Na tři stovky účastníků a přes 130 vozů se účastní v Praze oslav 60. výročí založení Mercedes-Benz klubu ČR. Milovníci slavné značky předvedli zájemcům automobily od nejstaršího z roku 1929 po nejnovější modely z loňského roku. Dnešní část čtyřdenního setkání členů klubu se koná v Národním technickém muzeu, které je partnerem klubu od jeho počátku a má ve sbírce mezi auty této značky i slavný závodní monopost Mercedes-Benz W154 z konce 30. let. Ten řada automobilových historiků považuje za nejlepší závodní vůz všech dob.
Dlouho očekávaný hvězdně obsazený válečný snímek Christophera Nolana Oppenheimer je konečně tady. Slavnostní premiéry po celém světě jsou v plném proudu, a i čeští diváci se na něj mohou těšit již od 20. července. Hlavní roli v něm získal irský herec Cillian Murphy (47), který ztvárňuje amerického fyzika a ‚otce atomové bomby‘ J. Roberta Oppenheimera. Ten byl mimo jiné známý i tím, že prý nejedl. Důsledkem nezdravého životního stylu, v němž hrály prim cigarety a martini, byl vyhublý, což bylo úkolem i pro Murphyho...
Slepé střevo paralelních vesmírů (a že jich je, až by se daly krájet do polévky) otvírá temnou minulost ještě temnější přítomnosti. Marek Dobeš v třináctém dílu série Multivercz s notnou dávkou překvapivého štěstí udeří opakovaně do hlavičky hřebíku a ani jednou se nepraští do palce. Alespoň to tedy tvrdil sestřičce na ošetřovně, ukrývaje zkrvavený pahýl za zády.
Ďáblický hřbitov. Místo posledního odpočinku česko-slovenských hrdinů, na něž se mělo zapomenout, kolaborantů i mnohých dalších, kteří zemřeli, někdy jako bezejmenní. Končívali v šachtách, vedle sebe, nad sebou. „Střetávají se tu příběhy, leckdy zcela protichůdné,“ říká historik Michal Louč. Právě v úterý si připomínáme Den obětí komunistického režimu.
Památku československých parašutistů, kteří za druhé světové války provedli úspěšný atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, si v neděli v Praze připomněly stovky lidí. U pravoslavného chrámu svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici se pietního aktu zúčastnili příslušníci armády, vojenští veteráni, příbuzní zemřelých parašutistů, politici i veřejnost. V chrámu se uskutečnila pravoslavná bohoslužba (panychida) za parašutisty zemřelé v kryptě kostela a všechny oběti následných…
Lítý boj v pravoslavném kostele sv. Cyrila a Metoděje se odehrál 18. června 1942 mezi příslušníky SS a gestapa a sedmi československými parašutisty, mezi nimiž byli i Jan Kubiš a Jozef Gabčík, kteří provedli atentát na Heydricha. Celý boj trval sedm hodin.
Památku československých parašutistů, kteří za druhé světové války provedli úspěšný atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, si dnes v Praze připomněly stovky lidí. U pravoslavného chrámu svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici se pietního aktu zúčastnili příslušníci armády, vojenští veteráni, příbuzní zemřelých parašutistů, politici i veřejnost.
Památku československých parašutistů, kteří za druhé světové války provedli úspěšný atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, si dnes v Praze připomněly stovky lidí. U pravoslavného chrámu svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici se pietního aktu zúčastnili příslušníci armády, vojenští veteráni, příbuzní zemřelých parašutistů, politici i veřejnost.
Památku československých parašutistů, kteří za druhé světové války spáchali atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, si v neděli politici a další lidé připomenou u pravoslavného chrámu svatých Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici.
Jsme Češi, nikdy se nevzdáme, zaznělo před 81 lety z krypty pod kostelem svatých Cyrila a Metoděje v Praze. Právě tady vzdorovalo obrovské německé přesile sedm parašutistů. Byli mezi nimi i Josef Gabčík a Jan Kubiš, kteří se zde ukrývali po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Co přesně se 18. června 1942 v kostele v Resslově ulici stalo? To si připomínáme s historikem Zdeňkem Špitálníkem z Vojenského historického ústavu.
Památku československých parašutistů, kteří za druhé světové války provedli úspěšný atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, si dnes v Praze připomněly stovky lidí. U pravoslavného chrámu svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici se pietního aktu zúčastnili příslušníci armády, vojenští veteráni, příbuzní zemřelých parašutistů, politici i veřejnost. V chrámu se uskutečnila pravoslavná bohoslužba (panychida) za parašutisty zemřelé v kryptě kostela a všechny oběti následných represí.
STEN nebo také Sten Gun je známý samopal, který vyráběli Britové. Navržen byl v roce 1940 a Britům ve válce pomohl v boji s nepřítelem. Zato čeští parašutisté, kteří byli vysazováni na území Protektorátu Čechy a Morava, ale nejen oni, na tyto zbraně nevzpomínali rádi.
10. červen je 161. dnem letošního roku, do jehož konce zbývá 204 dní. Svátek slaví Gita, Margit a Olívie. V roce 1942 nacisté vyhladili vesnici Lidice u Kladna v reakci na smrt zastupujícího říšského protektora, kterého sprovodili ze světa Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Kdo dnes má narozeniny? A co se stalo v hudebním světě? …
Poslanecká sněmovna v pátek schválila návrhy na vyznamenání. Jsou mezi nimi například hrdinní odbojáři Jozef Gabčík a Jan Kubiš, kterým se podařilo zlikvidovat zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Medaili za zásluhy by měl dostat například trenér František Cipro či hudebníci Vladimír Mišík a Jiří Pavlica. Dolní komora naopak zamítla předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského či Josefa a Ctirada Mašínovy a Milana Paumera.
Poslanecká sněmovna v pátek rozhoduje o návrzích na vyznamenání, kterých je celkem 151. Na Řád bílého lva navrhli například in memoriam Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka. Naopak třeba šéf Ústavního soudu Pavel Rychetský neprošel.
Radnice Prahy 8 podala trestní oznámení na neznámého pachatele, který na Vychovatelně v Libni poškodil malbu připomínající akci Anthropoid. Velkoplošný moderní obraz, takzvaný mural, byl letos poničen již potřetí. Trestní oznámení radnice podala pro podezření z trestného činu poškozování cizí věci. Sdělil to mluvčí Martin Šalek. Při operaci Anthropoid spáchali českoslovenští parašutisté v květnu 1942 atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Obraz vznikl v roce 2021.
Osm let po předešlé kolekci Žito vydal v pátek zpěvák, hudebník a skladatel Daniel Landa své nové album Minový pole. Jsou na něm protestsongy, valčíky i balady. Landa zpívá o dnešním světě a občas přitom hledí do minulosti. Radost si pak udělá na den svých pětapadesátých narozenin 4. listopadu letošního roku, kdy vystoupí v pražské O2 areně.
Lidé sv Praze u památníku Anthropoid připomněli 81. výročí atentátu na Reinharda Heydricha. Česká republika si v sobotu výročí připomíná jako významný den s označením Den národního vzdoru. Na místě út…
Před 81 lety provedli parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Ten 4. června 1942 v nemocnici Na Bulovce na následky zranění zemřel. Pomsta předních nacistických činovníků byla více než krutá.
Česko si v sobotu připomíná 81. výročí atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha. Od loňska je tento významný den v kalendáři označený jako Den národního vzdoru. Na místě útoku parašutistů na zastupujícího říšského protektora v pražské Libni se sešlo několik desítek lidí, zástupci Prahy 8, Parlamentu a organizace Orel, jejímiž členy byli i vojáci a výsadkáři Jan Kubiš a Josef Gabčík. Akce k výročí se konaly i na dalších místech České republiky.
Lidé si v sobotu v Praze u památníku Anthropoid připomněli 81. výročí atentátu na Reinharda Heydricha. Česká republika si výročí připomíná jako významný den s označením Den národního vzdoru. Na místě útoku parašutistů na zastupujícího říšského protektora se sešlo několik desítek lidí, zástupci Prahy 8, Parlamentu a organizace Orel, jejímiž členy byli i vojáci a výsadkáři Jan Kubiš a Josef Gabčík.
Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Dnes si po 81 letech znovu připomínáme jejich atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Oba vojáci česko-slovenské exilové armády dokázali operaci, známou jako Anthropoid, provést úspěšně. Heydrich po několika dnech na následky zranění zemřel. Jaké události atentát vyvolal? Odpovídá Zdeněk Špitálník z Vojenského historického ústavu.
Scénu z filmu Jiřího Sequense Atentát, v níž se samopal v rukou rotmistra Jozefa Gabčíka změní v nefunkční kus železa, zná asi každý. Jak by útok dopadl, kdyby samopal Sten fungoval?
Lidé si dnes v Praze u památníku Anthropoid připomněli 81. výročí atentátu na Reinharda Heydricha. Česká republika si výročí připomíná jako významný den s označením Den národního vzdoru. Na místě útoku parašutistů na zastupujícího říšského protektora se sešlo několik desítek lidí, zástupci Prahy 8, Parlamentu a organizace Orel, jejímiž členy byli i vojáci a výsadkáři Jan Kubiš a Josef Gabčík. Akce k výročí se konaly i na dalších místech České republiky.
27. květen je 147. dnem letošního roku, do jehož konce zbývá 218 dní. Svátek slaví Valdemar a Vadim. Před 81 lety Jozef Gabčík a Jan Kubiš provedli úspěšnou likvidaci Reinharda Heydricha. Jednalo se o operaci s krycím názvem Operace Anthropoid. Nacisté bezprostředně poté vyhlásili stanné právo a později provedli zastrašovací akce. Kdo dnes má narozeniny?…
Den národního vzdoru, který připadá na 27. května, nám připomíná atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Kladli jste si někdy otázku, co se dělo bezprostředně po tomto hrdinském činu? A jak by to v naší zemi vypadalo, kdyby Heydrich nezemřel?
Praha je jednou z nejkrásnějších evropských metropolí, ale ruku na srdce: kdy jste si ji naposledy vychutnali jako turisté a se vším všudy? Máme pro vás tipy, kudy vést vaše kroky a na co se zaměřit na Petříně či Pražském hradě. Nebo například kam jít, když se chcete vydat po stopách nejstaršího povolání.
Do pražských ulic vyjede 27. května historická tramvaj k připomínce výročí atentátu, který v roce 1942 udělali českoslovenští parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Součástí bude odborný výklad, který má seznámit Pražany i turisty s pražskou historií.
Atentát na říšského protektora v Čechách a na Moravě Reinharda Heydricha, k němuž došlo před 81 lety v Praze, je považován za jeden z nejvýznamnějších odbojových činů za druhé světové války. A jméno Jozefa Gabčíka je s ním neodmyslitelně spjato.
Do pražských ulic vyjede 27. května historická tramvaj k připomínce výročí atentátu, který v roce 1942 udělali českoslovenští parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
V Poslanecké sněmovně je už více než sto návrhů na státní vyznamenání. Osobnosti mohou navrhovat poslanci i občané. Návrhy ale musí ještě schválit prezident.
Prezident Petr Pavel bude letos na podzim poprvé udělovat státní vyznamenání. V návrzích poslanců je řada jmen, která se objevují opakovaně, ale i několik nových osobností.
Málokdo o ní ví, přesto je přímo u Karlova náměstí. Středověká krypta, která byla ve 40. letech 20. století plná smrti. Dnes se do ní dostaneme přes Národní památník hrdinů heydrichiády pod kostelem sv. Cyrila a Metoděje. Co se to tu tenkrát stalo?
Hledání ostatků Jozefa Gabčíka, Jana Kubiše a dalších parašutistů, kteří zabili nacistického zločince Reinharda Heydricha, se dostává do dalšího dějství. Do letitých sporů nadšenců, kteří se odmítají smířit s tím, že na Ďáblickém hřbitově v Praze leží kosti národních hrdinů promíchané s ostatky jejich vrahů v čele s popraveným K. H. Frankem, a skeptických historiků se zapojili i politici.
Na Ukrajině bojují i čeští a slovenští dobrovolníci, kteří ale stejně jako místní musí projít vojenským výcvikem. Velmi náročný proces s muži, kteří mají mít výkonnost na úrovni špičkových sportovců, si na Ukrajině vyzkoušel i vedoucí zahraniční redakce CNN Prima NEWS Matyáš Zrno. Nedaleko Kyjeva natáčel s jednotkou, která si říká Anthropoid.
Po 81 letech vzniká snaha, aby se rozjelo pátrání po sedmi hlavách hrdinů operace Anthropoid. Po válce zmizely a od té doby nikdo neví, kde jsou. Nyní vzniká iniciativa, aby se pozůstatky zkusily nalézt.
Osud někdy umí být zlomyslný. Bývalá zdravotní sestra Marie Navarová by o tom mohla vyprávět. Když 27. května roku 1942 jela tramvají do Kobylis, stala se svědkem útoku na říšského protektora Reinharda Heydricha a jako jedna z prvních mu přispěchala na pomoc. V tu chvíli netušila, že se její život tragicky změní.
Skotsko je plné přírodních krás a jezera všech tvarů a velikostí jsou jeho neodmyslitelnou součástí. Loch Ness asi zná každý. Ale co ta ostatní? Kde se na toulkách Skotskem zastavit a co si nenechat ujít?
Janě Blažejové je nyní 86 let. Na události z května a června 1942 si však pamatuje velmi dobře. V jeden den přišla o maminku, dědečka i strýce. Jednalo se o první popravené na pardubickém Zámečku.
Rapper Rytmus není jen zpěvák. Zahrál si dokonce i ve filmu s Brucem Willisem! A nejen on, i další české a slovenské celebrity se na chvíli objevily po boku slavnějších světových ikon showbusinessu!
Nejvzácnější a nejpřísněji střežený poklad českých zemí, řeč je o korunovačních klenotech. Patří k nim i svatováclavská koruna, která byla poprvé zmíněna v papežské listině z roku 1346. Vyhotovit ji nechal Karel IV. a věnoval ji svatému Václavovi. Historii korunovačních klenotů se tento týden věnuje seriál Radiožurnálu.
Je to místo, jaké jinde v Česku nemá obdoby. A zrcadlí se v něm smutné dějiny 20. století. Na Ďáblickém hřbitově v Praze jsou na sobě v hromadných hrobech už desítky let společně uloženi národní hrdinové i váleční zločinci. Ostatky osobností, jakými byli parašutisté Jan Kubiš, Josef Gabčík nebo Alfréd Bartoš, leží neoznačené a pomíchané ve společných šachtách vedle ostatků nacistických zločinců, jakým jsou Karl Hermann Frank a (patrně) i symbol kolaborace Emanuel Moravec. Vedle nich jsou pak těla obětí komunistické zvůle.
Václav Morávek, Jan Kubiš, Josef Gabčík, Alfréd Bartoš, Jiří Potůček, Břetislav Lyčka, Jan Zelenka Hajský, Jaroslav Švarc, František Peltán, Jindřich Klečka, Zdana Mašínová starší. Co mají tito ...
Prezident Miloš Zeman dopoledne přivítal na Pražském hradě slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou. Na twitteru o tom informoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. V Česku má Čaputová program na celý den. Odpoledne se prezident sešel také se svým litevským protějškem Gitanasem Nausédou. Hlavním tématem obou jednání byla válka na Ukrajině, řekl ČTK ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák.
Chrám svatých Cyrila a Metoděje, budova Českého rozhlasu na Vinohradské třídě, Tančící dům a další budovy v Praze, Ostravě a v Plzni se v pátek večer přebarví na červeno, aby připomněly válečné hrdiny a další bojovníky za svobodu.
27. května 2022 uplynulo 80 let od zdařené Operace Anthropoid, kdy byl Janem Kubišem a Jozefem Gabčíkem proveden atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Jak se tento nacistický snaživec dostal do Prahy, jaká byla jeho kariéra, jaký byl on sám? V této epizodě se zaměříme právě na něj a na chvíle před atentátem.
Asi tři sta padesát Čechů si v pondělí připomnělo osmdesát let od popravy 262 československých vlastenců v koncentračním táboře Mauthausen. Nejmladší oběti bylo 14 let.
Sobota 24. října 1942 byla pro všechny české vlastence a vlastenkyně mimořádně smutným dnem. Po červnovém atentátu na Reinharda Heydricha totiž nacisté právě v tento den v koncentračním táboře Mauthausem zavraždili všechny Čechy a Češky, kteří podle nich atentátníkům jakkoli pomáhali. Byla mezi nimi i celá řada statečných žen, na jejichž činy bychom neměli zapomínat.
Před 80 lety, 24. října 1942, bylo v nacistickém koncentračním táboře Mauthausen zavražděno 262 československých vlastenců, příbuzných a spolupracovníků parašutistů, kteří se podíleli na atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Ovšem zdaleka nešlo o finální počet obětí „německé msty“.
Právě před osmdesáti lety – 24. října 1942 – bylo v Mauthausenu popraveno 262 příbuzných a spolupracovníků parašutistů, kteří se podíleli na atentátu na Heydricha. Co se stalo s jejich dětmi? Nacisté je skoro tři roky věznili v utajení.
V katedrále svatého Víta na Pražském hradě se dnes uskuteční zádušní mše za oběti heydrichiády. Mše, která pravidelně na konci října připomíná 294 Čechoslováků zavražděných nacisty, začne v poledne. Celebrovat ji bude pražský arcibiskup Jan Graubner a promluví také kardinál Dominik Duka. Od atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha letos uplynulo 80 let.
Podoba pietní úpravy Ďáblického hřbitova v Praze vzejde z návrhu architektonického ateliéru MCA a z návrhu Architektonické kanceláře Jiří Kolomazník. Ateliéry vyhrály architektonicko-krajinářskou soutěž, kterou vypsal pražský magistrát prostřednictvím své organizace Hřbitovy a pohřební služby hlavního města Prahy. Úpravy se dotknou zvláště čestného pohřebiště popravených a umučených vězňů a příslušníků druhého a třetího odboje. Novinářům to řekli radní Milena Johnová (Praha sobě) a ředitel organizace Martin Červený.