Zavřít
Národní památkový ústav

Národní památkový ústav

Nejnovější články na Seznamu na téma Národní památkový ústav
  • Novinky

    Hrádek u Nechanic vstupuje do nové návštěvnické sezony ve znamení rodu Harrachů

    Před 2 hodinami
    Prvního dubna začíná návštěvnická sezona na většině památek - některé měly otevřeno celoročně, řada i mimořádně. Objekty spravované Národním památkovým ústavem, který letos slaví 20. výročí, jdou do nové sezony s pokračováním projektu Po stopách šlechtických rodů. Jako třináctý se představují Harrachové.
     Komentáře
  • Liberecká Drbna

    Čokoládu přivezli do českých zemí Harrachové. I to se dočtete v nové knize

    Před 23 hodinami
    U příležitosti projektu Národního památkového ústavu, Po stopách šlechtických rodů, který se už po třináct let věnuje šlechtickým rodům spjatým s naší zemí, vyšla nové kniha nazvaná „Harrachové. Vznešenost zavazuje“. Vydána byla k příležitosti letošního ročníku projektu, který je věnován právě Harrachům.
     Komentáře
  • Novinky

    Kladrubský klášter ukáže vůbec poprvé mnišské cely i zahradu

    Před 2 dny
    Návštěvníky benediktinského kláštera v Kladrubech na Tachovsku čeká nevšední premiéra. Vůbec poprvé se podívají do obnovených mnišských cel, společné jídelny, kaple i do interiérů věnovaných rodu Windischgrätzů. Skončila totiž největší rekonstrukce v novodobé historii této památky, jež vyšla na téměř 165 milionů korun.
     Komentáře
  • TN

    Úřady musí šetřit. Rozmanitými způsoby omezují spotřebu elektřiny

    Před 2 dny
    Energie zdražily a šetřit tak musí kromě domácností i města, státní organizace a instituce. A to mnohdy i velmi unikátními způsoby. Snižují teplotu v budovách, pořizují méně nákladné vybavení nebo nejrozmanitějšími způsoby omezují spotřebu elektřiny.
     Komentáře
  • Hradecká Drbna

    Sezona na státních památkách v hradeckém kraji bude i ve znamení Harrachů

    Před 3 dny
    Pět památek ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) v Královéhradeckém kraji zahájí návštěvnickou sezonu 1. dubna. Bude ve znamení 20. výročí existence NPÚ a 13. ročníku projektu Po stopách šlechtických rodů, který je zaměřen na rod Harrachů. V běžném rozsahu otevře také zámek Opočno. Prohlídkové okruhy se tam zatím nebudou měnit ani v návaznosti na rozhodnutí soudu o navrácení části mobiliáře rodině Colloredo-Mansfeldů. Novinářům to dnes řekli zástupci NPÚ.
     Komentáře
  • Liberecká Drbna

    Lemberk zahajuje sezonu pod lešením, i tak se na zámek vrátí letos filmaři

    Před 3 dny
    Druhým rokem bude letos pokračovat rekonstrukce u vstupní části zámku Lemberk u Jablonného v Podještědí. Návštěvníci by tam měli počítat se zhoršenou možností pohybu, nicméně památka bude fungovat bez omezení. Těšit se na svátečně vyzdobené interiéry mohou lidé už o Velikonocích.
     Komentáře
  • Budějcká Drbna

    O dřívější zahájení sezony zámku Jindřichův Hradec měli lidé velký zájem. Prohlídky byly vyprodané

    Před 3 dny
    Státní zámek v Jindřichově Hradci včera zahájil novou turistickou sezonu. Otevřel se o dva týdny dřív než jiné památky se zimní přestávkou. Podle kastelána státního zámku Jana Mikeše tím jen zareagoval na poptávku turistů. Poptávka se podle pracovníka zámku Tomáše Krajníka dnes potvrdila vysokým zájmem lidí, prohlídky byly vyprodané. Místo tří se nakonec konaly čtyři.
     Komentáře
  • Náš region

    O dřívější zahájení sezony zámku Jindřichův Hradec měli lidé velký zájem

    Před 3 dny
    Státní zámek v Jindřichově Hradci v sobotu zahájil novou turistickou sezonu. Otevřel se o dva týdny dřív než jiné památky se zimní přestávkou. P
     Komentáře
  • Hradecká Drbna

    Prohlídkové okruhy na státním zámku Opočno se zatím měnit nebudou

    Před 4 dny
    Národní památkový ústav (NPÚ) v restituční kauze týkající se části mobiliáře státního zámku Opočno na Rychnovsku podá dovolání k Nejvyššímu soudu. Zámek Opočno plánuje 1. dubna zahájit návštěvnickou sezonu v běžném rozsahu. Prohlídkové okruhy v zámku se v návaznosti na rozhodnutí soudu o navrácení části majetku rodině Colloredo-Mannsfeldů prozatím měnit nebudou. V opočenském zámku budou přístupná obě zámecká patra.
     Komentáře
  • Novinky

    Kastelán navrátil Zámku Kunín jeho původní poklady

    Před 5 dny
    Už jako dítě chtěl být Jaroslav Zezulčík kastelánem na hradě nebo zámku. Že se mu to nakonec splnilo, není náhoda, ale výsledek jeho celoživotního zájmu o studium historie.
     Komentáře
  • Českobudějovický deník

    Jihočeské památky: V Krumlově obléknou kočár, v Hradci zas rozdají sladkou kaši

    Před 5 dny
    Většinou tradičního 1. dubna začne na jihočeských památkách návštěvnická sezona. Zdražovat vstupné se letos nebude, pro děti zlevní. Na některých objektech začnou s předstihem. Například v Jindřichově Hradci budou podle starého obyčeje z dob Rožmberků vařit pro veřejnost sladkou kaši. V Krumlově se letos dostane do akce zlatý kočár.
     Komentáře
  • Náš region

    Klášter Kladruby zve do dosud nepřístupných částí

    Před 5 dny
    Do dosud nepřístupných prostor starého a nového konventu se od 1. dubna poprvé podívají návštěvníci benediktýnského kláštera Kladruby na Tachovsku.
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Návštěvníkům kláštera Kladruby se otevřou dosud nepřístupné části, uvidí také unikátní archeologické nálezy

    Před 5 dny
    Největší rekonstrukce v novodobé historii kláštera Kladruby na Tachovsku je u konce. Návštěvníci se od dubna mohou těšit na nové prohlídkové okruhy, které je zavedou do dosud nepřístupných částí. Seznámit se budou moci se životem mnichů i s rodem Windischgrätzů, který areál zrušeného kláštera koupil v 19. století. Archeologové během stavebních prací narazili na řadu zajímavých objevů jako byl například nález ostatků mnicha nebo pozůstatky pivovaru a sladovny.
     Komentáře
  • Tachovský deník

    Obnova další části benediktinského kláštera v Kladrubech je u konce

    Před 6 dny
    Dvě nové trasy čekají na návštěvníky benediktinského kláštera v Kladrubech od 1. dubna letošního roku. Obnova areálu a úprava expozic jsou u konce. Výsledkem projektu nazvaného Život v řádu, který stál 165 milionů korun a podpořil ho evropský program IROP (Integrovaný regionální operační program), je opravený starý konvent, první a druhé nadzemní podlaží nového konventu a rajský dvůr. První nová prohlídková trasa, Klášter, seznámí návštěvníky s každodenním životem mnichů. Druhá - Zámek pak přiblíží osud kláštera v 19. a 20. století a životy rodu Windischgrätzů, který byl v tu dobu novým majitelem objektu.
     Komentáře
  • České noviny

    V klášteře Kladruby skončila rekonstrukce, lidé uvidí dosud nepřístupné části

    Před 6 dny
    Do dosud nepřístupných prostor starého a nového konventu se od 1. dubna poprvé podívají návštěvníci benediktýnského kláštera Kladruby na Tachovsku. V národní kulturní památce skončila po dvou a půl letech největší rekonstrukce v novodobé historii kláštera. Přišla na 165 milionů korun, z toho přes 100 milionů byla dotace z EU. Ve dvou okruzích se lidé budou moci seznámit se životem mnichů a s rodem Windischgrätzů, který areál zrušeného kláštera koupil v 19. století. ČTK to řekl při slavnostním ukončení rekonstrukce ředitel českobudějovické pobočky Národního památkového ústavu (NPÚ) Petr Pavelec.
     Komentáře
  • Liberecká Drbna

    Děti budou mít letos levnější vstupné na hrady a zámky. Na Trosky a Bezděz můžete vyrazit i se psy

    Před 7 dny
    Hrady a zámky v Libereckém kraji otevřou své brány veřejnosti už 1. dubna. Nalákat chtějí letos do svých prostor zejména děti a mládež, a proto pro ně budou všude levnější vstupenky. Ve vybrané dny budou mít dokonce děti vstup zdarma.
     Komentáře
  • Karlovarská Drbna

    Památky v Karlovarském kraji letos nezdraží, čekají je významné investice

    Před 7 dny
    Památky v Karlovarském kraji zahájí letošní turistickou sezonu většinou od 1. dubna. Některé jsou ale aspoň zčásti otevřené celoročně. Většina památek letos zdražovat nebude. Týká se to třeba zámku Kynžvart, Valeč nebo chebského hradu. V tomto roce je čekají významné investice, některé i v řádech desítek milionů korun.
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Tahákem letošní sezony památek budou v Plzeňském kraji kláštery Kladruby a Plasy

    Před 8 dny
    Dokončené rekonstrukce, nové expozice, zpřístupnění nových prostor a nové prohlídkové okruhy v klášterech Kladruby na Tachovsku a Plasy na severním Plzeňsku budou největšími novinkami a lákadly nadcházející návštěvnické sezony na státních památkách v Plzeňském kraji. Díky dotaci EU prošly oba klášterní areály rozsáhlými rekonstrukcemi, každý zhruba za sto milionů korun. Kladruby se v nové podobě otevřou hned na začátku sezony 1. dubna, v Plasích rekonstrukce skončí na konci července.
     Komentáře
  • Náš region

    Textil, sklo, železnice i lyže. Za svůj rozkvět vděčí Krkonoše Harrachům

    Před 8 dny
    Jeden z nejvýznamnějších šlechtických rodů v české historii. To jsou Harrachové – rakouský šlechtický rod českého původu.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Středočeské památky letos nabídnou kulturní akce i speciální prohlídky

    Před 8 dny
    Středočeské památky nabídnou v letošní hlavní sezoně divadelní představení, pohádky či koncerty. Bohatý kulturní program slibují mimo jiné na Velikonoce.
     Komentáře
  • Novinky

    Národní památkový ústav nebude se začátkem hlavní sezony zdražovat vstupné

    Před 8 dny
    Národní památkový ústav (NPÚ) nebude s přicházející hlavní turistickou sezonou zdražovat vstupné, sníží naopak cenu vstupenek pro děti od šesti do 17 let. Uvedla to ředitelka NPÚ Naďa Goryczková. NPÚ zdražoval vstupné na památky ve své správě naposledy loni se začátkem sezony, šlo o nárůst v rozmezí od deseti do 30 korun. Hlavní turistická sezona začne na památkách 1. dubna.
     Komentáře
  • České noviny

    NPÚ nebude se začátkem hlavní sezony zdražovat vstupné

    Před 8 dny
    Národní památkový ústav (NPÚ) nebude s přicházející hlavní turistickou sezonou zdražovat vstupné, sníží naopak cenu vstupenek pro děti od šesti do 17 let. Nově bude činit 30 procent ze základního vstupného. Děti do šesti let mají nadále vstup zdarma. Novinářům to dnes řekla ředitelka NPÚ Naďa Goryczková. NPÚ zdražovalo vstupné na památky ve své správě naposledy loni se začátkem sezony, šlo o nárůst v rozmezí deset až 30 korun. Hlavní turistická sezona začne na památkách 1. dubna.
     Komentáře
  • Newstream

    Čekání a zase čekání. Proč se rekonstrukce Domu Radost protahuje

    Před 9 dny
    První pražský mrakodrap je stále v očekávání. Bývalý Dům odborových svazů na pražském Žižkově, dnes nazývaný Dům Radost, v tuto chvíli stále čeká na územní rozhodnutí. Už čtrnáct měsíců. Ještě se bude následně čekat na stavební povolení a pak se zase bude čekat až proběhne celá rekonstrukce. Teprve poté, se budou moci do 600 zrekonstruovaných bytů stěhovat noví nájemníci a uživatelé dalších kulturních a sportovních prostor. Podle odhadu leadera projektu Tomáše Kašpara se to vše protáhne až ke konci tohoto desetiletí. Uvedl v rozhovoru pro Newstream.cz.
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Rekonstrukce a úprava expozic za 165 milionů v kladrubském klášteře je u konce, přibyly i dvě trasy

    Před 14 dny
    V klášteře Kladruby skončila obnova areálu a úprava expozic. Projekt nazvaný Život v řádu trval 2,5 roku a přišel na 165 milionů korun, podpořil ho evropský program IROP. Zahrnuje celou budovu starého konventu, první a druhé nadzemní podlaží nového konventu a rajský dvůr. Od 1. dubna nabídne dvě nové prohlídkové trasy. "Klášterní" je zaměřená na každodenní život mnichů a "zámecká" sleduje osudy kláštera v 19. až 20. století i osudy nových majitelů, knížecího rodu Windischgrätzů. Slavností ukončení obnovy bude 16. března. .
     Komentáře
  • Hradecká Drbna

    V areálu zámku Opočno začala rekonstrukce letohrádku za více než 30 milionů

    Před 14 dny
    V areálu státního opočenského zámku koncem ledna začaly práce na rekonstrukci zámeckého letohrádku. Oprava střechy a půdních prostor vyjde na 31 milionů korun a práce by měly trvat 23 měsíců. Zámek, jehož součástí letohrádek je, je ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ). Oprava letohrádku se návštěvnického provozu přilehlého zámeckého parku a samotného zámku nedotkne.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Benešov chystá úpravy parkoviště u zámku Konopiště

    Před 15 dny
    Benešov chce upravit parkoviště u zámku Konopiště. Má být rozděleno do více sektorů a počítá se s výsadbou zeleně a využitím dešťové vody.
     Komentáře
  • České noviny

    V klášteře Kladruby skončila rekonstrukce a úprava expozic, přibyly i dvě trasy

    Před 15 dny
    V klášteře Kladruby skončila obnova areálu a úprava expozic. Projekt nazvaný Život v řádu trval 2,5 roku a přišel na 165 milionů Kč, podpořil ho evropský program IROP. Zahrnuje celou budovu starého konventu, první a druhé nadzemní podlaží nového konventu a rajský dvůr. Od 1. dubna nabídne dvě nové prohlídkové trasy. "Klášterní" je zaměřená na každodenní život mnichů a "zámecká" sleduje osudy kláštera v 19. až 20. století i osudy nových majitelů, knížecího rodu Windischgrätzů. ČTK to řekla Markéta Slabová, mluvčí regionálního pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ). Slavností ukončení obnovy bude 16. března.
     Komentáře
  • Plzeňský deník

    Tajemná místa nás vždycky něčím překvapí, říká plzeňský archeolog

    Před 20 dny
    /ROZHOVOR, VIDEO/ Záhadným archeologickým lokalitám se archeolog Filip Kasl spolu se svými spolupracovníky z Národního památkového ústavu v Plzni věnuje již několik let. Svými výzkumy se snaží prokázat u archeologických památek, u nichž není znám účel ani stáří, jak a kdy se tam žilo, pro co ve své době sloužily a kdy zanikly. Některé průzkumy z poslední doby přinesly nečekaná zjištění.
     Komentáře
  • Praha.center

    Pražské kino Atlas se znovu otvírá

    Před 21 dny
    V pražském kině Atlas, které loni na Vánoce zavřelo, se začne znovu promítat 21. března. Novými majiteli kino Atlas je několik filmařů, kteří chtějí klást důraz na umělecké a dokumentární programy.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Colloredo-Mansfeldové získají část mobiliáře zámku Opočno. Krajský soud potvrdil verdikt z roku 2006

    Před 23 dny
    Odvolací soud v Pardubicích rozhodl, že vydá část mobiliáře zámku Opočno rodu Colloredo-Mansfeldů. Potvrdil rozsudek okresního soudu z roku 2006. V souboru předmětů je cenný kočár, sbírka obrazů a několik tisíc dalších předmětů, například historické zbraně či nádobí. Hodnota je ve stovkách milionů korun.
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Pozůstatky kolem hradu Věžka jsou opředené řadou tajemství, odpovědět se na ně snaží krátký dokument

    Před 1 měsícem
    Archeologové z plzeňského pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) během nedávného výzkumu prozkoumávali pozůstatky v okolí hradu nacházejícího se nad řekou Berounkou severně od Plzně. Se svými výsledky chtějí seznámit i širokou veřejnost. K čemu sloužil záhadný kámen nalezený na dně řeky? A jaký původ mají spečené kameny z okolí hradu? Na všechny tyto otázky odpovídá krátký dokument.
     Komentáře
  • Náš region

    V Opavě archeologové prozkoumají část podzemí pod Horním náměstím

    Před 1 měsícem
    Archeologové na jaře prozkoumají část podzemí pod Horním náměstím v Opavě. Hledat budou například pozůstatky středověkých sklepů a štítových stěn.
     Komentáře
  • Hanácká Drbna

    Začala licitace o synagogu. Majitelé ji nabídli Prostějovu, cena je vysoká. Památka zatím dál chátrá

    Před 1 měsícem
    Začala licitace o bývalou synagogu v centru Prostějova, která je už delší dobu v havarijním stavu. Majitelé chátrající objekt nabídli městu, radní to však odmítli, protože cena 6,8 milionu korun je podle nich přemrštěná. Majitelé synagogy reagovali, že jsou ochotni o ceně jednat.
     Komentáře
  • Českobudějovický deník

    Žena nezvládla svého psa při venčení. Napadl seniora s menším psem

    Před 1 měsícem
    Českobudějovičtí kriminalisté ve čtvrtek předali usnesení o zahájení trestního stíhání pětadvacetileté ženě ze Strakonicka z přečinu těžké ublížení na zdraví z nedbalosti.
     Komentáře
  • Jindřichohradecký deník

    Kastelán třeboňského zámku Vít Pávek ve funkci skončil. Byl odvolaný

    Před 1 měsícem
    Zámek v Třeboni je bez kastelána. Vedení Národního památkového ústavu (NPÚ) totiž Víta Pávka, který byl ve funkci od roku 2017, odvolalo.
     Komentáře
  • Budějcká Drbna

    Třeboňský kastelán Vít Pávek skončil ve funkci. Vedení Národního památkového ústavu ho odvolalo

    Před 1 měsícem
    Vedení Národního památkového ústavu (NPÚ) odvolalo kastelána zámku Třeboň Víta Pávka. Důvody jsou interní podle ředitele jihočeských památkářů. Pávek byl kastelánem pět let. Někteří pořadatelé kulturních akcí v Třeboni si již dříve stěžovali na špatnou spolupráci.
     Komentáře
  • Hradecká Drbna

    Červený most v Babiččině údolí rozeberou a znovu postaví

    Před 1 měsícem
    Památkově chráněný Červený most přes řeku Úpu v Babiččině údolí u Ratibořic na Náchodsku je v havarijním stavu. Státní podnik Lesy České republiky (LČR), kterému dřevěný most patří, proto nechá konstrukci rozebrat a z nových trámů znovu postavit do původní podoby. Vše by mělo být hotové do konce letošního roku a přijít na 11 milionů korun.
     Komentáře
  • TV Polar

    Město opraví průchod na náměstí, brány Laudonova nádvoříčka se znovu otevřou

    Před 1 měsícem
    V těsném sousedství Masarykova náměstí se nachází poměrně nevzhledný prostor, který by měl letos konečně doznat zásadní změny. Radnice hodlá opravit a znovu zpřístupnit takzvané Laudonovo nádvoříčko.
     Komentáře
  • Earch

    Písek hledá využití pro opuštěné objekty. Město už dříve zrekonstruovalo bývalou sladovnu nebo základní školu

    Před 1 měsícem
    Město Písek od roku 2000 dokončilo rekonstrukce dvou velkých nevyužívaných objektů v jeho vlastnictví. Jedním je bývalá sladovna, která se proměnila v dětskou kulturní instituci, v nevyužité školní budově zase vznikla městská knihovna. Do budoucna by měla novou náplň dostat také stará vodárna u řeky, ze které bude volnočasový areál s kempem.
     Komentáře
  • Zdopravy

    České dráhy nejspíš nabídnou kruhovou výtopnu v Chocni k prodeji

    Před 1 měsícem
    Pokus o zápis výtopny na seznam chráněných památek nevyšel.
     Komentáře
  • Ekolist

    Červený most v Babiččině údolí Lesy ČR rozeberou a znovu postaví

    Před 1 měsícem
    Památkově chráněný Červený most přes řeku Úpu v Babiččině údolí u Ratibořic na Náchodsku je v havarijním stavu. Státní podnik Lesy České republiky (LČR), kterému dřevěný most patří, proto nechá konstrukci rozebrat a z nových trámů znovu postavit do původní podoby. Vše by mělo být hotové do konce letošního roku a přijít na 11 milionů korun, řekla mluvčí podniku Eva Jouklová.
     Komentáře
  • Deník

    Změna stoleté tradice. Místo Krakonoše má Jilemnice sněhovou sochu Harracha

    Před 1 měsícem
    /FOTO, VIDEO/ Po dvou letech se objevila na Masarykově náměstí v Jilemnici mohutná socha vyrobená ze sněhu. Není to podle více než stoleté tradice Krakonoš, jako bylo zvykem, ale hrabě Jan Nepomuk Harrach. Jilemnice tím chce poukázat na šlechtický rod, který se zásadním způsobem zapsal do dějin města a Krkonoš, a odstartovat tím Rok Harrachů vyhlášený Národním památkovým ústavem.
     Komentáře
  • TV Polar

    Opava chystá nařízení o reklamě. Její umístění v centru města bude mít svá pravidla

    Před 1 měsícem
    Opava chystá nařízení, které bude upravovat umístění reklamy na budovách v centru města. Jeho cílem je zbavit městskou památkovou zónu reklamního smogu. Nařízení by mělo vstoupit v platnost od příštího roku.
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Plzeňský kraj má šest nových památek. Mezi nimi je funkcionalistická vila, silniční most nebo kaple

    Před 1 měsícem
    Ministerstvo kultury prohlásilo na území Plzeňského kraje šest historických objektů kulturními památkami. Jde na příklad o kapli na Klatovsku, pomník odboje v Sušici nebo o vilu lékaře Jiřího Freunda v Plzni. Klášter v Pivoni na Domažlicku dokonce získal statut národní kulturní památky, přitom mu ještě před pár lety hrozilo zřícení.
     Komentáře
  • Jihlavská Drbna

    Za Vysočinu bude o titul Historické město roku 2022 bojovat Jemnice. Vítěze se dozvíme v dubnu

    Před 1 měsícem
    O titul Historické město roku 2022 bude za Vysočinu bojovat Jemnice na Třebíčsku, vyhrála krajské kolo, ve kterém porazila Jihlavu, Náměšť nad Oslavou, Třešť, Moravské Budějovice a Telč, která v krajském kole zvítězila loni. Celostátní vítěz bude vyhlášen v dubnu. V tiskové zprávě to sdělila mluvčí telčského pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) Ilona Ampapová.
     Komentáře
  • Hanácká Drbna

    Historickým městem roku 2022 v Olomouckém kraji je Šternberk. Dobře se stará o památky

    Před 1 měsícem
    Historickým městem Olomouckého kraje za rok 2022 se stal Šternberk na Olomoucku, který bude Olomoucký kraj reprezentovat v celostátním finále soutěže. V roce 2008 se patnáctitisícový Šternberk stal celostátním vítězem této soutěže, zatím jako jediné město z Olomouckého kraje.
     Komentáře
  • Deník

    V Krkonoších začal Rok Harrachů, slavný šlechtický rod připomene řada akcí

    Před 1 měsícem
    V harrachovské sklárně a minipivovaru Novosad & syn byl oficiálně zahájen letošní Rok Harrachů. Letošní část dlouholetého cyklu Po stopách šlechtických rodů Národního památkového ústavu je velmi úzce spojená i s historií Krkonoš a Podkrkonoší. Proto se i Krkonošská muzea, zejména to jilemnické, Správa KRNAP, Sklárna a minipivovar Novosad a syn, města Jilemnice a Harrachov, obec Horní Branná či Spolek železniční historie Martinice v Krkonoších chystají rok Harrachů celý rok připomínat spoustou akcí i na sociálních sítích. Město Harrachov společně s Jilemnicí zve žijící zástupce rodu Harrachů na návštěvu po bývalém panství.
     Komentáře
  • Náš region

    Historickým městem roku 2022 Libereckého kraje byl zvolen Jablonec nad Nisou

    Před 1 měsícem
    V letošním roce soupeřila pětice měst z Libereckého kraje o vstup do celostátního kola soutěže historických měst o Cenu za přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2022.
     Komentáře
  • České noviny

    NPÚ se pustí do nákladných oprav zámku v Litomyšli

    Před 1 měsícem
    Národní památkový ústav se rozhodl, že se pustí do oprav zámku v Litomyšli. Původně zrušil soutěž, nyní podepsal smlouvu s novým harmonogramem. Památkáři se obávali, že nestihnou včas vyčerpat evropskou dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), proto se práce placené z těchto peněz budou dělat přednostně a další opravy včetně Panského domu budou následovat, řekl ČTK ředitel územní správy NPÚ na Sychrově Miloš Kadlec.
     Komentáře
  • Liberecká Drbna

    O titul Historické město roku bude bojovat Jablonec nad Nisou, krajský vítěz

    Před 1 měsícem
    Vítězem krajského kola soutěže historického města roku se stal Jablonec nad Nisou. O Cenu za přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2022 soupeřil s dalšími čtyřmi konkurenty, městy Lomnice nad Popelkou, Turnovem, Nový Bor a Jilemnice.
     Komentáře
  • Liberecká Drbna

    Letošní rok patří Harrachům, vydejte se po jejich stopách napříč regionem

    Před 1 měsícem
    Významnou roli v našich dějinách hrál rod Harrachů, jeho členové přitom patřili k vysokým představitelům státu a církve, ale také patřili k pokrokovým správcům panství. Představit starobylý rod Harrachů a probudit zájem veřejnosti o něj je cílem 13. ročníku projektu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů s podtitulem Harrachové – vznešenost zavazuje.
     Komentáře
  • Mozaika

    5 min

    Podcast
    Život pod dozorem neomylného Bratra. Švandovo divadlo uvádí George Orwella

    Před 1 měsícem

    ·

    5 minut

    Autorita Velkého bratra je nezpochybnitelná, dohled Ideopolicie všudypřítomný. Co když ale někdo na Ministerstvu pravdy začne přemýšlet? Tvůrci nové inscenace Švandova divadla v Praze věří, že Orwellův dystopický román 1984 neztratil ani 75 let po sepsání nic ze své palčivé naléhavosti. A nemusí se týkat jen totalitních systémů…
     Komentáře
  • Mozaika

    6 min

    Podcast
    Staroměstské náměstí a Týnský dvůr v době středověku

    Před 1 měsícem

    ·

    6 minut

    Studny, odpadní jámy, kupecké krámy, pranýř i obecní strážnice. Tak vypadalo Staroměstské náměstí ve středověku. Můžeme si ho představit jako důležité obchodí centrum své doby. Na základě archeologických poznatků lze klást vznik tržiště v místech dnešního Staroměstského náměstí až na počátek 12. století. Co se dnes ukrývá pod jeho dlažbou odhalí ve čtvrtém díle seriálu Zmizelá Praha historik a archeolog Jaroslav Podliska z Národního památkového ústavu.
     Komentáře
  • Mozaika

    6 min

    Podcast
    Malostranské náměstí a rotunda sv. Václava

    Před 1 měsícem

    ·

    6 minut

    Historické centrum Prahy skrývá pod povrchem důkazy svého více než tisíc let starého vývoje. Důkazem je množství archeologických nálezů, díky nimž získáváme obraz již zaniklého života tohoto města. Některá zásadní místa s archeologickými nálezy odhalíme v novém seriálu Mozaiky, kterým provází historik a archeolog Jaroslav Podliska z Národního památkového ústavu. První díl je věnován Malostranskému náměstí a rotundě sv. Václava.
     Komentáře
  • Náš region

    Zlínský kraj zná své Historické město

    Před 1 měsícem
    Valašské Meziříčí na Vsetínsku vyhrálo krajské kolo soutěže o titul Historické město roku 2022 a postupuje do celostátního kola. Informovala o tom zástupkyně kroměřížského…
     Komentáře
  • IZdoprava

    Letošní ročník projektu Po stopách šlechtických rodů je věnován Harrachům

    Před 1 měsícem
    Cílem 13. ročníku projektu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů  je představit starobylý rod Harrachů. Slavnostní zahájení se konalo v prostorách proslulých harrachovských skláren.
     Komentáře
  • České noviny

    NPÚ zahájil v Harrachově 13. ročník projektu Po stopách šlechtických rodů

    Před 1 měsícem
    Národní památkový ústav (NPÚ) dnes netradičně ve sklárně v Harrachově na Jablonecku zahájil 13. ročník projektu Po stopách šlechtických rodů. Ten letošní je věnován rodu Harrachů, kteří patřili mezi nejvýznamnější šlechtické rody, hráli zásadní roli v českých dějinách jako vysocí představitelé státu a církve, ale také jako pokrokoví správci panství. Cílem projektu je představit tento rod a probudit zájem veřejnosti o něj, řekla ČTK generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.
     Komentáře
  • Náš region

    Letošek je Rokem Harrachů. Co zůstalo po slavném rodu?

    Před 1 měsícem
    Ctnost vítězí nad nepřízní. Tak zní motto rodu Harrachů, které zůstává platné i v dnešní době. Hraběcí elegance, glanc, osvícené myšlení, skvělé podnikatelské cítění,…
     Komentáře
  • Hanácká Drbna

    VIDEO: Vědci s drony nasnímali plumlovský zámek. Vznikl unikátní 3D model

    Před 2 měsíci
    Speciální autonomní drony se vznesly u plumlovského zámku, kde probíhala část projektu Bezpečné snímání historických objektů bezpilotními helikoptérami. Ten zajistili odborníci z pražského ČVUT ve spolupráci s Národním památkovým ústavem. Díky novým záběrům mají lepší přehled o podobě a stavu fasády zámku Plumlov, který byl nedávno zařazen mezi Národní kulturní památky.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    České Budějovice získaly na jihu Čech titul Historické město roku

    Před 2 měsíci
    Titul Historické město roku 2022 získalo v jižních Čechách město České Budějovice. Postupuje tak do celostátního kola soutěže, jehož vítěz bude vyhlášený v dubnu.
     Komentáře
Reklama