Zavřít
Pověsti

Pověsti

Nejnovější články na Seznamu na téma Pověsti
  • Nespěchej

    Svatý Valentýn opravdu existoval. Kolik je ale pravdy na pověstech o něm, to už se těžko dokazuje

    Před 1 měsícem
    Svatý Valentýn, oficiálně označovaný jako svatý Valentýn z Říma, je římský světec ze třetího století. Ačkoliv se o jeho životě příliš neví, je jeho svátek spojovaný s projevy lásky a citu oslavován 14. února na mnoha místech světa.
     Komentáře
  • Jan Hrdina
    naSeznam Médium

    Netvor z hradu Glamis

    Před 1 měsícem
    Hrad Glamis má pověst nejstrašidelnějšího sídla ve Skotsku. Váže se k němu mnoho zkazek i krvavých historických událostí, které ilustrují dramatické skotské dějiny. Nejděsivější příběh však spadá do relativně nedávné doby, do počátku 20. století.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Mýty našich dějin: Pověst o prokletém Faustově domě v Praze

    Před 1 měsícem
    Nedávno jsem procházel kolem Faustova domu. Dveře tak tak visely v pantech, kývaly se ve větru a celá budova vypadala dost pocuchaně. Na první pohled se zdálo, že si zde opět dal ďábel dostaveníčko s nějakým Faustem. On totiž ten slavný Goethův rozhodně nebyl první a zaručeně ani poslední
     Komentáře
  • Proženy

    Na Hromnice o hodinu více: Příliš se neradujte ani nerozčilujte, zapalte svíčku a pozorujte jezevce

    Před 1 měsícem
    Na Hromnice o hodinu více. To je asi pořekadlo, které si vybaví mnoho z nás. Co to ale Hromnice vlastně jsou a proč jsou zrovna 2. února? A jaké zvyky se s nimi pojí?
     Komentáře
  • Jan Hrdina
    naSeznam Médium

    Záhada templářského pokladu na hradě Veveří

    Před 2 měsíci
    Mocný řád templářů a jejich ukrytý poklad. Fascinující dobrodružství, které nás přivádí na moravský hrad Veveří. Skrývá se tu skutečně vzácný poklad posledních templářů, prchajících před mstou francouzského krále?
     Komentáře
  • Žena-in

    Zapomeňte na upíry a vlkodlaky. V Jižní Koreji kraluje pověstem a bájím lstivá a svůdná liška gumiho

    Před 2 měsíci
    Každá kultura a země má své legendy a mýtické bytosti. V českých luzích a hájích se prohánějí víly, rusalky a divoženky. Jihokorejci mají devítiocasou lišku, které říkají gumiho. Toto stvoření má svůj původ ve starých čínských bájích a milovníci asijské tvroby ho mohou znát ze seriálů, filmů, knih a komiksů.
     Komentáře
  • TRAVELER
    naSeznam Médium

    Neznámá místa Prahy II: Čertovy kameny na Vyšehradě prýští energií a možná pochází z Říma

    Před 2 měsíci
    Čertovy kameny na Vyšehradě už možná mnozí z vás viděli, často si jich však návštěvníci tohoto místa ani nevšimnou. Jsou totiž stranou nejfrekventovanější návštěvnické trase. I ti, co je znají, ale většinou netuší, jaké legendy jsou s nimi spojeny.
     Komentáře
  • UdálostiExtra

    Inspirovaly keltské báchorky o vzniku legendární pověsti hory Blaník? Je velitelem keltského vojska Svatý Václav?

    Před 2 měsíci
    Co inspirovalo tuto pověst na českém území? Byl to příchod Keltů? Tento magicky vrcholek patří k nejsilnějším energetickým místům na našem území.
     Komentáře
  • Babinet

    Tip na strašidelnou pražskou vycházku: Muzeum pražských pověstí a strašidel i socha zohavené, zavražděné dívky v chrámu sv. Jiří na Hradčanech

    Před 2 měsíci
    Velice pravděpodobně se na žádném místě v České republice nevyskytuje tolik strašidel, duchů a jiných nadpřirozených bytostí jako v Praze. Je to dáno dlouhou historií tohoto místa a tudíž i velkým množstvím historických objektů, ke kterým se váže nějaká děsuplná legenda. Například Liliovou ulicí, která vyúsťuje u dnešního Náprstkova muzea, se prý prohání bezhlavý templář na koni a na Hradčanech zase údajně kupříkladu najdeme bezhlavého mnicha...
     Komentáře
  • Žena-in

    8 mýtů, tradic a pověstí, které kolují o štědrovečerní večeři

    Před 3 měsíci
    Co víte o štědrovečerní večeři? Možná to, že se při ní schází celé rodiny, jí se zejména kapr, řízky a bramborový salát a u slavnostního stolu to cinká skleničkami. Přečtěte si ale něco zajímavějšího, co možná nevíte.
     Komentáře
  • Deník

    Baba Jaga je postavou plnou záhad. A také ikonou feminismu, tvrdí spisovatelky

    Před 3 měsíci
    Slovanská Baba Jaga, známá tím, že žije v domě postaveném na kuřích nožkách a hoduje na dětech. Je složitou a pravděpodobně feministickou postavou. Tedy alespoň podle nově vydané knihy povídek s názvem Into the Forest (Do hlubin lesa), kde ženské autorky nabízejí různé interpretace této nadpřirozené postavy.
     Komentáře
  • Objevím

    Krásný lom Amerika skrývá děsivou pověst

    Před 3 měsíci
    Lom Amerika je velmi oblíbeným místem turistů. Součástí lomu je ale i děsivý příběh německého vojáka.
     Komentáře
  • Objevím

    Hrad Houska: Obyčejná památka? Nebo brána do pekel?

    Před 3 měsíci
    Hrad Houska skrývá víc, než jen historické kamenné zdi. Jedná se snad o pravou bránu do pekel?
     Komentáře
  • Babinet

    Pražské Jezulátko je proslavené schopností konat zázraky

    Před 3 měsíci
    Kostel Panny Marie Vítězné, na Malé Straně v Karmelitské ulici, je nejstarší barokní církevní stavbou v Praze. Zde se nachází vosková soška Ježíška vysoká 47 cm, známé Pražské Jezulátko, proslavené schopností konat zázraky. Pražské Jezulátko má v kostele svůj vlastní oltář. Lidé zde prosí o pomoc, uzdravení, mír a narození dítěte. Mnozí z nich se vracejí s poděkováním a kolem oltáře je umístěno mnoho ceduliček a destiček se slovy díků za splněná přání.
     Komentáře
  • LP-Life

    Vyšehrad jako místo z bájí a pověstí. Kněžna Libuše i tajuplný poklad

    Před 3 měsíci
    Vyšehrad .místo z českých bájí a pověstí. Kdo by neznal pražský Vyšehrad. Místo opředené různými bájemi a pověstmi a pravděpodobně také místo s nejkrásnějším výhledem na Prahu.
     Komentáře
  • Lifee

    Svatá Barbora: Kdysi trpěla kvůli otci, dnes věští počasí na celý advent a vyhání dřevo ze dvora

    Před 3 měsíci
    Barbory slaví svátek 4. prosince. Jejích předchůdkyní byla mučednice a později světice Barbora z Nikomédie. Mučednice je vskutku správné slovo, neboť si před smrtí opravdu hodně vytrpěla. Ale abychom se nezabývali v adventní čas pouze negativy, podíváme se taktéž na význam jejího jména a tradice, jenž se pojí s jejím dnem.
     Komentáře
  • ČasProŽeny

    Legenda o černookých dětech: Kdo jsou a proč se před nimi dát na útěk?

    Před 4 měsíci
    Už na první pohled se vám nebudou zdát v pořádku. Při setkání s nimi zažijete nepříjemný vnitřní pocit, který neumíte popsat. Tyto děti jsou zcela jiné. Jejich oči totiž nejsou stejné jako oči ostatních. Jsou čistě černé, bez bělma a duhovek. Řeč je o dětech s temným pohledem a bledou pletí. Vypadají jako z hororu a podle některých lidí vážně existují. Kdo jsou děsivé černooké děti a proč se s nimi nechcete potkat?
     Komentáře
  • Děsivá místa

    Praotec Čech: Obyčejný vrah, nebo zakladatel národa - legendy se liší

    Před 4 měsíci
    Tajemná hora Říp. Právě na ni měl vystoupat praotec Čech a rozhodnout, že úrodná nížiny Podřipska bude tou pravou, kde by se měl jeho lid usadit. To alespoň říká pověst. Jaká je ale realita? Co z této pověsti může být pravda a co jen fantazie?
     Komentáře
  • Svět Ženy

    Rozbité zrcadlo může chytit duši člověka a věznit ji. Černé kočky a havrani přináší smůlu nebo smrt. Odkud pověry pramení?

    Před 4 měsíci
    Jste pověrčiví? Je pro vás pátek 13 tím nejhorším dnem a pokud můžete, nevycházíte z domu? Když se rozbije zrcadlo, hrozíte se, že budete mít 7 let smůlu? Pověrami je opředeno mnoho kultur a zemí.
     Komentáře
  • Děsivá místa

    Masakr u Devíti křížů: Pověst nebo pravdivá historie?

    Před 5 měsíci
    Legenda o mrtvé nevěstě, krvavé svatbě a devíti křížích. Jde o pouhou pověst, nebo o popis reálné události? Po letech se vracíme k tématu, které bylo úplně prvním, které jsme kdy zpracovali.
     Komentáře
  • Příroda

    Veselý příběh ze života o mrtvém přírodovědci, strašidelném čertu a nevzdělancích

    Před 5 měsíci
    Technologický pokrok a nejmodernější metody zkoumání přírody dokáží často odhalit neuvěřitelné věci. To se ale netýká jen dnešní doby elektronových mikroskopů, sekvenování DNA nebo superpočítačů vybavených umělou inteligencí. Zajímá vás, co se stalo před 350 lety?
     Komentáře
  • ČasProŽeny

    Toužíte po dítěti či manželství? Udělejte si výlet na Venušiny misky

    Před 5 měsíci
    Rychlebské hory, málo známé pohoří Jeseníků, nabízí nádhernou přírodu, ticho a klid. Národní přírodní památka Venušiny misky se nachází na vrcholu kopce Smolný u Velké Kraše. Co o tomto útvaru říkají místní legendy?
     Komentáře
  • Badatelé

    Tajemná místa: Dodnes fungující kletba černé paní

    Před 7 měsíci
    V mládí tak záviděla své sestře pohledného ženicha, do kterého se zamilovala, až svoji sestru ze závisti otrávila. Vyšetřování před hrdelním soudem a popravě unikla. Věčnému trestu už nikoliv. Vydejme se po stopách pověsti, kterou neradi vyprávějí sami majitelé zámku, kde se má objevovat.
     Komentáře
  • Neovlivní

    Schillerová zachraňovala Babiše opakovaně, dokonce kvůli němu i lhala

    Před 7 měsíci
    Bývalá ministryně upravovala realitu, aby svého stranického vůdce dostala z problémů. Alena Schillerová patří mezi nejvěrnější spojence oligarchy Andreje Babiše. Opakovaně kvůli němu jednala nikoli ve prospěch daňových poplatníků, což měla z titulu své funkce ministryně za úkol, ale stranila Babišovi, aby jej dostala z problémů. Naposledy jsme tento týden vypátrali, že to byli podřízení Aleny Schillerové, kvůli nimž policie odložila kauzu daňových úniků z reklamy na Babišově víkendovém sídle Čapí hnízdo. Finanční správa totiž policii nedodala konkrétní výši škody, která byla operacemi se zjevně fiktivní reklamou státu způsobena. Nebylo to ovšem poprvé, kdy Schillerová prokázala absolutní loajalitu svému stranickému…
     Komentáře
  • Světoběžník

    Tajemný hrad Houska údajně skrývá bránu do pekla

    Před 7 měsíci
    Houska je jedním z nejstarších hradů v Čechách. Návštěvníky láká především tajemnou pověstí o cestě do pekla, která se má nacházet pod kaplí.
     Komentáře
  • Kritiky

    Johnny vs. Amber: Od lásky k nenávisti

    Před 8 měsíci
    Dokument „Johnny vs. Amber: Od lásky k nenávisti“ slibně lákal na nejpoutavější okamžiky soudního procesu včetně rozhovorů a reportáží z tohoto případu, který doslova šokoval celý svět.
     Komentáře
  • Deník

    Ďáblova stvoření? Kvůli pověrám lidé kočky upalovali zaživa, jedli jejich mozky

    Před 8 měsíci
    V některých zvířatech viděli lidé od pradávna zdroj neštěstí, nemoci či smrti. Často proto čekala němá stvoření pronásledování a bolestivá smrt. Pověry se mezi lidmi tradují dál i přesto, že byly vyvráceny už staletí nazpátek.
     Komentáře
  • Utajené příběhy českých dějin

    Byl praotec Čech skutečnou historickou postavou?

    Před 9 měsíci
    Historie naší země je plná otazníků a témat, o kterých se nemluví. Odhalte jejich tajemství na iprima.cz
     Komentáře
  • inStory

    Bohnický hřbitov bláznů. Místo, kde si podávají ruce živí s mrtvými

    Před 9 měsíci
    Bohnický ústavní hřbitov, známější pod přezdívkou „hřbitov bláznů“, je považován za nejtajemnější místo v Evropě. Zároveň se prý jedná o největší hřbitov choromyslných na světě.
     Komentáře
  • Tajemné hrady

    Podivný příběh podpálení hradu Švamberk

    Před 9 měsíci
    Když celý hrad lehne popelem, může za to většinou obléhání, válka nebo jiný konflikt. Za zkázou hradu Švamberka ale stálo něco docela jiného. Vydejte se s námi za příběhem zkázy středověkého hradu.
     Komentáře
  • Deník

    Masakr za svitu pochodní. Před 560 lety předvedl kníže Drákula, co je zač

    Před 9 měsíci
    Začínalo léto roku 1462. Nedaleko města Târgoviște (česky Trhoviště), hlavního centra Valašského knížectví, tábořila osmanská armáda a připravovala se město oblehnout. V noci 17. června však spící Turky vzbudilo troubení rohů. Když se vyhrnuli ze stanů, s úděsem zjistili, že se na ně řítí tisíce planoucích pochodní. Valašský kníže Vlad III. Țepeș, řečený Napichovač, Narážeč nebo Drákula, právě zahájil protiútok.
     Komentáře
  • Badatelé

    Děsivá místa: Krutý šlechtic a kámen, kterého se báli i esesáci

    Před 9 měsíci
    Tajemství minulosti Kosovy Hory: Lomozící duch ve zdejším zámku, děsivá zjevení a soudný kámen, který čeká na poslední dny tohoto světa.
     Komentáře
  • Magazín Plus

    Tajemství českých hradů. Průrva do pekel i duchové nešťastných dívek

    Před 10 měsíci
    Pohádkové hrady najdeme po celé republice. Skrývají nejedno tajemství, zanechávají po sobě pověsti a za mohutnými zdmi se často skrývají příběhy, které se vyprávějí napříč staletími. Pojďte se ponořit do historie pěti českých hradů.
     Komentáře
  • Tajemné hrady

    Skrývá se ve zdech tvrze ve Svojšicích poklad? Vydejte se za tajemstvím české pověsti

    Před 10 měsíci
    Je možné opravdu najít v zemi zakopaný poklad? Najdeme u nás místa, kde se zlato skrývá v zemi a stačí zkrátka přijít a vykopat si ho? Vydejte se s námi do Svojšic na místo, kde má být podle všeho ukrytý poklad.
     Komentáře
  • Světoběžník

    Ani živá, ani mrtvá. La Llorona se podle Mexičanů potuluje kolem řek a bere životy

    Před 11 měsíci
    Kdesi v hlubinách času se mohl odehrát příběh, který se stal kostrou mexické legendy o ženě topící neposlušné děti. Říká se jí La Llorona.
     Komentáře
  • Dotyk

    Jak to bylo opravdu s Libuší a Přemyslem: Pověst, kterou známe, je nesmysl

    Před 1 rokem
    Bez pověsti o Přemyslu Oráči a kněžně Libuši by české dějiny nemohly existovat. Je však jejich romantický příběh, který poprvé sepsal kronikář Kosmas na počátku 12. století, pravdivý?
     Komentáře
  • Finex

    Sberbank zavřela pobočky – Mají se její klienti bát?

    Před 1 rokem
    Před českými pobočkami banky Sberbank, která má vazby na Rusko, se od pátečního rána tvořily dlouhé fronty. Klienti Sberbank se vzhledem k aktuální krizi na Ukrajině snažili vybrat peníze a zrušit své účty.
     Komentáře
  • Fantasymag

    Věrtel pohádek a pověstí z celého Česka: originální pohádky s ilustracemi od Vhrsti, které děti znají z populárního večerníčku

    Před 1 rokem
    Někdy stačí zrnko pravdy a máme na světě pohádku. Tím se řídili dva již ostřílení pohádkáři Zdeněk Zajíček a Markéta Čekanová. Ve své páté knížce nás zavedou do všech koutů Česka a bohatým jazykem převypráví rozličné příběhy. Knížka plná pohádkových tradic osloví i ty nejmenší.
     Komentáře
  • Děsivá místa

    Opuštěné mauzoleum skrývá temnou minulost

    Před 1 rokem
    Kaple, kterou ovládl sám ďábel nebo mauzoleum, které nikdy nebylo dostavěno? Vypravíme se na místo, které má podle řady textů být tajemnem a mystikou přímo prosáklé a jen na něj vstoupíte, tak na sebe negativní pocity prý nenechají dlouho čekat.
     Komentáře
  • Novinky

    FOTO: Pražská domovní znamení

    Před 1 rokem
    Labuť, lev nebo rak. Na taková domovní znamení můžete narazit při vycházce po pražské Malé Straně nebo Hradčanech. Často se k nim vážou zajímavé historky, a navíc v těchto domech mnohdy bydlely i slavné osobnosti, třeba básník Jan Neruda či herec Josef Kemr.
     Komentáře
  • Dotyk

    Brána do pekel na hradě Houska: S tajemnými jevy si neví rady ani vědci

    Před 1 rokem
    Patří mezi nejtajemnější hrady u nás. Hrad Houska stojí uprostřed hlubokých hvozdů Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko. Historici stále přesně netuší, kdo opravdu objekt postavil, jak přesně je starý a za jakým účelem byl vybudován. Navíc, jeho střílny jsou obrácené směrem dovnitř.
     Komentáře
  • Hanácká Drbna

    Olomoucké mýty, pověsti a legendy II. Jaké jsou jejich stopy v památkách města?

    Před 1 rokem
    S dějinami Olomouce, do třicetileté války skutečného a pak už jen titulárního hlavního města Moravy, je tradičně spjato několik významných mýtů, pověstí a legend. Před časem jsme psali například o tradovaném založení města římským císařem Gaiem Juliem Césarem a vítězství Jaroslava ze Šternberka nad Tatary před Olomoucí roku 1241. Legendou je také život olomoucké mučednice, sv. Pavlíny, patronky města. Pojďme dál.
     Komentáře
  • Zítřek

    Djokovič chce od Austrálie vysoudit miliony. Na hotelu měl mít blechy a červy

    Před 1 rokem
    Novak Djokovič je sice zpět doma v Srbsku, kauzu Austrálie ale nenechá jen tak. Světová tenisová jednička už měla mít sezení s právníkem, se kterým prý dává dohromady žalobu na australskou vládou. Bude požadovat odškodné ve výši více než 3,8 milionu eur za „zlé zacházení.“
     Komentáře
  • Hanácká Drbna

    Olomoucké mýty, pověsti a legendy. Jaké jsou jejich stopy v památkách města?

    Před 1 rokem
    S dějinami Olomouce, do třicetileté války skutečného a pak už jen titulárního hlavního města Moravy, je tradičně spjato několik významných mýtů, pověstí a legend. Patří k nim například tradované založení města římským císařem Gaiem Juliem Césarem a vítězství Jaroslava ze Šternberka nad Tatary před Olomoucí roku 1241. Legendou je také život olomoucké mučednice, sv. Pavlíny, patronky města.
     Komentáře
  • Tajemné hrady

    Dívka které spadl hrad na hlavu

    Před 1 rokem
    Některé příběhy a pověsti jsou strašidelné, některé plné zlata, jiné plné mrtvých a některé vlastně tak trochu trapné. Pověst, která se vypráví na hradu Kamýk u Litoměřic, patří do té poslední kategorie. Někdy se totiž pokus o záchranu tak trochu nepovede...
     Komentáře
  • Tajemné hrady

    Tajemství hradu Svojanov: Jedenáct zazděných dětí a bílá paní

    Před 1 rokem
    Jedenáct zazděných dětí, dvě ženy a nejméně jeden zazděný muž. Svojanov je jedním z našich nekrásnějších hradů. Jeho minulost je ale plná pověstí, krve a násilí. A právě na hrad Svojanov jsme se tentokrát vypravili na jeden den a jednu noc.
     Komentáře
  • Mystické výlety

    Zázračné kapky na rosnatce. Vrch u Českého Brodu je opředený legandami

    Před 1 rokem
    Toto velice čarovné místo skrývá několik legend a také se zde našlo několik obětních pohárů. Byly megality používány k pohanským rituálům? Tímto zajímavým areálem s megalitickými kameny a jezírky i vzácnou masožravou rostlinou provádí Jan Psota, místní publicista, grafik a kronikář.
     Komentáře
  • Prostřeno

    Hluboce zmrazená zelenina je lepší než její pověst

    Před 1 rokem
    Ovoce a zelenina jsou zdravé. Jezte pětkrát denně čerstvé ovoce a zeleninu. – Taková a jim podobná doporučení zná každý. A samozřejmě jsou pravdivá, ale pokud chceme konzumovat místní druhy, pak jsme značně omezeni sezonou. V takovém případě přichází na řadu hluboce zmrazená zelenina. Dá se použít jako čerstvá, a navíc je velmi praktická, protože už se nemusí čistit a dlouze omývat. Je ale stejně zdravá?
     Komentáře
  • Děsivá místa

    Kruhy v obilí, keltové a čarodějnice. Odhalte záhadu tajemného vrchu Chotuc

    Před 1 rokem
    O kopci se zvláštním jménem Chotuc se vyprávějí ještě podivnější příběhy. Příběhy, které začínají Kelty, pokračují řáděním čarodějnic a končí kruhy v obilí a podivnými zjeveními. Vydejte se s námi na kopec, který skrývá dva hřbitovy, opuštěný kostel a prý i řadu tajemství.
     Komentáře
  • Hradecká Drbna

    Josefov: věznice národů opředená legendami aneb největší zajímavosti o pevnosti

    Před 1 rokem
    Nad stavbou pevnosti Josefov dlouhá léta visel otazník. Nakonec tu ale vznikla unikátní stavba s propracovaným podzemním systémem, který v Evropě nemá obdoby. A také pevnostní pulzující město, které svým bohatým kulturním životem přilákalo spoustu nových obyvatel.
     Komentáře
  • Tajemné hrady

    Tajemný hrad, na který se jen tak nedostanete. Kde leží lidmi zapomenutý Kozlov?

    Před 1 rokem
    Hrad, na který se dostanete pouze lodí. Dnes totiž stojí na jednom z ostrovů přehrady Dalešice. I když z hradu, který nese název Kozlov mnoho nezbývá, jeho minulost rozhodně stojí za to, abychom se na něj vydali.
     Komentáře
  • Badatelé

    Prokletá místa: Zmizelá města duchů

    Před 1 rokem
    Jsou jich u nás stovky. Zbylo po nich jen velmi málo. Zapomenutý hřbitov, opuštěná kaple, někdy vůbec nic. Zůstaly jen jejich mnohdy tragické příběhy.
     Komentáře
  • Badatelé

    Prokletá místa: Kde se na vás nalepí smůla a kam nechodit

    Před 1 rokem
    Je u nás několik míst, které pronásleduje smůla a neštěstí. Která to jsou a jak se jim vyhnout.
     Komentáře
  • Pěstujme

    Vznešený narcis získal své jméno z dávného mýtu, který vysvětluje jeho spojitost s poruchou osobnosti

    Před 1 rokem
    Procházíte se po své okrasné zahrádce a kocháte se barevnými květy s láskou opečovávaných rostlinek? Oko vám padne na narcis a vy vidíte, že už je pár dnů odkvetlý. Každý správný zahrádkář okamžitě spěchá pro nůžky, aby rostlinu květů zbavil. Po odříznutí stvolů s květy zůstanou listy, které později zežloutnou a odkvetou.
     Komentáře
  • Tajemné hrady

    Radioaktivní hrad opředený tajemnými pověstmi. Skutečně zde žila zákeřná čarodějnice?

    Před 1 rokem
    Hrad Doubravská hora nad Teplicemi zná vlastně jen málo lidí, a to je velká škoda. Kromě fascinujících pověstí i zajímavé historie je totiž právě Doubravská hora nejradioaktivnějším hradem v České republice.
     Komentáře
  • Mystická Praha

    Vyšehradský tunel a zlatý poklad kněžny Libuše

    Před 1 rokem
    Vyšehradský tunel je velice důležitou součástí dopravy v Praze ale dříve zde silnice nebyla žádná, bylo třeba přeplavit se lodí. Ve skále nad tunelem je podle pověstí ukryt zlatý poklad kněžny Libuše.
     Komentáře
  • Tajemné hrady

    Hrob legendárního Šemíka a žhář Horymír: Jak to bylo s českou pověstí doopravdy?

    Před 1 rokem
    Vyšehrad je místem, které hraje v našich pověstech velkou roli. My se dnes zaměříme na jednu z nejklasičtějších, kterou máme s Vyšehradem spojené a podíváme se, kde se pověst o statečném pánovi a ještě statečnějším koni vůbec vzala.
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Čertův kámen doplní dvoumetrová dřevěná socha rohatého

    Před 1 rokem
    Na viklany můžete narazit po celém světě a samozřejmě také i u nás. Mezi ty neznámější rozhodně patří Čertův kámen na okraji obce Babylon na Domažlicku. Jeho název není náhodný. Traduje se, že si právě sem chodil pekelník odpočinout po namáhavém dni. Nyní k balvanu přibude dvoumetrová socha ďábelského stvoření z dílny řezbáře Radka Pučelíka.
     Komentáře
  • Náš region

    Černá sanitka unáší děti a v kinech jsou zapíchané stříkačky s HIV. Znáte nejpodivnější městské legendy?

    Před 1 rokem
    Jsou to příběhy, kterým jste možná uvěřili, protože vám je vyprávěl někdo známý. Nebojte, nejste jediní. Městské legendy k naší společnosti patří jako kdysi dávno patřily pověsti a různé legendy k životu našich předků. A že jich je! Pojďme se s některými z nich seznámit.
     Komentáře
  • Náš region

    V křivoklátských lesích číhá krutá smrt! Ale jen když tam jdete v lichém počtu

    Před 1 rokem
    Tak o tom přesně vyprávějí pověsti z Rakovnicka. Rozsáhlé lesy kolem hradu Křivoklát podle nich totiž hlídá lesní duch, který se nejčastěji objevuje při bouřce a nechá na pokoji jen pocestné, kteří jdou v sudém počtu. A také má řadu podob.
     Komentáře
Reklama