Chléb a sůl v českých kinech – z polského dovozu a ve skvělé kvalitě. Výrazný debutový film Damiana Kocura vypráví o dvou bratrech, kteří s rozdílnou mírou ambic hrají na klavír. O prázdninách se sejdou ve svém rodném městečku. Letní bezčasí je plné návštěv kebabového bistra a agresivity. Začíná se schylovat k tragédii. „Nikdo není vůči násilí imunní,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál režisér Kocur.
/FOTO, VIDEO/ Tím, čím je pro nás oblast poblíž západní hranice a její proslulé lázně a vřídla, tím je pro Poláky lázeňský trojlístek u hranic s Českem na území Kladska. Dříve bývalo součástí naší země a kus Česka tu najdete i dnes. Přesvědčte se sami a zajeďte si na výlet do Lázní Dušníky.
Nejen hudba Maurice Ravela a Igora Stravinského zazní v Koncertech bez smokingu na Classic Praha. Těšit se můžete i na díla Antonína Dvořáka, Joaquína Rodriga či Fryderyka Chopina.
Ačkoli byla považována za nejvýznamnější ženu-spisovatelku 19. století a první, která se psaním dokázala uživit, dnes ji známe hlavně jako nekonvenční bohémku, rebelku, ale především jako milenku slavných mužů. A to i přesto, že napsala na sedmdesát románů a dvacítku divadelních her, v nichž se zabývala ponejvíce otázkou postavení žen ve společnosti. Svým dílem výrazně ovlivnila další spisovatele, u nás například Boženu Němcovou či Karolinu Světlou…
V rámci komorního cyklu Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK proběhl audiovizuální projekt japonsko-německé pianistky Alice Sary Ott a tureckého architekta Hakama Demirela Ozvěny života. Jejich společné dílo bylo realizováno v Dvořákově síni pražského Rudolfina tím způsobem, že pianistka provedla cca hodinový recitál, ke kterému na obřím plátně probíhaly paralelně pohybující se obrazy ve stylu videoartu. Na večeru zazněly skladby od Fryderyka Chopina, dále pak skladby 20. a 21. století od Francesca Tristana, György Ligetiho, Nino Roty, Chilly Gonzalese, Tōru Takemitsu a Arvo Pärta. Poutavý večer byl oceněn potleskem auditoria ve stoje.
Blýskne se v hudbě barokního velikána Johanna Sebastiana Bacha. V Koncertech bez smokingu ovšem zazní hudba dalších autorů - Dvořáka, Čajkovského či Chopina.
Před rokem přes město Vinnycja na středozápadě Ukrajiny prchaly tisíce lidí. Ze strachu, kam až ruské útoky můžou zasáhnout, odešli i někteří místní. 14. července do centra Vinnycje dopadly ruské rakety. Zabily asi třicet lidí, včetně čtyřleté Lízy. Dalších větších úderů bylo město zatím uchráněné. Lidé, kteří z něj utekli, se postupně vrátili a nový domov v něm našlo i přibližně 40 tisíc běženců z východu Ukrajiny. Chuť poznat město, ve kterém žijí, lidem válka nevzala.
Dirigent Krzysztof Urbański, vítěz Pražského jara, a klavírní virtuóz Jan Lisiecki potěší Pražany hudbou Lutosławskeho, Chopina a Brahmse. Program představí dramaturg FOK Martin Rudovský.
Jméno pianisty Marka Kozáka je obvykle spojováno s neomylnou technikou, smyslem pro proporce a gradaci, s bohatou paletu rejstříků, obrovskou muzikalitou a vnitřní pokorou k notovému zápisu.
Filmový inspektor Trachta byl původem ze Mšena, stejně jako Vojtěch Živný, první profesionální učitel Fryderyka Chopina. Kdo další se stal významnou osobností tohoto historického…
Desátý ročník Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného je v plném proudu. Na druhém koncertě, 8. listopadu 2022, se představila ruská klavíristka žijící v Hamburku, Anna Vinnickaja, která do Rudolfina přivezla dramaturgicky pestrý, přesto hudebně konzistentní program, který je natolik dobře promyšlený, že se interpretka rozhodla stejné skladby Césara Francka, Alexandra Skrjabina, Fryderyka Chopina a Maurice Ravela zařadit na všechny budoucí recitály této sezony.
Cyklus klavírních recitálů nazvaný Hybatelé rezonance chystá v nové sezoně opět čtveřici mimořádných koncertů v působivém prostředí Anežského kláštera.
Mimořádný umělecký zážitek přinesl klavírní recitál předního českého pianisty Borise Krajného, který se konal 7. září v intimních prostorách Wallfahrtsmuseum v bavorském městečku Neukirchen beim Heiligen Blut.
Chopin a Mariánské Lázně – snad neodmyslitelné spojení dané nejen historií, ale také díky Chopinovu festivalu, který zde každoročně třetí srpnový týden pořádá Společnost Fryderyka Chopina v čele s profesor Ivanem Klánským. Každý druhý rok je pak toto lázeňské město také dějištěm mezinárodní Chopinovy soutěže, která se letos, konkrétně 9. až 11. srpna 2022, konala již potřinácté. I přes menší počet účastníků tohoto ročníku soutěž zaznamenala velké talenty, kteří zde představili různorodý chopinovský repertoár.
Ke kulturnímu dění v letních Mariánských Lázních patří neodmyslitelně již desítky let mezinárodně uznávaný festival Fryderyka Chopina. Ten každoročně ve třetím srpnovém týdnu pořádá…
Mariánské Lázně na Chebsku pokračují v rekonstrukci historického domu Chopin v Hlavní ulici. Dům je dějištěm mnoha kulturních akcí a je v něm městské infocentrum i památník Fryderyka Chopina. Celkové náklady na rekonstrukci dosahují 80 milionů korun. Dokončena by měla být začátku příštího roku, řekl starosta Mariánských Lázní Martin Kalina (Piráti).
Mariánské Lázně na Chebsku pokračují v rekonstrukci historického domu Chopin na Hlavní ulici. Dům je dějištěm mnoha kulturních akcí a je v něm městské…
Mariánské Lázně na Chebsku pokračují v rekonstrukci historického domu Chopin na Hlavní ulici. Dům je dějištěm mnoha kulturních akcí a je v něm městské infocentrum i památník Fryderyka Chopina.
Polonez vyráběla varšavská továrna na osobní automobily. Od 3. května 1978 do 22. dubna 2002 sjelo z montážní linky 1 061 807 exemplářů v různých verzích, píše web Motofakty.
Zahájení lázeňské sezóny v Mariánských Lázních se tradičně uskuteční na počátku května, ale přípravy na akci již finišují. Letošní ročník proběhne v termínu 13.…
Mladý klavírní virtuos Jan Čmejla o víkendu obsadil dělené první místo v prestižní soutěži Concours International de Piano d'Epinal ve francouzském městě Épinal.
Ve volném seriálu o českých skladatelských institucích pokračujeme Fryderykem Chopinam - jediným ze zahraničních skladatelů který má u nás aktivní společnost s dlouhou tradicí.
Po rozboru ascendentů pro jednotlivá znamení zvěrokruhu vám přinášíme nový seriál horoskopů. Tentokrát se zaměříme na kladné vlastnosti, jimiž znamení disponují. Jako druhé přicházejí na řadu Ryby. Svou přirozenou citlivost často propojují se schopností okouzlit druhé a stát se jejich blízkými přáteli. Na stůl vám přichystají mnoho dobrot a vždy vycítí nebezpečí. Co dalšího můžete čekat od Ryb, které mnohdy nerozpoznají, komu mohou opravdu věřit?
Poslední klavír, na který hrál skladatel Fryderyc Chopin, po půlstoletí znovu ožil. Náročným úkolem jeho restaurace byl pověřen americký odborník na historické klavíry Paul McNulty, který působí v Čechách.
Muži, kteří výrazně obohatili svět v mnoha oborech lidské činnosti. I tak lze charakterizovat Řád premonstrátských řeholních kanovníků, jak zní oficiální název katolického společenství běžně nazývaného premonstráti. Jedná se o kanonický, nikoliv mnišský řád. Řídí se řeholí sv. Augustina.
Filmový inspektor Trachta byl původem ze Mšena, stejně jako Vojtěch Živný, první profesionální učitel Fryderyka Chopina. Kdo další se stal významnou osobností tohoto historického…
Být pohřben zaživa – ať už zazděn, jako bývaly cizoložnice, nebo dokonce zatlučen do rakve a zasypán zemí, je skutečně asi nejhorší představa, kterou si živý člověk může vyobrazit. Je totiž jasné, že na smrt, která je v tomto případě milosrdným vykoupením, si musíte počkat. Jak dlouho je možné být pohřben zaživa?
Neúčastní se soutěží, nechce hrát za každou cenu co nejvíc a nemá manažera. Klavírista Miroslav Sekera v pondělí v Anežském klášteře zahájí další ročník cyklu Hybatelé rezonance.
Více než čtyřicet různých akcí zaměřených na zdraví, pohyb a životní styl připravuje mariánskolázeňská radnice. Projekt nazvaný Dny zdraví je určen široké veřejnosti a bude se konat na různých místech města v termínu od 1. do 25. září.
Český barokní orchestr Collegium 1704 vystoupí na varšavském festivalu Chopin a jeho Evropa. Za originální dramaturgií sem jezdí hudebníci z celého světa. Cenu ze soutěže chce mít každý klavírista a zdejší muzeum naplňuje standardy 21. století.
Britský hudební kritik a publicista Norman Lebrecht si pro svou pravidelnou recenzi vybral nejnovější album německo-japonské klavíristka Alice Sara Ott, na kterém umělkyně staví do kontrastu Chopinova preludia se skladbami svých oblíbených soudobých skladatelů.
Skladby světového klavíristy Fryderyka Chopina rozezní od 14. do 21. srpna Mariánské Lázně. Chopinův festival na svém 62. ročníku nabídne řadu koncertů, výstav i přednášek o skladatelově životě.