Zavřít
Román

Román

Nejnovější články na Seznamu na téma Román
  • Aktuálně

    Slavní ukrajinští spisovatelé navštíví Prahu. Vystoupí Žadan i Andruchovyč

    Před 1 hodinou
    Charkovský básník s kapelou zahraje v Rock Café, autor románu Moskoviáda promluví na Sjezdu spisovatelů.
     Komentáře
  • A2larm

    Když literatura přeruší diplomatické vztahy. Příběh fatvy Salmana Rushdieho

    Před 9 hodinami
    Ve státě New York byl během veřejného vystoupení pobodán spisovatel Salman Rushdie. Setkávání kultur nebylo pouhým námětem jeho knih. Samotný jeho život se stal fascinujícím příběhem střetu dvou světů.
     Komentáře
  • Novinky

    Zemřel spisovatel Nicholas Evans, autor románu Zaříkávač koní

    Před 18 hodinami
    Ve věku 72 let zemřel britský spisovatel Nicholas Evans, který je známý především jako autor románu Zaříkávač koní. Oznámila to v pondělí společnost United Agents, která spisovatel zastupuje.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Zemřel slavný britský spisovatel. Podle jeho knihy natočil Redford film Zaříkávač koní

    Před 18 hodinami
    Ve věku 72 let zemřel britský spisovatel Nicholas Evans, který je známý především jako autor románu Zaříkávač koní. Oznámila to dnes společnost United Agents, která spisovatel zastupuje. Podle bestselleru Zaříkávač koní vydaného v roce 1995 natočil americký režisér a herec Robert Redford stejnojmenný film (1998), do něhož obsadil sebe či Scarlett Johanssonovou.
     Komentáře
  • TVguru

    „Dvojka“ připomíná úspěšné adaptace Páralových bestsellerů a nezapomenutelný výkon legendárního Lanďáka

    Před 1 dnem
    Adaptace románu Vladimíra Párala „Katapult“ stojí za zhlédnutí nejen kvůli nadčasovému námětu, ale i díky nezapomenutelným výkonům Pavla Landovského a Jiřího Bartošky.
     Komentáře
  • Refresher

    J.K. Rowling vyhrožovali smrtí poté, co na Twitter napsala příspěvek o Rushdiem. Případ vyšetřuje policie

    Před 1 dnem
    Neboj se, jsi na řadě, vyhrožoval zatím neznámý pachatel světoznámé autorce.
     Komentáře
  • Refresher

    Salman Rushdie byl odpojen od umělé plicní ventilace a je schopen mluvit

    Před 2 dny
    Rushdie čelil roky vyhrožování smrtí za svůj román Satanské verše, který někteří muslimové považují za rouhání.
     Komentáře
  • TN

    Známý spisovatel je roky terčem útoků. V jednom ze svých děl vzpomínal na Havla

    Před 2 dny
    Spisovatel Salman Rushdie, který po útoku nožem skončil v nemocnici je trnem v oku radikálním muslimům kvůli románu Satanské verše už 33 let. Tehdejší íránský vůdce Ajatolláh Chomejní na jeho hlavu vypsal v roce 1989 odměnu v přepočtu téměř 80 milionů korun. Spisovatel ve svých dílech upozorňuje mimo jiné i na hrozby, které radikální islám a extrémisté můžou představovat pro demokratický svět.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Útočník na Rushdieho se narodil v USA libanonským emigrantům. Část íránských médií ho chválí

    Před 2 dny
    Čtyřiadvacetiletý muž, který v pátek ve státě New York pobodal spisovatele Salmana Rushdieho, se narodil ve Spojených státech poté, co jeho rodiče emigrovali z Libanonu, píše agentura AP. Několik íránských novin, jež zastávají tvrdou linii, se k útoku v sobotu vyjádřilo pochvalně. Rushdie kvůli svému románu Satanské verše od roku 1989 čelil ze strany Íránu výhrůžkám.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Sen islamistů se splnil, Rushdieho pobodali. V čem se ale Chomejního islamistická fatva liší od fatev, vyhlášených Obamou, Bartuškou nebo Rychetským? Svět Tomáše Koloce

    Před 3 dny
    Dnes jsem viděl velmi dobrou starou českou televizní adaptaci románu Podivný případ Dr. Jekylla a pana Hyda. Postupně mi došlo, že v ní otec Ostrova pokladů a Klubu sebevrahů Robert Louis Stevenson během upjaté vlády královny Viktorie (1837–1901) v kostce odvyprávěl celý dnešní příběh takzvané západní civilizace pod vedením Anglosasů…
     Komentáře
  • Netflixer

    Brad Pitt jako Beruška: Nový trhák Bullet Train zamíří z kina i na Netflix

    Před 5 dny
    Nový film Brada Pitta s názvem Bullet Train je nyní v kinech. Zamíří ale i na Netflix. Akční thriller na motivy japonského románu Kotaro Isaka představuje skvělé herecké obsazení a na ČSFD si zatím vysloužil hodnocení 84 %.
     Komentáře
  • Kritiky

    Statek Přidat - Strhující příběh podle skutečných událostí

    Před 5 dny
    Sága rodu Zíků, i tak by se dal nazvat nový román Ladislava Vrchovského Statek, který zobrazuje život jedné rodiny v průběhu jednoho století. Jedná se však o století dvacáté, kdy se během jednoho lidského života vystřídala řada režimů a národních uskupení, což s sebou přinášelo stále nové a nové události, na které bylo třeba reagovat.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Před 90 lety se v Michli narodil Miloslav Švandrlík. ,Táta nechtěl riskovat, že mě v porodnici vymění‘

    Před 5 dny
    Major Terazky, poručík Troník, vojín Kefalín, Ciml nebo Voňavka. To všechno jsou postavy románu Černí baroni, který napsal Miloslav Švandrlík. Díky satirickému románu o Pomocných technických praporech, zvláštních jednotkách takzvaně politicky nespolehlivých lidí, se po roce 1989 stal jedním z nejvydávanějších českých spisovatelů. Kromě Černých baronů ho ale proslavily i knížky pro děti nebo horory. Narodil se přesně před devadesáti lety.
     Komentáře
  • fZone

    Nejprodávanější kniha Agathy Christie v adaptaci s hvězdným obsazením

    Před 7 dny
    Filmovou adaptaci románu Až tam nezbyl žádný z roku 2015 můžete sledovat na kanále Epic Drama. Název románu byl několikrát upravovaný. Děj se odehrává na odlehlém ostrově v blízkosti anglického pobřeží, kde se nachází deset cizinců. Ti postupně začínají umírat a přeživší se snaží najít vraha.
     Komentáře
  • Novinky

    Bílá Voda na Jesenicku: Dříve vyhnanství, dnes cíl literárních turistů

    Před 8 dny
    S nadsázkou by se dalo říct, že do Bílé Vody na Jesenicku je odkudkoli z Česka příliš daleko na to, aby obec na hranicích s Polskem stála za návštěvu. Po vydání stejnojmenného románu Kateřiny Tučkové, který se okamžitě stal bestsellerem, však její atraktivita stoupla, takže sem začínají mířit první literární turisté.
     Komentáře
  • Indian

    Tvůrci PUBG chystají korejského Zaklínače

    Před 9 dny
    Jihokorejská společnost Krafton, která se po celém světě proslavila hitem PUBG Battlegrounds, pracuje na projektu Windless. Popisován je jako ambiciózní vysokorozpočtový titul.
     Komentáře
  • TVguru

    Nový film o Marilyn Monroe provokuje hned z několika důvodů. Dostal ten nejpřísnější rating, bude mládeži nepřístupný

    Před 9 dny
    Režisér Andrew Dominik se rozhodl zfilmovat stejnojmenný román Joyce Carol Oatesové Blondýnka, jenž je fiktivním příběhem proslulé hollywoodské superstar Marilyn Monroe.
     Komentáře
  • Vlasta

    Marie Majerová: Autorka Robinsonky a nymfomanka vyznávala volnou lásku

    Před 11 dny
    Autorka slavného románu Robinsonka měla punc proletářské spisovatelky. To, že byla taky vášnivá žena, která měla na svém kontu řadu sexuálních eskapád, se ovšem do učebnic literatury v době normalizace nehodilo.
     Komentáře
  • Paměť národa

    V blázinci, v kotelně i na smetišti objevoval Jáchym Topol svět svých románů

    Před 11 dny
    Do cely předběžného zadržení ho Státní bezpečnost odvezla poprvé z lavic Radotínského gymnázia. Jeho rodina má ušlechtilý literární rodokmen, na vlastní pěst však poznával svět spíš z odvrácené strany. Čtvrtého srpna slaví Jáchym Topol šedesáté narozeniny.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Sestru psal v mánii, deset dvanáct hodin denně. Nikdo nevystihl 90. léta jako Topol

    Před 11 dny
    Jako mladý básník se potloukal po republice s dlouhými vlasy a „dýmal s kosmem“. Dnes se Jáchym Topol dnes dožívá 60 let.
     Komentáře
  • Aktuálně

    "Jmenuji se Stephen King." Spisovatel u soudu kritizoval slučování nakladatelství

    Před 12 dny
    Autora hororových knih předvolala jako svědka americká vláda. Ta se snaží zabránit fúzi firem Penguin Random House a Simon & Schuster.
     Komentáře
  • Vlasta

    Spisovatelka Julie Caplin: Ideální je, že si mohu dokonalého muže vymyslet

    Před 12 dny
    Láska, jídlo a nové zajímavé místo. Tři charakteristiky, které definují úspěšné romantické příběhy spisovatelky Julie Caplin. „Jsem tady pár dní, ale už jsem volala do našeho nakladatelství, že příští knihu musíme psát o Praze, říká rodačka z britského Yorkshiru, která má na kontě přes dvacet románů.
     Komentáře
  • Novinky

    Spisovatel Jan Horníček: Píšu, abych odkrýval člověka

    Před 14 dny
    Spisovatel Jan Horníček předloni zaujal čtenářskou i odbornou veřejnost románem Čarostřelec, historickou akční detektivkou z Jizerských hor, za niž získal Literární cenu Knižního klubu. Nedávno vydal svůj druhý román Kapitán Stellwerther v nakladatelství Kalibr, v němž se hlavní hrdinové Čarostřelce vydávají z Jizerských hor do Paříže, kde se právě odehrává Velká francouzská revoluce.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    9 min

    Podcast
    Kapitola 22 (Daniel Defoe, Robinson Crusoe)

    Před 14 dny

    ·

    9 minut

    Život a zvláštní podivná dobrodružství Robinsona Crusoa, námořníka z Yorku je kniha anglického autora Daniela Defoa, která byla poprvé vydána roku 1719. Kniha je považována za zakládající a klasické dílo subžánru robinzonáda. Traduje se, že jako základ příběhu sloužilo Danielu Defoeovi vyprávění o skotském námořníkovi Alexandru Selkirkovi. Podle historiků však Selkirkův příběh byl jen jedním z inspiračních zdrojů, ale ne nejvýznamnějším. Selkirk byl roku 1704 na vlastní žádost vysazen z lodi. Ostrov v Tichém oceánu, na kterém prožil čtyři roky a čtyři měsíce, než byl náhodou nalezen a dopraven zpět do Anglie, dnes nese jméno Ostrov Robinsona Crusoa, patří státu Chile a má poměrně chladné klima, takže se na jeho pobřeží vyskytují lachtani a tučňáci. Oproti tomu Defoeův Robinson Crusoe ztroskotá při pobřeží Brazílie, jeho ostrov leží v Atlantiku a má tropické klima (žijí na něm papoušci, rostou tropické ovocné stromy). Kanibalové, kteří v románu vystupují, mají předobraz v indiánských kmenech Karibů z Malých Antil a Tupinambů z pobřeží Brazílie, jejichž kanibalské obřady popsali v 16. a 17. stol. očití svědkové, např. Němec Hans Staden nebo francouzský misionář Jean de Léry. Po velikém úspěchu románu napsal Defoe ještě roku 1719 druhý díl „Další dobrodružství Robinsona Crusoa“, ve kterém se Robinson stává moralizujícím obchodníkem a zavítá do Číny. Alegorický vztah hrdinova příběhu k osudu celého lidstva pak navozují volně připojené „Vážná přemýšlení o Robinsonovi Crusoe“ z roku 1720.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    37 min

    Podcast
    Kapitola 13 (Daniel Defoe, Robinson Crusoe)

    Před 14 dny

    ·

    37 minut

    Život a zvláštní podivná dobrodružství Robinsona Crusoa, námořníka z Yorku je kniha anglického autora Daniela Defoa, která byla poprvé vydána roku 1719. Kniha je považována za zakládající a klasické dílo subžánru robinzonáda. Traduje se, že jako základ příběhu sloužilo Danielu Defoeovi vyprávění o skotském námořníkovi Alexandru Selkirkovi. Podle historiků však Selkirkův příběh byl jen jedním z inspiračních zdrojů, ale ne nejvýznamnějším. Selkirk byl roku 1704 na vlastní žádost vysazen z lodi. Ostrov v Tichém oceánu, na kterém prožil čtyři roky a čtyři měsíce, než byl náhodou nalezen a dopraven zpět do Anglie, dnes nese jméno Ostrov Robinsona Crusoa, patří státu Chile a má poměrně chladné klima, takže se na jeho pobřeží vyskytují lachtani a tučňáci. Oproti tomu Defoeův Robinson Crusoe ztroskotá při pobřeží Brazílie, jeho ostrov leží v Atlantiku a má tropické klima (žijí na něm papoušci, rostou tropické ovocné stromy). Kanibalové, kteří v románu vystupují, mají předobraz v indiánských kmenech Karibů z Malých Antil a Tupinambů z pobřeží Brazílie, jejichž kanibalské obřady popsali v 16. a 17. stol. očití svědkové, např. Němec Hans Staden nebo francouzský misionář Jean de Léry. Po velikém úspěchu románu napsal Defoe ještě roku 1719 druhý díl „Další dobrodružství Robinsona Crusoa“, ve kterém se Robinson stává moralizujícím obchodníkem a zavítá do Číny. Alegorický vztah hrdinova příběhu k osudu celého lidstva pak navozují volně připojené „Vážná přemýšlení o Robinsonovi Crusoe“ z roku 1720.
     Komentáře
  • Ústecký deník

    Slavný spisovatel Páral slavil 90 let. Podle jeho knih se točilo na severu Čech

    Před 14 dny
    Slavný spisovatel Vladimír Páral, který spojil svůj život a tvorbu s městem Ústí nad Labem, slavil v Mariánských Lázních své 90. narozeniny. Mezi gratulanty proto nechyběl představitel krajského města.
     Komentáře
  • Filmová sedmička

    Forrest Gump a Miloš Forman. Spisovatelé, kteří nesnášejí filmy podle svých knih

    Před 16 dny
    Dnes pro vás máme opravdu zajímavé téma od našeho fanouška. Dnes jsme se tak zaměřili na spisovatele, kteří nesnášejí filmy podle svých knih. Pokud znáte další zajímavé případy, určitě nám to napište do komentářů.
     Komentáře
  • Novinky

    Spisovatel Domenico Starnone: Vím jistě, že nejsem paní Ferrante

    Před 16 dny
    Oceněný italský literát Domenico Starnone, o němž se nezřídka spekuluje jako o totožnosti tamní bestselleristky Eleny Ferrante, publikoval před více než dvěma dekádami své opus magnum Střepy na via Gemito. Kulisou rozsáhlého portrétu o nedostatcích rodičů a břemenu dětství a dospívání se stala rozpálená, osobitá Neapol.
     Komentáře
  • Lifee

    6 letních oddychovek, které si užijete nejen během lenošení u vody. Tyhle knižní tituly potěší každou ženu!

    Před 18 dny
    Kdy jindy sáhnout po knize než v létě! Vybrali jsme pro vás šest nových titulů pro ženy, které jsou plné zážitků z cest, lásky, naděje i dobrodružství. Nezapomeňte si některou z těchto knih přibalit do tašky na dovolenou.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Nejmladší je 20 let, nejstaršímu 87. Vyšly nominace na Bookerovu cenu

    Před 19 dny
    Získat ji může debutantka Leila Mottleyová z USA či zimbabwská spisovaelka NoViolet Bulawayo, kterou znají také Češi.
     Komentáře
  • Kinotip2

    Pýcha a přemlouvání: Když se z romantického díla stane kvůli korektnosti fraška

    Před 19 dny
    Netflix v poslední době nezažívá moc úspěšné období a přichází ve světě o miliony předplatitelů. Nijak zvlášť se tím netrápí a nadále pokračuje v hereckém obsazování svých projektů v rámci svých zásad korektnosti.
     Komentáře
  • Náš region

    Svinenské čtení nabízí pět předních českých autorů

    Před 19 dny
    Pět literárních autorů na pěti místech v Trhových Svinech na Českobudějovicku představí svou tvorbu při festivalu Svinenské čtení. Pokračuje třetím dnem. Jedním ze spisovatelů…
     Komentáře
  • ČasProBydlení

    Es Devlin staví pro pouštní přehlídku Saint Laurent SS23 portál z jiného světa

    Před 20 dny
    Éterická svatozář tvořila pozadí přehlídky Saint Laurent SS23 v poušti Agafay u Marrákeše, kterou vykouzlila scénografka Es Devlin a inspiroval se románem Paula Bowlese Pod ochranou nebe.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Klece jako od Kafky. Vyšel opulentní komiksový román od slavného kreslíře

    Před 20 dny
    Klece od Davea McKeana začínají nenápadně. Kočka se potuluje ulicemi, malíř se stěhuje do okolního baráku.
     Komentáře
  • TVguru

    Kdepak na Divokém západě! Karel May čerpal inspiraci pro své romány u nás. Z lázní si přivezl nebezpečný suvenýr

    Před 21 dny
    Přestože jsou příběhy, které ve svých knihách vyprávěl spisovatel Karel May, velmi napínavé, ještě větší dobrodružství, než vymyslel pro jejich hrdiny, zažil během svého života on sám.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Obsese a obavy z 80. let. Benátský festival zahájí film podle Dona DeLilla

    Před 21 dny
    Bílý šum dle stejnojmenného románu natočil Noah Baumbach, hlavní roli profesora uvažujícího nad životem a smrtí ztvárnil Adam Driver.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Co omezovalo anglické ženy v 19. století. Film s Johnsonovou promarnil příležitost

    Před 21 dny
    Herečce známé z Padesáti odstínů šedi staroanglický korzet nesedl. Neprojevuje melancholii, která je příznačná pro její postavu.
     Komentáře
  • NerdFix

    Oficiální trailer na Interview s upírem odhaluje datum premiéry a Louisovu proměnu na nemrtvého

    Před 21 dny
    Tak jsme se konečně dočkali pořádného traileru na nadcházející seriálovou adaptaci románu Interview s upírem. Dočkáme se v ní jak Lestata a Louise, tak i mladičké Claudie, kterou ztvární Bailey Bass.
     Komentáře
  • Novinky

    Křehký svět Sally Rooneyové. Sloupek Apoleny Rychlíkové

    Před 22 dny
    Když v roce 2017 vyšel debutový román irské prozaičky Sally Rooneyové Rozhovory s přáteli (česky Argo 2019), bylo hned zjevné, že se zrodil unikátní hlas zastupující celou jednu generaci – mileniály.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Pýcha, přemlouvání a hovory s kamerou. Nová adaptace Austenové uráží diváka i knižní předlohu

    Před 22 dny
    Román Pýcha a přemlouvání britské spisovatelky Jane Austenové, který v českém překladu vyšel také jako Anna Elliotová, sleduje osudy stejnojmenné hrdinky zhruba v polovině 19. století. Román vznikal na sklonku autorčina života, kdy se Austenová ohlížela za svou minulostí a bojovala s pocitem, že jí příležitosti utekly mezi prsty.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Prvorepubliková smetánka, gestapo i soudruzi. Plzeňský Continental paní Eugenie lákal k návštěvě bez rozdílu

    Před 22 dny
    Prvorepublikový luxus i tančírna v době socialismu. To vše je spojené s plzeňským hotelem Continental. Zajít na víno nebo kávu do Contíku, jak hotelu v Plzni říkají, patřilo k dobrému tónu napříč dobou i režimy. Při jeho vzestupu hrála významnou roli hoteliérka Eugenie Ledecká. Právě o této ženě a jednom z nejstarších hotelů ve městě je román Eugenie spisovatelky Jany Poncarové a také další díl seriálu Radiožurnálu Česko mezi řádky.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Rusové jsou dobří lidé, ale pravděpodobně teď slyší špatné věci, říká spisovatel Anthony Doerr

    Před 22 dny
    Anthony Doerr je americký spisovatel, který ačkoliv má za sebou už několik knih, proslavil se teprve nedávno. A to románem o hrůzách druhé světové války Jsou světla, která nevidíme. Jeho hlavní hrdinkou byla slepá holčička z Paříže. Do historie se autor podíval i ve svém nejnovějším díle Město v oblacích. Čtenáře vezme třeba do tehdejší Konstantinopole na konci 15. století. Ale nejen tam.
     Komentáře
  • Babinet

    Drákulou ve filmu i životě. Maďarský herec Béla Lugosi se do své role krvelačného hraběte zamiloval a nechal se v jeho hábitu i pohřbít

    Před 24 dny
    Drákula. Jméno vzbuzující mrazení už při pouhém vyslovení. Slavný stejnojmenný román irského spisovatele Brama Stokera se dočkal mnoha filmových zpracování, z nichž se zaměříme na to úplně první z roku 1931. Proč? Představitel krvelačného hraběte, maďarský herec Béla Lugosi, svou postavu zahrál tak přesvědčivě, že doteď existují dohady, zda oním upírem skutečně nebyl. Nešlo jen o jeho herecký výkon, ale i osobní život plný tajemství a velmi podezřelých okolností…
     Komentáře
  • Novinky

    Nové knihy: Čechová, Fenwick a Kerkeling

    Před 25 dny
    Z lásky k malým domácím tygrům, tedy kočkám, se vyznává ve své knize Hape Kerkeling, německý komik a moderátor. Dále v této letní nabídce najdeme několik historických románů. Jeden je z doby Zikmunda Lucemburského, další zase mapuje osudy Záviše z Falkenštejna a královny Kunhuty, zatímco ten třetí popisuje historické události Anglie 12. století. Historii vlastně píše také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, jehož životní příběh zpracoval Gallagher Fenwick.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Nebudu vaše hodná japonská holčička. Hrdinka románu to zkusila v Tokiu i New Yorku

    Před 26 dny
    Mizuki má dvě krásné dětičky, tvrdě pracujícího manžela i skvěle zařízený byt. Přesto se cítí jako v kleci.
     Komentáře
  • Netflixer

    Adam Sandler vás zve na bat micva. Nebude chybět ani jeho rodina

    Před 26 dny
    Adam Sandler a Netflix, tohle spojení už trvá nějakou dobu a vzešlo z něj pár zajímavých projektů. Posledním byl film Životní trefa (Hustle), který sklidil úspěch u kritiků i diváků Netflixu. Nyní společně streamovací gigant a herec spřádají nové plány.
     Komentáře
  • Asenior

    Arthur Ignatius Conan Doyle (22.5.1859 – 7.7.1930): autor detektiva Sherlocka Holmese, postavy, kterou čtenáři odmítli nechat zemřít

    Před 26 dny
    Britský lékař, spisovatel, dramatik, významný představitel detektivní a sci-fi literatury. Kromě toho také autor historických románů, esejí, dětské literatury, fantastických a dobrodružných příběhů, strašidelných povídek, poezie i literatury faktu. Přestože tento spisovatel tvořil v mnoha oblastech literatury, uznání si vydobyl detektivními příběhy, v nichž vymyslel geniálního Sherlocka Holmese a jeho přítele doktora Johna Watsona.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    5 min

    Podcast
    Mozaika: Velká válka požírá černé jako bílé. Vychází román oceněný Mezinárodní Bookerovou cenou

    Před 26 dny

    ·

    5 minut

    Není to dlouho, co u nás konečně vyšel oceňovaný dokumentární komiks To byla zákopová válka od francouzského autora Jacquese Tardiho, který nadmíru zdařile zachycuje peklo první světové války, konkrétně pak krvavé boje na francouzsko-německé frontě. A právě tam se odehrává i děj románu V noci je každá krev černá, jehož autorem je francouzský spisovatel David Diop a který v překladu Tomáše Havla nedávno vydalo nakladatelství Argo.
     Komentáře
  • Novinky

    Spisovatel Hallgrímur Helgason: Člověk se musí odvážit stárnout a zrát

    Před 27 dny
    Hallgrímur Helgason (nar. 1959 v Reykjavíku) patří mezi nejznámější islandské spisovatele. Je mistrným stylistou, ale také malířem a autorem politických komentářů a fejetonů. Dvakrát obdržel Islandskou cenu za literaturu. Hallgrímur Helgason přijel na letošní festival Měsíc autorského čtení, kde jsou právě islandští autoři hosty akce, která se koná po celý červenec v Brně, Ostravě a v několika slovenských městech.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Kulturák: Toto je hit letošního léta

    Před 27 dny
    Podcast Kulturák si připravil průlet historií letních hitů a prolistoval román Klára a Slunce, na kterém se ukazuje, že seriály ještě pořád nevyhrály nad literaturou. Řešíme ale také nominace Emmy nebo Harryho Stylese.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    30 min

    Podcast
    Od Borovičky po Beyoncé. Stručný průvodce letními bangery

    Před 27 dny

    ·

    30 minut

    Podcast Kulturák si připravil průlet historií letních hitů a prolistoval román Klára a Slunce, na kterém se ukazuje, že seriály ještě pořád nevyhrály nad literaturou. Řešíme ale také nominace Emmy nebo Harryho Stylese.
     Komentáře
  • TVguru

    Zvídavý Marek Eben mámil z Ivany Trumpové odpovědi na velmi osobní otázky. To se mě neptejte, reagovala

    Před 28 dny
    Od okamžiku, kdy světová média přinesla zprávu o náhlém úmrtí bývalé manželky amerického prezidenta Donalda Trumpa Ivany Trumpové, se objevují stále nové informace o jejím životě.
     Komentáře
  • Netflixer

    Režiséři Avengers zklamali. Nejdražší film, který dělali pro Netflix, je katastrofa

    Před 28 dny
    Netflix natočil svůj zatím nejdražší film The Gray Man, podle stejnojmenného románů Marka Greaneyho z roku 2009. Hlavní role si zahráli Ryan Gosling a Chris Evans. Podle prvních recenzí je film ale velkým zklamáním.
     Komentáře
  • Krajské listy

    RECENZE Franck Thilliez, Černá smrt. Jó, tomu se říká thriller

    Před 29 dny
    Smrtihlav, Strach, Pandemie, Syndrom E. Tolik tituly, které si u Francouzova jména vybavím. Všechny romány mě bavily, ale nic extra jsem si z nich neodnesl. V případě Černé smrti je to tuze jiné počtení. Excelentní jízda z extrému do extrému, napětí do posledního listu. Perfektní překlad Jiřího Žáka, jen dvě gramatické chyby a mírné zklamání ze závěru. Jednoznačně nadprůměrná kniha, kterou musím doporučit už teď.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    „Přístup byl pozastaven“, čínské spisovatelce software zamkl rozepsaný román

    Před 29 dny
    Začínající čínská spisovatelka Miffy Guová jednoho červnového rána jako obyčejně klikla na rozsáhlý on-line dokument, v němž si ukládala nepublikované kapitoly svého románu na pokračování.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Sledujeme tě. Čínské spisovatelce blokují tamní cenzoři román, který píše na počítači

    Před 29 dny
    Miffy Guová ke svému zděšení zjistila, že jí psaní textu komunističtí cenzoři zablokovali na základě pouhé analýzy klíčových slov.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Vyjádři se přes perník. Knihy Helen Oyeyemi se nestydí za to, že jsou vymyšlené

    Před 30 dny
    V Praze, kde žije, ji zná málokdo, její romány ale recenzují všichni od Financial Times po New York Times. Teď vystoupila na Colours.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Po štěchovickém pokladu pátrají dobrodruzi i seriozní badatelé. A v románu i spisovatel Jarchovský

    Před 1 měsícem
    Štěchovický poklad by měl ukrývat jak zlato, tak i tajné dokumenty o německých zbraních a další cennosti. Už desítky let po něm pátrají na pravém břehu Vltavy nedaleko Prahy dobrodruzi i seriózní badatelé. Na poklad se zaměřil i spisovatel Zdeněk Jarchovský v románu Štěchovická stěna. A tak místo nedaleko Hradišťka zaujalo i nás v seriálu Česko mezi řádky.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Cestuji s bedekrem z Rakouska-Uherska, stejně jako Winterberg, prozrazuje Jaroslav Rudiš

    Před 1 měsícem
    Další díl seriálu Radiožurnálu pohlíží na město Brno očima postav románu Winterbergova poslední cesta Jaroslava Rudiše. Jeho postavy do Brna přicestovaly vlakem s tištěným průvodcem po Rakousko-Uhersku z roku 1913. Bedekr je skutečný, autor se jím při psaní knihy sám řídil. Která místa v Brně získala své místo v románu?
     Komentáře
  • Utajené příběhy českých dějin

    Příběh o Bruncvíkovi – ohlas artušovských legend v Čechách

    Před 1 měsícem
    Historie naší země je plná otazníků a témat, o kterých se nemluví. Odhalte jejich tajemství na iprima.cz
     Komentáře
Reklama