Newsletter Matouše Hrdiny: Život ve městech s sebou nese spoustu problémů, které je potřeba řešit. Ani ty nejčistší ulice a nejhustší síť cyklostezek ale nakonec nevyřeší vše. Základem je totiž mít městské prostředí rád a chtít v něm dlouhodobě žít.
Občas si myslím, že mě na poli konspiračních teorií už nic nedokáže překvapit, ale realita mě vždy rychle vyvede z omylu. Nedávno jsem třeba zjistil, že zákeřné globální spiknutí lze odhalit i v pozadí nevinných urbanistických teorií.
Konkrétně jde o koncept takzvaného patnáctiminutového města [https://wave.rozhlas.cz/clovek-mel-prozit-zivot-v-kvalitnim-meste-ne-v-kabine-automobilu-rika-architekt-8154989], ve kterém by měli mít lidé všechny základní služby, školy, parky a další důležitá místa v docházkové vzdálenosti, což činí život ve městě výrazně jednodušším a pohodlnějším. Celkem samozřejmou myšlenku – kdo by nechtěl mít vše podstatné blízko domova? – v posledních letech proslavil kolumbijský vědec Carlos Moreno, ale v různých podobách se v urbanismu uplatňuje odnepaměti.
Sítě konspiračních teoretiků a radikálně pravicových aktivistů ale v poslední době začaly šířit teorii o tom, že jde ve skutečnosti o začátek zlého plánu globálních elit, které nás chtějí uzavřít do jakýchsi oplocených, bedlivě sledovaných dystopických enkláv a znemožnit volný pohyb nejen autům, ale i lidem samotným. A jak už u zdánlivě absurdních konspiračních teorií bývá pravidlem, i tahle získala nečekaný ohlas [https://www.theguardian.com/commentisfree/2023/feb/16/15-minute-city-planning-theory-conspiracists] – dokonce vedla k pouličním protestům v kanadském Edmontonu nebo britském Oxfordu, jejichž radnice začaly koncept patnáctiminutového města prosazovat.
Celý text čtěte v newsletteru Pod čarou. Pokud se vám ukázka líbila, přihlaste se k odběru [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/newslettery-seznam-zprav-142756]. Každou sobotu dostanete newsletter přímo do vašeho e-mailu, včetně tipů na další zajímavé čtení z českých i zahraničních médií.
* Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].
* Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.
* Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy].
* Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.