Závěr týdne přinese do Česka studenou frontu, zataženou oblohu i srážky. Občasný déšť na většině území z pátku nahradí v sobotu ojedinělé přeháňky. Meteorologové čekají i na některých místech bouřky. Mraky se zřejmě začnou trhat až koncem víkendu. Čeká nás i razantní propad teplot, v noci klesnou až k 5 °C. Situaci nejen ve svém kraji sledujte prostřednictvím radaru v tomto článku.
Vedlejším efektem pandemie covid-19 bylo dočasné utlumení leteckého provozu a tím i propad příjmů řízení letového provozu řady zemí. Tyto organizace byly proto nuceny zrušit nebo odložit výběrová řízení a utlumit rozvoj letecké přepravy.
Závěr týdne přinese oproti dosavadním letním teplotám náhlou změnu. Kvůli příchodu studené fronty klesnou průměrná denní maxima o téměř 10 °C. Jasné nebe navíc vystřídá oblačnost s deštěm i ojedinělými bouřkami. Teplotní výkyv bude trvat až do konce víkendu, po kterém se opět vrátí průměrné nejvyšší teploty okolo 25 °C. Situaci nejen ve svém kraji sledujte prostřednictvím radaru v tomto článku.
Pandemie covid-19 v letech 2020 a 2021 utlumila letecký provoz. Tím způsobila i propad příjmů řízení letového provozu řady zemí, které zrušily, nebo omezily výběrová řízení, čímž se utlumil rozvoj letecké přepravy. Zaznamenala to řada firem, včetně výrobce radarů Eldis Pardubice. Nyní se již situace výrazně zlepšuje tak, že Eldis Pardubice, jenž je od roku 2017 členem skupiny CSG miliardáře Michala Strnada a její divize CSG Aerospace, startuje nábor a chce získat několik desítek nových zaměstnanců.
Deset nových informativních radarů přibude po Liberci. Nemají za cíl pokutovat řidiče, ale zklidňovat dopravu. Vzorem je radar z Hejnické ulice v Krásné Studánce, kde se poměr řidičů překračujících rychlost výrazně zmenšil.
V Česku je už sedm z osmi armádních radiolokátorů MADR izraelské výroby. Armáda by je chtěla do konce roku začlenit do systému monitorování prostoru nad Českou republikou. Následně budou starší typy radarů vyřazovány. Novinářům to dnes řekl náměstek ministryně obrany František Šulc při návštěvě 7. radiotechnické roty v Hrušovanech na Chomutovsku. Rotu spolu s ním navštívila Jana Černochová spolu s 1. zástupcem náčelníka Generálního štábu AČR genpor. Miroslavem Hlaváčem.
V Česku je už sedm z osmi armádních radiolokátorů MADR izraelské výroby. Armáda by je chtěla do konce roku začlenit do systému monitorování prostoru nad Českou republikou. Následně budou starší typy radarů vyřazovány. Novinářům to dnes řekl náměstek ministryně obrany František Šulc při návštěvě 7. radiotechnické roty v Hrušovanech na Chomutovsku.
Vedlejším efektem pandemie covid-19 bylo dočasné utlumení leteckého provozu a tím i propad příjmů řízení letového provozu řady zemí. Tyto organizace byly proto nuceny zrušit nebo odložit výběrová řízení a utlumit rozvoj letecké přepravy. Opatření se dotkla řady firem, mezi nimi také výrobce radarů Eldis Pardubice. Aktuální situace, a především výhled na další období už ale slibují významné zlepšení. A to natolik, že Eldis Pardubice, jenž je od roku 2017 členem skupiny CSG a její divize CSG Aerospace, rozjíždí velký nábor: získat by chtěl několik desítek nových zaměstnanců.
NÁZOR: Tchajwanské letectvo se nutně potřebuje vypořádat s obtížně detekovatelnými stroji na straně výbojné Číny, šance by tak mohl zvýšit infračervený sledovač.
Ukrajina dobyla zpět čtyři těžební plošiny u Krymu, které Rusko okupovalo od roku 2015. Podle serveru Ukrajinska pravda to dnes uvedla vojenská rozvědka. Plošiny, které slouží k dobývání ropy a plynu, Rusko po rozpoutání války proti Ukrajině využívalo podle rozvědky jako heliporty a umístilo na ně radary.
Ukrajina dobyla zpět čtyři těžební plošiny u Krymu, které Rusko okupovalo od roku 2015. Podle serveru Ukrajinska pravda to v pondělí uvedla vojenská rozvědka. Plošiny, které slouží k dobývání ropy a plynu, Rusko po rozpoutání války proti Ukrajině využívalo podle rozvědky jako heliporty a umístilo na ně radary.
Ukrajina dobyla zpět čtyři těžební plošiny u Krymu, které Rusko okupovalo už od roku 2015. Uvedla to vojenská rozvědka GUR. Plošiny, které slouží k dobývání ropy a plynu, Rusko po rozpoutání války proti Ukrajině využívalo podle rozvědky jako heliporty a umístilo na ně radary.
Ukrajina dobyla zpět čtyři těžební plošiny u Krymu, které Rusko okupovalo od roku 2015. Podle serveru Ukrajinska pravda to dnes uvedla vojenská rozvědka. Plošiny, které slouží k dobývání ropy a plynu, Rusko po rozpoutání války proti Ukrajině využívalo podle rozvědky jako heliporty a umístilo na ně radary.
Samohybné protiletadlové systémy Gepard jsou jedním z nejúčinnějších a nejúspornějších způsobů boje proti jednoduchým dronům kamikadze. Takto funguje systém Gepard, který chrání kritickou infrastrukturu Ukrajiny. Přinášíme pohled do zákulisí sestřelování dronů a výkonnosti systému.
/FOTOGALERIE/ Zdálky s trochou fantazie připomíná nerozvitou obří bedlu. Meteorologická radiolokační stanice Skalky u Benešova je vysoká pětatřicet metrů. Podobná stanice stojí na území České republiky už jen v Brdech na vrcholku Praha ve Středočeském kraji. Z kopule trčí měřící technika a uvnitř tiše předou přístroje.
NÁZOR: Vylepšený francouzský letoun Rafale verze F5 by měl některými schopnostmi překonávat všechny své rivaly, a dokonce by mohl detekovat stealth letadla.
V továrně Saljut, která vyrábí vojenská zařízení, kromě jiných například lodní radary a která je kvůli tomu na sankčním seznamu, dnes hořelo. Informovaly o tom telegramové kanály Baza či Mash. „Požár…
Podle předpovědí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bude závěr pracovního týdne ve znamení příjemných teplot a jasné oblohy. Jinak tomu nebude ani o víkendu, kdy se teploty na některých místech vyšplhají až k tropickým 30 stupňům Celsia. Příjemné letní počasí by mělo vydržet až do úterý příštího týdne.
Letouny F-35, které si Česká republika objedná a dostaneme, budou v nejmodernější verzi, která v té době bude na trhu. Měl by to být takzvaný blok 4, bude mít výborný radar, lepší management všech senzorů a fúzí dat tak, aby pilot měl informační převahu nad jakýmkoliv protivníkem.
NÁZOR: Rusko stále modernizuje nejrychlejší stíhací letouny světa v činné službě, mají k dispozici vylepšený radar a střely s extrémně dlouhým dosahem.
Ve čtvrtek 24. srpna se v Bulharsku konalo mezirezortní jednání, na kterém byl projednáván nákup sedmi nových 3D radarů pro modernizaci ozbrojených sil země a zlepšení dohledu nad vzdušným prostorem. Jednání předsedal náměstek ministra obrany Stanimir Georgiev a plukovník Dimitar Georgiev. Své návrhy radarů představilo pět předních obranných společností – Lockheed Martin, Leonardo, Elta, Indra a Thales.
Vojenské letiště v ruském týlu vážně poškodily lepenkové drony australské výroby. Podle ukrajinské zpravodajské služby SBU bezpilotní letouny SYPAQ při nočním náletu poničily čtyři stíhačky Su-30, jeden MiG-29 a dva ruské samohybné protiletadlové systémy Pancir a radar z raketového systému S-300, informoval list Kyiv Post.
NÁZOR: Tchaj-wan se snaží Čínu odrazovat od myšlenek na násilné obsazení. Nechybí mu přitom ani řízené střely, které mohou způsobit škody hluboko v čínském vnitrozemí.
Experti z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) zpřísnili výstrahu. Ve východní části území od 13. hodiny platí varování před vydatným deštěm. Dorazit mohou i silnější bouřky, stejně jako intenzivnější srážky s malými kroupami. Situaci nejen ve svém kraji sledujte prostřednictvím radaru.
Déšť a přeháňky v České republice pokračují. Srážky se čekají na většině území, na východě se místy mohou objevit i bouřky, uvádějí experti z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V platnosti je také výstraha před povodněmi. Situaci nejen ve svém kraji sledujte prostřednictvím radaru.
Brněnští řidiči si budou muset dávat pozor v Židenicích, kde na ně nastraží novou past. Na křižovatce u Staré osady přibyde do konce roku radar, který si posvítí na každého, kdo projede silnicí na červenou. Pokud se automatizovaný dohled osvědčí, narafičí město kamery i na další místa.
NÁZOR: Australské papírové drony jsou tu už několik let, na scéně se ale objevily docela nedávno. Zní to možná bláznivě, ale oproti klasickým mají mnoho benefitů.
NÁZOR: Ačkoliv se bojové letouny F-16 stále řadí ke světové špičce, o starších verzích to zdaleka neplatí. Jsou sice lepší než sovětské, ale porazí je i Mirage 2000.
Ukrajinci během války zdokonalovali svoje návnady. Nyní už jsou k nerozeznání od originálů. Najdeme mezi nimi drahé americké radary AN/MPQ-64 Sentinel a houfnice M777.
Česká republika doručila dva svoje protiletadlové systémy 2K12 Kub. Dokáže sestřelit rychle pohybující se vrtulníky a stíhačky. Má radar, který detekuje cíl až na 75 kilometrů.
Hradečtí úředníci si došlápli na první řidiče, kteří extrémně překročili rychlost ve městě a jejich přestupky zachytily nové radary. Celkově radary městu zatím „vydělaly“ přes čtyři miliony korun.
V Česku budou v následujících dnech pokračovat tropická vedra, kdy se nejvyšší teploty budou pohybovat kolem 30 °C. Ojediněle budou velmi teplé počasí doprovázet přeháňky a ve čtvrtek můžeme očekávat i bouřky. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Počasí ve svém regionu můžete sledovat na radaru v tomto článku.
Nizozemsko a Dánsko oznámily, že mají americký souhlas, aby předaly Ukrajině vyřazované stíhačky F-16. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to prezentuje jako důležitý krok Západu, který pomůže lépe chránit ukrajinská města a vesnice proti ruským útokům. Podobně jako tanky Leopard 2A nebo americká bojová vozidla pěchoty M2 Bradley však stíhačky nepřinesou zlom ve válce a myslet si opak by bylo chybou.
Na pouhé předpovědi počasí se často nedá spolehnout. Spousta lidí tak pro ujištění, že se neblíží bouřka, používá meteorologické radary. Jen málokdo ale ví, jak přesně fungují.
Ostrov Guam v Mikronésii, spadající pod Spojené státy americké, se má podle nového masivního obranného plánu stát nejhustěji a nejlépe chráněným místem na planetě. Na ostrově se totiž nachází několik amerických vojenských základen, které pokrývají asi 29 % plochy ostrova. Plánuje se, že zde vznikne řada moderních obranných prvků, včetně až 20 nových pozic pro systémy protivzdušné obrany.
NÁZOR: Nová verze střely HARM bude mít oproti starším mnohem větší dosah. Umožní tak letadlům účinně likvidovat i tu nejvyspělejší protivzdušnou obranu soupeře.
V Česku bude během následujících dnů panovat velmi teplé počasí. Denní teploty by minimálně do pátku měly přesahovat hranici 30 °C. Tropická vedra budou nicméně doprovázet časté přeháňky a bouřky. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Počasí ve svém regionu můžete sledovat na radaru v tomto článku.
Luton se vrací do nejvyšší anglické soutěže po 31 letech. Portál transfermarkt.com informuje, že The Hatters před startem letošního ročníku Premier League posílil bývalý supertalent ostrovního fotbalu Ross Barkley. Klub pod radarem rovněž přivedl několik slibných prospektů z Championship. V návaznosti na nezbytné práce na legendárním stadionu Kenilworth Road odehraje Luton první ligové utkání na domácí půdě až 1. září. Jaké mají jeho hráči vyhlídky na nadcházející sezonu?
Do České republiky se po období dešťů vrací letní počasí. Teploty by o víkendu měly dosáhnout až 32 °C. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Experti však varují před častými bouřkami. Počasí ve svém regionu můžete sledovat na radaru v tomto článku.
NÁZOR: Ruský letoun Su-34 je vysílán hlavně na bombardovací mise, které se mu často stávají osudným. Zdaleka totiž není chráněn tak, jak bylo zamýšleno.
Volodymyr Zelenskyj navštívil letos v květnu Berlín a německý kancléř Olaf Scholz se snažil vyvolat dojem, že se Německo stává jedním z největších podporovatelů Ukrajiny. Slíbil poslat tanky, ale i radary nebo munici. Slíbený balík v hodnotě 2,4 miliardy eur však nedorazil, informuje Welt. Kyjev dostal jen minimum tanků a munice, za to všech slíbených 11 tisíc dávek jídla pro vojáky.
Přeháňky, které se v posledních dnech vyskytují v Česku, budou pokračovat i v následujících dnech. Ojediněle budou i vydatné a vyskytnout se mohou i bouřky. Nejvyšší teploty se budou pohybovat mezi 19 až 24°C.
Čerství padesátníci se zachovají jedním ze dvou způsobů: buď žijí svůj život stejně jako před padesátkou, nebo naopak začnou přijímat různá radikální opatření opatření.
Systém Patriot běžně odpaluje střely z pozemních platforem, ale jeho výrobce ho upravil tak, aby mohl být osazován i na lodě. Má být přitom ještě lepší.
Paris Saint-Germain už se podle posledních informací připravuje na odchod Kyliana Mbappého a začíná se dívat nejen po jeho náhradě. Francouzský gigant podle španělských médií má údajně na radaru dvě hvězdy Barcelony.
Saúdská Arábie podepsala dva kontrakty na drony s tureckou firmou Baykar. Tuto informaci přinesl server Middle East Eye. Turecké drony se budou pořizovat za účelem zvýšení bojových schopností saúdskoarabských ozbrojených sil. Mělo by jít především o nákup bezpilotních prostředků typu Bayraktar Akıncı. Saúdská Arábie má velký zájem o vybudování výrobního podniku na drony v Džiddě.
Ukrajincům se podařilo zlikvidovat další ruský dělostřelecký radar Zoopark-1M, který slouží jako oči a uši pro ruské dělostřelectvo. Představujeme schopnosti tohoto velmi vzácného systému.
Bereme to jako úsměvnou věc, nakonec i z povahy celého „radaru” je patrné, že autorovi nechyběl smysl pro humor. Ten ale chyběl policii i úřadům - pokud falešný radar, pak jen z jejich vůle. (Petr Miler)
Zatímco ve velkých městech mohou řidiči často běžně počítat s tolerovaným překročením rychlosti až do výše 10 km/h, na venkově je situace diametrálně odlišná. Radary je tam trestají i za drobné porušení předpisů. Čím dál více českých a moravských obcí navíc nevyužívá úsekové měření rychlosti nejen jako zbraň proti neukázněným řidičům, ale také jako vítaný a tučný příjem do obecní pokladny.
Radiolokátor neboli radar (anglický akronym pro Radio Detection and Ranging, „rádiové rozpoznávání a zaměřování“). Zařízení určené k vyhledání cílů, určení jejich polohy, případně i jejich identifikaci pomocí rádiových vln. Dříve se využíval zejména k vojenským účelům. Dnes se s radary setkáváme i v mnoha civilních oborech od letecké nebo námořní navigace přes měření rychlosti až po astronomická měření.
Radiolokátor neboli radar (anglický akronym pro Radio Detection and Ranging, „rádiové rozpoznávání a zaměřování“). Zařízení určené k vyhledání cílů, určení jejich polohy, případně i jejich identifikaci pomocí rádiových vln. Dříve se využíval zejména k vojenským účelům. Dnes se s radary setkáváme i v mnoha civilních oborech od letecké nebo námořní navigace přes měření rychlosti až po astronomická měření.