Zavřít
Zákoník práce

Zákoník práce

Nejnovější články na Seznamu na téma Zákoník práce
  • Finance

    Jak je to s osobními prohlídkami zaměstnanců, soukromými hovory a dětmi na pracovišti

    Před 2 dny
    Kontroly po pracovní době, využívání mobilů k soukromým účelům v pracovní době a přítomnost dítěte na pracovišti. Co je povoleno?
     Komentáře
  • Aktuálně

    Maďar si stěžoval na nedostatek odpočinku v práci. Zavařil tím zákoníku v Česku

    Před 2 dny
    Pokud nedojde k "opravě" zákoníku práce, měli by mít nově čeští zaměstnanci o 11 hodin delší přestávky.
     Komentáře
  • Euro

    Ukončení dohody o provedení práce je možné provést předčasně. Výpovědní lhůta činí pouze 15 dní

    Před 5 dny
    Pracovněprávní vztah může být založen na základě pracovní smlouvy, dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce. U pracovní smlouvy jsou možnosti ukončení zaměstnaneckého poměru vcelku jasné. Jak je to ale v případě, že si pouze příležitostně přivyděláváte na dohodu o provedení práce? Je potřeba rozvázání tohoto vztahu řešit nějakým oficiálním dokumentem? Pojďme se tomu podívat na zoubek. Brigády založené na dohodě o provedení práce (DPP) se sjednávají se zákonným hodinovým limitem, který není možné překročit. Tento limit činí 300 odpracovaných hodin za kalendářní rok u jednoho zaměstnavatele. To znamená, že jednou z možností ukončení DPP je dosažení tohoto limitu. V takovém případě není potřeba vyhotovovat žádný oficiální dokument, na základě kterého by byl daný pracovní poměr rozvázán, protože k tomu dojde automaticky.
     Komentáře
  • Euro

    Vytýkací dopis upozorňuje na porušení pracovních povinností. Platný je, i když jej pracovník nepřijme

    Před 9 dny
    Máte podřízeného či kolegu, který neustále chodí pozdě do práce? Nebo se dotyčný vyhýbá svým pracovním povinnostem a tráví většinu pracovní doby v kuřárně či kuchyňce? Každý zaměstnanec bohužel není spolehlivý a pracovitý. Aby byl zaměstnavatel před takovým chováním chráněn, existuje řešení v podobě vytýkacího dopisu, který je možné využít k nápravě pracovní morálky zaměstnance. Vytýkací dopis je písemné upozornění adresované zaměstnanci od nadřízeného nebo personalisty, jehož účelem je informovat daného pracovníka o porušení právních předpisů, pracovní kázně či nedostatečném pracovním výkonu. Cílem této písemnosti je eliminovat zaměstnancovo nevhodné chování, zlepšit pracovní morálku a zvýšit pracovní výkonnost.
     Komentáře
  • Měšec

    Zaručená mzda v roce 2023 vzrostla pouze u dvou skupin. Jak se její hodnoty měnily v průběhu let?

    Před 10 dny
    Lidé si poměrně často pletou pojmy minimální a zaručená mzda, ačkoliv se nejedná o jedno a totéž. Pravdou ale je, že oba tyto termíny spolu úzce souvisí. V průběhu let se nejen v souvislosti se změnou spotřebitelských cen vyvíjí právě i zaručená mzda. Na začátku roku 2023 tak došlo stejně jako v předchozích letech k jejímu navýšení, avšak pouze u některých skupin prací. Nejnižší možná přípustná odměna za vykonanou práci podle míry její náročnosti a odpovědnosti se označuje jako zaručená mzda. Jedná se tedy o zákonem stanovenou minimální hranici výplaty zaměstnance s ohledem na činnost, kterou vykonává. Zaručená mzda je dána tabulkově pro konkrétní skupiny profesí. Její podmínky upravuje zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, a výši této hranice stanovuje nařízení vlády s účinností zpravidla od začátku kalendářního roku.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Testy na alkohol a drogy u maršálské stráže, policie i hasičů. Polsko přijalo novelu zákoníku práce

    Před 10 dny
    Testy na alkohol a drogy brzy budou muset v Polsku na vyžádání podstoupit i členové stráže parlamentu. Vláda už pracuje na přípravě pravidel. Testování nařizuje novela zákoníku práce, která začala platit začátkem března.
     Komentáře
  • Novinky

    Zákoník práce čekají výrazné změny. Čeho se dotknou především?

    Před 10 dny
    Zákoník práce dozná po mnoha letech velkých změn, které se dotknou mnoha oblastí pracovního života. Novela přináší mimo jiné změny v oblasti prací na dohody, bližší úpravu home office nebo rozšíření informační povinnosti zaměstnavatele.
     Komentáře
  • Epeníze

    Dovolená bude i pro brigádníky, firmám se nápad nezamlouval

    Před 11 dny
    Do této doby platí, že dovolená je výsadním právem pouze těch zaměstnanců, kteří vykonávají práci na základě pracovní smlouvy. To se však v brzké době změní a i zaměstnanci, kteří vykonávají práci na dohodu, se budou moci z placeného volna těšit. Firmám se takový nápad příliš nelíbil, nakonec na něj však kývly.
     Komentáře
  • Faei

    S houskou v kapse pro vyšší diety

    Před 13 dny
    Posílá vás zaměstnavatel často mimo pravidelné pracoviště? Pak vám náleží náhrada cestovních výdajů, což zdaleka není jen proplacená jízdenka či benzín nebo stravné, i když už jen tyto položky stojí za námahu s vyplněním cestovního příkazu.
     Komentáře
  • Finance

    Kdy se poskytuje v zaměstnání neplacené volno?

    Před 13 dny
    V jakých případech má povinnost zaměstnavatel poskytnout zaměstnanci neplacené volno? Kdy je naopak poskytnutí neplaceného volna zakázané?
     Komentáře
  • Epeníze

    Kdy a na jak vysoké odstupné máte nárok

    Před 13 dny
    Pokud s vámi byl ukončen pracovní poměr, často budete mít nárok na takzvané odstupné, tedy na finanční plnění v určité výši vašich předchozích příjmů. My se dnes podíváme na to, kdy máte na odstupné nárok a kolik v konkrétním případě může činit. Pojďme tedy na to!
     Komentáře
  • Pavel Svoboda
    naSeznam Médium

    Zákoník práce: Zaměstnanci vs. zaměstnavatelé?

    Před 14 dny
    Sněmovna bude brzy projednávat novelu zákoníku práce, která je v aktuálním znění názorným příkladem toho, jak si s dobrým úmyslem naběhnout na vidle.
     Komentáře
  • Finance

    Během otcovské dovolené výpověď dostat nemůžete

    Před 17 dny
    Otcovská dovolená má nově stejná pravidla jako mateřská dovolená. Zaměstnanci, kteří ji čerpají, jsou chráněni zákonem, a není možné během této doby například dostat výpověď.
     Komentáře
  • Finance

    Nezbývají vám peníze na účtu? Požádejte zaměstnavatele o zálohu na mzdu

    Před 17 dny
    Mohou o zálohu na mzdu požádat všichni zaměstnanci? V jak vysoké výši se může záloha na mzdu poskytnout?
     Komentáře
  • Faei

    Velký přehled změn ve mzdách pro rok 2023 (3.): Otcovská dovolená

    Před 22 dny
    Změn doznala také legislativní úprava otcovské dovolené. Dne 1. prosince 2022 vešla v účinnost novela, která zavádí otcovskou dovolenou jako důležitou osobní překážku v práci na straně zaměstnance. Dosud čerpali zaměstnanci v této situaci rodičovskou dovolenou.
     Komentáře
  • Peníze

    Práce z domova dostane pravidla. Řeší se i příspěvek na energie

    Před 23 dny
    Novela zákoníku práce má mimo jiné určit, kdy může zaměstnavatel přikázat home office. Upraví také proplácení nákladů. Ministerstvo pozměnilo svůj původní návrh a posílá ho na vládu.
     Komentáře
  • Faei

    Velký přehled změn ve mzdách v roce 2023 (2.): Výchovné 500 korun není automatické

    Před 23 dny
    Letos dochází k řadě změn u daní, dávek, či náhrad. Pro pracující seniory by mohla další změny přinést plánovaná novela zákoníku práce. Od letošního července by pracující senioři rovněž mohli platit nižší cenu sociálního pojištění, což by vedlo ke zvýšení čistého výdělku.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Cestovní náhrady se opět zvýší, může za to cena elektřiny

    Před 23 dny
    Od posledního zvýšení cestovních náhrad neuběhly ani dva měsíce a už se chystá další. Kvůli výraznému nárůstu ceny elektřiny mimořádně stoupnou tuzemské cestovní náhrady za využití elektromobilů. Vzrostou cestovní náhrady u elektromobilů Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) poslalo do připomínkového řízení návrh na změnu vyhlášky o změně sazby základní náhrady za používání silničních motorových vozidel a stravného a o stanovení průměrné ceny pohonných hmot pro účely poskytování…
     Komentáře
  • Epeníze

    Co je hromadné propouštění a jaká má pravidla

    Před 25 dny
    Dnes si představíme institut hromadného propouštění. Nejde o jen tak nějaké propouštění u zaměstnavatele více zaměstnanců najednou. Jde o právem stanovený postup při splnění definičních znaků tohoto propouštění. Jaká pravidla musí zaměstnavatel při hromadném propouštění dodržet?
     Komentáře
  • Faei

    Ministerstvu nejsou připomínky partnerů k zákoníku práce vhod

    Před 25 dny
    Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) připravuje několik změn v Zákoníku práce, které se nepříjemně dotknou činnosti agentur práce. V rámci těchto příprav navíc ministerstvo učinilo vše pro to, aby se do budoucí podoby tohoto klíčového právního předpisu nemohly promítnout připomínky těch, kdo jsou oprávněni je vznášet.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Připravované změny v rodičovské dovolené: Ve hře je i dovolená prarodičovská

    Před 27 dny
    Prarodičovská dovolená má být zavedena jako překážka v práci se všemi pracovněprávními důsledky, včetně zápočtu náhradní doby pro účely důchodového pojištění. Již na podzim přišlo ministerstvo práce a sociálních věcí s návrhem na zavedení prarodičovské dovolené. Návrh prozatím čeká na vypořádání připomínek, jeho cesta k případnému schválení je ještě daleká. O co se jedná a v čem by to mělo být pro prarodiče výhodné?
     Komentáře
  • Epeníze

    Na co mají pozůstalí nárok při úmrtí zaměstnance

    Před 1 měsícem
    Pokud si zaměstnanec přivodí pracovní úraz, který má za následek smrt tohoto zaměstnance, aktivují se ustanovení zákoníku práce, která myslí také na pozůstalé po tomto pracovníkovi. My se dnes podíváme na nároky pozůstalých při úmrtí zaměstnance v důsledku pracovního úrazu. Pojďme tedy na to!
     Komentáře
  • Měšec

    Když vás propustí z práce: Můžete si tajně pořídit nahrávku a pak ji použít u soudu?

    Před 1 měsícem
    Tajné pořízení audiozáznamu rozhovoru je přípustné, pokud je součástí obrany výrazně slabší strany budoucího sporu. Soud by ho proto měl jako důkaz připustit k návrhu zaměstnance, když vede spor se svým zaměstnavatelem. Problémem ve sporu, který se dostal až k Ústavnímu soudu (ÚS), byla přípustnost audionahrávky jako důkazu předloženého zaměstnancem v rámci sporu o platnost výpovědi z pracovního poměru, kterou mu dal zaměstnavatel z důvodu jeho údajné nadbytečnosti (Ústavní soud v této věci rozhodl svým nálezem spis. zn. II ÚS 1774/14, ze dne 9. prosince 2014).
     Komentáře
  • Euro

    Výpověď pro nadbytečnost vychází z organizačních opatření. V jakých případech ji můžete dostat?

    Před 1 měsícem
    Někdy musí podniky kvůli snižování nákladů uzavírat své málo výdělečné pobočky, měnit organizační strukturu nebo rušit některá pracovní místa. V podobných situacích může být důvodem pro výpověď nadbytečnost určitého zaměstnance. Ačkoliv se obvykle jedná o nežádoucí a nepříjemnou záležitost, propuštěným pracovníkům je poskytnuta alespoň finanční kompenzace v podobě odstupného. Přesto je vždy dobré si ohlídat, zda zaměstnavatel při propouštění jedná v souladu se zákonem. Výpověď pro nadbytečnost je jednostranný právní akt, kterým zaměstnavatel rozvazuje se zaměstnancem pracovní poměr na základě toho, že pro něj již nemá v podniku uplatnění. Zaměstnanec může dostat výpověď ze strany zaměstnavatele pro nadbytečnost v situacích, kdy firma zavádí určitá organizační opatření za účelem zefektivnění své činnosti, dosahování vyšších zisků či redukce některých výdajů. Práva a povinnosti zaměstnavatele i zaměstnance spojená s výpovědí zaměstnance pro nadbytečnost upravuje zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Jurečka chce změnit definici nelegální práce, aby ji úřady mohly snadněji trestat

    Před 1 měsícem
    Zaměstnavatelé, kteří nelegálně zaměstnávají, nyní podle ministerstva práce a sociálních věcí snadno unikají trestu. To by se však brzy mělo změnit. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) chce totiž změnit definici nelegální práce, což by mělo úřadům usnadnit dokazování. Nově by už nehrála roli délka výkonu práce.
     Komentáře
  • Epeníze

    Kdy je mzda splatná, a co když vám ji dluží

    Před 1 měsícem
    Dnes se podíváme na nárok, který má za odpracovanou práci zpravidla každý měsíc každý zaměstnanec za svým zaměstnavatelem. Jde o mzdu či plat. Podíváme se na tuto pohledávku a její splatnost. Kdy vám ji zaměstnavatel musí vyplatit nejpozději, a co když tak neučiní?
     Komentáře
  • Měšec

    Kdy můžete zrušit pracovní poměr, když vám zaměstnavatel dluží peníze?

    Před 1 měsícem
    Od kdy vzniká zaměstnanci nárok na úroky z prodlení z dlužné mzdy? Již po marném uplynutí termínu výplaty mzdy nebo až po uplynutí splatnosti mzdy? Víte, jaký je rozdíl mezi splatností a výplatním termínem mzdy? Splatnost mzdy upravuje zákoník práce, který říká, že mzda nebo plat jsou splatné po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu nebo plat nebo některou jejich složku (ust. § 141 odst. 1). Naproti tomu pravidelný termín výplaty mzdy nebo platu pak musí být sjednán, stanoven nebo určen v rámci období uvedeného paragrafu, tedy v rámci období splatnosti mzdy (ust. § 141 odst. 3).
     Komentáře
  • České noviny

    K předvídatelnosti chodu Sněmovny by přispělo omezení obstrukcí, zní z koalice

    Před 1 měsícem
    K vyšší předvídatelnosti jednání Sněmovny by přispělo omezení zneužívání obstrukcí, zní od špiček koaličních klubů k výzvě skupiny poslankyň a poslanců k úpravám chodu dolní komory tak, aby bylo možné lépe sladit pracovní a rodinný život. Například předseda lidovecké frakce Marek Výborný ale také upozornil na to, že každý kandidát, jenž se o místo v dolní komoře uchází, musí předem počítat s tím, že práce poslance není činnost podle zákoníku práce.
     Komentáře
  • Měšec

    Kdy můžete a kdy nesmíte dostat výpověď během karantény? A kdy se vám o ni prodlouží pracovní poměr?

    Před 1 měsícem
    Karanténa byla od 1. prosince 2022 postavena na roveň dočasné pracovní neschopnosti. Je ochrannou dobou a platí během ní zákaz výpovědi (i když s výjimkami). Větší zájem o pravidla zákoníku práce ohledně karantény a ochrany zaměstnance během ní přinesla až pandemie, když se zaměstnanci, zaměstnavatelé a posléze i legislativci začali o karanténu více zajímat především v roce 2020 a 2021 v souvislosti s „protikoronavirovými opatřeními“.
     Komentáře
  • Euro

    Pracovní smlouva může být sjednána na dobu určitou i neurčitou. Jaké náležitosti musí obsahovat?

    Před 1 měsícem
    Nejčastějším způsobem, jak sjednat pracovní poměr, je sepsání pracovní smlouvy. Existují samozřejmě také další možnosti navázání pracovněprávního vztahu, jako je dohoda o provedení práce nebo dohoda o pracovní činnosti, avšak ty se hodí spíše pro případ nárazových či dlouhodobých přivýdělků. Pracovní smlouva se vás bude týkat v momentě, kdy se jedná o zaměstnání na plný nebo částečný úvazek. Pracovní smlouva představuje závazný dokument, který upravuje vztah mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. V rámci této listiny jsou stanovena práva a povinnosti obou smluvních stran týkající se daného pracovního poměru, který může být na základě preferencí zaměstnavatele sjednán buď na dobu určitou, nebo na dobu neurčitou. Problematiku pracovněprávních vztahů i náležitosti pracovní smlouvy podrobně upravuje zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Jurečka obrátil. Nárok na home office nebude, půjde o něj jen požádat

    Před 1 měsícem
    Přestože původně ministr Marian Jurečka navrhoval, aby určití zaměstnanci měli nárok na home office, nakonec obrátil a práce na dálku bude nenároková. Zaměstnanci sice budou moct o home office požádat, zaměstnavatel jim však nebude muset vyhovět. Bude mít ovšem za povinnost písemně odůvodnit, proč žádosti nevyhověl. Počítá s tím upravený návrh novely zákoníku práce, který by měla brzy projednat vláda.
     Komentáře
  • Finance

    Jak by se měla určovat dovolená lidem pracujícím na dohody

    Před 1 měsícem
    Lidé pracující na DPP a DPČ budou mít nárok na dovolenou. Jak se bude stanovovat její délka? Jak se bude počítat dovolená zaměstnancům pracujícím na dohodu o provedení činnosti a dohodu o provedení práce?
     Komentáře
  • Měšec

    Dovolené pro brigádníky jsou nesmysl, hodnotí firmy. Ale nakonec kývly

    Před 1 měsícem
    Placené dovolené pro brigádníky navýší firmám mzdové náklady o dalších 8 %. Zejména pro menší firmy nebude jiná cesta, než znovu zdražit. Po třech letech, kdy zaměstnavatele od jara 2020 posílaly do červených čísel ztráty způsobené pandemií covid-19 a následně v roce 2022 vysoká inflace spojená s prudkým růstem cen energií, vstupního materiálu a nutným zvyšování mezd, přijde počátkem roku 2024 další nevyhnutelná zátěž, tentokrát ze strany státu: náklady na placené dovolené pro brigádníky a zvýšené nároky na administrativu spojenou s dohodami o provedení práce (DPP) a dohodami o pracovní činnosti (DPČ).
     Komentáře
  • Měšec

    Máte dostat odstupné či úrazovou rentu nebo platit náhradu škody? Výši určí průměrný výdělek. Jak ho spočítat?

    Před 1 měsícem
    Jak přepočítat průměrný hodinový výdělek na průměrný měsíční výdělek? A jak při výpočtu správně zohlednit týdenní pracovní dobu? A co přesčasy? Pro výpočet výše odstupného se průměrným výdělkem rozumí průměrný měsíční výdělek (§ 67 odst. 3 zákoníku práce – ZP). Celá řada nároků zaměstnance, a to nejen na odstupné, se odvíjí od výše průměrné měsíční mzdy. Například i zmíněné odstupné, přičemž jeho výše pro různé situace je přepsána jako minimální (zaměstnavatel se může dobrovolně rozhodnout, že dá zaměstnanci více) v násobcích průměrného výdělku.
     Komentáře
  • Česká justice

    ČAK připravila vodítko, jak postupovat v případě sexuálního obtěžování či šikany ze strany advokátů

    Před 1 měsícem
    Metodiku k přijímání a projednávání stížností a podnětů týkajících se nežádoucího chování v souvislosti se sexuálním obtěžováním a šikanou přijalo předsednictvo České advokátní komory (ČAK) na svém posledním zasedání. „Představenstvo ČAK citlivě vnímá, že oznámení a řešení nežádoucího chování v souvislosti se sexuálním obtěžováním a šikanou může být obtížné,“ uvedli zástupci ČAK v Advokátním deníku.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    „Mimořádně hrubé, sexistické chování.“ Problém s učitelem řeší i v Olomouci

    Před 1 měsícem
    Po Brně a Praze řeší hrubé chování pedagoga také na Univerzitě Palackého v Olomouci. „Mimořádně hrubé a sexistické vystupování“ někdejšího vedoucího pracovníka na Pedagogické fakultě je však promlčené. Zůstává na škole.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Slevy na pojistném pro zaměstnavatele v praktických otázkách a odpovědích

    Před 1 měsícem
    Poprvé za měsíc únor 2023 lze uplatnit slevy na pojistném u dotčených skupin zaměstnanců s kratším pracovním úvazkem. Mají zaměstnavatelé ve všem jasno? Slevám na pojistném se server Podnikatel.cz postupně a podrobně věnoval. Popisovali jsme podmínky, dotčené skupiny zaměstnanců a jejich doložení, samotné uplatnění slevy, povinnosti zaměstnanců i zaměstnavatelů. Speciální seriál dnešním článkem, ve kterém se zaměříme na praktické otázky uplatnění slev, uzavíráme. Dotazy byly zpracovány ve spolupráci s Českou správou sociálního zabezpečení a Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Záměr potvrzen, u dohod o provedení práce a pracovní činnosti bude nárok na dovolenou

    Před 1 měsícem
    Přestože novela zákoníku práce čelila v připomínkovém řízení velké kritice a ministerstvo ji proto přepracovalo, zavedení dovolených u dohod v ní zůstalo. Podle ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) jde totiž o požadavek evropské směrnice. Novelu by měla brzy projednat vláda. Pokud projde celým legislativním procesem, nárok na dovolenou vznikne dohodářům v lednu 2024.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Zákoník práce se po letech zásadně mění. Zaměstnancům přilepší, firmy zaúkoluje

    Před 1 měsícem
    Novela se měnila pod náporem připomínek od úřadů i organizací. Teď míří na vládu. Přijata musí být rychle, aby Česko neplatilo pokutu.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Upravené podmínky čerpání otcovské a nová překážka dle zákoníku práce

    Před 1 měsícem
    Upravila se karanténa a okruh příjemců otcovské poporodní péče. Ta je nově překážkou v práci, což má vliv na postup při čerpání dávky u zaměstnavatele. Již k 1. prosinci 2022 došlo k významným změnám v oblasti nemocenského pojištění. Karanténa je nyní plně elektronizovaná a rozšířil se okruh příjemců otcovské poporodní péče. Současně došlo k souvisejícím změnám v zákoníku práce. Právě ty jsou pro zaměstnavatele a jejich mzdové účetní velmi důležité.
     Komentáře
  • Euro

    Odstupné za ztrátu zaměstnání činí alespoň jeden průměrný měsíční plat. Ne každý však na něj má nárok

    Před 1 měsícem
    Dostali jste v práci výpověď z důvodu nadbytečnosti nebo nemůžete dále vykonávat pracovní činnost kvůli nemoci z povolání či v důsledku pracovního úrazu? Pak vám ze zákona náleží patřičné odstupné. Než podepíšete výpověď či dohodu o rozvázání pracovního poměru, ujistěte se, že v ní jsou uvedeny správné důvody pro získání nároku na odstupné. Typ finančního odškodnění, jež zaměstnanci kompenzuje ušlý příjem kvůli ztrátě zaměstnaní, se označuje jako odstupné. Jedná se o určité peněžité vyrovnání, které zaměstnanci náleží za specifických podmínek dle zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce. Odstupné se přitom vyplácí pouze za předpokladu, že je zaměstnanci ukončen pracovní poměr ze strany zaměstnavatele.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Přehledně: Kolik nově dostanete za home office a jak si polepší „dohodáři“

    Před 1 měsícem
    Ministerstvo práce chce posílit práva zaměstnanců i dalších pracovníků. Nově tak například budou muset firmy přispívat na home office, i když o něj zažádá zaměstnanec. Počítá se zatím se třemi korunami za hodinu.
     Komentáře
  • Euro

    Výpověď dohodou neexistuje, správný termín zní dohoda o rozvázání pracovního poměru. V čem spočívá?

    Před 1 měsícem
    Zákoník práce výpověď dohodou nezná. Jedná se totiž o spojení dvou rozdílných termínů, jelikož existuje buď jednostranná výpověď, nebo dohoda o ukončení pracovního poměru. Dohoda je obvykle pro zaměstnance snesitelnější variantou, jak v práci skončit. Mohou ale nastat situace, kdy na ní zaměstnavatel přistoupit nemůže, ačkoliv by třeba za normálních okolností rád pracovníkovi vyhověl. Dohoda o rozvázání pracovního poměru, někdy též chybně označovaná jako výpověď z pracovního poměru dohodou, je ujednání mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, na základě kterého se domluví, k jakému dni zaměstnanec práci opustí. Na rozdíl od výpovědi se nejedná o jednostranný právní akt. Jde o kompromis, se kterým souhlasí obě zúčastněné strany. Práva a povinnosti zaměstnance i zaměstnavatele při ukončení pracovního poměru dohodou podrobně upravuje zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce.
     Komentáře
  • Finance

    Musí vám zaměstnavatel umožnit kuřáckou přestávku?

    Před 1 měsícem
    Máte nárok si během pracovní doby zakouřit? Jak je to s kuřáckými přestávkami? Můžete kouřit v areálu zaměstnavatele?
     Komentáře
  • Měšec

    Dovolená pro zaměstnance na dohody dostala konkrétní pravidla. Jak zjistíte, že na ni máte nárok?

    Před 1 měsícem
    Lidé pracující na dohody o provedení práce nebo pracovní činnosti budou mít nárok na dovolenou. Když si ji nevyberou a v práci skončí, zaměstnavatel ji bude muset proplatit. Ve středu 1. února 2023 podepsal ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka dohodu se sociálními partnery, kteří připomínkovali vznikající novelu zákoníku práce, o vzájemném postupu při legislativním procesu. V podstatě jde o „gentlemanskou“ dohodu, že už dále nikdo nebude do stávajícího návrhu zasahovat, aby mohl odejít na projednání vládou, což se má odehrát v řádu několika příštích týdnů.
     Komentáře
  • Peníze

    Změny v práci na dohodu. Zpřísnění vyžene lidi do švarcsystému, varují kritici

    Před 1 měsícem
    Novela zákoníku práce má zlepšit ochranu dohodářů a přiblížit je zaměstnancům s pracovní smlouvou. Podle firem to ale hlavně zvýší papírování a náklady. Lidé by pak častěji pracovali načerno, tedy s menší ochranou než mají podle dosavadních dohod.
     Komentáře
  • Finance

    Musí zaměstnavatel poskytnout pracovní volno s náhradou mzdy, když studujete při zaměstnání?

    Před 1 měsícem
    Ve kterých případech vám musí zaměstnavatel poskytnout pracovní volno s náhradou mzdy? Vzniká nárok na volno a mzdu automaticky?
     Komentáře
  • Aktuálně

    Návrh zákoníku práce upravuje náhrady při práci z domova i podmínky dohodářů

    Před 1 měsícem
    Návrhy se chystá ve středu na tiskové konferenci představit ministr práce Marian Jurečka.
     Komentáře
  • České noviny

    Jurečka, odbory a zaměstnavatelé podepsali dohodu na podobě návrhu zákoníku

    Před 1 měsícem
    Dohodu o připravované novele zákoníku práce společně podepsali ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a zástupci odborů a zaměstnavatelů. Zavázali se v ní, že se žádná ze stran už nebude snažit navrhovanou podobu pracovního kodexu při projednávání v Parlamentu měnit. Na tiskové konferenci to oznámil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Návrh novely upravuje podmínky práce na dohodu, nárok rodičů na částečné úvazky či práci na dálku.
     Komentáře
  • Novinky

    Na Slovensku budou předčasné parlamentní volby na konci září

    Před 1 měsícem
    Předčasné parlamentní volby se budou na Slovensku konat 30. září. V úterý o tom rozhodl slovenský parlament. Za zmíněný termín voleb hlasovalo 92 poslanců ve 150členném zákonodárném sboru. Proti bylo 54 poslanců a dva se hlasování zdrželi.
     Komentáře
  • Novinky

    Lidé na home office by mohli dostávat náhrady, dohodáři pak výhody

    Před 1 měsícem
    Lidé, kteří pracují z domova, by mohli od zaměstnavatelů dostávat náhrady výdajů, jako například za používání vlastního nářadí, případně paušální úhradu výdajů za elektřinu či topení. Plyne to z novely zákoníku práce, kterou vládě předloží ministr práce Marian Jurečka.
     Komentáře
  • CHIP

    Pozor na aplikace od Meta: Facebook, Instagram i Messenger vám ničí baterii

    Před 1 měsícem
    Aplikace od americké firmy Meta prý mohou ohrožovat fungování vašeho mobilního telefonu. Rozpovídal se o tom bývalý zaměstnanec Meta George Hayward. Jak vážný tento problém je?
     Komentáře
  • Dům financí

    Poradna: Bezdůvodná výpověď v penzi

    Před 1 měsícem
    Miluše: V říjnu jsem si požádala o předčasný důchod bez výplaty, a nyní mi zaměstnavatel řekl, že se mnou dále nepočítá. Prý se mnou kvůli podané žádosti o důchod může ihned ukončit zaměstnání a nemusí mi to nijak vysvětlovat. Opravdu může?
     Komentáře
  • Epeníze

    V jakém rozsahu odpovídá škola za újmu na zdraví dítěte

    Před 1 měsícem
    Obecně lze shrnout, že škola odpovídá za újmu, který vznikne na zdraví žáka či studenta v rámci vyučování či při jeho pobytu ve škole. Existují však případy a dílčí otázky, které mohou odpovědnost školy zmenšit či úplně vyloučit. Na pravidla se dnes zaměříme.
     Komentáře
  • Finance

    Zdanění přivýdělku z dohody o provedení práce v letech 2022 a 2023

    Před 2 měsíci
    Jak se daní dohoda o provedení práce? Je důležité, zda poplatník podepsal prohlášení a zda překročil hranici 10 000 Kč výdělku za měsíc. Přehled všech možností.
     Komentáře
  • Peníze

    Práce na dohodu v roce 2023. Proč je výhodná a jaké jsou limity

    Před 2 měsíci
    Jaké podmínky platí pro dohodu o provedení práce (DPP) a dohodu o pracovní činnosti (DPČ)? Co se mění v roce 2023? Tady je přehled.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Chystaná novela zákona by měla zlepšit podmínky pro pracující na dohodu. Zaměstnavatelům se nelíbí

    Před 2 měsíci
    Nárok na dovolenou, ošetřovné i stanovení pracovní doby aspoň tři dny dopředu - to jsou nejdůležitější změny, které by lidem pracujícím na dohody měla přinést novela zákoníku práce. Ještě tento měsíc by o ní měla rozhodnout vláda. Novela také zavádí paušál, který budou zaměstnavatelé platit zaměstnancům při práci z domova.
     Komentáře
  • Novinky

    Pravidla pro home office mají zpoždění

    Před 2 měsíci
    Snaha ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) usnadnit zaměstnancům cestu k práci z domova má zpoždění. Novela zákoníku práce, která ji má zavést, je už tři měsíce po připomínkovém řízení, připomínky však stále nejsou zpracovány do konečné podoby. Práci z domova, kterou podle některých výzkumů alespoň částečně využívá až třetina zaměstnanců, tak stále chybějí závazná pravidla.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Přísluší náhrada mzdy a refundace za školení k volbám i při pružné pracovní době?

    Před 2 měsíci
    Blíží se prezidentské volby a nejeden zaměstnavatel řeší otázky spojené s uvolňováním zaměstnanců k činnosti člena volební komise. Členové jsou za tuto činnost odměněni, avšak současně mají nárok na náhradu mzdy či ušlého výdělku od zaměstnavatele. Ten je povinen zaměstnance uvolnit a náhradu mzdy (platu) mu poskytnout.  Aktuálně byl v Poradně mzdového účetnictví serveru Podnikatel.cz řešen zajímavý dotaz k započtení doby strávené na školení k volbám u zaměstnance s pružnou pracovní dobou.…
     Komentáře
  • Epeníze

    Kolik vám musí zaplatit za práci přesčas

    Před 2 měsíci
    U některých zaměstnavatelů je práce přesčas standardem, i když by to tak vůbec nemělo být. Často se přesčas vůbec neprojeví na výplatě, a proto se dnes podíváme na to, jaké jsou vaše nároky jako zaměstnance. Kolik musíte dostat peněz navíc?
     Komentáře
Reklama