Nikdy neříkej nikdy, ale takový je plán – změnit destinaci. Po dvaceti pobytech v Egyptě; přitom nejde primárně o Egypt, ale o to, že v té zemi je nejdostupnější korálové moře.
Léta mezi koncem občanské války a přelomem 19. a 20. století byla ve Spojených státech amerických obdobím industrializace a technologického pokroku. Zatímco většina dělnické třídy žila pod hranicí chudoby, hrstka průmyslníků nepředstavitelně bohatla. Tato společenská smetánka pak nacházela nové způsoby, jak se chlubit svým bohatstvím. Jejich společenské postavení signalizovalo i používání určitých předmětů.
Tvůrci českého snímku Bod obnovy, který festival v Karlových Varech uvádí v sekci Zvláštní uvedení, se soustředili na základní kameny žánru sci-fi. Snímek chce navázat na tradici tuzemských velkolepých filmů typu Ikarie XB-1 z roku 1963. V Bodu obnovy, který tuzemská kina uvedou od 21. září, se pokusili vykreslit uvěřitelnou budoucnost, která se nás hodně týká a teoreticky bychom ji mohli zažít. V rozhovoru s ČTK to řekl režisér Robert Hloz.
Byl zahájen předprodej vstupenek na film Christophera Nolana Oppenheimer na plátně IMAX v pražském kině Cinema City Flora. Jak jsme již informovali, pražské kino IMAX bude jediným v kontinentální Evropě a jedním z pouhých 25 kin na světě, které bude film promítat v plnoformátovém 70mm IMAXu, tedy v režisérově zamýšleném formátu.
Kino drive-in bylo charakteristickým znakem americké kultury, zejména na konci 50. let 20. století, které dodnes představuje zdroj zábavy pro milovníky filmu. První promítání v auto kině bylo 6. června 1933 v Camdenu ve státě New Jersey v USA.
Očekávaný film režiséra Christophera Nolana Oppenheimer vstoupí příští měsíc do kin po celém světě a pražské kino IMAX v Cinema City Flora bude jediné v kontinentální Evropě, které film promítne v režisérově oblíbeném formátu.
Vědci z významné čínské univerzity díky důmyslné metodě odhalili způsob, jak uchránit buňky jater člověka, který pozřel smrtelně jedovatou muchomůrku. Vypátrali první nadějný protijed - sloučeninu vyvinutou firmou Kodak.
Trochu jako hra Cyberpunk 2077, trochu jako film Blade Runner, nebo seriál Altered Carbon. Připravovaný sci-fi film zasazený do cyberpunkové Prahy roku 2041 vypadá zajímavě. Uvidíme na podzim letošního roku, zda se slibný projekt povede.
Evropský parlament schválil konec spalovacích motorů do roku 2035. Dostal jsem v té souvislosti nedávno zajímavou otázku: co je na nich vlastně špatného? Pojďme se na celý problém podívat z většího odstupu.
Třináct filmových kotoučů nalezených v Rakouském filmovém muzeu a téměř 5 hodin záznamu, vesměs z let 1934 až 1937. Unikátní záběry z počátků pražské zoo i z jiných míst. Neznámý autor a neznámá žena.
ANALÝZA. V příštích letech můžeme začít platit digitálními penězi, které nahradí papírovou hotovost. Centrální banky už mají pilotní projekty. Mají být bezpečnější a rychlejší při platbách a také anonymní jako hotovost.
David Pomahač vloni zabodoval albem "Neviditelný". Z této desky pochází i singl "Spokojenej". Navzdory názvu je spíše o zdánlivé spokojenosti i vnitřním boji s podstatou a smyslem tvorby. Nyní k němu vyšel videoklip, jeho autorkou je německá umělkyně Heike Mayhofer.
Léta trochu opomíjená technologie „plastových“ (tzv. organických) solárních článků podle některých dozrává do praxe. Na trhu by si mohla najít své specifické místo, kde jí osvědčený křemík nemůže konkurovat.
Studenti Slezské univerzity natáčí dokumentární film o životě Karla Schinzela. Jen málokdo si toto jméno spojí s vývojem třívrstvé barevné fotografie. A opravdu jen málokdo ví, že za tímto převratným vynálezem, který patentovala firma Kodak, stojí muž, který žil v Opavě. Hraný dokument připomene život tohoto nedoceněného vynálezce.
Lukáš Bech, jemuž je dnes padesát let, býval dětskou hereckou hvězdou. Zářil v seriálu Létající Čestmír, jeho dobře rozjetou kariéru však přerušily problémy s hlasivkami. Z filmového průmyslu ale neodešel a nyní se zase vrací i coby herec. Jak se svěřil pro týdeník Sedmička, má i vlastní zajímavé nápady, které by rád dotáhl do zdárného konce.
Fotografie byla zpřístupněna veřejnosti v roce 2004 během muzejní výstavy. Na fotografii ze 40. let je muž s oblečení a s doplňky, které se na tu dobu zdají nezvykle moderní. Jako by byly z jiné éry, informoval server topky.sk
Přeinstalace systému, která byla dlouhá léta považována za lék na všechny problémy se systémem Windows, byla dlouho komplikovaná a neoblíbená. Koneckonců kromě hledání ovladačů a záplat bylo třeba nainstalovat spoustu "nezbytných" programů.
A vlastně nejen Američany a nejen Rusalku! Její tatínek si přál, aby se z ní stala nová Emma Destinová. Ona se však proslavila jinak. Tato mimořádně schopná žena se zcela výjimečným způsobem zasloužila o prosazení českých oper ve světě, které se díky ní začaly uvádět v cizině česky. Působila jako vokální a jazyková učitelka a překladatelka českých oper do angličtiny. Její život byl víc než dobrodružný.
Mikrovlnná trouba, lepidlo nebo penicilin usnadňují život milionům lidí na celém světě. Věřte, nebo ne, tyto vynálezy často vznikly zcela náhodou. Výsledkem omylu jsou i oblíbená jídla nebo pití. Lidé se vždy honí za velkými věcmi, za úspěchem nebo slávou, ale někdy vám to prostě všechno spadne do klína. Mnoho vynálezů a objevů je výsledkem…
Redaktor Classic Praha a Seznam Zpráv Miroslav Tomko, který z Bruselu sleduje předsednictví České republiky v Radě EU, připravil malou procházku po bruselském Muzeu Evropské historie.
„Nerušte filmové laboratoře – jde o národní ‚rodinné stříbro‘,“ reaguje Asociace českých kameramanů na úsporná opatření České televize. Ta plánuje provoz laboratoří na konci léta zavřít. Důvodem jsou plánované škrty v rozpočtu, které se kromě zpravodajství dotknou mnoha dalších oddělení.
Žena jménem Norah Wimer, dobrovolnice v organizaci podporující adopci zvířat, se snažila vymyslet způsob, jak pomoci některým psům v záchranné stanici, aby rychleji našli svůj domov. Viděla článek o projektu, v němž třída dětí pomáhala najít domov psům z útulku, a okamžitě se nechala inspirovat.
Jezero Natron v Tanzanii má tak extrémně slanou a horkou vodu, že pobyt v něm může být pro člověka smrtelně nebezpečný. Také zvířata zde umírají a navíc se mění ve zkamenělé děsivé přízraky, píše web iflscience.com.
Radikální inovace výrazně vylepšují náš pracovní a osobní život. Vše se zrychluje a výsledky vývoje, který dříve trval dvacet i více let, jsou nyní dostupné za několik let nebo měsíců. Co nás v následujících letech čeká? Jaké disruptivní technologie budeme používat?
Jaký je rozdíl mezi elektronizací a digitalizací? Jak složité je nastartovat digitální cestu ve firmě a jak na úrovni státní správy? A jak se na digitální transformaci co nejlépe připravit? Své pohledy a zkušenost nabízejí Renata Telínová a Milan Zajíček, spolumajitelé společnosti scanservice, která se digitalizací zabývá již bezmála čtvrtstoletí.
Takzvaná instantní fotografie firmy Polaroid byla v době svého vzniku považována za zázrak techniky. Dnes už je sice tato technologie, kterou v USA představil před 75 lety, 21. února 1947, vynálezce Edwin Herbert Land, tak trochu vzpomínkou z dob fotografického „středověku“. Přesto však stále žije, byť ji užívají již většinou pouze nadšenci.
KDE Plasma 5.24 Beta ukazuje vylepšení, ovladač pro Broadcom VideoCore nabízí double-buffering, Wine 7.0-rc6 opravuje 47 chyb, vydána 60Mpix Leica M11 a nový Fujifilm 200 pravděpodobně od Kodaku. Ovladače V3D a V3DV v Mesa, poskytující open-source podporu OpenGL a Vulkan pro video engine Broadcom VideoCore (tedy například Raspberry Pi), dostal nově podporu double buffer mode. V základu nebude zapnutá s ohledem na možné regrese.
Potopení Titaniku, ke kterému došlo 15. dubna 1912, patří mezi nejhorší námořní katastrofy v moderních dějinách. Luxusní obří loď klesla po srážce s ledovcem na dno oceánu a o život přišly tisícovky pasažérů. Jedna mladá dívka však dokázala celou zkázu zachytit svým novým fotoaparátem. Tím se navždy zapsala do dějin. Jaký byl její další osud?
Výrobce fotoaparátů Fujifilm vyvíjí skládací telefon. Vykazuje mnoho podobností s řadou Galaxy Z Fold od společnosti Samsung, píše portál Gadget Tendency.
V minulém týdnu se objevila informace, že Oppo a Kodak chystají nový smartphone, který vzdá hold klasickému fotoaparátu, konkrétně modelu Kodak 35. Pokud jste však čekali zbrusu nový smartphone s retro designem, musíme vás zklamat.
Výrobci smartphonů s velkou oblibou uzavírají spolupráci s legendárními fotoznačkami s cílem dostat mezi čočky jejich logo. Přínos těchto spoluprací je diskutabilní, ovšem mít nápis Zeiss, Leica nebo Hasselblad na těle telefonu je prestižní záležitost. Další spojení světa mobilů a fotoaparátů chystá společnost Oppo, která spojí síly s Kodakem.
Minulý týden jsme vám přinesli zprávy, že Realme láká na nové Realme GT Master Edition. Pokud nevíte, tak Realme dá svůj vlajkový model každý rok do rukou slavného japonského designera, který pár měsíců po představení vytvoří speciální edici.
Teorie relativity a časový paradox jsou oblíbenou rekvizitou autorů vědecko-fantastických románů. Čím rychleji se pohybujeme, tím pomaleji nám plyne čas. Je to zvláštní, ale je to tak, což již věda dokázala. Astronaut odlétá k průzkumu vzdálených hvězdných soustav a loučí se s ním manželka se synkem v náručí. Za pár let se vrací a zjišťuje, že jeho žena již dávno zemřela a z jeho syna je stařeček nad hrobem.
Společnost Foma Bohemia Hradec Králové zvyšuje výrobu filmů pro černobílou amatérskou i profesionální fotografii. Loni se podíl takzvané černobílé fotografie na tržbách firmy 199 milionů korun zvedl přibližně na 45 procent z předloňských 36 procent. Po britském výrobci černobílých filmů Ilford je nyní hradecký podnik jejich druhým největším producentem na světě. Fotografické materiály vyváží do stovky zemí. Druhým stěžejním programem firmy jsou rentgenové filmy a materiály. Z exportu podnik získává asi 90 procent tržeb. ČTK to řekl jednatel a spolumajitel firmy Jindřich Puhlovský.
Pracoval na kampaních Coca-Coly, Levi´s nebo Adidas Originals, jeho motivy nese sběratelský porcelán Rosenthal nebo lahve Sigg. Se Zbyňkem Řandou, který je znám pod uměleckým jménem Pasta Oner, jsme se bavili o street artu v reklamě, pomýlených představách zadavatelů, soumraku guerilla marketingu, sociálních sítích i o jeho nové výstavě.
Joe Exotic, jedna z nejbizarnějších postav Spojených států, si momentálně odpykává ve vězení 22letý trest za týrání zvířat, falšování dokumentů a přípravu vraždy. V souvislosti s koncem prezidenta Trumpa vyhlížel Exotic milost a jeho tým na něj čekal s limuzínou před vězeňskými branami. Avšak marně, Exoticovo jméno se na seznamu 73 omilostněných osob neobjevilo.
Od první „obstojné fotky“ v sedmnácti letech do doby, kdy se namísto fotoaparátu chopil Jan Saudek malířského plátna, uplynula pěkná řádka let. Podle jeho slov ta nejlepší léta přišla právě teď.
Na základě informací zveřejněných americkým Fedem (centrální banka USA, pozn. red.) vystoupala riziková aktiva za jedinou noc výš a získala si tak v Asii slušný náskok. Extrémně holubičí poselství Federálních rezerv totiž srazilo výnosy ke dnu a otevřelo akciím a zlatu cestu k výšinám.
Eastman Kodak, někdejší lídr na trhu fotografických potřeb, přesedlal na výrobu složek generických léků, které bude možné nasadit při léčbě nemoci covid-19. Společnost na to dostala od americké vlády, která tak chce snížit závislost na zahraničních dodávkách, půjčku 765 milionů dolarů (17 miliard Kč). Akcie Kodaku ve středu reagovaly strmým růstem až o 570 procent.
Kodak patřil ke špičkám ve výrobě fotoaparátů a dalšího fotografického příslušenství. Značnou část byznysu mu však vzaly chytré mobily a tak si firma našla nový obor.
Lepení, či používání lepidel ke spojování předmětů, je prastarou metodou, používanou již v neolitu. První lepidla byla získávána z přírodní gumy a pryskyřice. Nejstarším slepeným předmětem byla rituální, obětní maska na lidské lebce, nalezená ve vádí Nachal Chemar, v jižním Izraeli. Vádí je vyschlé říční koryto. Stáří se odhaduje na deset tisíc let.
Festival francouzského filmu představí českým divákům debut režisérky Lou Jeunet s názvem Curiosa. Film, který zachycuje vznik prvních amatérských erotických fotek, je prvním celovečerním filmem Jeunetové, která již dříve uspěla se čtyřmi oceněnými televizními filmy. Nyní se rozhodla vyprávět příběh o lásce a provinění v neupravené verzi. Snímek Curiosa promítne festival ve Velkém sále Lucerna v pátek ve 20:30 hodin.