Zavřít
Loreta

Loreta

Nejnovější články na Seznamu na téma Loreta
  • České noviny

    Divadla Apropo opět nabídlo charitativní představení Živý betlém

    Před 3 měsíci
    Herci z divadla Apropo dnes odpoledne předvedli za velkého zájmu turistů i Pražanů u Lorety na Hradčanech charitativní představení Živý betlém. Tradiční divadelní hra se kvůli bezpečnostním kontrolám u vstupů do areálu před časem přesunula z prostor na Pražském hradě. Po covidové pauze zájemci všech generací opět mohli spatřit čerta rozzlobeného narozením Ježíška, zpívající anděly či tři krále, kteří se vydali na cestu do Betléma.
     Komentáře
  • Asenior

    Poutní místo Loreta v Kosmonosech

    Před 6 měsíci
    Na dohled od Mladé Boleslavi v blízkých Kosmonosech se na mírném návrší vypíná architektonický barokní skvost, poutní areál Loreta, obklopený ambitem s kaplí sv. Martina a zvonicí.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    PRIMA ČESKO kvíz: Která zvířata chovají v pražské Loretě a jak se topilo v českých hradech?

    Před 8 měsíci
    Svezení na unikátní sedačkové lanovce na severu Čech nebo dobrodružná cesta Safari parkem ve Dvoře Králové. Prima Česko všem milovníkům českých krás naservírovalo další porci tipů na výlet spolu se zajímavými informacemi, které se hodí znát. Kolik jste si jich dokázali zapamatovat?
     Komentáře
  • Babinet

    Magické okolí pražského Černínského paláce a jeho dodnes neodhalená tajemství

    Před 10 měsíci
    Černínský palác, nacházející se proti známé pražské Loretě, si většina lidí spojuje s podivnou smrtí Jana Masaryka. Dnes se zde nachází ministerstvo zahraničí, ale málokdo tuší, že okolí tohoto místa je spojeno i s řadou tajemství...
     Komentáře
  • Českobudějovický deník

    KVÍZ: Poznáte obec, kterou zachytil hledáček redakčního fotoaparátu?

    Před 11 měsíci
    Jak dobře znáte jihočeská poutní místa? Poznáte i toto městečko, které se může pochlubit poutním kostelem svatého Ducha, Loretou nebo Muzeem poutnictví? Nad řekou stojí také barokní zámeček, který tu v 17. století postavili jezuité.
     Komentáře
  • Reportér Magazín

    Jezulátko pod kapucí. Hradčanský betlém

    Před 1 rokem
    Jsme na jednom z nejromantičtějších míst Prahy, a protože odbila celá, v okolí Loretánského náměstí se rozezní slavná zvonohra z roku 1694: „Tisíckráte pozdravujem tebe“, oslavuje Pannu Marii.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Od Štědrého dne do 2. února bude letos hrát pražská Loreta vánoční píseň

    Před 1 rokem
    Od Štědrého dne do 2. února bude letos hrát pražská Loreta vánoční píseň. Koledu naposledy hrála na konci 19. století, kdy se ještě melodie automatu pravidelně měnily. Název konkrétní skladby zůstane do Štědrého dne tajemstvím.
     Komentáře
  • České noviny

    Od Štědrého dne do 2. února bude letos hrát pražská Loreta vánoční píseň

    Před 1 rokem
    Od Štědrého dne do 2. února bude letos hrát pražská Loreta vánoční píseň. Koledu naposledy hrála na konci 19. století, kdy se ještě melodie automatu pravidelně měnily. Název konkrétní skladby zůstane do Štědrého dne tajemstvím. Již tento víkend, a pak ještě čtvrtý adventní, bude akce Betlémské putování z kláštera do Lorety. ČTK o tom informovala kurátorka sbírek Lorety Markéta Baštová.
     Komentáře
  • Badatelé

    Nejkrásnější umrlčí komora světa – světový objev na pražské Loretě

    Před 1 rokem
    V 60. letech 17. století byla pod kostelem Narození Páně na pražské Loretě vybudována krypta dobrodinců. Pohřbívali se do ní donátoři kláštera. Do nedávna nikdo neměl tušení o tom, jaký obrovský poklad krypta ukrývá. O tom, že v kryptě je výzdoba, existovala zmínka v dobových materiálech, ovšem neobsahovala bližší podrobnosti. Klášterní anály uvádějí pouze to, že „bylo zřízeno pohřebiště pro dobrodince, ctitele a služebníky nejsvětější Matky Boží Marie, když před hlavním oltářem byla vybudována pro posmrtné pohřbívání věrných krásná a znamenitě vyzdobená krypta.“
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    Odborníci zkoumají stav nástěnných fresek z krypty v pražské Loretě

    Před 1 rokem
    Zajistit do budoucnosti ideální klimatické podmínky a najít nejlepší způsob restaurování nástěnných maleb je cílem včerejšího otevření krypty pod kostelem v Loretě na pražských Hradčanech. Od konce 18. století se krypta dnes po deseti letech otevřela podruhé. Trvalé zpřístupnění prostoru ale podle odborníků možné není právě kvůli zachování klimatu, které malby vyžadují.
     Komentáře
  • České noviny

    Odborníci zkoumají nedávno nalezené fresky v kryptě v pražské Loretě

    Před 1 rokem
    Zajistit do budoucnosti ideální klimatické podmínky a najít nejlepší způsob restaurování nástěnných maleb je cílem dnešního otevření krypty pod kostelem v Loretě na pražských Hradčanech. Od konce 18. století se krypta dnes po deseti letech otevřela podruhé. Trvalé zpřístupnění prostoru ale podle odborníků možné není právě kvůli zachování klimatu, které malby vyžadují.
     Komentáře
  • Stalo se

    Mučení za zvuku zvonkohry z Lorety v Domečku na Hradčanech

    Před 2 roky
    Bývalá vojenská věznice v Kapucínské ulici na Hradčanech se stala po komunistickém převratu obávanou mučírnou, ve které vyšetřovatelé trýzněním nutili k falešným přiznáním zejména příslušníky armády. Vojenskou věznici z doby Rakouska-Uherska za války využívalo gestapo a na začátku roku 1949 ji v nejstrašnější mučírnu komunistického Československa proměnilo 5. oddělení hlavního štábu Ministerstva národní obrany. Na příkaz náměstka ministra národní obrany Bedřicha Reicina zde probíhaly kruté výslechy po vzoru Sovětského svazu za účelem souhlasu s připravenou výpovědí o smyšlené trestné činnosti. V letech 1949–1951 zatčené vojáky, často významné účastníky druhého odboje, týral správce věznice štábní kapitán František Pergl. Zatčení vojáci byli umísťováni do nedostatečně vytopených cel bez oken, mnohým z nich se během chladných nocí tvořily omrzliny. Trpěli hladem, několikadenní půst nebyl výjimkou. Hygienické podmínky byly otřesné, vězni se nesměli dlouhé měsíce vazby vykoupat a neměli k dispozici téměř žádné hygienické potřeby. Ačkoli při výsleších utrpěli četná zranění (vyražené zuby, poškozené ušní bubínky, zlomená žebra a další vážná poranění), nedostalo se jim lékařské péče. Jedinou péči, kterou Pergl vězňům dopřál, bylo podávání tenoftalinu, po jehož požití se dostavovaly prudké průjmy a celková tělesná slabost. Nestačilo, že zatčení byli během výslechů a pobytu ve vazbě denně biti, museli ještě celé noci cvičit a pochodovat. K oblíbeným metodám, jak vězně „zlomit“, patřil zákaz spánku. Navzdory tomu všemu vydrželi zatčení vojáci v Domečku psychickému a fyzického týrání vzdorovat dlouhé měsíce, než podepsali obvinění vykonstruované vyšetřovateli. Až poté bylo podáno trestní oznámení a proběhl soud, který se konal v areálu věznice v Kapucínské ulici. O krutém režimu v „Domečku“ vyprávěli pro Paměť národa generál Tomáš Sedláček, hokejový reprezentant Augustin Bubník, armádní důstojníci Miroslav Kácha a Radovan Procházka a také protinacistický a protikomunistický odbojář Vladimír Lorenz.
     Komentáře
  • Náš region

    Setkání na Pražském hradu navzdory opatřením? Desítky lidí se sešly u jesliček v chrámu sv. Víta

    Před 2 roky
    Několik desítek lidí se v pátek v chrámu sv. Víta na Pražském hradě zúčastnilo setkání u jesliček spojeného se zpěvem vánočních písní. Pražské arcibiskupství získalo pro akci výjimku, protože areál Hradu je dlouhodobě kvůli pandemii koronaviru uzavřen. Přístup pro lidi v rouškách, kteří procházeli kontrolou, byl pouze z Hradčanského náměstí přes IV. nádvoří.
     Komentáře
  • Super

    Hudba je lék, říká známá zpěvačka, která si k Vánocům nadělila „popovější“ koledu

    Před 2 roky
    Shánění dárků, kapra, ale také objetí, posílání přání a čas strávený s nejbližšími, s tím vším má zpěvačka Dáša Zázvůrková spojený vánoční čas. A také s hudbou. Vánoční čas se jmenuje i její nová píseň, popovější a veselejší koleda, jak si Dáša přála.
     Komentáře
  • České noviny

    První zájemci si prohlédli mechanismus zvonohry Lorety

    Před 2 roky
    První skupina zájemců si ráno na Hradčanech prohlédla mechanismus zvonohry pražské Lorety a vzácné archiválie při příležitosti 325. výročí jejího zprovoznění. Prohlídky se budou konat každou hodinu. Počet účastníků je z bezpečnostních důvodů limitován na pět v jedné skupině. Vstupenky pro dnešek jsou prakticky vyprodané. Lidé však mohou přijít po celý prodloužený víkend.
     Komentáře
  • Drbna

    Lidé si budou moct o víkendu prohlédnout mechanismus pražské lorety. Zvonkohra slaví již 325 let

    Před 2 roky
    Prohlédnout si na vlastní oči barokní mechanismus pražské lorety, podívat se, jak přesně zvonkohra funguje, a zjistit, za jakých okolností vznikla, mohou lidé po celý prodloužený víkend. Na dny 26. až 28. září jsou připravené komentované prohlídky, protože loretánské zvony se poprvé rozezněly na svátek svatého Václava roku 1695. Zvonkohra tedy slaví 325. výročí svého zprovoznění, řekl ředitel lorety Petr Bašta.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Lidé si mohou prohlédnout mechanismus pražské Lorety

    Před 2 roky
    Prohlédnout si na vlastní oči barokní mechanismus pražské lorety, podívat se, jak přesně zvonkohra funguje, a zjistit, za jakých okolností vznikla, mohou lidé po celý prodloužený víkend.
     Komentáře
  • Náš region

    Když je stavění víc než řemeslo. Ladronka, příklad vzorového areálu volného času

    Před 2 roky
    Na začátku příběhu usedlosti Ladronka byla záliba Karla IV. ve vinné révě. Na svazích rostly podle jeho přání rozsáhlé vinice, které v roce 1688 koupil italský hrabě Filip Ferdinand de la Crone, zjednodušeně Lacrone, z lidového oslovení hraběte Ladrone vznikl také název Ladronka.
     Komentáře
  • Sport

    Van der Poel vyhrál předposlední etapu Tirrena, vede Simon Yates

    Před 2 roky
    Nizozemský cyklista Mathieu van der Poel vyhrál po útoku v závěrečných kilometrech vrchařský dojezd sedmé etapy závodu Tirreno-Adriatico. Před pondělní časovkou dál vede Brit Simon Yates, jenž dojel s odstupem deseti sekund šestý, ale před všemi hlavními konkurenty.
     Komentáře
  • G

    Domeček na Hradčanech byl místem, kde krutě mučilo své vězně gestapo i komunistická StB

    Před 2 roky
    Možná i vy využíváte toho, že v Praze není díky koronavirové pandemii obvyklý nával turistů a také se rádi touláte po Praze, a to po místech, kde jindy pomalu není možné normálně projít, natož se pořádně rozhlédnout kolem sebe. Možná vás vaše nohy zavedly do blízkosti Lorety a malebného Nového Světa. Právě v oněch místech se nachází stavba, které se říká Domeček. Název poetický, ale realita je ponurá a krutá.
     Komentáře
  • Náš region

    Po karanténě navštivte památky zdarma

    Před 2 roky
    Po uvolnění koronavirových opatření se opět otevírají i muzea nebo hrady či zámky. Na Mladoboleslavsku tak můžete navštívit hned několik akcí. Ti náročnější pak mohou vyrazit i za hranice regionu.
     Komentáře
  • Novinky

    Pražská Loreta po 100 letech změnila melodii. Takhle zní

    Před 2 roky
    Po zhruba sto letech se ve středu změnila melodie, kterou hraje známá zvonohra Lorety na pražských Hradčanech. Místo písně Tisíckráte pozdravujeme Tebe budou Pražané a návštěvníci hlavního města každou hodinu slýchat barokní mariánskou melodii Maria, Maria, nad slunce jasnější.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Zvonkohra na pražské Loretě změní po 100 letech melodii. Poslechněte si ji on-line

    Před 2 roky
    Místo písně Tisíckráte pozdravujeme Tebe budou Pražané a návštěvníci slýchat barokní mariánskou melodii Maria, Maria, nad sluce jasnější.
     Komentáře
  • Novinky

    Trenckova mumie v kapucínské hrobce je kompletní i s ukradeným prstem

    Před 3 roky
    Nebýt televizního filmu o Marii Terezii, pro mnoho lidí by jméno barona Františka Trencka bylo neznámým pojmem. Přitom se ale čas od času při různých příležitostech vynořuje. Výborně zachovanou mumii proslulého velitele pandurů lze spatřit v Kapucínské hrobce v Brně. Chtěl být pohřbený zde.
     Komentáře
  • Novinky

    Trenckova mumie v kapucínské hrobce je kompletní i s ukradeným prstem

    Před 3 roky
    Nebýt televizního filmu o Marii Terezii, pro mnoho lidí by jméno barona Františka Trencka bylo neznámým pojmem. Přitom se ale čas od času při různých příležitostech vynořuje. Výborně zachovanou mumii proslulého velitele pandurů lze spatřit v Kapucínské hrobce v Brně. Chtěl být pohřbený zde.
     Komentáře
  • Novinky

    Pražská nej, včetně pohřební tramvaje, najdete v Nových tajemstvích Prahy

    Před 3 roky
    Nejužší uličku, dům či hotel, co skrývá za poklady trochu opomíjená Loreta, koupelnu Jana Masaryka, nejstarší městskou dopravní značku. Pětadvacet kapitol s řadou velmi kvalitních fotek nabízí druhý díl knihy Davida Černého.
     Komentáře
  • Novinky

    Klatovskem ke kapli u obce Loreta

    Před 3 roky
    Podhůří Šumavy v okolí Klatov nabízí kromě krásné přírody a dalekých výhledů až na šumavské vrcholky také svědky dávné historie. Třeba v okolí obce Loreta můžete navštívit hned dvě poutní kaple, jejichž osudy se liší.
     Komentáře
  • Náš region

    Barokní malíř Reiner vycházel z temnoty a šerosvitu ke světlu a pestrým barvám

    Před 3 roky
    8. srpna 1689 byl v Praze u sv. Havla pokřtěn Václav Vavřinec Reiner, jeden z nejvýznamnějších českých malířů vrcholného baroka. Ve svém díle obsáhl téměř všechny obory tehdejší malby, ať již je to podobizna, bitevní scéna, krajina, oltářní obraz nebo nástěnná malba.
     Komentáře
Reklama