Zavřít
Ferdinand I. Dobrotivý

Ferdinand I. Dobrotivý

Nejnovější články na Seznamu na téma Ferdinand I. Dobrotivý
  • i60

    Královská zahrada mezi zimou a jarem

    Před 1 dnem
    Březnový den, kdy jsem se vydala na procházku, byl přímo ukázkou vítězícího jara a neochotně ustupující zimy. Po nočních sněhových přeháňkách ještě ráno pokrýval sníh střechy a trávníky.
     Komentáře
  • Deník

    Schůze v pražských lázních 1848 zažehla revoluci. Pak přišla střelba a masakry

    Před 12 dny
    V roce 1848 zachvátila metropole evropských monarchií vlna revolučních povstání, která se nevyhnula ani hlavnímu městu českých zemí. V Praze to začalo schůzí v novoměstských Svatováclavských lázních.
     Komentáře
  • Classic Praha

    Zakázaná láska Ferdinanda a Filipíny

    Před 13 dny
    Balet Divadla J. K. Tyla připravil svou novou inscenaci, kterou je taneční ztvárnění zakázané lásky Filipíny Welserové a Ferdinanda II. Tyrolského. Světová premiéra baletu se v Plzni uskuteční v sobotu 11. března na Nové scéně.
     Komentáře
  • Krajské listy

    O unikátních kralovických mumiích i spolku Gryspek vypráví dr. Tomáš Soukup

    Před 1 měsícem
    Spolkový předseda Gryspeku je sice pražským rodákem (2. 11. 1948), svůj aktivní život však spojil s Kralovicemi na Plzeňsku. O aktivitách Gryspeku, historii rodu Gryspeků i jeho stopách v Česku si řekneme více v následujících řádcích.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Marie Habsburská: Česká královna a nedoceněná nizozemská regentka

    Před 1 měsícem
    Marie Habsburská zůstává v mnoha ohledech nepochopenou osobností. Přitom se jednalo o mimořádně zajímavou a rozhodnou dámu
     Komentáře
  • Novinky

    Korunovační klenoty jsou od úterý vystaveny

    Před 2 měsíci
    V pondělí sedm držitelů klíčů odemklo relikviář v Korunní komoře v kapli svatého Václava svatovítské katedrály, aby odtud mohly být přeneseny korunovační klenoty do kaple Chrámu sv. Víta. Vystaveny tam budou od 17. do 21. ledna, a to od 9 do 17 hodin. Vstup bude zdarma.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Video: České korunovační klenoty vyzvedli klíčníci. Zemanovi pomáhal Mynář

    Před 2 měsíci
    Ve svatováclavské kapli v katedrále svatého Víta se dnes sešli klíčníci, aby otevřeli dveře Korunní komory a vyzvedli korunovační klenoty. Vzácné artefakty budou v katedrále na Pražském hradě vystaveny od úterý.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Tragický život krásné císařovny: Přísná tchyně, nechápavý manžel a deprese

    Před 2 měsíci
    Alžběta Bavorská, známější jako Sissi měla zdánlivě vše, co si žena její doby mohla přát. Oslnivou krásu, nesmírné bohatství a za manžela jednoho z nejmocnějších mužů Evropy.
     Komentáře
  • Objevím

    Pražský hrad: Víc, než jen sídlo prezidenta

    Před 2 měsíci
    Prezidentské volby nám řeknou, kdo bude sedět na Pražském hradě. Víte ale, že Pražský hrad nebyl vždy jen sídlem českých panovníků? Podívejte se na historii prezidenstkého sídla, která sahá stovky let daleko!
     Komentáře
  • iRozhlas

    České korunovační žezlo a jablko nejsou původní. Za zdobnější říšské klenoty je vyměnili Habsburkové

    Před 2 měsíci
    Když se vystavují české korunovační klenoty, málokdo si uvědomí, že žezlo a jablko, které vidí, se sice po staletí v Česku používaly. Ale z Čech nepochází. Původní české klenoty jsou uložené ve Vídni a používali je rakouští arcivévodové. A klenoty, které dnes považujeme za české, sloužili původně rodu Habsburků ve Svaté říši římské.
     Komentáře
  • Classic Praha

    Položil základy sbírek pražského Národního muzea, podporoval řadu kulturních institucí. František Antonín II. Libštejnský z Kolovrat

    Před 2 měsíci
    31. ledna 1778 byl pokřtěn český šlechtic a rakouský státník František Antonín Libštejnský z Kolovrat, zakladatel Národního muzea a mecenáš české vědy a kultury.
     Komentáře
  • Novinky

    Vilém z Rožmberka měl ženám co nabídnout, o potomka se ale pokoušel marně

    Před 3 měsíci
    V roce 1557 bylo Vilému z Rožmberka, staršímu bratru Petra Voka, dvaadvacet let. Chtěl se oženit a zplodit syna. Mohl si mezi ženami vybírat – měl jim co nabídnout.
     Komentáře
  • IPG
    naSeznam Médium

    Ikonický palác z pražské Národní třídy získá zpět prvorepublikovou krásu a eleganci

    Před 3 měsíci
    Praha bude mít další jedinečné místo, kde se propojí prvorepubliková elegance a nostalgie starých časů s moderními technologiemi. Tím místem bude konstruktivistický Palác Dunaj, který od roku 2021 rekonstruuje stavební firma GEOSAN GROUP.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    České korunovační klenoty vystaví 17. ledna v katedrále sv. Víta

    Před 3 měsíci
    Pražský hrad oznamuje, kdy a kde vystaví české korunovační klenoty. Zveřejní i výsledky průzkumu Svatováclavské koruny. Už minulý týden Hrad uvedl, že letos v říjnu byly korunovační klenoty z Korunní komory krátkodobě vyjmuty.
     Komentáře
  • České noviny

    České korunovační klenoty budou vystaveny v lednu v katedrále sv. Víta

    Před 3 měsíci
    České korunovační klenoty budou vystaveny 17. až 21. ledna. Lidé si je budou moct netradičně prohlédnout v příčné lodi svatovítské katedrály, řekl dnes novinářům vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář. Na stejném místě byly naposledy vystaveny v roce 1955. Zároveň bude ve svatováclavské kapli katedrály vystavena i lebka sv. Václava.
     Komentáře
  • Náš region

    Od čarodějnických procesů ji zachránila svatba s Habsburkem, její recepty známe dodnes

    Před 3 měsíci
    Byla patrně nejoriginálnější osobností v Habsburské rodině, po celý život se zabývala přípravou léčivých elixírů i přípravků proti početí. Kým vlastně byla Filipína Welserová…
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Císařovna v Čechách: Jak probíhala první zdejší návštěva krásné Sissi?

    Před 4 měsíci
    Císařovna Alžběta neměla Čechy na rozdíl od Maďarů příliš v lásce. Zemi mnohokrát nenavštívila a obecně je s ní spjata jen velmi málo. Přesto čeští poddaní své panovnici projevovali náležitou úctu a lásku a vybudovali jí také několik památníků
     Komentáře
  • Asenior

    Unikátní zámecký park v Krásném Dvoře

    Před 4 měsíci
    Významný český šlechtic, hrabě Jan Rudolf Černín z Chudenic, rytíř Řádu zlatého rouna, byl uznávaným znalcem přírodních věd a umění, jehož byl také mecenášem a sběratelem. Proslul rovněž jako zakladatel obdivuhodných krajinářských parků na svých panstvích. K jednomu z nejstarších u nás patří Krásný Dvůr.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Justiční oběť rudolfínské doby: Vzestup a pád Jiřího Popela z Lobkovic

    Před 5 měsíci
    V relativně dlouhém časovém období mezi dvěma stavovskými povstáními (1547 a 1618) vládl v Čechách poměrný klid a pohoda. Avšak za oponou, v nejvyšších patrech české aristokracie, bychom mohli pozorovat tvrdý boj o moc. Jeho účastníkem byl také Jiří Popel z Lobkovic, který na vlastní kůži zažil strmý vzestup i tvrdý pád.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Dostaveníčko u vlka: Na poštovní jezdce číhalo nebezpečí dnem i nocí

    Před 5 měsíci
    Některé hodnoty se s časem příliš nemění. Doručování dopisních zásilek je pořádná dřina ještě dnes, ovšem co teprve před dvěma staletími?
     Komentáře
  • Čtidoma

    Velká hlava, křivé nožičky a psotník: Ferdinand I. Dobrotivý měl v nemocném těle geniální mozek

    Před 5 měsíci
    V Čechách byl známý jako Ferdinand I. Dobrotivý, v Rakousku měl ale mnohem méně lichotivý přídomek, padaly dokonce zmínky o idiotovi. Fyzicky postižený člen Habsburského rodu, rakouský císař, český, lombardsko-benátský, chorvatský a slavonský král byl pro mnohé duševně nemocným člověkem, pro jiné zase géniem. Každopádně dětství budoucího panovníka muselo být zpočátku doslova děsivé...
     Komentáře
  • OnlyU

    Dalibor Janda se rád kochá svými sochami na zahradě. Jedna z nich k němu dokonce promluvila

    Před 6 měsíci
    Zpěvák Dalibor Janda se v reportáži pro TV Prima pochlubil svým zvláštním koníčkem, kterým se zabývá, když zrovna neobšťastňuje fanoušky svým zpěvem. Kromě umělecké kariéry je podle všeho také vášnivým zahradníkem. A kromě pěstování rostlin se věnuje i zvelebováním své zahrady svou nevšední sbírkou.
     Komentáře
  • Mystická Praha

    Letohrádek a obora Hvězda: Památník hermetizmu i tajné lásky a posvátný svatoháj

    Před 7 měsíci
    V roce 1530 král Ferdinand I. nechal v lese Malejově zřídit královskou oboru, která byla následně obehnána zdí. V letech 1555 až 1558 zde probíhala výstavba letohrádku dle návrhu králova mladšího syna Ferdinanda Tyrolského. Jeden z informačních pramenů zmiňuje, že se Ferdinand Tyrolský zamiloval do krásné a vzdělané měšťanky Filipiny Welserové a tento letohrádek vystavěl pro ni.
     Komentáře
  • Novinky

    V Zákupech nabízejí turistům možnost vyzkoušet si, jak se žije na zámku

    Před 7 měsíci
    Jak se žije na zámku, mohou vyzkoušet turisté v někdejší císařské rezidenci Habsburků v Zákupech na Českolipsku. Od loňského roku nabízí zámek nejen prohlídky a kulturní akce, ale také ubytování. Nově je v nabídce i apartmán vybavený stylovým zámeckým nábytkem. Zájem je obrovský, víkendy jsou obsazené až do poloviny listopadu, říká zákupský kastelán Vladimír Tregl.
     Komentáře
  • Liberecká Drbna

    Na zámku v Zákupech nabízejí ubytování v zámeckých pokojích. Zájem je obrovský, říká kastelán

    Před 7 měsíci
    Život na zámku si mohou vyzkoušet turisté v někdejší císařské rezidenci Habsburků v Zákupech na Českolipsku. Od loňského roku nabízí zámek nejen prohlídky a kulturní akce, ale také ubytování. Ke standardně vybavenému apartmánu s kuchyňkou a koupelnou přibyl letos v nabídce i apartmán vybavený stylovým zámeckým nábytkem.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    V Zákupech nabízejí turistům možnost vyzkoušet si, jak se žije na zámku

    Před 7 měsíci
    Jak se žije na zámku, mohou vyzkoušet turisté v někdejší císařské rezidenci Habsburků v Zákupech na Českolipsku. Od loňského roku nabízí zámek nejen prohlídky a kulturní akce, ale také ubytování.
     Komentáře
  • Liberecká Drbna

    Koncert Ewy Farné i skotské hry. Co se chystá během srpna na hradech a zámcích v Libereckém kraji?

    Před 7 měsíci
    Během léta lidé jezdí často do zahraničí a památkám tak ubývají návštěvníci. Zábavný program se však chystá i v našem kraji. Poslední měsíc letních prázdnin nabídne mnoho zajímavých akcí na hradech a zámcích a bude skutečně pestrý.
     Komentáře
  • Náš region

    Co si skočit na malý výlet do Německa? Z Krompachu na rozhlednu Hvozd

    Před 7 měsíci
    Už od konce 18. století byl oblíbeným turistickým cílem vrch kopce Hvozd čili Hochwald – v roce 1821 na něj vystoupil i bývalý rakouský…
     Komentáře
  • Prima Living

    Dalibor Janda ukázal zahradu plnou tajemných pokladů. Přiznal, co doma nesnáší

    Před 7 měsíci
    Pokud nezpívá a neskládá nové hity, tak v podstatě veškerý čas tráví na rozlehlé zahradě v Třeboradicích. Zpěvák Dalibor Janda (69) pro Prima Living přiznal, že nepotřebuje jezdit na dovolenou, protože největší klid a odpočinek nachází na zahradě. A není tam sám, společnost mu dělají třeba Karel IV. a Rudolfa II.
     Komentáře
  • Novinky

    Z pražské Královské zahrady se dostaly první tulipány do Holandska

    Před 8 měsíci
    Když se řekne země tulipánů, vybaví se většině z nás Nizozemské království často nazývané jen Holandsko. Málo se ale ví, že první tulipány se pěstovaly v Královské zahradě, renesančním klenotu u Pražského hradu. Rostly i v Jelením příkopu.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Na zámku v Zákupech spěje k závěru obnova Navrátilových stropů

    Před 8 měsíci
    Na zámku v Zákupech spěje k závěru restaurování vzácných Navrátilových stropů. Díky tomu bude od soboty opět přístupný druhý prohlídkový okruh nazvaný Zámek za Ferdinanda Dobrotivého. ČTK to sdělil kastelán zámku Vladimír Tregl.
     Komentáře
  • Dotyk

    Největší chudák na českém trůně: Ferdinanda I. krutě postihly incestní vztahy

    Před 9 měsíci
    Dynastie Habsburků je známá nejen svými významnými panovníky vládnoucími napříč Evropou, ale především díky nechvalně proslulé příbuzenské plemenitbě. Ta způsobila, že rod trpěl deformacemi a vážnými nemocemi. Uherský a český král Ferdinand I. Dobrotivý nebyl výjimkou.
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    Vzácný čtyři sta let starý desetidukát se v aukci prodal za víc než deset milionů

    Před 9 měsíci
    Desetidukát z pražské mincovny za vlády Fridricha Falckého z počátku 17. století se dnes v aukci v Praze prodal za více než deset milionů korun. Vyvolávací cena mince byla dva miliony korun, na sále se prodala za 8,55 milionu korun a včetně přirážky 20 procent na ni kupec zaplatí 10,26 milionu korun.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Na zámku v Zákupech restaurují malby od Navrátila, zmizel i historický paskvil

    Před 9 měsíci
    Historický paskvil odstranili restaurátoři na zámku v Zákupech na Českolipsku, kde od loňského prosince opravují nejpoškozenější stropní malby malíře a ve své době vyhledávaného dekoratéra Josefa Navrátila.
     Komentáře
  • Memento Historia

    Před Vídní se roku 1529 bojovalo o křesťanskou Evropu

    Před 10 měsíci
    Dvojí obléhání Vídně tureckými vojsky patří k nejvýznamnějším událostem 16. a 17. století v celém středoevropském prostoru. A dvojí odražení Turků ve své době uhájilo Evropu před další expanzí mocného souseda a v určité míře má implikaci i do dnešní doby. Jak probíhalo první obléhání Vídně v roce 1529? A jakou roli v něm hráli Češi?
     Komentáře
  • Dotyk

    Proč některé čarodějnice nechávala španělská inkvizice žít? Byly užitečné

    Před 1 rokem
    Procesy s čarodějnicemi se zapsaly do historie jednoznačně nechvalně. Církev a inkvizice si v nich vybíjely své komplexy na nevinných obětech, které jim sloužily jako exemplární příklady pro zastrašování lidí. Zvláštní je, že španělská inkvizice nechala některé čarodějnice naživu, a to i přesto, že má pověst velmi krvavé a kruté instituce. Proč?
     Komentáře
  • Echo24

    Arcibiskup Duka odslouží mši za Františka Skorinu. Spojuje Prahu, Krakov, Vilnius a Bělorusko

    Před 1 rokem
    Renesanční humanista František Skorina je považován za jednoho ze zakladatelů novověké běloruské kultury. Jeho příběh je velmi výrazně spjatý i s Prahou. Ve čtvrtek 20. ledna bude jeho osobnost připomenuta v šesti evropských městech.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Zámek v Zákupech nabízí adventní prohlídky vánočně vyzdobených interiérů

    Před 1 rokem
    Netradiční prohlídky vánočně vyzdobených interiérů nabízí v adventním čase zámek v Zákupech. Velký zájem je hlavně o ty večerní, které mají díky rozsvíceným vánočním stromkům a nasvícení zcela jinou atmosféru než běžné prohlídky.
     Komentáře
  • České noviny

    Zámek v Zákupech nabízí adventní prohlídky vánočně vyzdobených interiérů

    Před 1 rokem
    Netradiční prohlídky vánočně vyzdobených interiérů nabízí v adventním čase zámek v Zákupech na Českolipsku. Velký zájem je hlavně o ty večerní, které mají díky rozsvíceným vánočním stromkům a nasvícení zcela jinou atmosféru než běžné prohlídky. Zatím byly všechny dopředu vyprodané, kastelán Vladimír Tregl proto doporučuje koupit si vstupenku dopředu on-line, velikost skupiny je omezená hygienickými pravidly.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Zámek Zákupy má novou střechu za 89 milionů, vrátila se jí historická podoba

    Před 1 rokem
    Státní zámek Zákupy na Českolipsku má novou střechu za 89 milionů korun, navrátila se jí historická podoba. Práce na její kompletní rekonstrukci začaly před dvěma lety a dělaly se za provozu.
     Komentáře
  • Výlety

    3 min

    Podcast
    Přírodní rezervace Rákosina je cenným biotopem mokřadů. Díky tomu se stala rájem vodního ptactva

    Před 1 rokem

    ·

    3 minuty

    Přírodní rezervace Rákosina se nachází v Chráněné krajinné oblasti Poodří v Moravskoslezském kraji. Součástí cenného biotopu mokřadů jsou vodní plochy a tůně obklopené loukami a křovinami. Rezervace je především zoologicky významnou lokalitou a vyhledávaným domovem nejrůznějších druhů ptáků, obojživelníků i savců.
     Komentáře
  • Výlety

    3 min

    Podcast
    K Litomyšli patří renesance a rytíři. Jejich sochy zdobí jeden z nejkrásnějších domů na náměstí

    Před 1 rokem

    ·

    3 minuty

    Litomyšl v Pardubickém kraji se může pochlubit renesančním zámkem, zapsaným na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. K nejvýznamnějším památkám ve městě patří také Dům U Rytířů. Stojí přibližně v polovině Smetanova náměstí a lidé jeho fasádu obdivují také už od dob renesance. Za pojmenování vděčí nejen rytířům, ale i spisovateli Jiráskovi.
     Komentáře
  • Výlety

    3 min

    Podcast
    Ze Svákova nad jihočeskou Soběslaví se rozhlíželi už staří Keltové. Dnes na něm stojí rozhledna

    Před 1 rokem

    ·

    3 minuty

    Když se vydáte z jihočeské Soběslavi do kopců směrem na Nedvědice, nemůžete minout vrch Svákov. Což je jednak místo s nádhernou vyhlídkou na město Soběslav, ale i do vějíře krajiny s Táborem na severní straně, hradem Choustníkem na straně východní a Veselím nad Lužnicí jižním směrem.
     Komentáře
  • Výlety

    3 min

    Podcast
    Rotunda v Přední Kopanině je postavená ze zlaté opuky. Zachránil ji císař Ferdinand I. Dobrotivý

    Před 1 rokem

    ·

    3 minuty

    Přední Kopanina je jednou z nejmenších pražských městských částí. Leží na severozápadním okraji Prahy. Nejvýznamnější historickou stavbou je kopaninský kostel. Románská rotunda svaté Máří Magdaleny postavená během první poloviny 12. století. Ze zlaté opuky těžené po staletí v místních lomech. Z románského kvádříkového zdiva se do dnešních dnů mnoho nedochovalo, ale po rekonstrukci vypadá stavba skvěle.
     Komentáře
  • Hradecká Drbna

    Jičín opraví hodiny ve věži kostela sv. Ignáce. Budou plně automatizované

    Před 1 rokem
    Kostel sv. Ignáce v Jičíně patří církvi, ale hodiny na jeho věži jsou města. I proto se radnice rozhodla, že nechá hodiny opravit. Jde pravděpodobně o poslední modernizaci na několik dalších let. V minulých letech kostel procházel kompletní rekonstrukcí. Jeho kopule byla vyměněna před šesti lety.
     Komentáře
  • Náš region

    Měla skončit na hranici jako čarodějnice, zachránila ji až svatba

    Před 1 rokem
    Byla jednou z nejzajímavějších osobností Habsburského domu. Takřka po celý život se zabývala přípravou léčivých elixírů i přípravků proti početí. Ve své době se…
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Zámku v Zákupech by se měla v budoucnu vrátit barevnost z doby Habsburků

    Před 1 rokem
    Zámek v Zákupech na Českolipsku by měl v budoucnu i zvenčí vypadat jako v době, kdy sloužil jako letní císařská rezidence Habsburků. Plánuje to současný kastelán Vladimír Tregl.
     Komentáře
  • Českolipský deník

    Modrobílý skvost je zpět. Opravy střech využili v Zákupech k restaurování lustrů

    Před 1 rokem
    Vzácný lustr, který návštěvníci státního zámku v Zákupech obdivují v zámecké jídelně, prošel rukama restaurátorů a po několikaměsíčním restaurování je tento unikát od tohoto týdne zpátky v jídelně. Podle kastelána zámku Vladimíra Tregla v souvislosti s probíhající opravou střechy na hlavní zámecké budově bylo nutné svěsit všechny lustry v zámecké expozici.
     Komentáře
  • Novinky

    Deset tipů, kam v Praze do přírody

    Před 1 rokem
    Praha nabízí mnohem víc než jen lidská obydlí a historické památky. Její obyvatelé mají celou řadu možností, kam zamířit do přírodního prostředí, aniž by hlavní město opustili.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Nejzamilovanější místa světa: Kde se odehrávaly největší lásky v dějinách?

    Před 1 rokem
    Snad každý zamilovaný pár má své oblíbené místo, kde je mu nejlépe. A pokud to byl slavný pár, je velká šance, že jej budou následovat desítky a stovky dalších. Oblíbenost některých „poutních míst milenců“ láká až tisícovky návštěvníků. Která místa patří k těm nejromantičtějším?
     Komentáře
  • Novinky

    Císař Ferdinand I.: Přezdívali mu trdlo Ferdáček

    Před 1 rokem
    Málokdy se najde mezi Habsburky panovník, který by se dočkal tak odmítavého hodnocení jako Ferdinand I. (1793–1875), i když vládl jako císař téměř čtrnáct let. Patřil k nenáročným a skromným lidem a už za jeho života mu oficiální mluvčí dvora dali přízvisko Dobrotivý, pro ostatní Vídeňany byl prostě „der arme Trottel Nandl“ – trdlo Ferdáček.
     Komentáře
  • Novinky

    Kadaňský klášter aspiruje na zápis na UNESCO. Patří k nejhezčím v Česku

    Před 2 roky
    Kadaň je jedním z našich nejkrásnějších měst. Ještě na přelomu století tomu tak ovšem nebylo, převládala tu šeď a špína. Změna je až zázračná, historické centrum i předměstí jsou nádherně opraveny, Kadaň žije. Jedna z jejích památek, zcela výjimečný františkánský klášter Čtrnácti svatých Pomocníků, navíc aspiruje na zápis na seznam kulturního dědictví UNESCO.
     Komentáře
  • Hlídací pes

    S českým koltem u pasu. Jak miliardář Holeček dobývá Ameriku

    Před 2 roky
    Je to rovný měsíc od chvíle, kdy Česká zbrojovka oznámila, že kupuje slavnou americkou značku Colt – jak její závod v USA, tak ten v Kanadě. Už mnohem dříve si do portfolia pořídila jinou roky prověřenou americkou značku zbraní Dan Wesson a chystá svou novou továrnu v arkansaském Little Rocku, která jí umožní usilovat i o zakázky u americké armády a dalších bezpečnostních složek.
     Komentáře
  • Novinky

    Národní kulturní památka, kterou kritizoval Zeman, se konečně dočká opravy

    Před 2 roky
    Sen se začíná měnit ve skutečnost, napsal ve čtvrtek na sociální síť Vladimír Tregl, kastelán státního zámku v Zákupech na Českolipsku. Nadšení, které projevil, se týkalo rozlehlého a chátrajícího hospodářského dvora, náležejícího k zámku, o který se stará.
     Komentáře
  • Lifee

    Božena Němcová okouzlovala společnost, ale hospodařit neuměla. Pomáhal jí i Vojtěch Náprstek

    Před 2 roky
    Spisovatelka, vlastenka a také manželka Božena Němcová byla v mnoha ohledech jistě skvělá, ale jen do okamžiku, než došlo na hospodaření. Josef Němec tak měl často důvod k nespokojenosti. Nešlo jen o to, že Barbora, jak se vlastním jménem spisovatelka jmenovala, nepokládala za svoji prioritu péči o domácnost, ale navíc jen těžko vycházela s penězi.
     Komentáře
  • České noviny

    Policie vyšetřuje úhyn ryb v zámeckém rybníku ve Frýdlantu

    Před 2 roky
    Policie vyšetřovala dnes večer úhyn ryb v zámeckém rybníku ve Frýdlantu na Liberecku. Nepotvrdily se obavy, že může být zasažený celý rybník. Nalezeno bylo pět uhynulých ryb, řekla dnes ČTK mluvčí policie Dagmar Sochorová.
     Komentáře
  • Novinky

    Vzácnou minci českého krále vydražili za rekordních 30 milionů korun

    Před 2 roky
    Rekordní sumu za vydraženou minci zaznamenala v pátek aukční síň Macho & Chlapovič. Desetidukát českého krále a císaře svaté říše římské Ferdinanda III. s vyvolávací cenou 200 tisíc eur (5,3 milionu korun) byl vydražen v přepočtu za více než 30 milionů korun včetně aukční přirážky. Jde o nejvyšší cenu, jakou kdy za minci někdo v Česku či na Slovensku zaplatil.
     Komentáře
  • České noviny

    Aukční síň vydražila desetidukát za rekordních 30 milionů Kč

    Před 2 roky
    Tuzemský rekord za vydraženou minci zaznamenala v pátek aukční síň Macho & Chlapovič. Desetidukát Ferdinanda III. vyražený v Kremnici v roce 1642 s vyvolávací cenou 200.000 eur (5,3 milionu Kč) byl vydražen za 30 milionů korun včetně aukční přirážky. Macho & Chlapovič o tom informovala ČTK.
     Komentáře
  • Náš region

    Už 12 let jsme bez haléřů, jejich historie přitom sahá až do 13. století

    Před 2 roky
    Dnes, v tento slavnostní den, který je však trochu upozaděn situací kolem koronavirové krize, si v souvislosti s oslavou Dne vzniku samostatného Československa připomeňme i naše historická platidla, haléřové mince, kterými už 12 let neplatíme.
     Komentáře
  • Náš region

    Letohrádek Hvězda je místo opředené symboly i válčením. Bílou Horu nevyjímaje

    Před 2 roky
    Královské honitby, slavnosti i diplomatické návštěvy... Pro to vše sloužila obora Hvězda. Letohrádek s netradičním tvarem půdorysu však vznikl ze zcela jiného důvodu. Ferdinand Tyrolský ho nechal vystavět pro svou (tajnou, a především otcem Ferdinandem I. neschválenou) ženu Filipinu Welserovou. Dcera kupce totiž v té době nebyla dostačující partií. Tato národní kulturní památka nemá tvar hvězdy jen tak. Jaké symboly v sobě vlastně letohrádek skrývá?
     Komentáře
Reklama