Zavřít
Josef Václav Myslbek

Josef Václav Myslbek

Nejnovější články na Seznamu na téma Josef Václav Myslbek
  • Novinky

    Pražské mosty jsou opomíjenými uměleckými díly

    Před 1 měsícem
    Karlův most přijíždějí do Prahy obdivovat turisté z celého světa. Málokdo se zastaví u dalších mostů přes Vltavu, přitom i ty jsou umělecky hodnotné a skrývají řadu zajímavých příběhů. Kdo se pozorně zadívá, objeví na jednom z nich barvy trikolory, další zdobí reliéfy od slavných sochařů, jiný je zase největší mostní konstrukcí ve stylu secese u nás. Pojďme se vydat na cestu po těchto skrytých uměleckých skvostech.
     Komentáře
  • Novinky

    Pražské mosty jsou opomíjenými uměleckými díly

    Před 2 měsíci
    Karlův most přijíždějí do Prahy obdivovat turisté z celého světa. Málokdo se zastaví u dalších mostů přes Vltavu, přitom i ty jsou umělecky hodnotné a skrývají řadu zajímavých příběhů. Kdo se pozorně zadívá, objeví na jednom z nich barvy trikolory, další zdobí reliéfy od slavných sochařů, jiný je zase největší mostní konstrukcí ve stylu secese u nás. Pojďme vyrazit na cestu po těchto skrytých uměleckých skvostech.
     Komentáře
  • Novinky

    Mozek Františka Palackého: Dostane slovo i jeho rodina?

    Před 4 měsíci
    Zatímco velkolepý pohřební průvod odvážel tělo politika a historika Františka Palackého do rodinné hrobky v Lobkovicích, jeho mozek spočinul ve skleněné nádobě – „na věčnou památku“ muže, který stál u zrodu novodobých českých dějin.
     Komentáře
  • Skryté poklady architektury

    Palác České spořitelny (dnes Akademie věd České republiky)

    Před 5 měsíci
    Palác s průčelím ve stylu italské renesance a velkoryse řešeným bankovním sálem (dnes knihovna Akademie věd České republiky) patří k významným příkladům architektury historismu v Praze. Budovu postavenou na základě vítězného soutěžního návrhu zdobí díla Josefa Mánesa, Otto Menzela, Josefa Václava Myslbeka a Josefa Mařatky.
     Komentáře
  • Hradecká Drbna

    Česko si dnes státním svátkem připomíná svatého Václava. Původně šlo pouze o památný den

    Před 5 měsíci
    Česká republika si připomíná svatého Václava. Dlouho šlo pouze o významný den. Den České státnosti se z něho stal až v roce 2000. Od té doby se slaví jako státní svátek a připomíná nám smrt svatého Václava. Ten byl v tento den zavražděn na příkaz vlastního bratra Boleslava. V moderní době je dnešek také dnem, kdy si v obchodech s plochou nad 200 metrů nenakoupíme.
     Komentáře
  • České noviny

    Kostel sv. Ludmily v Praze je bazilikou, slavnostní mši sloužil arcibiskup

    Před 6 měsíci
    Pražský arcibiskup Jan Graubner dnes sloužil mši při příležitosti vyhlášení kostela sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze bazilikou. Čestný titul basilica minor udělil kostelu papež František v červenci. Graubner v kázání připomněl roli světice jako patronky vzdělávání a výchovy. Výchova podle něho doplňuje vědění a jedno bez druhého vede k nesvobodě. Sv. Ludmila je pátou bazilikou v Praze.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Vyšší než Petřínská rozhledna. Radnice v Ostravě je komplexem, který nemá obdoby

    Před 7 měsíci
    Nová radnice Ostrava se nachází v centru města na Prokešově náměstí. Velkorysý projekt vznikl ve 20. letech na základě architektonické soutěže.
     Komentáře
  • Novinky

    Praha má další baziliku. Stal se jí kostel svaté Ludmily na Vinohradech

    Před 7 měsíci
    Pražský kostel svaté Ludmily na Vinohradech získal titul bazilica minor, tedy menší bazilika. V úterý o tom informoval tamní farář Jakub Karel Berka. Čestný titul basilica minor propůjčuje významným kostelům papež. Berka uvedl, že se ještě čeká, až papežovo rozhodnutí přijde v písemné podobě. Propůjčení titulu basilica minor má vyzdvihnout význam tohoto kostela pro okolí.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Pražský kostel sv. Ludmily na Vinohradech získal čestný titul basilica minor

    Před 7 měsíci
    Pražský kostel svaté Ludmily na Vinohradech získal titul bazilica minor, tedy menší bazilika. Čestný titul basilica minor propůjčuje významným kostelům papež.
     Komentáře
  • Pražský patriot

    Sousoší Muži s býky u vstupu do holešovické tržnice se dočkala opravy

    Před 8 měsíci
    Renovace dvou monumentálních soch před Pražskou tržnicí v Holešovicích byla dokončena. Alegorická sousoší Muži s býky zde více jak 120 let vítají návštěvníky areálu někdejších městských jatek, dnes tržnice. Vlivem povětrnostních podmínek byly sochy značně zašlé. Sousoší loni hlavní město svěřilo do správy Galerie hlavního města Prahy (GMHP), která se postarala o jejich obnovu a zrestaurování. Informoval o tom mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    18 min

    Podcast
    Grandhotel Pupp. Šest generací Puppů mělo dost energie, síly a financí své vize uskutečnit

    Před 9 měsíci

    ·

    18 minut

    Karlovarský Grandhotel Pupp je úspěšným pokračovatelem pohostinské tradice, která se zrodila před více než třemi sty lety. To se o mnoha hotelích na světě říct nedá. Jeho příběh je provázán s karlovarskou rodinou Puppů a je dokladem jejich vytrvalosti a obchodní zdatnosti. Šest generací Puppů mělo vždy jasnou vizi prvotřídního hotelu a dost energie, síly a financí své vize uskutečnit. Osud hotelu je poznamenán vzestupy i pády, které jakoby odrážely osudy naší země.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    19 min

    Podcast
    Socha Karla Hynka Máchy. Zasněný jinoch s šeříkem v ruce

    Před 9 měsíci

    ·

    19 minut

    Socha romantického básníka Karla Hynka Máchy byla na Petříně odhalena 16. června 1912. U nejpopulárnější sochy od Josefa Václava Myslbeka se scházejí milenci. Myslbek se narodil v revolučním roce 1848 do chudé smíchovské rodiny malíře pokojů. Tento samouk vytvořil obrovské množství soch, mimo jiné sousoší svatého Václava na Václavském náměstí v Praze. V roce 1912 odlil bronzovou sochu Karla Hynka Máchy, kterému vtiskl podobu jemného jinocha s hladkou tváří a šeříkem v ruce.
     Komentáře
  • i60

    Malé zastavení na Vyšehradě

    Před 9 měsíci
    Kdo by neznal pomník básníka K. H. Máchy na Petříně či monumentální sousoší svatého Václava a národních patronů na Václavském náměstí. Právě před sto lety zemřel Josef Václav Myslbek, jeden z našich nejvýznamnějších sochařů.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Na Vyšehradě si lidé mohou připomenout sochaře Josefa Václava Myslbeka

    Před 9 měsíci
    Na pražském Vyšehradě se dnes bude konat několik akcí k připomínce 100. výročí úmrtí sochaře Josefa Václava Myslbeka. Autor jezdecké sochy sv. Václava na Václavském náměstí zemřel 2. června 1922.
     Komentáře
  • Classic Praha

    Jedinečný zážitek: vyrazte o víkendu na Vyšehrad, v rámci oslav J. V. Myslbeka se otevře hrobka na Slavíně

    Před 9 měsíci
    Vyšehrad oslaví Myslbekovo století
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Podrobně o Karlově mostě – v čem je unikátní a kdo ho nazval bájným kentaurem

    Před 11 měsíci
    Pokud si pořídíme nějakou publikaci o této významné památce, pak se nejspíš podobně seznámíme s tím, kdo, kdy a na čí zadání sochy a most vytvořil (dějiny) a nebude chybět ani stručný uměleckohistorický popis toho, co na mostě vidíme (včetně nápisů), a spolehlivě interpretuje život a význam svatých, které na mostě potkáváme (ikonografie). Ovšem to samo o sobě bývá silně nedostačující.
     Komentáře
  • ELLE

    Sochař Martin Žák pokračuje v antické tradici

    Před 1 rokem
    Figurální sochař, jehož tvorba působí klasickým dojmem, skutečně vychází z poctivého vnímání antiky, na kterou odkazuje jako na nejvyšší sochařskou dokonalost.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Temný Karel Hynek Mácha: Stojí na Petříně opravdu jeho socha?

    Před 1 rokem
    Génius? Slaboch? Revolucionář? Náruživý bezohledný milenec? Symbol romantické lásky? Ikona měšťácké popkultury? Vzdělanci, politici, ideologové se snažili jeho obraz přizpůsobit svému vidění světa. Jaký byl Karel Hynek Mácha?
     Komentáře
  • i60

    Barevným podzimem ze Žitenic do Litoměřic přes Bílou stráň

    Před 1 rokem
    Dnů, kdy si člověk může vyjít pod zářivým sluncem a modrou oblohou jen v tričku, v říjnu už mnoho nebývá. Jedním z nich byl i letošní 10. říjen. Přemítala jsem u snídaně nad receptem, jak nejlépe tento den využít.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Mistr, který nestíhal: Josef Václav Myslbek proslul talentem i nesplněnými sliby

    Před 1 rokem
    Až do roku 1885, kdy se Josef Václav Myslbek stal profesorem na Uměleckoprůmyslové škole, musel sebe a rodinu živit výlučně z nepravidelných výdělků výtvarníka na volné noze. Hrnul se proto do jakékoli práce v sebepřeceňující představě, že stihne cokoli. Tak tomu ale nebylo
     Komentáře
  • Aktuálně

    Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní

    Před 1 rokem
    Palác s průčelím ve stylu italské renesance a velkoryse řešeným bankovním sálem patří k významným příkladům architektury historismu v Praze.
     Komentáře
  • Super

    Vichr z hor, pamětní deska a málo sester: Nej zajímavosti z komedie Jára Cimrman, ležící, spící

    Před 1 rokem
    „Největším světovým spisovatelem, vynálezcem, malířem, fyzikem, lyžařem a filozofem za posledních sto let byl český velikán Jára Cimrman. Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat,“ zaznělo z úst stařičké průvodkyně (Valerie Kaplanová, ✝81) v liptákovském Muzeu peří. Po Cimrmanově osudu, jehož stopy končí právě v Liptákově, pátrá i divadelní vědec (Josef Abrhám, 81), který na jméno tohoto neznámého dramatika narazil během svého studia. Mistrovy hry musely být přinejmenším zvláštní: žádná z nich totiž nepřežila premiéru.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Temné okolnosti nejslavnějšího požáru. Architekt ND zuřil a se stavbou skončil

    Před 1 rokem
    Stavbu Národního divadla provázelo od samého začátku mnoho sporů, hádek a osobních útoků.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Přijde studená fronta: Meteoroložka prozradila, kdy bude krásné letní počasí a kdy se naopak ochladí

    Před 1 rokem
    Bude to skoro jako na apríla. Sluníčko téměř doslova z hodiny na hodinu vystřídá studená fronta s přeháňkami a bouřkami.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Soše svatého Václava přelepil neznámý muž obličej páskou. Na místě zasahovali hasiči

    Před 1 rokem
    Zatím neznámý muž vylezl ve čtvrtek odpoledne po žebříku na sochu svatého Václava na pražském Václavském náměstí, přičemž obličej světce a patrona českých zemí přelepil lepicími páskami. Policejní mluvčí Jan Rybanský novinářům řekl, že muž ze sochy poté slezl a odjel.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Obraz Zátiší s pivoňkami od Kubišty se vydražil za 17 milionů Kč

    Před 2 roky
    Obraz Bohumila Kubišty Zátiší s pivoňkami se na dnešní internetové aukci prodal za 17,11 milionu korun. Vyvolávací cena díla byla 13,8 milionu korun.
     Komentáře
  • Novinky

    Obraz Zátiší s pivoňkami od Kubišty se vydražil za 17 milionů

    Před 2 roky
    Obraz Bohumila Kubišty Zátiší s pivoňkami se na nedělní internetové aukci prodal za 17,11 milionu korun. Vyvolávací cena díla byla 13,8 milionu korun. Podle pořádající společnosti European Arts jde o druhý nejvýše vydražený obraz Bohumila Kubišty v aukční historii v tuzemsku.
     Komentáře
  • České noviny

    Obraz Zátiší s pivoňkami od Kubišty se vydražil za 17 mil. Kč

    Před 2 roky
    Obraz Bohumila Kubišty Zátiší s pivoňkami se na dnešní internetové aukci prodal za 17,11 milionu korun. Vyvolávací cena díla byla 13,8 milionu korun. Podle pořádající společnosti European Arts jde o druhý nejvýše vydražený obraz Bohumila Kubišty v aukční historii v tuzemsku. Autorským aukčním rekordem umělce zůstává obraz s názvem Zátiší vydražený před sedmi lety za cenu 18,49 milionu korun včetně aukční přirážky. ČTK o výsledcích aukce informovala aukční síň.
     Komentáře
  • Proženy

    Hučení v uších, závratě a nevolnost. Nepříjemnou nemoc, kterou trpěl i Van Gogh či Myslbek, ale nejde vyléčit. Dá se jí vůbec předejít?

    Před 2 roky
    Menierova nemoc způsobuje závratě a nevolnost v důsledku porušení rovnovážného ústrojí a také nesnesitelný šelest v uchu. Chorobou podle některých historiků trpěl slavný nizozemský malíř Vincent van Gogh. K uříznutí ucha pak mohlo vést trápení vedoucí až k stavům beznaděje.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Litoměřická galerie připomíná Máchu, vystavuje díla Myslbeka, Toyen či Skály

    Před 2 roky
    Díla Josefa Václava Myslbeka, Toyen, Jindřicha Štyrského nebo současníka Františka Skály připomínají 250. výročí narození Karla Hynka Máchy na nové výstavě Severočeské galerie výtvarného umění v Litoměřicích.
     Komentáře
  • Plzeňoviny

    Josef Hlávka a Lužany. V místním parku se procházel s národní elitou i psem Zemanem

    Před 3 roky
    O Josefovi Hlávkovi, přeštickém rodákovi devatenáctého století, bylo napsáno mnoho. O jeho stavebních projektech a profesní důmyslnosti se dodnes hovoří v širokých kruzích. Co o něm ještě napsat, oprostíme-li se od jeho pracovních úspěchů?
     Komentáře
  • PražskýDEN

    Gigantický slon lákal hosty do slavné pražské výletní restaurace

    Před 3 roky
    Píše se rok 1908 a na pražském výstavišti v Holešovicích se koná Jubilejní výstava obchodní a živnostenské komory u příležitosti 60. výročí panování císaře Františka Josefa I. Zraky návštěvníků se mimo jiného upínají k obří soše slona, který na zádech nese sudy s pivem. Byla to obrovská senzace.
     Komentáře
  • Náš region

    Malíř Otakar Kubín. Jeho obrazy jsou klidným projevem samotáře, který uzavřel ve svém srdci přírodu

    Před 3 roky
    Jezdit do Paříže za učením je už stopadesátiletou tradicí českých výtvarníků. Žádný jiný ale tak dokonale nesplynul s prostředím a duší Francie jako malíř a sochař Otakar Kubín (* 22. října 1883 v Boskovicích) neboli Othon Coubine.
     Komentáře
Reklama