Proč nejsou skutečné problémy na první pohled patrné? A jak je možné rozpoznat, že něco není, jak by mělo být? Zkuste neklouzat po povrchu, ale naslouchejte srdcem.
Každý den mluvíme s druhými lidmi. A všichni si přitom činí nárok na pravdu. Avšak dospět k ní znamená použít to, co je v nás nejosobnějšího. Říkáme tomu autenticita.
Sexuální vzdělávání mládeže kmene Muria v Indii je nedílnou součástí kmenového života. Odehrává se v mládežnických ubytovnách zvaných ghotul, kde dívky a chlapci navazují sexuální vztahy. Atraktivita jedince nehraje roli, nikdo není vynechán.
Muži žijí kratší život než ženy a čelí vyššímu riziku úmrtí v každém věku. Tento rozdíl v dlouhověkosti je ovlivněn biologickými, sociálními a kulturními faktory, které ovlivňují zdravotní chování, přístup k péči a kvalitu života mužů.
Být milý a pozorný je jedna věc, obětovat se kvůli jiným je ale věc úplně jiná. Neustálá snaha ostatní potěšit je totiž dost nebezpečná. Zapomínat na sebe, vše podřídit potřebám ostatních a lačnit po jejich vděčnosti? To může vést k řadě psychických problémů.
Francouzské polibky. Francouzská gastronomie. Chanel N°5. Rudá rtěnka a podmanivá sklenka šampaňského. Francie obohatila svět o mnohé krásy života a žít jako Pařížanka se stalo pojmem. Zní vám to jako klišé? Ale ono na tom opravdu něco je!
Manipulátoři se nás snaží ovládat různými technikami. Tyto techniky mohou být nenápadné a je obtížné je rozpoznat, ale důležité je znát, abychom se jim mohli bránit.
Společnost oslavuje multitaskery, neúnavné a neúnavné nadšence, ale za jakou cenu? Temnou realitou je, že neúnavná honba za statusem superhrdiny je jistou cestou k vyhoření.
Uděláte pro druhé maximum, a přece slyšíte, že to není dostatečné. Tak přemýšlíte, jak udělat ještě víc. Jak obětovat ještě víc svého času, protože pak si vás druzí snad už začnou vážit. Ale oni nezačnou. Proč? A co s tím?
Ze všech stran zaznívají doporučení, že pokud chce člověk lásku dávat a taky dostávat, že nejdřív musí mít dostatečně rád sám sebe. Přijmout se, pečovat o sebe. Self love… self care. Ale do vztahu člověk může vstoupit, i když se sebou zatím úplně spokojený není, i když ho na sobě některé věci štvou a ještě o sebe třeba neumí s láskou pečovat.
Narcistická porucha osobnosti se projevuje nadměrnou sebeláskou a nedostatečnou empatií k ostatním. Pokud se ptáte, zda máte co dočinění s narcisem, následujících sedm znaků vám může pomoci lépe pochopit, zda je někdo ve vašem životě narcisem.
Možná to znáte také. Dneska se ještě nacpu k prasknutí, když se chystám od zítra hubnout. Anebo si řeknete, že máte zrovna náročné období, a tak bude lepší dietu odložit třeba až na jaro. Je jasné, že pokud člověk prochází v životě nějakým krizovým obdobím, je lepší si nenakládat ještě víc. Ale co se na to podívat pod jiným úhlem. Zdravá životospráva může být jedním z pilířů, který nás právě v těžkém období podrží.
Co znamená odpustit? Co znamená být čistý? A co to má společného s naším životem, vztahy a štěstím? Nabídnu vám několik tipů, jak se zbavit starých zranění, neuzavřených cyklů a nečistoty ve vaší duši.
Pokožka je opravdu důležitý smyslový orgán, který nám umožňuje vnímat svět kolem nás. Je největším smyslovým orgánem našeho těla, ale také jedním z nejvšestrannějších lidských orgánů vůbec. A to jak na fyzické, tak i emocionální úrovni.
Nečekaný host hned na začátku profesního života, který přidělá spoustu starostí a časem dokáže změnit spoustu věcí. Syndrom vyhoření je často podceňovaný a přesto dokáže nadělat velké trápení.
Chybovat je lidské a chybami se člověk učí? Mouder, kterak je člověk tvor omylný, chybující a nedokonalý, existuje spousta. A přesto má stále řada lidí pocit, že když chybu přiznají a omluví se, ukazují především vlastní slabost. A jiní se zase domnívají, že když omluvu přijmou, tak jen ustupují. Proč je to s omluvami tak těžké?
V dnešní uspěchané době se často stává, že ženy samy sobě věnují jen minimální pozornost. Svým pocitům, psychickým i fyzickým bolestem, diskomfortu. Mnohdy zcela upozaďují své potřeby ve prospěch okolí. To následně vede k celkové nespokojenosti, životní únavě, pocitu vyhoření, rezignaci. Jak z tohoto bludného kruhu ven? Klíčem je zdravá sebeláska. K podpoře vnitřního klidu, vytvoření bezpečného prostoru a vlastního přijetí však často vede dlouhá a nelehká cesta. Pojďte zjistit, čím začít své putování k nalezení vnitřní harmonie a vztahu sama k sobě. Víte, co můžete udělat hned zítra ráno? Jak na vědomé stravování? Nebo jaké bylinky mohou pomoci?
Kde se vzal, tu se vzal, objevil se na světě bratr štěstí - pozitivismus. Lidé si jej zamilovali a měli ho rádi. Jenže pozitivismus bez rozumu je jako štěstí bez srdce. Nefunguje.
Jak může bolet zlomené srdce, mě samotného zasáhlo před mnoha lety. Přichází neohlášeně a náhle. Je to šok. Tvrdě vás knokautuje a vy jste na podobný direkt nepřipravení. Zkusme si popsat to, co se s tím dá dělat.
Ženy samy sobě mnohdy věnují minimální pozornost. Mnohdy zcela upozaďují své potřeby ve prospěch okolí. To následně vede k celkové nespokojenosti, životní únavě, pocitu vyhoření, rezignaci. Ke změně přitom vede málo, začít myslet víc na sebe.
Topíte se v sebelítosti? Trápíte se minulostí a nevěříte v lepší zítřky? Položte si jednoduchou otázku, na kterou nebude snadné odpovědět, a získejte odpovědi, které to pomohou změnit.
Celulitida je v dnešní době vnímána jako nežádoucí, přitom se jedná o naprosto přirozenou věc. Zajímavé je, že jako nepěkné jsme začali tyto ďolíčky vnímat až v moderní době. Z boje proti „pomerančové kůži“ je dnes výnosný byznys.
V dnešní uspěchané době se často stává, že věnujeme jen minimální pozornost svým vlastním pocitům, psychickým i fyzickým bolestem či diskomfortu. Často také upozaďujeme své potřeby ve prospěch okolí. To však následně vede k celkové nespokojenosti, životní únavě, pocitu vyhoření, rezignaci. Jak z tohoto bludného kruhu ven? Klíčem je zdravá sebeláska.
Herečka Martina Babišová je talentovaná a obsazovaná. Mohli jste ji vidět ve filmech Il Boemo, Spolu či Minuta věčnosti, letos jí vyšla knížka. Že by úspěšný mladý člověk měl být automaticky šťastný? Martina pro WHAT vyprávěla o svých pochybnostech, o cestách a útěcích.
V dnešní uspěchané době se často stává, že sami sobě věnujeme minimální pozornost. Mnohdy upozaďujeme své potřeby ve prospěch okolí. To následně vede k celkové nespokojenosti, životní únavě, pocitu vyhoření, rezignaci. Jak z tohoto bludného kruhu ven? K podpoře vnitřního klidu, vytvoření bezpečného prostoru a vlastního přijetí často vede dlouhá a nelehká cesta.
Láska je slovo, které používáme často, ale co vlastně znamená? A jak se liší od toho, co si o ní myslíme? Zkusím si odpovědět na tyto otázky a nabídnout vám nový pohled na lásku.
Měli bychom strach vítat, když přijde? Nebo jen jednat reflexivně? Moje zkušenost říká, že když jej budeme zkoumat, místo abychom reagovali jen reflexivně, tak máme šanci rozvíjet svoje vědomí a zlepšovat své jednání.
Láska je to, co potřebujeme k životu víc než život sám. Dívat se skrze ní na ideály, které nám dávají směr a my je našim prostřednictvím vpouštíme do reálného života. Co je to ale potom ta naše realita?
Kristina Mlejnková známá jako Koki je uznávaná make-up art stylistka, jejíž práci znáte i ze stránek WHAT. Na sociálních sítích dokazuje, že make-up může být umělecké dílo. Svým vzhledem vybočuje a stojí si za tím. Bylo to ale vždy bezbolestné?
Léto na sebe nechává docela čekat, ale už se to blíží. Blíží se chvíle, které se mnozí obávají. Chvíle, kdy by měli odložit vrstvy oblečení a vyrazit nalehko, pokud se nechtějí upéct. Jenže co když se stydí, co když mají pocit, že se jejich paže třesou jako sulc, celulitida na stehnech je ostudná a madla lásky by neměla spatřit světlo světa?
Mít se rád. Okolí, kamarádi i odborníci nám to předkládají jako základ životního štěstí, málo kdo ale už poradí, jak na to. Sebeláska se přetřásá v každém článku o lepším životě, ale nikdo už neřekne, jak jí dosáhnout.
O tom, že je štěstí jenom „muška zlatá“ slýcháváme ve filmech pro pamětníky už dost dlouho. Kromě Dana Bárty, který vystudoval aplikovanou ekologii, se však hmyzem u nás zabývá z podstaty jen málokdo. Zbytek se soustřeďuje spíše na to zlato.
Změna znamená změnit to, čím jsme teď. Dál už nemůžeme zastávat stejné názory, být se stejným partnerem či stejně posuzovat ostatní. Nikdy nešlo a nepůjde o to se něčemu víc přiučit, a tím vyvolat změnu, ale změnit naše bytí. Nás.
Pro terapeutku, autorku dvou knih a matku tří dětí Veroniku Fey Křen je sebeláska silné téma. Už zdaleka není jen „biomanželka“ vláčená texty knížek svého bývalého muže Michala Viewegha. Svěřila nám svůj životní příběh.
Jeden citát říká, že samota je nejlepší společnost. Ale kolik samoty přinese skutečný užitek, jak poznat, že jí není dost, anebo naopak příliš? Fenoménem dnešní doby je tzv. aloneliness, kdy chybíme sami sobě, opakem je osamělost neboli loneliness. Jak je řešit a jde to vůbec?
Každý den se nám dostává stále více informací svědčících o rozpadu etických norem společnosti, o brutálních napadeních z šílených, často nepřátelských pohnutek.
Lidi můžeme buď kontrolovat, anebo vést. Podívejme se na to, jak může být autenticita inspirativní pro politiku a nové vůdce, které potřebujeme proto, aby nejen z politiky zmizel strach a nahradila ho radost.
„Když jsem ve svých pětadvaceti letech byla poprvé u psychiatra a odmítla předepsaná antidepresiva, lékař přede mnou padl na kolena a prosil mě, abych je začala užívat,“ vypráví novinářka Monika Valentová, která tím otevírá novou rubriku What.
Lidé i věci kolem nás, co vnímáme, jsou tvořeny z částic. Elektrony, protony, kvarky a další miniaturní kusy hmoty formují svět, který známe. Ta částice, která má tu moc získat titul „ničitelka světů“ vidět není.
Když vidíš lásku, jsi požehnaný. Ovšem nedělej, že nevidíš i její stín. A pokud se domníváš, že zrovna tu tvou žádný stín nedoprovází, jsi v temnotě ponořen daleko víc, než si myslíš.
Ctěte svou cestu. Byla to vaše volba, vaše rozhodnutí a respektujete-li cestu, po níž šlapete, i tato bude respektovat vaše nohy. A proto svoboda v konkrétním slova smyslu spočívá v možnosti volby.
Radost aktivuje víru, strach zase nepřátele. A mít víru znamená věřit v něco, co pouhému oku ještě není patrné. A tak uděláme první krok vpřed, i když ještě nevidíme celou cestu. Jdeme až za zrak. A na konci té cesty tomu říkáváme zázrak.
Říká se, že přítel je ten, kdo zná píseň v mém srdci a zazpívá mi ji, když mi selhává paměť. A jak vypadá ten váš společenský život? Zpívá vám ještě někdo anebo už na to nezbyl při tom všem shonu čas?
Ze všech lidských smyslů je k poznávání okolního světa pravděpodobně nejlépe vybaven hmat. Jeho čidla jsou rozmístěna v naší pokožce po celém těle a v rozličných impulsech přicházejících neustále do mozku jsou zprávy o styku našeho těla s okolím.
Jedna věc je vědět, co dělá lidi šťastnými, a jiná je žít šťastný život. Ale aby byl člověk doopravdy šťasten, musí mít to, co si pod štěstím představuje on, a ne to, co si pod ním představují jiní.