 od základu také důchodový systém. Už ve stejném roce byl přijat nový zákon o národním pojištění, který byl ovšem připraven ještě v předchozím období po druhé světové válce.
     Komentáře
  • Česko živě

    Dubček vzal všem naději. Chtěl být prezidentem, s Havlem se nikdy nesmířil

    Před 14 dny
    Alexander Dubček se v roce 1968 stal symbolem socialismu s lidskou tváří. Milovali ho umělci, ale také obyčejní lidé. Uvolněné poměry, které se vzdalovaly diktátu ze strany Sovětského svazu, byly tvrdě umlčeny v srpnu téhož roku. Jak probíhal jeho následný politický úpadek? A proč se vlastně nikdy nestal prezidentem?
     Komentáře
  • Jan Stern
    naSeznam Médium

    Jak jsem se naučil milovat socialismus a střední Evropu

    Před 17 dny
    Ke 140 letům od narození Josefa Schumpetera. Zapomenutého velikána a našeho rodáka, který se nikomu nehodí.
  • Česko živě

    Lucie Bílá i Tofi: Socialistické hity, které se nedají vymazat z paměti

    Před 20 dny
    Pestrobarevný rozjásaný socialistický pop zásoboval hitparády nekonečnou dávkou písní. Ploužáky, taneční disko rytmus, ale také moudré pojednání o životě obyčejného člověka. Československá hudební produkce osmdesátých let měla opravdu všechno. Na jaké skladby dodnes koukáme s otevřenou pusou?
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    František Kriegel, zvláštní případ u nás málo vídaného skutečného bolševika

    Před 22 dny
    Byl opravdu v srpnu 1968 hrdinou, ale v únoru 1948 padouchem? Kniha „Kriegel – voják a lékař komunismu“ ukazuje nekompromisní postavu minulého režimu. „Své ideály bral velmi vážně a žil jimi opravdově,“ říká autor Martin Groman.
     Komentáře
  • Česko živě

    Smutný osud Krále Šumavy: Legendární převaděč se dočkal pomsty komunistů

    Před 23 dny
    V moderní historii se občas objeví jména, které rozdělují společnost. Josef Hasil je přesně tím příkladem. Jedni ho mají za nepopiratelného hrdinu a druzí zase za muže, který působil nepříjemnosti celé své rodině. Svojí odbojovou činností převedl desítky lidí přes hranice, aby sám nakonec zůstal za ostnatým drátem. Můžeme Krále Šumavy pokládat za hrdinu?
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1921: Jak komunisté „pomáhají“ dělnické třídě? Podle levicového tisku komunisté dělníkům jen škodí!

    Před 25 dny
    Komunistický převrat v roce 1948 prý měl dělníkům přinést radikální zlepšení jejich životního postavení. Zajímá vás, jak podle dělnického levicového tisku komunisté „zlepšovali život“ dělníkům v časech první republiky? Několik výstižných ukázek práce tehdejších komunistů vám ukáže článek z roku 1921.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Glosa: Krleš! Neznáš, propadáš, snad už dnes, proboha, neplatí

    Před 1 měsícem
    Svět se mění závratnou rychlostí. Metamorfózou prochází i úloha učitele. Už nesmí být strašidelnou autoritou, která trestá talentované žáky domácími úkoly z předmětů, v nichž plavou.
     Komentáře
  • Česko živě

    Dobroty, které frčely za socialismu. Automat Koruna neměl konkurenci. A ta cena

    Před 1 měsícem
    Doba se mění a s ní i restaurační zařízení. Lidé tak i dnes bezesporu vzpomínají  s nostalgií, jaké pokrmy se servírovaly za minulého režimu, na jejich cenu a v neposlední řadě na místa, kde si člověk dopřál opravdové lahůdky. Jaké stravovací podniky patří mezi ty vůbec nejlegendárnější?
     Komentáře
  • Aktuálně

    Sovětští okupanti, nuda na schůzích. Aulehlovy "tajné" fotky dráždily rudé ideology

    Před 1 měsícem
    Fotograf Gustav Aulehla byl dlouho téměř neznámý, dnes už však patří k uznávaným autorům 50. až 80. let. Nyní vystavuje v pražské Leica Gallery.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Foto: Tenkrát na Pražském hradě. Tudy se prohnaly zběsilé dějiny 20. století

    Před 1 měsícem
    Od vlády T. G. Masaryka se podoba Hradu výrazněji nezměnila. Přesto historické snímky dokazují, jak pestré bylo "prezidentské" období.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Loučení se "Štrougalovým Mordorem". Fotky největšího domu v zemi, který navždy zmizí

    Před 2 měsíci
    Skoro půl století byl brutalistní komplex Ústřední telekomunikační budovy dominantou této části Prahy, viditelnou z širého okolí.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Fenomén Zbrojovka: fotografové zachránili tisíce negativů, měly skončit v popelnici

    Před 2 měsíci
    Nechybělo moc a osmdesát tisíc negativů z archivu Zbrojovky Brno by skončilo na skládce. Podařilo se je však zachránit a vznikla z nich i kniha.
     Komentáře
  • Život v Česku

    Na Vánoce za socialismu řada lidí stále vzpomíná. Dnešním symbolem už není ani Ježíšek, ani Děda Mráz, ale Alzák, říká sociolog

    Před 2 měsíci
    Češi o Štědrém dnu rekordně využívali sociální sítě, což dokládá meziroční nárůst přenosu dat o desítky procent. Počet telefonních hovorů byl podobný jako před rokem, zaslaných SMS textových zpráv bylo proti loňsku výrazně méně. Největší datový provoz byl po 21:00. Vyplývá to z nedělních informací operátorů. Pro ŽivotvČesku.cz promluvil sociolog Vojtěch Bednář o tom, že stále si řada lidí připomíná Vánoce z dob socialismu, kdy si lidé přáli nejčastěji při osobním kontaktu, případně telefonicky či využívali poštovních služeb.
     Komentáře
  • Kafe

    Kontroverzní Žena za pultem: Lidem vadila nereálnost, vládě sex

    Před 2 měsíci
    Některými milovaný, jinými nenáviděný socialistický seriál Žena za pultem si odbyl svou premiéru už před více jak 45 lety. Příběh o prodavačce Anně Holubové v podání Jiřiny Švorcové dokázal vyvolávat pozitivní i negativní reakce, pravdou však zůstává, že ho svého času sledovali takřka všichni.
     Komentáře
  • JenŽeny

    Sandokanovy oči: Zapomenuté nepečené vánoční cukroví z dob socialismu

    Před 3 měsíci
    Přemýšlíte nad tím, jaké vánoční cukroví si ještě připravit? Vyzkoušejte Sandokanovy oči, které byly velkým hitem zvláště v dobách socialismu. Toto nepečené vánoční cukroví se připravovalo zpravidla v plastovém obalu od vajec. Sandokanovy oči si však můžete udělat v modernější verzi. Jejich úžasná chuť vás v každém případě dostane!
     Komentáře
  • Aktuálně

    Fronty na ovoce a pod stromem svetr od babičky. Jak se za socialismu slavily Vánoce

    Před 3 měsíci
    Před šedesáti lety byly Vánoce střídmější než dnes. Nebylo moc na výběr, a tak měla většina domácností podobnou výzdobu i dary pod stromečkem.
     Komentáře
  • LUI

    LGBTQ+ život v socialistickém Československu. Bisexuál vzpomíná na faleš, přetvářku a strach z prozrazení: "za gay sex se vyslýchalo i vyhazovalo z práce, byla to temná doba"

    Před 3 měsíci
    Dnešní nejmladší LGBTQ+ generace si už pomalu ani neumí představit, co ty předchozí musely prožívat před 33 lety a dříve. Jako by šlo o úplně jiný vesmír.
     Komentáře
  • Novinky

    Vychází nový Salon: Výzva k návratu od identity k argumentu

    Před 3 měsíci
    Co všechno najdete ve čtvrteční příloze deníku Právo Salon?
     Komentáře
  • Jímeto

    Šunková pěna bývala za socialismu hitem. Pochutnat si na ní dokážeme i dnes

    Před 3 měsíci
    Jedním z hitů socialistického režimu byla šunková pěna. Tehdy nesměla chybět na žádném večírku, nejčastěji se mazala na jednohubky, chlebíčky, nebo se s ní plnila vejce.
     Komentáře
  • A2larm

    Kronika orgasmu klame názvem: nabízí poučený pohled na československý socialismus

    Před 4 měsíci
    Kronika orgasmu, dokumentární série online platformy České televize dokazuje, že osobní je politické. V osmi krátkých dílech nás socioložka Kateřina Lišková provádí tematickými okruhy, které máme často tendenci vnímat jako cosi ryze osobního.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Josef Klíma: Co zbylo ze 17. listopadu

    Před 4 měsíci
    „Letos jsem 17. listopadu poprvé nešel na Národní třídu. Vzpomínka u pietního místa se totiž změnila v defilé politiků.“
     Komentáře
  • Novinky

    Téměř třetina Slováků by chtěla žít v socialismu

    Před 4 měsíci
    V komunistickém režimu před rokem 1989 by chtělo žít 28,9 procenta Slováků. Vyplývá to z listopadového průzkumu agentury AKO pro televizi Joj. Opačný názor prezentovalo 56,5 procenta obyvatelů Slovenska, 13 procent nevědělo a 1,6 procenta nechtělo odpovědět.
     Komentáře
  • Echo24

    „Nejhorlivější byli vždy akademici a studenti. Vrací se to, před čím jsem utekla“

    Před 4 měsíci
    Jindra Tichá je pozoruhodná dáma s pozoruhodným životem a s pozoruhodně otevřenými názory. Přednášela logiku na Karlově univerzitě a po odchodu z vlasti v roce 1969 na nejlepší univerzitě na Novém Zélandu v městě Dunedin. Psala knihy odborné, ale především beletrii, psychologické prózy. Stará vlast ji nikdy nepřestala zajímat, i když ji pozoruje z protilehlé strany zeměkoule. Echo chystá k vydání její vzpomínky Praha v mé krvi.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Recenze: „Bony byste neměl, pane Havel?“ Veksláci konečně mají vlastní knihu

    Před 4 měsíci
    Adam Havlík v knize Marky, bony, digitálky shrnuje prakticky vše, co víme o fenoménu veksláctví v pozdně socialistickém Československu. Cenná sonda však občas až příliš šustí papírem policejních spisů.
     Komentáře
  • Náš region

    Muzeum v Jablonci připomene tísnivou atmosféru socialismu

    Před 5 měsíci
    Ikonické i pozapomenuté vzory skla a bižuterie z let 1948 až 1989 jsou na nové výstavě muzea v Jablonci nad Nisou. Pro české sklo…
     Komentáře
  • Echo24

    „Izolujte Putina. Izolujte domovy.“ Evropští Zelení se vrhají do boje s Putinem s „budovatelskými“ plakáty

    Před 5 měsíci
    Politická skupina Zelení/Evropská svobodná aliance, která funguje v Evropském parlamentu, vydala sérii malovaných plakátů, které vyzývají například k ochraně ekosystému a investic do obnovitelných zdrojů energií. Tyto postupy mají prý pomoct bojovat proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a podporovat jeho vojsky napadenou Ukrajinu. Plakáty ale přitahují pozornost hlavně svým designem, který silně a zřejmě úmyslně připomíná propagandistické plakáty z éry budování socialismu.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Rumové pralinky či Kofila. Jak vypadaly obaly známých cukrovinek za normalizace

    Před 6 měsíci
    Stanislav Krámský má největší sbírku čokoládových obalů na světě. Část jeho sbírky je momentálně k vidění v pražském Retro muzeu.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Čína je v souboji s USA na cestě za pomstou. Musíme čekat ozbrojený střet

    Před 7 měsíci
    ANALÝZA. Zápolení o vládu nad světem mezi USA a Čínou je přirovnáváno ke studené válce. Je to mylný pohled. Možná by ale bylo lepší, pokud by o novou studenou válku skutečně šlo. Nynější konflikt totiž může dospět k horším koncům.
     Komentáře
  • MůjLife

    Jak normalizační vláda zajistila ženám emancipaci: „Umožnila“ jim být pečovatelkami o děti i spoluživitelkami v jednom

    Před 7 měsíci
    Socialistická normalizační vláda proklamovala emancipaci žen. Tato emancipace proběhla ale pouze ve sféře zaměstnanosti žen.
     Komentáře
  • Finmag

    Parkovací místo zdarma aneb Když se z pravičáků stávají soudruzi

    Před 7 měsíci
    Všichni víme, že žádný oběd není zadarmo a mocná neviditelná ruka trhu je lék na každou bolístku. Parkovací místo zdarma je ale lidské právo.
     Komentáře
  • OnlyU

    Ivanu Trumpovou po jejím odjezdu do Rakouska začala sledovat StB a vedla o ní spis

    Před 8 měsíci
    Ve čtvrtek 14. července zasáhla svět zpráva, že zemřela bývalá manželka Donalda Trumpa původem z Čech Ivana Trumpová. Jaký byl život této jedinečné osoby, o které Trump prohlásil: „Je to moje nejoblíbenější exmanželka.“
     Komentáře
  • Deník

    Fast food za socíku: Párek v rohlíku slaví padesátku. Toto je jeho český příběh

    Před 8 měsíci
    Párek v rohlíku odstartoval svou slavnou éru v Československu před padesáti lety. První fronty stáli lidé na pochoutku nazvanou pikador v Českých Budějovicích. Nápad přivezl řezník Václav Masopust z dovolené ve Španělsku.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Skočit prezidentovi do bazénu je zábava, ale bude se zabíjet, říká Srílančan

    Před 8 měsíci
    „Je mi líto, že všichni hltají zábavné zprávy o lidech v prezidentově bazéně a nikdo se nezamyslí do hloubky.“ Ne všichni Srílančané mají potřebu demonstrovat nespokojenost v ulicích. Sami si nejsou jistí, jak se věci mají.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    „Kdybych tak převálcovala nějaké fakany“. Šlo zastavit vražedkyni Hepnarovou?

    Před 8 měsíci
    Základní fakta jsou obecně známa: 10. července 1973 najela Olga Hepnarová nákladním automobilem na chodník, kde lidé čekali na tramvaj. Osm lidí nepřežilo. Další byli těžce zranění.
     Komentáře
  • Hospodářské noviny

    Rusko je v mnoha ohledech na cestě zpátky do časů hlubokého socialismu

    Před 9 měsíci
    Vývoj ruské ekonomiky bude dobré v následujících čtvrtletích a letech sledovat zblízka. Nepůjde ale pouze o vývoj klasických konjunkturálních ukazatelů, jakými jsou například HDP. Již před přepadením Ukrajiny na tom totiž nebyla ruská ekonomika nejlépe.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Jak se kupovala auta za socialismu: Mototechna, Tuzex a omezená nabídka modelů

    Před 9 měsíci
    Koupit si nové auto za socialismu nepatřilo mezi zrovna lehké úkoly. Výběr byl malý a pořadníky dlouhé.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Obrazem: Poznáte věci ze svého mládí?

    Před 9 měsíci
    Už jen to, že se Retro muzeum nachází v obchodním domě Kotva, je vlastně retro. Podívejte se na exponáty z výstavy, která vás vrátí do doby, kdy toho moc nebylo a hodně se toho nesmělo.
     Komentáře
  • Žena

    Skleničky s nahotinkami a svetr jen pletený. Nahlédněte do domácnosti za socialismu

    Před 10 měsíci
    Pralo se jen v určitém typu prášku a v kosmetice nebyl velký výběr, jaký známe dnes. Výstava Retro muzeum Praha v domu Kotvy oprašuje vzpomínky.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Tak se žilo za socialismu. Podívejte se, jak Češi bydleli, co jedli a čím se bavili

    Před 10 měsíci
    V pražském obchodním domě Kotva se otevírá Retro muzeum Praha. Podívejte se, co stálá expozice nabízí.
     Komentáře
  • Novinky

    Zažijte 70. a 80. léta v Československu. Retro muzeum Praha ukáže i to, nač jste možná už zapomněli

    Před 10 měsíci
    Od céček přes dobovou elektroniku až po nábytek z UP Rousínov v panelákovém bytě. „Husákovy děti“ a jejich rodiče tuší, o čem je řeč, ale co mladší generace? Atmosféru 70. a 80. let v Československu si můžou jedni připomenout a druzí poznat od čtvrtka v Retro muzeu Praha v obchodním domě Kotva. Velká část expozice vznikla díky národní sbírce.
     Komentáře
  • ČasProBydlení

    4 nečekané fakty o sovětských panelových domech. Znáte je?

    Před 10 měsíci
    Proč se v ČSSR stavělo tolik pěti a devítipatrových budov a proč měly některé byty dvoje vchodové dveře?
     Komentáře
  • RetroMania

    Humoristické magazíny za socialismu byly vtipné, přestože vycházely pod státním dohledem

    Před 11 měsíci
    To, že humor léčí a dokáže vyvést nejednoho z trudomyslnosti, to je pravda odvěká. Zasmát se i během budování socialismu nebyl často problém, a to nejen díky vtipům, které kolovaly mezi lidmi, ale také magazínům, které dávaly prostor skvělým autorům a ilustrátorům.
     Komentáře
  • Aktuálně

    „Ten bakelit je nouzovka na pár let.“ Otec Trabantu Werner Lang by se dožil stovky

    Před 1 rokem
    Plastové vozítko s dvoudobým motorem považovali jeho tvůrci za krátkodobé řešení. Modernější vůz měli připravený už koncem šedesátých let.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Plynové masky i "atombordel". Tak komunisté učili děti bránit se proti imperialistům

    Před 1 rokem
    V době studené války se největší apel ve školách kladl na ochranu dětí před jadernými a chemickými zbraněmi. Latentní hrozba byla všudypřítomná.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Dvoudílná kniha mapuje českou architekturu od konce 50. let do sametové revoluce

    Před 1 rokem
    Vychází dosud nejrozsáhlejší publikace o architektuře vzniklé mezi lety 1958 a 1989. Příspěvky do ní připravilo 30 autorů, kteří se podle nich dosud stigmatizovanými stavbami z různých pohledů zabývají.
     Komentáře
  • A2larm

    Východoněmecká „Ha-Neu“. Umělecké projekty socialistického internacionalismu

    Před 1 rokem
    Murální výzdoba ve východoněmeckém městě Halle-Neustadt je příkladem socialistického internacionalismu v umělecké tvorbě. Co víme o podobných projektech v Československu? Přetiskujeme text z aktuálního čísla A2 věnovaného fenoménu sídlišť.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Husákovo 3+1. Podívejte se, jak se platilo za vlastní bydlení v dobách socialismu

    Před 1 rokem
    Bytovou politiku bral komunistický totalitní režim zejména jako nástroj k upevnění své moci. Nahlédněte, jak se stavěla sídliště a vybavovaly byty.
     Komentáře
  • JenŽeny

    Video ukazuje, jak se v Československu vyráběly tvrdé bonbóny Bon Pari. Děti je milovaly už od 70. let

    Před 1 rokem
    Nekousat, ale cucat. Generace tuzemských dětí vyrůstaly na tvrdých bonbónech Bon Pari, které se začaly v Československu v 6 příchutích a barvách vyrábět už v roce 1977. Také na tyto bonbóny nedáte od dob svého dětství dopustit? V tom případě se podívejte na video, které ukazuje, jak se Bon Pari vyráběly v roce 1982 ve státním podniku Čokoládovny.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Neobyčejné snímky ze 70. let: Drsný život v nejvýchodnější vsi Československa

    Před 1 rokem
    Čtyřicet let staré fotografie Pavla Vavrouška, vycházející v nové knize, vyprávějí příběh původní a snad i poslední autentické slovenské vesnice.
     Komentáře
  • Video blog volant

    Škoda Garde a Rapid byly socialistické sny o sportovním autě

    Před 1 rokem
    Za socialismu to byla auta, po kterých toužil každý mladý muž. Byla to ta nejsportovnější auta, jaká se dala běžně koupit... Jaká jsou však z dnešního střízlivého pohledu? Stojí vůbec za to? Nebo to byl omyl od samého začátku?
     Komentáře
  • A2larm

    Václav Havel věřil, že se obrozené levici podaří vrátit význam slovu socialismus

    Před 1 rokem
    Václav Havel je dnes buď prázdnou ikonou polistopadové éry, nebo zloduchem vojenského atlantismu. Jeho skutečný odkaz je však mnohem komplikovanější a souvisí i se socialismem.
     Komentáře
  • inStory

    Pozvat si za socialismu domů Mikuláše nebyl problém. Zajímavé ale je, že on sám nebyl tou hlavní atrakcí

    Před 1 rokem
    Sehnat za socialismu Mikuláše až do bytu nebo domu nebyl až tak velký problém. Přišel i s andělem a čertem, zajímavé ale je, že tehdy nebyl sám Mikuláš tou hlavní atrakcí.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Desítky let fotil „razovity“ region. Takhle zdokumentoval proměnu Ostravska

    Před 1 rokem
    Petr Sikula, průkopník ekologické fotografie, vystavuje v ostravské galerii své apokalyptické snímky, které mu přinesly věhlas i cenzurní problémy.
     Komentáře
  • Příbram

    Díky plastikám zvířat se maminka mohla oprostit od oficiálního umění, říká dcera autorky Dívky s žábou

    Před 1 rokem
    Díla sochařů Marie Leontovyčové-Lošákové a Ivana Lošáka vznikala také v příbramském ateliéru ve Weilovně. Tématu umění ve veřejném prostoru se věnuje aktuální výstava Sochy a plastiky v Příbrami po roce 1945, v galerii Františka Drtikola je otevřena do 28. listopadu.
     Komentáře
  • Žena

    Jak by žila Barbie za socialismu? Vodka nesmí chybět. Ruska sbírá za snímky ceny

    Před 1 rokem
    Ruská fotografka Lara Vychuzhaninová už sedm let fotí panenky Barbie a zasazuje je do temné doby historie.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Mizející Benzina. Hezká pumpa je v Česku unikát, nahradily je ty reklamní bez nápadu

    Před 1 rokem
    Od konce padesátých let čerpací stanice vznikají jako standardizované typy, které je možné i různě variovat. Na estetiku se přitom ještě nerezignuje.
     Komentáře
  • Příbram

    Procento na sochy: Jak se „budovalo“ veřejné umění za socialismu

    Před 1 rokem
    Přednášku, která doprovodí aktuální výstavu v příbramské galerii, povede ve čtvrtek 4. listopadu od 17.30 pedagog a sochař Pavel Karous.
     Komentáře
  • inStory

    Kolik si za socialismu vydělávali českoslovenští zpěváci? Někteří živořili, jiní už tehdy byli milionáři

    Před 1 rokem
    A jak takové tarify vypadaly v druhé polovině osmdesátých let? Například muzikanti, kteří hráli v doprovodných kapelách, byli placeni podle souborového tarifu ve výši 240 československých korun. Hlavní zpěváci a sóloví zpěváci pak měli nárok na 400 československých korun hrubého.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Auta, která křižovala socialistické silnice. Žigulíky, škodovky i perly z Tuzexu

    Před 1 rokem
    Nedaleko Benešova můžete navštívit rozsáhlou sbírku socialistických automobilů.
     Komentáře
Reklama