Zatmění můžete sledovat online, z ČR nebude zákryt viditelný. Zákryt planety Měsícem lze většinou pozorovat jen z malé části Země. U nás bude možné vidět částečné zatmění Měsíce 28. října.
K letošním vrcholům pozorování noční oblohy budou jako každý rok patřit Perseidy a Geminidy. Přidá se i částečné zatmění Měsíce a mimořádný zákryt Venuše Měsícem. Většina nejzajímavějších událostí nastane v druhé polovině roku.
V nadcházejících týdnech se k Zemi přiblíží kometa C/2022 E3 (ZTF), kterou astronomové objevili loni v březnu. Podle odborníků bude možné ji sledovat i pouhým okem, nebeskou podívanou si tak mohou užít i laikové. Promeškat tuto příležitost se nevyplatí, kometa totiž kolem Země létá pouze jednou za 50 tisíc let. Podruhé v životě ji už tak nespatříte.
Zatímco naši předkové se od nepaměti dívali vzhůru a pozorovali hvězdnou oblohu nad sebou, dnešní lidé na to zapomínají, popřípadě jim to kazí světelné znečištění. Na nebi se přitom odehrává tolik zajímavého. A nejinak tomu bude i v roce 2023. Astronom z Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy Jan Veselý provedl Deník jednotlivými úkazy na každý následující měsíc.
Rok 2023 přinese příjemnou nebeskou nadílku. Lidé se mohou těšit na skvělé podmínky pro pozorování meteorických rojů Lyridy, Perseidy a Geminidy, částečné zatmění Měsíce i několik jasných planet.
Rok 2022 je téměř za námi a jistě vám z něho utkvělo několik vzpomínek na opravdu krásné úkazy na obloze. Viděli jsme částečné zatmění Slunce, meteorický roj Perseidy, četné konjunkce Venuše, Jupiteru i Saturnu s Měsícem, zákryt Marsu úplňkem, noční svítící oblaky a neposledně také všech pět nejjasnějších planet najednou.
V období jarní rovnodennosti, tedy v druhé polovině března, rozsvítí oblohu po soumraku takzvané zvířetníkové světlo v podobě mlhavého kuželu neostré záře.
Příští rok spatří lidé na noční obloze přiblížení planet s Měsícem nebo letní superúplněk. Například planeta Venuše pak bude jasně pozorovatelná během celé první poloviny roku, a to konkrétně nad západo-severozápadním obzorem vždy po západu Slunce a za soumraku. Na zajímavé astronomické jevy roku 2023 upozornil Fyzikální ústav v Opavě.
I v prosinci můžete vidět padat hvězdy. V noci na středu totiž vyvrcholí meteorický roj Geminidy, který byste ale měli kvůli jasnému Měsíci vyhlížet brzy ráno, kdy je obloha nejtemnější. Padání hvězd spojené s přáním se v lidských společnostech napříč světem objevuje už tisíce let. Rituály jsou v různých kulturách odlišné, ale lidská touha po štěstí je všude stejná. Umíte si přát správně?
Vesmír. Všichni jsme jeho součástí a přesto se zdá být tak vzdálený. Ačkoli lidi fascinuje od nepaměti, pohled na oblohu stále nabízí více otázek než odpovědí. Jen jedna věc je naprosto jistá – i kdybyste si nastudovali všechny informace, které o vesmíru lidstvo nashromáždilo, stále mu nebudete dokonale rozumět. I bez toho si však můžete naplno vychutnat pohled na oblohu. V roce 2023 tam spatříte hned několik zajímavých jevů. Ve většině případů dokonce i bez dalekohledu.
Jan Spálený oslavil osmdesátku a svým posluchačům nadělil novou studiovou desku "Perseidy". Album vyšlo po třech letech od předcházející nahrávky a opět jej nahrál ve vybrané společnosti svého zvukově originálního ASPM. Soubor dvanácti nových skladeb dává jasně na srozuměnou, že u bluesmanů může být věk jedině plus.
Meteorický roj pochází z asteroidu Phaethon, který byl nejspíše dříve kometou. Název Geminidy vznikl z důvodu, že meteory vycházejí ze souhvězdí Blíženců. Nejlepší pozorování připadne na noc ze 14. na 15. prosince.
Bluesový zpěvák, hudebník a skladatel Jan Spálený a kapela ASPM vydali nedávno studiové album Perseidy. Vyšlo několik týdnů před Spáleného osmdesátými narozeninami, které připadají na neděli 4. prosince. Výhradním autorem skladeb na nové desce je on, texty si vybral z tvorby několika umělecky spřízněných osobností.
Hudebník Jan Spálený oslaví 4. prosince své 80. narozeniny. V ten samý den v pražském klubu Jazz Dock pokřtí své nové album s názvem Perseidy. Pokud mu to zdravotní stav dovolí, plánuje natáčet další písně. Stáří může být pro umělce velký motor, řekl skladatel, zpěvák a multinstrumentalista Spálený v rozhovoru s ČTK.
Dlouhé tři měsíce nesměla astronomka Mary McIntyreová z britského hrabství Oxfordshire používat svůj účet na twitteru kvůli zveřejněným záběrům meteorického roje. Sociální síť vyhodnotila její perseidy jako "intimní obsah sdílený bez souhlasu třetí osoby". Spravedlnosti se dočkala až díky zásahu televizní stanice BBC.
Ženě z britského hrabství Oxfordshire byl kvůli sdílení intimního obsahu bez souhlasu třetí osoby na tři měsíce zablokován twitterový účet. Na takové zprávě by nebylo nic zvláštního, kdyby se nejednalo o astronomku Mary McIntyreovou, která na populární sociální síti zveřejnila dva záběry srpnových Perseid. Co se tedy stalo?
Nastávají obecně nejlepší podmínky pro pozorování meteorického roje Tauridy. Jejich frekvence je sice poměrně malá, zhruba 5-10 „kousků“ za hodinu, nicméně typické jsou pro ně právě velmi jasné meteory, tzv. bolidy. V nadcházející noci ze čtvrtka na pátek však bude pozorování na většině našeho území komplikovat počasí.
V noci na sobotu se na obloze vyskytla úchvatná podívaná, meteorický roj Perseidy. Ten právě v tomto týdnu dosahuje svého maxima. Kromě něj jsou ve skvělém postavení pro pozorování některé z planet naší Sluneční soustavy.
V pátek v noci vrcholí nejvýraznější meteorický roj. Češi se tak budou moci oddávat romantice při padajících hvězdách. Odborníci prozradili, jak a kde je nejlépe pozorovat.
V noci na sobotu vrcholí oblíbený meteorický roj Perseidy. Pozorování během maxima však letos zkomplikuje Měsíc, který bude pouhý den po úplňku. Perseidy nesou…
Na obloze se v pátek v noci objeví velké množství padajících hořících částic jedné z komet, takzvaných Perseidů. Kvůli mimořádně silně osvětlenému měsíci, který je navíc čerstvě po úplňku, ale letos nebudou tak dobře viditelné jako v jiných letech.
V noci na sobotu vrcholí oblíbený meteorický roj Perseidy. Pozorování během maxima však letos zkomplikuje Měsíc, který bude pouhý den po úplňku. Perseidy nesou název podle souhvězdí Persea, odkud meteory zdánlivě vylétají. Na srpnové obloze mohou lidé pozorovat také jasné planety.
Patří mezi jeden z nejkrásnějších vesmírných úkazů. Meteorický roj Perseid lze pozorovat každý rok. A tento týden, konkrétně v noci na 13. srpna, dosáhne svého vrcholu.
Dačičtí policisté řeší pondělní nehodu, při které si cyklistka mezi obcemi Písečné a Rancířov přivodila těžké zranění. S tím skončila na operaci v nemocnici v Českých Budějovicích.
O nadcházejícím víkendu se můžeme těšit na oblíbenou noční podívanou. Meteorický roj Perseidy, který je aktivní už od poloviny července, totiž dosáhne svého vrcholu. Letošní pozorování takzvaných Slz svatého Vavřince ale bude rušit měsíční svit.
V noci na sobotu vrcholí oblíbený meteorický roj Perseidy. Pozorování během maxima však letos zkomplikuje Měsíc, který bude pouhý den po úplňku. Perseidy nesou název podle souhvězdí Persea, odkud meteory zdánlivě vylétají. Na srpnové obloze mohou lidé pozorovat také jasné planety.
Více než třicet lidí bylo ve čtvrtek zraněno poté, co do sebe v zábavním parku na jihu Německa narazily dvě soupravy na horské dráze. Stalo se tak jen pár dní poté, co při podobné nehodě na jihozápadě země tragicky zahynula starší žena.
V pátek se můžeme pokochat Měsícem, ve 3:36 SELČ nastává úplněk. V sobotu se pak meteorický roj Perseidy ocitne v maximu, a to kolem třetí hodiny ranní. Jeho pozorování nicméně bude rušit poúplňkový Měsíc, upozorňují odborníci z Astronomického ústavu Akademie věd ČR. V neděli se k nám navíc nejvíce přiblíží Saturn.
I letos je možné na letní obloze pozorovat meteorický roj Perseid, který dosáhne vrcholu právě tento týden, a to konkrétně v noci na 13. srpna. Nebeskou podívanou bohužel letos částečně zastíní Měsíc, který bude tou dobou v úplňku. I tak ovšem, při bedlivém pozorování na správném místě, bude podle astronomů možné několik meteorů v pohybu zahlédnout. Víte, co jsou to Perseidy? A kam se vydat jejich rojení pozorovat? Deník přináší odpovědi a tipy.
Podívejte se, co s sebou přináší úplněk ve Vodnáři, který nastane v pátek 12. 8. 2022 ve 3:35, a na co byste se měli připravit. Už víte, co vás v tomto období čeká?
V srpnových dnech jsou nejlepší podmínky pro pozorování meteorického roje Perseidy. Dobré podmínky mají trvat zhruba do 10. srpna. Noc maxima Perseid letos připadá na noc z 12. na 13. srpna, v té době však vyhlížení meteorů výrazně ztíží Měsíc, který bude pouhou noc po úplňku. Na srpnové obloze mohou lidé pozorovat také jasné planety Jupiter a Saturn.
Tento týden je naprosto ideální ke sledování meteorického roje Perseid, který tradičně dosahuje svého maxima mezi 11. a 13. srpnem. Co přináší právě vám?
Tento týden je ideální ke sledování pravidelného letního roje meteorů, takzvaných Perseid. „Nejintenzivnější budou sice až příští týden, jenomže v tu chvíli bude zrovna měsíc v úplňku, ideální podmínky pro sledování tedy máme v těchto dnech,“ vysvětluje pro Radiožurnál. astrofotograf Petr Horálek ze Slezské univerzity v Opavě.
Nebe zdobí Perseidy. Každoroční meteorický roj, který mají lidé v oblibě pozorovat, bude vrcholit v polovině měsíce. Podle odborníků ho lidé nejlépe uvidí do 10. srpna. Počkat se vždy vyplatí do časných ranních hodin, kdy meteorů létá nejvíce. Pozorovat ho mohou nadšenci i bez dalekohledu.
K Zemi dorazil jeden z největších meteorických rojů – Perseidy. Pokud chcete jeho světelné představení vidět, musíte zvolit správný čas a správné místo.
Pozorování meteorického roje, který nese název Perseidy, je každý rok tradiční nebeskou událostí. Už v současné době jsou pro sledování vhodné podmínky. Astronomové navíc odhalili přesný termín, kdy bude roj letos vrcholit.
V těchto dnech jsou nejlepší podmínky pro pozorování meteorického roje Perseidy. Dobré podmínky potrvají zhruba do 10. srpna, informoval Petr Horálek z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě. Noc maxima Perseid letos připadá až na noc z 12. na 13. srpna, v té době ale vyhlížení meteorů výrazně ztíží Měsíc, který bude pouhou noc po úplňku.
Pravidelný meteorický roj Perseidy můžeme sledovat už v červenci a na začátku srpna, maximum své krásy by měl předvést 13. srpna okolo 3. hodiny ranní. Pozorování ale letos bude rušit svým svitem Měsíc, který dosáhne den před maximem Perseid úplňku.
V těchto dnech jsou nejlepší podmínky pro pozorování meteorického roje Perseidy. Dobré podmínky potrvají zhruba do 10. srpna, uvedl na webu Petr Horálek z Fyzikálního ústavu…
Aktuální informace o počasí a jako bonusem nádherná fotografie z Pošumaví. To je zpravodajský servis, který svým fanouškům na sociálních sítích poskytuje Vladislav Hosnedl alias Meteostanice Chotěšov. Na lov jedinečných snímků vyráží za úsvitu nebo naopak se západem slunce. Ujít si nenechá ani atraktivní nebeské úkazy jako je úplněk či Perseidy. Pořízení takové scenérie ale není jen otázka krátké procházky a prostého stisknutí spouště foťáku.
Každým rokem se profesionální i amatérští foto nadšenci těší na červenec, kdy noční oblohu ozáří meteorický jev Perseidy. Pokud se na lov své unikátní fotografie chystáte poprvé, poradíme vám, jak fotit Perseidy a kdy se objeví nebo jak získat dokonalý snímek.
Čtveřici planet viditelných pouhýma očima současně, noční svítící oblaka i Mléčnou dráhu mohou lidé vyhlížet na červencové obloze. Venuši, Mars, Jupiter a Saturn lze spatřit brzy ráno. Řekl to tiskový tajemník Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavel Suchan. Koncem měsíce bude také viditelný přechod dvou měsíců Jupiteru, k tomuto pozorování však lidé potřebují malý dalekohled.
Venuši, Mars, Jupiter a Saturn můžeš vidět v červenci brzy ráno bez dalekohledu. Ten budeš potřebovat až ke konci měsíce při přechodu dvou měsíců Jupiteru.
Čtveřici planet viditelných pouhýma očima současně, noční svítící oblaka i Mléčnou dráhu mohou lidé vyhlížet na červencové obloze. Venuši, Mars, Jupiter a Saturn lze spatřit brzy ráno. Koncem července bude také viditelný přechod dvou měsíců Jupiteru, k tomuto pozorování však lidé potřebují malý dalekohled.
Čtveřici planet viditelných pouhýma očima současně, noční svítící oblaka i Mléčnou dráhu mohou lidé vyhlížet na červencové obloze. Venuši, Mars, Jupiter a Saturn lze spatřit brzy ráno. ČTK to řekl tiskový tajemník Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavel Suchan. Koncem měsíce bude také viditelný přechod dvou měsíců Jupiteru, k tomuto pozorování však lidé potřebují malý dalekohled.
Nová kancelář v Pentagonu bude vyšetřovat pozorování neidentifikovaných létajících objektů (UFO), ale dlouholetí nadšenci jsou vůči tomuto úřadu skeptičtí.
Astronomové NASA se domnívají, že meteorický roj Tau Herculis by mohl nastat v noci z 30. na 31. května. Podle Billa Cooka z americké vesmírné agentury NASA se jedná o událost, kterou lze označit jako "všechno, nebo nic".
Dnes večer vrcholí meteorický roj Lyridy. Nepatří k nejvýraznějším rojům roku, ale lidé by několik meteorů na obloze mohli zahlédnout. Podotkl, že Lyridy jsou…