Jihlavská pobočka krajského státního zastupitelství obdržela podnět směřující k povolení obnovy řízení ve věci vraždy v Polné na Jihlavsku, která se stala v roce 1899.
Dodnes jde o jeden z nejznámějších pochybně rozhodnutých případů moderní justice na území České republiky. Leopold Hilsner nebyl přesvědčivě usvědčen z žádného trestného činu, avšak na nátlak antisemitsky naladěné veřejnosti byl odsouzen k smrti. Do fanatické protižidovské kampaně nakonec zasáhli budoucí prezident Masaryk i sám císař František Josef I.
S titulem, ale bez haléře v kapse, odpůrci se množili jako houby po dešti. Svoboda slova nevoněla klerikálům, kvůli sporu s Palackým se stal vlastizrádcem. A pak se ještě navíc začal zastávat Židů. (Pokračování ze středy 26. října)
Leopold Hilsner. Známé jméno, které bývá spojováno s vraždou devatenáctileté švadleny Anežky Hrůzové. Ta se stala v roce 1899 na cestě mezi Polnou a Malou Věžnicí. A právě ve zmiňované Polné se žid Hilsner 10. srpna 1876 narodil. Do vězení tak šel po soudním procesu ve svých 23 letech. Aféra spojená s pověrou o rituální vraždě a vlnou antisemitismu se nazývá hilsneriáda.
Dnes si připomínáme vraždu Anežky Hrůzové, tehdy devatenáctileté švadleny, která se stala 29. března 1899 poblíž Polné u Jihlavy, tedy před 123 lety. Z ní byl v nestandardním procesu odsouzen Žid Leopold Hilsner. Aféra spojená s pověrou o rituální vraždě a vlnou antisemitismu se nazývá hilsneriáda.
Brutální vražda Anežky Hrůzové, která se odehrála 29. března 1899 v Polné, šokovala celou zem. Z vraždy byl obviněn a při procesu označované jako Hilsneriáda následně odsouzen Žid Leopold Hilsner. Byl ale skutečně vinen? Článek z roku 1907 vám ukáže snahu dokázat jeho nevinu.
Když se 29. března 1899 v lesíku nedaleko Polné, chudém městečku na Vysočině s poměrně početnou židovskou komunitou, seběhli lidé k tělu devatenáctileté Anežky Hrůzové, bylo už pozdě. Jak vypadalo místo nálezu a proč dav „zvolil" vrahem právě muže židovského původu Leopolda Hilsnera?
Konec 19. století bývá považován za poklidnou dobu. Přinejmenším z hlediska Židů ale takovou nebyla. Právě tehdy došlo k zesílení protižidovských nálad, které eskalovaly celonárodní aférou Leopolda Hilsnera v roce 1899. Předcházel jí méně známý, zato v mezích rozumu řešený případ v Kolíně v roce 1893.
Případ vraždy Anežky Hrůzové z Polné provázela na začátku 20. století největší vlna antisemitismu u nás. Na základě pochybných svědectví a důkazů, které nic nedokazovaly, byl k trestu smrti odsouzen židovský mladík. Očistí ho?
Případ vraždy Anežky Hrůzové z Polné provázela na začátku 20. století největší vlna antisemitismu u nás. Na základě pochybných svědectví a důkazů, které nic nedokazovaly, byl k trestu smrti odsouzen židovský mladík. Očistí ho?
Další díl pořadu, který připravuje tým novinářů kolem Josefa Klímy. Příběhy podvodů, neetického jednání, pohnuté lidské osudy i dosud neznámé okolnosti historických událostí.
Před sto dvaceti jedna lety začal soud s Leopoldem Hilsnerem. Tenhle soud završil mamutí kauzu, kterou Česko a velká část tehdejší monarchie žila několik měsíců. Kauzu, která nám dnes ukazuje, že lidé jsou pořád stejní idioti.
Malé město s řadou památek, Polná, vstoupilo do povědomí hlavně vraždou dvacetileté švadleny Anežky Hrůzové v roce 1899 v lese Březina. Dnes ho známe hlavně kvůli zářijové Mrkvancové pouti – buchty s mrkvovou náplní, posypané mákem a cukrem.
Soud nebude znovu řešit 120 let starý případ Leopolda Hislnera. Českobudějovické státní zastupitelství neshledalo důvod k podání návrhu na obnovení řízení. Podnět k přezkumu podal advokát Lubomír Müller. Hilsner byl v roce 1900 v Písku odsouzen za vraždu Anežky Hrůzové v Polné na Jihlavsku k trestu smrti.
Soud nebude znovu řešit 120 let starý případ Leopolda Hislnera. Českobudějovické státní zastupitelství neshledalo důvod k podání návrhu na obnovení řízení. Uvedl to českobudějovický státní zástupce Josef Český. Podnět k přezkumu podal advokát Lubomír Müller. Hilsner byl v roce 1900 v Písku odsouzen za vraždu Anežky Hrůzové v Polné na Jihlavsku k trestu smrti.
Soud nebude znovu řešit 120 let starý případ Leopolda Hilsnera. Českobudějovické státní zastupitelství neshledalo důvod k podání návrhu na obnovení řízení.
Soud nebude znovu řešit 120 let starý případ Leopolda Hislnera. Českobudějovické státní zastupitelství neshledalo důvod k podání návrhu na obnovení řízení. ČTK to řekl českobudějovický státní zástupce Josef Český. Podnět k přezkumu podal advokát Lubomír Müller. Hilsner byl v roce 1900 v Písku odsouzen za vraždu Anežky Hrůzové v Polné na Jihlavsku k trestu smrti.
Českobudějovické státní zastupitelství přijalo podnět přezkumu soudu s Leopoldem Hilsnerem, který byl v roce 1900 v Písku odsouzen za vraždu Anežky Hrůzové v Polné na Jihlavsku k trestu smrti. Podnět podal advokát Lubomír Müller, uvedl českobudějovický státní zástupce Josef Český. Na případ dříve upozornil Český rozhlas.
Českobudějovické státní zastupitelství přijalo podnět přezkumu soudu s Leopoldem Hilsnerem, který byl v roce 1900 v Písku odsouzen za vraždu Anežky Hrůzové v Polné na Jihlavsku k trestu smrti. Podnět podal advokát Lubomír Müller, uvedl na dotaz českobudějovický státní zástupce Josef Český. Na případ dříve upozornil Český rozhlas.
Českobudějovické státní zastupitelství přijalo podnět přezkumu soudu s Leopoldem Hilsnerem, který byl v roce 1900 v Písku odsouzen za vraždu Anežky Hrůzové v Polné na Jihlavsku k trestu smrti. Podnět podal advokát Lubomír Müller, uvedl českobudějovický státní zástupce Josef Český. Na případ dříve upozornil Český rozhlas.
Rozsudkem píseckého soudu, který v listopadu roku 1900 uložil trest smrti 24letému Leopoldu Hilsnerovi z Polné za vraždy dvou dívek, se nyní opět zabývá Krajské státní zastupitelství v Českých Budějovicích.
Ústavní soud odmítl stížnost předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše v kauze vydávání protižidovských knih, článků a komentářů. Justice mu uložila dvouletý trest s tříletou zkušební dobou.
Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše v kauze vydávání protižidovských knih, článků a komentářů. Justice mu uložila dvouletý trest s tříletou zkušební dobou. Soud označil stížnost za zjevně neopodstatněnou, zjistila ČTK z usnesení publikovaného v databázi soudu.
Otázka pogromů a honů na Židy se proplétá historií jako červená nit. Největší zásah do práv Židů zasadilo ve 30. a 40. letech 20. století Německo. O svá práva bojovali i v Čechách, dlouho bez úspěchu.