Zavřít
Konstantin von Neurath

Konstantin von Neurath

Nejnovější články na Seznamu na téma Konstantin von Neurath
  • Lifee

    90 let od otevření Dachau: Vězně zde mučili ledovou vodou, byl mezi nimi i Josef Čapek

    Před 11 dny
    Na 22. březen připadá smutné devadesáté výročí otevření prvního koncentračního tábora v Dachau. I po několika desítkách let jde o velmi děsivé místo. Vždyť šlo o první nacistickou továrnu na smrt. Pro koho byl tábor původně určen? A jaká slavná česká osobnost se do něj dostala?
     Komentáře
  • UdálostiExtra

    Uzavření českých vysokých škol 17. listopadu 1939. Příchod Heydricha – vyhlášení stanného práva

    Před 22 dny
    30. září 1941 byl prof. Vladimír Groh odsouzen k trestu smrti. Téhož dne byl se svými druhy pod sgrafitem sv. Václava popraven.
     Komentáře
  • Deník

    Protektor von Neurath: I za něj se děla zvěrstva, pro Hitlera byl příliš mírný

    Před 1 měsícem
    Před 150 lety se narodil někdejší první říšský protektor Protektorátu Čechy a Morava Konstantin svobodný pán von Neurath. Šlechtice a kariérního diplomata Adolf Hitler spíš trpěl. Zejména kvůli tomu, aby jeho režim vypadal dobře v očích zahraničních velmocí. Pro radikální nacisty byl von Neurath příliš mírný. Za „odbojáře“ v jejich řadách ho ale považovat nelze. I za jeho vlády se v Protektorátu děly hrůzné věci.
     Komentáře
  • Brněnská Drbna

    Brno si připomíná 17. listopad, v programu rezonuje Rusko i Ukrajina

    Před 4 měsíci
    Den boje za svobodu a demokracii si po třiatřiceti letech od Sametové revoluce připomínají lidé v moravské metropoli. Letošní program studentského festivalu Brněnský sedmnáctý ukáže svobodu v kontextu války na Ukrajině i ruského politického režimu.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Nová etapa teroru. Heydrich převzal funkci protektora na sv. Václava, hned nařídil popravy

    Před 6 měsíci
    Kalendář se zrovna překlopil na neděli 28. září 1941. A v Praze i v celém protektorátu začala nová etapa nacistického teroru. „Dnes dopoledne se ujal svého úřadu SS-Obergruppenführer generál Heydrich, zastupující říšského protektora a pověřený výkonem jeho funkce,“ uvedla na sv. Václava tisková agentura ČTK. „Během pouhých 24 hodin Heydrich eliminoval tři generály odboje, Josefa Bílého a Huga Vojtu nechal popravit ještě 28. září,“ říká historik Jan B. Uhlíř.
     Komentáře
  • Tiscali

    Zámek, kde bydlel přítel prezidenta Masaryka, dáma ze slavného obrazu i jeden z katů národa

    Před 9 měsíci
    Historie Dolního zámku v Panenských Břežanech není dlouhá, stavba se však výrazně zapsala do historie. V meziválečné době byl zámek spjat se známou rodinou Bloch-Bauerových. Za protektorátu ho obývali nejvyšší představitelé nacistické okupační moci - zastupující říšští protektoři Konstantin von Neurath a jeho následovník Reinhard Heydrich s rodinou. Právě odsud také 27. května Heydrich vyrazil na svou předposlední cestu v životě.
     Komentáře
  • Prima Ženy

    Když Heydrich zemřel, pomáhala jsem zrovna v kuchyni, vzpomíná jeho zahradnice

    Před 10 měsíci
    Byť se k atentátu na Heydricha, jeho okolnostem i všemožným detailům věnují historici soustavně, všechny podrobnosti dodnes neznáme. Zejména proto, že drtivá většina lidí, kteří s útokem měli co dočinění, za něj následně zaplatila vlastním životem. O to vzácnější je, že dnes stále žije někdo, jako je Helena Vovsová (96). Ta měla k Heydrichovi relativně blízko.
     Komentáře
  • Forum 24

    Nástup architekta holocaustu. Kdo byl kdo mezi oběťmi první heydrichiády

    Před 10 měsíci
    V Moskvě byl 23. srpna 1939 podepsán mezi nacistickým Německem a Sovětským svazem pakt Ribbentrop-Molotov, který zaručoval vzájemné neútočení.
     Komentáře
  • Novinky

    Heydrichův zámek se mimořádně otevře

    Před 10 měsíci
    Vzpomínková akce nazvaná Den Jana Kubiše k 80. výročí atentátu na Reinharda Heydricha, zastupujícího říšského protektora, se bude konat v sobotu 28. května v Panenských Břežanech severně od Prahy.
     Komentáře
  • Novinky

    Atentát na Heydricha: Odvahu střídala krutost a smutný konec

    Před 10 měsíci
    Bylo 27. května 1942, půl jedenácté. Otevřený automobil v zatáčce zpomalil. Muž na chodníku odhodil kabát a namířil na vůz samopal. Rány nevyšly. Řidič dupnul na brzdu, jeho spolujezdec se postavil a vytasil zbraň. Do mercedesu narazila mohutná bomba a vybuchla. Událost, ke které došlo přesně před 80 lety, se zapsala do historie jako atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
     Komentáře
  • Dotyk

    Krutá smrt Josefa Čapka: Jeho tělo dodnes nebylo objeveno

    Před 10 měsíci
    Patří mezi nejvýznamnější osobnosti české literatury a výtvarného umění. Josef Čapek, přezdívaný Peča, byl zanícený demokrat a antifašista. Jeho mírumilovná povaha se mu vymstila. Celou druhou světovou válku strávil v krutých podmínkách koncentračních táborů.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Léta učil druhé, sám ale ani nevystudoval. Šoupli ho totiž rovnou na jeviště. Tajnosti slavných

    Před 11 měsíci
    Láska pro něj nebyla jen slovo, svěřoval se ale jen velmi neochotně. Nejšťastnější byl totiž ve svém malebném světě a v rázného chlapa ho dokázala proměnit jedině role.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Reinhard Heydrich – esesák, který přežil atentát, ale zemřel kvůli koňské žíni

    Před 1 rokem
    Reinhard Heydrich byl šéfem Hlavního úřadu říšské bezpečnosti, který dohlížel na gestapo, Kriminalpolizei (Kripo) a Sicherheitsdienst (SD) a byl jedním z hlavních strůjců holocaustu, jenž měl za následek vyvraždění více než šesti milionů lidí. Heydrich měl kvůli svému přesvědčení a prominentnímu postavení mnoho nepřátel.
     Komentáře
  • Brněnská Drbna

    Brňané si připomněli 17. listopad. Nechyběly besedy ani lampionový průvod

    Před 1 rokem
    Vzpomínky pamětníků, diskuze i Modlitba pro Martu. Na několik míst moravské metropole přišli dnes Brňané oslavovat svobodu a demokracii a zavzpomínat na přelomové listopady 1939 a 1989.
     Komentáře
  • Dotyk

    Jak zemřel spisovatel Josef Čapek je záhadou: Jeho tělo se dodnes nenašlo

    Před 1 rokem
    Přestože byl Josef Čapek talentovaným spisovatelem a malířem, prožil celý svůj život ve stínu svého slavnějšího mladšího bratra. Karel se taktéž uchránil od nacistického zajetí, což Josef nedokázal. Jeho život vyhasl v koncentračním táboře Bergen-Belsen, kde vypukla tyfová pandemie. Nepomohla ani neutuchající snaha jeho ženy Jarmily, která se ho snažila dlouhé roky zachránit. Záhadou však je, kde se nachází jeho tělo, které se dodnes nenašlo.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Jak nacisté popravovali v Praze a Brně: Nástup Heydricha byl razantní a krutý

    Před 1 rokem
    Když Adolf Hitler v červnu 1941 zaútočil na Sovětský svaz, získal protifašistický odboj v Protektorátu Čechy a Morava novou energii. Hitlerův zástupce, říšský protektor Konstantin von Neurath, ale nebyl vůči Čechům dostatečně tvrdý a Hitler ho poslal na zdravotní dovolenou. Na jeho místo učil šéfa všech říšských bezpečnostních služeb Reinharda Hendricha.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Snímky staré 80 let: Heydrich převzal moc, začaly kruté čistky

    Před 1 rokem
    V pravé poledne 28. září 1941 začalo na většině území protektorátu Čechy a Morava platit stanné právo. Vyhlásil jej zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich, který si tak otevřel cestu k popravám bez řádných soudů.
     Komentáře
  • Deník

    Tragédie v Židenicích: Vlak smetl lidi jako kuželky, i s těly na přídi jel dál

    Před 1 rokem
    Byla ještě tma. Na nádraží v brněnských Židenicích se v tu chvíli tísnilo na nevelkém peróně kolem tisíce lidí. Nic neviděli – psal se čtvrtek 18. září 1941 a všude platilo přísné nařízení o zatemnění. Ve tmě také vykročili do kolejiště, protože na další koleji čekali svůj vlak. Měl přijet zprava. Místo něj se však zleva vyloupla ztlumená světla opožděného rychlíku, který se řítil přímo do nich…
     Komentáře
  • Čtidoma

    Televizní štáby a beznadějně vyprodané lístky. Popravu nenáviděného K. H. Franka vidělo přes pět tisíc lidí

    Před 1 rokem
    Konec druhé světové války přinesl mnoho momentů pomsty na nenáviděném nacistickém nepříteli.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Cesta do područí: Německá okupace českých zemí v březnu 1939

    Před 2 roky
    Patnáctý březen 1939 patří mezi nejtemnější dny české historie. Okupaci a vzniku protektorátu předcházela Hitlerova diplomatická hra, která nakonec vedla ke zhroucení československého státu a jeho obranyschopnosti.
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Zahradnice u Heydrichů pomáhala nejen židovským vězňům: „Židé jsou můj osud,“ říká Helena Vovsová

    Před 2 roky
    Většinu svého života prožila v Panenských Břežanech. Za války jako pomocnice v zahradnictví poznala z bezprostřední blízkosti oba říšské protektory von Neuratha a Heydricha i jejich rodiny. Během služby na zámku také dlouho bez ohledu na riziko pomáhala židovským vězňům, jak popisuje ve svých vzpomínkách, které přepsal Petr Zemánek.
     Komentáře
  • Deník

    Učení online: Ukázalo hned několik Achillových pat českého školství

    Před 2 roky
    Na distanční výuku přešlo kvůli koronaviru ze dne na den 1,5 milionu žáků a 170 tisíc učitelů. Právě distančnímu vzdělávání se věnuje první specializovaný díl seriálu Co nám covid vzal, co nám covid dal.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    V Panenských Břežanech je deska k uctění památky vězňů ghetta

    Před 2 roky
    Památku vězňů židovského ghetta Terezín a koncentračního tábora ve Flossenbürgu, kteří nuceně pracovali na břežanském panství za druhé světové války, připomíná ode dneška pamětní deska v Panenských Břežanech u Prahy.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Podcast Miloše Doležala: Heydrich objal dceru i ženu a vyrazil si pro smrt

    Před 2 roky
    Za pomoci vzpomínek přímých svědků rekonstruujeme dopoledne dne, kdy českoslovenští parašutisté atentátem popravili zastupujícího říšského protektora.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Smrt nenáviděného K.H. Franka. Veřejnou popravu vidělo přes pět tisíc rozhněvaných lidí

    Před 2 roky
    Byla to událost, na kterou nestačily ani přidělené lístky. Češi chtěli vidět na vlastní oči, jak visí nenáviděný Karl Hermann Frank. V květnu 1946 se tak také stalo a na dvoře Pankrácké věznice byl popraven nejmocnější muž v protektorátu.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Propuštění považuji za nemožné. Josefa Čapka z koncentráku nedostal ani Hácha

    Před 2 roky
    Před 75 lety buldozer u města Bergen vrhnul do masového hrobu tělo Josefa Čapka. Písek navždy zasypal tvář s rozbitými kulatými brýlemi.
     Komentáře
  • G

    Pohřeb Jana Opletala přerostl v masový protest. Studentova smrt rozjela vlak, co odvezl tisíc českých mladých rovnou do koncentráku

    Před 3 roky
    Když Češi 28. října 1939 vyráželi do pražských ulic na protinacistickou demonstraci, bylo jasné, že se to neobejde bez komplikací. Že to bude stát život dva mladé muže, studenta medicíny Jana Opletala a pekařského pomocníka Václava Sedláčka (který zemřel hned ten den během převozu do nemocnice), ale nečekal asi nikdo.
     Komentáře
  • Novinky

    Exkluzivní záběry z bytu Jana Masaryka: Luxus i tíživá atmosféra

    Před 3 roky
    Státní zástupce koncem října nařídil znovu otevřít kauzu úmrtí Jana Masaryka z roku 1948. Někdejšího československého ministra zahraničí našli na dlažbě nádvoří Černínského paláce, kam dopadl z okna koupelny svého služebního bytu. Ten se veřejnosti otevírá jednou, maximálně dvakrát do roka. Štáb Novinek měl možnost na místě natáčet.
     Komentáře
Reklama