Zavřít
IBM

IBM

Nejnovější články na Seznamu na téma IBM
  • Fonetech

    Peklo zamrzlo! Nadšenec spustil umělou inteligenci ChatGPT na počítači z roku 1984

    Před 13 hodinami
    Tak tohle tady ještě nebylo. Jeden technický šikula dokázal spustit chatbota ChatGPT na ikonickém počítači IBM z roku 1984.
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    DOS ChatGPT přináší umělou inteligenci do počítače z roku 1984

    Před 15 hodinami
    GPT-4 od OpenAI byl odhalen teprve nedávno, takže jak lépe vyzkoušet ChatGPT než na starém IBM PC-XT z roku 1984?
     Komentáře
  • Lupa

    Qubity: Kvantový počítač z phononu, DGX Quantum od Nvidie, odolné šifrování Cloudflare zdarma

    Před 2 dny
    Pravidelný přehled novinek z rozsáhlého a rozvíjejícího se oboru kvantových počítačů, který vydáváme ve spolupráci s blogem Qubits.cz. Vědci z Tsinghua University z Číny přišli s novým typem kvantové počítače z uvězněných iontů. Na rozdíl od ostatních kvantových počítačů z uvězněných iontů, kde qubit je reprezentován energetickou hladinou iontu, tak zde je reprezentován pomocí phononu. Photon je kvazičástice zvukové vlny – tedy základní kvantum vibrace. A nejedná se o univerzální kvantový počítač, ale o programovatelný kvantový simulátor, konkrétně pro boson sampling. Pomocí této metody (boson sampling) číňané v minulosti demonstrovali kvantovou nadvládu pomocí fotonů. Dříve boson sampling byl jen kvantový příklad, bez reálného využití. Ale i to se změnilo a vypadá to, že by to šlo využít v chemických simulacích. Navíc phononový kvantový stroj má mnohonásobně menší ztrátovost a tím i chybovost vůči fotonickým strojům. Navíc je dobře škálovatelný a dobře a deterministicky ovladatelný. Samotná programovatelnost phononů se provádí pomocí děličů svazků (beam splitter) podobně jako u fotonických.
     Komentáře
  • CHIP

    Zemřel Gordon Moore, zakladatel společnosti Intel. Bylo mu 94 let

    Před 3 dny
    Svět počítačových nadšenců a fanoušků informačních technologií upadl ve smutek. V pátek ve věku 94 let zemřel Gordon Moore, spoluzakladatel společnosti Intel a také autor převratného Moorova zákonu.
     Komentáře
  • FinTag

    Neziskovky neberu, říká investor a podnikatel Jaroslav Šura

    Před 4 dny
    „Čím více má člověk peněz, tím lepší podmínky na termínovaných vkladech v bance dostane. A taková babička z horní dolní má prostě smůlu. To je nespravedlivé,“ říká v debatě C[r]ash Talk známý investor, podnikatel a šachista Jaroslav Šura.
     Komentáře
  • Euro

    Sází na ně NASA, Microsoft i Škodovka. Jak digitální dvojčata coby virtuální kopie výrobků či měst pomáhají pochopit realitu?

    Před 7 dny
    Jako digitální dvojčata se označují virtuální kopie jednotlivých produktů i celých systémů v reálném světěJejich vznik je spjatý s kosmickým a leteckým průmyslem. Dnes se ale uplatňují i při výrobě aut, ve stavebnictví nebo ve státní správěJde o technologii, která má velký potenciál hned z několika důvodů – zejména proto, že zvyšuje efektivitu procesů, snižuje náklady a pomáhá šetřit energii i životní prostředíŘada firem, včetně těch českých, se zatím obává vysokých počátečních investic, některé už ale na konkrétních aplikacích digitálních dvojčat pracují. Příkladem je Škoda Auto, která tímto způsobem testuje možnosti využití obnovitelných zdrojů energie Digitální dvojčata jsou virtuálními modely, jež přesně kopírují své protějšky v reálném světě. Může přitom jít o fyzické předměty, procesy i služby. Důležité je, že přesně odrážejí jejich fungování, předvídají problémy a pomáhají hledat řešení. Pracují totiž na principu obousměrného toku dat, která umí zpracovávat a vyhodnocovat v reálném čase. Díky tomu jsou mnohem sofistikovanější než pouhé simulace nebo vizualizace.
     Komentáře
  • AutoForum

    Simulace ukazuje, co zbude z nejlepšího Mercedesu, když s ním ve 300 km/h nabouráte do zdi

    Před 7 dny
    Automobilové nehody dokážou být kruté ve všech myslitelných smyslech těchto slov, obvykle ale nevídáme následky karambolů, které by se odehrály v opravdu vysokých rychlostech. Tady máte možnost vidět je aspoň virtuálně. (Petr Miler)
     Komentáře
  • Lupa

    Qubity: Pokrok v řízení supravodivých qubitů, sebetestování kvantové sítě, rychlejší QKD

    Před 9 dny
    Pravidelný přehled novinek z rozsáhlého a rozvíjejícího se oboru kvantových počítačů, který vydáváme ve spolupráci s blogem Qubits.cz. Asi každý pravidelný čtenář těchto novinek si všiml, že čím dál více píšu o hybridních výpočtech a těsné integraci kvantových počítačů s HPC. Ona to je vlastně oblast, kde Evropa je trochu před USA. O tom, jak takové hybridní QHPC budují v Leibniz QIC, si můžete přečíst tady.
     Komentáře
  • Týdeník Hrot

    Kvantový počítač budoucnosti pořád dělá moc chyb

    Před 10 dny
    Google hlásí další pokrok v konstrukci kvantových počítačů. Od komerčně využitelného kvantového počítače nás však stále dělí roky
     Komentáře
  • PCtuning

    Podivná móda prťavých klávesnic: Proč nám berou ergnonomii?

    Před 16 dny
    V posledních letech se masivně rozmohly mechanické herní klávesnice – a také jejich menší, zkrácené sestřičky. Je to opravdu podivná zvířena!
     Komentáře
  • Novinky

    Zaměstnejte více lidí na moderování Twitteru, žádá EU Muska

    Před 20 dny
    Evropská unie žádá miliardáře Elona Muska, aby zaměstnal více lidí na moderování obsahu sociální sítě Twitter. S odkazem na své zdroje o tom píše deník Financial Times (FT). Unii znepokojuje, že firma na hlídání tweetů najímá více dobrovolníků a umělé inteligence.
     Komentáře
  • Novinky

    Další kolo propouštění je na spadnutí. Meta dá vale tisícům zaměstnanců

    Před 21 dny
    V pořadí již druhé kolo propouštění během posledních čtyř měsíců chystá americká společnost Meta Platforms, která stojí za sociálními sítěmi Facebook a Instagram, ale také za komunikační aplikací WhatsApp. Upozornila na to v úterý agentura Bloomberg s tím, že podnik by mohl začít snižovat stavy ještě v tomto týdnu.
     Komentáře
  • Novinky

    Nejlepší inženýři na světě? Apple investuje v Mnichově 23,4 miliardy

    Před 26 dny
    Přední technologické společnosti světa nezažívají zrovna dobré období, kvůli špatným hospodářským vyhlídkám snižují stavy zaměstnanců po tisících. Navzdory tomu se americká společnost Apple rozhodla investovat jednu miliardu eur (23,4 miliardy Kč) do rozšíření vývojového centra v německém Mnichově.
     Komentáře
  • Finmag

    Virtuální asistent poradí i ochrání, jen je třeba ho obezřetně učit, říkají vývojáři

    Před 27 dny
    Chatboti jsou minulostí, teď se vytvářejí virtuální asistenti s osobností. Hosty dalšího dílu Finmag podcastu byli Jindřich Chromý a Tomáš Jindra, kteří se už šest let zabývají vývojem virtuálních asistentů se specializací na konverzační asistenty pro velké firmy. V čem takový asistent může usnadnit práci a proč se právě v této oblasti vyplatí držet krok s dobou?
     Komentáře
  • Lupa

    Qubity: Logický qubit od Googlu, 3D supravodivý procesor, vliv PQC na DNS a telekomunikace

    Před 1 měsícem
    Pravidelný přehled novinek z rozsáhlého a rozvíjejícího se oboru kvantových počítačů, který vydáváme ve spolupráci s blogem Qubits.cz. IBM vydalo své vlastní ohlédnutí za rokem 2022 a nastiňuje, co nás čeká letos. Pěkné, zajímavé a dlouhé čtení. Vesměs tam není žádná extra úplně nová informace, o které bychom zde nepsali, ale je fajn si to přečíst v souvislostech.
     Komentáře
  • Nedd

    Dosažen milník ve vývoji kvantových počítačů.

    Před 1 měsícem
    Svět výkonných kvantových počítačů se přiblížil. Výzkumníci udělali významný pokrok při snižování jejich chybovosti.
     Komentáře
  • Novinky

    Ericsson celosvětově propustí 8500 lidí

    Před 1 měsícem
    Švédský výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson se chystá celosvětově propustit přibližně 8500 zaměstnanců, což je zhruba osm procent celkové pracovní síly. Firma, která podniká i v České republice, to podle agentury Reuters napsala v interním dopise zaměstnancům. Ericsson už v pondělí oznámil, že ve Švédsku zruší asi 1400 pracovních pozic.
     Komentáře
  • Faei

    Petr Špiřík, nový partner PwC Česká republika, povede týmy zaměřené na kyberbezpečnost

    Před 1 měsícem
    Novým partnerem PwC Česká republika se od února 2023 stává Petr Špiřík. Odborník s téměř dvacetiletou praxí bude odpovědný za týmy poskytující služby z oblasti kybernetické bezpečnosti a ochrany dat, informovala poradenská firma v tiskové zprávě.
     Komentáře
  • Novinky

    11 000 lidí byl jen začátek. Instagram a Facebook budou propouštět dál

    Před 1 měsícem
    Po loňském masivním propouštění čeká společnost Meta Platforms další reorganizace, jejímž důsledkem by mělo být zrušení dalších tisíců míst. Uvedl to ve středu list The Washington Post (WT), který se odvolává na své zdroje přímo ze společnosti Meta.
     Komentáře
  • inSmart

    Nový výkonný superpočítač nepotřebuje ventilátory, chladí se horkou vodou

    Před 1 měsícem
    Německý výzkumný ústav získá jeden z nejvýkonnějších a energeticky nejúspornějších superpočítačů. Bude využíván pro mimořádně náročné vědecké projekty v oblastech, jako je astrofyzika, přírodní vědy, materiálový výzkum, fyzika plazmatu a umělá inteligence.
     Komentáře
  • Novinky

    Ericsson zruší ve Švédsku zhruba 1400 pracovních míst

    Před 1 měsícem
    Švédský výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson hodlá v rámci širšího plánu na globální snížení nákladů zrušit zhruba 1400 pracovních míst ve Švédsku. Firma to oznámila v pondělí. Podle zdrojů agentury Reuters pravděpodobně Ericsson v příštích dnech ohlásí rovněž zrušení několika tisíců pracovních míst v dalších zemích.
     Komentáře
  • Cnews

    Honeywell otevírá v Brně výzkumné centrum pro dopravníkové systémy

    Před 1 měsícem
    Na ploše zhruba jednoho fotbalového hřiště bude Honeywell testovat a předvádět inteligentní a automatické dopravníkové systémy, jež se obejdou bez lidské obsluhy. Brno je největší výzkumné centrum Honeywellu v Evropě.
     Komentáře
  • Hradecká Drbna

    Z UHK až do Facebooku: studenti absolvují stáže ve světových společnostech a na prestižních univerzitách

    Před 1 měsícem
    Fakulta informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové nabízí svým studentům možnost stáže u mezinárodních společností jako například Meta nebo Google. Studenti i pedagogové mohou také studovat na nejprestižnějších univerzitách světa. A to vše bezplatně a z pohodlí svého domova.
     Komentáře
  • Daniel Štefl
    naSeznam Médium

    Umělá inteligence ChatGPT je všudypřítomná. Odkud se vynořila?

    Před 1 měsícem
    Vývoj umělé inteligence začal skromně, ale nyní přináší ohromující výsledky. Microsoft pomocí AI zkouší soutěžit s Googlem o dominanci ve vyhledávání. Současná AI si občas vymýšlí a halucinuje.
     Komentáře
  • CHIP

    Revoluce v internetovém vyhledávání: umělá inteligence může porazit i Google

    Před 1 měsícem
    Svým vyhledávačem Bing Microsoft dokázal přesvědčit jen zlomek uživatelů. Nyní ale do vyhledávání nasazuje ChatGPT, který by měl pomoci změnit doposud neotřesitelnou pozici vyhledávání Google. Jak přesně ale umělá inteligence funguje?
     Komentáře
  • Hradecká Drbna

    Fakulta informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové dnes slaví 30 let od založení

    Před 1 měsícem
    Fakulta informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové (FIM UHK) funguje už 30 let. Založena byla pod názvem Fakulta řízení a informační technologie VŠP 15. února roku 1993. Za tu dobu jí prošlo bezmála devět tisíc studentů. V prvním ročníku jich studovalo 78.
     Komentáře
  • CHIP

    Chcete mít lépe zabezpečený internet? Pak stačí pár rychlých nastavení a je to

    Před 1 měsícem
    Bezplatná DNS služba Quad9 vznikla s cílem zvýšit bezpečnost internetových uživatelů a lépe chránit jejich soukromí. Pro vás to znamená pouze jediné: drobně pozměnit nastavení internetového připojení.
     Komentáře
  • Frekvence 1

    13. února se poprvé objevil internet v Československu. K širší veřejnosti se dostal až v 90. letech

    Před 1 měsícem
    13. únor 1992 byl pro tehdejší Československou republiku opravdu významným dnem. Připojili jsme se k internetu. Byli jsme tak v pořadí 39. zemí, která k tomuto kroku dospěla. Pojďme se na to podívat s podcastem Youradio Talk Ozvěny minulosti.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Takzvané píchačky jsou s námi od 19. století. Jaká je budoucnost kontroly pracovní docházky?

    Před 1 měsícem
    Máte v práci docházkové kontrolní hodiny? Takzvané píchačky jsou s námi už od poloviny 19. století. Se systémem na kontrolu pracovní docházky přišel už v roce 1855 Angličan John Adams. A do konce století byly podobných patentů stovky.
     Komentáře
  • G

    Když šachový velmistr Garry Kasparov prohrál partii s počítačem: Stroj IBM byl schopen vyhodnotit 200 milionů tahů za sekundu

    Před 1 měsícem
    10. února roku 1996 prohrál mistr světa v šachu Garry Kasparov po třech hodinách první partii šestihodinového zápasu s Deep Blue, počítačem IBM schopným vyhodnotit 200 milionů tahů za sekundu.
     Komentáře
  • Frekvence 1

    10. února celý svět žasl. První superpočítač porazil mistra v šachu Kasparova

    Před 1 měsícem
    Nepřemožitelný ruský šachový velmistr Garri Kasparov byl 10. února 1996 přemožen. Hráče, který se šachům věnoval od svých sedmi let, poprvé porazil až superpočítač Deep Blue společnosti IBM. Pojďme se na tento osudný den podívat s podcastem Youradio Talk Ozvěny Minulosti.
     Komentáře
  • Lupa

    Testy pomalého ruského procesoru, obří ztráta Zuckerbergova metaverza, prohlížeč v příkazovém řádku

    Před 1 měsícem
    GTA 5 prodalo 175 milionů kopií. Dell propustí tisíce lidí. Neuronka pro generování videí. Open source komunita se bojí evropské regulace AI. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě. Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa IT. Co se událo v tomto týdnu?
     Komentáře
  • Root

    Poruchovost disků 2022: heliové disky neselhávají častěji, Seagate se zlepšuje

    Před 1 měsícem
    Konec ledna přináší již tradiční statistiku o selhávání pevných disků u společnosti Backblaze. Tentokrát si budeme povídat o téměř čtvrt miliónu disků s kapacitami od 4 do 16 TB. Řečí konkrétních čísel společnost Backblaze provozovala k 31. prosinci 2022 přesně 235 608 pevných disků, z čehož 4 299 kusů sloužilo jak bootovací a 231 309 jako datové disky. Zpráva za rok 2022 se z pochopitelných důvodů soustředí na ony datové disky, které jsou v provozu trvale.
     Komentáře
  • Newstream

    Evropě ujíždí vlak v inovacích. V Top 50 nejlepších firem světa je nahrazují asijské

    Před 1 měsícem
    Mezi 50 nejvíce inovativními firmami světa je jen osm společností z Evropy, což je o polovinu méně než před dvěma lety. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG). V první polovině žebříčku jsou podle něj pouze dvě evropské společnosti. Výrazně naopak roste zastoupení asijských firem.
     Komentáře
  • Newstream

    Další z řady, výrobce počítačů Dell propustí 6650 lidí. Asi pět procent zaměstnanců

    Před 1 měsícem
    Americká počítačová společnost Dell Technologies celosvětově propustí 6650 lidí, což je zhruba pět procent zaměstnanců. Podnik čelí propadu poptávky po osobních počítačích, a stal se tak další z řady technologických firem, které se zbavují tisíců zaměstnanců. S odkazem na interní sdělení provozního ředitele o tom informuje agentura Bloomberg.
     Komentáře
  • Lupa

    Qubity: Na co si dát pozor při koupi kvantového počítače, kvantové provázání uvězněných iontů

    Před 1 měsícem
    Pravidelný přehled novinek z rozsáhlého a rozvíjejícího se oboru kvantových počítačů, který vydáváme ve spolupráci s blogem Qubits.cz. Na Lupě najdete článek, který popisuje investici českého deep tech fondu Tensor Venture do amerického startupu QC82, který pracuje na integrovaných fotonických kvantových počítačích. V článku najdete i mé citace, kde se snažím zjednodušeně vysvětlit, jak funguje fotonický kvantový počítač na bázi měření (takzvaný measurement-based quantum computing).
     Komentáře
  • CHIP

    Co je ZAV? Český program nejen pro studenty, který vás naučí psaní všemi deseti

    Před 1 měsícem
    Psaní všemi deseti na klávesnici je schopnost, která se v dnešní rychlé technokratické době hodí prakticky komukoliv – ať už jste student, dospělý pracující člověk nebo senior. A téměř perfektní nástroj pro výuku psaní „bez koukání“ vymyslel před víc jak 30 lety Čech.
     Komentáře
  • Novinky

    Blýská se na lepší časy? Výhled matky Facebooku překonal očekávání

    Před 1 měsícem
    Čistý zisk americké internetové společnosti Meta Platforms se ve čtvrtém čtvrtletí meziročně snížil na 4,65 miliardy (100 miliard Kč) z 10,29 miliardy dolarů. Společnost, která je majitelem sociálních sítí Facebook a Instagram či komunikační služby WhatsApp, to uvedla ve výsledkové zprávě. Firma ale zveřejnila výhled na první kvartál, který překonal odhady analytiků, a její akcie proto po skončení obchodování výrazně posílily.
     Komentáře
  • Novinky

    Technologické podniky prochází brutální dietou. PayPal hodlá propustit 2000 lidí

    Před 1 měsícem
    Americký poskytovatel platebních služeb PayPal Holdings plánuje v příštích týdnech zrušit zhruba 2000 pracovních míst, což odpovídá asi sedmi procentům jeho celkové pracovní síly. Firma to oznámila na svých internetových stránkách. Připojila se tak k řadě dalších technologických podniků, které snižováním počtu zaměstnanců reagují na zpomalování hospodářského růstu.
     Komentáře
  • Novinky

    Philips se chystá propustit dalších 6000 lidí. A není jediný

    Před 1 měsícem
    Nizozemský výrobce spotřební elektroniky a zdravotnického vybavení Philips oznámil, že se chystá v nadcházejících dvou letech zrušit dalších 6000 pracovních míst. Přitom už loni v říjnu tento podnik oznámil rozsáhlé propouštění, které se dotklo 4000 lidí.
     Komentáře
  • Peak

    České nebe opět ožívá, Němci už s recesí nepočítají a tech firmy propouštějí aneb souhrn událostí 4. týdne 2023

    Před 2 měsíci
    Škoda Auto loni vyrobila 780 tisíc aut; letový provoz nad Českem loni výrazně vzrostl; Němci už s recesí nepočítají; ČEZ chystá masivní jaderný nábor; ministerstvo snížilo makroprognózu; z big tech obrů nepropouští (zatím) jen Apple; luxusní LVHM výrazně v zisku; kolínská Toyota nemá díly a bude stát; Křetínský expanduje do Nizozemska; ekonomika USA je na tom lépe; Ford bude redukovat evropské aktivity; J&T v elitním klubu „spolehlivých“ a spousta hospodářských výsledků.
     Komentáře
  • CHIP

    Už i IBM propouští tisíce zaměstnanců: vlna vyhazovů v technologickém průmyslu zatím nekončí

    Před 2 měsíci
    Propouštění v technologické branži nebere konce. Nyní oznámil také hardwarový a softwarový gigant IBM, že propouští řadu zaměstnanců. Proč vlastně?
     Komentáře
  • Novinky

    O práci přijdou tisíce lidí. Propouští IBM i SAP

    Před 2 měsíci
    Další technologické firmy jsou nuceny kvůli nepříznivé ekonomické situaci osekávat náklady na provoz. Tisíce lidí tak propustí v rámci restrukturalizace největší evropská softwarová společnost SAP či americký technologický gigant International Business Machines (IBM). Upozornila na to agentura Bloomberg.
     Komentáře
  • České noviny

    Firmy SAP a IBM propustí část zaměstnanců

    Před 2 měsíci
    Největší evropská softwarová společnost SAP hodlá v rámci restrukturalizace zrušit asi 3000 pracovních míst. To představuje zhruba 2,5 procenta její celkové pracovní síly, oznámila dnes firma, která působí i v České republice. Připojila se tím k řadě dalších technologických podniků, které snižováním počtu zaměstnanců reagují na zhoršené hospodářské vyhlídky. Část zaměstnanců propustí i technologická firma IBM, zbavuje se některých aktiv.
     Komentáře
  • Faei

    Praha v plusu, ostatní evropské indexy v mínusu

    Před 2 měsíci
    Podstatnější makrodata ve středu nebyla zveřejněna. Snad jen německý IFO index, který byl ve složce očekávání mírně lepší než odhady, což vedlo i ke zlepšení souhrnného indexu.
     Komentáře
  • Finmag

    ChatGPT ukazuje víc, než si myslíte. Proč fenomenální úspěch AI děsí lidstvo

    Před 2 měsíci
    Uměla inteligence dneska ovlivňuje kdeco, nikdy ale do společnosti nevrazila s takovou razancí jako koncem loňského roku. Jazykový model ChatGPT dokázal oslovit masu a rozvířit celospolečenskou diskusi nad tím, co všechno dneska stroje dokážou. A jestli je to správně.
     Komentáře
  • Finmag

    Žádný technologický smažák. Tvoříme stroje s osobností, říkají šéfové startupu

    Před 2 měsíci
    Zakladatelé firmy AddAI.Life Jindřich Chromý a Tomáš Jindra se scházejí v moderním coworkingovém prostoru Meandr Řevnice a srší z nich nadšení. Jejich virtuální asistenti s umělou inteligencí komunikují s klienty v bankách i předních, nejen českých společnostech. Vyvíjejí například Anetu pro Air Bank. Co stálo za jejich rozhodnutím postavit se na vlastní nohy a založit firmu?
     Komentáře
  • SMARTmania

    Od ikonické reklamy Applu dnes uběhlo 39 let. Tehdy způsobila poprask

    Před 2 měsíci
    Slavný spot z dílny Ridleyho Scotta je považován za legendu. Přitom nemusel být vůbec odvysílán.
     Komentáře
  • Lupa

    Qubity: Počítače z neutrálních atomů, stolní kvantové počítače, rostoucí nasazení PQC

    Před 2 měsíci
    Pravidelný přehled novinek z rozsáhlého a rozvíjejícího se oboru kvantových počítačů, který vydáváme ve spolupráci s blogem Qubits.cz. Své tři předpovědi vyslovil i John Prisco (poměrně výrazná osoba v kvantovém byznysu, SEO v Safe Quantum Inc.). 1) Bude tu růst společná snaha vzít nejslibnější technologie na různé bázi a dát je dohromady za účelem postavení výkonného kvantového počítače rychleji. 2) Bude tu větší zaměření na QKD jako alternativní cestě ke kyberbezpečnosti. Zde je jasným lídrem Čína těsně následovaná EU. USA jsou trochu více pozadu. 3) Uvidíme, že více US společností se pokusí postavit vlastní privátní QKD sítě.
     Komentáře
  • inStory

    Čína má nebezpečný algoritmus k prolomení současného kódování. Běžné šifrování by tak mohlo být brzy k ničemu

    Před 2 měsíci
    Čínští vědci tvrdí, že mají v ruce nový algoritmus pro prolamování kódů, díky kterému by tak současné běžné šifrování bylo brzy k ničemu. Respektive, Čína by tak dokázala hacknout všechno v řádu několika let.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    TechMIX: Kvantové počítače zatím internet nezničily

    Před 2 měsíci
    Počátkem roku 2023 proběhla titulky médií trochu zašifrovaná zpráva o tom, že „kvantové počítače mohou prolomit vaše soukromí“. Vše odstartoval (zatím nerecenzovaný) článek čínských výzkumníků vydaný těsně před Vánoci.
     Komentáře
  • Techsvět

    Už brzy budete moci na svém smartphonu spouštět hologramy

    Před 2 měsíci
    V roce 1943 Thomas Watson, prezident společnosti IBM, slavně předpověděl, že světový trh s počítači dosáhne "možná pěti" strojů, jak uvádí server Business Insider.
     Komentáře
  • Lupa

    Qubity: Lepší supravodivé qubity, první letošní merge, průzkum kvantového trhu

    Před 2 měsíci
    Pravidelný přehled novinek z rozsáhlého a rozvíjejícího se oboru kvantových počítačů, který vydáváme ve spolupráci s blogem Qubits.cz. Se svým „kvantovým kaleidoskopem“ přišel i server HPCwire. Je to delší čtení, takže jen vypíchnu následující:
     Komentáře
  • Lupa

    Qubity: Kauza čínského prolomení RSA, pokroky ve skládání proteinů a kvantové optice

    Před 2 měsíci
    Pravidelný přehled novinek z rozsáhlého a rozvíjejícího se oboru kvantových počítačů, který vydáváme ve spolupráci s blogem Qubits.cz. Na ambasádě Spojených Států proběhla diskuse „Game-Changing Quantum Tech: Framing New Opportunities for the Czech Republic“ kde byly přizváni zástupci IBM a špičky české akademické a průmyslové sféry. Uvidíme, co z toho praktického vzejde.
     Komentáře
  • SMARTmania

    Citizen na nových hodinkách spojil síly s NASA, plánují zatočit s vaší únavou

    Před 2 měsíci
    Citizen představil svou druhou generaci chytrých hodinek CZ Smart
     Komentáře
  • Lupa

    Oracle v Česku založil cloudovou firmu. Přestože je v oboru outsider, chce provozovat i státní cloud

    Před 2 měsíci
    Oracle přesunul zdejší cloudová aktiva do specializované samostatné firmy a mimo jiné se stal možným poskytovatelem služeb státního cloudu. O provoz částí státního cloudu má vedle velké trojice Amazon, Microsoft a Google zájem další americký gigant. Je jím společnost Oracle, která dlouhodobě patří mezi největší IT dodavatele státu i soukromého sektoru. Oracle se jako minoritní hráč se svým Oracle Cloudem také snaží více prorazit mezi firemními zákazníky.
     Komentáře
  • Lupa

    Qubity: Rozbití RSA možná dříve, než se čekalo, zákon o PQC v USA, kvantové hry

    Před 2 měsíci
    Pravidelný přehled novinek z rozsáhlého a rozvíjejícího se oboru kvantových počítačů, který vydáváme ve spolupráci s blogem Qubits.cz. Deset předpovědí od Quantum Zeitgeist:
     Komentáře
  • SMARTmania

    Něco pro milovníky ThinkPadů: takto bude vypadat chystaný ThinkPhone

    Před 2 měsíci
    Motorola ThinkPhone bude inspirována notebooky ThinkPad. Nabídne nejen legendární designové prvky, ale i slušnou výbavu.
     Komentáře
  • Lupa

    Qubity: Kvantové stolní počítače, kvantové zabezpečení 6G, předpovědi pro rok 2023

    Před 3 měsíci
    Pravidelný přehled novinek z rozsáhlého a rozvíjejícího se oboru kvantových počítačů, který vydáváme ve spolupráci s blogem Qubits.cz. Konec roku je období, kdy se ohlížíme zpět a koukáme vpřed, co nás čeká. Takže opět budu přinášet odkazy a zkrácené výpisky z tohoto typu článků.
     Komentáře
  • Lupa

    Qubity: Optická kvantová paměť, kvantová nadvláda IBM v roce 2026, Francie nasazuje PQC

    Před 3 měsíci
    Pravidelný přehled novinek z rozsáhlého a rozvíjejícího se oboru kvantových počítačů, který vydáváme ve spolupráci s blogem Qubits.cz. Větší článek na téma kvantové počítače u IBM a vize do budoucnosti najdete na Forbesu. Vlastně tam píšou hlavně o kvantových chybách a jak se s nimi snaží vypořádat u IBM. Tedy jak potlačení chyb, jejich korekce tak i zmírňování jejich následků. Právě kvantové chyby jsou dnes nejužším hrdlem k tomu, abychom kvantovými počítači překonali ty klasické a to v něčem praktickém. Odhad IBM je, že v roce 2026 budou schopni dosáhnout 10K až 100K fyzických qubitů. To v kombinaci s celkovým vylepšením kvality qubitů a korekcemi kvantových chyb by mohlo vést k první opravdové praktické kvantové výhodě.
     Komentáře
Reklama