Zavřít
Výzkum

Výzkum

Nejnovější články na Seznamu na téma Výzkum
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Potápěči na Bahamách objevili zlatý poklad z vraku španělské lodi ze 17. století

    Před 6 hodinami
    Nový výzkum přinesl cenné nálezy ze známého a mnohokrát prozkoumaného vraku galeony Nuestra Señora de las Maravillas.
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Plzeňští archeologové učinili nečekaný objev, pod Řípem našli unikátní pohřební konstrukci se svatyní

    Před 12 hodinami
    Více než 120metrový pohřební monument z pozdní doby kamenné zkoumají týmy archeologů ze Západočeské univerzity v Plzni a Univerzity Karlovy. Nález u obce Račiněves na Podřipsku určili jako místo posledního spočinutí významného jedince s lukostřeleckou výbavou. Badatelé dokonce našli i konstrukci, která dokládá existenci dutého prostoru uvnitř mohyly. Podle odborníků sloužil prostor k rituálním aktivitám jako v případě jiných objevených hrobek v severozápadní Evropě.
     Komentáře
  • Feminela

    Teplota těla má na spánek obrovský vliv. Vědci stanovili nejlepší čas pro večerní koupel

    Před 13 hodinami
    Spánek je nesmírně důležitý, protože umožňuje regeneraci organismu po fyzické a psychické stránce. Podle vědců má spánek vliv na fungování mozku, kvalitní odpočinek zlepšuje paměť a podporuje kreativitu, ale podle posledních výzkumů má vliv i na hmotnost.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Poselstvím zprávy bylo zvýšit bezpečnost civilistů, popisuje úmysly Amnesty International český mluvčí

    Před 16 hodinami
    „Neuvědomili si, jaké reakce může vyvolat,“ komentuje přístup vedení ke zprávě o ohrožování civilistů ukrajinskou armádou mluvčí české pobočky Amnesty International Erik Bartoš. Jejich poslední report o aktuální situaci na Ukrajině totiž rozlítil veřejnost a zprávu následně zneužila i ruská propaganda, čímž se naplnily obavy odborníků. Podle Bartoše kritiku zapříčinila především špatná komunikace, za jeho obsahem si ale i česká pobočka stojí.
     Komentáře
  • Magazín Plus

    Gigantický blesk vyšlehl ze Země do vesmíru. Vědci pozorovali záhadnou anomálii v Oklahomě

    Před 16 hodinami
    Nový vědecký výzkum dosud nejsilnějšího elektrického výboje do vesmíru, který se nazývá "obří výtrysk" odhalil, o jak mocný energetický výboj se jedná. Podle výpočtů se totiž během uvolnění výboje dostalo do ionosféry přibližně tři sta coulombů elektrického náboje.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Vombaty musím ráno drbat, jinak mě koušou do bot. Tasmánští čerti mi na boty řvou, popisuje chovatel

    Před 19 hodinami
    Tasmánští čerti komunikují řevem. Nebezpečí hrozí, až když začnou klapat zuby. David Vala je chovatel vačnatců v Zoo Praha. Stará se o vombaty, ďábly medvědovité, luskouny nebo klokany. Čím se krmí luskouni a proč je recept tajný? A proč z výběhu vombata musí při krmení chovatel utíkat? Poslechněte si rozhovor Lucie Výborné.
     Komentáře
  • TechFocus

    Archeologové objevili pod Řípem pohřební konstrukci podobnou megalitickým hrobkám

    Před 20 hodinami
    Po loňském výzkumu mohyl v nedalekých Dušníkách a ve Vražkově se letos práce soustředí na dlouhou stavbu na rozhraní katastrů Račiněves a Vražkov..
     Komentáře
  • České noviny

    Výzkum NUDZ: Poruchy spánku po covidu přetrvávají měsíce i roky

    Před 21 hodinami
    Poruchy spánku po covidu přetrvávají měsíce i roky, ukázal výzkum vědců z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ). Jde o nespavost, noční můry, náměsíčnost a živé sny. Ukázala to průběžná data z rozsáhlého zkoumání, kterému se věnují odborníci z Centra výzkumu spánku a chronobiologie NUDZ. U více než 30 procent respondentů se po prodělání covidu objevily živé sny, nočními můrami trpí více než 17 procent účastníků výzkumu. Nejčastějším problémem je nespavost, řekl dnes ČTK mluvčí NUDZ Jan Červenka.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Od zakázané munice po ‚službu‘ ruské propagandě. 18 zpráv Amnesty International k válce na Ukrajině

    Před 23 hodinami
    Válka na Ukrajině trvá již téměř půl roku. O humanitární situaci v zemi po celou dobu reportuje mezinárodní organizace Amnesty International, které ale kvůli své poslední zprávě čelí značné kritice.
     Komentáře
  • Pozitivní zprávy

    Jak prospět svému zdraví? Pijte zelený čaj

    Před 1 dnem
    O přínosech zeleného čaje se toho napsalo již mnoho. Vědci však provádí další výzkumy, které benefity popíjení tohoto nápoje potvrzují. Informoval o tom server Earth.
     Komentáře
  • Svět Huawei

    NASA zahájí další vesmírnou misi v roce 2025. Očekává se další průlomový objev

    Před 1 dnem
    Organizace NASA tvrdí, že mise Solar Wind a Space Telescope budou vyslány na oběžnou dráhu v dubnu 2025. Očekává se, že vesmírný let bude mít na palubě rakety Falcon 9 pět satelitů. Jeden ze satelitů bude pro astrofyzický výzkum a čtyři pro výzkum sluneční vědy.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Pavouci skákavky mají zřejmě sny: O čem se jim asi zdá?

    Před 1 dnem
    Výzkum mláďat pavouků skákavek ukázal, že ve spánku prožívají stav podobný REM fázi, ve které se lidem zdají sny.
     Komentáře
  • DIAstyl

    Omega-6 mastné kyseliny a jejich vliv na diabetes v hledáčku vědců: Jsou zdravé, nebo škodlivé?

    Před 1 dnem
    Omega-6 mastné kyseliny jsou pod drobnohledem vědeckých pracovníků z mnoha důvodů. Jedním z nich je právě jejich prospěšnost lidskému tělu. Mnoho výzkumů se však věnovalo také jejich působení na ty, kteří se léčí s diabetem. Jaké výsledky přinesly?
     Komentáře
  • Epeníze

    Finanční gramotnost Čechů byla v roce 2021 slabší než v letech předchozích. Je to covidem?

    Před 1 dnem
    Zatím poslední průzkum finanční gramotnosti, pocházející z dílny České bankovní asociace (ČBA), vyústil v dost nepříjemné zjištění. Zatímco od roku 2016 do roku 2020 krásně rostla úroveň finanční gramotnosti (z původních 54 % na výsledných 61 % zjištěných v roce 2020), za rok 2021 bude ve statistikách navždy zaznamenán propad o 6 procentních bodů, tedy na 55 %. To odpovídá úrovni roku 2017. V ČBA se zamýšleli i nad tím, zda by to nemohlo být covidem. Co zjistili?
     Komentáře
  • Euro

    Revoluce, která pomůže při výrobě léků. Umělá inteligence předpovídá strukturu většiny bílkovin

    Před 1 dnem
    Určení 3D struktury velké části známých bílkovin se díky nástroji AlphaFold zkrátilo z mnoha měsíců na pár vteřin. Umělá inteligence již vytvořila více než 200 milionů bílkovinových struktur, které jsou nyní volně dostupné na internetu. Cílem AlphaFoldu je změnit biologický výzkum a urychlit objevování nových léků.
     Komentáře
  • Náš region

    Proč chlapci trpí víc na alergie? Vědci našli odpověď

    Před 2 dny
    Novorození chlapci mají méně buněk klíčových pro rovnováhu imunitního systému než dívky. Je to pravděpodobně důvodem, proč muži trpí častěji alergiemi už v dětském…
     Komentáře
  • StyleUp

    Britští vědci rozdělili majitele koček do pěti skupin. Zjistěte, ke které patříte vy

    Před 2 dny
    Velký počet kočičích obyvatel v Británii přiměl Britské vědce k zajímavému výzkumu. V tomto výzkumu vědci hodnotili, jaký mají majitelé koček postoj k tomu, že jejich mazlíčci se vydávají na lov malých savců. Zjistilo se, že páníčky můžeme rozdělit do pěti kategorií.
     Komentáře
  • Refresher

    Spí pavouci? Podle vědců probíhá jejich spánek podobně jako u lidí

    Před 2 dny
    Výzkum se zaměřil na složité zkoumání spánkových cyklů u pavouků.
     Komentáře
  • Novinky

    Mohyla lučištníka skrývala překvapivý prostor

    Před 2 dny
    Překvapivý nález si připsali archeologové, kteří zkoumají takzvanou dlouhou mohylu z pozdní doby kamenné u Račiněvsi na Podřipsku. Kromě kostry lukostřelce skrývala komoru sloužící k rituálním aktivitám. Nic podobného se v Česku ještě objevit nepodařilo.
     Komentáře
  • Nedd

    Za pachem z podpaží je sloučenina společná lidem, tchořům i skunkům

    Před 2 dny
    Výzkumníci vystopovali původce nepříjemného lidského odéru. Popsali také, jak vzniká. Zastaví ho účinnější deodoranty?
     Komentáře
  • České noviny

    Vědci: Za častější alergie u chlapců asi může nižší počet imunitních buněk

    Před 2 dny
    Novorození chlapci mají méně buněk klíčových pro rovnováhu imunitního systému než dívky. Je to pravděpodobně důvodem, proč muži trpí častěji alergiemi už v dětském věku. Vyplývá to z výzkumu pupečníkové krve novorozenců, který provedli vědci z Ústavu imunologie a mikrobiologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Zjištění by mohlo v budoucnu pomoci se screeningem a prevencí alergií, uvedl dnes za fakultu Lukáš Malý v tiskové zprávě.
     Komentáře
  • Ekolist

    Tropické lesy jsou podle vědců mnohem rozmanitější, než se předpokládalo

    Před 2 dny
    Druhová rozmanitost stromů v tropických ekosystémech je mnohem vyšší, než se dosud předpokládalo. Vyplývá to z rozsáhlého výzkumu mezinárodního konsorcia s českou účastí. Podle vědců jsou nejrozmanitější tropické lesy v Amazonii, mezi lesy mírného pásma má prvenství oblast středního Chile. O výzkumu, na kterém spolupracovalo 249 expertů z 50 zemí, informovala Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy (PřF UK). Studii publikoval prestižní časopis Nature Ecology and Evolution.
     Komentáře
  • Ekonomický magazín

    Na úroveň české vědy má negativní vliv nezájem o terciární vzdělávání i malé zastoupení žen

    Před 2 dny
    Třináctá příčka ve vědecko-vzdělávacím pilíři Indexu prosperity Česka podtrhuje přemýšlení o Česku jako o „montovně Evropy“. Lepšímu umístění brání nízký zájem o terciární vzdělání i malé zastoupení žen ve vědě. Článek Na úroveň české vědy má negativní vliv nezájem o terciární vzdělávání i malé zastoupení žen se nejdříve objevil na Ekonomický magazín.
     Komentáře
  • Svět Huawei

    Čína se chystá na protiútok. Buď budete používat naše procesory nebo zaplaťte o 400 % více

    Před 3 dny
    Nedávná sankce USA proti Číně nyní nutí čínskou vládu více přemýšlet o své budoucnosti. Jak všichni víme, na stále složitějším trhu chytrých telefonů je vlastní výzkum základem soběstačnosti. Pouze s čínskou technologií může Čína zabránit tomu, aby sankcionování proti Huawei zasáhlo i další společnosti. V současnosti jsou celosvětově populárními značkami mobilních čipů Qualcomm a MediaTek. Tyto společnosti široce využívají americkou technologii, ale brzy může být všechno jinak.
     Komentáře
  • Žena-in

    Za nárůst alergií si můžeme i sami. Děti by měly chodit do kolektivu a plazit se radši po hřišti než po třikrát umyté podlaze, říká imunoložka

    Před 3 dny
    Hlavním oborem lékařky Zuzany Střížové je imunologie. Za svou práci získala nedávno ocenění v rámci grantového projektu L’Oréal – UNESCO For Women In Science, který vyznamenává ženy ve vědě a jejich přínosná zjištění. S lékařkou jsme se bavily nejen o nádorech, ale i o alergiích a příliš sterilním prostředí, které vytváříme pro naše děti.
     Komentáře
  • Dotyk

    Jak budou lidé vypadat za milion let? Vůbec bychom se nepoznali, říká vědec

    Před 3 dny
    O naší budoucnosti existují mnohé výzkumy, četná proroctví, domněnky anebo hypotézy. Napadnou nás mimozemšťané, zlikvidujeme se sami, naše Země podlehne nějaké živelné katastrofě. Jak ale budou lidé vypadat za milion let, pokud zde ještě vůbec budeme? Vědci znají odpověď.
     Komentáře
  • TN

    Tudy kráčel obr, kterého zdolal král Artuš. Archeologové rozjeli výzkum

    Před 4 dny
    Britským archeologům se podařilo získat povolení k vykopávkám v oblasti zvané Artušův kámen (Arthur's Stone). Místo má vazbu na slavnou legendu o králi Artušovi. Jedná se o vůbec první vykopávky v této slavné lokalitě.
     Komentáře
  • A2larm

    Dekriminalizace psychedelik: současná právní úprava je zastaralá. Před změnou vědomí musíme změnit legislativu

    Před 4 dny
    Psychedelické látky zažívají renesanci. Zvláště v terapiích dokáží pomáhat způsobem, jakému se běžná psychofarmaka ani nepřibližují. Většímu využití a výzkumu však brání legislativa z minulého století.
     Komentáře
  • Brněnská Drbna

    Vědci z Brna odhalili dosud neznámý proces při vývoji rostlin

    Před 4 dny
    Dosud neznámý proces, který ovlivňuje aktivaci některé sady genů při vývoji rostlin, objevili vědci z institutu CEITEC Masarykovy univerzity v Brně. Vzhledem k tomu, že nově objevený proces souvisí s produkcí semen, mohl by v budoucnu otevřít nové možnosti pro vývoj plodin lépe uzpůsobených změnám životního prostředí.
     Komentáře
  • Ekolist

    Světlušky podle vědců začaly před mnoha miliony let svítit kvůli námluvám

    Před 5 dny
    Létající dospělé světlušky z čeledi Lampyridae začaly před více než 130 miliony lety svítit zřejmě kvůli sexuální komunikaci. K tomuto závěru dospěl mezinárodní tým vědců se zástupci Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií – CATRIN Univerzity Palackého v Olomouci. Své závěry odborníci opírají o analýzy velkého množství molekulárních dat a vzorků fosilií z období před 25 až 99 miliony let. Výzkum vědci prezentovali v časopise Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences a jako vědeckou zajímavost jej zveřejnil i časopis Nature.
     Komentáře
  • Ekolist

    Vědci z CEITECu objevili dosud neznámý proces při vývoji rostlin

    Před 5 dny
    Dosud neznámý proces, který ovlivňuje aktivaci některé sady genů při vývoji rostlin, objevili vědci z institutu CEITEC Masarykovy univerzity v Brně. Vzhledem k tomu, že nově objevený proces souvisí s produkcí semen, mohl by v budoucnu otevřít nové možnosti pro vývoj plodin lépe uzpůsobených změnám životního prostředí.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Pro zpomalení stárnutí mozku stačí málo: Pomáhá například chůze do schodů

    Před 5 dny
    I nevelké zvýšení tělesné aktivity chrání starší lidi před nepříznivými důsledku stárnutí v mozku.
     Komentáře
  • Refresher

    Ptáci v Evropě ztrácí svou barevnost. Na vině může být klimatická změna, tvrdí studie

    Před 6 dny
    Podle nové studie jsou ptáci původem z evropského kontinentu méně zbarvení než před 15 lety.
     Komentáře
  • Česko živě

    Každý pátý člověk se stal obětí domácího násilí

    Před 7 dny
    Více než 20 % Čechů zažilo na vlastní kůži domácí násilí ať už ve formě fyzického, sexuálního, psychického či ekonomického. Z celkového počtu více než tisíc respondentů téměř každá třetí (30 %) žena uvedla, že má zkušenost s domácím násilím a totéž uvedl každý devátý muž (téměř 12 %). To vyplývá z dat nejnovějšího výzkumu iniciativy Pod svícnem a výzkumné agentury Ipsos.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    V Dolních Břežanech vznikne inovační centrum. Pomůže malým a středním podnikům

    Před 7 dny
    V Dolních Břežanech vznikne inovační centrum, pomůže malým a středním podnikům i státní správě. Nové technologie si v něm instituce budou moci nejdříve vyzkoušet, aby prověřily, jejich funkčnost a přínos.
     Komentáře
  • Refresher

    Každé desáté dítě v Česku se poškozuje. Sociální sítě tvoří mezi dospívajícími kult krásy

    Před 8 dny
    Sítě obklopují naše životy. Jaký mají vliv na vnímání vlastního těla, obličeje i osobnosti u dětí?
     Komentáře
  • Osel

    Když se výzkum od pravdy odkloní

    Před 8 dny
    Příběh, který hrozí i zpětně nepříznivě ovlivnit důležitou oblast výzkumu Alzheimerovy nemoci začal potajmu před 16 lety. Nyní po odhalení spěje snad k dohlednému rozuzlení.
     Komentáře
  • fZone

    Vědci objasnili, jak zvýšit životnost a účinnost solárních článků s perovskity

    Před 8 dny
    Vědcům se podařilo objasnit mechanismus, jak zvýšit životnost a účinnost organických solárních článků. Významný podíl na objevu mají vědci z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR.
     Komentáře
  • TechFocus

    Jak zvýšit životnost a účinnost solárních článků s perovskity

    Před 8 dny
    Pro vývoj cenově dostupnějších a vysoce výkonných fotovoltaických článků využívají vědci v současnosti uměle krystalizované perovskity. Ty patří do skupiny materiálů, jejichž struktura byla odvozena od minerálu perovskit.
     Komentáře
  • inStory

    Vaše psychika a mentální zdraví se přizpůsobuje stavu vašeho partnera. Dejte si na to velký pozor, varuje česká studie

    Před 8 dny
    Je to proces, kterého si většina lidí ani nevšimne. Jenomže nový psychologický výzkum, který zkoumal páry, nyní zjistil, že skutečně probíhá, a co víc, probíhá velmi těsně.
     Komentáře
  • Mix24

    V podzemí egyptských pyramid byl objeven labyrint. Nikoho k němu ale nepouští

    Před 8 dny
    Každý člověk, který kdy spatřil pyramidy, zřejmě oněměl úžasem nad jejich majestátností. Ani zdaleka to však nemusí být jen jediný div světa, který se v Egyptě nachází. Co když je pod zemí, možná přímo pod pyramidami, ukryt labyrint rozsáhlejší než cokoli jiného, co kdy lidstvo vystavělo?
     Komentáře
  • Novinky

    Jsou Muskova vyjádření pro Teslu přítěží? Někdejší fanoušci neskrývají znechucení

    Před 8 dny
    Některá veřejná vyjádření ostře sledovaného zakladatele a šéfa automobilky Tesla jsou poněkud kontroverzní. Zákazníci na to reagují a od značky se odvracejí i někteří dřívější fanoušci, ukazují výzkumy.
     Komentáře
  • TechFocus

    Vědci zjistili, že světlušky svítí už přes 133 milionů let, začaly kvůli sexuální komunikaci

    Před 9 dny
    Proč svítí létající dospělci světlušek z čeledi Lampyridae? Letité dohady odborníků zřejmě ukončil mezinárodní tým vědců se zástupci Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií – CATRIN Univerzity Palackého, podle nichž světlušky bioluminiscenci využívají k námluvám. .
     Komentáře
  • TechFocus

    CESNET uvedl do provozu jedno z největších datových úložišť v České republice

    Před 9 dny
    Sdružení CESNET uvedlo v Ostravě do provozu jedno z největších datových úložišť v České republice. Kapacitu dostupnou pro uživatele navýšilo o 33 PB.
     Komentáře
  • Lupa

    Placené VOD služby využívá 40 % Čechů. Ale ne všichni za ně platí

    Před 9 dny
    Aspoň jednu placenou službu pro sledování televizních pořadů, seriálů a filmů využívá 40 % Čechů ve věku 15 až 69 let. Mívají přístup k více službám, ale ne vždy za všechny využívané platformy platí, protože například využívají sdílený přístup od svých známých. Údaje vyplývají z výzkumu Atmedia Index za 1. pololetí letošního roku. Ze získaných dat dále vyplývá, že by měl trh placených VOD služeb v České republice i nadále růst, neboť 4 % Čechů, kteří zatím placené služby s videem na vyžádání…
     Komentáře
  • MyMuži

    Nový průzkum o nezadaných říká, že stabilita je sexy. Nezadaní chtějí emocionální zralost více než vzhled, sex nebo peníze

    Před 9 dny
    Každý rok za posledních jedenáct let, on-line seznamovací gigant Match provádí průzkum amerických singles (svobodných), známý jako "Singles v Americe" studie. Zde jsou pozoruhodné výsledky. Myslíte, že by se daly tyto výsledky použít i u nás? I zde totiž fenomén singles vzkvétá.
     Komentáře
  • MotorGuru

    O tomhle jste určitě nikdy neslyšeli. Prototyp elektromobilu čistí během jízdy vzduch od CO2

    Před 9 dny
    Studentský tým z Technické univerzity v Eindhovenu sestrojil prototyp osobního elektromobilu, který při jízdě po silnici odstraňuje a ukládá oxid uhličitý ze vzduchu, aby zachytil více CO2, než kolik ho vypustí během celého životního cyklu vozidla.
     Komentáře
  • Techsvět

    Evropa vyvíjí nástupce střely IRIS-T. Střela FCAAM bude mít umělou inteligenci a větší účinnost

    Před 9 dny
    Německá společnost Diehl představila koncept řízené střely vzduch-vzduch (kpr) 6. generace, která nahradí v současnosti používaný IRIS-T.
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Mariner I: Sonda, která měla proletět kolem Venuše, ale selhala kvůli jednomu chybějícímu znaku v kódu

    Před 9 dny
    Úspěšné vypuštění Sputniku odstartovalo vesmírné závody a Spojené státy na to reagovaly tím, že do výzkumu vesmíru vložily co nejvíce úsilí.
     Komentáře
  • Olomoucká Drbna

    VIDEO: 450 metrů! Rekord Hranické propasti padl, robot už hlouběji nemohl

    Před 10 dny
    Mezinárodní tým výzkumníků a specialistů slaví úspěch u Hranické propasti. Nejhlubší zatopená jeskyně světa má od pondělí novou naměřenou hloubku 450 metrů, dna však vědci ani tentokrát nedosáhli. Aktuální technické možnosti robota firmy Unexmin Georobotics už dál nepustily. Dosavadní rekord překonal o 46 metrů.
     Komentáře
  • Techsvět

    První laserem řízený dron na světě snadno uniká protiopatřením a je takřka nesestřelitelný

    Před 10 dny
    Systémy proti bezpilotním letounům obvykle útočí na systémy rádiového řízení nebo GPS, čímž znemožňují pilotovi ovládání i předem naprogramované mise. Britská společnost QinetiQ, která se zabývá obrannými technologiemi, však nyní předvedla laserem řízený dron, který tyto systémy nedokážou zastavit.
     Komentáře
  • Techsvět

    Země zaznamenala nejkratší den v dějinách poté, co vědci odhalili, že se planeta otáčí rychleji

    Před 10 dny
    Rychlejší rotace znamenala, že obvyklá 24hodinová rotace Země byla o 1,59 milisekundy kratší. Rychlé otáčení se odehrálo 29. června a způsobilo bolest hlavy pozorovatelům času. To proto, že rotace Země se obvykle zpomaluje.
     Komentáře
  • Tvůj vesmír

    Fotograf vytvořil teleskop domácí výroby, kterým pořídil neuvěřitelné fotografie Měsíce

    Před 10 dny
    Fotograf použil svou 3D tiskárnu k vytvoření působivého 900mm zrcadlového dalekohledu, který je velmi jednoduchý na sestavení.
     Komentáře
  • Olomoucká Drbna

    Robot poslal důležitá data z Hranické propasti. Z hlubin ho ale museli zachraňovat potápěči

    Před 10 dny
    Významný posun ve zmapování Hranické propasti zaznamenali speleologové na přelomu července a srpna. V nejhlubší zatopené jeskyni na světě probíhá průzkum s využitím robota, který podvodní prostředí zkoumá s využitím šesti kamer a sonarových paprsků. Detailní data získal přístroj z nadnárodní firmy do hloubky 200 metrů, došlo ale také ke komplikacím a pro vyspělé zařízení museli potápěči.
     Komentáře
  • Techsvět

    Američané chtějí přivést k životu mamuty. Mají bojovat proti globálnímu oteplování

    Před 10 dny
    Dinosauři by se mohli znovu potulovat po Zemi ve skutečném Jurském parku, aby zachránili planetu i nás před masovým vyhynutím, jak píše server Daily Star.
     Komentáře
  • Techsvět

    Umělá inteligence propojená s mozkem umožňuje lidem „vidět“ za roh

    Před 10 dny
    Výzkumníci z Glasgowské univerzity prokázali, že počítačovou zobrazovací techniku známou jako zobrazování duchů lze kombinovat s lidským viděním a rekonstruovat obrazy objektů skrytých před zraky pomocí analýzy toho, jak mozek zpracovává sotva viditelné odrazy na stěně, jak píše server Peta Pixel.
     Komentáře
  • Olomoucká Drbna

    Proč svítí světlušky? Olomoučtí vědci se podíleli na výzkumu, zjistili, že kvůli námluvám

    Před 11 dny
    Létající dospělé světlušky z čeledi Lampyridae začaly před více než 130 miliony lety svítit zřejmě kvůli sexuální komunikaci. K tomuto závěru dospěl mezinárodní tým vědců, ve kterém byli i zástupci Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií – CATRIN Univerzity Palackého v Olomouci.
     Komentáře
  • EgoMan

    Díky pravidelné meditaci budeme dělat méně chyb. Provedený výzkum přinesl překvapivé poznatky

    Před 11 dny
    V dnešní době není jednoduché se zrealizovat. Mnoho lidí zapomíná nebo tropí hloupé chyby pod strašákem jménem stres.
     Komentáře
  • Newstream

    Politický diář Jany Havligerové: Čekání na horší časy

    Před 11 dny
    Starostenskému hnutí dala kauza Dozimetr a další politické maléry větší ránu, než kde kdo odhadoval. Starostové a nezávislí by se podle červnového výzkumu agentury Median nedostali do parlamentu, ve srovnání s květnem ztratili téměř polovinu voličů. Sněmovní volby by v červnu vyhrálo hnutí ANO se ziskem 29 procent hlasů. Vede o parník, druhé ODS by dalo hlas 16,1 procenta voličů.
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Několik desetiletí úvah k ničemu: Nová studie naznačuje, že některá vesmírná tělesa vznikají úplně jinak, než se vědci domnívali

    Před 12 dny
    Některé supermasivní kvasary se objevily během první miliardy let po velkém třesku. Nyní přišli vědci s novou teorií, jak ke vzniku těchto objektů mohlo dojít.
     Komentáře
Reklama