Zavřít
Alexander Dubček

Alexander Dubček

Nejnovější články na Seznamu na téma Alexander Dubček
  • Česko živě

    Dubček vzal všem naději. Chtěl být prezidentem, s Havlem se nikdy nesmířil

    Před 13 dny
    Alexander Dubček se v roce 1968 stal symbolem socialismu s lidskou tváří. Milovali ho umělci, ale také obyčejní lidé. Uvolněné poměry, které se vzdalovaly diktátu ze strany Sovětského svazu, byly tvrdě umlčeny v srpnu téhož roku. Jak probíhal jeho následný politický úpadek? A proč se vlastně nikdy nestal prezidentem?
     Komentáře
  • Expres FM

    Den kdy svět dostal Eminema a narodil se první člověk ve vesmíru

    Před 13 dny
    9. březen je 68. den roku 2033, do jehož konce zbývá 297 dní. Svátek slaví Františka, Rebeka a Radúz. V Československu začalo před 55 lety takzvané Pražské jaro, tedy politika změn a demokratizace, k níž se přihlásil nový první tajemník ÚV KSČ Alexandr Dubček. Jaké události jsme pro vás vybrali? A komu můžeme popřát k…
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Gustáv Husák se na Hrad dostal fintou. Jak stvořil generaci, která zničí důchodový systém?

    Před 15 dny
    Gustáv Husák zemřel v Bratislavě dva roky po listopadové revoluci. Ze státníka se stal polozapomenutý stařec stíhaný chorobami.
     Komentáře
  • Česko živě

    První premiér polistopadové vlády: Komunista Čalfa prosadil Havla a přišel k velkému bohatství

    Před 23 dny
    Marián Čalfa byl prvním premiérem v polistopadové vládě, která byla mostem k přechodu k demokracii a výměně socialismu za kapitalismus. Zároveň se tento mladý a na první pohled nevýrazný politik stal hlavní hnací silou, která přesvědčila federální shromáždění k tomu, aby se stal prezidentem Václav Havel, a nikoliv Alexander Dubček. Kdo byl Marián Čalfa a co se s ním stalo po odchodu z politiky?
     Komentáře
  • Forum 24

    Václav Klaus sdělil, jaké pocity mu chybí ve veřejném prostoru. Nám zase chybí jeden u něj

    Před 23 dny
    Exprezident Václav Klaus už se vzpamatoval z šoku, do kterého ho uvedla ruská invaze na Ukrajinu. Ve stylu Alexandra Dubčeka zalitoval, že tohle provedli právě jemu, který se tak snažil tady ...
     Komentáře
  • Historie Plus

    27 min

    Podcast
    Američané a únor 1948 v Československu: naivita a špatný odhad situace

    Před 25 dny

    ·

    27 minut

    Pro Američany bylo poválečné Československo politickou laboratoří. Začteme se do odtajněných amerických diplomatických depeší z klíčového období před i během února 1948. Vyplývá z nich až překvapivá naivita, s jakou Američané vývoj v Praze sledovali a hodnotili.
     Komentáře
  • Historie Plus

    25 min

    Podcast
    Před 75 lety se Klement Gottwald vrátil z hradu, aby si před svými příznivci mohl vychutnat vítězství komunismu v Československu

    Před 25 dny

    ·

    25 minut

    Jak se dělník a zapálený revoluční redaktor dostal do vedení KSČ, když mu v cestě do nejvyšší stranické funkce stál Bohumil Jílek. Soubojem Klementa Gottwalda o post generálního tajemníka strany nás provede Jiří Zeman.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Jan Werich a jeho vztah ke komunistům: Podpis Anticharty chtěl odvolat, ale Štrougal na něj poslal Miloše Kopeckého

    Před 1 měsícem
    Herec Jan Werich byl ikonou prvorepublikového divadla, ale poválečný režim měl nejen s ním, ale hlavně s jeho názory velký problém. A to i přesto, že jeho dvoudílná historická komedie Císařův pekař a Pekařův císař jednoznačně podporovala komunistické myšlenky. Souhlas s dokumentem Dva tisíce slov ale později umělec vyvážil podpisem Anticharty. Dobrovolně, vědomě, nebo omylem?
     Komentáře
  • Security Magazín

    Moskevský protokol: Jak se Dubček po okupaci Československa v Moskvě zhroutil

    Před 1 měsícem
    Moskevský protokol z 27. srpna 1968 byl československým reformním komunistům vnucen Sověty a znamenal počátek konce obrodného procesu v Československu.
     Komentáře
  • Fotr na tripu

    České město leží šest tisíc kilometrů od našich hranic. Vybudovali jsme ho tu před 100 lety

    Před 1 měsícem
    Fotr na tripu se tentokrát vydal do Kyrgyzstánu, konkrétně do hlavního města Biškeku. Málokdo by asi čekal, že současnou podobu mu dali Čechoslováci. Přivezli sem první traktor, náklaďák, vyseli a sklidili první úrodu a dokonce vystavěli první továrnu. A zajímavé je, že mezi nimi byl i mladý Alexander Dubček. Dodnes jsou tu také zachovalé československé domy. Poznáte je podle unikátní fasády.
     Komentáře
  • Neovlivní

    Michopulos: Prokletí přímé volby

    Před 1 měsícem
    Přímá volba přitahuje egokandidáty a populisty, hloubí příkopy ve společnosti a celkově by bylo nejlepší vrátit se k tomu, že prezidenta volí parlament, píše pro Neovlivní.cz expert na politický marketing. Přímá volba hlavy státu tak, jak jsme si ji u nás zavedli, je prokletím a nádorem na českém ústavním uspořádání. Přitahuje egokandidáty a populisty, hloubí příkopy ve společnosti a celkově by bylo nejlepší vrátit se k tomu, že prezidenta volí parlament. A když už budeme u změn, bylo by fajn dostat prezidenta pryč z Hradu, doporučuje expert na politický marketing Petros Michopulos. Odemykáme esej ze Zimního speciálu, kde Petros Michopulos ještě před prvním…
     Komentáře
  • Paměť národa

    Běda Čechům a Slovákům, kterým Babišové vládnou

    Před 2 měsíci
    Výčet Slováků, kteří více či méně vládli Čechům, není zrovna krátký – Milan Hodža, Viliam Široký, Jozef Lenárt, Alexander Dubček, Gustáv Husák, Andrej Babiš. A pokud bychom trochu rozvolnili pravidla výběru, našli bychom jich ještě o něco více.
     Komentáře
  • Paměť národa

    „Jak Dubček vyhodnotil Brežněvovy hrozby? Dodnes nevíme,“ říká Zdeněk Doskočil

    Před 2 měsíci
    Ve druhé části rozhovoru s historikem Zdeňkem Doskočilem o Alexandru Dubčekovi se budeme věnovat osudovým rokům 1968 a 1969 a také porevolučnímu epilogu působení bývalého prvního tajemníka strany po roce 1989.
     Komentáře
  • Paměť národa

    5. leden 1968: Před 55 lety Dubček zvítězil. Šlo o Pyrrhovo vítězství...

    Před 2 měsíci
    „Dubček jako funkcionář nebyl naivní a ovládal umění intrik a taktizování, jinak by se nedostal do čela KSČ,“ říká historik Zdeněk Doskočil. Jaký ale byl jeho život a politická dráha před rokem 1968? A jaké souboje vedl s Gustávem Husákem už v šedesátých letech?
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    18 min

    Podcast
    Alexander Dubček. Do politiky se vrátil až po sametové revoluci

    Před 2 měsíci

    ·

    18 minut

    Alexander Dubček byl počat v USA, narozen na Slovensku, vychován v Sovětském svazu a zemřel v Česku. Jeho rodiče, fanatičtí komunisté, s ním v roce 1925 odjeli budovat nový lepší svět do sovětského Kyrgyzstánu. Tenkrát mu byly tři roky. Domů se vrátil jako sedmnáctiletý. Dal se ke komunistům a bojoval ve Slovenském národním povstání. Po válce se stal aparátčíkem a po úspěšném studiu na Vysoké škole při ÚV KSSS začal stoupat ve stranických funkcích.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Vánoční puč a semínkový generál. Skandál, který odstartoval nezamyšleně Pražské jaro. Výročí Jakuba Vosáhla

    Před 2 měsíci
    Třetí, poslední díl, věnovaný Vánočnímu puči v roce 1967… Po neúspěchu pokusu o záchranu prvního tajemníka ÚV KSČ Antonína Novotného likvidací stranické opozice došlo generálu Janu Šejnovi, že v Československu už jej před trestním stíháním neochrání ani jeho poslanecký mandát. Rozhodl se tedy pro útěk, který vyvolal ve světě senzaci a v Československu skandál, který sestřelil prezidenta a několik ministrů.
     Komentáře
  • Jan Čulík
    naSeznam Médium

    Učme děti pomocí praktických projektů. Prosazoval to už Komenský, jenže my jsme to zapomněli

    Před 2 měsíci
    V souvislosti s nedávným katastrofálním vystoupením Andreje Babiše před školáky, kdy neuměl odpovědět na základní, jednoduché otázky, vznikla v ČR debata o stavu českého školství.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Šílený pokus, jak zachránit československého prezidenta aneb Zapomenutý vánoční puč. Výročí Jakuba Vosáhla

    Před 3 měsíci
    Před pětapadesáti lety se chystalo něco, co dějiny české a československé politiky naštěstí nikdy nezažily. Zátah, který měl zajistit pokračování funkce prezidentovi a generálnímu tajemníkovi KSČ Antonínu Novotnému pozatýkáním a zneškodněním jeho odpůrců. A protože akce byla plánována na poslední týden v roce, začalo se jí říkat „Vánoční puč“.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy
    naSeznam Médium

    Šéfredaktor Seznam Zpráv: Co se stalo s novináři z dávných devadesátek?

    Před 3 měsíci
    V redakci SZ chystáme spoustu zajímavých novinek, které by vám neměly uniknout. V newsletteru Pohled šéfredaktora vám Jiří Kubík umožňuje nahlédnout do naší „kuchyně“.
     Komentáře
  • Novinky

    Klíčový účastník politického dění před 30 lety Petr Kučera: Boj o společný stát byl předem ztracený

    Před 3 měsíci
    Snaha o emancipaci Slováků po sametové revoluci zprvu nebyla zřetelná, ale jakmile se projevila, už se nedal vývoj zabrzdit, zhodnotil v rozhovoru pro Právo situaci před rozpadem společného státu jeden z klíčových účastníků tehdejšího politického dění Petr Kučera.
     Komentáře
  • Neovlivní

    Michopulos: Prokletí přímé volby

    Před 3 měsíci
    Za současných podmínek je těžké hrát v prezidentské kampani čistě a už teď třímá mnohé trumfy v rukou Babiš, píše Petros Michopulos v časopise Neovlivní.cz. Přímá volba hlavy státu tak, jak jsme si ji u nás zavedli, je prokletím a nádorem na českém ústavním uspořádání. Přitahuje egokandidáty a populisty, hloubí příkopy ve společnosti a celkově by bylo nejlepší vrátit se k tomu, že prezidenta volí parlament. A když už budeme u změn, bylo by fajn dostat prezidenta pryč z Hradu, doporučuje expert na politický marketing Petros Michopulos. Ve své eseji v Zimním speciálu Neovlivní.cz rozebírá, proč je tak těžké hrát za současných…
     Komentáře
  • eFotbal

    Jak Ivan Hašek, Pavel Řehák a Jaroslav Šilhavý dělali v listopadu 1989 revoluci a co se tehdy dělo v deníku Sport

    Před 4 měsíci
    V den 33. výročí sametové revoluce přinášíme osobní vzpomínku šéfredaktora HATTRICKU Pavla Procházky na pátek 17. listopadu 1989 s názvem „Deset dní, které otřásly deníkem Československý sport“.  A také  vzpomínky na to, jak Ivan Hašek vyhlásil fotbalovou stávku a mluvil spolu s Václavem Havlem, Věrou Čáslavskou či Alexanderem Dubčekem z balkonu na Václavském náměstí i na to, jak  tehdejší kapitáni pražské Slavie a RH Cheb Pavel Řehák a Jaroslav Šilhavý odmítli v památných listopadových dnech nastoupit k ligovému utkání v Edenu.
     Komentáře
  • Vlasta

    Marta Kubišová: Zpěvačka písně s příslibem svobody

    Před 4 měsíci
    Dne 1. listopadu oslavila populární zpěvačka a statečná žena významné životní jubileum – osmdesáté narozeniny. Marta Kubišová se v době vrcholné slávy v šedesátých letech, než ji komunistický režim umlčel, často objevovala na televizní obrazovce. V té době ale patřila také filmovým divákům. Nyní se blíží datum 17. listopadu, den výročí sametové revoluce, s níž je její jméno spjaté víc než s jakoukoliv jinou českou zpěvačkou.
     Komentáře
  • Lifee

    Socialistická Akta X: Tajemnou síť spiritistů na Ostravsku a Karvinsku nezničil ani zákaz od komunistů

    Před 4 měsíci
    Oblast mezi Ostravou a Karvinou se nevyznačovala pouze těžkým životem a četnými doly, ale rovněž silnou sítí spiritistů, kteří dosáhli světového věhlasu. V padesátých letech jim však začali šlapat na paty komunisté. Další díl Socialistických Akt X se bude věnovat takzvaným Radvanickým spiritistům.
     Komentáře
  • VipShow

    Pornoskandál Marty Kubišové: Falešné fotografie jí srazily vaz

    Před 4 měsíci
    Píseň Modlitba pro Martu a Kubišové neskrývaný obdiv k Alexandru Dubčekovi, to vše bylo pro totalitní úředníky v roce 1970 neúnosné. STB se potřebovala Kubišové zbavit a k tomu potřebovala záminku.
     Komentáře
  • ČasProŽeny

    Marta Kubišová se rozpovídala o vyvolaném pornoskandálu

    Před 4 měsíci
    Kdo by to byl řekl, že z Marty Kubišové mohla být lékařka. Kvůli svému třídnímu původu se ale na medicínu nedostala, a tak pracovala ve sklárnách. O víkendech však zpívala s kapelou, než se tehdejší režim rozhodl zpěvačku odsunout, připomíná ŽenaAktuálně.
     Komentáře
  • Novinky

    Před 30 lety zemřel Alexander Dubček. „Sympatický komunista“ by se více hodil do jiné doby

    Před 4 měsíci
    Před 30 lety, 7. listopadu 1992, zemřel československý politik Alexander Dubček, hlavní osobnost pražského jara 1968. Ačkoli jeho politický význam postupně upadal, i přes určité kontroverze je nejen veřejností vnímán spíše kladně - jako takový „sice komunista, ale slušný pán s milým úsměvem“. Zemřel více než dva měsíce po autonehodě, která se stala terčem různých konspirací.
     Komentáře
  • TVguru

    Martě Kubišové zničila kariéru nepovedená „porno“ fotka. Ale to nebylo to nejhorší, co ji potkalo. Její „modlitba“ nefunguje

    Před 4 měsíci
    Snad nejlépe připomněl osmdesáté narozeniny zpěvačky Marty Kubišové zpravodajský kanál „CNN Prima News“. Natočil s ní totiž exkluzívní rozhovor.
     Komentáře
  • Kafe

    Marta Kubišová slaví 80: Komunisté jí ničili život a vykládali o ní nechutnosti

    Před 4 měsíci
    Legenda české populární hudby dnes slaví neuvěřitelné osmdesáté narozeniny. Její charisma, odvaha a srdce na pravém místě z ní udělaly symbol revoluce. Není tedy divu, že ji komunisté nenáviděli a dělali jí ze života peklo.
     Komentáře
  • Lifee

    Chceme světlo: Demonstraci studentů ze strahovských kolejí přivítaly obušky, slzný plyn a StB

    Před 4 měsíci
    Poslední říjnový den roku 1967 se studenti strahovských kolejí rozhodli jít do ulic. Vadilo jim, že dochází k častým výpadkům elektřiny. „Chceme světlo, chceme více světla," ozývalo se v průvodu asi 2000 studentů. Státní bezpečnost na to zareagovala velmi brutálním způsobem.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Srpnovou okupaci prožila Marta Kubišová v Praze. Jak dopadlo setkání s Alexandrem Dubčekem?

    Před 4 měsíci
    Marta Kubišová chtěla studovat medicínu, ale hlásila se marně – neměla vhodný třídní původ. Dostala se k divadlu. Srpnovou okupaci pak prožila v Praze, kde její setkání s Alexandrem Dubčekem zachytily kamery. Talisman, který mu chtěla věnovat, ztratila. Později ho však našla a Dubčekovi skutečně darovala. Pro mnohé Čechy je ztělesněním člověka, který si stojí za svým, sama se za hrdinku nepovažuje: „Jsem spíš kalamitní hrdina. Ale respekt mám z lidí, kteří si drží lajnu.“
     Komentáře
  • Historie Plus

    25 min

    Podcast
    Proč před rokem 1989 umíraly na našich západních hranicích stovky mladých mužů?

    Před 5 měsíci

    ·

    25 minut

    V bojích s narušiteli to opravdu nebylo, jak zjistil historik Martin Pulec. Bude jedním z hostů pořadu Historie Plus, který připravil David Hertl a ve kterém bude řeč o některých legendách a mýtech kolem bývalé Pohraniční stráže.
     Komentáře
  • PrahaIN

    Pražák jako poleno i princ z pohádky: Prezidentský kandidát Martin Stropnický

    Před 5 měsíci
    V minulém týdnu se objevily informace o tom, že by spektrum prezidentských kandidátů do lednové volby mohl doplnit bývalý ministr kultury, obrany i zahraničí a současný velvyslanec v Izraeli Martin Stropnický. Ten by v případě zvolení navázal na přerušenou řadu prezidentů Havla a Klause, narozených v Praze.
     Komentáře
  • Historie Plus

    26 min

    Podcast
    Americký novinář Jolyon Naegele  pracoval ve druhé polovině osmdesátých let pro středo a východoevropskou redakci Hlasu Ameriky

    Před 5 měsíci

    ·

    26 minut

    V cyklu Historie Plus uslyšíte s kým natáčel rozhovory, jakou písničku měl rád Alexandr Dubček nebo komentář k potlačení bratislavské demonstrace z jara 1988. Pořad připravil Pavel Hlavatý.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Vojenský odpor ze strany Československa v srpnu 1968 by proměnili Sověti v krvavou lázeň

    Před 5 měsíci
    Nedávno jsme si připomněli smutné výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy 21. srpna 1968. Uvažoval vůbec někdo z československých nejvyšších politických představitelů o obraně země? A jaké byly vlastně možnosti odporu?
     Komentáře
  • Deník

    Skrčte nohy, uslyšel Dubček. Jeho tragická autonehoda dodnes vyvolává dohady

    Před 6 měsíci
    Pozor, skrčte nohy! vykřikl prý v poslední chvíli řidič. Pak už auto letělo mimo silnici. Tragická autonehoda významného československého a slovenského politika Alexandera Dubčeka na dálnici D1 dodnes vyvolává řadu kontroverzí, hypotéz i konspiračních teorií, včetně té o možné vraždě. Dne 1. září od ní uplynulo právě 30 let. Co o ní víme s jistotou, co si můžeme domýšlet a co lze bezpečně vyvrátit?
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Tragédie, či správné rozhodnutí? Politici se na rozdělení federace neshodnou

    Před 6 měsíci
    Přišli Klaus s Mečiarem k hotovému, nebo rozdělili stát kvůli privatizaci? Ústavní zločin, nebo nevyhnutelný krok? Názory a vzpomínky lidí, kteří hráli důležitou roli v československé politice v době rozpadu federace.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Obrazem: Sovětští tankisté v srpnu 1968 věřili, že jedou Prahu osvobodit

    Před 7 měsíci
    Vojákům zemí Varšavské smlouvy, kteří se zúčastnili okupace Československa v roce 1968, bylo před akcí vysvětleno, že jedou bratrům pomáhat v boji s kontrarevolucí. Podívejte se na fotky, kterým je již 54 let.
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Mrazivý srpen Miloše Zemana. Jak šel čas s tichými vzpomínkami prezidenta na okupaci

    Před 7 měsíci
    GLOSA. Máme 21. srpen, tedy výročí jednoho z nejtemnějších dnů naší historie. Už od dětství (bylo mi tehdy pouhých osm let) zažívám v tento den neurčitý pocit stísněnosti, poslouchám archivní pořady a písničky, v TV sleduji aktuální politické dění. Letos obzvlášť pozorně očekávám reakci Miloše Zemana, protože má ve funkci před sebou desátý a závěrečný pokus vyslovit se ke
     Komentáře
  • G

    Díl II.: Stručná historie pražského jara: Období liberalizace v Československu zastavila až invaze vojsk Varšavské smlouvy

    Před 7 měsíci
    Českoslovenští obyvatelé proti invazi protestovali veřejnými demonstracemi a dalšími nenásilnými taktikami, s hranatými železnými maringotkami se však soupeří těžce. Liberální reformy prvního tajemníka ÚV KSČ Alexandra Dubčeka byly zrušeny a jeho nástupcem se stal Gustáv Husák. Tím začalo období normalizace.
     Komentáře
  • Expres FM

    Krvavá sovětská okupace '68: Tři tragické příběhy z Prahy, které nesmí zapadnout

    Před 7 měsíci
    V noci z 20. na 21. srpna 1968 započala invaze vojsk pěti zemí Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem do Československa. Důvodem byla snaha potlačit demokratické reformy prosazované pokrokovým křídlem KSČ v čele s prvním tajemníkem ústředního výboru Alexandrem Dubčekem. Již první den si okupace vyžádala více než 60 obětí. Počet zraněných a mrtvých…
     Komentáře
  • Aktuálně

    Kriegel je moje životní role, říká Töpfer. Český film se natáčel také v Buči

    Před 7 měsíci
    "Každý by měl znát, co znamenal rok 1968 v historii Československa. A poznat i příběh Františka Kriegela," říká představitel hlavní role Tomáš Töpfer.
     Komentáře
  • Novinky

    Jediný nepodepsal. Příběh Františka Kriegela z roku 1968 natočil Nikolaev

    Před 7 měsíci
    Pod názvem Muž, který stál v cestě zpracoval režisér Petr Nikolaev do celovečerního filmu osud československého politika Františka Kriegela.
     Komentáře
  • G

    Viliam Šalgovič: Tvrdý komunista, který pomáhal okupantům v roce 1968. Po revoluci spáchal sebevraždu

    Před 10 měsíci
    Viliam Šalgovič se zapsal do československých dějin jako zrádce stejného typu, jako byl Biľak. Byl nejen fanatickým komunistou, ale taky člověkem, který se za války (a možná i po ní) dopouštěl mučení. Svůj život skončil sebevraždou, nezanechal žádný dopis na rozloučenou.
     Komentáře
  • Faei

    Nejdražší mince v aukci pokořila hranici 10 milionů korun

    Před 10 měsíci
    Dosud největší letošní sálová dražba mincí, bankovek a dalších vzácných numismatických materiálů, která proběhla minulý pátek, zaznamenala úspěch nad očekávání. Nejvzácnější minci s motivem Albrechta z Valdštejna si novopečený majitel odnesl za 10,5 milionů korun. Aukci pořádal největší, česko-slovenský, aukční dům s numismatikou – Macho & Chlapovič.
     Komentáře
  • Novinky

    Přes 10 milionů za jedinou minci. Aukční dům měl žně

    Před 10 měsíci
    Někdo si za 10 milionů korun pořídí rodinný dům, někdo pouze jednu historickou minci. V česko-slovenském aukčním domě s numismatikou Macho & Chlapovič se v pátek vydražil 10 dukát Albrechta z Valdštejna z roku 1631 za 10,5 milionu korun.
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    Aukce mincí vynesla 154 milionů. Desetidukát se prodal za 10 a půl milionu

    Před 10 měsíci
    Aukce mincí, bankovek a dalších vzácných numismatických materiálů, která se konala v pátek v Praze, vynesla dohromady 154 milionů korun. Vydražilo se 518 položek. Nejcennější z nich byl desetidukát Albrechta z Valdštejna, který nový majitel získal za 10,5 milionu korun včetně aukční přirážky. Informoval o tom aukční dům Macho & Chlapovič, který akci pořádal. Celkový výtěžek aukce překonal očekávání organizátorů o 34 milionů korun.
     Komentáře
  • TN

    Desetikoruna vyšla v dražbě na půl milionu. Raritní kusy se dostaly mezi lidi

    Před 10 měsíci
    Za rekordní částku se prodala desetikoruna z roku 1993 na páteční dražbě aukčního domu Macho & Chlapovič. Vysoko se vyšplhaly i jiné mince a bankovky. Desetidukát z roku 1631 pokořil desetimilionovou hranici.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Inspirovali ho Josef Sudek a čeští youtubeři. Angličan složil symfonii o Praze

    Před 11 měsíci
    Pražská panoramata od Juliana Andersona, který učil na Harvardu, tento týden v české premiéře zahraje Česká filharmonie.
     Komentáře
  • Forum 24

    Rok od vypuknutí kauzy Vrbětice. Svět se mezitím změnil, ale kremelští mloci zase ožili

    Před 11 měsíci
    Bomba, ta informační, expolodovala 17. dubna 2021. Předseda vlády Andrej Babiš a ministr vnitra Jan Hamáček na mimořádném brífinku oznámili, že byli na základě jednoznačných důkazů bezpečnostních složek informováni o důvodném podezření o zapojení důstojníků ruské zpravodajské služby GRU do výbuchu muničních skladů a areálu Vrbětice v roce 2014. Po tomto oznámení už to u nás nebylo jako předtím.
     Komentáře
  • A2larm

    SMER i fašisté posilují spolu s odporem k vakcínám i Západu, říká slovenský politolog

    Před 11 měsíci
    S politologem Pavolem Struhárem z Trenčínské univerzity jsme mluvili o tom, kdo jsou účastníci protestů proti obranné dohodě, o Ficovu přibližování se fašistům i o možné vládě SMERu a extremistů.
     Komentáře
  • Babinet

    Vražedné silnice smrti. U nás jich můžeme najít hned několik

    Před 11 měsíci
    O skutečnosti, že některá místa snad mohou přitahovat negativní energii a opakovaně tak na nich dochází k tragickým událostem, lidstvo ví již od nepaměti. Často jimi bývají kupříkladu nejen bývalá bojiště, tedy místa krvavých bitev nebo rovněž také sebevražd, ale například i takové silnice. V České republice můžeme vražedných silnic najít hned několik.
     Komentáře
  • Ex libris

    23 min

    Podcast
    Slíbil Západ Moskvě, že se nerozšíří NATO? Odpověď přináší historici a politologové v nové knize

    Před 1 rokem

    ·

    23 minut

    Současnou mocenskou politiku Ruska vůči západnímu světu analyzuje do hloubky nová kniha analýz historiků a politologů, kterou vydala univerzita v Cambridge. Nese název Before and After the Fall: World Politics and the End of the Cold War a pro Ex libris ji přečetl Ondřej Houska.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Jak Brežněv i Putin poslali tanky proti „nacistům“. Reportáž z místa, kde se psaly dějiny

    Před 1 rokem
    Dějiny se opakují. Putin tvrdí, že na Ukrajině potírá neonacisty. Sovětský vůdce Brežněv zase v létě roku 1968 obvinil Československo z podpory „hitlerovců“ a pokusů vydat zemi Severoatlantické alianci, proto v srpnu téhož roku poslal směrem na Prahu tanky. Stojím před nádražím v Čierne nad Tisou, kde se Brežněv v červenci 1968 setkal s československou delegací v čele s Alexandrem Dubčekem. A zároveň intenzivně myslím na Putinovo barbarství na Ukrajině. K ukrajinským hranicím to jsou necelé čtyři kilometry.
     Komentáře
  • Security Magazín

    A co opozice? Alexander Dubček a jeho ideologické limity

    Před 1 rokem
    Reformní proces v Československu v roce 1968 otevřel po dlouhé době stavidla svobody, i když i ta byla samozřejmě v podmínkách mocenského monopolu KSČ omezená. Hodlal Alexander Dubček, který se dostal 5. ledna 1968 do čela KSČ, připustit opozici?
     Komentáře
  • Budějcká Drbna

    DRBNA HISTORIČKA: 22. srpna 1968. Den, kdy do Budějc dorazily první ruské tanky

    Před 1 rokem
    Dnešní díl Drbny historičky věnoval Jan Schinko vzpomínce na srpen 1968. Jak to vypadalo, když do Českých Budějovic dorazily ruské tanky? Kde všude tanky stály, a jak na to reagovali lidé? S ohledem na aktuální události na Ukrajině si připomeňme, jak vypadala invaze ruských vojsk do Československa.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Agent Mitrochin přeběhl s obřím archivem KGB. Sověti chystali mise proti Kunderovi

    Před 1 rokem
    Vasilij Mitrochin v roce 1992 přeběhl do Velké Británie a postaral se o vynesení zřejmě nejdůležitějších informací o sovětské tajné službě.
     Komentáře
  • G

    Gustáv Husák: bývalý ministrant a technolog moci, který se prohlásil knězem komunismu

    Před 1 rokem
    6. únor 1951. Gustáv Husák je pozván do kanceláře generálního tajemníka Komunistické strany Slovenska Štefana Bašťovanského. Tajemník jej však nečekal. Místo něj jej v místnosti překvapili ozbrojení muži v kožených kabátech . Jeden mu zkroutí ruce za zády a spoutá jej. Husák si uvědomí hrůznost své situace.
     Komentáře
  • Novinky

    Fico nevylučuje koalici s bývalými kotlebovci

    Před 1 rokem
    Robert Fico, předseda opoziční strany Směr-sociální demokracie, poprvé připustil spolupráci s hnutím Republika, které v roce 2021 založili bývalí členové extremistické Lidové strany Naše Slovensko (LSNS) Mariana Kotleby. Republiku označil Fico za možného koaličního partnera.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Hrátky s přímou volbou

    Před 1 rokem
    Proč přímou volbu prezidenta prosazoval už začátkem devadesátých let Václav Havel? Kdo myšlenku převzal? A vrátíme se někdy k volbě parlamentem? V podcastu Paměti národa bude řeč o dobrých úmyslech i ústavním kutilství, které často podléhá náladám ve společnosti.
     Komentáře
Reklama