Zavřít
Panamský průplav

Panamský průplav

Nejnovější články na Seznamu na téma Panamský průplav
  • Travelnews24

    Panama City není jen o průplavu. Navštivte historickou čtvrť, biomuzeum nebo divokou džungli

    Před 1 měsícem
    Staré španělské koloniální centrum, pulsující noční život, krásné pláže, ostrovy na dosah ruky a divoké pralesy jen kousek odtud. Hlavní město Panamy nabízí návštěvníkům spoustu lákadel.
     Komentáře
  • WN24

    Top 10 věcí, které musíte zažít v Panamě

    Před 1 měsícem
    Zajímavý mix historie, geografie a biologie dělá z Panamy místo jako žádné jiné. Zde je deset nejlepších věcí, které můžete dělat a vidět, pokud se do této exotické země vydáte na dovolenou.
     Komentáře
  • Objevím

    Země mezi dvěma oceány, kde jste bez španělštiny ztraceni

    Před 4 měsíci
    Střední Amerika je v posledních letech díky stále schůdnější ceně letenek populární destinací pro cestující Evropany. Kromě toho, že je jednou ze zemí spojujících Severní a Jižní Ameriku, je také jedinou zemí na světě, kde můžete sledovat východ slunce nad Pacifikem, a barevný západ slunce nad Atlantikem. Pokud hledáte exotiku i dobrodružství, pak jste tu dobře. Ale sáhnete si hluboko do kapsy.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Pilot John McCain přežil v severovietnamském zajetí více než pět let. Vrátil se domů mezi posledními

    Před 4 měsíci
    Během svého působení v americkém Senátu byl John McCain známý jako velmi svérázný politik. Tuto pověst si vysloužil tím, že si vždy stál za svým a uměl udržovat dobré vztahy s těmi, které by mnozí považovali za nepřátele. Takové jednání vyžadovalo jistou dávku odvahy. Pro McCaina, který měl zkušenost válečného zajatce během války ve Vietnamu, to však nebyl žádný problém.  John McCain se narodil v roce 1936 na námořní letecké základně Coco Solo v zóně Panamského průplavu.
     Komentáře
  • WN24

    Jachta jako přístav pro hydroplány a ponorky. To je inovativní loď za pět miliard

    Před 4 měsíci
    Superjachta Epiphany od kalifornské společnosti Steve Kozloff Designs je skoro 55 metrů dlouhá, kajuty se podobají spíše prostorným halám. Tento komfort si má však dle uváděné kapacity užívat pouhých dvanáct osob.
     Komentáře
  • Hrej

    Battlefield 2042 ukazuje gameplay z nové mapy Stranded i obsah battle passu

    Před 6 měsíci
    Battlefield 2042 to nevzdává a po vlažném přijetí první sezóny nám vývojáři cpou už druhou sezónu pod názvem Master of Arms, která láká opět celou řadou nového obsahu. Kromě nových zbraní se můžeme těšit na mapu Stranded, z níž se dočkáváme prvních souvislých gameplay záběrů.
     Komentáře
  • Gamebro

    Battlefield 2042 ještě neřekl poslední slovo

    Před 6 měsíci
    O tom, že se start nového Battlefield 2042 příliš nevydařil ani není potřeba zmiňovat, ale vývojáři z DICE nehodili flintu do žita a na hře pořád pracují. Nyní již je o úroveň výše, ale ani tady se vývojáři nespokojili a pokračují dále. Nyní hru čeká druhá sezóna Season 2: Master of Arms a musím říct, že to opět vypadá na výrazné vylepšení.
     Komentáře
  • Novinky

    Studie: Tání ledu v Arktidě umožní ekologičtější lodní dopravu. A sníží vliv Ruska

    Před 8 měsíci
    Tání ledového příkrovu v Arktidě způsobené globálními změnami klimatu umožní ekologičtější lodní dopravu a sníží díky novým námořním trasám vliv Ruska. Podle studie vědců z americké Brownovy univerzity a univerzity v Maine budou nákladní lodě moci díky odlednění využívat kratší a přímější trasy. Což samozřejmě sníží emise.
     Komentáře
  • Hospodářské noviny

    Svět extra: Stolní fotbal je hazard. Zaplaťte, žádá po hospodských italský daňový úřad

    Před 8 měsíci
    Itálie Stolní fotbal je hazard. Zaplaťte, žádá po hospodských Itálie Populární hospodský stolní fotbal je podle italských daňových úřadů stejným druhem zábavy jako třeba hazardní automaty. Chtějí tedy, aby majitelé podniků, v nichž stojí takovéto herní stoly, museli žádat o licenci a zaplatili za ni zvláštní daň.
     Komentáře
  • České noviny

    Studie: Tání ledu v Arktidě umožní ekologičtější lodní dopravu, sníží vliv Ruska

    Před 9 měsíci
    Tání ledového příkrovu v Arktidě způsobené globálními změnami klimatu umožní ekologičtější lodní dopravu a sníží díky novým námořním trasám vliv Ruska. Podle studie vědců z americké Brownovy univerzity a univerzity v Maine budou nákladní lodě moci díky odlednění využívat kratší a přímější trasy, což sníží emise.
     Komentáře
  • WN24

    Nejnáročnější trasy výletních lodí na světě

    Před 10 měsíci
    Navigace na kolosální lodi není za žádných podmínek lehká práce. Jsou ale určité trasy, jako například Suezský průplav nebo větrné vodní cesty na Aljašce lemované ledovcem, které jsou obzvláště náročné.
     Komentáře
  • Týdeník Hrot

    Dálnice peklem. Nová silnice napříč Paraguayí by mohla konkurovat Panamskému průplavu

    Před 10 měsíci
    V Jižní Americe se konečně začíná stavět Corredor Bioceánico, gigantický infrastrukturní projekt, který má propojit východ a západ kontinentu.
     Komentáře
  • Deník

    Překladatel Milan Dvořák: Válku nelze vysvětlit jedním pomatencem

    Před 1 rokem
    Možná se ptáte, kdo je Milan Dvořák. Ve skutečnosti ho ale znáte lépe než kohokoli jiného. Respektive jeho hlas, který denně vstupuje do vašich pokojů z televizní obrazovky. Právě on nejčastěji simultánně tlumočí ruské, ale také britské a americké politiky. Jako znalce Ruska a překladatele ruských písničkářů jsem se ho ptala, co se vlastně ve východní říši děje.
     Komentáře
  • Profi průmysl

    Pohyblivá plovoucí jaderná elektrárna

    Před 1 rokem
    Po roce 2021, který se nesl ve jménu velkého technologického posunu, přichází postupně ke slovu opět jaderná energie. Mnoho odborníků se shoduje, že je čas začít s inovacemi v této oblasti. Důvodem je hlavně důraz na snižování uhlíkové stopy. Myšlenka plovoucích jaderných reaktorů se zdá být poměrně jednoduchá a velmi praktická. Energie může být vyráběna … Článek Pohyblivá plovoucí jaderná elektrárna se nejdříve objevil na Profi průmysl.
     Komentáře
  • Profi průmysl

    Pohyblivá plovoucí jaderná elektrárna

    Před 1 rokem
    Po roce 2021, který se nesl ve jménu velkého technologického posunu, přichází postupně ke slovu opět jaderná energie. Mnoho odborníků se shoduje, že je čas začít s inovacemi v této oblasti. Důvodem je hlavně důraz na snižování uhlíkové stopy.
     Komentáře
  • OEnergetice

    Platts: Nejvíce tankerů s plynem z USA směřovalo v listopadu do Číny

    Před 1 rokem
    Vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG) z USA se vzhledem k silné globální poptávce drží na vysokých hodnotách, přičemž nejvíce nákladů během minulého měsíce putovalo na čínský trh. Čína tak po několika měsících vystřídala Brazílii, která v letošním roce dováží větší objemy plynu vzhledem k nepříznivé hydrologické situaci.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Radioaktivní voda z Fukušimy se podle vědců v bezpečné koncentraci rozšíří do většiny oceánů

    Před 1 rokem
    Masy mořské vody Tichého oceánu spolehlivě naředí radioaktivní vodu z Fukušimy. Její plánované vypuštění do oceánu podle čínských vědců neohrozí lidi ani mořské ekosystémy
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Bitevní lodě třídy Montana - na velikosti záleží, ale dokončení projektu by bylo iracionální

    Před 1 rokem
    Pokud se nepřítel předem bojí  toho, s čím by se mohl setkat na bojišti, bývá pak následná realita často naprosto odlišná od původních představ, což byl i případ bitevních lodí třídy Montana určených pro americké námořnictvo za 2. světové války. Ani jedna loď třídy Montana totiž nikdy nesjela na vodu, avšak tyto lodě jsou dodnes opředeny mýty a legendami popisující jejich schopnosti. Rozhodně se nejednalo o lodě, které by nepřítele rychle porazily a vyhrály válku.
     Komentáře
  • StoryMag

    Panamský průplav: Výrobci umělých končetin soutěžili se staviteli průplavu o zakázky

    Před 1 rokem
    Stavitelé Panamského průplavu, kteří se snažili naplnit staletý sen o spojení Atlantického a Tichého oceánu, rychle zjistili, že stavba vodní cesty přes úzký pás země vypadá na mapě snadněji než ve skutečnosti. Ukázalo se, že Panamská šíje je jedním z nejobtížnějších míst na světě.
     Komentáře
  • inSmart

    Pentagon bude předvídat události několik dní dopředu. Díky umělé inteligenci

    Před 1 rokem
    Experimenty americké armády s umělou inteligencí jsou stále ambicióznější. Severní velitelství armády USA nedávno dokončilo řadu testů experimentu GIDE (Global Information Dominance Experiments), což je kombinace umělé inteligence, cloud computingu a senzorů, která by podle generála Glena VanHercka mohla Pentagonu poskytnout schopnost předvídat události „několik dní dopředu“.
     Komentáře
  • Marianne

    Nesmrtelný slamák. Jaký je příběh věčného letního doplňku?

    Před 1 rokem
    Slaměné klobouky nás chrání před slunečními paprsky a zároveň jsou stylovými doplňky zdaleka nejen na pláž. Kdy přesně se začaly nosit a kdo je jako první přivedl na přehlídková mola?
     Komentáře
  • Tiscali

    140 let od zahájení stavby Korintského průplavu. Kanálu, který měl velký potenciál

    Před 1 rokem
    Je úzký, mělký a často v něm dochází k sesuvům půdy. Přesto byl ve své době Korintský průplav přelomové dílo, byť ambice byly trošku větší. Se stavbou se začalo před 140 lety.
     Komentáře
  • Magazín

    Kolik vydělávají světové mořské průplavy

    Před 1 rokem
    Nedávná havárie a následné zablokování Suezského průplavu obrovskou kontejnerovou lodí ukázaly, co může taková událost způsobit světové dopravě. Je proto zajímavé vědět, kolik tento říční kanál, ale i jiné lodní úžiny vydělávají svým majitelům.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Překvapení: Fotopasti zachytily vzácné psy pralesní vysoko v kostarických horách

    Před 1 rokem
    Pes pralesní je velmi vzácná psovitá šelma, která žije na území několika jihoamerických států. Nejsevernější oblast jejího výskytu je zhruba dána hranicí mezi Panamou a Kostarikou. Alespoň donedávna o tom byli zoologové přesvědčeni.
     Komentáře
  • Ekolist

    Lekci ze Suezského průplavu zatím chápat nechceme

    Před 1 rokem
    Na nedávnou blokádu Suezského průplavu, která nám mezi 23. a 29. březnem zpestřovala zpravodajství ze světa, se dá pohlížet z nejrůznějších úhlů pohledů. Určitě jde o drahou lekci z neudržitelnosti trvalého růstu ekonomiky. Názorné šestidenní školení nás všechny dohromady přišlo na 54 miliard dolarů.
     Komentáře
  • Ekolist

    Britský jachtař Jimmy Cornell se ve svých 80 letech vydal na elektrické lodi po stopách Magalhaese

    Před 2 roky
    Ze španělské Sevilly vyplul 80letý britský jachtař Jimmy Cornell, který chce na své elektrické lodi zkopírovat trasu prvního obeplutí zeměkoule. Tuto cestu před 500 lety podnikl portugalský mořeplavec Fernao de Magalhaes. Pro britského jachtaře má cesta historický a ekologický rozměr, píše agentura Reuters.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Nejvíce poškozená letadlová loď vůbec. USS Franklin přežil i japonské ,,peklo"

    Před 2 roky
    USS Franklin je považována za nejvíce poškozenou letadlovou loď vůbec navíc s největšími oběťmi na životech. Přesto se plavidlu podařilo ,,přežít" druhou světovou válku.
     Komentáře
  • Deník

    Hold legionářům vzdává speciální rum z Prostějova

    Před 2 roky
    Hrdost na ochránce vlasti. Českoslovensští legionáři letos slaví sté výročí návratu do republiky a hold jim originálním způsobem vzdává i nejstarší palírna v Evropě. Prostějovská Palírna U Zeleného stromu ve spolupráci s Československou obcí legionářskou vyrobí limitovanou sběratelskou edici prémiového panamského rumu Heffron.
     Komentáře
  • CzechSight

    Výsadba původních druhů stromů do teakových plantáží může pomoci s ochranou Panamského průplavu

    Před 2 roky
    Teak, pocházející z Indie, je hojně vysazován při zalesňování Střední Ameriky. Na půdách chudých na živiny, které dominují tropickým oblastem, se mu ale příliš nedaří. Vědci zjišťovali, jestli by mohla být hodnota dřeva teaku, pěstovaném na chudých půdách, zvýšena.
     Komentáře
  • Náš region

    Panamský průplav. Boj s přírodou a malárií

    Před 2 roky
    Prvním francouzským zeměměřičům bylo vše jasné hned první den. Tam někde na jihu, za nekonečnými močály, s miliardami komárů ležel jejich cíl. Tichý oceán, vzdálený jen osmdesát kilometrů. Směšná a zanedbatelná vzdálenost, v porovnání s týdny plavby při obeplouvání Jižní Ameriky.
     Komentáře
  • Deník

    Luxus mezi vlnami. Lodní personál musí dodržovat přísná pravidla, říká Katka

    Před 2 roky
    Kateřina Přibíková pracuje na zaoceánských lodích. Na luxusních plavidlech společnosti Silversea projezdila Karibik a východní pobřeží USA a Kanady, soukromě jela kolem Jižní Ameriky z Valparaísa do Buenos Aires, z Los Angeles do New Orleansu přes Panamský průplav a projela Středozemní moře. Proto dobře ví, jak to na plavbě chodí, kolik vás bude stát, jestli máte dávat spropitné svému komorníkovi, a co dělat, kdybyste se chtěli stát zaměstnanci lodní společnosti…
     Komentáře
  • Náš region

    Hazardér a dobyvatel. Jako první Evropan spatřil nové pobřeží Tichého oceánu

    Před 3 roky
    Vasco Núñez de Balboa, muž s pověstí hazardéra a vytrvalého dobyvatele. Španělský dobrodruh doufal, že mu slavný objev nového oceánu přinese vykoupení za jeho dřívější prohřešky. Ale znovu se pro svou ctižádost dostal do sporu s královskou mocí. Zrovna se připravoval na novou cestu, stavěl loď a sháněl zásoby. Ta pravá chvíle pro španělského místodržícího, aby se svého soka podle zbavil.
     Komentáře
  • Náš region

    Vystudoval chemii, ale jeho osudem se staly kovové konstrukce. Podepsal se na těch nejznámějších, doslova ikonických

    Před 3 roky
    Jako třeba na Eiffelově věži. Už jenom tím je příběh francouzského inženýra Gustava Eiffela (15. 12. 1832 – 27. 12. 1923) výjimečný. Použití nových konstrukčních materiálů, oceli a litiny, bylo tehdy tak odvážným podnikem, že veřejnost si zapamatovala i jméno toho, kdo byl ochoten se do takového podniku pustit. Což se dnes už sotva stane.
     Komentáře
  • Novinky

    Gigantický nacistický jeřáb skončí už brzy ve šrotu

    Před 3 roky
    Vyroben byl roku 1941 jako jeden ze čtyř exemplářů pod názvem Schwimmkran 1. Dnes existují již pouze dva kusy. A ten panamský, jehož snímky vám přinášíme, bude rozebrán pravděpodobně už někdy kolem léta 2020. Na Panamském průplavu odvedl od roku 1996, kdy tam byl přemístěn, hromadu těžké práce. Je však náročný na obsluhu a jeho údržba je příliš drahá. I proto byl rok 2019 posledním, který odsloužil celý.
     Komentáře
  • Novinky

    Srážka obřích lodí v Karibiku: Jedna se zaryla do paluby druhé

    Před 3 roky
    U mexického ostrovního přístavu Cozumel v Karibiku se v pátek srazily dvě velké výletní lodě. Při kolizi byla poškozena část paluby jedné z lodí a šest lidí utrpělo lehká zranění, informovala agentura AP.
     Komentáře
  • G

    Gustave Eiffel: Muž, který je podepsaný pod dvěma světovými dominantami. Jedné dal jméno, druhá je symbol svobody

    Před 3 roky
    Jeho jméno nosí jedna z nejslavnějších věží světa a je jasnou dominantu Paříže, kterou navštíví každý rok statisíce turistů a dost možná jste mezi nimi byli už i vy. Zároveň je podepsaný pod dalším symbolem, a tím je Socha Svobody v New Yorku. Dnes je to přesně 187 let, kdy se slavný konstruktér a architekt Gustave Eiffel v francouzském Dijonu narodil.
     Komentáře
Reklama