Na trasu dlouhou 8 050 km z Čech až do senegalského Dakaru se sedmadvacetiletý Jiří Hanuš vydal zcela sám. Od dobrodružné cesty si v Mladé Boleslavi slibovali podporu exportu i prestiže značky.
Maroko je severoafrická země s bohatou historií a kulturou, která nabízí širokou škálu možností trávení vaší dovolené. K mání je vše – od rušných měst po malebná pobřeží. A která místa určitě nevynechat?
Součástí soustředění Miss Czech republic bylo i focení v poušti, která poskytuje neuvěřitelná zákoutí a světla, jež na výsledných snímcích a ve videích vyniknou ještě lépe než v realitě.
Zatímco evropská zimní střediska letos trápí nedostatek sněhu, v Číně na začátku týdne slušně nasněžilo i na poušti. Bílý sníh tak v kombinaci se žlutým pískem vytvořil nezvyklou zimní scenérii.
Možná si myslíte, že máte řízení v paži. Možná už máte něco najezděno i v terénu. Možná si věříte, že v dunách nebudete mít problém. Budete! I Martin Prokop napoprvé plakal a chtěl odevzdat řidičák…
Po letech bydlení uprostřed rušného města Milwaukee v americkém Wisconsinu se manželé Whitney a Trent Newkirkovi rozhodli sbalit si raneček a vydat se na cesty s bydlením v přívěsu. Jenomže to pořád nějak nebylo ono. Nakonec se rozhodli trvale usadit v téměř 5000 km vzdáleném národním parku Joshua Tree National Park v Kalifornii. Žijí teď v jurtě uprostřed pouště a recyklují vše, co lze.
Čeká se na letadlo, čeká se na auta a techniku, čeká se na akreditacích. Čeká se, až se vrátí auto z testu, a čeká se, než mechanici změní nastavení tlumičů. Já čekám na kufr. A čekám taky na online připojení, protože poslat nějaká data se zdá být snad až nemyslitelné. Ať už to začne!
Připomeňte si legendární pořad To je fór. Vybíráme pro vás ty nejlepší vtipy, abyste mohli každý den začít s dobrou náladou. Další díly plné vtipu a humoru najdete na iprima.cz
Dva muži zachytili na video unikátní jev označovaný jako zpívající písek. Narazili na něj v dunové oblasti Chongoryn Els v Mongolsku. Ale ke zpěvu má zaznamenaný zvuk daleko, je to spíše hlasité dunění.
Dvouletý kříženec El Palomo se stal skutečným hrdinou poté, co tři kilometry vedl zachránce pouští ke svému ztracenému pánovi. Do té doby ho nedokázal najít ani pátrací tým s vycvičenými psy.
Mnozí si mysleli, že saúdskoarabské mrakodrapové město The Line v poušti zůstane ještě dlouhá léta pouhým konceptem, ale podle nejnovějších satelitních snímků se již staví.
Tisíce pneumatik kontaminují rozsáhlé oblasti obrovské, ale zranitelné pouště Atacama na severu Chile. Stala se „zadním dvorkem“ planety. Najdete tu ojeté vozy z Japonska i Koreje, stejně tak hory oblečení z USA, Asie a Evropy.
Více než padesát let vědce mate travnatá pláň na Namibské poušti, která vypadá, jako kdyby dostala neštovice. Někteří vznik takzvaných vílích kruhů, v nichž nejsou žádné rostliny, přisuzovali nadpřirozeným bytostem, jiní se snažili najít logické vysvětlení. Nyní se ale zdá, že odborníci přírodní fenomén, který se rozkládá na více než 1770 kilometrech nejsuššího místa světa, konečně rozluštili.
Nehostinná krajina táhnoucí se všemi směry až za obzor, tak vypadá poušť Gobi na jihu Mongolska. Můžete zde ale najít zelený ostrůvek, který od roku 1992 obhospodařuje dvaaosmdesátiletý Baráduz Demčig. Za ty roky vysázel starý muž na svém pozemku přes 400 tisíc stromů.
Vše začalo v roce 2014, když se mezi dunami uprostřed parného léta objevila rozlehlá vodní plocha. Krásné jezero začalo lákat turisty, jenže je nebezpečné.
V nevadské poušti v USA byl završen celoživotní projekt sochaře Michaela Heizera. Na díle je fascinující všechno: nesmírná velikost, jeho odlehlost. A skutečnost, že mu umělec věnoval padesát let svého života.
Zatímco jiné části Chile sužuje devastující sucho, poušť Atacama je od června zkrápěna vydatnými dešti. Vyprahlá zem se tak opět jednou dočasně zazelenala a rozkvetla pestrobarevnými květy.
Na samotném severním cípku Dánska se můžete čtrnáct kilometrů procházet po nekonečných písečných pláních a útesech. Krajina se tu navíc mění tak, že je rok od roku k nepoznání.
Po vlně veder, která koncem června sužovala zejména východ republiky, přišel hned úvodní červencový týden teplotní útlum. Dlouhodobá předpověď počasí naznačuje, že letošní první polovina prázdnin Česko před tropickými teplotami ušetří a na některých místech republiky se dokonce doplní i zásoby vody v půdě.
Film Ridleyho Scotta „Marťan“, nominovaný na Oscara za rok 2015, poskytl inspiraci pro 20 futuristických kupolí, které jsou dnes záhadně vystavěny v Sun City Campu v jordánské poušti.
Skupina polských archeologů odkryla ve staroegyptském městě Berenice hrobku se značným množstvím krásných artefaktů. Později ji nazvali hrobkou královskou.
Jak smrtící jsou tekuté písky? Nešťastná oběť začne klesat do bahna, boj vše jen zhoršuje. Pokud není po ruce liána, které by se člověk mohl chytit, zmizí beze stopy.
Pohyblivé písečné duny, divoká zvěř přizpůsobená poušti, pustá pobřeží. To vše přispívá k jedinečnosti Namibie. Takové zážitky vám jiná země nenabídne.
Nejen Kramolín na Třebíčsku, ale i osada Pouště poblíž Třeště má posloužit jako útočiště ukrajinským Romům. Alespoň podle teorií a spekulací, které jsou přiživovány na sociálních sítích. Starosta Třeště Vladislav Hynk ale říká, že na místě žádní uprchlíci nejsou a pokud budou, tak jen po krátkou dobu.
Věděli jste, že v Saúdské Arábii už je obrovký kus pouště přeměněný na zemědělskou oblast, která umožňuje zemědělcům sklízet spoustu různých druhů ovoce a zeleniny? V oblasti bývalé pouště je to mimořádný počin, který poskytuje velmi unikání pohled!
V nejsušší poušti světa a v nadmořské výšce 3600 metrů by jen těžko někdo hledal vinici. V chilské poušti Atacama jedna taková existuje, další jsou v této oblasti v nadmořské výšce o několik stovek metrů níže.
Irák zasáhla další velmi silná písečná bouře. Města pohltil žlutooranžový prach, lidi trápí dýchací potíže. Tamní nemocnice jsou přeplněny. Letiště, školy i úřady zavřely.
Sean Connery si dal pauzu od Jamese Bonda, aby podal vynikající výkon v intenzivním dramatu odehrávajícím se během druhé světové války v severoafrickém táboře britské armády, kde je oblíbeným trestem pro vězně běhání po uměle vytvořeném kopci v plném denním žáru. Snímek po celou dobu v divácích vyvolává pocit drsné reality a nebezpečí.
Připomeňte si legendární pořad To je fór. Vybíráme pro vás ty nejlepší vtipy, abyste mohli každý den začít s dobrou náladou. Další díly plné vtipu a humoru najdete na iprima.cz
Na Jihlavsku, konkrétně mezi Třeští a Stonařovem, se nachází přírodní památka zvaná Rybníky V Pouštích. Jde o soustavu rybníků a mokřadů na Loveckém potoce a jeho přítocích, které tvoří velice cenný biotop s výskytem řady vzácných rostlin a živočichů.
Projekt, přezdívaný jako "Projekt Rudého moře", byl nazván "nejambicióznějším rozvojem luxusního cestovního ruchu na světě". Vzniká na saúdskoarabském pobřeží Rudého moře, v poušti, divokých horách a na korálových útesech. Jak to ale ovlivní přírodu?
Sahara je třetí největší pouští na světě, hned za Arktidou a Antarktidou. Je to obrovská rozlehlá písečná oblast, kdy den je příliš horký a noc příliš chladná. Ne vždy tomu tak bylo. Ve skutečnosti prošla Sahara před několika tisíci lety extrémně drastickou změnou. V minulosti to byla prosperující a živá oblast, zcela odlišná od toho, jaká je dnes. Proč se tak změnila a co ukrývá pod svým pískem?
Peruánská poušť Nazca skrývá mnoho záhad. Do pouštní horniny „vyryli“ tehdejší obyvatelé více než stovku obrazců v podobě tvarů zvířecích a rostlinných těl, geometrických vzorů i sérií přímek. Možná Nazcové používali halucinogenní drogy, které jim umožňovaly povznést se nad krajinu a dílo naplánovat, realizovat a kontrolovat. Obrazce se nacházejí pospolu s geologickými zlomy i podzemními studnami.
Tým paleontologů lebku tvora, který šířil hrůzu v dávných peruánských mořích, loni objevil v poušti Ocucaje. Lebka je ve skvělém stavu, protože v těch dobách panovaly v tropické oblasti vhodné podmínky k fosilizaci.
Jordánsko je o něco málo větší než Česká republika, ovšem jedinečných přírodních oblastí a kulturních památek je tady spousta. A vidět starobylou Petru či růžovou poušť Wádí Rum byl můj sen.
Z perspektivy letadla či satelitu je možné zachytit jevy a objekty, kterých bychom si jinak možná ani nepovšimli: kruhy v obilí, obrazce vyryté do zemského povrchu dávnými kulturami, dosud neobjevené shluky dolmenů nebo třeba maltézské kříže v arizonské poušti. Právě záhadu křížů se ale na rozdíl jiných podařilo rozluštit.
Nasadit proti továrním týmům v poušti starý automobil? Žádný problém. Martin Prokop sáhl po vozu, který už slouží jen k testování. Přiznal, že neměl ambice na boj o přední pozice. V Abu Dhabi Desert Challenge ale Shrek ostudu neudělal. V konkurenci elitních jezdců s nejmodernější technikou byl Ford Raptor s českou posádkou hodně vidět.
Je složité si představit, že se dnes po vyprahlé saharské poušti proháněla stáda skotu, hrály si zde děti a půda nabízela dostatek jedlých rostlin. Vyspělá civilizace se na Sahaře objevila asi kolem roku 8 500 př.n.l. Díky archeologickému výzkumu dnes víme, jak lidé žili a kam odešli.
Marocká poušť Erg Chebbi je známá mohutnými písečnými dunami. Ačkoli na první pohled se zdá, že jde o nehostinnou pustinu, trpělivý pozorovatel brzy odhalí zdejší pestrý život.
Některé úkazy a jevy nejsou viditelné na Zemi pouhým okem, ale úplně jiný rozměr dostanou z ptačí perspektivy. Podobně je tomu na pouštích Izraele, Jordánska a Egypta, kde piloti spatřili před sto lety podivné linie a přemýšleli o jejich původu. V pozdějším výzkumu se ukázalo, že tajemné pouštní linie byly ve skutečnosti pastí na zvířata. Masivní starověké lovecké nástroje byly tvořené nízkými kamennými zídkami.
Polární prach je stále velkou neznámou. Jeho vliv na životní prostředí zkoumá Češka žijící na Islandu, která založila i vědecký obor sledující tento jev.
Chcete si odpočinout od sněhu a zimy? Nabízíme vám zajímavý článek z roku 1923, popisující jakým způsobem Arabové v rozpálené Sahaře vyráběli med, aniž by k tomu potřebovali pracovité včely.
Milovníci Rallye Dakar se dnes naposledy rozloučí s velkým jezdcem nejtěžší automobilové soutěže světa Karlem Lopraisem. Slavný „dakarský“ Čech odešel 30. prosince, pouhé dva dny před zahájením 43. ročníku závodu.
Z jedné strany moře, z druhé nekonečná poušť. Na hranicích Kataru a Saudské Arábie vznikl letos ojedinělý hotel. Ze vzduchu připomíná spíš malé město, než hotelový resort. Přesto, že se nachází uprostřed ničeho, jde o jeden z nejluxusnějších komplexů v oblasti, který nabízí mimo jiné největší tematický zábavní park v Kataru.
Hypotézy říkají, že jde o pozůstatky násilného vstupu meteoritu do atmosféry. Obrovská exploze vymrštila tyto úlomky na povrch pouště, kde je zastavila až vrstva písku.
Poušť Atacama je nejsušším místem na Zemi, přesto zde kvetou rostliny, kterým se záhadně daří zdejší extrémní podmínky přežít. V době oteplování a sucha je pro vědce důležité zjistit, jak to dělají.
Připomeňte si s Prima Pauzou legendární pořad To je fór. Vybíráme pro vás ty nejlepší vtipy, abyste mohli každý den začít s dobrou náladou. Další díly plné vtipu a humoru najdete na pauza.iprima.cz.
Zvykli jsme si cestovat klidně přes půl světa za teplem, za vodními sporty, za poznáváním nových tradic, a dokonce za jídlem. S tím, jak se svět stává čím dál hlučnějším, ale bude novým trendem cestování za tichem.