Zavřít
Ivan Klíma

Ivan Klíma

Nejnovější články na Seznamu na téma Ivan Klíma
  • Proboha

    Jak vypadá spiritualita v post-sekulární epoše

    Před 5 měsíci
    V euroamerické oblasti se dnes o spiritualitě mluví až přespříliš a o naší epoše jako o náboženské. Přesto bych ji raději označil, s ohledem na společenské analýzy německého filosofa Jürgena Habermase (2001), za post-sekulární, protože kořeníme v epoše sekulární. Využíváme všech sekulárně-civilizačních darů, práv a svobod, garantovaných zastupitelskou demokracií.
     Komentáře
  • Respekt

    Ivan Klíma: Tak trochu se vyháněli Němci

    Před 10 měsíci
    Se spisovatelem o čase všudypřítomné pomsty, knih a knoflíkové kopané
     Komentáře
  • G

    Karol Sidon, příběh zemského rabína: Druhou světovou válku přežil v úkrytu

    Před 11 měsíci
    Karol Sidon měl velké štěstí, přežil holokaust. Ostatní členové jeho rodiny takové štěstí neměli. Tato tragédie měla klíčový vliv na jeho život a hledání vztahu k otci, kterého zavraždili nacisté. Příběh Karola Sidona zachycuje pátrání po vlastním původu a identitě.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Jaroslav Rudiš dnes dostane Cenu Karla Čapka

    Před 1 rokem
    Cenu Karla Čapka pro rok 2022 dnes v pražském Divadle Archa dostane spisovatel Jaroslav Rudiš. Cenu udílí České centrum Mezinárodního PEN klubu.
     Komentáře
  • Expres FM

    Deset let bez Václava Havla: Jak se chlapec buržoazního původu stal disidentem a posledním československým prezidentem?

    Před 1 rokem
    Je to právě deset let od chvíle, kdy tento svět opustila jedna z nejvýraznějších osobností novodobé historie naší země. Jaká byla cesta Václava Havla k prezidentskému úřadu? Jaké peripetie na této cestě musel absolvovat?
     Komentáře
  • Novinky

    Odpadávání od víry. Vyšly rozšířené paměti Ivana Klímy

    Před 1 rokem
    Ivan Klíma je autorem dlouhé řady beletristických děl i dramat, ale alespoň v českém prostředí byly jeho asi nejdiskutovanějším titulem dvoudílné memoáry Moje šílené století, za něž dostal roku 2010 cenu Magnesia Litera za publicistiku.
     Komentáře
  • Novinky

    Vychází nový Salon: K nové knize Václava Bělohradského Čas pléthokracie

    Před 1 rokem
    Co všechno najdete ve čtvrteční příloze deníku Právo Salon?
     Komentáře
  • Názory a argumenty

    3 min

    Podcast
    David Klimeš: Vládní ataky na centrální banku jsou nepřijatelné

    Před 1 rokem

    ·

    3 minuty

    Mnozí v Česku očekávají velkou změnu 8. a 9. října, kdy proběhnou sněmovní volby. Otázka je, zda mnohem větší změna nenastane už poslední zářijový den. Česká národní banka se nejspíše odhodlá ke zvýšení úrokových sazeb o půl procentního bodu, takového skoku se neodvážila od prosince 1997. Důvodem je vysoká inflace, která v srpnu meziročně přesáhla čtyři procenta. Vládě se to před volbami nelíbí – dražší peníze, to není dobrý recept na znovuzvolení.
     Komentáře
  • Názory a argumenty

    3 min

    Podcast
    Jindřich Šídlo: Berete moc peněz, křičí miliardář

    Před 1 rokem

    ·

    3 minuty

    Schází-li se sněmovna na poslední chvíli před volbami, je jasné, že půjde o něco důležitého. Nebo o něco, co potřebuje Andrej Babiš a považuje to za důležité. Před minulými volbami v říjnu 2017 to byla kauza lithium, které chtěli sociální demokraté zřejmě na zádech odnést z Krušných hor do Lidového domu, tam jej schovat a ve vhodnou chvíli prodat.
     Komentáře
  • Novinky

    Devadesáté narozeniny slaví Ivan Klíma

    Před 1 rokem
    „Literatura má vyprávět příběh a tím být přitažlivá pro čtenáře,“ říká Ivan Klíma, milovník Karla Čapka, o kterém napsal několik knih, vášnivý houbař a sběratel starých tisků a map. „Píšu hlavně proto, že mě to baví, ale zároveň myslím na to, že by to taky mělo bavit ještě někoho jiného.“
     Komentáře
  • Forum 24

    Ivan Klíma: Povolání spisovatele je nejlepší ze všech možných

    Před 1 rokem
    Spisovatel Ivan Klíma 14. září oslavil 90 let svého života. Od 60. let patřil k výrazným postavám literárního života. Patří k našim nejpřekládanějším autorům.
     Komentáře
  • Tváře vzdoru

    „Samizdat vznikl z našich večerních čtení,“ vzpomíná Ivan Klíma na setkávání disidentů

    Před 1 rokem
    Autor řady próz, dramat, reportáží, esejů a fejetonů Ivan Klíma se narodil v roce 1931 v pražské židovské rodině, v roce 1941 byl transportován do ghetta Terezín. V roce 1953 vstoupil do komunistické strany, a i když si od projevu Nikity Sergejeviče Chruščova v roce 1956 uvědomoval, že je to „zločinnej režim“, ve straně zůstal. Chtěl publikovat, účastnit se veřejného dění. Pracoval mimo jiné v časopise Květy, Mladé frontě, dělal zástupce šéfredaktora Literárních novin. V roce 1967 na sjezdu Svazu spisovatelů kritizoval cenzuru a byl ze strany dočasně vyloučen. Krátce po vpádu okupačních vojsk odjel hostovat jako profesor na Michiganskou univerzitu. Po návratu byl ze strany vyloučen definitivně. V roce 1970 začal organizovat domácí literární setkávání. V letech 1990-93 byl předsedou českého PEN klubu.
     Komentáře
  • Novinky

    Zemřel bohemista Jan Stachowski

    Před 2 roky
    Ve věku 69 let zemřel v Katovicích po těžké nemoci na Štědrý den polský bohemista a bývalý diplomat Jan Stachowski, který do polštiny přeložil mimo jiné knihy Bohumila Hrabala. Zprávu v sobotu potvrdila překladatelova dcera Aleksandra Bartošová.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Zemřel polský bohemista a překladatel Stachowski, bylo mu 69 let

    Před 2 roky
    Ve věku 69 let zemřel na Štědrý den bohemista a bývalý diplomat Jan Stachowski, který do polštiny přeložil knihy Bohumila Hrabala.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Zemřel Jan Stachowski, diplomat, který přeložil Bohumila Hrabala do polštiny

    Před 2 roky
    Ve věku 69 let zemřel v Katovicích po těžké nemoci na Štědrý den polský bohemista a bývalý diplomat Jan Stachowski, který do polštiny přeložil mimo jiné knihy Bohumila Hrabala. Zprávu v sobotu potvrdila překladatelova dcera Aleksandra Bartošová.
     Komentáře
  • Extra

    Pražské orgie Ireny Pavláskové: Dvanáct minut orgií a sto minut ničeho, zlobí se diváci

    Před 2 roky
    Film Pražské orgie natočila Irena Pavlásková podle knížky Philipa Rotha. Ten jezdil pravidelně do Československa a měl zažít pověstné bujaré večírky. Premiéra filmu přišla do kin v roce 2019, takže se autor zfilmování nedožil, aby ho zhodnotil. Diváci jsou ale nekompromisní a poslední film nadějné české režisérky označili mimo jiné za „kravinu“. Dokonce prý Pražské orgie „odflákla“ anebo se ptají, proč to vlastně točila. Televizní premiéru uvidíte v neděli od 20 hodin na ČT1.
     Komentáře
  • České noviny

    Skupina přátel Havla odmítá film o něm, prý je obrazem slabocha

    Před 2 roky
    Znepokojení nad obrazem, který o bývalém českém prezidentovi Václavu Havlovi podává film Slávka Horáka, vyjádřila v otevřeném dopise skupina někdejších Havlových přátel a kolegů. Havel nebyl slaboch, ale symbol silné rovné páteře, uvedli signatáři, mezi nimiž je někdejší premiér a předseda Senátu Petr Pithart, spisovatel Ivan Klíma, bývalý Havlův poradce a hudebník Michael Kocáb, bývalý velvyslanec Petr Janyška, výtvarník Joska Skalník nebo spoluzakladatelé Veřejnosti proti násilí Fedor Gál a Ladislav Snopko.
     Komentáře
  • Echo24

    „Je to cenzura.“ ÚSTR je kritizován za vyškrtnutí kapitoly Stárkovy knihy

    Před 2 roky
    Diskuze o výkladu komunistického režimu, kterou odstartoval rozhovor Týdeníku Echo s děkanem Filozofické fakulty Michalem Pullmannem, neberou konce. V úterý se totiž znovu ozval šéf Nadačního fondu obětem holocaustu Michal Klíma, jenž napsal otevřený dopis řediteli ÚSTR Zdeňku Hazdrovi kvůli vyškrtnuté kapitole ve vědecké publikaci Kniha v barvě krve.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Napiš to tak, abych byl zajímavý. Očekávaný životopis Philipa Rotha má 880 stran

    Před 2 roky
    Přes deset let psal Blake Bailey životopis spisovatele Philipa Rotha. Ten mu zpřístupnil i rukopis, který musí do roku 2050 zůstat neveřejný.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Komunismus musíme vysvětlit, nestačí ho odsoudit, píší historikové Kolář a Pullmann

    Před 2 roky
    Jako historikové, kteří se dějinami komunistické diktatury soustavně zabývají, chceme přispět k probíhající diskusi o komunisticé minulosti, píší pro Seznam Zprávy kostnický profesor Pavel Kolář a děkan FF UK Michal Pullmann.
     Komentáře
  • Novinky

    Strohá řeč Marie Stryjové. Alena Zemančíková nad knížkami neprávem zapomenuté spisovatelky

    Před 2 roky
    V minulém roce jsem četla dvě knížky, jejichž tématem je pocit bezdomovectví. Jedna je ze současnosti – Ve skříni Terezy Semotamové. Druhá byla dokončena v roce 1967 a odehrává se v padesátých letech v Praze – Pokojík Marie Stryjové. Jazykem, stylem a reáliemi se obě knížky liší, společné je jim existenciální zoufalství mladé ženy, která nemá kde bydlet.
     Komentáře
  • SFDB magazín

    Requiem pro panenku: Hrzánová v ohrožení života a co na film říká Eva Kováčová, skutečná Marika

    Před 2 roky
    Nejnavštěvovanější český film roku 1992 natočil na motivy povídky Josefa Klímy tehdy mladičký režisér Filip Renč. Známý herec Eduard Cupák se přitom spolupráce s ním velmi obával. Proč?
     Komentáře
  • Osel

    Problémy s dějinami náboženství

    Před 3 roky
    S dějinami náboženství si rozumní lidé většinou moc neví rady, přitom by byla škoda tuhle tradiční součást religionistiky nezmínit. Napřed popíšu část problémů, ale místo řešení nabídnu jen stručný výčet reliktů starých náboženských tradic v naší kultuře, lhostejno zda křesťanské nebo ateistické.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Rozpoutal vášně, na něž komunisti nebyli připraveni. „Svazáci mi diktovali, co říkat,“ vzpomíná

    Před 3 roky
    Martin Klíma se podílel na organizaci demonstrace 17. listopadu jako zástupce nezávislých studentů. Jeho projev na Albertově byl označován za nejodvážnější.
     Komentáře
  • Novinky

    Hrabal jako nejlepší vypravěč všech dob

    Před 3 roky
    Slýcháme, že branou otevírající české literární tvorbě cestu do světa je Německo. Pohled do britského tisku ale ukazuje, že českým autorům se výborně daří i v nejrozšířenějším světovém jazyce, v angličtině. Kdo ve čtenářské anketě londýnského deníku The Guardian dopadl nejlépe?
     Komentáře
Reklama