Zavřít
Národní muzeum

Národní muzeum

Nejnovější články na Seznamu na téma Národní muzeum
  • Pražská Drbna

    Park rozdělený mezi dvě městské části je opravený. Druhá část se dočkala o čtyři roky později

    Před 8 dny
    Jihovýchodní část Čelakovského sadů se po letech dočkala revitalizace. Zatímco oblast patřící Praze 1 byla rekonstruována už v roce 2018 v rámci oprav Národního muzea, část patřící Dvojce si podle radnice musela počkat a zdlouhavě jednat s různými institucemi.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Oprava jihovýchodní části Čelakovského sadů v Praze 2 je dokončena

    Před 8 dny
    Oprava jihovýchodní části Čelakovského sadů v Praze 2 nedaleko Národního muzea je dokončena. Opraveny byly opěrné zídky, chodníky a cesty a vyměněny byly lavičky a koše.
     Komentáře
  • Novinky

    Tisíciletá voda. Před 20 lety začaly nejničivější povodně v Česku

    Před 9 dny
    Po rozvodnění řek deštěm začaly u nás před 20 lety, 7. srpna 2002, mohutné záplavy. Do 17. srpna postihly více než třetinu území ČR, přičemž nejvíce utrpěly jižní, střední a severní Čechy, rovněž i Praha. Velká voda se nevyhnula ani jižní Moravě. O život v důsledku pětisetletých až tisíciletých povodní přišlo 17 lidí, škody byly vyčísleny na 73,1 miliardy korun.
     Komentáře
  • Příbram

    Stálá výstava ukazuje historii a proměny zámku v Rožmitále pod Třemšínem

    Před 9 dny
    Novou expozici s názvem Vzpomínky věže navštívíte každou sobotu mezi 10.00 a 17.00 až do konce října.
     Komentáře
  • Newstream

    Dalibor Martínek: Dinosauři minulých ér. Co vlastně národu poskytují Národní muzeum nebo zoologické zahrady?

    Před 9 dny
    Emil Holub, nejvýznačnější český cestovatel, byl tak trochu asociál posedlý myšlenkou zapsat se do historie. Původně chtěl studovat přírodní vědy, ale jeho otec mu přikázal, jak bylo v devatenáctém století běžné, aby vystudoval něco „pořádného“. Otec František byl lékař, takže syn musel jít jeho cestou.
     Komentáře
  • Náš region

    Před 77 lety na něj dopadla atomová bomba. Kus hirošimského paláce je teď v Národním muzeu

    Před 10 dny
    Národní muzeum má od pátku ve své expozici Dějiny 20. století fragment z Atomového dómu v Hirošimě, který přečkal atomový výbuch. Autorem stavby, která…
     Komentáře
  • Aktuálně

    V Praze je fragment z Hirošimy. Národní muzeum vystavuje kus zdiva z Atomového dómu

    Před 11 dny
    Národní muzeum má ve své expozici Dějiny 20. století fragment z Atomového dómu v Hirošimě, který přečkal atomový výbuch.
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    Národní muzeum má v expozici kousek zdiva z Atomového dómu v Hirošimě

    Před 11 dny
    Národní muzeum má ode dneška ve své expozici Dějiny 20. století fragment z Atomového dómu v Hirošimě, který přečkal atomový výbuch. Autorem stavby, která byla původně Průmyslovým palácem, byl český architekt Jan Letzel. U příležitosti 77. výročí svržení jaderné bomby dnes kousek zdiva odhalili ředitel muzea Michal Lukeš a japonský velvyslanec v České republice Hideo Suzuki.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Národní muzeum má v expozici kousek zdiva z Atomového dómu v Hirošimě

    Před 11 dny
    Národní muzeum má ode dneška ve své expozici Dějiny 20. století fragment z Atomového dómu v Hirošimě, který přečkal atomový výbuch.
     Komentáře
  • České noviny

    Národní muzeum má v expozici kousek zdiva z Atomového dómu v Hirošimě

    Před 11 dny
    Národní muzeum má ve své expozici Dějiny 20. století fragment z Atomového dómu v Hirošimě, který přečkal atomový výbuch. Autorem stavby, která byla původně Průmyslovým palácem, byl český architekt Jan Letzel. U příležitosti 77. výročí svržení jaderné bomby dnes kousek zdiva odhalili ředitel muzea Michal Lukeš a japonský velvyslanec v ČR Hideo Suzuki.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Perly moderní architektury: Nejkrásnější stavby 21. století

    Před 14 dny
    Moderní budovy se nebojí vyčnívat: Nejen nezvyklým tvarem, připomínajícím například kostru dinosaura, ale ani zvolenými materiály, k nimž patří dřevo či bílý beton…
     Komentáře
  • Nespěchej

    Vědci se kají: Egyptská mumie z Varšavy nebyla těhotná! Co ale obsahuje její pánev?

    Před 15 dny
    Ne plod, ale několik balíčků je v pánvi mumie ženy představené v Národním muzeu ve Varšavě, tvrdí tým vědců. Jeden z balíčků pravděpodobně obsahoval mumifikovaný orgán. Údajné těhotenství je výsledkem počítačových iluzí a chybné interpretace, domnívají se vědci.
     Komentáře
  • Novinky

    Ulrika. Sloupek Štefana Švece

    Před 15 dny
    Goetha poprvé potkala, když jí byly dva. To ho ještě, na rozdíl od své tehdy sedmnáctileté matky, moc nezaujala. Když pak dorostla do sedmnácti ona, všechno bylo jinak. Před dvě stě lety – mezi roky 1821 a 1823 – dvaasedmdesátiletý kníže básníků zamilovaně tokal před mladičkou Ulrikou von Levetzow v Mariánských Lázních, vodil ji po kopcích, vyprávěl obsahy svých knih, nosil květiny a sbíral s ní kameny, které dodnes mají v klášteře Teplá.
     Komentáře
  • Magazín

    Brutalismus, krása betonové obludy, má i v dnešní době své sklaní příznivce

    Před 15 dny
    Většině lidí se spolu s brutalismem vybaví rok 1968 a ohromná betonová monstra. Tento architektonický skvost ovšem skrývá mnohem více a je neprávem spojován s nepříjemnými událostmi české historie. Pojďme se podívat proč.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Indiana Jones by byl zklamán: Děsivé křišťálové lebky nevytvořila bájná civilizace ani mimozemšťané

    Před 18 dny
    Křišťálové lebky jsou jedním z nejcennějších sběratelských artefaktů, ostatně za jednou z nich se vydal i slavný filmový archeolog Indiana Jones. Lidé dlouho věřili, že jde o výtvory dávných středoamerických civilizací. Dokonale precizní lebky z křišťálu měly dokazovat mimořádné technické znalosti tehdejších lidí. Vše je ale, bohužel, trochu jinak.
     Komentáře
  • Novinky

    Vychází nový Salon: Byla, nebo nebyla „Velká Morava“?

    Před 20 dny
    Co všechno najdete ve čtvrteční příloze deníku Právo Salon?
     Komentáře
  • Deník N

    Kam nechtěl Masaryk, ale komunisté tam vystavovali masového vraha. Pohnutá historie Národního památníku na Vítkově

    Před 20 dny
    Seriál Přepište dějiny: Červencové díly podcastu Přepište dějiny po dvou procházkách novou historickou expozicí Národního muzea zamířily tento týden do Národního památníku na Vítkově. Tedy na místo, jehož význam se v minulosti hned několikrát přepisoval, až nakonec zůstal tak trochu stranou našeho dnešního vztahování se k tradicím státu a státnosti. Původní záměr zakladatelů Památníku se za desítky let vlastně rozplynul.
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    Soukromý dopis pro Churchilla odhaluje detaily atentátu na Heydricha. K nahlédnutí je v Národním muzeu

    Před 24 dny
    V Národním muzeu ve výstavě Nikdy se nevzdáme! tento týden přibyly dva unikátní dokumenty související s atentátem na Reinharda Heydricha. Jde o písemné informace určené pro Winstona Churchilla týkající se atentátu i jeho dopadů a dále o korespondenci mezi zástupcem šéfa britské tajné služby generálem Colinem Gubbinsem a plukovníkem Františkem Moravcem z 30. května 1942. ČTK o tom za Národní muzeum informovala Šárka Bukvajová.
     Komentáře
  • Deník

    Těhotnou mumii pohřbili do špatného sarkofágu. Vědci nyní zjistili, co ji zabilo

    Před 25 dny
    Záhadná mumie starověké egyptské ženy, která se nachází ve varšavském Národním muzeu, odhalila další tajemství. V loňském roce polští vědci díky skenování dva tisíce let starých ostatků zjistili, že žena byla přibližně v 28. týdnu těhotenství. Uvnitř mumie našli takřka dokonale zachovalý plod. Nyní odborníci přišli s dalším přelomovým zjištěním - podle nejnovějšího výzkumu žena před smrtí trpěla rakovinou.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Národní muzeum poprvé na tři měsíce vystaví britské dokumenty o likvidaci Reinharda Heydricha

    Před 25 dny
    Britové vůbec poprvé do Česka půjčili dva unikátní dokumenty ze svých archivů o událostech kolem likvidace říšského protektora Reinharda Heydricha. Od čtvrtka jsou vystavené v historické budově Národního muzea v Praze jako součást expozice Nikdy se nevzdáme! a potvrzují, jak důležitý čin to byl tehdy 27. května před osmdesáti lety.
     Komentáře
  • Dotyk

    V malé soše Buddhy je napěchován obrovský poklad. Sken odhalil 180 předmětů

    Před 25 dny
    Tým odborníků z Národní univerzity v Naře objevil v několik století staré soše bódhisattvy Mandžušrího, v Japonsku známé jako Monju Bosatsu, asi 180 artefaktů. V malé sošce byl napěchován doslova obrovský poklad.
     Komentáře
  • Zdopravy

    Podobu hlavního nádraží a Sherwoodu s tramvajovou tratí chce navrhnout 26 týmů

    Před 26 dny
    Týmy architektů, urbanistů a krajinářů mají za úkol navrhnout rekonstrukci nové odbavovací haly nádraží, urbanistické řešení parku a podobu tramvajové tratě od Národního muzea do Bolzanovy ulice.
     Komentáře
  • AutoŽivě

    Generální ředitel Fiatu odhalil důležité plány a budoucnost automobilky. Chce spasit svět a elektrifikovat Evropu

    Před 27 dny
    Generální ředitel Fiatu Olivier Francois načrtnul plány elektrifikované Evropy, pochopitelně s Fiatem 500. Nemyslíme si, že je to reálné, a vysvětlujeme proč. Čtěte dále.
     Komentáře
  • Ekolist

    Síkela: Postup EU v případě nedostatku ruského plynu nemusí být jen doporučením

    Před 27 dny
    Společný postup unijních států v případě nedostatku ruského plynu, který má dnes představit Evropská komise (EK), by podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) nemusel být jen doporučením. Věří tomu, že se podaří najít shodu na řešení, které bude pro všechny unijní země dosažitelné. Síkela to dnes řekl před zahájením pražského neformálního setkání evropských ministrů hospodářství zemí v rámci českého předsednictví v Radě Evropské unie.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Snižte si od srpna spotřebu o 15 procent. Bude to prosba, nebo pokyn EU?

    Před 27 dny
    Společný postup unijních států v případě nedostatku ruského plynu, který má dnes představit Evropská komise (EK), by podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) nemusel být jen doporučením.
     Komentáře
  • Travelnews24

    Národní muzeum pro atomové testování v Las Vegas

    Před 28 dny
    Zapomeňte na mafiány a vzdalte se od lesku kasin, abyste se dozvěděli o trochu jiné a méně známé historii Las Vegas, slavného „Města hříchu“.
     Komentáře
  • České noviny

    Síkela: Postup EU v případě nedostatku ruského plynu nemusí být jen doporučením

    Před 28 dny
    Společný postup unijních států v případě nedostatku ruského plynu, který má dnes představit Evropská komise (EK), by podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) nemusel být jen doporučením. Věří tomu, že se podaří najít shodu na řešení, které bude pro všechny unijní země dosažitelné. Síkela to dnes řekl před zahájením pražského neformálního setkání evropských ministrů hospodářství zemí v rámci českého předsednictví v Radě Evropské unie.
     Komentáře
  • Náš region

    Žena v Národním muzeu bezdůvodně spustila alarm

    Před 29 dny
    Policisté navrhli obžalovat ženu, která koncem března bezdůvodně spustila hasicí systém v Národním muzeu. Žena čelí obvinění z trestného činu poškození a ohrožení provozu…
     Komentáře
  • Novinky

    Policisté navrhli obžalovat ženu za spuštění hasicího zařízení v Národním muzeu

    Před 29 dny
    Policisté navrhli obžalovat ženu, která koncem března bezdůvodně spustila hasicí systém v Národním muzeu. V pondělí to uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Žena čelí obvinění z trestného činu poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Za ten hrozí při způsobení značné škody až šestileté vězení.
     Komentáře
  • Hospodářské noviny

    Podzimní volby by opět mohly připomenout, že dálnice v centru Prahy je luxus

    Před 30 dny
    Možná nejpůsobivější fotografií Prahy ze sedmdesátých let minulého století je jedna černobílá, která neukazuje Hradčany, Vltavu ani orloj. Je na ní při pohledu z výšky zachyceno centrum města, přes které se v úrovni druhých pater okolních domů táhne obludná dlouhá betonová rampa.
     Komentáře
  • Aktuálně

    TV Architect: Bývalá jatka v Ostravě se přeměnila na městskou galerii

    Před 30 dny
    Ostrava je slavná díky své industriální architektuře.
     Komentáře
  • Dotyk

    Vědci našli 6 obřích kamenných koulí. Zanechala je zmizelá supervyspělá kultura

    Před 1 měsícem
    Archeologové z Kostarického Instituto Nacional de Antropología e Historia se rozhodli prozkoumat a zrekonstruovat šest kamenných koulí z ostrova Isla del Caño a delty Diquís. Konečně tak odhalili, jak a kdo záhadné artefakty vyrobil.
     Komentáře
  • Extra

    Po stopách Chalupářů: Takhle vypadají filmová místa v Praze téměř po 50 letech

    Před 1 měsícem
    Když máš v chalupě orchestrion… seriál Chalupáři (1975) zná asi každý. Komediální série Františka Filipa s Jiřím Sovákem a Josefem Kemrem v hlavních rolích se natáčela převážně v obci Višňová. Víte ale, že natáčecí štáb dorazil i k nám do Prahy? Redakce eXtra.cz pro vás nafotila místa v Praze, kde se tento proslulý seriál natáčel. Rozdíl je 47 let.
     Komentáře
  • iRozhlas

    V noci na obloze zářil superúplněk. Podívejte se, jak vypadal v různých částech světa

    Před 1 měsícem
    Oblohu v noci ze středy na čtvrtek rozzářil Měsíc v úplňku víc než obvykle. Byl totiž takzvaný superúplněk. Při tomto jevu je Měsíc na své dráze nejblíž k povrchu Země. Oproti ostatním úplňkům se tak na pohled zdá asi o 15 procent větší a asi o třetinu zářivější.
     Komentáře
  • Dotyk

    Vědci v Británii nacházejí zvláštní koule z doby kamenné. Netuší, k čemu slouží

    Před 1 měsícem
    V Tresness ve Skotsku byl nalezen osamělý neolitický hrob. Když zde archeologové zahájili výzkum, k jejich překvapení zde nebyly nalezeny žádné kosterní pozůstatky. Ale bylo zde nalezeno něco daleko překvapivějšího - dvě leštěné kamenné koule, každá o velikosti tenisového míčku. Proč byly tyto záhadné kamenné koule uloženy po celé neolitické Británii? A k čemu sloužily?
     Komentáře
  • Čtidoma

    Kam s dětmi na výlet, když prší? Tady se rozhodně nudit nebudete

    Před 1 měsícem
    Ačkoliv pro dospělé jsou upršené dny většinou důvodem k zachumlání se do teplé deky, děti jsou akční za každého počasí. A tak budete možná přemýšlet, kam je vzít, aby se na chvíli zabavily, unavily a doma neunudily. Tyhle tipy vám zachrání rodinnou náladu!
     Komentáře
  • Novinky

    Tálibán vykopal toyotu svého prvního vůdce. Ujel s ní před Američany, nyní vůz míří do muzea

    Před 1 měsícem
    V jižním Afghánistánu byla vykopána bílá Toyota Corolla, se kterou v roce 2001 tehdejší vůdce Tálibánu Muhammad Umar ujížděl při vpádu Američanů do země.
     Komentáře
  • Super

    Navrhla si vlastní šaty, ale tři roky jí visely ve skříni: Takhle to v nich hvězdě pořadu Soudkyně Barbara sluší

    Před 1 měsícem
    Pamatujete si ji z pořadu Soudkyně Barbara. Lenka Poláčková (32) , známá pod svým dívčím příjmením Vacvalová, se neprojevuje pouze jako herečka, ale kromě toho se realizuje i jako návrhářka. Na galavečer Nadačního fondu Be Charity proto oblékla vlastní model. „Tyto šaty jsem začala navrhovat ještě před pandemií. Celou dobu nebyla příležitost, kam je vynést. Asi tři roky visely ve skříni,“ usmívala se Poláčková na opulentní akci v Národním muzeu.
     Komentáře
  • ČT24

    První značkové zboží zřejmě byly meče. Čeští vědci popsali jejich vývoj u nás

    Před 1 měsícem
    Archeologové sestavili rozsáhlý soubor středověkých mečů nalezených na území dnešního Česka. Popsali například významné změny v technice výroby, které nastaly ve druhé polovině osmého a v devátém století a později v jedenáctém století. A objevili i zvláštnosti mečů z území Moravy. Podle expertů se o vývoji středověkých mečů dosud mnoho neví. Na projektu spolupracují Archeologické ústavy Akademie věd v Praze a v Brně a Národní muzeum.
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Jan Urban: Mečiar, Klaus a Zeman. I po třiceti letech směšní, zlomyslní a plní lží

    Před 1 měsícem
    KOMENTÁŘ. Polozapomenutí a stále směšnější zloději archívů a plnicích per Vladimír Mečiar a Václav Klaus zavzpomínali s třicetiletým odstupem v brněnské vile Tugendhat na rozdělení Československa. Vždy připraveni lhát o svojí neomylnosti přišli tentokrát dokonce s tvrzením, že kdyby Češi a Slováci už tehdy byli v Evropské unii, začali by po sobě střílet. Znal jsem oba pány osobně. Vždy
     Komentáře
  • TechFocus

    Vědci objevují, jak probíhala historie Evropy, díky českým středověkým mečům

    Před 1 měsícem
    Meče se ve středověku využívaly nejen k praktickým účelům, ale vyjadřovaly i důležitou symboliku. Přesto se toho o nich ví poměrně málo na to, jak velký informační potenciál skrývají.
     Komentáře
  • Novinky

    Čeští archeologové popsali proměny výroby středověkých mečů. Pomáhá to chápat dějiny

    Před 1 měsícem
    Meče se ve středověku využívaly k praktickým účelům, vyjadřovaly i důležitou symboliku. Přesto se toho o nich moc neví. Archeologové proto sestavili rozsáhlý soubor středověkých mečů nalezených na území dnešního Česka. Popsali významné změny v technice výroby, které nastaly ve 2. polovině 8. a v 9. století a později v 11. století, objevili i zvláštnosti mečů z území Moravy.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Archeologové z Česka popsali důležité proměny ve výrobě středověkých mečů

    Před 1 měsícem
    Archeologové sestavili rozsáhlý soubor středověkých mečů nalezených na území dnešního Česka. Popsali například významné změny v technice výroby, které nastaly ve druhé polovině osmého a v devátém století a později v 11. století.
     Komentáře
  • České noviny

    Archeologové z Česka popsali důležité proměny ve výrobě středověkých mečů

    Před 1 měsícem
    Archeologové sestavili rozsáhlý soubor středověkých mečů nalezených na území dnešního Česka. Popsali například významné změny v technice výroby, které nastaly ve druhé polovině osmého a v devátém století a později v 11. století. Objevili i zvláštnosti mečů z území Moravy. Akademie věd ČR (AV) to dnes uvedla v tiskové zprávě. Podle expertů se o vývoji středověkých mečů dosud mnoho neví. Na projektu spolupracují Archeologické ústavy AV v Praze a v Brně a Národní muzeum.
     Komentáře
  • Dotyk

    Vědci zrekonstruovali tvář pravěké zeny. Má zvláštní rysy, ale krásná je i dnes

    Před 1 měsícem
    Seznamte se s Calpeiou, gibraltarskou ženou, která žila v době asi 5400 let př. n. l., aby její tvář znovu ožila v naší moderní době. Proč? Rekonstrukce tváře této krásky byla jednou ze součástí projektu Gibraltarského národního muzea. Podívejte se, jaké ženy jste mohli potkávat před více než sedmi tisíci lety!
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Syn někdejšího diktátora Marcos se na Filipínách ujal prezidentského úřadu

    Před 1 měsícem
    Na Filipínách byl dnes uveden do prezidentského úřadu Ferdinand Marcos mladší, známý pod přezdívkou Bongbong, který je také synem někdejšího diktátora Ferdinanda Marcose.
     Komentáře
  • Dotyk

    Vědci našli 6 obřích kamenných koulí. Zanechala je zmizelá supervyspělá kultura

    Před 1 měsícem
    Pozoruhodné kamenné koule Diquís jsou svědectvím o dovednostech pokročilé předhispánské civilizace, která je vytvořila. Pravděpodobně sloužily k důležitému, i když pro vědce stále neznámému, účelu. Patří tak mezi nejtajemnější útvary vyrobené člověkem.
     Komentáře
  • Dotyk

    Křišťálové čočky z Vizby: Tento zázrak stvořili Vikingové. K čemu, nikdo neví

    Před 1 měsícem
    Visbské čočky jsou souborem čočkovitých předmětů vyrobených z horského křišťálu, jednoho z druhů křemene. Nalezeny byly v několika vikinských hrobech na ostrově Gotland ve Švédsku a jejich vznik sahá do 11. nebo 12. století.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Neuvěřitelné kočky. S cestovatelem Vojtěchem Alberto Slámou poprvé křížem krážem za zvířátky

    Před 1 měsícem
    Dvě fotografie koček v prvním dílu putování po stopách zajímavých tvorů, kteří s námi sdílejí naši planetu, dělí stovky let v čase, a navíc i tisíce kilometrů. Ta první micka je sice mumifikovaná, ale zato pochází ze světoznámých egyptologických sbírek Národního muzea v brazilském Rio de Janeiru. (Dnes už ji však neuvidíte, protože společně s jinými poklady vědění vzala za své při obrovském požáru.) Druhá, a hlavně živá kočka si zase hoví na sluníčku ve vietnamské metropoli Hanoji, na zápraží nefritové pagody Ngoc Son.
     Komentáře
  • Earch

    Luxusní vila s odvážnou konstrukcí levituje nad strmým svahem

    Před 1 měsícem
    Prostorný a luxusní dům díky odvážné konstrukci doslova levituje nad strmým pozemkem a nabízí svým majitelům výjimečné bydlení s výhledy na východní pobřeží Španělska.
     Komentáře
  • Lifee

    Pranostiky na svatého Jana: Pokud zaprší, potrvá to tři dny. Kukačka zase věští neštěstí

    Před 1 měsícem
    Svátek svatého Jana Křtitele se nepojí jen s mnoha pranostikami. V této době je také vhodné sbírat určité druhy bylinek, které by měly pomáhat s trávením, depresemi nebo záněty. A nesmíme zapomenout ani na tradice a zvyky, kterých je také dost.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Jako magnet na muže a skandály ovládla nejen celou Prahu. Na její premiéru přijel dokonce i Franz Lehár. Tajnosti slavných

    Před 1 měsícem
    Na pražskou hvězdu neměl ani Hollywood. Krásná, suverénní a paličatá královna skandálů okouzlila i Spojené státy a kariéru ukončila osmi vyprodanými koncerty v Lucerně. Tenhle rekord neměl nikdo šanci překonat.
     Komentáře
  • Dotyk

    V Bagdádu našli hliněnou nádobu velikosti pěsti. Možná zcela přepíše učebnice

    Před 1 měsícem
    Na první pohled vypadá hliněná nádoba pocházející z 2. nebo 3. století zcela nezajímavě. Patří ale mezi jeden z nejzáhadnějších artefaktů, jaké se zatím podařilo najít. Připomíná totiž nám dobře známou zinkouhlíkovou baterii.
     Komentáře
  • Novinky

    Český lovec krokodýlů: Musíte na něj skočit a zalehnout ho

    Před 1 měsícem
    Někteří kolegové mu říkají „Krokodýl Dundee“. Několikrát do roka totiž sbalí batoh a vyrazí do pralesů střední Afriky, aby tam holýma rukama lovil krokodýly. Ty pak zkoumá. Učebnice zoologie se díky herpetologovi Václavu Gvoždíkovi (43) rozšířily o nový druh - krokodýla konžského.
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Sedlák mluvil s parašutistou Kubišem dva dny před jeho hrdinskou smrtí. Řekli si jedinou větu

    Před 1 měsícem
    Dne 16. června 1942 se konalo v parku Národního muzea setkání tří statečných odbojářů z Vysočiny z Dolních Vilémovic: 25letého Aloise Denemarka, Jaroslava Kubiše a jeho bratra Jana Kubiše, parašutisty z Anglie v té době už ukrývajícího se v kostele sv. Cyrila a Metoděje. Z trojice odbojářů se dožil konce války jen Alois. O čem s Kubišem dva dny před jeho hrdinskou smrtí v bitvě
     Komentáře
  • Classic Praha

    Skladatel v zajetí světových válek a držitel pamětní medaile UNESCO: České muzeum hudby připomíná dvě velké osobnosti

    Před 1 měsícem
    České muzeum hudby připomíná dvě velké hudební osobnosti
     Komentáře
  • České noviny

    Prezident Zeman v dopisu starostovi brazilské obce Lidice poděkoval za podporu

    Před 1 měsícem
    Prezident Miloš Zeman v dopisu starostovi brazilské obce Lidice poděkoval za podporu, kterou prostřednictvím svého pojmenování věnuje České republice a památce událostí druhé světové války. Hrad o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Nedělní piety, při které si přeživší a jejich potomci připomínali 80. výročí zničení obce nacisty, se Zeman neúčastnil.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    V Polné jsou vystavené renesanční šperky nalezené kdysi v kryptě kostela

    Před 2 měsíci
    V Polné na Jihlavsku jsou ode dneška vystavené renesanční šperky, které byly vyzvednuté počátkem minulého století z hrobky v tamním děkanském kostele. Původně zdobily oděvy šlechticů.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Mluvil s Kubišem. Pak se staral o parašutistu, když naproti u Kubišů už zatýkali

    Před 2 měsíci
    Dne 16. června 1942 se mělo konat v parku Národního muzea setkání tří odbojářů z Vysočiny z Dolních Vilémovic: pětadvacetiletého Aloise Denemarka, Jaroslava Kubiše a jeho bratra Jana Kubiše…
     Komentáře
  • Indian

    Microsoft Flight Simulator se vrací do USA

    Před 2 měsíci
    Microsoft Flight Simulator vylepšil v pořadí desátý World Update, zaměřil se na Spojené státy americké. Rozsáhlé území studio Asobo vylepšovalo už na konci roku 2020. Teď se vrátilo.
     Komentáře
Národní muzeum je nejvýznamnější česká muzejní instituce, která sídlí v historické hlavní budově v horní části Václavského náměstí v Praze, ale své sbírky spravuje a vystavuje v řadě budov po celém Česku. Zaměřuje se jak na přírodovědné, tak historické i umělecké obory.
Národní muzeum je nejvýznamnější česká muzejní instituce, která sídlí v historické hlavní budově v horní části Václavského náměstí v Praze, ale své sbírky spravuje a vystavuje v řadě budov po celém Česku. Zaměřuje se jak na přírodovědné, tak historické i umělecké obory.
Reklama