Jsme tradičně průmyslová země a potřebujeme víc lidí s technickým vzděláním, říkají politici, firmy i vedení svazu průmyslu. Obecně je rozšířen názor, že humanitní vzdělání snižuje pracovní šance. Všechno je ale jinak.
celé jaro a léto se neslo ve znamení magické zkratky „AI“, tedy umělé inteligence. Microsoft, respektive platforma Open AI, zpřístupnila svoji umělou inteligenci ChatGPT širokým masám a experti se začali předhánět v tom, kdo přijde s výbušnější a bláznivější předpovědí toho, co AI způsobí na trhu práce, v jednotlivých odvětvích, médiích nebo politice.
Školy jsme 20 let zanedbávali, teď se budou 20 let dávat dohromady. I proto česká ekonomika zaostává. Ale ty, kteří by ji dokázali rozhýbat, vidí ekonom Daniel Münich všude. Mezi prvňáky, vysokoškoláky, matkami i vězni.
Školy jsme 20 let zanedbávali, teď se budou 20 let dávat dohromady. I proto česká ekonomika zaostává. Ale ty, kteří by ji dokázali rozhýbat, vidí ekonom Daniel Münich všude. Mezi prvňáky, vysokoškoláky, matkami i vězni.
Nepředvídatelnost charakterizuje dnešní dobu. Manažer si musí umět poradit a řídit firmu, i když nemá dostatek informací, říká známý headhunter Jan Bubeník. Důležitá je autenticita a přežít lze jen tak, že šéf umožní i dělat chyby, dodává. Důležité jsou také hodnoty. „Myslím, že chytří, zvědaví lidé se vždycky zajímali o kontext toho, jestli počínání té které firmy má ještě nějaký přesah, jestli tvoří mimo zisku ještě nějaké dobro nebo nějakou hodnotu,“ říká Bubeník v rozhovoru pro magazín Newstream CLUB.
Česká ekonomika je v paradoxní situaci. Plná zaměstnanost, nejnapjatější trh práce v regionu a přesto ve druhém kvartálu 2023 zaostává meziroční růst mezd za všemi našimi sousedy. Proč?
Neustále se objevují zprávy, že propad cen bytů a domů už je u konce. Při pohledu do budoucna ekonom Jan Bureš z ČSOB předpokládá, že reálná korekce na realitním trhu bude pokračovat. A to i přes to, že pohyb nominálních cen bytů směrem dolů se zastavuje.
Váží si svého volného času, preferují volnější pojetí pracovní doby a není pro ně normální pracovat přesčas. Nastupující mladá generace mění podle odborníků podmínky na trhu práce k lepšímu i pro starší pracovníky.
Vzhledem k trvalému obrovskému nedostatku pracovníků, nejen kvalifikovaných, zaměstnavatelé zvyšují mzdy. Kromě toho dávají vysoké příplatky za práci přesčas, protože mají stále mnoho zakázek, jež nestíhají. „Snaží se také přesvědčit seniory, aby neodcházeli do důchodu, ale pracovali co nejdéle,“ říká prezident Svazu průmyslu a dopravy České republiky Jan Rafaj.
Představte si, že by každý dostával nepodmíněný příjem. Jak by to změnilo naši společnost? Mohlo by jít o reálné řešení moderních výzev, jako jsou rostoucí ekonomické rozdíly a vysoká nezaměstnanost z důvodu automatizace?
Za pět měsíců požádalo o slevu na zkrácené úvazky méně pracovníků, než kolik se původně odhadovalo. Podle personalistů je problém – spíše než ve státní podpoře – v neochotě manažerů.
Máme jednu z nejnižších nezaměstnaností v Evropské unii a schopné lidi, kteří chtějí pracovat. Přesto český trh práce zaostává. Index prosperity a finančního zdraví zjišťoval proč.
Čeští zaměstnavatelé plánují i ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku více nabírat zaměstnance než propouštět. Optimismus na trhu práce ale proti minulému rekordnímu čtvrtletí klesl. Vyplývá to z pravidelného průzkumu společnosti Manpower mezi 510 zaměstnavateli v soukromém i veřejném sektoru v ČR. Jeho výsledky dnes firma zveřejnila na tiskové konferenci.
V Česku je podle oficiálních dat statistického úřadu asi čtvrt milionu nezaměstnaných. Je to nízké číslo, podle údajů Eurostatu je to 2,7 procenta populace, druhé nejnižší číslo v rámci Evropské unie. Méně nezaměstnaných už je podle těchto dat jen na Maltě, 2,5 procenta. Prostě to vypadá, že v Česku všichni makají. Ne na dlouho. Situace se brzo změní. Nezaměstnanost v ČR po letech poroste, míní komentátor newstream.cz Dalibor Martínek.
Evropská komise (EK) zhoršila výhled vývoje ekonomiky Evropské unie na letošní rok. Nově očekává, že hrubý domácí produkt (HDP) se zvýší o 0,8 procenta, zatímco na jaře čekala růst o jedno procento. Inflace však bude nadále zvolňovat a trh práce zůstane v dobré kondici.
Nízká nezaměstnanost pomáhá lidem snáze si najít práci, státnímu rozpočtu pak v oblasti výdajů. Má ale i negativní dopady. Firmy totiž nemají, odkud brát vhodné zaměstnance, a přicházejí tak o zakázky. Pomoci by mohlo otevření trhu pro kvalifikované cizince, řekl Bohdan Wojnar, člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy ČR.
Podíl nezaměstnaných osob v srpnu vzrostl z červencových 3,5 na 3,6 procenta. Po sezónním očištění nicméně stagnoval na 3,6 procenta. Indikátor tak skončil v souladu s naším odhadem i tržním očekáváním.
Podíl nezaměstnaných osob vzrostl meziměsíčně o 0,1 p. b., meziročně o 0,2 p. b. Kombinace nízké nezaměstnanosti s poklesem HDP je hlavním důvodem pro setrvání ve stávajícím zaměstnání. Lidé dnes nejsou ochotni riskovat změnu a trh práce se tak stává absolutně nepružným.
Centrální bankéři na sympoziu v americkém Jackson Hole nedávno jasně řekli, že jejich další kroky v boji proti inflaci závisí na dalším vývoji údajů, zejména na těch, které pochází z trhu práce. První údaje z USA přišly minulý pátek a ukazují, že v americké ekonomice nadále přibývá pracovních míst, ale mzdy rostou pomalu.
Segment tzv. "edtechu" může představovat v příštích letech jednu z nejatraktivnějších oblastí, která bude výrazně růst a ovlivňovat způsob studia a práce, myslí si Michal Csonga z venture kapitálového fondu Zero One Hundred.
Více než milion osob v Česku má zdravotní postižení, které jim může zkomplikovat uplatnění na trhu práce. Východisko nabízejí sociální podniky, které vytvářejí speciální pracovní místa. „Mnohdy ti lidé třeba jen nemohou pracovat 8 hodin denně kvůli fyzickému nebo psychickému problému. Pořád máme zažité předsudky z dob komunismu,“ říká Zdeněk Kosour, zakladatel spolku Deklarace odpovědného podnikání.
Pokles průmyslové výroby, který v červenci meziročně dosáhl 2,8 procenta, se dal očekávat. Stojí za ním nedostatek pracovních sil, drahé energie i situace v Německu, řekl Právu prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj.
Z nárůstu průměrné mzdy zdaleka všichni nemají prospěch. Výrazně méně vydělávají statisíce lidí. Trvající pokles reálné hodnoty mzdy, tedy toho, kolik si za výdělek koupí, těmto lidem situaci ještě víc komplikuje.
Američtí obchodníci se po prodlouženém víkendu z důvodu státního svátku vrací na trhy. Úterý tak bude dnem, kdy budeme sledovat pokračující dopady pátečních dat. Americký trh práce nasadil pozvolné uvolňování, sektor průmyslu je již deset měsíců v kontrakci. V Evropě se spekuluje o sazbách, byť trh v jejich další růst už příliš nevěří. Rada guvernérů by však podle nás mohla ještě překvapit.
Průměrná nominální mzda v české ekonomice v letošním druhém čtvrtletí vzrostla meziročně o 7,7 procenta. Průměrná reálná mzda, tedy mzda očištěná o inflaci, v letošním druhém čtvrtletí klesla o 3,1 procenta.
Průměrná nominální mzda v letošním druhém čtvrtletí vzrostla meziročně o 7,7 procenta po růstu o 8,7 procenta zaznamenaném v prvním čtvrtletí. Zpomalila i mezičtvrtletní mzdová dynamika, která podle nás dosáhla 1,1 procenta mezikvartálně (po sezónním očištění, pozn. aut.) po 2,7 procenta o čtvrtletí dříve.
Průměrná mzda v Česku v druhém čtvrtletí letošního roku rostla nominálně o 7,7 procenta, což vzhledem k více než 11% inflaci odpovídá reálnému poklesu o 3,1 procenta. Výsledek je v souladu s naším odhadem, proti předpokladu trhu a České národní banky (ČNB) růst mezd mírně zaostal.
Automatizace a robotizace jsou klíčové technologie, s jejichž pomocí mohou firmy v nadcházejících letech kompenzovat růst nákladů způsobený inflací, napjatým trhem práce a demografickými změnami.
Automatizace a robotizace jsou klíčové technologie, s jejichž pomocí mohou firmy v nadcházejících letech kompenzovat růst nákladů způsobený inflací, napjatým trhem práce a demografickými změnami.
Spotřebitelská důvěra v Německu i USA zaostala za tržními očekáváními. Hůře dopadl i zpřesněný odhad amerického hrubého domácího produktu (HDP), který ukázal na mezikvartální anualizovaný růst o 2,1 procenta místo původně zveřejněných 2,4 procenta.
Americký dluhopisový trh získal o něco pevnější půdu pod nohama. Silnější poptávka posunula výnosy níže oproti nedávným maximům, zejména u nejdelších splatností. Za vším stála data. Pohyb pravděpodobně přispěl i k vysqueezování části short pozic. Dolar oslabil nad hranici 1,0900 za euro.
AMERICKÝ SPECIÁL #14: „Začínáme tam, kde CzechInvest a CzechTrade končí,“ říká Josef Scharfen z firmy Hydra Consulting, která pomáhá evropským společnostem se vstupem na americký trh. Náplní jeho firmy je dohled nad veškerým back officem zahraničních firem. „Můžete si pod tím představit to úplně nejnudnější papírování, co existuje,“ vtipkuje Scharfen a vypráví o svých cestách po USA, americkém trhu práce a náhodách, které přispěly k rozjetí jeho úspěšného byznysu. Celý rozhovor: https://www.focuson.cz/vypoved-na-minutu-trh-prace-v-usa-je-flexibilni-rika-konzultant-ktery-pomaha-firmam-na-tamni-trh/ Americký speciál vznikl za podpory společnosti Progresus Invest Holding a byl natáčený od 7. do 21. června v New Yorku a Chicagu.
Index spotřebitelské důvěry v USA na konci prázdnin výrazně klesl na 106,1 bodu z červencových 114 bodů. Problémem zůstává vysoká inflace a zhoršující se situace na trhu práce. Zhoršující se podmínky na trhu práce povedou k pauze v navyšování úrokových sazeb v USA na zářijovém zasedání. Klesla pravděpodobnost dalšího zvýšení v průběhu roku.
Novela od února zvýhodnila kratší úvazky u mladých lidí, rodičů či osob starších 55 let. Cílem bylo zvýšit nabídku práce pro tyto dlouhodobě odstrkované skupiny na trhu práce. Náročné podmínky ale novinku dusí.
Válka na Ukrajině komplikuje výkonnost ruské ekonomiky. Tamním firmám chybí zaměstnanci a prezident Vladimir Putin chce proti tomuto problému zakročit. Rozhodl se proto zrušit omezení, které se týká omezení práce nezletilých, uvádí server Odessa Journal.
Nezaměstnanost mladých je aktuálně v tuzemsku rekordně vysoká. Míra nezaměstnanosti mladých nebyla tak vysoká ani v době covidové pandemie. Čím je způsoben tento nárůst? Může za to trh práce či nároky ze strany mladých?
České podniky mají dlouhodobě problém sehnat dostatek zaměstnanců. Plzeňský závod Škoda Group je proto začne „dovážet“ až z Indonésie. Studentům tamních polytechnických škol zajistí ve svých provozech dvouletou praxi, která jim následně pomůže při uplatnění se na indonéském trhu práce. Jak dále Škoda Group uvedla v tiskové zprávě, celkem chce zaměstnat až 300 indonéských studentů.
Vláda je ohledně eura rozdělená; Rohlík.cz může expandovat v Německu; rubl v trablech, odrazí se to i v ekonomice?; německé firmy zoufale hledají kvalifikovanou sílu; vláda schválila zdanění nadnárodních gigantů; Aldi skupuje supermarkety v Americe; Čedok chystá obří expanzi; SpaceX zřejmě v zisku; počet bankrotů v EU je nejvyšší od roku 2015; další várka výsledků (Walmart, Meopta, Lenovo...).
Zaměstnavatelé na lidech po padesátce oceňují hlavně znalosti, lepší pracovní návyky a nižší fluktuaci. To je to pozitivní, co vzešlo z průzkumu Hospodářské komory mezi více než 400 zaměstnavateli napříč obory. Zároveň jim ale vyčítají, že neumějí dostatečně pracovat na počítači nebo nezvládají moderní technologie. Je to hlavní překážka k jejich zaměstnávání.
Vítejte u čtvrtého dílu Tématu týdne, který čerpá z aktuální makroekonomické prognózy České bankovní asociace (ČBA) pro třetí čtvrtletí letošního roku. V tomto dílu se zaměříme na tuzemský trh práce. Podle ČBA zůstává nadále napjatý a míra nezaměstnanosti v tuzemské ekonomice je nejnižší v zemích EU.
Lidé s hendikepem, ať už zdravotním nebo sociálním, potřebují mnohem víc než práci. Musí dostat příležitost začlenit se do společnosti a dál se rozvíjet. Právě to umožňuje sociální podnikání. Nejinspirativnější sociální firmy letos poprvé ocení národní ceny Zlatá vážka.
I červencová data Českého statistického úřadu ukazují, že se na českém trhu práce podmínky nijak výrazně letos nemění. Míra nezaměstnanosti sice o jednu desetinu procentního bodu vzrostla na 3,5 procenta, ale to zcela odpovídá sezónnímu vývoji v tomto čase.
Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí zrychlila růst na 2,4 procenta z dvouprocentního tempa v prvním čtvrtletí. Šlo o překvapivý výsledek, analytici očekávali naopak zpomalení tempa. Hrozba případné recese však přetrvává.
Nezaměstnanost podle čerstvých údajů Českého statistického úřadu vzrostla z červnových 3,4 na červencových 3,5 procenta. My jsme, podobně jako trh, předpovídali ještě o jednu desetinu vyšší nárůst. Identicky, jako v minulém srovnání, kdy nezaměstnanost klesla, tak hlavním důvodem nynějšího růstu je opět vliv sezónnosti.
Nezaměstnanost v červenci velmi mírně vzrostla a to po čtyřech měsících poklesu – v červenci byla podle Úřadu práce nezaměstnanost 3,5 procenta, přičemž v červnu 3,4 procenta. Nepatrný růst je však spíš otázkou sezónních výkyvů souvisejících například s příchodem absolventů na trh práce či ukončováním sezónních prací.
Nedostatek pracovní síly ohrožuje nejen běžný chod české ekonomiky, ale i budoucí schopnost státu realizovat strategicky důležité projekty v oblastech, jakými jsou energetika, dopravní infrastruktura, vzdělávání nebo zdravotnictví. Vyplývá to z analýzy překážek trhu práce, kterou provedla Hospodářská komora.
Nedostatek pracovní síly ohrožuje nejen fungování české ekonomiky, ale i budoucí schopnost státu dělat strategicky důležité projekty v energetice, dopravní infrastruktuře, vzdělávání nebo zdravotnictví. Vyplývá to z analýzy překážek trhu práce, kterou ČTK poskytla Hospodářská komora.
V pátek byl zásadním bodem makroekonomického programu NFP report z amerického trhu práce. Počet nových pracovních míst mimo zemědělství klesl a nedosáhl na konsens. Počet nových míst je stále velmi vysoký, přesto to ukazuje na určité ochlazování napjatého trhu práce.
Výpověď se může týkat kohokoli. Nemusí se jednat pouze o nevýkonné zaměstnance, při restrukturalizaci se ruší celé pracovní místo. Jaké musí mít náležitosti? Kdy je nárok na odstupné?
Počet nově vytvořených pracovních míst byl podle ADP reportu v USA výrazně vyšší, než se čekalo. V tamním soukromém sektoru vzniklo v červenci 324 tisíc nových pracovních míst oproti očekávaným 190 tisícům. Ve srovnání s červnem (497 tis.) se ale i tak počet nově vytvořených pracovních míst snížil.
Šedesátníci jsou na pracovním trhu čím dál početnější skupinou. A v budoucnu jich vzhledem k plánovanému odsunutí důchodového věku a věkové struktuře české populace ještě přibude. Zaměstnavatelé však na tuto realitu nejsou příliš připravení a ve společnosti pořád přetrvává přesvědčení, že po padesátce jsou lidé po pracovní stránce za zenitem, a starší ročníky tak čelí diskriminaci.
"Zvládneme to," řekla exkancléřka Merkelová, když v roce 2015 utíkaly do Německa miliony lidí. Podle nové studie je nyní více než polovina těch, kteří zůstali, zaměstnaná.V roce 2021 bylo zaměstnáno 54 procent těch, kteří v roce 2015 uprchli do Německa. Ukazuje to nová studie Institutu pro výzkum zaměstnanosti (IAB). Zaměstnanost těchto migrantů vzrostla o deset procentních bodů ve srovnání s pandemickým rokem 2020.
Americká centrální banka (Fed) na závěr dvoudenní schůzky svého měnového výboru zvýšila ve snaze snížit inflaci základní úrokovou sazbu podle očekávání o 0,25 procentního bodu do pásma 5,25 až 5,50 procenta. Úroky jsou tak nejvýše od roku 2001. Otázkou je, co bude dál?
Problémy na trhu polovodičů a mikročipů se neustále prohlubují. Podle nejnovějších průzkumů se krize v následujících několika letech jen v USA dotkne až 67 000 pracovních pozic. Dopady však pocítí celý svět.
Vzestup popularity Alternativy pro Německo (AfD) může odrazovat zahraniční kvalifikované odborníky, aby se vypravili za prací do největší evropské ekonomiky.
Trh práce čekají kvůli stárnutí populace zejména v té bohatší části světa zásadní změny. Do roku 2031 by v ekonomicky vyspělých zemích G7 měli více než čtvrtinu všech zaměstnanců tvořit lidé nad 55 let. Ve studii, která zkoumala trendy po celém světě, to uvádí společnost Bain & Company.