Zavřít
Myšlení

Myšlení

Nejnovější články na Seznamu na téma Myšlení
  • Novinky

    ÚSTR jako skanzen myšlení? Sloupek Saši Uhlové

    Před 3 dny
    O Ústavu pro studium totalitních režimů jsem poprvé slyšela někdy v roce 2008, tedy rok po jeho vzniku. A hned zkraje jsem pochopila, že co ÚSTR vlastně je a kam zrovna směřuje, zajímá opravdu jen velmi málo lidí. Zato je to ale zajímá hodně.
     Komentáře
  • Wizard Michal
    naSeznam Médium

    Předpověď volby

    Před 10 dny
    Ctěte svou cestu. Byla to vaše volba, vaše rozhodnutí a respektujete-li cestu, po níž šlapete, i tato bude respektovat vaše nohy. A proto svoboda v konkrétním slova smyslu spočívá v možnosti volby.
     Komentáře
  • Svět Ženy

    Nejrychlejší IQ test: Pouhé tři otázky prozradí, jak vysoká je vaše inteligence

    Před 18 dny
    Přemýšleli jste někdy nad tím, jak vysoké je vaše IQ? Test kognitivní reflexe vám v mnohém napoví. Postačí k tomu tři jednoduché otázky. Na první pohled vypadají jednoduše, ale nenechte se ošálit.
     Komentáře
  • Novinky

    Učme se od nich pomalosti. Filosof vědy Paco Calvo se zabývá inteligencí rostlin

    Před 25 dny
    „Potřebujeme nutně sami sebe přemyslet a rostliny nám v tom mohou pomoci,“ říká filosof vědy Paco Calvo, autor mezinárodně úspěšné knihy o inteligenci rostlin Planta sapiens (česky Kazda 2022; přeložil Vojtěch Ettler). Calvo působí v Laboratoři minimální inteligence (MINT Lab) na univerzitě ve španělské Murcii, kde se věnuje vnitřnímu světu rostlin z pohledu rostlinné neurobiologie a ekologické psychologie – jeho práce tak přináší inspirativní poznatky o rostlinách i o lidech.
     Komentáře
  • Novinky

    Jak bojovat s mentální únavou

    Před 27 dny
    Je pro vás těžké se soustředit na práci, učení či další činnosti a občas máte pocit, že váš mozek někdo zabalil do těžké deky? Pak vám zřejmě došla mentální energie, což vám brání nejen v myšlení, ale i ve schopnosti cokoliv plánovat a rozhodovat.
     Komentáře
  • Wizard Michal
    naSeznam Médium

    Pět smluv, krysaři, ale jen jedna píšťalka

    Před 1 měsícem
    Pořízená fotografie je z Moskvy. Z 23.8.1939. Vjačeslav Molotov (lidový komisař zahraničí) a Hitlerův ministr zahraničních věcí Joachim von Ribbentrop podepisují německo-sovětskou smlouvu o neútočení. Krysaři s píšťalkou.
     Komentáře
  • Svět Ženy

    Kvíz: Otestujte své logické myšlení. Uhádnete všechny hádanky? Jen 10% lidí je dokáže správně vyřešit

    Před 1 měsícem
    Zajímá vás, jak jste na tom ohledně logiky? Otestujte se pomocí krátkého zábavného kvízu, ve kterém naleznete řadu hádanek. Abyste nalezli správné odpovědi z nabízených možností, musíte použít logické a abstraktní úvahy či různé analogie. Výsledek pak napoví, jak jste na tom s logickým uvažováním. Jen 10% lidí dokáže tento kvíz správně vyřešit.
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Žena bez vnitřního hlasu vysvětluje, jak přemýšlí. Co na to říká věda?

    Před 2 měsíci
    Kirsten Carlsonová vyprávěla YouTube kanálu PA Struggles o překvapivě častém jevu, kdy člověk nemá žádný vnitřní hlas.
     Komentáře
  • Svět Ženy

    Detektivní hádanky: Jen skuteční myslitelé přijdou na kloub všem čtyřem

    Před 2 měsíci
    Jste rozený detektiv? Ověřte si to díky našim zapeklitým hádankám. Zjistěte, zda jste dost chytří a důvtipní, abyste přišli na kloub všem čtyřem záludným hádankám. Procvičíte si tak své mozkové závity, schválně, jak se vám bude dařit.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Jak získat práci, která ještě neexistuje. Vyhrává, kdo se umí změnit

    Před 2 měsíci
    Svět ztratil své jistoty a lidé musejí se změnami počítat také ve své práci. Co je třeba umět, aby člověk uspěl a byl se svým životem spokojený? Expertka na vztahy popisuje, co je třeba ovládat a jak to trénovat.
     Komentáře
  • Zuzana Válková
    naSeznam Médium

    „Každý den procitnu a stvořím svět.“ Ve výzkumu vědomí jsme na tom podobně jako Babylon s astronomií

    Před 3 měsíci
    Kniha amerického neurovědce Patricka House představuje 19 způsobů, jak nahlížet na naši schopnost vnímat, uvažovat a snít. Jak se z jednobuněčného organismu vyvinul „blob mokré hmoty, který myslí sám sebe“?
     Komentáře
  • Petřelec
    naSeznam Médium

    Moudrost ukrytá v názvosloví čísel

    Před 3 měsíci
    Racionální čísla v matematice jsou vzácným druhem. Neskonale více je čísel iracionálních a transcendentních. Nenapovídá nám to také něco o limitech i naší lidské racionality?
     Komentáře
  • Bety

    Užívání multivitaminů předchází kognitivním úpadkům

    Před 5 měsíci
    Považujete multivitaminy za zbytečnou ztrátu peněz? Možná se na ně díváte pod špatným úhlem. Tyto tabletky s důležitými živinami zlepšují myšlení a zabraňují mentálnímu poklesu. Má to nějaké ALE? Prý ne, jedinou podmínkou je pravidelné užívání!
     Komentáře
  • Svět Ženy

    Jste psychopat? Poukazovat na to může nejenom vaše chování, ale i hudební vkus či chuťové preference

    Před 5 měsíci
    Psychopatů je v populaci odhadem asi jedno procento. Odhalit je není snadné, bývají to charismatické osobnosti, kteří svou pravou tvář neradi ukazují. Prozradit je však může dle vědců nejenom chování, ale i chutě či hudební vkus.
     Komentáře
  • Prostor X

    Nvotová: Nechci děti a společnost to nechápe, pořád tu jsou předsudky, lidi věří i v čarodějnice

    Před 6 měsíci
    Jsme přesvědčení, že žijeme v moderní společnosti a všechno je jiné, než kdysi bylo. Podle režisérky Terezy Nvotové to ale není úplně pravda. Předsudky a stereotypy zůstávají. Jakmile se někdo odlišuje od všeobecně přijímaného modelu správnosti, je zavržen. 0:00 O předsudcích a pověrčivosti 14:12 O víře v čarodějnice 19:57 O přístupu k přírodě 26:22 O dětech a adopci 36:28 O dalším filmu
     Komentáře
  • fZone

    Bezcílné myšlení zvyšuje vaši kreativitu a pomáhá při řešení problémů

    Před 7 měsíci
    Ztrácet se v myšlenkách může pomoci při řešení problémů, zvyšuje kreativitu, posiluje představivost a zvyšuje vlastní hodnoty. Pro některé lidi je bezcílné přemýšlení namáhavá činnost. Někteří ztratili chuť trávit čas se svými myšlenkami, protože většina z nich byla negativní.
     Komentáře
  • Proti Proudu

    Jak být kreativnější? Zjednodušuje to život, říká Michelle Losekoot

    Před 7 měsíci
    Jak se naučit být kreativnější? S Michelle jsme to detailně rozebrali. Mrkněte na BEST OF rozhovoru 🙂
     Komentáře
  • Magická motivační minutka Iva Tomana

    Motivace plná mindráků

    Před 8 měsíci
    40.díl | Velký vnitřní motor často mají lidé s problematickou minulostí, se zdravotními problémy a mindráky. Slavní lidé jsou mnohokrát produktem nešťastného dětství, které u nich vyvolá cílevědomost a potřebu odškodnit se za křivdy z mládí, aby to mohli ukázat těm, co jimi pohrdali v mládí. Musí ale mít silnou vnitřní motivaci.
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Co kdybychom využili plnou kapacitu našich mozků? K přirozené inteligenci stačí pouhých 10 %

    Před 8 měsíci
    Fungování lidského mozku je pro vědu pořád tvrdým oříškem. Neustále se zkoumá a postupným vývojem zdokonaluje a mění.
     Komentáře
  • Všichni tady umřeme

    Opustí konečně české školství období feudalismu?

    Před 9 měsíci
    Sledujete názor sociologa, novináře a publicisty Standy Bilera. „Škola je takový skanzen, kde se předstírá, že je svět jednoduchý. Stačí se naučit zpaměti, co kam patří a moc o tom nepřemýšlet ani nedumat. Přesto je to právě škola, která žádné chyby neodpouští a všechny neustále měří, známkuje a hodnotí. A na konci roku každému spočítá, kolikrát se spletl."
     Komentáře
  • Brocast

    Co jsou to psychedelika a jaké látky mezi ně řadíme?

    Před 10 měsíci
    Co jsou to psychedelické látky a jaké mezi ně řadíme? Jsou to drogy, nebo naopak mohou náš život nějak vylepšit? Ptali jsme se psychedelického terapeuta MUDr. Filipa Tylše. Sledujte nás na sociálních sítích. Jsme všude jako @brocastcz.
     Komentáře
  • Prostřeno

    Káva povzbuzuje myšlení i pouhým přičichnutím

    Před 10 měsíci
    Ceníte si toho, že káva dokáže nakopnout unavený mozek? A víte, že proces konzumace v tom vlastně nehraje roli? Pouhá inhalace její vůně zafunguje jako okamžitý restart kognitivních funkcí!
     Komentáře
  • Pěstujme

    Pobyt na zahradě přináší zklidnění a novou energii. Přinášíme tři důvody, proč začít zahradničit ještě dnes

    Před 11 měsíci
    Co dělat ve chvílích psychických potíží a depresí? Procházka v přírodě je možností, jak se z duševního trápení dostat, stejně funguje i zahrada. Je to místo nabízející přirozenou léčbu při fyzicky zaměřené práci. Zahradničení tak není jen obyčejný koníček pro potěchu očí a vypěstování domácí zeleniny, ale také doslova terapie na čerstvém vzduchu. Proč je důležité trávit čas na zahradě a zabývat se pěstováním rostlin?
     Komentáře
  • Knihy

    3 lekce, které vám pomohou uspět v životě

    Před 1 rokem
    Dnes jsem si pro Vás připravila shrnutí knihy Myslete Velkoryse od autora Davida Schwartze. Doufám, že se Vám dnešní video líbilo! Pro více podobných shrnutí sledujte můj kanál! :-)
     Komentáře
  • Plné zdraví

    Špatné spaní může být důvodem změny vašeho myšlení – ne vždy ale k horšímu

    Před 1 rokem
    Když nespíte dobře, je váš následující den mnohem náročnější. Správným spánkem si „dobijeme baterie“, díky čemuž se nám pak lépe probouzí a následně i pracuje. Ne vždy je ale nedostatečný spánek na škodu. Například známý vynálezce Thomas Alva Edison si nedovolil hluboký spánek tehdy, když potřeboval podpořit svou kreativní mysl. Dělal to samozřejmě jen krátkodobě, ale i podle současných vědců to skutečně fungovalo.
     Komentáře
  • Anglicky s Markét

    Jak při poslechu přestat v hlavě překládat slovo od slova?

    Před 1 rokem
    Také se při poslechu vždy na něčem zarazíte, protože si v hlavě překládáte slovo od slova, a nakonec nerozumíte vůbec ničemu? Jak se tomu vyhnout a jak se naučit myslet anglicky? Zmíněné video o SRS systému: https://www.stream.cz/anglicky-s-market/proc-to-co-se-naucite-za-chvili-zapomenete-a-co-s-tim-64209066
     Komentáře
  • ČasProŽeny

    Co se ve vašem životě stane, když začnete myslet jen pozitivně? Tohle rozhodně stojí za zkoušku!

    Před 1 rokem
    Když se rozhodnete ve svém životě zaměřit pouze na pozitivní věci, časem se začnou dít zajímavé věci, po kterých jste možná vždy toužili, ale nevěděli jak na ně. Každý den na nás všechny zpravodaje chrlí negativní věci, které ovlivňují nás život, proto si musíme vytvořit vlastní pozitivní realitu, píše portál Everyday Power.
     Komentáře
  • Bety

    Pevné sebevědomí tkví ve změně stylu myšlení

    Před 1 rokem
    Každý z nás se čas od času necítí úplně nejlépe, na tom není nic zvláštního. Pokud jste ale na dně příliš dlouho a vaše sebevědomí by potřebovalo zase trochu povzbudit, pak je potřeba změnit svůj styl myšlení.
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Povídáte si v duchu sami se sebou? Někteří lidé tuto schopnost nemají. Je to úleva, nebo naopak přítěž?

    Před 1 rokem
    Existují lidé, kteří si běžně v duchu povídají sami se sebou. Jenže jiní tuto schopnost nemají a obě skupiny si navzájem jen těžko představí, jak to vypadá v hlavě toho druhého.
     Komentáře
  • Zítřek

    Adéla Porubská – zakladatelka jógového studia YOGA MOVEMENT: V Evropě převládá komerční pojetí jógy

    Před 1 rokem
    Dlouhou dobu žila s manželem v Singapuru. U nás, ale i v rámci zahraničních cest absolvovala řadu zajímavých a tematických lekcí jógy. Až v jihovýchodní Asii podlehla kouzlu cvičení a jeho síle. Po návratu do České republiky se rozhodla založit jógové studio inspirované dalekou Asií. Uznávaná lektorka jógy – Adéla Porubská. Namasté.
     Komentáře
  • Angličtina s Broňou

    Velká „překladatelská“ výzva

    Před 1 rokem
    Dokážete rozlousknout tyhle super zapeklité překladatelské oříšky? Jestli jich dáte všech sedm, tak máte nejen úžasnou znalosti angličtiny, ale i kreativity a vtipu na rozdávání!
     Komentáře
  • Prostřeno

    Pozitivním myšlením k úspěšnému zdolání změny

    Před 1 rokem
    Redukce váhy s sebou často přináší určitá omezení, jako je energetický příjem, nutnosti pohybu a kontroly nejen ve výběru potravin. Zdá se, že se jedná o samá negativa, která často končí jojo efektem. Člověk musí všechny změny přijímat pozitivně a dívat se kupředu za konečnými výsledky. Pokud se jedinec do stravovací změny neponoří naplno a nestane se pro něj nový jídelníček zcela přirozeným, dlouho nevydrží a ocitne se opět na startu. Jakákoli činnost z donucení a bez elánu končí vždy nezdarem.
     Komentáře
  • ZdravéRady

    Zajímavosti o mozku. Odborníci ho stále neznají dokonale

    Před 1 rokem
    Jak funguje lidský mozek? I když na tuto otázku umí mnoho odborníků přibližně odpovědět, žádný z nich nemá kompletní jistotu.
     Komentáře
  • Pro úspěch

    Před každou prací potřebuje mozek povzbudit. Praktické návody, jak na to

    Před 1 rokem
    Téměř každý z nás se každý den snaží zvládnout značné množství osobních a pracovních výzev. Nikdy nekončící úkol být úspěšný ve všech oblastech našeho života může oslabit naši energii a optimismus.
     Komentáře
  • Bety

    Přehnaný životní optimismus může být nebezpečný

    Před 1 rokem
    Na jedné straně motivační citáty „myslete pozitivně“ a na druhé straně nový fenomén „toxické pozitivity“. Proč může být dlouhodobé pozitivní myšlení a popírání negativních nemocí nebezpečné?
     Komentáře
  • inStory

    Přejídání patří mezi poruchy příjmu potravy. Pokud vás trápí, pak se vykašlete na diety a změňte jednu věc

    Před 1 rokem
    Různé poruchy příjmu potravy ovlivňují životy mnoha lidí. A co víc, přejídání je dokonce častější než anorexie nebo bulimie, o kterých se hodně mluví.
     Komentáře
  • Pro úspěch

    Náš mozek se nedokáže nepřetržitě soustředit: Naučte se vypnout a snít

    Před 1 rokem
    Každý z nás si pamatuje na určitý druh zasnění. Stává se to zejména studentům, kteří stereotypní výklad učitelů, přestanou vnímat a pohledem z okna se zasní nad něčím úplně jiným.
     Komentáře
  • inStory

    Síla pozitivního myšlení aneb jak naše myšlenky ovlivňují naše pocity i jednání

    Před 1 rokem
    Síla, kterou mají naše myšlenky nad našimi pocity, se odráží do našeho každodenního života. A to není zdaleka všechno.
     Komentáře
  • Pro úspěch

    Jak vyměnit negativní myšlenky za pozitivní?

    Před 1 rokem
    Co znamená myslet pozitivně? Jak se „přeprogramovat“?
     Komentáře
  • inStory

    Jak zastavit opakující se negativní cyklus myšlenek a zkušeností

    Před 2 roky
    Někdy je to docela zábava jezdit dokola, například si užít jízdu na ruském kole. V životě to už ale taková zábava není, zvláště pokud opakujeme stejné negativní myšlenky nebo zkušenosti.
     Komentáře
  • Prostřeno

    Vzácná pryskyřice je zásobárnou minerálů

    Před 2 roky
    Černá hmota, pro kterou se musí šplhat až k vrcholkům hor? To je shilajit. Pokud tento doplněk stravy zařadíte do jídelníčku, můžete se prý dožít delšího věku. Podpoříte ale i trávení, myšlení, imunitu a libido.
     Komentáře
  • Prostřeno

    Třešňový džus ulevuje pacientům s dnou

    Před 2 roky
    Míjíte v obchodě třešňový džus bez povšimnutí? Děláte chybu. Kromě toho, že funguje jako lék na „nemoc králů“, pomůže také při hubnutí, myšlení, regulaci cholesterolu i usínání!
     Komentáře
  • Deník

    Extrémisté hůře zvládají složité úkoly, zjistili vědci během "mozkových her"

    Před 2 roky
    Politické, náboženské nebo sociální přesvědčení lidí s extrémistickými názory je natolik hluboké, až se promítá do jejich "psychologického podpisu", jinými slovy se dá poznat na poznávacích schopnostech jejich mozku, pro nějž je typický určitý vzorec myšlení.
     Komentáře
  • Marianne

    Paradoxní myšlení: způsob, který zlepší váš pracovní výkon

    Před 2 roky
    S protichůdnými myšlenkami se setkáváme dnes a denně. Povětšinou k nim přistupujeme s nechutí a doufáme, že rychle z našeho života vymizí. Pokud ale dokážeme změnit způsob uvažování, mohou nám právě paradoxy pomoci s rozvinutím kreativity.
     Komentáře
  • Bety

    Hořké kakao zlepšuje proces myšlení

    Před 2 roky
    Hořkost kakau dávají polyfenoly ze skupiny flavanolů. Někteří výrobci čokolády a cukrovinek proto flavanoly z kakaa odstraňují. Jenže tyto látky jsou tím nejzdravějším, co s kakaem můžeme požít. Mají silné antioxidační účinky a jsou třeba prevencí rakoviny či chorob srdce. Podle britských neurologů posilují také funkce čelní kůry mozku, která řídí rozhodování a řešení složitých úkolů. Z experimentálního výzkumu vyšlo najevo, že osoby konzumující extra hořké kakao řeší složité úkoly rychleji a snadněji.
     Komentáře
  • Bety

    Lidský mozek ukládá informace do paměti jedinečným způsobem

    Před 2 roky
    Vědce dlouho zajímá, čím je lidský mozek tak výjimečný, že v rámci savčí skupiny vykazuje unikátní inteligenci a další kognitivní funkce. Myslelo se, že vše spočívá ve velikosti koncového mozku, který nemá u jiných živočichů obdoby. Ale podle nejnovějších neurologických výzkumů jde o něco úplně jiného. O způsob zpracování a ukládání informací do paměti.
     Komentáře
  • TechFocus

    Hraní her na počítači vycvičí cizí jazyk, kreativitu i strategické myšlení

    Před 2 roky
    Hlavně u starší generace stále přetrvává negativní postoj k počítačovým hrám. Jenže když se dodrží rozumná mez, mohou hry přinést výhody v podobě dobré angličtiny, komunikačních dovedností i zlepšení strategického myšlení.
     Komentáře
  • Pro úspěch

    Svět myšlení – jaké jsou rozdíly mezi myšlením bohatých a chudých lidí?

    Před 2 roky
    Někdo má prostě kliku – vyhraje, zdědí, vydělá, dostane geniální nápad, přijde k nečekanému bohatství a nemusí se ani moc snažit. Není to fér, to většinou slyšíte z úst těch, kteří žijí od výplaty k výplatě a každý výdaj navíc je umí rozhodit a musí začít počítat, jak to bude v rámci jejich finančního plánu, co se vynechá nebo kde se naopak ušetří. Není to příjemné takto počítat a neustále se strachovat, co se kdy stane.
     Komentáře
  • Pro úspěch

    Čtení má pozitivní vliv na IQ a zdokonalí vaše analytické myšlení

    Před 2 roky
    Lidé, kteří pravidelně fyzicky cvičí, jsou odolnější, zdravější, a dokonce i sebevědomější. A stejné je to s cvičením mozku. Čtení knih by mělo být na každodenním seznamu úkolů.
     Komentáře
  • inStory

    Výskyt Alzheimerovy choroby prudce stoupá. Rozpoznejte včas její příznaky

    Před 2 roky
    Narůstající počet jedinců, kteří trpí Alzheimerovou chorobou je alarmující. Onemocněním trpí okolo sto sedmdesáti tisíc Čechů, ale čísla neustále narůstají.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Pohled do duše sportovců. Má karanténa vliv na jejich psychiku?

    Před 2 roky
    Koronavirus napadá nejen fyzické zdraví, ale u spousty jedinců i to psychické. Jak dopady pandemie působí na sportovce a co to dělá s jejich duševním zdravím? Co naopak běžná populace?
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Europoslanec Knotek si nemyslí nic, my bohužel ano a závidíme mu

    Před 3 roky
    Nemyslet si nic – kdo z vás to má?
     Komentáře
Reklama