Zavřít
Studie

Studie

Nejnovější články na Seznamu na téma Studie
  • Newstream

    Pot jiných lidí snižuje sociální úzkost, tvrdí studie

    Před 5 hodinami
    Lidem, kteří trpí sociální úzkostí, může prospět vystavení se tělesnému potu jiných osob v kombinací s terapií mindfulness, která dává člověku schopnost uvědomění, všímavosti a sebeovládání, včetně zvládání emocí. Tento přístup by mohl být použit při léčbě duševního onemocnění, kdy se lidé nadměrně obávají účasti na společenských situacích. Vyplývá to ze studie, o níž napsal list The Guardian.
     Komentáře
  • inSmart

    Žijeme v Matrixu? Vědci odhalili, jak z případné simulace uniknout

    Před 23 hodinami
    Řada lidí napříč laickou i odbornou veřejností zastává názor, že život, jak jej známe, je pouze produktem řízené počítačové simulace. Pokud tomu tak skutečně je, existuje z této umělé reality cesta ven? Nejnovější výzkumy ukazují, že ano.
     Komentáře
  • LUI

    Jedy ve vzduchu z vás udělají gaye. Tedy pokud jste octomilka. Homo-mouchy jsou ale předzvěstí katastrofy, varují Němci

    Před 1 dnem
    Znečištěný vzduch ve městech dělá z octomilek gaye. Zjistila to nová německá studie. Ačkoliv by se mohlo zdát, že na malých muškách nesejde, vědci jsou zjištěním extrémně znepokojení. Značí totiž problém i pro lidi.
     Komentáře
  • Dušan Šídlo
    naSeznam Médium

    Komu pomáhá a komu škodí? Nová vědecká studie o kávě

    Před 2 dny
    Nedávné vědecké studie tvrdí, že káva prodlužuje život. Ano, nebo ne?
     Komentáře
  • Befity

    Na depresi zabírá cvičení lépe než léky plné chemie

    Před 2 dny
    Podrážděnost, hněv, smutek, beznaděj, prázdnota, únava, vyčerpání, strach, nespavost, ztráta zájmu o práci, studium, volnočasové aktivity i své blízké. Toto jsou některé z projevů deprese, s níž hlásí zkušenosti miliony lidí po celém světě. Tušili jste, že se dá zkrotit cvičením?
     Komentáře
  • inSmart

    Jako z jiného světa. Nejnovější objev odhaluje, jak funguje mozek chobotnic

    Před 3 dny
    Chování a myšlení chobotnic je pro vědce v mnoha ohledech stále záhadou. Unikátní výzkum z února letošního roku by však mohl objasnit fungování mozku těchto zvířat, případně i jeho vliv na motorické a další funkce. Chobotnice svým vzhledem do značné míry připomínají mimozemské bytosti. Nezřídka se pak samy stávají inspirací pro autory sci-fi příběhů, jelikož změť chapadel, elastické tělo a vystřikující inkoust dohromady utváří kombinaci přímo dokonalou pro napínavý příběh z vesmíru.
     Komentáře
  • Svět2000

    Vlasatý příběh o Beethovenových nemocech: Genetický klíč k jeho životnímu crescendu

    Před 4 dny
    Vědci poznamenávají, že se ukázalo, že předchozí analýzy, které naznačovaly, že Beethoven měl otravu olovem, byly založeny na vzorku, který vůbec nepatřil Beethovenovi.
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Odhalení tajemství vzniku života: Nový výzkum prozrazuje vlastnosti Země v době jejího počátku

    Před 5 dny
    Nový výzkum odhaluje stopy o vlastnostech Země v době, kdy se předpokládá vznik života, jak uvádí Národní vědecká nadace na svém webu.
     Komentáře
  • Zdravotnický deník

    Michenka: Česku chybí komplexní plán na krizové situace

    Před 5 dny
    Není to tak dávno, co byli studenti lékařských fakult povoláváni do zdravotnictví v období pandemie covidu-19. Pracovní povinnost řízená státem se kromě České republiky neodehrávala nikde jinde na světě.
     Komentáře
  • LUI

    Věda potvrdila: Homofobní muži se skutečně bojí. Jenže ne gayů, ale vlastní nedostatečné mužnosti

    Před 5 dny
    Vědecká studie potvrdila, co gayové věděli už dávno – muži, kteří urážejí homosexuály, jsou jen sami bázliví a plní nejistoty.
     Komentáře
  • Fonetech

    Umělá inteligence vás možná brzy připraví o práci. Studie odhalila nejvíce ohrožená povolání!

    Před 7 dny
    Pokladní, programátor nebo matematik. Studie předkládá zaměstnání, které brzy možná nahradí umělá inteligence ChatGPT.
     Komentáře
  • Deník

    Obří, růžové a nebezpečné. Ke vstupu k jezeru Hillier je potřeba povolení

    Před 9 dny
    Jezero Hillier je díky svému výraznému zbarvení na první pohled naprosto unikátním přírodním úkazem. Jeho růžová barva fascinuje vědce i veřejnost. Odborníci si myslí, že za ni může vysoká koncentrace určitých mikrobů s červeným a fialovým pigmentem.
     Komentáře
  • Novinky

    Upravená bakterie E. coli umí zničit nádor, novou metodu čeká klinické testování

    Před 10 dny
    Vědci z americké Kolumbijské univerzity geneticky upravili bakterii E. coli, která je běžně přítomná v lidském střevě, aby uměla najít a zevnitř „rozbít“ rakovinový nádor. Spojením objevů v imunologii s genetickým inženýrstvím vytvořili jakýsi „bakteriální sebevražedný tým“. Pokud se podaří uskutečnit klinický výzkum, mohla by nová metoda přispět k léčbě rakoviny.
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Vědci spatřili na Venuši aktivní sopku, což naznačuje, že planeta je aktivní

    Před 10 dny
    Nová analýza 30 let starých snímků pořízených sondou Magellan naznačuje, že v letech 1990 až 1992 došlo na Venuši k sopečné erupci.
     Komentáře
  • Žena-in

    Nová studie odhalila, v jakou denní dobu musíte cvičit, když chcete nejvíc zhubnout

    Před 12 dny
    Pokud se snažíte zhubnout a cvičíte dost a dlouhodobě, můžete mít přesto pocit, že se vám nedaří zhubnout tak rychle, jak byste chtěli. Možná je chyba v načasování tréninku. Podle studie zveřejněné v magazínu PNAS je totiž mezi rychlostí metabolismu a spalováním tuků velmi úzká souvislost.
     Komentáře
  • Deník

    Za život na Zemi může jednoduchá molekula. Vědci jí dali přezdívku Nickelback

    Před 12 dny
    Výzkumníci odhalili klíčovou chemickou látku, která odstartovala život na Zemi. Přelomový objev molekuly Nickelback může poskytnout vodítko k odhalení dalších obyvatelných planet ve vesmíru.
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Ohýbání 2D nanomateriálu by mohlo “zapnout” budoucí technologie

    Před 13 dny
    Vědci odhalili vlastnost feroelektrických 2D materiálů, která by mohla být využita v budoucích zařízeních.
     Komentáře
  • Echo24

    Covid dostal do nemocnic hlavně lidi s nadváhou, říká studie z Brna

    Před 13 dny
    Více než tři čtvrtiny lidí starších 50 let, kteří byli v Evropě hospitalizovaní s covidem, mělo nadváhu. Zhruba třetina z nich byla obézní. Výsledky studie vědců brněnského Národního institutu SYRI v tiskové zprávě zveřejnil mluvčí institutu Filip Vrána. Podle vědců tak nadváha u pacientů s nemocí covid zvyšuje pravděpodobnost hospitalizace. Vrána upozornil, že problém je aktuální i pro českou populaci, kde se rok od roku zvyšuje průměrný index tělesné hmotnosti (BMI).
     Komentáře
  • Nespěchej

    Inuitská populace v kanadské Arktidě má jedinečný genom přizpůsobený extrémním mrazům, zjistila studie

    Před 14 dny
    Tisíce let života v geografické izolaci způsobily, že se u Inuitů z Nunaviku – zakladatelské populace původních obyvatel kanadské Arktidy – vyvinul odlišný genom přizpůsobený životu v extrémních mrazech a stravě s vysokým obsahem tuků.
     Komentáře
  • Deník

    Proč se lidé bojí klaunů? Vědcům se konečně povedlo fobii vysvětlit

    Před 17 dny
    Strach z klaunů se vyskytuje u dětí i dospělých napříč různými kulturami. Důvod byl však doteď neznámý. Nyní vědci v úplně první studii o hledání příčin strachu z šašků objasnili, že za tuto fobii může hlavně jejich make-up a nepředvídatelné chování.
     Komentáře
  • Deník

    Pití nadměrného množství Coca-Coly nebo Pepsi zvětšuje varlata, tvrdí vědci

    Před 17 dny
    Vědci zveřejnili překvapující závěr studie zkoumající vliv sladkých kolových nápojů, konkrétně Coca-Coly a Pepsi, na mužskou plodnost. Vysoké dávky sladkých limonád tohoto typu mají dle vědců zvětšovat varlata a zvyšovat produkci testosteronu.
     Komentáře
  • MotorGuru

    Až polovina řidičů se odvrací od elektromobilů a vrací se ke spalovacím motorům

    Před 18 dny
    Na příkladu Německa jsme vám nedávno ukázali, jaký dopad na prodej elektromobilů by mělo pouhé snížení státních dotací, nikoli jejich úplné zrušení. Pochopitelně se takový model může zdát vytržený z kontextu, ale i další příklady naznačují, že trh s bateriovými automobily se začíná nasycovat. Nebo (řečeno jinak) ti, kteří si je mohli dovolit, si je již koupili díky štědrým daňovým příspěvkům ostatních. A vypadá to, že bez dalších bonusů se hromada těchto řidičů raději vrátí ke spalovacím motorům.
     Komentáře
  • Deník

    Tajemné vzory na solných pláních trápily vědce. Teď tvrdí, že záhadu vyřešili

    Před 19 dny
    Na solných pláních, jako je například Badwater Basin v kalifornském Údolí smrti, se na zemi tvoří pravidelné šestiúhelníkové vzory, které dlouhé roky mátly hlavy turistům a vědcům. Nyní odborníci konečně odhalili jejich původ.
     Komentáře
  • Ekonomický deník

    Vytápění domů vodíkem? Nevyplatí se to, stejný úkol zvládnou levněji tepelná čerpadla

    Před 20 dny
    Vodík jako náhradní palivo pro vytápění domů místo „fosilního“ zemního plynu není žádná výhra. Podle studie, kterou napsali Till Weidner a Gonzalo Guillén-Gosálbez z technické univerzity ETH v Curychu pro odborný časopis Energy Conversion and Management, bude vodík dvakrát až třikrát dražší než vytápění tepelnými čerpadly. Pochybnosti přibývají také okolo využití vodíku v dopravě.
     Komentáře
  • České noviny

    Studie: V Praze mohou být tisíce nájemních bytů v držení nemovitostních fondů

    Před 21 dny
    Praha - Tisíce nájemních bytů v Praze by mohly být ve vlastnictví nemovitostních fondů. Nájmy jsou vzhledem k poklesu prodejů bytů do vlastnictví na vzestupu a z aktuálního vydání studie českého realitního trhu Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN) a z dnešního diskusního setkání v Praze vyplynulo, že zájem investorů o nákupy projektů po loňském útlumu začíná stoupat.
     Komentáře
  • Žena-in

    Ženy dokážou podle čichu poznat, zda je muž svobodný, ukázala nová studie

    Před 22 dny
    Tělesný pach toho dokáže říct o člověku hodně. Podle nové studie však mohou dokonce ženy podle tělesného pachu muže zjistit, zda je singl nebo ve vztahu. Může za to hladina testosteronu, která je u svobodných mužů vyšší než u zadaných.
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Vědci vyvinuli technologii, která umožňuje masivně paralelní vkládání DNA do lidských buněk

    Před 22 dny
    Vědci vyvinuli novou technologii, která poprvé umožňuje masivně paralelní záměnu DNA v lidských buňkách s využitím mRNA.
     Komentáře
  • inSmart

    Jak se po 37 letech od havárie v Černobylu změnila genetická informace místních psů? Komplexní vědecká studie odhaluje vliv radiace na DNA

    Před 22 dny
    Odborná studie publikovaná v časopise Science Advances se zaměřuje na vliv radiace působící v oblasti černobylské jaderné elektrárny na genetický kód místních toulavých psů. Okolí bývalé aktivní jaderné elektrárny v Černobylu je sice na jednu stranu upomínkou jedné z největších katastrof moderních dějin, na stranu druhou však umožňuje vědcům nahlédnout pod roušku tajemství vlivu radiace na život v zamořené oblasti. Nedávná vědecká studie, kterou publikovala skupina vědců v časopise Science Advances, se věnuje prvnímu komplexnímu rozboru genetického kódu zdivočelých psů, kteří v okolí elektrárny žijí již několik generací, a jeho změnám oproti psům žijícím mimo vliv záření. V rámci průzkumu byly analyzovány vzorky více než tří stovek volně
     Komentáře
  • Ekonews

    Pesticidy zvyšují riziko nebezpečných chorob u zemědělců, uvádějí výzkumy. V Česku farmáře ochrání oblek, brýle a osvědčení

    Před 22 dny
    Zahraniční studie upozorňují na zvýšená rizika onemocnění zemědělců kvůli tomu, že pracují s pesticidy.V tuzemsku se takové studie nedělají, zdravotní stav zemědělců se nesleduje.
     Komentáře
  • Newstream

    Rychlá chůze může zabránit předčasnému úmrtí. A stačí i jen 11 minut denně

    Před 22 dny
    Člověk nemusí být běžec nebo se aktivně věnovat nějakému sportu, aby mohl pocítit pozitivní dopady pravidelného pohybu. Dostačující by mohla být i rychlá každodenní procházka, vyplývá z britské studie. Pouhých 11 minut chůze denně by podle ní mohlo zabránit každému desátému předčasnému úmrtí, píše web BBC.
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Mohly by mozky vypěstované v laboratoři nabýt vědomí?

    Před 25 dny
    Od roku 2013, kdy byl vypěstován první "mini mozek" za účelem studia genetické poruchy, se vědci po celém světě předhánějí v práci.
     Komentáře
  • Novinky

    Sedm zdravých návyků, které snižují riziko demence

    Před 26 dny
    Výsledky studie trvající dvě desetiletí odhalily sedm zdravých návyků a faktorů životního stylu, které mohou hrát roli při snižování rizika demence.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Covid není čínská biologická zbraň, nejspíš unikl z laboratoře, tvrdí studie

    Před 1 měsícem
    Americké zpravodajské agentury zaujímají v otázce původu viru, který v roce 2020 rozpoutal celosvětovou pandemii, různá stanoviska. Všechny se ale shodují na tom, že covid-19 není výsledkem čínského programu biologických zbraní.
     Komentáře
  • Deník

    Máte kudrnaté vlasy? Podle vědců jste ve výhodě

    Před 1 měsícem
    Nejeden člověk si alespoň jednou za život položil otázku, proč má kudrnaté či rovné vlasy. A proč je zrovna člověk jediný z primátů, který po těle nemá téměř žádné chlupy, ale přesto mu na hlavě roste na jedné hromadě spousta vlasů. Vědci už dlouhé roky bádají, proč tomu tak je a proč má někdo vlasy rovné a jiný kudrnaté. Tým mezinárodních odborníků se v novém výzkumu pokusil na tyto otázky odpovědět. Výsledky potvrdily, že je to reakce na chůzi po dvou.
     Komentáře
  • inSmart

    Supermasivní černé díry klíčem k poznání. Vědci jsou o krok blíže k pochopení temné energie

    Před 1 měsícem
    Propojení temné energie s černými dírami by mohlo být mnohem hlubší, než se doposud zdálo. O bližší vysvětlení se nyní snaží mezinárodní tým vědců.
     Komentáře
  • Deník

    Nahradí lidskou práci roboti? Nákupy zřejmě zastanou, o děti se ale nepostarají

    Před 1 měsícem
    Odborníci z Velké Británie a Japonska tvrdí, že do deseti let budou minimálně 39 procent domácích prací vykonávat roboti. Měnění plen a obecná starost o děti ale zůstanou i kvůli etickému hledisku pořád úkolem lidí.
     Komentáře
  • Techsvět

    Vymírání zvířat roste. Změna klimatu ohrožuje mnohem více druhů, než se myslelo

    Před 1 měsícem
    Každý druh je nějakým způsobem závislý na ostatních. Bohužel těmto vztahovým sítím příliš nerozumíme. Aby to změnili, vyvinuli evropští a australští vědci nástroj pro modelování vzájemných vazeb mezi druhy. Model ekologických vztahů ukazuje, že změna klimatu ohrožuje mnohem více druhů, než se dosud předpokládalo. Mnoho druhů schopných přežít v teplejším světě je závislých na jiných, které tyto schopnosti nemají. V důsledku toho budeme svědky koevoluce druhů.
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Rozhledna Chlum hledá nového provozovatele. Klub českých turistů ji po 13 letech definitivně opustil

    Před 1 měsícem
    Oblíbená kamenná rozhledna stojí na Chlumu už od roku 1929. Při dobrém počasí nabízí výhled nejen na západočeskou metropoli, ale vidět je až na Šumavu, Brdy, Český les nebo Rokycansko. Dlouhé roky provozoval rozhlednu Klub Českých turistů (KČT), odbor Bolevec. Z rodinných i časových důvodů ale museli po 13 letech místo opustit. Vedení obvodu proto hledá nového nájemce.
     Komentáře
  • Žena

    Ženy s erekcí bradavek vnímají lidé jako méně inteligentní a morální, tvrdí studie

    Před 1 měsícem
    I když se jedná o normální tělesnou aktivitu, pro okolí se žena se ztopořenými bradavkami stává sexuálním objektem.
     Komentáře
  • České noviny

    Studie: Válka na Ukrajině vloni stála světovou ekonomiku přes 1,6 bilionu dolarů

    Před 1 měsícem
    Válka na Ukrajině v loňském roce stála světovou ekonomiku více než 1,6 bilionu dolarů (35,6 bilionu Kč). Informoval o tom dnes list Rheinische Post s odvoláním na studii německého hospodářského institutu IW. Válka na Ukrajině vedla k výraznému růstu cen energie a potravin i k výpadkům v dodavatelských řetězcích.
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Nový objev v oblasti “temné energie” by mohl převrátit naše chápání vesmíru

    Před 1 měsícem
    Vědci si již desítky let lámou hlavu nad velkou vesmírnou hádankou - proč se rozpínání vesmíru vlivem gravitace nezpomaluje, ale zrychluje?
     Komentáře
  • TechFocus

    Vlaštovky varují: Investice do spermií u nich dle studie ubírá na délce života

    Před 1 měsícem
    Unikátní demografická data umožnila vědcům vůbec poprvé testovat vztah mezi mírou investicí do spermií a přežíváním samců ve volně žijící populaci vlaštovky obecné..
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Starověká “pekelná prasata” s obrovskými zuby jsou ve skutečnosti nepochopení všežravci

    Před 1 měsícem
    Dva starověcí savci s podivným vzhledem, anthracotheriidae a entelodontidae, se stali předmětem nové studie, která se zabývá jejich zuby.
     Komentáře
  • Hradecká Drbna

    Dvůr Králové chce revitalizovat park Schulzovy sady. Jeho novou podobu mohou ovlivnit místní

    Před 1 měsícem
    Radnice ve Dvoře Králové nad Labem se rozhodla, že je na čase revitalizovat park Schulzovy sady. Nové mají být cesty, mobiliář, veřejné osvětlení nebo také altán. Budoucí podobu parku mohou nyní ovlivnit místní občané. Své připomínky mohou radnici zasílat do konce března.
     Komentáře
  • Echo24

    Dinousauři žili a umírali podobně jako lidé. Vědci u vyhynulých tvorů našli rakovinu

    Před 1 měsícem
    Asi před 77 miliony let na území dnešní jihovýchodní provincie Alberta v Kanadě prožíval jistý dinosaurus velmi špatné období. Dospělý Centrosaurus apertus, středně velký býložravý bratranec většího triceratopse, který žil ve stejné době jako tyrannosaurus, měl pokročilý zhoubný nádor na kosti v holeni. Rakovina se mohla rozšířit jinam v jeho těle a má se za to, že byla téměř jistě nevyléčitelná. O nálezu informoval web BBC.
     Komentáře
  • Levkemyk
    naSeznam Médium

    Experimentování na lidech pro studii průběhu syfilidy

    Před 1 měsícem
    Tento příběh neetického výzkumu, kdy byli lidé nevědomky vystaveni neléčené nemoci, stále působí jako šokující a děsivá kapitola historie.
     Komentáře
  • Echo24

    Mužská antikoncepce dočasně „uspí“ spermie. Vědci ji úspěšně otestovali na myších

    Před 1 měsícem
    Mužská antikoncepce je ve společnosti stále více probíraným tématem. Může za to mimo jiné i klesající zájem žen o hormonální antikoncepci, které jí odmítají užívat hlavně kvůli negativním dopadům na jejich těla. Ochrana před početím tak začíná padat na muže, pro které existuje zatím jen kondom nebo nevratná forma antikoncepce, a to vasektomie. Vědci však v testování pokročili a mužská pilulka by brzy mohla být realitou. Jejich testy na myších totiž přinesly slibné výsledky, informuje britský…
     Komentáře
  • Tvůj vesmír

    Snažíte se přestat kouřit? Chytrý náhrdelník vám pomůže zbavit se zlozvyku ve velkém stylu

    Před 1 měsícem
    Kuřáci, kteří se chtějí zbavit svého zlozvyku, budou brzy moci nosit chytrý náhrdelník, který bude sledovat jejich snahu přestat kouřit.
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Lidé nemusí hibernovat, ale přesto mohou potřebovat více zimního spánku

    Před 1 měsícem
    Lidé sice nehibernují, ale nový výzkum naznačuje, že v zimě možná potřebujeme více spánku, jak uvádí server Mirage News.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Matka, malé dítě a kariéra. V Evropě běžné, v Česku stále exotika

    Před 1 měsícem
    Češky kolem třicátého roku života pracují méně než ostatní Evropanky. Důvod je jasný, v Česku chybí nabídky práce na částečný úvazek. To by se však mohlo brzy změnit.
     Komentáře
  • Echo24

    Rodina s dvěma dětmi ročně vyhodí jídlo za 14 tisíc, zjistili vědci z popelnic v Brně

    Před 1 měsícem
    Rodina dvou dospělých se dvěma dětmi ročně vyhodí potraviny v hodnotě 14.076 korun. Na základě dat, které získala Mendelova univerzita v Brně (MENDELU) při výzkumu plýtvání potravinami v letech 2019 až 2022, to spočítali odborníci z Vysoké školy ekonomické v Praze ve spolupráci s Mendelovou univerzitou a spolkem Zachraň jídlo. Mendelova univerzita o tom informovala v tiskové zprávě.
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Chcete rychle spalovat tuk? Nová studie odhalila nejlepší čas na cvičení

    Před 1 měsícem
    Vědci z Karolinského institutu ve Švédsku a Kodaňské univerzity v Dánsku zjistili, kdy je nejlepší cvičit, aby se dosáhlo snížení hmotnosti.
     Komentáře
  • DIAstyl

    Netoxický životní styl je vhodnou prevencí diabetu: Nová studie potvrdila souvislost ftalátů se vznikem cukrovky

    Před 1 měsícem
    Boj s toxiny v kosmetice a drogerii nikdy nekončí ani vyhláškami Evropské komise, která se snaží o jejich co nejúspěšnější eliminaci. Běžní spotřebitelé se jich rádi sami zbavují v rámci non toxic života.
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Bylo konečně nalezeno “chybějících” 70 % vesmíru? Vědci našli první důkaz, že černé díry jsou zdrojem záhadné temné energie

    Před 1 měsícem
    Černé díry jsou dnes mnohem větší než před devíti miliardami let, a to i ve srovnání s velikostí galaxií, zjistila pozorování.
     Komentáře
  • Deník

    Bojovali s covidem. Řada lidí má rok po nákaze poškozené orgány, zjistila studie

    Před 1 měsícem
    Pandemie sice ustoupila, její důsledky však mohou v životech lidí přetrvávat ještě dlouhá léta. Nová studie nyní osvětlila dopady dlouhodobého léčení se s covidem na lidské zdraví. Vědci v ní tvrdí, že i po roce od nákazy měla většina pacientů poškozené orgány. Špatně dopadli zejména zdravotníci, kteří se studie také zúčastnili. Výsledky výzkumu popsal britský portál Sky News.
     Komentáře
  • Deník

    Záhadné volání divočiny. Vědci zjistili, proč některá plemena psů více vyjí

    Před 1 měsícem
    Odbornice na chování zvířat Fanni Lehoczkiová si všimla, že vytí jejího huskyho nevyvolává vždy stejnou odpověď u psů v jejím okolí. Začala proto společně s kolegy z katedry etologie Univerzity Eotvose Loranda studovat reakce psů na vytí vlků. Zkoumali, zda jsou k vytí některá plemena náchylnější a zda jsou tito psi geneticky blíže těmto divokým šelmám. Vědcům se podezření nakonec potvrdilo.
     Komentáře
  • Deník

    Na Zemi žil obrovský tučňák. Vážil jako dospělá gorila, byl velký jako člověk

    Před 1 měsícem
    Mezinárodní skupina vědců objevila zkamenělinu dosud největšího tučňáka všech dob. Měl vážit neuvěřitelných 158 kilo, což je váha dnešní dospělé gorily nebo středně velkého černého medvěda. Několikanásobně tak překonal současně největšího tučňáka císařského.
     Komentáře
  • Auto-mania

    Vědci vysvětlili, proč většině tak moc voní benzin. Může za to paměť, emoce, ale i chemie

    Před 1 měsícem
    Podle vědců se lidem vůně benzinu líbí kvůli vzpomínkám na dětství. Je ale i skupina lidí, jejichž čichové buňky ovlivní těžké chemikálie obsažené v benzinu.
     Komentáře
  • Novinky

    Studii o gigafactory udělá CzechInvest

    Před 1 měsícem
    Další změna plánu. Plzeňský kraj nebude mít na starosti dopadovou studii ohledně obří továrny na výrobu baterií do elektroaut, kterou možná na záložním armádním letišti v Líních u Plzně postaví koncern Volkswagen. Podle zjištění Práva tímto úkolem ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) nakonec pověřilo CzechInvest.
     Komentáře
  • Novinky

    Kvůli rakovině začal muž mluvit s irským přízvukem

    Před 1 měsícem
    Američtí lékaři ze Severní Karolíny se nedávno setkali s podivným případem, kdy muž poté, co mu byla diagnostikována rakovina prostaty, začal mluvit se silným irským přízvukem. Jde o první případ, kdy byla prokázána spojitost mezi syndromem cizího přízvuku a rakovinou prostaty.
     Komentáře
Reklama