Zavřít
Evropská kosmická agentura

Evropská kosmická agentura

Nejnovější články na Seznamu na téma Evropská kosmická agentura
  • Jihlavská Drbna

    Aspoň na chvíli se stát kosmonautem. Podívejte se, jak vypadala oblíbená akce v Náměšti nad Oslavou

    Před 2 dny
    Obří nafukovací Měsíc a kosmická loď Crew Dragon, setkání se slovenským kosmonautem Ivanem Bellou i se záložním astronautem Evropské kosmické agentury Alešem Svobodou, rekordní sbírku podpisů kosmonautů, workshopy pro školy nebo výstavy. To všechno v uplynulých dnech nabídl bohatý program Náměšťských dnů kosmonautiky. Konal se od úterý do soboty.
     Komentáře
  • TechFocus

    Asteroid 2023 DZ2 mine dnes večer jen těsně Zemi

    Před 2 dny
    Kolem Země prolétá asteroid 2023 DZ2. Nejblíže proletí v sobotu ve 20:51 SEČ na vzdálenost zhruba 174 640 km kilometrů (polovina vzdálenosti Země a Měsíce).
     Komentáře
  • Echo24

    Kolem Země proletí asteroid velký až 100 metrů. Lze ho vidět dalekohledem

    Před 3 dny
    Kolem Země proletí v těchto dnech asteroid o velikost 40 až 100 metrů a nejblíže Zemi bude v sobotu večer. Informovala o tom v pátek agentura DPA s odvoláním na Evropskou kosmickou agenturu (ESA). Ta zároveň uvedla, že naší planetě kvůli tomu nehrozí žádné nebezpečí.
     Komentáře
  • Novinky

    V sobotu se kolem Země prosmýkne 60metrový asteroid. Bude blíž než Měsíc

    Před 3 dny
    Kolem Země prolétá asteroid s označením 2023 DZ2. Nejblíže bude v sobotu 25. března ve 20:51 SEČ, a to na vzdálenost 174 640 kilometrů, což je zhruba polovina dráhy mezi Zemí a Měsícem. Průměr tělesa činí 40 až 100 metrů, přičemž nejčastěji se uvádí údaj 64 metrů. Objeveno bylo teprve nedávno, naši planetu ale bezpečně mine.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Vědci vysvětlili let tajemného „doutníku“ vesmírem. Pohádka o nahém císaři, opáčil astronom

    Před 3 dny
    Vědcům se podařilo vysvětlit neočekávanou dráhu tajemného vesmírného tělesa nazvaného Oumuamua. To jako první objekt z cizího hvězdného systému proletělo v roce 2017 kolem Slunce. Ve studii zveřejněné v časopise Nature došli k závěru, že jeho pohyb ovlivnilo uvolňování molekul vodíku při průletu Sluneční soustavou. Zastánce teorie, podle které může být Oumuamua důkazem o existenci mimozemské civilizace, ale nová hypotéza nepřesvědčila, píše deník The Times.
     Komentáře
  • Vědátor

    Strojové učení umí lépe vizualizovat, na co člověk myslí

    Před 3 dny
    Už pár let vědci umějí přibližně zobrazovat obrazy, na které mozek podle fMRI skenů myslí. Se strojovým učením Stable Diffusion to jde snáz než kdykoliv dříve a není třeba trénovat vlastní software!
     Komentáře
  • WN24

    O víkendu proletí mezi Zemí a Měsícem zabiják planet

    Před 3 dny
    Asteroid dostatečně velký k tomu, aby zničil město. Právě takový o víkendu proletí mezi Zemí a Měsícem. Astronomové uklidňují, že srážka nehrozí ani s jedním objektem. Tento návštěvník však bude díky vzácnému přiblížení dobře pozorovatelný dalekohledy.
     Komentáře
  • České noviny

    Kolem Země proletí větší asteroid, přiblíží se na asi 168.000 kilometrů

    Před 3 dny
    Kolem Země proletí v těchto dnech asteroid o velikost 40 až 100 metrů a nejblíže Zemi bude v sobotu večer. Informovala o tom dnes agentura DPA s odvoláním na Evropskou kosmickou agenturu (ESA). Ta zároveň uvedla, že naší planetě kvůli tomu nehrozí žádné nebezpečí.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Asteroid ‚zabiják měst‘ proletí blízko Země. Podle NASA se něco takového stává jednou za deset let

    Před 3 dny
    Kolem Země proletí o víkendu asteroid s označením 2023 DZ2. Od planety bude přitom vzdálený jen zhruba 170 tisíc kilometrů. To je méně než vzdálenost Země od Měsíce. Podle odborníků ale nehrozí, že by se s naší planetou střetl. Informuje o tom agentura AP.
     Komentáře
  • Refresher

    Kolem Země proletí asteroid, kdy ho můžeš pozorovat? Půjde to i online

    Před 3 dny
    Zemi o víkendu mine asteroid. Ideálním dnem pro pozorování je 25. březen, kdy bude nejblíže. Znovu se přiblíží v roce 2026.
     Komentáře
  • CzechSight

    Češi o krok blíže Měsíci. Mise LUGO bude zkoumat měsíční vulkanickou aktivitu

    Před 3 dny
    Pokračování mezinárodní mise Lunar Geology Orbiter (LUGO) potvrdila minulý týden Evropská vesmírná agentura (ESA). Projekt se tak přesouvá do další fáze, během které mezinárodní tým vedený brněnskou společností TRL Space detailně zpracuje přesný design celé mise.
     Komentáře
  • Novinky

    Astronomové vysvětlili nečekanou dráhu tajemného objektu Oumuamua

    Před 4 dny
    Vědcům se zřejmě podařilo objasnit neočekávanou dráhu tajemného vesmírného tělesa nazvaného Oumuamua, které jako první objekt z cizího hvězdného systému proletělo v roce 2017 kolem Slunce. Zpochybnili hypotézu, že by šlo o „vyslance ze vzdálené civilizace“, tedy o mimozemskou loď. Vysvětlení, že jde o těleso podobné „našim“ kometám, ale všechny odborníky neuspokojilo.
     Komentáře
  • Echo24

    Tajemnné těleso Oumuamua. Teorie o UFO u některých vědců stále žije

    Před 4 dny
    Vědcům se podařilo vysvětlit neočekávanou dráhu tajemného vesmírného tělesa nazvaného Oumuamua, které jako první objekt z cizího hvězdného systému proletělo v roce 2017 kolem Slunce. Ve studii zveřejněné v časopise Nature došli k závěru, že jeho pohyb ovlivnilo uvolňování molekul vodíku při průletu Sluneční soustavou. Zastánce teorie, podle které může být Oumuamua důkazem o existenci mimozemské civilizace, ale nová hypotéza nepřesvědčila, napsal deník The Times.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Z Floridy odstartovala první raketa vyrobená na 3D tiskárně. Narazila ale na potíže

    Před 4 dny
    Výhodou takto vytvořené vesmírné rakety je třeba fakt, že kompletní výroba trvala 60 dní.
     Komentáře
  • České noviny

    První vesmírná raketa vyrobená na 3D tiskárně odstartovala z Mysu Canaveral

    Před 4 dny
    První vesmírná raketa vyrobená převážně na 3D tiskárně ve středu před půlnocí místního času (dnes ráno SEČ) odstartovala z Mysu Canaveral na Floridě ve Spojených státech, ale kvůli potížím s druhým stupněm se jí nepodařilo dosáhnout oběžné dráhy. Uvedly to agentura AFP a televize CNN.
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Vesmírný teleskop Jamese Webba zachytil vířící mraky na vzdálené planetě VHS 1256 b se dvěma slunci

    Před 4 dny
    Vesmírný teleskop Jamese Webba NASA zachytil vířící mraky na vzdálené planetě VHS 1256 b, která se nachází asi 40 světelných let od Země.
     Komentáře
  • Euro

    Z Brna až na Měsíc. Mise LUGO vedená českou TRL Space získala další finance od Evropské vesmírné agentury

    Před 5 dny
    Evropská vesmírná agentura minulý týden potvrdila pokračování mezinárodní mise Lunar Geology Orbiter (LUGO) Jejím cílem je vyslat k Měsíci sondu, jež vědcům umožní určit, čím přesně jsou tvořené zvláštní sopečné útvaryJedná se o vůbec první misi pod hlavičkou ESA, kterou vede česká či východoevropská společnost Mezinárodní tým vedený brněnskou společností TRL Space bude pokračovat v misi s názvem LUGO, která dostala finanční podporu od Evropské vesmírné agentury (ESA). Projekt se tak přesouvá do další fáze, během níž vědci detailně zpracují přesný design celé akce. Cílem LUGO je odpovědět na nejasnosti ohledně stáří měsíční vulkanické aktivity a zároveň na jediné přirozené družici Země zmapovat její jeskynní systémy.
     Komentáře
  • Refresher

    Česko na Měsíci? Jsme zase o krok blíž

    Před 5 dny
    Evropská vesmírná agentura (ESA) potvrdila pokračování projektu LUGO, Lunar Geology Orbiter, což je mezinárodní vesmírná mise vedená brněnskou společností TRL Space. Mezi novými členy agentury nemá obdoby.
     Komentáře
  • Echo24

    Evropská vesmírná agentura zafinancuje českou sondu na Měsíc

    Před 6 dny
    Mezinárodní projekt vedený brněnskou společností TRL Space se blíží k tomu, aby dostal českou vlajku na Měsíc. Na svou činnost totiž získal další finance od Evropské vesmírné agentury (ESA), uvedla dnes TRL Space v tiskové zprávě. Projekt se nyní přesouvá do fáze, kdy se zaměří na přesný design celé mise s názvem Lunar Geology Orbiter (LUGO).
     Komentáře
  • Jihlavská Drbna

    Přednášky, besedy s astronauty, výstava. V Náměšti nad Oslavou začaly dny kosmonautiky

    Před 6 dny
    V Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku začnou v úterý Náměšťské dny kosmonautiky. Asi tisícovce školních dětí i veřejnosti nabídnou mimo jiné setkání se slovenským kosmonautem Ivanem Bellou nebo záložním astronautem Evropské kosmické agentury (ESA) Alešem Svobodou. Pořádající spolek Jé Té Pádlo se k akci vrací po tříleté pauze zapříčiněné covidem-19 i rekonstrukcí náměšťské sokolovny, kde se dny kosmonautiky budou konat do 25. března.
     Komentáře
  • Novinky

    Vesmírná mise vedená z Brna získala peníze od Evropské kosmické agentury

    Před 6 dny
    Mezinárodní projekt vedený brněnskou společností TRL Space se blíží k tomu, aby dostal českou vlajku na Měsíc. Na svou činnost totiž získal další finance od Evropské kosmické agentury (ESA), jak uvedla firma v úterní tiskové zprávě.
     Komentáře
  • Tvůj vesmír

    Hubbleův teleskop zachytil jiskřivou kulovou hvězdokupu Messier 55

    Před 7 dny
    Hubbleův vesmírný dalekohled zachytil jiskřivou kulovou hvězdokupu Messier 55 (M55), která se nachází ve vzdálenosti 20 000 světelných let.
     Komentáře
  • Kočičí noviny

    Záhadné záblesky nad Kalifornií mají vysvětlení, příjemné však není. Nejenom Země, i vesmír kolem je plný smetí

    Před 7 dny
    V šoku byli v pátek večer pozorovatelé série světelných záblesků na noční obloze nad Kalifornií. Že nešlo o žádný přelud zdokumentovali na videu, které umístili na sociální sítě. Žádali o vysvětlení, které se jim také záhy dostalo. Astronom z Centra astrofyziky na Harvardu však nepotěšil.
     Komentáře
  • Fonetech

    NASA pozoruje rekordně rychle rotující asteroid. Podle vědců je Didymos na hranici stability

    Před 7 dny
    Dávno pryč jsou doby, kdy se vědci NASA domnívali, že asteroidy jsou jen velké nudné kameny, které se jen tak potloukají vesmírem.
     Komentáře
  • TechFocus

    Webbův teleskop zachytil vzácnou podívanou, obrovskou hvězdu před přerodem v supernovu

    Před 9 dny
    Vesmírnému teleskopu Jamese Webba americké vesmírné agentury NASA se povedl vzácný objev. Pomocí svých výkonných infračervených přístrojů totiž zpozoroval Wolf-Rayetovu hvězdu WR 124, která se připravuje na svůj přerod v supernovu.
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Vědci spatřili na Venuši aktivní sopku, což naznačuje, že planeta je aktivní

    Před 10 dny
    Nová analýza 30 let starých snímků pořízených sondou Magellan naznačuje, že v letech 1990 až 1992 došlo na Venuši k sopečné erupci.
     Komentáře
  • Svět2000

    Firefly Aerospace dopraví náklad NASA na odvrácenou stranu Měsíce a na jeho oběžnou dráhu umístí evropský satelit

    Před 10 dny
    LUSEE-Night využije podmínky rádiového ticha na odvrácené straně Měsíce k provádění radioastronomických pozorování raného vesmíru.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Webbův teleskop zacílil na vzácnou a bouřlivou Wolf-Rayetovu hvězdu

    Před 10 dny
    Nový snímek Vesmírného dalekohledu Jamese Webba zachytil hvězdu těsně před jejím zánikem.
     Komentáře
  • Nedd

    Hvězda umírající v oslnivém oblaku. Zachytil ji Webbův teleskop

    Před 11 dny
    Hvězda v souhvězdí Střelce, která se blíží k výbuchu, může přispět k vysvětlení velké prachové záhady vesmíru.
     Komentáře
  • Svět2000

    Vědci věří, že mimozemšťané navázali kontakt poté, co „podivný“ objekt vyslal k Zemi signál

    Před 11 dny
    Astrofyzička a její tým spatřili záhadný objekt, který vysílal opakované rádiové signály každých 18 minut a domnívají se, že možná našli důkaz mimozemského života.
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Projekt SALTO posune vpřed první evropskou opakovaně použitelnou raketu

    Před 11 dny
    Projekt SALTO urychlí vývoj prvních opakovaně použitelných nosných raket v Evropě, jak uvádí server Technology.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Osamocená galaxie s kvazarem zřejmě pohltila své sousedy

    Před 12 dny
    Galaxie 3C 297 je zřejmě „fosilním pozůstatkem“ celé kupy galaxií, která postupně splynula v jedinou galaxii
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Hubbleův teleskop pozoruje spirální galaxii s růžovými “obláčky” hvězdných formací

    Před 13 dny
    Hubbleův vesmírný dalekohled pozoruje nepravidelnou spirální galaxii označenou jako NGC 5486, jak uvádí server Digital Trends.
     Komentáře
  • Tvůj vesmír

    Vesmírný pohár NASA umožňuje astronautům pít tekutiny bez rozlití

    Před 13 dny
    Tento pohár používají astronauti na palubě ISS při pití, aby se nepolili. Využívá vlastností dynamiky tekutin k napodobení gravitace.
     Komentáře
  • WN24

    Do Země by na Valentýna v roce 2046 mohl narazit asteroid

    Před 13 dny
    Americká agentura NASA a evropský protějšek ESA sledují potenciálně nebezpečný asteroid s rozměry olympijského bazénu, který by mohl za dvacet až třicet let narazit do Země. Nejpravděpodobnější je dopad na Valentýna v roce 2046. Přesto jsou rizika, že k tomu skutečně dojde, minimální.
     Komentáře
  • Svět2000

    Byla objevena galaxie smrti

    Před 15 dny
    V obrovském vesmíru nejsou o nic méně úžasné objekty, které mohou zničit celé planetární systémy a dokonce i malé galaxie.
     Komentáře
  • Zálety Aleny Zárybnické

    29 min

    Podcast
    Byl jsem Kruťas i Modroočko. Kantor, který nemá přezdívku, není kantor, směje se Roman Odvárko

    Před 15 dny

    ·

    29 minut

    Psal se rok 1935, kdy místní výbor Národní jednoty severočeské dal podnět ke zřízení obecní školy ve Špindlerově Mlýně. Šlo hlavně o posílení češství v oblasti, která byla převážně německá. Prvním školním dnem tu bylo 5. září v roce 1935. Během války byla výuka přerušena a znovu obnovena hned ve školním roce 1945/1946. K zápisu tehdy přišlo 35 dětí. Svoji profesní kariéru tu strávil Roman Odvárko.
     Komentáře
  • Fonetech

    Bude se zavádět nové časové pásmo? Čas na Měsíci plyne rychleji než na Zemi

    Před 16 dny
    Měl by mít Měsíc své vlastní časové pásmo? Otázek je zatím víc než odpovědí. Jisté je, že jde o rovnici snů pro matematiky.
     Komentáře
  • TN

    NASA znepokojuje blížící se asteroid. Zemi má zasáhnout přímo na Valentýna

    Před 17 dny
    Na Valentýna v roce 2046 si možná nedělejte plány. Existuje totiž šance, byť ne příliš vysoká, že Zemi zasáhne asteroid objevený astronomy v tomto roce. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) tento objekt sleduje jako potenciálně nebezpečný. Srážka by vzhledem k jeho velikosti neměla fatální následky pro celé lidstvo, dokázal by způsobit vážné lokální škody.
     Komentáře
  • Tvůj vesmír

    Kosmická anténa LISA: První vesmírný detektor gravitačních vln

    Před 17 dny
    LISA bude prvním vesmírným detektorem gravitačních vln. Skládá se ze tří sond, které budou sledovat Zemi na její dráze kolem Slunce.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Evropa chce stavět skleníky na Měsíci

    Před 18 dny
    Aby se vyplnily ambiciózní plány Američanů i Evropanů, a lidstvo se trvale usadilo na Měsíci, budou se dříve nebo později muset naučit na jeho povrchu farmařit. Dovážet jídlo by totiž bylo drahé. Odpověď přitom leží v prachu.
     Komentáře
  • Peak

    Čas na Měsíci plyne jinak. Bude se zavádět nové časové pásmo?

    Před 18 dny
    Plány většího počtu misí na Měsíc znamenají, že bude potřeba vytvořit nové časové pásmo, které bude stejné pro všechny participující vesmírné agentury. Navrhuje to Evropská kosmická agentura (ESA).
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    NASA sleduje drobnou planetku, která by mohla narazit do Země

    Před 19 dny
    Vědci amerického Úřadu pro letectví a vesmír (NASA) objevili na konci února planetku 2023 DW, u které existuje nízká pravděpodobnost, že 14. února 2046 narazí do Země.
     Komentáře
  • Brněnská Drbna

    Studenti z Brna pomůžou s kolonizací vesmíru. Vyšlou satelit

    Před 19 dny
    Jeden rok na brněnské univerzitě stačil studentům k tomu, aby přišli s ambiciózním plánem. Tým z Vysokého učení technického (VUT) chce vyslat na oběžnou dráhu satelit, který umožní zkoumat chování buněk ve stavu beztíže. Výsledky bádání napomohou s kolonizací Marsu i Měsíce.
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Nový nástroj umělé inteligence by mohl najít život na Marsu

    Před 19 dny
    Vědci navrhli nový způsob, jak optimalizovat hledání života na Marsu, a to tak, že vycvičí umělou inteligenci k identifikaci známek života.
     Komentáře
  • FocusOn

    Čeští studenti chtějí na Marsu vytvořit život

    Před 19 dny
    Posunout se o krok dále na cestě za lidskou kolonizací Marsu a Měsíce. To je cíl vědeckého týmu Mendelovy univerzity a studentů Vysokého učení technického v Brně. Na oběžnou dráhu Země chtějí vyslat první český studentský satelit, jehož součástí bude bio-kontejner obsahující vysušené bakterie. Ty poté vědci zkusí na dálku oživit a uvést do aktivního stavu, ve kterém mohou sloužit dalším účelům, jako je například generování kyslíku.
     Komentáře
  • WN24

    Fatální selhání během startu. Nová japonská raketa H3 musela být zničena

    Před 20 dny
    Japonská raketa H3 měla v úterý během druhého startu opět problémy s motory. Druhý stupeň se nezažehl, což vedlo k rozhodnutí ji zničit. Japonská kosmická agentura JAXA nejen že nedokončila plánovanou misi, neúspěch může mít také neblahý dopad na budoucnost vesmírného programu.
     Komentáře
  • Techsvět

    Postižení astronauti budou klíčem k budoucnosti lidstva ve vesmíru

    Před 20 dny
    Společnost AstroAccess má za cíl umožnit zdravotně postiženým lidem žít a pracovat ve vesmíru. Díky tomu je vesmír bezpečnější a lepší pro všechny, jak píše web Gizmodo.
     Komentáře
  • Refresher

    O krok blíž ke kolonizaci Měsíce a Marsu. První český studentský satelit by měl umožnit výzkum buněk ve vesmíru

    Před 21 dny
    Mise s názvem CIMER je výsledkem spolupráce vědeckého týmu z Mendelovy univerzity v Brně a studentského týmu YSpace z VUT. Jejím cílem je vyslat do vesmíru první český studentský satelit. Jeho součástí bude i bio-kontejner obsahující vysušené bakterie.
     Komentáře
  • fZone

    ESA ocenila projekt vědeckého týmu Mendelovy univerzity a VUT

    Před 21 dny
    Vědci chtějí vypustit na oběžnou dráhu CubeSat s vysušenými bakteriemi. Poté se je pokusí na dálku oživit pomocí rehydratace. Bakterie by mohly vytvářet kyslík, případně pomáhat s produkcí potravin na Měsíci či Marsu.
     Komentáře
  • Euro

    Lze oživit vysušené bakterie? Čeští studenti chtějí do vesmíru vyslat satelit, který může pomoci s kolonizací Marsu a Měsíce

    Před 21 dny
    Vědecký tým Mendelovy univerzity a VUT chce na oběžnou dráhu Země vyslat první český studentský satelitJeho součástí bude biokontejner obsahující vysušené bakterie, které vědci zkusí na dálku oživitTento pokus má ověřit možnosti generování kyslíku, což je důležité pro případnou kolonizaci cizích planet Posunout se o krok dále na cestě za osídlením Marsu a Měsíce má pomoci unikátní česká mise s názvem CIMER (Cyanobacteria In Microgravity Environment Research), za níž stojí vědci z Mendelovy univerzity společně se studentským týmem YSpace z VUT. Potenciál tohoto projektu nyní ocenila i Evropská vesmírná agentura (ESA) na svém workshopu Academy Concurrent Engineering.
     Komentáře
  • Tvůj vesmír

    Vědci potvrdili, že metoda srážky s asteroidem může být použita k ochraně před zánikem Země

    Před 21 dny
    Sonda NASA DART úspěšně dokončila svou misi. Ta měla zjistit, zda je možné změnit trajektorii vesmírného kamene, který by mohl zničit planetu.
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Hubbleův teleskop pozoruje galaktické medúzy s chapadly plnými hvězd

    Před 21 dny
    Hubbleův vesmírný dalekohled pozoroval galaktickou medúzu s chapadly tvořenými hvězdami, která se pohybuje mezigalaktickým prostorem.
     Komentáře
  • Svět2000

    Andělé, sochy a dveře žaláře. Co jsou nejednoznačné nálezy na Marsu?

    Před 22 dny
    Fotografie skalnaté krajiny Rudé planety se opakovaně staly příčinou těch nejfantastičtějších teorií, které však nebyly nikdy potvrzeny.
     Komentáře
  • Zálety Aleny Zárybnické

    25 min

    Podcast
    Z kraje vinic a mandloní jsem zapadl do závěje, směje se horský vůdce Vojtěch Dvořák

    Před 22 dny

    ·

    25 minut

    Tyto Zálety jsme točili v tom nejkrásnějším studiu na světě – na hlavním krkonošském hřebeni. S krkonošským vůdcem Vojtěchem Dvořákem, který je mužem mnoha zájmů, a troufám si říct, že společným jmenovatelem všech jeho aktivit a životních radostí jsou hory, skály a voda, jsme vyrazili na skialpech na krátkou procházku po Krkonoších.
     Komentáře
  • Kočičí noviny

    Vesmírná stanice ISS: Přes 20 let funguje jako vesmírný přístav pro kosmonauty, ale i turisty. Podívat se tam může každý

    Před 22 dny
    Jedna z nejdražších staveb lidstva a také jedna z těch nejsložitějších. Technologický zázrak, na kterém se podílí pět vesmírných agentur (NASA, ESA, Roskosmos, JAXA a CSA) za účasti patnácti států z celého světa. To je Mezinárodní vesmírná stanice ISS, která je na oběžné dráze Země dočasným domovem astronautů již od roku 2000. Od 2. listopadu 2000, kdy na ISS vstoupila první stálá posádka, je trvale obydlena.
     Komentáře
  • Náš region

    Do vesmíru by měl být vyslán první český studentský satelit

    Před 22 dny
    Vědci z Mendelovy univerzity společně se studentských týmem YSpace z VUT v Brně pracují na misi, jejímž cílem je vyslat na oběžnou dráhu první český studentský satelit. Mise s názvem CIMER má umožnit zkoumání buněk ve vesmíru. Školy o tom informovaly v tiskové zprávě.
     Komentáře
  • Fonetech

    Vědci z něj jsou úplně paf! Teleskop Nancy Grace Roman umožní přetáčet vesmír v čase, jako když se film přetáčí na VHS kazetě

    Před 23 dny
    Nancy Grace Roman nahlédne tam, kam zatím žádný jiný dalekohled. Povýší astronomii na zcela novou úroveň? NASA už se nemůže dočkat!
     Komentáře
  • Techsvět

    NASA potvrdila, že lidstvo může pomocí raket odrážet zabijácké asteroidy

    Před 24 dny
    Čtyři nové studie potvrzují, že mise NASA DART, která narazila raketou do asteroidu Dimorphos, změnila trajektorii asteroidu a mohla by potenciálně jednoho dne zachránit Zemi, pokud by měla dostatek času na přípravu.
     Komentáře
  • Techsvět

    Evropská raketa Vega C a její 2 minuty slávy. Katastrofální pád zná svou příčinu

    Před 24 dny
    Evropská raketa Vega C se pyšní tím, že dokáže na oběžnou dráhu vynést až 2 300 kilogramový náklad, jak uvádí web Space. Při prosincovém startu, kdy měla vynést do vesmíru dvě kosmické sondy společnosti Airbus, však katastrofálně selhala. Nyní už se ví proč.
     Komentáře
Reklama