Zavřít
Alexander Dubček

Alexander Dubček

Nejnovější články na Seznamu na téma Alexander Dubček
  • G

    Viliam Šalgovič: Tvrdý komunista, který pomáhal okupantům v roce 1968. Po revoluci spáchal sebevraždu

    Před 3 měsíci
    Viliam Šalgovič se zapsal do československých dějin jako zrádce stejného typu, jako byl Biľak. Byl nejen fanatickým komunistou, ale taky člověkem, který se za války (a možná i po ní) dopouštěl mučení. Svůj život skončil sebevraždou, nezanechal žádný dopis na rozloučenou.
     Komentáře
  • Faei

    Nejdražší mince v aukci pokořila hranici 10 milionů korun

    Před 3 měsíci
    Dosud největší letošní sálová dražba mincí, bankovek a dalších vzácných numismatických materiálů, která proběhla minulý pátek, zaznamenala úspěch nad očekávání. Nejvzácnější minci s motivem Albrechta z Valdštejna si novopečený majitel odnesl za 10,5 milionů korun. Aukci pořádal největší, česko-slovenský, aukční dům s numismatikou – Macho & Chlapovič.
     Komentáře
  • Novinky

    Přes 10 milionů za jedinou minci. Aukční dům měl žně

    Před 3 měsíci
    Někdo si za 10 milionů korun pořídí rodinný dům, někdo pouze jednu historickou minci. V česko-slovenském aukčním domě s numismatikou Macho & Chlapovič se v pátek vydražil 10 dukát Albrechta z Valdštejna z roku 1631 za 10,5 milionu korun.
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    Aukce mincí vynesla 154 milionů. Desetidukát se prodal za 10 a půl milionu

    Před 3 měsíci
    Aukce mincí, bankovek a dalších vzácných numismatických materiálů, která se konala v pátek v Praze, vynesla dohromady 154 milionů korun. Vydražilo se 518 položek. Nejcennější z nich byl desetidukát Albrechta z Valdštejna, který nový majitel získal za 10,5 milionu korun včetně aukční přirážky. Informoval o tom aukční dům Macho & Chlapovič, který akci pořádal. Celkový výtěžek aukce překonal očekávání organizátorů o 34 milionů korun.
     Komentáře
  • TN

    Desetikoruna vyšla v dražbě na půl milionu. Raritní kusy se dostaly mezi lidi

    Před 3 měsíci
    Za rekordní částku se prodala desetikoruna z roku 1993 na páteční dražbě aukčního domu Macho & Chlapovič. Vysoko se vyšplhaly i jiné mince a bankovky. Desetidukát z roku 1631 pokořil desetimilionovou hranici.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Inspirovali ho Josef Sudek a čeští youtubeři. Angličan složil symfonii o Praze

    Před 3 měsíci
    Pražská panoramata od Juliana Andersona, který učil na Harvardu, tento týden v české premiéře zahraje Česká filharmonie.
     Komentáře
  • Forum 24

    Rok od vypuknutí kauzy Vrbětice. Svět se mezitím změnil, ale kremelští mloci zase ožili

    Před 3 měsíci
    Bomba, ta informační, expolodovala 17. dubna 2021. Předseda vlády Andrej Babiš a ministr vnitra Jan Hamáček na mimořádném brífinku oznámili, že byli na základě jednoznačných důkazů bezpečnostních složek informováni o důvodném podezření o zapojení důstojníků ruské zpravodajské služby GRU do výbuchu muničních skladů a areálu Vrbětice v roce 2014. Po tomto oznámení už to u nás nebylo jako předtím.
     Komentáře
  • A2larm

    SMER i fašisté posilují spolu s odporem k vakcínám i Západu, říká slovenský politolog

    Před 3 měsíci
    S politologem Pavolem Struhárem z Trenčínské univerzity jsme mluvili o tom, kdo jsou účastníci protestů proti obranné dohodě, o Ficovu přibližování se fašistům i o možné vládě SMERu a extremistů.
     Komentáře
  • Babinet

    Vražedné silnice smrti. U nás jich můžeme najít hned několik

    Před 4 měsíci
    O skutečnosti, že některá místa snad mohou přitahovat negativní energii a opakovaně tak na nich dochází k tragickým událostem, lidstvo ví již od nepaměti. Často jimi bývají kupříkladu nejen bývalá bojiště, tedy místa krvavých bitev nebo rovněž také sebevražd, ale například i takové silnice. V České republice můžeme vražedných silnic najít hned několik.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    23 min

    Podcast
    Slíbil Západ Moskvě, že se nerozšíří NATO? Odpověď přináší historici a politologové v nové knize

    Před 5 měsíci

    ·

    23 minut

    Současnou mocenskou politiku Ruska vůči západnímu světu analyzuje do hloubky nová kniha analýz historiků a politologů, kterou vydala univerzita v Cambridge. Nese název Before and After the Fall: World Politics and the End of the Cold War a pro Ex libris ji přečetl Ondřej Houska.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Jak Brežněv i Putin poslali tanky proti „nacistům“. Reportáž z místa, kde se psaly dějiny

    Před 5 měsíci
    Dějiny se opakují. Putin tvrdí, že na Ukrajině potírá neonacisty. Sovětský vůdce Brežněv zase v létě roku 1968 obvinil Československo z podpory „hitlerovců“ a pokusů vydat zemi Severoatlantické alianci, proto v srpnu téhož roku poslal směrem na Prahu tanky. Stojím před nádražím v Čierne nad Tisou, kde se Brežněv v červenci 1968 setkal s československou delegací v čele s Alexandrem Dubčekem. A zároveň intenzivně myslím na Putinovo barbarství na Ukrajině. K ukrajinským hranicím to jsou necelé čtyři kilometry.
     Komentáře
  • Security Magazín

    A co opozice? Alexander Dubček a jeho ideologické limity

    Před 5 měsíci
    Reformní proces v Československu v roce 1968 otevřel po dlouhé době stavidla svobody, i když i ta byla samozřejmě v podmínkách mocenského monopolu KSČ omezená. Hodlal Alexander Dubček, který se dostal 5. ledna 1968 do čela KSČ, připustit opozici?
     Komentáře
  • Budějcká Drbna

    DRBNA HISTORIČKA: 22. srpna 1968. Den, kdy do Budějc dorazily první ruské tanky

    Před 5 měsíci
    Dnešní díl Drbny historičky věnoval Jan Schinko vzpomínce na srpen 1968. Jak to vypadalo, když do Českých Budějovic dorazily ruské tanky? Kde všude tanky stály, a jak na to reagovali lidé? S ohledem na aktuální události na Ukrajině si připomeňme, jak vypadala invaze ruských vojsk do Československa.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Agent Mitrochin přeběhl s obřím archivem KGB. Sověti chystali mise proti Kunderovi

    Před 5 měsíci
    Vasilij Mitrochin v roce 1992 přeběhl do Velké Británie a postaral se o vynesení zřejmě nejdůležitějších informací o sovětské tajné službě.
     Komentáře
  • G

    Gustáv Husák: bývalý ministrant a technolog moci, který se prohlásil knězem komunismu

    Před 5 měsíci
    6. únor 1951. Gustáv Husák je pozván do kanceláře generálního tajemníka Komunistické strany Slovenska Štefana Bašťovanského. Tajemník jej však nečekal. Místo něj jej v místnosti překvapili ozbrojení muži v kožených kabátech . Jeden mu zkroutí ruce za zády a spoutá jej. Husák si uvědomí hrůznost své situace.
     Komentáře
  • Novinky

    Fico nevylučuje koalici s bývalými kotlebovci

    Před 5 měsíci
    Robert Fico, předseda opoziční strany Směr-sociální demokracie, poprvé připustil spolupráci s hnutím Republika, které v roce 2021 založili bývalí členové extremistické Lidové strany Naše Slovensko (LSNS) Mariana Kotleby. Republiku označil Fico za možného koaličního partnera.
     Komentáře
  • TN

    Zemřel lékař a politik Pavol Dubček (73), syn Alexandera Dubčeka

    Před 5 měsíci
    Slovensko v pátek zasáhla smutná zpráva o smrti Pavola Dubčeka (73). Ten byl jedním ze tří synů známého Alexandra Dubčeka, který se stal jednou z politických ikon Pražského jara v roce 1968.
     Komentáře
  • Lifee

    Jaromír Jágr slaví 50. narozeniny: 10 věcí, které jste o něm nejspíš nevěděli

    Před 5 měsíci
    Hokejová legenda Jaromír Jágr dnes slaví padesátiny a redakce Lifee.cz vám přináší deset zajímavostí, které jste o ikoně v dresu s číslem 68 s největší pravděpodobností nevěděli. Jak si říká jeho kanadská fanouškovská základna, kde se vzalo číslo 68 a kdo může za to, že ostříhal svou legendární "deku"?
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Vystěhovalecký projekt Interhelpo měl být rájem, změnil se ale v peklo

    Před 6 měsíci
    Zapálení českoslovenští komunisté, prostí dělníci a drobní řemeslníci měli v Sovětském svazu dvacátých let minulého století budovat socialismus. Vystěhovalecký projekt Interhelpo však skončil špatně.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Kdyby Čechoslováci odmítli normalizaci i kapitalismus. Hůlová hledá třetí cestu

    Před 6 měsíci
    V románu Liščí oči se dvě děti dírou v koupelně propadnou do roku 1968 a snaží se odvrátit normalizaci.
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Potěmkinovský hotel Thermal, opuštěný Agro-ovčín a jak Česko přežilo zákeřný útok Kominterny

    Před 7 měsíci
    PSÍ UŠI. Nevyzpytatelný osud nás tento týden zavál do prodejny značky Albert, kam jsme dříve přestali chodit kvůli ohrožení trestní sazbou za výtržnictví, případně jiné trestné činy proti zdraví či veřejnému pořádku. A vida! U samoobslužných pokladen už se neozývá ODEBERTE SI ÚČTENKU A VÁŠ NÁKUP, ale správné české SVŮJ NÁKUP. Stačil měsíc nové vlády
     Komentáře
  • inStory

    V prvním lednovém týdnu roku 1968 začalo tzv. pražské jaro. Trvalo jen pár měsíců

    Před 7 měsíci
    Komunisté se totiž tehdy rozhodli, že je potřeba oddělit prezidentskou funkci od pozice prvního tajemníka ÚV KSČ, tehdejšího nejvyššího orgánu komunistické strany. Prezidentem tedy zůstal sovětský přitakávač Antonín Novotný a do čela ÚV KSČ se dostal Alexander Dubček.
     Komentáře
  • Kinobox

    Judo, masérka pro Havla a filmová cesta peklem. Kaskadér Petr Jákl slaví 80. narozeniny

    Před 7 měsíci
    Petr Jákl starší platí za veterána mezi tuzemskými filmovými kaskadéry a judisty. Třináctinásobný mistr republiky předal pomyslnou štafetu vlastnímu synovi, s nímž však nepřestává spolupracovat, nejnověji dokončují historický velkofilm Jan Žižka.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Sametový komunista po revoluci pohádkově zbohatl. Čalfa prosadil Havla, zlikvidoval také komunistická tajemství?

    Před 8 měsíci
    Marián Čalfa byl prvním premiérem v polistopadové vládě, která byla mostem k přechodu k demokracii a výměně socialismu za kapitalismus. Zároveň se tento mladý a na první pohled nevýrazný politik stal hlavní hnací silou, která přesvědčila federální shromáždění k tomu, aby se stal prezidentem Václav Havel a nikoli Alexander Dubček. Kdo byl Marián Čalfa a co se s ním stalo po odchodu z politiky?
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Dubček byl politik kompromisu, nikoli slaboch. Okupaci vnímal jako prohru a křivdu

    Před 8 měsíci
    Alexander Dubček byl nezvykle usměvavý politik, jehož život se v noci z 20. na 21. srpna 1968 obrátil naruby.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Foto: Komunista, který měl svatbu v kostele a unesli ho do Kremlu. 100 let Dubčeka

    Před 8 měsíci
    Bývalý generální tajemník komunistické strany je dnes více uznáván na Slovensku než v Česku. Podívejte se na rozsáhlou fotogalerii.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

    Před 8 měsíci
    Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Praha, nebo Bratislava? Rodina rozhoduje o místě posledního odpočinku Miro Žbirky

    Před 8 měsíci
    Praha, nebo Bratislava? Zatím není jasné, kde bude místo posledního odpočinku československé hudební legendy Mekyho Žbirky. Ačkoliv hudebník zemřel nečekaně 10. listopadu na zápal plic, svůj pohřeb si naplánoval. O tom, kde budou uloženy jeho ostatky, rozhodne rodina.
     Komentáře
  • Novinky

    Weiss: 17. listopad – protesty a souboj o odkaz

    Před 8 měsíci
    Na Slovensku se vzpomínka na 17. listopad po 32 letech vymknula ze zajetých zvyklostí. Ještě více než před rokem, kdy během nouzového stavu došlo k živelným, místy až násilným protestům, kterých se zúčastnilo do 15 tisíc lidí.
     Komentáře
  • TVguru

    Co jste nevěděli o legendárním MacGyverovi? Třeba to, že se v jedné epizodě dostal i do socialistického Československa

    Před 8 měsíci
    Tajný agent MacGyver si poradí v každé situaci a se vším. Odvaha, všestrannost a talent poradit si s každým problémem, a to ať je jakkoliv složitý či nebezpečný. Premiéru měla první epizoda již před šestatřiceti lety a celkem bylo natočeno 7 sérií.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Dobrovský & Šídlo: Samizdatové Lidovky a další příběhy z doby listopadu 1989

    Před 8 měsíci
    Jaké vzpomínky měli v roce 1989 studenti gymnázia Jindřich Šídlo a tehdejší disident Jan Dobrovský? A co svědčilo krátce před listopadem 1989 o erozi režimu? K podcastu Paměti národa jsme pozvali studenty pražských gymnázií.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Husák po válce odmítl vrátit Čechům a Židům majetek, který ‘štát‘ zabavil ve prospěch Slováků. Svět Tomáše Koloce

    Před 8 měsíci
    Neznámý život Gustáva Husáka z pera 'Husákova dítěte' – při příležitosti čtvrtečního 30. výročí exprezidentovy smrti. (Autor textu děkuje genealogu Zdeňku Hornerovi a historiku Michalu Macháčkovi za jejich četné inspirace.)
     Komentáře
  • Krajské listy

    Husák po válce odmítl vrátit Čechům a Židům majetek, který ‘štát‘ zabavil ve prospěch Slováků. Svět Tomáše Koloce

    Před 8 měsíci
    Neznámý život Gustáva Husáka z pera 'Husákova dítěte' – při příležitosti čtvrtečního 30. výročí exprezidentovy smrti.
     Komentáře
  • TN

    Českého slavíka ovládl Marek Ztracený! Uspěly i Farna a kapela Mirai

    Před 8 měsíci
    Páteční večer bude na obrazovkách TV Nova patřit přímému přenosu vyhlášení ankety Český slavík 21, který tradičně rozdmýchá debatu o tom, zda ten či onen zpěvák je opravdu nejlepší, nebo jenom populární. Naposledy se vyhlašovala v listopadu 2017, a tak je letošní pořadí očekáváno s velkým napětím.
     Komentáře
  • Novinky

    Při protestech v Bratislavě zadrželi devět lidí

    Před 8 měsíci
    Slovenská policie zadržela během středečních protestů v Bratislavě devět lidí. Před úřadem vlády byli zraněni i dva policisté, jeden státní a jeden městský, když kolem půl sedmé večer hodil jeden z demonstrantů mezi policisty chránící budovu dýmovnici. Oba museli být ošetřeni.
     Komentáře
  • Echo24

    30 let od smrti symbolu normalizace Husáka. Devět let ve vězení, čtrnáct na Hradě

    Před 8 měsíci
    Třikrát byl vyloučen ze stejné strany, přes devět let strávil ve vězení a 14 let byl prezidentem. Poslední komunistický prezident Československa z let 1975-1989 Gustáv Husák byl rozporuplnou osobností s osudem plným zvratů. Byl jednou z vůdčích osobností Slovenského národního povstání, prvním slovenským poválečným „premiérem“, obětí komunistických čistek a posléze hlavním představitelem tvrdé linie téhož totalitního režimu. Politik, který stál v čele země v posledních desetiletích komunistické…
     Komentáře
  • Aktuálně

    Během protestů v Bratislavě zadrželi devět lidí. Policie pátrá po dalších výtržnících

    Před 8 měsíci
    Během protestů také dva policisté utrpěli zranění. Informovaly o tom slovenské zpravodajské servery.
     Komentáře
  • Život v Česku

    Babiš se plíží na Národní třídu v noci a mně je ho až líto, říká Michael Kocáb a vysvětlil, proč odmítl Alexandra Dubčeka

    Před 8 měsíci
    Podnikatel, hudebník a politik Michael Kocáb (67) v revolučních časech po 17. listopadu 1989 pomáhal s tím, aby komunisté předali moc Občanskému fóru. V rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz Kocáb vysvětlil, proč nešlo, aby demokratickým prezidentem se stal Alexander Dubček (†70), proč bylo nutné preferovat Václava Havla (†75). Kocáb také promluvil o tom, jak 17. listopad vnímá v souvislosti s premiérem Andrejem Babišem (67), který se stále nedokázal vyrovnat s minulostí agenta StB.
     Komentáře
  • TV Polar

    Studenti karvinského gymnázia si připomínali 17. listopad

    Před 8 měsíci
    Karvinské gymnázium si velmi netradičně připomíná události týkající se 17. listopadu. S myšlenkou přišli sami studenti a pedagogové je ochotně podpořili.
     Komentáře
  • TV Polar

    Studenti karvinského gymnázia si v aktivitách připomínali události 17. listopadu

    Před 8 měsíci
    Karvinské gymnázium si velmi netradičně připomnělo události týkající se 17. listopadu. S myšlenkou přišli sami studenti a pedagogové je ochotně podpořili.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Když Havel vyšachoval Dubčeka. Prezident po revoluci nesplnil, co slíbil

    Před 10 měsíci
    Byla to scéna jako vystřižená z absurdního dramatu divadelní hry Václava Havla. Disident a spisovatel, potomek buržoazní rodiny, stanul v čele státu, kde vystřídal posledního komunistického prezidenta Gustava Husáka. Blesková politická akce měla ještě jednu zvláštnost. Ruku pro něj zvedla komunistická garnitura. Co slíbil a nesplnil?
     Komentáře
  • Respekt

    Vary3: A pak po mně vystřelil ruský tank. Ale koho to dnes zajímá

    Před 11 měsíci
    Dokument Rekonstrukce okupace mění srpen 1968 z data na žitou zkušenost
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Pokud bychom se v srpnu 1968 bránili, byly by tisíce mrtvých, říká historik Povolný

    Před 11 měsíci
    Na okupanty mířila protitanková děla, z kasáren se potají odnášely zbraně, výsadkáři plánovali osvobození zajatého Dubčeka. Československo se však nakonec v srpnu 1968 proti invazi vojsk Varšavské smlouvy nebránilo. Historik Daniel Povolný v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, jak blízko jsme k tomu před 53 lety byli. Co by ozbrojený odpor znamenal? A jak by na něj zareagoval Západ?
     Komentáře
  • Security Magazín

    Invaze pěti armád Varšavské smlouvy do Československa násilně zardousila demokratizační proces

    Před 11 měsíci
    21. 8. 1968 provedlo pět armád Varšavské smlouvy invazi do Československa, čímž byl udušen obrodný proces socialismu.
     Komentáře
  • Deník N

    Dubček byl prostý komunistický aparátčík s hezkým úsměvem, ne lídr a politik, říká historik Michal Stehlík

    Před 11 měsíci
    Je to třiapadesát let od invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa. O událostech z této doby přetrvává podle historika Michala Stehlíka řada mýtů. Jenže vše je mnohem barvitější, upozorňuje v rozhovoru s Deníkem N náměstek ředitele Národního muzea, který se letos rozhodl podruhé kandidovat na rektora Univerzity Karlovy.
     Komentáře
  • Olomoucká Drbna

    VIDEO: Nový film režiséra Šikla přináší neznámé záběry z prostějovských ulic z doby okupace

    Před 11 měsíci
    Unikátní a dosud neznámé záběry z prostějovských ulic z doby okupace v roce 1968 přináší nový celovečerní dokumentární film režiséra Jana Šikla. Premiéru bude mít zítra na filmovém festivalu v Karlových Varech, odkud zamíří do Prostějova, kde ho diváci budou moci zhlédnout ve středu v kině Metro.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Podcast Přepište dějiny: "Škoda. Naše i vaše," řekl Brežněv. A poslal na Prahu tanky

    Před 11 měsíci
    Podcast Přepište dějiny se tentokrát věnuje oblíbeným mýtům ohledně okupace Československa. Třeba tvrzení, že vpád vojsk Varšavské smlouvy byl v zásadě nečekaný.
     Komentáře
  • Forum 24

    Michael Kocáb: Obchodníci v politice jsou kostižer demokracie

    Před 11 měsíci
    S Michalem Kocábem o tom, proč si koncertem připomínáme odchod sovětských okupačních vojsk před třiceti lety a jak jsme měli historické štěstí, že jsme z východního sevření unikli.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Krvavý pes Tito v Praze. Muž, kterého se bál i Stalin, varoval Dubčeka těsně před okupací

    Před 1 rokem
    Jozip Tito se rozhodl ukázat Sovětskému svazu záda a překvapivě mu to vyšlo. Jeho socialistický režim zvolil nezávislou cestu a ve Stalinově žebříčku nepřátel byl na prvním místě. Dodnes v zemích bývalé Jugoslávie je vnímán velmi kladně a i Československo má na tohoto partyzánského hrdinu svou významnou vzpomínku.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    23 min

    Podcast
    Kdo začal pražské jaro?

    Před 1 rokem

    ·

    23 minut

    V srpnu se pražskému jaru 1968 nevyhneme. A tak mu věnujeme celý měsíc. Kdo to ale všechno začal a kdy? Alexander Dubček v lednu 1968? Nebo Antonín Novotný mnohem dříve? Nebo Ota Šik ekonomickou reformou? Nebo snad nespokojení Slováci? Jaro bylo prostě ve vzduchu už pěkných pár let před tím.
     Komentáře
  • Události247

    Dálnice D1 oslavila 50 let od svého otevření. Kdy se dočkáme konce oprav?

    Před 1 rokem
    První úsek nejstarší české dálnice byl otevřen před padesáti lety. Nyní D1 prochází rozsáhlou rekonstrukcí, aby stačila stále narůstající automobilové dopravě.
     Komentáře
  • Ekonomický deník

    Výroba podvozků, kabin i nadstaveb nákladních vozidel. Kopřivnická Tatra Trucks se vrací na Slovensko

    Před 1 rokem
    Druhý nejstarší výrobce nákladních vozů na světě s bohatou historií zřizuje dceřinou společnost Tatra Defence Slovakia v Trenčíne, a to v pronajatých prostorách patřících Ministerstvu obrany Slovenské republiky. Bude tam vyrábět podvozky, kabiny a některé typy nástaveb na vozidla značky Tatra. Tradiční česká automobilka Tatra Trucks spojená s holdingem Czechoslovak Group (CSG) se tak vrací na Slovensko.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Kopřivnická Tatra Trucks se vrací na Slovensko

    Před 1 rokem
    Tradiční česká automobilka Tatra Trucks spojená s holdingem Czechoslovak Group (CSG) se vrací na Slovensko. Druhý historicky nejstarší výrobce nákladních vozů na světě s bohatou historii zřizuje svou dceřinou společnost Tatra Defence Slovakia v Trenčíne, v pronajatých prostorách patřících Ministerstvu obrany Slovenské republiky. Tam bude vyrábět podvozky, kabiny a některé typy nástaveb na vozidla značky Tatra.
     Komentáře
  • Patriot magazín

    ​Kopřivnická Tatra se vrací na Slovensko, bude tam vyrábět podvozky, kabiny i nadstavby

    Před 1 rokem
    Tradiční česká automobilka Tatra Trucks spojená s holdingem Czechoslovak Group (CSG) se vrací na Slovensko.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Jak Havel vyšachoval Dubčeka. Po komunistickém parlamentu ho podruhé zvolilo také nové Federální shromáždění

    Před 1 rokem
    Byla to scéna jako vystřižená z absurdního dramatu divadelní hry Václava Havla. Disident a spisovatel, potomek buržoazní rodiny, stanul v čele státu, kde vystřídal posledního komunistického prezidenta Gustava Husáka. Blesková politická akce měla ještě jednu zvláštnost. Ruku pro něj zvedla komunistická garnitura. Podruhé to však 5. července 1990 byli svobodně zvolení zástupci lidu.
     Komentáře
  • Proženy

    Iva Janžurová slaví 80! Za co dostala pohlavek, proč si nikdy nevzala otce svých dětí a proč nehrála v Pelíškách?

    Před 1 rokem
    Laskavá, vtipná, živelná a upřímná. Neobyčejně talentovaná herečka s nezaměnitelným smíchem, která skvěle vaří a rozumí vínu. Iva Janžurová slaví 80 let. Na kontě má stovky filmových, televizních i divadelních rolí a to jak na těch nejrenomovanějších scénách, tak v divadlech zájezdních.
     Komentáře
  • Děsivá místa

    Záhada smrtícího 88. kilometru dálnice D1. Mohou za smrt politika vražední duchové?

    Před 1 rokem
    Nehoda Alexandra Dubčeka, herce Petra Haničince a řady dalších. 88. kilometr naší nejdelší dálnice má pověst doslova smrtícího místa. Může být pravda, že za nehody mohou duše dávno mrtvých vojáků, které právě na 88. kilometru zůstávají? Otevřeli stavbaři, společně s nalezením hromadného hrobu, v těchto místech pandořinu skříňku? Nebo je pravda trochu někde jinde?
     Komentáře
  • Lifee

    Skřivánci na niti: Menzel soupeřil o to, jestli budou rychlejší kamery, nebo ruské tanky. Prohrál

    Před 1 rokem
    Skřivánci na niti jsou děsivou vzpomínkou na dvě smutná období 20. století. Odehrávají se v 50. letech, kdy komunisté doslova odklízeli intelektuální elitu národa na skládku.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Hamáčkova cesta do Moskvy připomíná tragický příběh Dubčeka. Prosit Rusko o pomoc se Čechům nevyplácí

    Před 1 rokem
    Po dalším siláckém vystoupení vicepremiéra vlády Jana Hamáčka se nabízí zajímavá paralela.
     Komentáře
  • Novinky

    Historie české fotografie v přehledných datech i pro laiky

    Před 1 rokem
    Kniha Vladimíra Birguse a Pavla Scheuflera Česká fotografie v datech 1839–2019 (Grada, 384 stran, 599 Kč) mapuje osudy vzniku a vývoje fotografie na našem území. I když název mluví výhradně o českých reáliích, je jasné, že oba autoři, kteří patří k našim významným tvůrcům, historikům i kurátorům, nemohli opomenout ani události doby Rakouska-Uherska nebo Československa.
     Komentáře
Reklama