Zavřít
Pavel Janák

Pavel Janák

Nejnovější články na Seznamu na téma Pavel Janák
  • České noviny

    Z rondokubistických budov v Poličce je památkově chráněn jen jeden objekt

    Před 13 dny
    Před 100 lety začaly v Poličce na Svitavsku vznikat činžovní domy v originálním československém rondokubistickém slohu. Na nábřeží Svobody byly podle návrhu architekta Václava Flégla a Oldřicha Lisky vystavěny čtyři a v ulici E. Beneše jich vzniklo pět. Ačkoli podobný soubor v tomto architektonickém stylu je v Česku výjimečný, památkově chráněný je pouze jeden objekt, řekl ČTK historik umění David Junek z Městského muzea a galerie Polička.
     Komentáře
  • Reportér Magazín

    Petr Pavel a jeho nové sídlo: Unikátní pohled do zákulisí Pražského hradu

    Před 16 dny
    Pražský hrad byl v mém dětství cílem svátečních procházek, při nichž jsme s rodiči stoupali Nerudovou ulicí a vzhlíželi ke svatovítským věžím. Téměř obřadně jsme vcházeli bránou na první nádvoří pod monumentálními sochami zápasících Titánů, pokračovali do katedrály, nahlédli do Zlaté uličky a pomalu sešli po Starých zámeckých schodech.
     Komentáře
  • Skryté poklady architektury

    Funkcionalismus sluší i svatostánkům. Nahlédněte do Husova sboru na Vinohradech

    Před 1 měsícem
    Na nároží ulic Dykovy a U Vodárny v sousedství Bezručových sadů vznikla pro potřeby Československé církve husitské jedna z nejvýznamnějších staveb architekta Janáka, jež zároveň představuje špičkový příklad sakrální funkcionalistické architektury. Definitivnímu projektu předcházely dvě odlišné studie připravované od konce 20. let.
     Komentáře
  • Novinky

    Pražské mosty jsou opomíjenými uměleckými díly

    Před 1 měsícem
    Karlův most přijíždějí do Prahy obdivovat turisté z celého světa. Málokdo se zastaví u dalších mostů přes Vltavu, přitom i ty jsou umělecky hodnotné a skrývají řadu zajímavých příběhů. Kdo se pozorně zadívá, objeví na jednom z nich barvy trikolory, další zdobí reliéfy od slavných sochařů, jiný je zase největší mostní konstrukcí ve stylu secese u nás. Pojďme se vydat na cestu po těchto skrytých uměleckých skvostech.
     Komentáře
  • ESTAV

    Dům Autoklubu ČR stál dříve na okraji Prahy. Navrhl jej slavný architekt Pavel Janák. Prvky interiéru jsou moderní i dnes

    Před 1 měsícem
    Dům přestavený v letech 1926-1929 architektem Pavlem Janákem slouží dodnes Autoklubu ČR, naší nejstarší organizaci sdružující motoristy. Budova před třemi lety oslavila jubilejních 90 let, historie Autoklubu, který se významně podílel na rozvoji motorismu v Československu, sahá ale ještě o něco dále. Dnes si tento zajímavý dům a organizaci představíme díky redaktorce ESTAV.cz, která navštívila akci Den architektury.
     Komentáře
  • TN

    Poklady z českých půd: Lidé je vyhazují, i když stojí balík, smutní starožitníci

    Před 2 měsíci
    Kvůli krizi chybí Čechům peníze, přitom se často stane, že vyhazují předměty za desetitisíce nebo statisíce korun na skládku či je odváží do sběrného dvora. Přitom se ale rozjíždí internetové dražby, kde mohou své poklady udat za slušný balík, přičemž mnozí pořadatelé aukcí zhodnotí nalezený majetek zdarma a poradí, co s ním.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Z bývalé textilky východočeského Manchesteru bude galerie. Pozvedne kraj i turistiku

    Před 2 měsíci
    Novou podobu části industriálního areálu v Ústí nad Orlicí navrhlo studio Chybik & Kristof, autoři vinařství Lahofer. Podívejte se.
     Komentáře
  • UdálostiExtra

    Koncert k poctě architekta Pavla Janáka

    Před 4 měsíci
    Open House Praha a EuroArt Praha zvou na koncert k poctě architekta Pavla Janáka. Informuje o tom Bohumil Pácl z Autoklubu České republiky.
     Komentáře
  • Skryté poklady architektury

    Laichterův dům: Jedna z klíčových staveb architektonické moderny v Praze

    Před 4 měsíci
    Jednou z klíčových staveb architektonické moderny v Praze se stal po dokončení dům známého nakladatele Jana Laichtera na Královských Vinohradech od architekta Jana Kotěry
     Komentáře
  • Aktuálně

    Papaláši se zde ukrývali před světem. V Prezidentském domku si vybudovali i kino

    Před 4 měsíci
    Prezidentský domek, který se nachází v jihozápadní části Královské zahrady Pražského hradu, sloužil komunistickým prezidentům.
     Komentáře
  • Skryté poklady architektury

    Noblesní a elegantní. Historie hotelu Jalta na Václavském náměstí v Praze

    Před 4 měsíci
    Spolu s Internationalem v Dejvicích je Jalta první stavbou hotelového typu po dlouhých letech v Praze. Přestože bylo průčelí pojednáno v předepsaném stylu sorely, podařilo se zkušenému architektovi Antonínu Tenzerovi, žáku Pavla Janáka z UMPRUM, vytvořit elegantní fasádu s travertinovým obkladem dekorovanou plastikami Jana Jiříkovského.
     Komentáře
  • Earch

    Legendární design: Funcionalistický nábytek Jindřicha Halabaly

    Před 4 měsíci
    V novém seriálu o ikonických nábytkových kusech vás vezmeme na prohlídku napříč historií, zeměmi a styly. Jaké jsou příběhy legendárních objektů, které úspěšně odolaly času, přelétavé módě a navíc přišly s inovativními technologiemi? Seriál nezačínáme ničím menším než funkcionalistickým nábytkem Jindřicha Halabaly pro Spojené uměleckoprůmyslové závody v Brně.
     Komentáře
  • Dům a zahrada

    Pražské památky lákají. Kde je 28. října vstup zdarma?

    Před 5 měsíci
    V pátek nás čeká státní svátek a kdo má volno, může si ho užít tím, že se podívá na místa, která nejsou běžně přístupná. Tentokrát vás zveme na návštěvu Prahy.
     Komentáře
  • Pardubický deník

    FOTO: Tudy kráčel Spalovač mrtvol. Krematorium odhalilo všechna svá tajemství

    Před 5 měsíci
    Vzhled pardubického krematoria budil v dobách jeho vzniku rozruch, dnes jsou na něj obyvatelé města právem hrdí. Netradiční budova láká filmaře, navždy už bude spjata s mrazivým filmem režiséra Juraje Herze Spalovač mrtvol z roku 1968 v hlavní roli s vynikajícím Rudolfem Hrušínským. O víkendu se celé krematorium otevřelo veřejnosti. Za fotografie nezaměnitelné budovy i jejího zázemí děkujeme panu Jaroslavu Černému.
     Komentáře
  • Pardubický deník

    FOTO: Duch Hrušínského a Spalovače mrtvol. Podívejte se do útrob krematoria

    Před 5 měsíci
    Prohlídka historické budovy pardubického krematoria, která byla postavena dle plánů architekta Pavla Janáka v letech 1921–1923, přilákala opět davy zájemců.
     Komentáře
  • Náš region

    Projděte se krematoriem, kde se natáčel Spalovač mrtvol

    Před 5 měsíci
    Krematorium v Pardubicích pořádá v sobotu den otevřených dveří. Dva roky se kvůli covidové pandemii veřejné prohlídky nekonaly. Zařízení je národní kulturní památkou, stavbu…
     Komentáře
  • IZdoprava

    Libeňský most se naučil chytře svítit řidičům podle toho, kolik aut po něm jede

    Před 5 měsíci
    Most spojující Libeň s Holešovicemi má novou vychytávku. Na začátku července je na něm nově nainstalovaný detektor průjezdu vozidel. Ten umí regulovat osvětlení na mostě na základě toho, kolik tramvají a automobilů zrovna projíždí.
     Komentáře
  • Earch

    Libeňský most zůstal stát a je to dobře. Rekonstrukce bude poctou Pavlu Janákovi

    Před 6 měsíci
    Nejdelšímu pražskému mostu ještě před nedávnem hrozilo zbourání. Nakonec však projde komplexní rekonstrukcí, která respektuje jeho praktickou roli i architektonickou hodnotu. Po dokončení projektu tak opět vynikne jeho puristický charakter.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Praha zahájí opravu Libeňského mostu. První krok jsou přípravné práce

    Před 6 měsíci
    Pražský magistrát zahájí rekonstrukci Libeňského mostu. Prvním krokem budou přípravné práce, po kterých bude následovat stavba proplachovacího kanálu a přeložení inženýrských sítí.
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    Začínají práce na rekonstrukci Libeňského mostu. Bude při nich přerušená doprava

    Před 6 měsíci
    V úterý 20. září začnou práce na rekonstrukci Libeňského mostu. Prvním krokem jsou přípravy, po kterých bude následovat stavba proplachovacího kanálu a přeložení inženýrských sítí. Samotné práce na opravě hlavního mostu přes Vltavu mají začít v roce 2024. Projekt počítá kromě opravy mostu přes řeku také s kompletní proměnou celého soumostí a jeho okolí včetně stavby protipovodňových opatření. Oprava spolu s dalšími pracemi vyjde na asi 2,18 miliardy korun.
     Komentáře
  • České noviny

    Nedaleko Palmovky dnes slavnostně začala oprava Libeňského mostu.

    Před 6 měsíci
    Na pravém břehu Vltavy nedaleko pražské Palmovky dnes slavnostně začala rekonstrukce Libeňského mostu. Dělníci oplotili staveniště, začnou kácet stromy a pak budovat retenční nádrže a proplachovací kanál. Souběžně s tím se dělají projektové práce opravy soumostí. V příštím roce budou přeloženy inženýrské sítě a vznikne provizorní přemostění přes řeku. Práce na opravě hlavního mostu přes Vltavu mají podle harmonogramu začít v roce 2024. Novinářům to dnes řekli primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě), ředitel Technické správy komunikací (TSK) Jozef Sinčák a zástupci stavebníků.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Husův sbor na Vinohradech dříve ukrýval divadlo. Místo něj vznikla urnová síň

    Před 6 měsíci
    Moderní budova Husova sboru dominuje pražským Vinohradům nejen štíhlou zvonicí. Ve svém interiéru ukrývala dokonce i divadlo.
     Komentáře
  • Prima Living

    20 let po povodni u Vltavy v Praze: Chystá se lanovka, nové ostrůvky i pobřežní promenáda

    Před 7 měsíci
    Hlavní město chystá hned několik velkých projektů podél Vltavy. Mnohé z nich nabídnou možnost odpočinku a zároveň budou metropoli chránit před velkou vodou, která se jí naposledy prohnala v srpnu před dvaceti lety. Zlepšit by se měla i doprava nebo vytápění.
     Komentáře
  • Ekonomický deník

    Slavný kubistický Libeňský most projde rozsáhlou rekonstrukcí. Změní se i celé okolí

    Před 7 měsíci
    Pražský Libeňský most, který od roku 1928 spojuje Prahu 7 a 8, čeká rozsáhlá přeměna. Kubistická konstrukce architektů Pavla Janáka a Františka Mencla se změní k nepoznání, proměnou projde i celé okolí. Poprvé v historii Prahy se ve výběrovém řízení objevilo nejen kritérium ceny, ale rozhodující byla také délka tramvajové výluky.
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    VIZUALIZACE: Libeňský most kromě rekonstrukce vylepší kavárny, kluziště i skatepark

    Před 7 měsíci
    Dlouho očekávaná rekonstrukce Libeňského mostu dostává podobu. V rámci oprav za víc než dvě miliardy korun se plánuje výstavba bezbariérových přístupů na Rohanský ostrov, kavárny a obchody pod konstrukcí a zimní kluziště a skatepark.
     Komentáře
  • Skryté poklady architektury

    Úpravy Pražského hradu - Pavel Janák, část 2.

    Před 8 měsíci
    Janák na Hradě nejprve upravoval tzv. Janákovu síň na styku středního a jižního hradního křídla ve 2. patře, po válce se pak věnoval především rekonstrukcím budov na severním hradním předpolí. Dále opravil v Královské zahradě za války poničenou Míčovnu a Letohrádek Královny Anny s přilehlou italskou zahradou.
     Komentáře
  • Deník

    Babička přišla před sto lety na 90 tisíc, stejnou částku stálo letos vyčištění

    Před 8 měsíci
    Při školním výletě kolem něj prošel snad každý Čech. Řeč je o dnes již ikonickém sousoší Babička s dětmi, od jehož slavnostního odhalení v Babiččině údolí uplynulo v sobotu 9. července přesně na den sto let. V podstatě téměř na minutu přesně, jen o 24 hodin dříve, než kdy bylo sousoší prvně odhaleno, se u proslulého pomníku spisovatelky Boženy Němcové a jejího celoživotního díla sešla více než stovka lidí, aby si tuto událost připomněli.
     Komentáře
  • Skryté poklady architektury

    Úpravy Pražského hradu - Pavel Janák, část 1.

    Před 8 měsíci
    Významný český architekt Pavel Janák byl jmenován hradním architektem po rezignaci prof. Plečnika a nástupu prezidenta Edvarda Beneše, který se s Janákem znal z přestavby a dostavby Černínského paláce na Ministerstvo zahraničních věcí, jež architekt prováděl před svou hradní érou.
     Komentáře
  • Novinky

    V Babiččině údolí oslaví 100. výročí odhalení ikonického sousoší

    Před 8 měsíci
    Je to bezesporu jedno z nejznámějších tuzemských sousoší. Babička s dětmi, dílo umístěné na konci aleje, jež vede k Rudrovu mlýnu v Babiččině údolí. Letošní 100. výročí jeho vzniku připomene v pátek 8. července slavnostní akce.
     Komentáře
  • Týdeník Hrot

    Filllovo zátiší se vydražilo za více než 15 milionů korun

    Před 9 měsíci
    Prodejem obrazu Zátiší se samovarem Emila Filly z let 1913 až 1914, vydraženým za bezmála 15,2 milionu korun, vyvrcholila červnová aukce v Arthouse Hejtmánek v Praze. Znovuobjevený obraz se nacházel mnoho let v soukromé sbírce v Itálii. Aukčních rekordů se dočkalo několik umělců.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Zátiší se samovarem Emila Filly bylo na aukci prodáno za 15 milionů korun

    Před 9 měsíci
    Vydražením obrazu Filly vyvrcholila aukce společnosti Arthouse Hejtmánek. Znovuobjevený obraz se mnoho let nacházel v soukromé sbírce v Itálii.
     Komentáře
  • Skryté poklady architektury

    Skryté poklady architektury - pražská Ořechovka

    Před 9 měsíci
    V bloku vymezeném čtyřmi ulicemi byly postaveny vily pro architekty a výtvarníky ve stylu tzv. holandského racionalismu, zpravidla s režným zdivem na průčelí. Stojí zde vlastní dům architekta Vondráka, dále vlastní vila Dryákova, dům s ateliérem prof. Otakara Španiela, známého medailéra (Machoň) a zejména čtyři vily s červenými lícovkami s ateliéry navržené Pavlem Janákem.
     Komentáře
  • Classic Praha

    Samovar za 8 milionů i černý obdélník za 10 milionů: vyrazte na předaukční výstavu do jedné z nejkrásnějších vil v Praze

    Před 9 měsíci
    Aukce v Arthouse Hejtmánek nabídne díla s poutavými příběhy.
     Komentáře
  • Novinky

    O víkendu můžete v rámci festivalu Open House Praha navštívit stovku budov

    Před 10 měsíci
    Festival městské architektury Open House Praha o víkendu 21. a 22. května zdarma zpřístupní více jak stovku běžně nepřístupných budov a prostor pro všechny fandy zdařilé architektury. To je o pětinu více než loni. V rámci akce je možné navštívit i neznámé a skryté kulturní realizace vynikajících architektů, umělců a řemeslníků.
     Komentáře
  • Mozaika

    4 min

    Podcast
    Festival Open House připomíná stavby architekta Pavla Janáka. Poprvé se otevře hotel Juliš

    Před 10 měsíci

    ·

    4 minuty

    Festival městské architektury Open House otevírá běžně nepřístupné budovy a letos se zaměřuje mimo jiné na stavby architekta Pavla Janáka, od jehož narození v březnu uplynulo 140 let. V programu jsou zastoupeny jeho stavby jako třeba Klubový dům Autoklubu ČR, Palác Adria, konstruktivistický objekt vinohradského Husova sboru nebo funkcionalistický EA Hotel Juliš na Václavském náměstí, který bude veřejnosti otevřený vůbec poprvé.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Cibulka, kachlíkárna i vily. Nahlédněte do budov, které se v Praze otevřou lidem

    Před 10 měsíci
    Den otevřených dveří bude mít o víkendu celkem 101 staveb v Praze. Podívejte se, které stojí za to navštívit.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Festival Open House Praha nabídne zdarma prohlídku desítek budov

    Před 10 měsíci
    V Praze dnes začne osmý ročník festivalu Open House Praha, který potrvá do neděle. Hlavní program se uskuteční o víkendu, kdy se zdarma zpřístupní 101 budov a prostor na celém území hlavního města.
     Komentáře
  • Dům a zahrada

    Festival Open House Praha otevírá domy, kam se běžně nepodíváte

    Před 10 měsíci
    Festival městské architektury nabízí vstup zdarma do více než stovky běžně nepřístupných objektů a prostor v Praze. Přijďte se podívat například do kubistického domu Diamant, libeňské sokolovny, do paláce Adria a na mnohá jiná místa.
     Komentáře
  • Budějcká Drbna

    Samsonova kašna prochází jarní údržbou. Fungovat začne ve středu

    Před 11 měsíci
    Vypustit, vyčistit, opravit, co je třeba, a znovu napustit. Tak dnes vypadalo ráno u Samsonovy kašny na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Pracovníci společnosti Čevak ji dávají po zimě do pořádku a připravují ke spuštění. K tomu by mělo dojít už tuto středu.
     Komentáře
  • Prima Living

    Tohle jste na festivalu Open House ještě neviděli. Na co se letos můžete těšit?

    Před 1 rokem
    Rekordních 101 budov se otevře letos v květnu návštěvníkům již osmého ročníku festivalu Open House Praha. Dvě desítky z nich budou mezi budovami, do který se lidé běžně nedostanou, úplně poprvé nebo se znovu objevují po dlouhé době. Blíže vám představujeme pět z nich.
     Komentáře
  • Skryté poklady architektury

    Rohový dům Perlová v Praze na Starém Městě

    Před 1 rokem
    Monumentální neorenesanční stavba tvoří nároží Národní třídy a Perlové ulice. Vyrostla na místě starších, původně středověkých domů.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Kostel Husův sbor z roku 1930 v pražských Vršovicích se stal kulturní památkou

    Před 1 rokem
    Ministerstvo kultury prohlásilo kostel Husův sbor v pražských Vršovicích za kulturní památku. Stavba je podle ministerstva významným dokladem architektury 20. let 20. století.
     Komentáře
  • Novinky

    Hranaté židle i krematorium, blíží se výročí slavného architekta

    Před 1 rokem
    Letos 12. března uplyne rovných sto čtyřicet let od narození architekta Pavla Janáka. Jednou z jeho nejslavnějších staveb je krematorium v Pardubicích, které si „zahrálo“ ve filmu Juraje Herze Spalovač mrtvol. Kde můžete posedět na jím navržených hranatých židlích ve stylu kubismu, jakou stavbu projektoval pro brazilské Rio de Janeiro a na čem pracoval v areálu Pražského hradu?
     Komentáře
  • Skryté poklady architektury

    Procházka po jedné z nejvýznamnějších staveb kubismu. Co skrývá Dům U Černé Matky Boží?

    Před 1 rokem
    Jedna z nejvýznamnějších staveb ve stylu architektonického kubismu byla postavena jako multifunkční palác pro podnikatele Františka Herbsta na parcele dvou starších domů. Soška Černé madony na nároží pochází z jednoho z nich - domu rytířů Granovských - a dala stavbě jméno.
     Komentáře
  • Novinky

    Rondokubistická vila v Hodkovičkách je jednou z nejpůsobivějších staveb tohoto stylu

    Před 1 rokem
    Jednu z nejoriginálnějších a nejpůsobivějších rondokubistických vil představuje samostatně stojící dům Antonína Hořovského v pražských Hodkovičkách - na úpatí vrchu, blíž k Vltavě, který vznikl radikální přestavbou staršího objektu. Jeho autorem je známý architekt Pavel Janák.
     Komentáře
  • Newstream

    Libeňský most se začne měnit už letos

    Před 1 rokem
    Oprava Libeňského mostu začne letos, a to vybudováním provizorní lávky pro pěší. Celkově se náklady na opravu kubistické mostní konstrukce vyšplhají ke dvěma miliardám korun.
     Komentáře
  • Aktuálně

    "Mrtvý styl a přezdobený kýč." Pražský palác v době vzniku strhali, teď je vše jinak

    Před 1 rokem
    Monumentální budova Palác Adria se začal stavět v roce 1922 ve stylu art deco.
     Komentáře
  • Novinky

    Prahou po stopách kubismu aneb Kde si dáte hranatý věneček

    Před 1 rokem
    Prošli jsme se Prahou s cílem prohlédnout si stavby, které vznikly ve stylu zvaném kubismus. Zjistili jsme, kde si můžete dát netypický hranatý věneček, na jakém místě byste našli unikátní kubistickou lampu nebo kterou naši stavbu ostře zkritizoval velikán světové architektury Le Corbusier. Pojďme vyrazit.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Foto: Tak vypadá budova, na kterou umělci čekali sto let. Stojí v Praze

    Před 1 rokem
    Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze, která se již pravidelně řadí mezi stovku nejlepších uměleckých škol na světě, má novou moderní budovu v samém historickém srdci hlavního města.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Osada Baba: Unikátní domy s krásným výhledem na Prahu

    Před 1 rokem
    Území, kterému se říká Baba, najdeme v Dejvicích. Jedná se o krásné místo nad Prahou s impozantní vyhlídkou na město.
     Komentáře
  • Skryté poklady architektury

    Dokonalá ukázka stylu art deco - Palác Adria v centru Prahy

    Před 1 rokem
    Monumentální budova ve stylu art deco byla postavena pro italského investora. Tvarově ji inspirovaly severoitalské renesanční paláce. Domem prochází bohatě dekorovaná pasáž.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Skrytý poklad na Vinohradech. Dům na okraji Riegrových sadů má překrásný interiér

    Před 1 rokem
    Laichterův dům najdeme na okraji Riegrových sadů na Vinohradech. Jedná se o vrcholnou stavbu architekta Jana Kotěry.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Poslední zámek v Česku i klub pro motoristy. Unikátní stavby se otevřou veřejnosti

    Před 1 rokem
    Den architektury nabídne od 1. do 7. října program v osmi desítkách měst v Česku i na Slovensku.
     Komentáře
  • Výlety

    3 min

    Podcast
    Kostelu i poutnímu místu Malenisko na Provodově daly vzniknout prorocké sny místní mlynářky

    Před 1 rokem

    ·

    3 minuty

    Poutní místo Malenisko se nachází na Zlínsku nedaleko Provodova. Stojí tam kostel zasvěcený Panně Marii Sněžné. Interiér svatostánku je památkově chráněný a zaujme půvabem jednoduchosti a prostoty.
     Komentáře
  • Výlety

    3 min

    Podcast
    Ve westernovém městečku Stonetown na Vysočině vás naučí házet lasem i tomahavkem

    Před 1 rokem

    ·

    3 minuty

    Kolty proklatě nízko, biče, lasa a tomahavky. To sice jsou propriety známé z filmů o divokém západě, ale vy za nimi nemusíte jezdit až tak daleko. Stačí na Vysočině sjet z dálnice D1 u Humpolce a vstoupit do městečka Stonetown.
     Komentáře
  • Výlety

    3 min

    Podcast
    Jízdárna Pražského hradu slouží jako výstavní prostor. Aktuálně nabízí přehlídku architektury

    Před 1 rokem

    ·

    3 minuty

    V ulici U Prašného mostu, která vede k severní bráně Pražského hradu, stojí Jízdárna. Vstupní fasádu zdobí štukové reliéfy skákajících koní, zbraní, poprsí Turka a mouřenína. Jízdárna byla ve 40. letech minulého století podle projektu architekta Pavla Janáka přeměněna na výstavní prostory.
     Komentáře
  • Skryté poklady architektury

    V Osadě Baba žili architekti, umělci i podnikatelé

    Před 1 rokem
    Kolonie se nachází ve čtyřech paralelních ulicích poskládaných na mírném jižním svahu tak, aby se nezastiňovaly. Autoři urbanistického řešení, Pavel Janák a jeho žáci, využili skvělé polohy terénu s výhledem na panoráma města. Jednotlivé domy si mohli po dokončení prohlédnout návštěvníci.
     Komentáře
  • Skryté poklady architektury

    Unikátní soubor funkcionalistických vil - osada Baba

    Před 1 rokem
    Stavba kolonie menších, vesměs funkcionalistických vil pro vyšší střední třídu se inspirovala obdobnými aktivitami německého a rakouského Werkbundu ve Stuttgartu, v Breslau, ve Vídni a také předchozí akcí SČSD Nový dům v Brně.
     Komentáře
  • Auto-mania

    Pražský Libeňský most má inteligentní osvětlení. Umí si samo regulovat intenzitu dle hustoty dopravy

    Před 1 rokem
    Osvětlení na mostě reaguje na čidlo hustoty provozu. Pokud nejedou auta ani tramvaje, míra osvětlení se sníží. Jakmile čidlo zaregistruje provoz, zase se zvýší.
     Komentáře
  • Ekolist

    Libeňský most svítí jen tehdy, když je komu

    Před 1 rokem
    Na Libeňském mostě je nově instalovaný detektor průjezdu vozidel. Ten umí na základě hustoty dopravy automaticky regulovat úroveň osvětlení. V době, kdy přes most žádné tramvaje a automobily nejezdí, intenzita svícení postupně klesá. To umožňuje snížit náklady na osvětlení mostu i zátěž pro životní prostředí. Na začátku července ho na most umístila Městské společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP).
     Komentáře
Reklama