Zavřít
Expedice

Expedice

Nejnovější články na Seznamu na téma Expedice
  • Svět cestovatele

    Šerpu téměř rozdrtil balvan na svazích Mount Everestu – na jeho záchranu se museli složit horolezci z jiných expedic

    Před 13 dny
    Šerpu téměř rozdrtil balvan na svazích Mount Everestu – pokud však čekáte vděčnost expedice, jíž zajišťoval potřebnou podporu, mýlíte se.
     Komentáře
  • Jan Hrdina
    naSeznam Médium

    Pátrání po ztraceném městě Z. Co objevila česká expedice?

    Před 1 měsícem
    Existovala v srdci Brazílie vyspělá civilizace? Skrývá tajemné pohoří Roncador podzemní tunely s jejími pozůstatky? Kdo jsou záhadní morçegos a střeží skutečně vstupy do podzemí? Abychom získali odpovědi, vypravili jsme se na dobrodružnou cestu…
     Komentáře
  • Novinky

    Na cestu do Gdaňsku vyrazilo 12 aut s pořizovací cenou do tří tisíc korun

    Před 1 měsícem
    Dvanáct aut s pořizovací cenou maximálně do 3000 korun se v sobotu po 13:00 vydalo od muzea Svět Škodovek u Čerčan na Benešovsku na cestu k moři do polského Gdaňsku, zpět pojedou po severní hranici Česka. Letos se akce koná naposledy, je náročná na organizaci a pořadatelé považují deset ročníků za velký úspěch. I proto je trasa jiná než předchozí ročníky, řekl za pořadatele Janis Chadzopulos.
     Komentáře
  • Jan Hrdina
    naSeznam Médium

    Boj o Antarktidu. Co objevila skotská expedice?

    Před 1 měsícem
    Historicky první samostatná „Skotská národní antarktická expedice“ patřila k oněm velkým objevným výpravám přelomu 19. a 20. století. I přes její významné úspěchy však zůstala ve stínu. Proč? Co všechno Skotové v Antarktidě objevili?
     Komentáře
  • Garáž

    Divoká zvěř, halucinace i bloudění. Jiří Hanuš a Škoda 633 projeli před 90 lety nemilosrdnou Saharu

    Před 1 měsícem
    Cestovatelé prověřovali spolehlivost vozů Škoda už v meziválečném období prostřednictvím výprav do Afriky, Asie či Jižní Ameriky. Průkopníkem v tomto odvětví byl Jiří Hanuš, který v roce 1933 s jedinou výjimkou projel sám celou Saharu.
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Zdravotní sestra před smrtí prozradila, že mluvila s mimozemšťanem. Země prý byla mimozemským vězením před více než 30 000 lety

    Před 1 měsícem
    Mnoho ze záhad týkajících se mimozemšťanů a UFO, které se objevily v posledních desetiletích, bylo zaměřeno na podivuhodnou událost pádu kosmické lodě v Roswellu.
     Komentáře
  • Nespěchej

    John Franklin vedl britskou expedici severní Kanadou. Ta ale skončila katastrofou, všech 129 průzkumníků zemřelo za podezřelých okolností

    Před 1 měsícem
    Výprava sira Johna Franklina oblastí severní Kanady je dodnes velkou záhadou. I dnes se však usilovně pracuje na tom, aby vraky lodí, které se plavby účastnily, odhalily svá tajemství.
     Komentáře
  • Garáž

    Největší drsňák široko daleko: INEOS Grenadier navazuje tam, kde Defender skončil

    Před 1 měsícem
    Král Defender je mrtev, ať žije král Grenadier! Kvůli nástupu na trůn nemusel překonat devatero moří a hor, nemusel skolit divokou saň ani vytáhnout meč z kamene, ale to neznamená, že by se nemusel snažit. Jeho výzvou bylo zdolat všechny terénní překážky, překonat off-roadové výzvy a odolat extrémním podmínkám. To jsme ostatně zažili na vlastní kůži při první demonstraci jeho schopností, kvůli které jsme vyrazili do… Ale to určitě uhodnete sami.
     Komentáře
  • Kinotip2

    Seriál Návštěvníci je zpět: Jedinečné dílo udělá radost všem fanouškům komediálních sci-fi příběhů

    Před 1 měsícem
    Seriál vznikl z dílny Oty Hofmana a Jindřicha Poláka a na samotném konceptu se pracovalo tři roky. Poté za spolupráce zahraničních partnerů přišlo náročné natáčení, které trvalo 17 měsíců (od června 1981 do října 1982). Celkem se herci postavili před kameru 223 natáčecích dní.
     Komentáře
  • Hanácká Drbna

    Po africké cestě Tomík z Hranic bojoval s malárií, nyní chystá film i besedy

    Před 1 měsícem
    Spoustu dobrodružných vzpomínek, unikátních videozáběrů, ale i závažnou nemoc v podobě malárie si ze své loňské pouti Afrikou dovezl hranický cestovatel Tomáš Vejmola. Po léčbě v ostravské nemocnici přišla na řadu práce na cestopisu z Afriky i příprava besed, se kterými nyní neúnavný dobrodruh objíždí Českou republiku.
     Komentáře
  • Techsvět

    Elektromobilem ze severního pólu na jižní! Nissan Ariya čeká náročných 27 tisíc km

    Před 1 měsícem
    Nissan odhalil upravený crossover Ariya, který, jak doufá, dokončí epickou expedici z pólu na pól v rukou dvou britských dobrodruhů. Cesta dlouhá 27 000 km se plánovala čtyři roky a manželé Chris a Julie Ramseyovi se s ní vydají z magnetického severního pólu na jižní. Nissan chce dokázat, že elektromobily, a zejména model Ariya, jsou odolnější a schopnější, než jim někteří lidé přisuzují, jak píše server Carscoops.
     Komentáře
  • Novinky

    Výzkumníci z Brna vyrazili na další expedici do Antarktidy

    Před 2 měsíci
    Vědci z Masarykovy univerzity (MUNI) v Brně v pátek ráno vyrazili na další expedici do Antarktidy, v první fázi mikrobusem na letiště do Vídně. Výprava má 23 členů, část z nich zamíří na Českou vědeckou stanici J. G. Mendela na ostrově Jamese Rosse nedaleko Antarktického poloostrova, kde stráví dva měsíce. Druhá, menší skupina bude přes dva týdny pracovat na Nelsonově ostrově.
     Komentáře
  • Brněnská Drbna

    Vědci vyráží na polární expedici. Vezmou s sebou ukrajinského experta z Brna

    Před 2 měsíci
    Vědci z brněnské Masarykovy univerzity (MU) se letos opět vydají zkoumat do Antarktidy. V polární oblasti se budou zabývat klimatem i sledováním tamních ledovců. Jedním ze členů výpravy se stane vědec z Ukrajiny, který se kvůli válce nevrátil do rodné země.
     Komentáře
  • Žena-in

    Britská důstojnice překonala bez pomoci Antarktidu a stala se držitelkou světového rekordu

    Před 2 měsíci
    Třiatřicetiletá důstojnice britské armády překonala světový rekord v nejdelší samostatné a nepodporované polární expedici ženy. Preet Chandi, známá také jako Polar Preet, se poprvé zapsala do historie trekingem na jižní pól v roce 2021.
     Komentáře
  • Jan Hrdina
    naSeznam Médium

    Kletba Zakletého jezera aneb jak jsme unikli indiánské válce

    Před 2 měsíci
    Jedním z cílů české expedice Brazilia Encantada bylo i tajemné jezero v rezervaci kmene Xavante. Že prý tam žijí zlí duchové, kteří nedovolí ničemu v jezeře přežít. Kdo se potopí, už se nevynoří. Skutečně? Chceme to zjistit na vlastní kůži…
     Komentáře
  • Deskárna

    Objevte dosud neobjevené druhy zvířat s Encyklopedií

    Před 3 měsíci
    Encyklopedie - nový worker-placement od Blackfire. 00:00 - Úvod 00:28 - Představení 01:17 - Pravidla 03:21 - Hráčské desky 05:06 - Kartonové žetony 07:16 - Hrací plán 08:37 - Kostky a kostičky 09:42 - Karty 13:05 - Závěr 13:29 - Poděkování 👑 🎵Music Provided by Dj Quads Youtube: https://www.youtube.com/c/DjQuadsOfficial Soundcloud: https://soundcloud.com/djquads
     Komentáře
  • Garáž

    Expediční obytňák snů: Luxusní pojízdná chalupa dojede kamkoliv, ale z cenovky se vám zatočí hlava

    Před 3 měsíci
    Existuje hned několik společností, které vyrábějí obytné vozy, ve kterých člověk pohodlně stráví letní dovolenou v kempu a ve stejném pohodlí se vrátí i domů Jenže co teprve „obytňáky“, ve kterých lze strávit několik týdnů, ne-li měsíců? Přesně to je totiž styl firmy EarthRoamer – a jejich model SX je něco jako pojízdná chalupa.
     Komentáře
  • Seriálové návraty

    Kultovní seriál Návštěvníci předpověděl mobily i internet. Kvůli soudu musel na chvíli do trezoru

    Před 4 měsíci
    Nadčasový, kultovní, precizní. Takový je seriál Návštěvníci z roku 1983. A navíc si až dodnes drží jedno veliké tajemství! Pět let vznikal skvělý scénář Oty Hofmana, dalších 17 měsíců pak trvalo natáčení. Seriál obsahuje 540 trikových záběrů dovedených k dokonalosti, které působí věrohodně i v současné době. Některé se objevily v amerických filmech až po 20 letech – třeba světelný meč! Kromě trikařů – za ně jmenujme výtvarníka Borise Masného –, je tu vidět skvělá práce výtvarníka Jana Švankmajera – geniální amarouny znají všichni Češi. Kostýmy navrhl Teodor Pištěk, hudbu složil Karel Svoboda. Nezapomenutelné role vytvořili Dagmar Patrasová, Josef Dvořák, Jiří Datel Novotný a Josef Bláha.
     Komentáře
  • Fonetech

    Další tajemství Titanicu? Vědce znepokojuje záhadný signál, ale k vraku se musí dostat dřív, než se rozpadne

    Před 4 měsíci
    Vědci se znovu potopí k vraku Titanicu, nedá jim spát další tajemný signál. Netuší, co ho vysílá, ale doufají, že jejich objev přepíše historii.
     Komentáře
  • Fonetech

    Unikátní záběry potopeného Titanicu. Přelomový objev, který učinila expedice, překvapil celý svět

    Před 4 měsíci
    Titanic nepřestává lidi fascinovat ani po 110 letech. Vědci nedávno zjistili, že místo poblíž vraku překypuje životem. Co vlastně expedice objevila?
     Komentáře
  • Deník

    Skrýval se 85 let. V ledovci našli fotoaparát známého badatele, přežil i film

    Před 4 měsíci
    Následující příběh bude znít jako smyšlená historka o hledání pokladu, opak je ale pravdou. Po několikaměsíčním pátrání, které probíhalo ve třech samostatných expedicích, objevil profesionální lyžař a horský badatel Griffin Post historickou skrýš s fotoaparátem a horolezeckým vybavením, kterou v roce 1937 opustili legendární horolezci Bradford Washburn a Robert Bates. O osmdesát pět let později se vědci snaží film z fotoaparátu vyvolat. Díky dobovým snímkům by mohli zjistit, jak se ledovec za osm desetiletí změnil.
     Komentáře
  • Fonetech

    Sonar poblíž vraku Titanicu zaznamenal záhadný objekt. Vědci se k němu potopili a zjistili, že překypuje životem

    Před 5 měsíci
    Vědci záhadě poblíž Titanicu nakonec přišli na kloub. Objekt, který před 34 lety zaznamenal sonar, není další vrak lodi, ale zcela jedinečné místo.
     Komentáře
  • Příbram

    Žáci z Chraštic vycestovali na Island

    Před 5 měsíci
    Základní škola v Chrašticích získala grant na mezinárodní projekt zařazený do programu Erasmus+. První skupina dětí ze druhého stupně díky tomu vyrazila v pátek za poznáním severské ostrovní země, jejíž školský systém patří k nejvyhlášenějším v Evropě.
     Komentáře
  • Hradecká Drbna

    Ve vydlabaném člunu chtějí přeplout Egejské moře, test dopadl na jedničku

    Před 5 měsíci
    Experimentální archeologové z Archeoparku Všestary se chystají příští rok přeplout Egejské moře. Teď vyzkoušeli speciální člun vydlabaný z jednoho kusu kmene, po kterém se budou plavit.
     Komentáře
  • Vesmírné zprávy

    Oslavy na Mezinárodní kosmické stanici. Rusové se vrací domů, velení přebírá první Evropanka

    Před 5 měsíci
    Oleg Artěmjev, Denis Matvějev a Sergej Korsakov strávili 194 dní na oběžné dráze. Nyní přišel čas, aby se z Mezinárodní vesmírné stanice vrátili zpět na Zemi. Návratová kabina jejich kosmické lodi Sojuz MS-21 bezpečně přistála v kazašské stepi. Třem kosmonautům pomohli záchranáři z kabiny a ještě na místě proběhla jako obvykle první lékařská vyšetření.
     Komentáře
  • České noviny

    Experimentální archeologové vyzkoušeli na Náchodsku člun pro expedici Monoxylon

    Před 6 měsíci
    Zkušební plavba člunu vydlabaného z jednoho kusu kmene, na kterém se experimentální archeologové z Archeoparku Všestary chystají příští rok přeplout Egejské moře, byla úspěšná. Potvrdily se lepší plavební vlastnosti plavidla, které je delší než předchozí dlabané čluny použité při dřívějších námořních expedicích Monoxylon, řekl dnes ČTK ředitel archeoparku a organizátor expedice Radomír Tichý z Univerzity Hradec Králové. Člun dnes spustili na hladinu přehradní nádrže Rozkoš na Náchodsku, kde budou trénovat do konce týdne. Postupně se zapojí všichni členové posádky.
     Komentáře
  • Náš region

    Mladí cestovatelé rok putovali po stopách Hanzelky a Zikmunda

    Před 6 měsíci
    Více než roční putování cestovatelů Tomáše Vaňourka a Lindy Piknerové, kteří se inspirovali výpravou cestovatelských legend Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky, představuje venkovní fotografická…
     Komentáře
  • Novinky

    Z dvanáctičlenné výpravy na kamčatskou sopku přežili jen tři lidé

    Před 6 měsíci
    Tragédií skončila výprava na sopku Ključevskaja na Kamčatce. Z dvanáctičlenné skupiny, kterou tvořilo deset ruských turistů a dva horští vůdci, přežili expedici pouze tři lidé. Ti, kteří se na vrchol nakonec nevydali, píše server rtvi.com.
     Komentáře
  • Hradecká Drbna

    Experimentální archeologové na Hradecku dokončují člun pro expedici Monoxylon

    Před 6 měsíci
    Dřevěné plavidlo pro další expedici Monoxylon je téměř hotové. Experimentálním archeologům z Archeoparku Všestary zbývá doladit detaily a finální vzhled repliky pravěkého člunu vydlabaného z jednoho kusu kmene dubu. Koncem září ho chtějí vyzkoušet na přehradní nádrži Rozkoš u České Skalice na Náchodsku. Na začátku byl mohutný kmen více než 300 let starého dubu, který vážil téměř 17 tun. Práce zahájili experimentální archeologové letos v dubnu.
     Komentáře
  • Garáž

    Obytný monster truck: Zakázkový speciál Mercedes Unimog se prodal za 5 milionů

    Před 6 měsíci
    Milujete výlety do přírody, ale rádi byste něco speciálního? Nebo vám nejde ani tak o „vyčnívání z davu“, ale potřebujete něco, co projede opravdu jakýmkoliv terénem? Ať tak, či onak, řešením by dost možná mohl být tento upravený Mercedes-Benz Unimog s obřími koly jako z monster trucku a portálovými nápravami. Není to však levná záležitost.
     Komentáře
  • Techsvět

    Expedice zdokumentovala vrak Titaniku jako nikdy předtím. Na webu se objevily nové záběry v rozlišení 8K

    Před 6 měsíci
    Vysoce kvalitní záběry vraku Titaniku jej ukazují v neuvěřitelných detailech. Video v rozlišení 8K natočili zástupci společnosti OceanGate Expeditions, jak píše server Daily Mail.
     Komentáře
  • České noviny

    Experimentální archeologové na Hradecku dokončují člun pro expedici Monoxylon

    Před 7 měsíci
    Dřevěné plavidlo pro další expedici Monoxylon je téměř hotové. Experimentálním archeologům z Archeoparku Všestary zbývá doladit detaily a finální vzhled repliky pravěkého člunu vydlabaného z jednoho kusu kmene dubu. Koncem září ho chtějí vyzkoušet na přehradní nádrži Rozkoš u České Skalice na Náchodsku. ČTK to dnes řekl ředitel archeoparku a organizátor expedice Radomír Tichý z Univerzity Hradec Králové. Na začátku byl mohutný kmen více než 300 let starého dubu, který vážil téměř 17 tun. Práce zahájili experimentální archeologové letos v dubnu.
     Komentáře
  • Auto-mania

    Land Rover Classic Defender Works V8 Trophy II je expedicemi inspirovaná limitovaná edice tradičního off-roadu

    Před 7 měsíci
    K uctění svého celosvětového dědictví off-roadů a průzkumných výprav uvedlo oddělení Land Rover Classic na trh 25 exkluzivních vozů Classic Defender Works V8 Trophy II. Inženýři a designéři se inspirovali modely a zážitky z Land Rover Trophy.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Vrcholky Maroka i bublanina pro Berbery. Učitel vzal studenty z gymnázia na expedici

    Před 7 měsíci
    Učitel pražského gymnázia Antonín Kolář se vydal spolu se svými dvaceti studenty na expedici do Maroka studovat kulturu národa Berberů.
     Komentáře
  • Deník

    Mořský predátor, nebo mimozemšťané? Vědce překvapily záhadné díry na dně oceánu

    Před 8 měsíci
    Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) sdílel na svém účtu na Twitteru fotografii dokonale zarovnaných děr na dně Atlantského oceánu. Vědci se nyní snaží zjistit, co je jejich původem. Na možné hypotézy se mezitím zeptali i sledujících na sociálních sítích. Celé vlákno sdílel New York Post.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Fotky závodu s časem: Expedice hledá amazonské druhy dříve, než zmizí

    Před 8 měsíci
    Fotoreportáž z vědecké terénní expedice v odlehlé části amazonského deštného pralesa, kde se odborníci snaží klasifikovat neznáme druhy dříve než v důsledku masivního kácení zaniknou.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Neuron Online Club: Problémy Afriky se přelévají i do Evropy

    Před 8 měsíci
    Jak na tom planeta Země opravdu je a jaký to má vliv na člověka? V prázdninovém Neuron Online Clubu na toto téma debatovali bioložka, zoolog či kosmický inženýr.
     Komentáře
  • Garáž

    Nissan připravuje elektrickou Ariyu na 27 000 km dlouhou cestu spojující oba zemské póly

    Před 10 měsíci
    Na sever a na jih! Tak přesně tohle se chystá provést skotský pilot Chris Ramsey, který už v březnu příštího roku vyrazí na cestu ze severního na jižní pól. Zvláštností bude, že si jako stroj zvolil upravený plně elektrický Nissan Ariya s pořádným odpružením a terénními pneu. Pokud to zvládne, zapíše se do dějin…
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Na vrcholku starověké podmořské hory byla objevena tajuplná cesta do Atlantidy. Sestává ze žlutých cihel

    Před 10 měsíci
    Tým mořských biologů objevil něco, co vypadá jako žlutá cihlová cesta. Nenacházela se ovšem na pevnině, ale na vrcholku podmořské hory poblíž Havaje.
     Komentáře
  • Hradecká Drbna

    Na Hradecku vzniká replika pravěkého člunu pro další námořní expedici

    Před 11 měsíci
    Hradečtí experimentální archeologové chystají další expedici Monoxylon. Za použití repliky pravěkého člunu vydlabaného z jednoho kusu kmene dubu chtějí příští rok v létě přeplout z východu na západ Egejské moře. Plavidlo od začátku dubna vzniká u Archeoparku Všestary na Hradecku. Hotové má být do poloviny září, pak přijde na řadu jeho testování na přehradní nádrži Rozkoš na Náchodsku. Naváže na námořní výpravy hradeckých experimentálních archeologů v dlabaných člunech z let 1995, 1998 a 2019, z nichž dvě byly v Egejském moři.
     Komentáře
  • Garáž

    Obytňák do nepohody: zvládne náročný terén, nabízí pohodlné zázemí a část výtěžku jde na nosorožce

    Před 11 měsíci
    Obytné vozy jsou tu s námi už pěkných pár let a někteří jejich výrobci mají tradici, která trvá už celá desetiletí. Přesto jejich největší boom probíhá v posledních zhruba pěti letech. Není tedy divu, že rozmach zažívají v posledních letech také „obytňáky“ vhodné především do terénu.
     Komentáře
  • Magazín Plus

    V hloubce několika kilometrů byl v naprosté tmě objeven vrak legendární lodi Endurance

    Před 1 rokem
    Vrak plavidla Endurance britské expedice Ernesta Shackletona byl konečně objeven v hloubce tří kilometrů. O jeho objevení se zasloužila vědecká výprava z Jihoafrické republiky, jejíž cílem bylo Weddelovo moře v Antarktidě.
     Komentáře
  • Garáž

    Kdo to je? Poznejte podle fotky nebojácné piloty, slavné zakladatele či geniální konstruktéry

    Před 1 rokem
    Kdo je kdo? Poznáte, kdo stojí za vznikem té či oné automobilky, případně který závodní jezdec má status opravdové legendy? A co slavná žena, za níž je cesta kolem světa stařičkým fordem? Vyzkoušejte si náš kvíz o známých automobilových osobnostech a objevte více o zajímavé motoristické historii.
     Komentáře
  • Novinky

    Českem krouží expedice s auty do tří tisíc korun

    Před 1 rokem
    Deset aut s pořizovací cenou maximálně do 3000 korun se v sobotu poledne vydalo od muzea Svět Škodovek u Čerčan na Benešovsku na cestu kolem hranic celé České republiky. Během týdne je čeká cesta dlouhá 2250 kilometrů, informovali pořadatelé akce Janis Chadzopulos a Libor Kalina.
     Komentáře
  • EgoMan

    Horská expedice je výzva, na kterou je nutné se pořádně připravit

    Před 1 rokem
    Expedice do hor nejsou nic jednoduchého, zvlášť pokud jste začátečník a nejste si vůbec jistí, jestli to celé zvládnete.
     Komentáře
  • inStory

    Houbovým společenstvím se na Arktidě daří díky mrtvé organické hmotě

    Před 1 rokem
    Houby jsou jednoduché organismy vyskytující se od hlubokých oceánů po mělké útesy po celém světě. Vědecké expedice na Arktidě zjistily, že se na dně Severního ledového oceánu nacházejí celé „zahrady” těchto hub.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Jak připravit zásoby potravin pro výpravu na jižní pól?

    Před 1 rokem
    Sbalit dostatečnou zásobu jídla při výpravě na Antarktidu je životně důležité. Své by o tom mohla vyprávět expedice z divadelní hry Járy Cimrmana, kde své zásoby jídla zapomněli vynásobit dvakrát. Zkušený polárník sir Ernest Shackleton vám v článku z roku 1914 poradí, jak to udělat správně.
     Komentáře
  • Dotyk

    Záhada obřích ruských pyramid: Nikdo netuší, jak vznikly. Zkoumat se nesmí

    Před 1 rokem
    Mají být dvakrát starší než egyptské pyramidy. Útvary, připomínající čtyřboké jehlany, se nacházejí na ruském poloostrově Kola. Dodnes se neví, kdo a jak je postavil. Jaké je tajemství ruských pyramid?
     Komentáře
  • Světoběžník

    Šedesát tři let od tragického konce Ďatlovovy expedice

    Před 1 rokem
    Snad by se tato túra nestala senzací, nebýt jejího záhadného závěru. Co zapříčinilo krutou smrt devíti členů expedice s jistotou stále nevíme.
     Komentáře
  • Garáž

    Kouzlo starého Defenderu – Sype se, ale projede i peklem

    Před 1 rokem
    Může se to zdát jako zhýralost, finanční sebevražda anebo láska, každopádně udržovat při životě téměř 30 let starý Defender mnohdy hraničí až bláznovstvím. Má to však svůj důvod, jelikož podobná auta už zkrátka nebudou. Po představení jednoho skutečně expedičního speciálu tedy možná pochopíte, proč někteří lidé stále utápí statisíce korun právě v „defících“.
     Komentáře
  • VědaŽivě

    4 000 metrů pod povrchem arktického ledu: Vědci objevili zvláštní oblast se sopečnou činností

    Před 1 rokem
    Hluboko pod arktickým ledem leží zvláštní místo plné vulkanické aktivity. Badatelé se vydali zjistit, co všechno se tam dole odehrává a nachází.
     Komentáře
  • Deník

    Konec záhady. Hory v Indii vydaly letadlo, po kterém se před 77 lety slehla zem

    Před 1 rokem
    Téměř osmdesát let dlouhé pátrání je u konce. Letadlo, které jakoby se ztratilo z povrchu zemského, konečně objevili v odlehlé části indických Himalájí. Havárie byla tragická, nikdo z pasažérů tehdy nepřežil. Další tři životy si pak vyžádalo pátrání v náročném horském terénu.
     Komentáře
  • Deník

    Z líného dítěte vytrvalým polárníkem. Scott šel k pólu nejdřív kvůli penězům

    Před 1 rokem
    Amundsen, Scott, Shackleton. Tato trojice mužů se nesmazatelně zapsala do dějin díky jejich přelomovým výpravám do Antarktidy. Cíl měli jediný - dosáhnout jižního pólu. Brit Robert Falcon Scott uspěl jako druhý, a to přesně 17. ledna před 110 lety. O životě polárníka existuje rozšířený mýtus, který má ale od pravdy zřejmě dost daleko.
     Komentáře
  • inStory

    Vědci v Antarktidě pozorovali 60 milionů rybích hnízd. Nic takového ještě neviděli

    Před 1 rokem
    Pozorování učinili vědci na palubě ledoborce Polarstern na dně Weddellova moře. Studovali zde vzestupný proud, v němž je voda oproti okolí o 2 stupně Celsia teplejší.
     Komentáře
  • Náš region

    I před polární expedicí je nutná karanténa a to i přes proočkovanost všech členů

    Před 1 rokem
    Na mrazivé počasí i pandemické komplikace se připravují účastníci letošní expedice Masarykovy univerzity do Antarktidy. Všichni členové šestnáctičlenné výpravy jsou povinně očkovaní, před cestou…
     Komentáře
  • Zítřek

    Lucie Výborná: Rozhovor je hledáním klíče k dotazovanému

    Před 1 rokem
    Jejím původním cílem bylo stát se lyžařskou instruktorkou, ale v souhře náhod a velkého nadání objevila v devadesátých letech svojí celoživotní vášeň, čímž je rádio. „Celý život nerespektuji autority, což mi umožňuje bavit se s lidmi, bez ostychu se zeptat a málokdy se mi v životě stalo, že by mi z někoho spadla čelist. Až na jeden okamžik, na který velice ráda vzpomínám…,“ vypráví moderátorka a novinářka Lucie Výborná.
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Škodováci expedovali z výrobní haly na obřím podvalníku těleso čpavkového reaktoru. Míří z Plzně do Litvínova

    Před 1 rokem
    Těleso čpavkového reaktoru R-201 právě expedovala na obřím podvalníku čítajícím 18 náprav ze své reaktorové haly v Plzni společnost Škoda JS. Jedná se o objemný a technologicky velmi náročný díl. Reaktor míří do společnosti Unipetrol v Litvínově, kam ŠKODA JS již v listopadu roku 2005 dodala čpavkový reaktor R-101. Práce na celé zakázce trvaly 1,5 roku.
     Komentáře
  • Dotyk

    Enceladus: Na Saturnově měsíci vědci našli život. Chová se jako mladá Země

    Před 1 rokem
    Enceladus je šestý největší měsíc Saturnu, který měří asi 500 kilometrů v průměru a je z většiny pokryt čerstvým, čistým ledem, což z něj činí jedno z nejvíce odrazivých těles Sluneční soustavy. Právě proto zde povrchová teplota v poledne dosahuje pouze -198 °C. I přesto zde NASA našla organické molekuly.
     Komentáře
  • Kritiky

    Hodní psi k jižnímu pólu nedojdou - hořkosladký komediální příběh o ženě a psovi

    Před 1 rokem
    Máte rádi zvířata? Chcete prožít emotivní příběh o přátelství psa a jedné opuštěné ženy? Román Hodní psi k jižnímu pólu nedojdou vás rozhodně nezklame. Major Thorkildsen umírá a zůstává po něm jeho věrný pes Tassen a jeho manželka paní Thorkildsenová.
     Komentáře
  • Garáž

    UAZ slaví 80. narozeniny a odhaluje plno zajímavostí

    Před 1 rokem
    Ruská automobilka UAZ slaví 80. výročí a při té příležitosti oprášila archivy a přinesla z nich řadu zajímavostí, o kterých jste dosud možná neměli ani ponětí. Tak schválně zdali víte, za jakým modelem stojí sám Leonid Iljič Brežněv, kdy se vyrobila první elektrická Buchanka anebo v jakém roce se vlajkový off-road Patriot zúčastnil Dakaru? Tedy neváhejte a objevte spolu s námi pozoruhodnou historii uljanovského matadora.
     Komentáře
Reklama