Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) sdílel na svém účtu na Twitteru fotografii dokonale zarovnaných děr na dně Atlantského oceánu. Vědci se nyní snaží zjistit, co je jejich původem. Na možné hypotézy se mezitím zeptali i sledujících na sociálních sítích. Celé vlákno sdílel New York Post.
Fotoreportáž z vědecké terénní expedice v odlehlé části amazonského deštného pralesa, kde se odborníci snaží klasifikovat neznáme druhy dříve než v důsledku masivního kácení zaniknou.
Jak na tom planeta Země opravdu je a jaký to má vliv na člověka? V prázdninovém Neuron Online Clubu na toto téma debatovali bioložka, zoolog či kosmický inženýr.
Na sever a na jih! Tak přesně tohle se chystá provést skotský pilot Chris Ramsey, který už v březnu příštího roku vyrazí na cestu ze severního na jižní pól. Zvláštností bude, že si jako stroj zvolil upravený plně elektrický Nissan Ariya s pořádným odpružením a terénními pneu. Pokud to zvládne, zapíše se do dějin…
Hradečtí experimentální archeologové chystají další expedici Monoxylon. Za použití repliky pravěkého člunu vydlabaného z jednoho kusu kmene dubu chtějí příští rok v létě přeplout z východu na západ Egejské moře. Plavidlo od začátku dubna vzniká u Archeoparku Všestary na Hradecku. Hotové má být do poloviny září, pak přijde na řadu jeho testování na přehradní nádrži Rozkoš na Náchodsku. Naváže na námořní výpravy hradeckých experimentálních archeologů v dlabaných člunech z let 1995, 1998 a 2019, z nichž dvě byly v Egejském moři.
Obytné vozy jsou tu s námi už pěkných pár let a někteří jejich výrobci mají tradici, která trvá už celá desetiletí. Přesto jejich největší boom probíhá v posledních zhruba pěti letech. Není tedy divu, že rozmach zažívají v posledních letech také „obytňáky“ vhodné především do terénu.
Vrak plavidla Endurance britské expedice Ernesta Shackletona byl konečně objeven v hloubce tří kilometrů. O jeho objevení se zasloužila vědecká výprava z Jihoafrické republiky, jejíž cílem bylo Weddelovo moře v Antarktidě.
Kdo je kdo? Poznáte, kdo stojí za vznikem té či oné automobilky, případně který závodní jezdec má status opravdové legendy? A co slavná žena, za níž je cesta kolem světa stařičkým fordem? Vyzkoušejte si náš kvíz o známých automobilových osobnostech a objevte více o zajímavé motoristické historii.
Deset aut s pořizovací cenou maximálně do 3000 korun se v sobotu poledne vydalo od muzea Svět Škodovek u Čerčan na Benešovsku na cestu kolem hranic celé České republiky. Během týdne je čeká cesta dlouhá 2250 kilometrů, informovali pořadatelé akce Janis Chadzopulos a Libor Kalina.
Houby jsou jednoduché organismy vyskytující se od hlubokých oceánů po mělké útesy po celém světě. Vědecké expedice na Arktidě zjistily, že se na dně Severního ledového oceánu nacházejí celé „zahrady” těchto hub.
Sbalit dostatečnou zásobu jídla při výpravě na Antarktidu je životně důležité. Své by o tom mohla vyprávět expedice z divadelní hry Járy Cimrmana, kde své zásoby jídla zapomněli vynásobit dvakrát. Zkušený polárník sir Ernest Shackleton vám v článku z roku 1914 poradí, jak to udělat správně.
Mají být dvakrát starší než egyptské pyramidy. Útvary, připomínající čtyřboké jehlany, se nacházejí na ruském poloostrově Kola. Dodnes se neví, kdo a jak je postavil. Jaké je tajemství ruských pyramid?
Může se to zdát jako zhýralost, finanční sebevražda anebo láska, každopádně udržovat při životě téměř 30 let starý Defender mnohdy hraničí až bláznovstvím. Má to však svůj důvod, jelikož podobná auta už zkrátka nebudou. Po představení jednoho skutečně expedičního speciálu tedy možná pochopíte, proč někteří lidé stále utápí statisíce korun právě v „defících“.
Téměř osmdesát let dlouhé pátrání je u konce. Letadlo, které jakoby se ztratilo z povrchu zemského, konečně objevili v odlehlé části indických Himalájí. Havárie byla tragická, nikdo z pasažérů tehdy nepřežil. Další tři životy si pak vyžádalo pátrání v náročném horském terénu.
Amundsen, Scott, Shackleton. Tato trojice mužů se nesmazatelně zapsala do dějin díky jejich přelomovým výpravám do Antarktidy. Cíl měli jediný - dosáhnout jižního pólu. Brit Robert Falcon Scott uspěl jako druhý, a to přesně 17. ledna před 110 lety. O životě polárníka existuje rozšířený mýtus, který má ale od pravdy zřejmě dost daleko.
Pozorování učinili vědci na palubě ledoborce Polarstern na dně Weddellova moře. Studovali zde vzestupný proud, v němž je voda oproti okolí o 2 stupně Celsia teplejší.
Na mrazivé počasí i pandemické komplikace se připravují účastníci letošní expedice Masarykovy univerzity do Antarktidy. Všichni členové šestnáctičlenné výpravy jsou povinně očkovaní, před cestou…
Jejím původním cílem bylo stát se lyžařskou instruktorkou, ale v souhře náhod a velkého nadání objevila v devadesátých letech svojí celoživotní vášeň, čímž je rádio. „Celý život nerespektuji autority, což mi umožňuje bavit se s lidmi, bez ostychu se zeptat a málokdy se mi v životě stalo, že by mi z někoho spadla čelist. Až na jeden okamžik, na který velice ráda vzpomínám…,“ vypráví moderátorka a novinářka Lucie Výborná.
Těleso čpavkového reaktoru R-201 právě expedovala na obřím podvalníku čítajícím 18 náprav ze své reaktorové haly v Plzni společnost Škoda JS. Jedná se o objemný a technologicky velmi náročný díl. Reaktor míří do společnosti Unipetrol v Litvínově, kam ŠKODA JS již v listopadu roku 2005 dodala čpavkový reaktor R-101. Práce na celé zakázce trvaly 1,5 roku.
Enceladus je šestý největší měsíc Saturnu, který měří asi 500 kilometrů v průměru a je z většiny pokryt čerstvým, čistým ledem, což z něj činí jedno z nejvíce odrazivých těles Sluneční soustavy. Právě proto zde povrchová teplota v poledne dosahuje pouze -198 °C. I přesto zde NASA našla organické molekuly.
Máte rádi zvířata? Chcete prožít emotivní příběh o přátelství psa a jedné opuštěné ženy? Román Hodní psi k jižnímu pólu nedojdou vás rozhodně nezklame. Major Thorkildsen umírá a zůstává po něm jeho věrný pes Tassen a jeho manželka paní Thorkildsenová.
Ruská automobilka UAZ slaví 80. výročí a při té příležitosti oprášila archivy a přinesla z nich řadu zajímavostí, o kterých jste dosud možná neměli ani ponětí. Tak schválně zdali víte, za jakým modelem stojí sám Leonid Iljič Brežněv, kdy se vyrobila první elektrická Buchanka anebo v jakém roce se vlajkový off-road Patriot zúčastnil Dakaru? Tedy neváhejte a objevte spolu s námi pozoruhodnou historii uljanovského matadora.
Letecká expedice Flying Revue do Grónska letos na přelomu července a srpna vedla přes Faerské ostrovy a Island a odsud pak na východní pobřeží Grónska. Na dnešním videu uvidíte, poslední část více než tříhodinového letu z Reykjavíku na letiště Kulusuk, které leží na malém ostrově u východního pobřeží Grónska. Během přiblížení k letišti ubíhaly pod letadlem v modrém moři úžasné kry a po stranách skalnaté vrcholky.
Půlka letních je za námi a v našich kinech jsou po kratší přestávce opět k vidění dva hodně velké bijáky. Komiksovka Sebevražedný oddíl od Jamese Gunna a dobrodružná Expedice: Džungle s The Rockem a Emily Blunt v hlavních rolích. V aktuální epizodě podcastu oba dva snímky rozebereme.
Prima Pauza vám přináší zrychlenou nálož toho nejlepšího a nejodpornějšího z oblíbeného pořadu Těžká dřina. Roman Buťa kydá, čistí, seká a brodí se vším možným i nemožným ve zkrácené a o to intenzivnější verzi pořadu. Plná palba opravdové dřiny na vás čeká na iprima.cz
Mnohá tajemství si dodnes nechává pro sebe. Město Machu Picchu již dlouhá desetiletí fascinuje vědce i milovníky historie. Přesně před 110 lety místo znovuobjevil Američan Hiram Bingham. Mluví se o něm i jako o jedné z hlavních inspirací pro postavu Indiany Jonese.
Z brněnského náměstí Svobody dnes vyjel na velké dobrodružství až do Říma český handibiker Dušan Petřvalský, který podobnou výpravu absolvoval před dvaceti lety. Tehdy jej přijal papež Jan Pavel II., nyní jezdec věří, že se setká i s další hlavou katolické církve Františkem.
Ve spolupráci Archeologického ústavu Filozofické fakulty JU a organizace Gulag.cz byl vyprodukován krátký dokumentární film. Ten se kromě představení archeologického výzkumu Gulagu široké veřejnosti stane i součástí vzdělávací pomůcky pro střední i základní školy.
Před 515 lety zemřel Kryštof Kolumbus. I když patří k nejslavnějším objevitelům dějin, jeho život i výpravy stále obepíná řada záhad. Deník u příležitosti výročí přináší sedm zajímavostí o Kolumbovi.
Po stopách legendární cestovatelské dvojice Hanzelka a Zikmund se nyní vydává Expedice Z101, kterou tvoří Tomáš Vaňourek z Plzeňska a afrikanistka Linda Piknerová, absolventka Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni. Svoji výpravu zahájili symbolicky 22. dubna ve Zlíně. Přesně 22. dubna 1947 vyrazili na svoji první cestu do Afriky a Jižní Ameriky pánové Hanzelka se Zikmundem. Novodobým cestovatelům dnes popřál šťastnou cestu v kampusu ZČU její rektor Miroslav Holeček.
Dana Přibáně znají milovníci cestopisů jako svérázného náčelníka výprav, který ve žlutém trabantu projel se svým týmem Asii, Afriku, Jižní Ameriku i Austrálii. On sám označuje výpravy za žlutý cirkus. 7. ledna 2020 Dan oslavil 45. narozeniny. V rozhovoru je řeč o nové knize Trabantem napříč kontinenty, o Danových politických ambicích i o plánech do budoucna.
Dana Přibáně znají milovníci cestopisů jako svérázného náčelníka výprav, který ve žlutém trabantu projel se svým týmem Asii, Afriku, Jižní Ameriku i Austrálii. On sám označuje výpravy za žlutý cirkus. 7. ledna 2020 Dan oslavil 45. narozeniny. V rozhovoru je řeč o nové knize Trabantem napříč kontinenty, o Danových politických ambicích i o plánech do budoucna.
Sledujete cestovatele, kteří se vydávají na dobrodružné výpravy po světě? Myslíte, že by si na ně troufli bez i GPS, mobilů a moderních automobilů? Článek z roku 1908 vám přiblíží k smrti nebezpečné zážitky cestovatele, který tehdy v Africe strávil celých sedm měsíců v poušti.
Severozápadní průjezd je jedna z nejnebezpečnějších námořních cest na světě, která prochází polárním mořem a spojuje Atlantský a Pacifický oceán. Je známá pro svou krásu a až znepokojující klid. Z mnoha dobrodruhů, kteří jí proplouvali, jich uspělo jen pár. Kapitán Clemens Gabriel se ji pokusil pokořit spolu s rodinou.
Třicet pět tisíc kilometrů za volantem speciálně upravené Tatry 138. Osm měsíců cesty, která nebyla úspěšná. Nedorazila ke svému cíli a nebyla to vina těch, kteří ji uskutečnili. Příčinou byla nechutná, politická hra a pokrytectví mocných. Mocenská polívčička politiků, kterým byli osudy nemocných lidí v gabonském Lambaréné naprosto lhostejné.
Na první pohled je to drobná blondýnka, když se s ní chvilku bavíte, rychle zjistíte, že má slabost pro auta a cestování. To se dá snadno spojit! Jenže to by nebyla ona, aby se na výpravu nevydala s trabantem. Spolu se svým dvoutaktním parťákem z roku 1970 ujela deset tisíc kilometrů, a to až za polární kruh. A sama.
Na první pohled je to drobná blondýnka, když se s ní chvilku bavíte, rychle zjistíte, že má slabost pro auta a cestování. To se dá snadno spojit! Jenže to by nebyla ona, aby se na výpravu nevydala s trabantem. Spolu se svým dvoutaktním parťákem z roku 1970 ujela deset tisíc kilometrů, a to až za polární kruh. A sama.
Prvním člověkem, který Zemi Františka Josefa objevil, byl norský kapitán Rennbeck v roce 1865. Nikomu to však neřekl a tak prvenství získala rakousko-uherská expedice v roce 1873. Pomyslnou smetanu nakonec slízlo Rusko. Dnes je na ostrovech nejsevernější pošta na světě.
Na přelom září a října a potom až do konce letošního roku se plánuje pokračování euro-asijské cesty dvojice plzeňských cestovatelů, kteří opět vyjedou po stopách Hanzelky a Zikmunda. Jde o první etapu cesty nazvané Expedice Z101. Cestovatelé Tomáš Vaňourek a Linda Piknerová teď ladí fyzickou formu. Na jejich africkou cestu jim staví expediční speciál Karel a Aleš Lopraisovi.
Píše se 17. říjen 1988. Slovenská, resp. československá expedice se už čtvrtý den nachází nad kritickou hranicí 8000 výškových metrů. Bez kyslíku. Mají za sebou světový prvovýstup jihozápadní stěnou Mt. Everestu alpským stylem, samotný vrchol je však ještě čeká. Všem docházejí síly a z nedostatku kyslíku se začínají objevovat zdravotní problémy. Jeden z nich však využije toho, že se cítí dobře, a hlavního vrcholu ve výšce 8848 m n. m. opravdu dosáhne. Ze svého počinu se však nebude radovat dlouho.
Československé horolezecké výpravě jakoby pořád někdo házel klacky pod nohy. Když vyřídí všechna povolení, cestu jim zhatí invaze vojsk Varšavské smlouvy. Když se situace trochu uvolní, vyberou jiný cíl a projdou novým vyřizováním.
Záhadná smrt devíti členů Djatlovovy výpravy, která měla za cíl v únoru 1959 vystoupat až na vysokou horu Otorten na Uralu, je stále zahalena velkým tajemstvím. Dodnes se záhadná úmrtí nepodařilo vyšetřit, ba co víc, „Mrtvá hora“ má i dnes další oběti.
Expedice, která se uskutečnila v letech 1804 – 1806 byla vůbec první pozemní výpravou, kterou vyslal tehdejší americký prezident Thomas Jefferson. Vedoucími výpravy se stali dva cestovatelé Meriwether Lewis a William Clark. Doprovázeli je ještě dva pomocníci – indiánka Sacagawea a její manžel Toussaint Charbonneau.
Expediční tým na palubě německého ledoborce se domů jen tak nevrátí. Ledoborec je totiž od loňského října zamrzlý ve vodách Severního ledového oceánu a návrat některých členů posádky nyní komplikuje zákeřný koronavirus. Posádka, která se měla vracet v polovině dubna, bude muset čekat, dokud se neotevřou hranice.
Patří Otovi Křížovi, který pocházel z Pačlavic v dnešním Zlínském kraj, a hned tak k němu asi někdo čerstvé květiny proto nepoloží a svíčku sotva zapálí. Musel by totiž stejně jako náš polárník doplout až na Wilzcekův ostrov na cca 80 stupni severní šířky. Kupodivu tam však Ota Kříž neumrzl ani ho nesežral lední medvěd.
Vilém Heckel byl jedním z členů expedice, která se vydala na peruánský Huascarán. Jejich plány a životy však ukončilo ničivé zemětřesení. Od neštěstí letos uplyne už padesát let.
Na startu unikátní expedice jsme prozkoumali speciálně upravenou Tatru Terrn 1. Původně měla sloužit v Iráku, nyní ji ale čeká čtvrt miliónu kilometrů ve více než šesti desítkách zemí.
Když jsme zhruba v polovině letošního roku recenzovali titul ´V sibiřských lesích´ Sylvaina Tessona, narazili jsme na celkem neočekávané skutečnosti. Samota, opuštěnost, a přeci jistá svoboda a poznání. Přesně v těchto krocích kráčí i novinka nakladatelství Dauphin, jejíž pozornost je upřena zejména na úchvatný příběh největšího českého polárníka, cestovatele, malíře, topografa, dobrodruha a velitele rakousko-uherské polární expedice a taktéž objevitele Země Františka Josefa. Už ten rozsah 698 stránek v krásně pevné vazbě hovoří za své…