Zavřít
Saddám Husajn

Saddám Husajn

Nejnovější články na Seznamu na téma Saddám Husajn
  • WN24

    Írán na přehlídce předvedl dron, který má podle něj nejdelší dolet na světě

    Před 7 dny
    Íránská armáda dnes na vojenské přehlídce u příležitosti 43. výročí začátku války s Irákem předvedla dron, který má podle státních médií nejdelší dolet na světě. Televize také odvysílaly záběry balistických a hypersonických raket, uvedla agentura Reuters.
     Komentáře
  • České noviny

    Írán předvedl dron, který má podle něj nejdelší dolet na světě

    Před 7 dny
    Íránská armáda dnes na vojenské přehlídce u příležitosti 43. výročí začátku války s Irákem předvedla dron, který má podle státních médií nejdelší dolet na světě. Televize také odvysílaly záběry balistických a hypersonických raket, uvedla agentura Reuters.
     Komentáře
  • Týdeník Hrot

    Kurdský sen o nezávislém státu se hroutí

    Před 1 měsícem
    Po pádu Saddáma Husajna se chvíli zdálo, že by se území kolem Irbílu mohlo stát jádrem budoucího samostatného kurdského státu.
     Komentáře
  • Týdeník Hrot

    Jak se krade v Iráku: Interpol pátrá po bývalém ministrovi financí i šéfovi tajné služby

    Před 1 měsícem
    V kapsách politiků, podnikatelů a milicionářů končí stovky miliard dolarů z ropných i daňových výnosů.
     Komentáře
  • Pravda

    Terče vtipov. Ruský hovorca oživil spomienky na Komického Alího z Iraku

    Před 1 měsícem
    Hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov sa preslávil tvrdeniami z ríše fantázie. Oživil tiež spomienky na podobný prípad spred dvadsiatich rokov – Komického Alího z Iraku.
     Komentáře
  • Deník

    Smrt Husajnových synů: Udaj a Kusaj se nedali lacino, z jejich úkrytu byl cedník

    Před 2 měsíci
    Před 20 lety, v úterý 22. července 2003, vtrhli kolem desáté dopoledne do jednoho třípatrového domu v severním Mosulu ve čtvrti Al-Fatah vojáci 101. výsadkové divize americké armády. Začal zásah, který skončil smrtí synů iráckého diktátora Saddáma Husajna, Udaje a Kusaje.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Husajn jako Putin: Nadějný politik, strategický spojenec, masový vrah, čiré zlo

    Před 2 měsíci
    Dlouhá léta to byl důležitý spojenec, kterého USA a další západní země podporovaly. I přesto, že masově vraždil chemickými zbraněmi. Pak se z něj stal úhlavní nepřítel. Saddám Husajn. Iráckým prezidentem se stal 16. července 1979.
     Komentáře
  • Svět2000

    Saddám Husajn a atomová bomba. Pravda, nebo mýtus?

    Před 3 měsíci
    Tehdejší viceprezident lehce utratil miliony dolarů za konvenční výzbroj, pušky, tanky, stíhačky. Kufřík napěchovaný dolary mu otevřel dveře k největším světovým zbrojním firmám.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Velká slabina ofenzivy. Rusové mají vzdušnou převahu, dodávky F-16 mohou rozhodnout

    Před 3 měsíci
    Ukrajinská armáda se při probíhající ofenzivě nemůže opřít o vzdušnou převahu a dostatečnou leteckou podporu.
     Komentáře
  • Extra

    Putin má strach, že skončí jako Kaddáfí. Prigožina prý využíval, situace se mu ale vymkla z rukou

    Před 3 měsíci
    Pokus o puč ze strany wagnerovců vyvolal v duši Vladimira Putina velký neklid. Nejde však jen o to, že ho kroky, jež musel učinit, aby zabránil vlastnímu pádu, značně oslabily. Události z minulého týdne v ruském vůdci pravděpodobně rozvířily i obavy z násilného konce nejen jeho vlády, ale i života. Ve svém textu se tomuto tématu věnuje britský list Mirror.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Irácká Basra: Zanedbané a špinavé Benátky Orientu

    Před 3 měsíci
    Ani krajina zotavující se z letitých válečných konfliktů nemůže zakrýt fakt, že má Irák za sebou mimořádně pestrou minulost. Na jihu blízkovýchodního státu se u břehů řeky Šatt al-Arab rozkládá legendární město Basra, jehož dějiny se začaly psát už roku 636.
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Proč se v roce 2022 zdálo, že Rusům docházejí střely, ale nakonec tomu tak nebylo?

    Před 3 měsíci
    Rusové stále disponují poměrně silným arzenálem raket, ale účinnost jejich použití je doslova zarážející, jak uvádí server Defense Express.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Operace Opera: Útok na irácký jaderný reaktor byl dokonale naplánován i proveden

    Před 3 měsíci
    Útokem na jaderný reaktor Izraelci dokázali, že mají čím bojovat a nebojí se zasáhnout. Svoji misi navíc dokonale promysleli.
     Komentáře
  • Kinobox

    Žhavé výstřely 2 změnily kurz filmové parodie. Populární jsou hlavně v Čechách

    Před 4 měsíci
    Třicet let po prvním uvedení, které se konalo 21. května 1993, mají Žhavé výstřely 2 stále co nabídnout. Parodie beroucí si na paškál akční sérii Rambo či politická témata kolem války v Perském zálivu slízla rozporuplnou kritiku, která hlásila jednoduchou pravdu. Někdo se může u zesměšňování všemožných filmů potrhat smíchy, jiný shledává většinu z nepolevujících vtipů nevkusnou a lacinou.
     Komentáře
  • Novinky

    Esej Václava Bělohradského: Za naši civilizaci! Pohádka pro děti postkomunismu nemá šťastný konec

    Před 4 měsíci
    „Jsme v otevřené informační válce s nepřáteli euroatlantické civilizace. Od Číny až po domácí kverulanty. (…) Jsme ve válkách kulturních, na školách, (…) v online prostředí, na sítích, v práci, doma i v hospodách. (…) Jsme ve válce (…) i o to, zda si něco můžeme či nemůžeme myslet a zda něco můžeme či nemůžeme říkat. (…) Slovo válka totiž v našich projevech a vystoupeních nahradilo slovo diskuse.“
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Husajn a Chomejní - válka, která byla jen otázkou času

    Před 4 měsíci
    V roce 1979 se moci nad Irákem chopil Saddám Husajn a dosáhl tak kýženého cíle po převratu uvnitř hnutí Baas zosnovaného proti svému příbuznému Al-Bakrovi. Přestože k němu dlouhou řadu let pěstoval servilnost, vše bylo pouze hrané a Husajn téměř 10 let trpělivě čekal na vhodnou příležitost. Když se mu pak naskytla, neváhal ani okamžik a zosnoval bleskový převrat, kdy následně stanul v čele Iráku. Udržet si nikým neomezovanou vládu v zemi se mu pak dařilo až do roku 2003.
     Komentáře
  • Novinky

    Vychází nový Salon: Václav Bělohradský o civilizační pohádce pro děti postkomunismu

    Před 5 měsíci
    Co všechno najdete ve čtvrteční příloze deníku Právo Salon?
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Válečný hrdina George Bush bojoval už v 18 letech proti Japonsku: tehdy ale netušil, že se jednou stane prezidentem Spojených států

    Před 5 měsíci
    Jako mladičkému letci, který nejednou málem zemřel, se mu ani nezdálo, že by někdy mohl stanout v čele jedné z nejmocnějších zemí světa. A přece to dotáhl až na prezidenta.
     Komentáře
  • Novinky

    Trumf v balíčku karet? Československá houfnice

    Před 5 měsíci
    USA mají v rukávu eso v podobě nejnovějšího balíčku, který má ukrajinským vojákům pomoci identifikovat vybavení spřátelených sil.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Saddám Husajn se před chycením choval jako slaboch. Podívejte se do jeho posledního úkrytu

    Před 5 měsíci
    Slavný irácký diktátor patřil k zásadním politickým figurám 80. a 90. let. Během svého působení se těšil oblibě svých občanů i obdivu Západu, čelil však také nenávisti a obavám. Třebaže na počátku představoval naději na zlepšení situace v arabských zemích, nakonec zemřel jako všemi nenáviděný zločinec, který držel vládu v Iráku tvrdou rukou.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Partizánská válka –⁠ hrob pro víceúčelová vozidla Humvee?

    Před 5 měsíci
    První ostré nasazení víceúčelových vozidel HMMWV "Humvee" přišlo během akce americké armády v Panamě nazvané "Just Cause". M998 zde však nebyly použity v přímém boji, jako tomu bylo v příštích konfliktech. U.S. Army je v této operaci nasazovala spíše jako rychlé dopravní prostředky pro přepravu mužstva mezi zázemím a bojovou oblastí nebo pro rychlý průzkum. Tamní zkušenost však ukázala, jak moc je základní verze M998 nechráněná proti blízké palbě lehkých pěchotních zbraní.
     Komentáře
  • Týdeník Hrot

    Proč je Irák dvacet let po pádu Saddáma stále v troskách

    Před 5 měsíci
    Iráčané se po invazi v roce 2003 sice zbavili Saddáma Husajna, ale kvůli kolotoči násilí, korupce a neschopnosti vlastních politiků se lepšího života nedočkali
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Irák je dvacet let po invazi v troskách. Obávám se krvavé revoluce, říká bývalý ministr Jazairi

    Před 6 měsíci
    Před dvaceti lety zaútočila americká a britská vojska na Irák, aby svrhla režim Saddáma Husajna. Oficiálně kvůli podezření, že země disponuje zbraněmi hromadného ničení – ty se ale nikdy nenašly. Husajnův režim padl rychle, následný vývoj v Iráku ale zdaleka nebyl a není ideální. Mnoho lidí je frustrovaných z politické, ekonomické i společenské nestability. „Situace v Iráku je
     Komentáře
  • Deník N

    Iluze zaplacené krví. O měnícím se pohledu na invazi do Iráku

    Před 6 měsíci
    Komentář Ondřeje Štindla: Od spojenecké invaze do Iráku tento měsíc uplynulo dvacet let. V této souvislosti se připomínají pochybné důvody, jež k útoku vedly, především neexistující zbraně hromadného ničení. Pomýlená ale byla i představa, že do země zničené diktaturou je možné snadno exportovat západní demokracii.
     Komentáře
  • Deník

    Operace Opera: Nejslavnější akce izraelského letectva odvrátila jadernou hrozbu

    Před 6 měsíci
    Po několika vyčerpávajících válkách, z nichž ta v roce 1973 přivedla Izrael na samou hranici národní katastrofy, se Davidova země na počátku 80. let nacházela v relativním bezpečí. Již rok fungovala mírová smlouva s Egyptem a ostatní blízkovýchodní muslimské země - Sýrie, Jordánsko nebo Irák - pro Izrael neznamenaly existenční nebezpečí. Na druhé straně barikády, kde se stále hledaly způsoby, jak Izrael zničit, však přešli na novou taktiku. Zatímco Egypt se s Izraelem definitivně usmířil, za což mu Izraelci vrátili Sinajský poloostrov, Sýrie a zejména Irák se rozhodly vsadit na zbraně hromadného ničení.
     Komentáře
  • AutoForum

    Z luxusní superjachty Saddáma Husajna zbyl už jen napůl potopený rezavý vrak, dnes by stála miliardy

    Před 6 měsíci
    Irácký diktátor tento stroj miloval, a to tak moc, že jej krátce před vojenskou invazí nechal odplout na bezpečné místo. Do toho se však 120metrový kolos nedostal, dnes slouží jako memento jednoho obrovského pádu.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Operace Šok a hrůza v Iráku. Jak Američané svrhli Husajna a nikdy nenašli, co hledali

    Před 6 měsíci
    Přesně před dvaceti lety americké bombardéry svrhly pumy na jižní Bagdád. Začala invaze do Iráku.
     Komentáře
  • Novinky

    Nálety před dvaceti lety předznamenaly invazi do Iráku. Vítězství zhořklo

    Před 6 měsíci
    V Iráku panovala ještě tma, když v 4:42 dopadly čtyři satelitem naváděné bomby GBU27 určené k ničení bunkrů na komplex farem Al-Dora u Bagdádu. Útokem dvou neviditelných letadel F-117 na místo, kde se měl nacházet Saddám Husajn, začala 20. března 2003 invaze do Iráku. Vojensky šlo o úspěch, koaliční síly rychle posupovaly, Bagdád ani ne za tři týdny padl. Irácký diktátor Saddám Husajn byl dopaden a odsouzen k smrti. Zemi se ale nepodařilo stabilizovat, proti Američanům se bouřili šíité i sunnité. Poslední americké jednotky se stáhly z Iráku až na konci roku 2011.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Otázky a odpovědi. Co pro Putina znamená mezinárodní zatykač a proč soud řeší deportace?

    Před 6 měsíci
    Ruský prezident Vladimir Putin a zmocněnkyně Kremlu pro práva dětí Marija Lvovová-Bělovová jsou údajně odpovědní za nezákonné deportace ukrajinských dětí do Ruska, proto Mezinárodní trestní soud zahájil jejich stíhání a vydal na oba mezinárodní zatykač. Co to pro ruského prezidenta znamená, stane někdy před soudem v Haagu a proč se soud zabývá zrovna deportacemi, a nikoliv dalšími údajnými ruskými zločiny?
     Komentáře
  • Příbram

    Příbramská galerie ukáže v projekci snímky ze soutěže Czech Press Photo 2022

    Před 6 měsíci
    Oceněné fotografie zobrazují válku na Ukrajině, lesní požár v Českém Švýcarsku nebo loučení s královnou Alžbětou. Současně bude 21. března zahájena výstava fotografa Petra Joska, autora vítězného snímku Czech Press Photo roku 1997.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Útok nervovým plynem zabil 5 000 lidí. Podívejte se, co zásah udělá člověku

    Před 6 měsíci
    Írácko-íránská válka přinesla spoustu hrůz, mezi nimi i zavrženíhodný masakr spáchaný v rámci operace al-Anfal. Lidé, kterých se válka týkala, byli zvyklí na vybuchování bomb a hřmot palných zbraní. Jednoho dne ale přišlo něco, co nemělo v moderním světě obdoby.
     Komentáře
  • Aktuálně

    To, co se v Afghánistánu a Iráku nemohlo podařit, mají USA na Ukrajině na dosah

    Před 6 měsíci
    Američtí republikáni jsou v podpoře Kyjeva rozlomení. Odkazy na dlouhé války na Blízkém východě jsou ale mimo. Ukrajina je úplně jiný příběh.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Druhá válka v Zálivu: Američané se vydali na lov Saddáma Husajna i proti vůli Rady bezpečnosti

    Před 6 měsíci
    Útokem amerických a britských jednotek proti Iráku začala 20. března 2003 takzvaná druhá válka v Zálivu.
     Komentáře
  • Expres FM

    50 nejlepších českých alb: Nejtvrdší elektronická kapela podala výpověď o temné straně začátku devadesátých let

    Před 6 měsíci
    Poprvé o sobě dali vědět z kraje devadesátých let jako Vanessa del Rio. V obecném zmatku doprovázejícím pád komunismu na sebe v roce 1990 v Praze narazili dva lidé, kteří se mohli seznámit pouze v ten konkrétní čas a na tom konkrétním místě. Daniel Rodný, geniální programátor z ortodoxní židovské rodiny a Samir Hauser, chlapík z…
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Íránské revoluční gardy jsou fanatickým státem ve státě. Z výše jejich majetku přechází zrak

    Před 6 měsíci
    Ajatolláh Chomejní použil fanatický dav k upevnění moci. Ten se vyvinul ve schopnou organizaci. Bohatství jí propůjčuje absolutní moc.
     Komentáře
  • Peak

    Kterých západních zbraní se Rusové na frontě nejvíce bojí?

    Před 6 měsíci
    Rusové se podle zkušeností ukrajinských vojáků na frontě v okolí Bachmutu bojí nejen raket vystřelovaných systémem HIMARS, ale i dalších západních zbraní, jako jsou houfnice M777, drony Switchblade nebo granátomet MK-19. Američané už přislíbili Ukrajině pomoc v celkové výši 113 miliard dolarů.
     Komentáře
  • StoryMag

    Yperit, fosgen, sarin. Jak působí tyto smrtelné chemické zbraně?

    Před 6 měsíci
    Během první světové války byl poprvé použit nový typ smrtící zbraně – toxický plyn. Za první masové použití chemické zbraně je považováno použití chlóru v bitvě u Yper v dubnu 1915.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Postrach ruských tanků míří na Ukrajinu. Americká chlouba už má na kontě stovky zničených strojů

    Před 7 měsíci
    Když americký prezident Joe Biden na konci ledna 2023 oznámil, že Spojené státy americké zašlou na Ukrajinu 31 tanků M1A1 Abrams, objevily se ihned dohady o tom, jak si povedou v boji s ruskými T-72. Co od jejich soubojů můžeme čekat?
     Komentáře
  • Echo24

    Rusové vyhlásili lov na tanky Leopard, vypsali na ně vysokou odměnu

    Před 7 měsíci
    Až tři miliony rublů (asi 940.000 Kč) slibuje gubernátor sibiřského regionu vojínům za zničení či ukořistění tanků Leopard či Abrams, které západní spojenci přislíbili Ukrajině. Až ale tanky jednou dorazí a bude možné se s nimi střetnout, stále bude platit, že „jednorázová výplata se týká jen ruských občanů se zaregistrovaným bydlištěm v Zabajkalském kraji“, píše list Kommersant.
     Komentáře
  • Techsvět

    Jak letící radar zmasakroval tanky Saddáma Husajna aneb bitva o Chafdží

    Před 8 měsíci
    Po útoku na Ukrajinu se Rusku navzdory veškerému úsilí nepodařilo poskytnout svým vzdušným silám volnost v působení na ukrajinském nebi a hlavní břemeno boje spočívá na pozemních jednotkách na obou stranách. O více než 30 let dříve, během války v Perském zálivu, vypadaly střety zcela jinak a o jejich průběhu a výsledku do značné míry rozhodovalo letectvo na straně protiirácké koalice. Dobrým příkladem je bitva u Chafdží.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Největší americký podvod? Jak skoro 1000 potvrzených lží rozpoutalo krvavou válku

    Před 8 měsíci
    „Dnes žádný stát nemůže tvrdit, že se Irák odzbrojil. A on se neodzbrojí, dokud bude u moci Saddám Husajn,“ prohlásil prezident George W. Bush v předvečer invaze amerických a britských jednotek do Iráku 20. března 2003. Pojmenoval tak situaci, do níž se kvůli manipulaci veřejného mínění americká administrativa dostala 12 let po první válce v Zálivu.
     Komentáře
  • Na palubě

    Íránci prožívají podobnou situaci jako ČSR v roce 1968. Skutečný život v Íranu

    Před 8 měsíci
    Nebojte se Íránu. Je to báječná země plná báječných lidí. A s kým jiným si povídat o této zemi než s někým kdo na to má papír? Íránistka Lenka Hrabalová přibližuje své zkušenosti z mnoha pobytů v Íránu. Informují média o situaci v bývalé Persii reálně a objektivně? Je tato země pro cizince a turisty bezpečná? Jak se Íránci dívají na Araby? Byl dříve Írán nebo Persie? Demonstruje se proti nošení šátků nebo mají nepokoje jiné důvody? Nebojte se bývalé Persie, její obyvatelé jsou až nechutně přátelští. 00:26 arabistka, íránistka 01:15 rok a půl života v Íránu 01:37 nepokoje v Íránu 02:15 demonstrace neohrožují cizince ani turisty při cestách do Íránu 03:08 teokratický režim 03:12 vítězný únor 1979 05:49 Saddam Hussein a osmiletá válka 06:10 teokratický režim 06:46 je nebo není Írán arabskou zemí? 09:07 Írán a Persie 10:21 arabské písmo bez arabského jazyka 11:11 rozdíl mezi Araby a Peršany 12:49 nenajdete zemi, kde by milovali cizince tak jako v Íránu 15:33 současné demonstrace a protesty 17:57 největší krize, jaké se islámská republika dočkala 18:43 Co očekávat v případě vítězství demokracie 19:47 neexistuje opozice, Írán nemá svého Havla 21:04 kdo střílí do demonstrantů 21:55 Proč jet do Íránu?
     Komentáře
  • Techsvět

    Systém Patriot je měl chránit. Hloupou chybou bylo zabito 28 Američanů

    Před 8 měsíci
    Během první války v Zálivu došlo k tragédii. Dne 25. února 1991 došlo v systému Patriot k softwarové chybě, která vedla k úmrtí 28 amerických vojáků umístěných v Az-Zahránu v Saúdské Arábii. Jak se to stalo?
     Komentáře
  • Novinky

    Překladatelka Jitka Jeníková: Arabské znaky se naučíte za pár dnů

    Před 8 měsíci
    Do češtiny přeložila desítky knih. Patří k nim mimo jiné díla legendárního Davida Attenborougha. „Angličtina mě živí. Ale arabština je moje láska,“ říká Jitka Jeníková. Arabistka, která sní o tom, aby Češi měli možnost kupovat si víc arabských moderních románů také v Česku.
     Komentáře
  • Prima Ženy

    Jak jednáme ve stresu a pod tlakem? Panny kňučí a kritizují, Váhy mlží a Raci trpí

    Před 8 měsíci
    Je důležité si zapamatovat, že sluneční znamení, ve kterých jsme se narodili, vypovídají o našem charakteru jen z malé části. Ve větší míře se však projevují v krizových situacích, kdy na povrch probublává naše ego charakterizované právě umístěním Slunce ve znamení zvěrokruhu. Jaké obranné strategie volíme ve stresu a pod tlakem podle našeho znamení?
     Komentáře
  • Deník

    Piloti na start. Před 30 lety začaly nálety na Irák, vzneslo se přes 100 strojů

    Před 8 měsíci
    Během ledna 1993 došlo v Iráku, kde dva roky předtím skončila vítězstvím mezinárodních koaličních sil operace Pouštní bouře, znovu k válečné akci. Protože Saddám Husajn začal ohrožovat bezletovou zónu nad jižním Irákem, vzlétly do vzduchu opět spojenecké bojové letouny. Následovalo několik dnů leteckých úderů proti iráckým raketovým bateriím a radarům.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Vylezl z díry a dostal pěstí. Voják po 20 letech prozradil, jak proběhlo zatčení Husajna

    Před 8 měsíci
    Je tomu již téměř 20 let, co se americké speciální jednotce Task Force 121 podařilo dopadnout sesazeného iráckého prezidenta Saddáma Husajna, který své zemi dlouhá léta vládl železnou rukou. Jeden z vojáků nyní promluvil a popsal podrobnosti zadržení autoritářského vládce, který se schovával v díře pod zemí. Vysloužilý americký voják Kevin Holland uvedl, že Husajn byl v době zadržení viditelně na pokraji sil a prozradil, co jim tehdy řekl.
     Komentáře
  • Deník

    Nové detaily ze zatčení Husajna. Voják poprvé promluvil o průběhu tajné operace

    Před 8 měsíci
    Bývalý člen speciální armádní jednotky Delta Force poprvé promluvil o detailech operace, vedoucí k zadržení bývalého iráckého prezidenta Saddáma Husajna. Seržant ve výslužbě Kevin Holland poskytl pohled na průběh mise z roku 2003 v podcastu Danger Close.
     Komentáře
  • Refresher

    Zemřela Barbara Walters. Byla první ženou večerního zpravodajství a zpovídala i Castra či Husajna

    Před 8 měsíci
    Bylo jí devadesát tři let.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Zemřela americká moderátorka Barbara Waltersová. Vyzpovídala Castra i Hussajna

    Před 8 měsíci
    Třiadevádesátiletá novinářka proslula televizními rozhovory s vlivnými osobnostmi a celebritami.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Zemřela proslulá americká televizní moderátorka. Zpovídala Castra i Hussajna

    Před 8 měsíci
    Ve věku 93 let zemřela někdejší významná americká televizní moderátorka Barbara Waltersová.
  • Prima Zoom

    Poprava Saddáma Husajna: Irácký diktátor zrůdných činů nelitoval. Co řekl na rozsudek smrti?

    Před 9 měsíci
    Za válečné zločiny, genocidu, vraždy a týrání civilistů byl popraven bývalý irácký prezident Saddám Husajn. Následky jeho vlády jsou v Íráku patrné dodnes.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Špehování celého světa nebo úmyslné šíření virů: (ne)úspěšné projekty, z nichž mají řadu na svědomí Spojené státy

    Před 9 měsíci
    Některé válečné a ekonomické plány na poražení nepřátel by mohly přinášet devastující následky i po několik generací. K většině naštěstí nikdy nedošlo.
     Komentáře
  • Názory a argumenty

    2 min

    Podcast
    Ondřej Soukup: Jak zdůvodnit válku

    Před 9 měsíci

    ·

    2 minuty

    Před 13 lety publikovala americká socioložka Monica Prasadová článek s názvem „Přece musí být nějaký důvod“. Výzkumníci vyzpovídali Američany, kteří v roce 2004 hlasovali za prezidenta George Bushe ml., o tom, co si myslí o spojení iráckého diktátora Saddáma Husajna s atentáty z 11. září, o programu na výrobu zbraní hromadného ničení a válce v Iráku. Tedy o důvodech, kvůli kterým USA zaútočily na Irák. Většina dotázaných byla přesvědčena, že zaútočit bylo správné rozhodnutí.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Dopadení Saddáma Husajna: Jak proběhl pád jednoho z nejznámějších diktátorů světa?

    Před 9 měsíci
    Saddám Husajn prchal před Američany 9 měsíců. Irácký diktátor byl následně uznán vinným a záhy popraven. Zbraně hromadného ničení se ale nikdy nenašly.
     Komentáře
  • Techsvět

    Rakety M829 jsou novými „tesáky“ polských tanků. Zničí veškerou nepřátelskou obrněnou techniku

    Před 9 měsíci
    Více než čtvrt století mohly mít polské tanky při střetu s ruskými protějšky vážný problém. Důvodem byl nedostatek moderní a účinné munice. Nákupem 116 Abramsů tento problém Polsko radikálně řeší. O co přesně jde?
     Komentáře
  • Čtidoma

    Diktátor, který chtěl rozvrátit svět. Husajna pověsili jako špinavého a zlomeného starce

    Před 9 měsíci
    Vladimir Putin v únoru rozpoutal válku na Ukrajině. Po moci toužili i mnozí diktátoři před ním. Bývalý vůdce iráckého lidu Saddám Husajn byl obávaný muž Blízkého východu. Vedl válku s USA, likvidoval etnické menšiny v zemi za pomoci chemických zbraní. Stal se symbolem zla. Oběšen byl v prosinci 2005.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Projekt Babylon: Saddámova tajná superzbraň

    Před 9 měsíci
    Projekt Babylon byl irácký krycí název pro konstrukci superzbraně, kterou Sadám Husajn zadal v roce 1988. Inženýrem odpovědným za projekt byl Kanaďan Gerald Bull. Bull měl za sebou historii ambiciózních projektů zadaných kanadskou vládou, když poprvé vypracoval plány na vzkříšení technologie superzbraně opuštěné během druhé světové války.  Superděla používali Němci k ostřelování oblastí z velké vzdálenosti během obléhání. Nejvýznamnějšími superděly z tohoto období byly Big Gustav a Dora.
     Komentáře
  • Mix24

    Největší bankovní loupež všech dob. Syn Saddáma Husajna se zmocnil miliardy dolarů

    Před 10 měsíci
    Koho by napadlo, že největší bankovní loupež spáchá syn iráckého obávaného diktátora Saddáma Husajna? Kolik peněz dokázal uloupit a co bylo důvodem tohoto zločinu?
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Trussová boj se salátem prohrála. Británie spálí figurínu expremiérky. I se zeleninou

    Před 10 měsíci
    V Británii bude v sobotu v rámci ohňových oslav spálena velká figurína britské expremiérky Liz Trussové, která má na ramenou smějící se hlávku ledového salátu, napsal list The Guardian. Jde o odkaz na sázku britského bulvárního listu, který sledoval, zda bude mít delší život ministerská předsedkyně, nebo listová zelenina, která nakonec vyhrála. Britové podobiznu nechají shořet u příležitosti oslav Noci Guye Fawkese, při které si připomínají protagonistu posledního významného katolického spiknutí v anglické historii.
     Komentáře
Reklama